Duinstreek Te grote klassen maken het onderwijzersvak onaantrekkelijk Alle hens aan dek in het Haagse vaarwater MIDDENSTAND NAM MEER CREDIETEN OP KONIJNEN Bewondering voor Drees en Abe Lenstra nam sterk af Vrouw verloor het geduld bij geklaag van haar „zieke" man GOLF DONDERDAG 12 NOVEMBER 1953 Ufc LElDSfc GUUKANT hbKü'l h BLAD PAGINA 2 Een krachtproef voor jeugd en opvoeder De Utrechtse Beatrixhal zal op 28 November het toneel zijn van pro testerende ouders en leerkrachten te gen de bestaande leerlingenschaal en het tekort aan leerkrachten bij het lager onderwijs. Initiatief tot deze landelijke de monstratie namen de Ver. Volkson derwijs, de Ned. Onderwijzersvereni ging en de Ned. Ouderraad. De Haag se bestuurders van deze organisaties lichtten tijdens een persconferentie de motieven tot het houden van de ze demonstratie toe. Naast een schreeuwend tekort aan scholen, kleuterscholen en gymnastieklokalen in ons land dreigt het gebrek aan on derwijzers bij het lager onderwijs steeds groter te worden. Na een aanvankelijk bemoedigende vooruitgang is het aantal leerlingen aan de kweekscholen opnieuw te ruggelopen. Vooral by het openbare onderwijs, dat in leerlingental toe neemt, dreigt, mede met het oog op leef tij ds-vervangingen, een steeds groter wordend tekort aan onderwijs, personeel. Meer studiebeuzen. In Rotterdam moesten in Septem ber dagelijks gemiddeld 30 klassen naar huis worden gestuurd, omdat ziek personeel niet vervangen kon worden. Er is, mede door toedoen van de overheidspolitiek, geen ver vanging meer. In Den Haag is de si tuatie iets gunstiger, omdat daar nog een kleine reserve aan boventalligen en een aantal gerepatrieerden aanwe zig is, maar over het algemeen is de situatie in den lande bijzonder on gunstig. Een wat grotere royaliteit met kleine studiebeurzen zou de stroom naar de kweekscholen wel licht iets kunnen - ergroten, doch ge zegd moet blijven, dat over het alge meen de klassen bij het Nederlandse lagere onderwijs veel te groot zijn waardoor het onderwijzersambt zeer onaantrekkelijk wordt. Indien men in aanmerking neemt, dat 294.000 leer lingen in ons land in klassen van 40 tot 45 leerlingen zitten, 289.000 in •klassen van meer dan 45 leerlingen en in totaal een percent der leerlingen in merking neemt, dat 294.000 leerlingen in ons land in klassen var 40 tot 45 leerlingen zitten, 289.000 in klassen van meer dan 45 leerlingen en in totaal een percent der leerlingen in klassen van meer dan 55 leerlingen, dan moet deze toestand onhoudbaar worden genoemd. Onvoldoende bevoegdheid. De gemiddelde lec-rlingenschaal is door de overheid vastgesteld op per klasse. Zelfs al were dit een maximum, dan was dit getal nog veel te hoog. De praktijk laat echter veel hogere cijfers zien. zodai van mis standen moet worden gesproken. Het aantrekken van onderwijskrachten is reeds bijzonder critiek en ten plattelande reeds vrijwel onmogelijk. Men stelt mensen aan, die hun acten nog niet hebben, met de belofte op vaste aanstelling zodra de bevoegdhe den verworven zijn. Er wordt met onzp jeugd naar oor deel der drie organisaties op niet ver antwoorde wijze omgesprongen. Daartegen wil men eer. krachtig pro test van ouders en onderwijzend per soneel samen laten horen. Nu worden stemmen gehoord, dat het geboortecijfer na de top van 1946 (284.500) weer zal teruglopen totrofid 209.000 normaal van voor de oorlog. Inderdaad is volgens C.B.S.-cijfers een teruggang te bespeuren, maar het cijfer schommelt nog steeds rond de 230.000 per jaar. Hoewel het met de geboortecijfers gaat zoals met de ap- pelenoogst, (men weet vooruit nooit precies, waar men aan toe is), wijzen de thans geconstateerde cijfers er op, dat meer leerkrachten en meer scho len met meer klassen en klei nere klassenbezettingen schreeuwend noodzakelijk zijn.. Aldus de medede lingen van de vertegenwoordigers der drie organisaties. Virus van kinder' verlamming geïsoleerd Twee Amerikaanse geleerden zijn er te Cambridge (Massachuetts V. S.) in geslaagd de verwekker van de kinderverlamming, een virus, te iso leren en te identificeren. Hierdoor is het mogelijk geworden de scheikun dige samenstelling van het virus en vele van zijn eigenschappen vast te stellen. De ontdekkers van het virus zijn dr Toward Bachrach en dr Carletto Schwerdt, beiden verbonden aan de Amerikaanse nationale academie van wetenschappen. Deze prestatie der beide geleerden is de bekroning van vijftien jaar onderzoekingswerk. Men heeft thans voor de eerste maal omvang en vorm van het virus, dat een doorsnede heeft van onge veer een millioenste centimeter, kunnen vaststellen. Men verwacht, dat het thans, nü er meer definitie ve feiten over het virus bekend zijn, mogelijk zal zijn de strijd er tegen met meer succes te voeren. Prins Bernhard is gisteravond op zijn reis naar Ethiopië in Athene aan gekomen. Na de nacht in Athene te hebben doorgebracht, heeft de prins hedenochtend de reis naar Addis Abeba via Khartoen voortgezet. DEMONSTRATIEVE TENTOONSTELLING Het drijvende college „Meer doen voorstellingen. Bovendien krijgen de Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Alt en pia no. 11.30 Gram. 12.30 Land- ên tuin- bouwmeded. 12.33 Gram. 12 59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Vocaal ensemble. 13.35 Gram. 14.00 School- praatje. 14 30 Gram. 15.10 Voordracht. 15.30 Pianorecital. 16.00 Tuinbouw- praatje. 16.15 Mannenkoor en soliste. 16.50 Radio Philharmonisch orkest en solist. 17.45 Friese uitzending. 18.00 Gram. 18.10 Orkestconcert. 18.30 Vi ool en piano. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.40 „De schipper uit zijn element?" klankbeeld. 21.00 Utrechtse Sted. or kest, Oratoriumver. en sol. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM n, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 0.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Kinderen en Mensen", caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Vrouwenkoor 11.00 Voordracht 11.20 Gram. VARA: 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouw me dedelingen. 12.33 Sport. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded en gram. 13.25 Lichte muz. 14.00 Voor de huis vrouw. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voordracht. 15.10 Tenor en piano. 15.30 Musette-muz. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Muzikale caus. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.45 „De haver kist", hoorspel. 19.00 Zang en voor dracht. 19.10 „Hun tehuis is een roes tige helm" .klankbeeld. VPRO: 19.30 „Hoe ik tot mijn geloof kwam", caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht. 20.30 „Benelux". 20.40 „De zorg voor het bedreigde kind", caus. VARA: 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Lichte muz. 22.00 Bui tenlands overzicht. 22.15 Dansmuz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram, met minder middelen", een varende demonstratie van de contactgroep opvoering productiviteit „Cop", is he den in het Haagse vaarwater geraakt Het heeft ligplaats aan de Leegh- waterkade gevonden. Tot de eerste bezoekers van deze demonstratieve tentoonstelling, die onder de titel „Alle hens aan dek" noordelijk, zuidelijk en oosterlijk Ne derland reeds heeft bezocht, behoor den minister-president dr. W. Drees, de minister van buitenlandse zaken mr. J. W. Beyen, de minister voor P.B.O. de Bruyn en vele andere auto riteiten. Voorts was de heer Frank C. Gis- mer, hoofd van de Foa-missie in Ne derland aanwezig, toen de Cop-voorz. ir. W. N. van Leeuwen zijn gasten duidelijk maakte, wat deze commis sie in de afgelopen jaren op het ge bied van studiereizen, publicaties en verdere voorlichting heeft gedaan om door vereenvoudiging van werkwij zen en werkmethoden, materiaalbe sparing enz., dus niet door harder, maar door doelmatiger werken, tot vergroting van het nuttige effect van de arbeid in de bedrijven indu strie en landbouw te komen. Opvoering productiviteit De drijvende tentoonstelling, die op de 600-tons schepen „Mawa" en „Ma ria",, beide van het Kempenaar-type, is ingericht, is hiervan een voorbeeld. In de afgelopen twee vaarseizoenen herbergen deze schepen ruim 50.000 leergierigen uit bedrijven over het gehele land. die in groepen van twin tig in anderhalf uur tijds aanschou welijk en mondeling les kregen over mogelijkheden tot opvoering van eigen en anderer productiviteit. De tentoon stelling is eigenlijk niets anders, dan een reeks beeldlessen, aangevuld door mondelinge toelichting en film bezoekers eenvoudig studiemateriaal mee naar huis. „Alle hens aan dek' staat dan ook niets anders open, dan voor groepen uit bedrijven, die be zoeken vooruit aankondigen Het college blijft voorlopig veertien da gen in Den Haag Nadien zullen Delft en Rotterdam worden bezocht. Men verwacht voor eind Januari 1954 een totaal van 65.000 bezoekers. Aan de middenstand werden in 1952 in totaal 3174 credieten verleend tot een bedrag van ƒ14.117.638. Dit is ruim 5 millioen meer dan in 1951, toen 2844 credieten werden verleend van totaal ƒ8.701.740. In 1950 werd voor 6.848.468 crediet verstrekt en in de drie daaraan voorafgaande ja ren voor ca. 3 millioen. Alleen in 1946 was dit bedrag ho ger, toen de middenstand met ruim 5 millioen werd geholpen, aldus blijkt uit een berekening van het C.B.S. van het aantal en de grootte der sinds 1945 verleende credieten zonder bankdekking aan de midden stand. In 1946 werd echter het leeuwen deel, n.l. 3.817.405, als herstelcre- diet verstrekt. Verreweg het grootste gedeelte van het in 1952 verleende crediet, t.w. ƒ7.726.800, bestond uit voorschotten voor de bedrijfsuitrus- ting, terwijl 3.004.200 als bijzonder crediet werd verstrekt. Het C.B.S. maakt onderscheid tus sen credieten tot f 2.000 en daarbo ven. Eerstgenoemde worden aange vraagd bij de Middenstandsborgstel- lingsfondsen, laatstgenoemde bij de Nederlandse Middenstandsbank. Van de in 1952 verleende credieten werd ƒ2.800.138 aangevraagd bij de Borg stellingsfondsen en de rest bij de Middenstandsbank. Per ultimo 1952 beliepen de uitstaande credieten 16.423.883. In het eerste kwartaal van 1953 hebben de Borgstellings fondsen 422 credieten verleend tot een bedrag van 586.648. duyn te Lisse en J. G. Roorda, di recteur der Ned. Grossiersvereniging. De belangstelling is groot. KATWIJK GEMEENTERAAD Gisteravond vergaderde de raad. Afwezig waren dr. L. Borleffs en mr. J. van der Plas. Bij het voorstel tot het verlenen van toelagen voor het verrichten van vuilwerk alsmede voor het gebruik van eigen gereed schappen sprak de heer D. Nasveld zijn buitengewone tevredenheid uit over dit voorstel. De heer A. Wasse naar zou er nog aan toegevoegd wil len zien dat personen die tot heden hiervoor niet in aanmerlcing kwamen ook voor een toelage, in aanmerking zouden komen voor het gebruik van eigen rijwiel. De heer C. van Beelen wees op de slechte afwerking der nieuwe winkelpanden in het Molen- blok en de heer Nasveld vond dat de rioleringswerkzaamheden aan de Valkenburgseweg zo buitengewoon langzaam verlopen. Het verkeer on dervindt hierdoor n.l. veel moeilijk heden. Hierna ging de raad in com missievergadering voor de voorlopige behandeling van de gemeentebegro- bewaakten de buit Enkele dagen geleden zijn door de Hilversumse politie twee inbrekers gearresteerd, die thans na langdu rige verhoren en overstelpend be wijsmateriaal bekend hebben, dat zij zich aan een indrukwekkende reeks inbraken hebben schuldig ge maakt. De politie was natuurlijk erg be nieuwd, wat er met d de gestolen waren gebeurd was, daar enkele in braken een grote buit opgeleverd hadden. Met vrij wat tegenzin ver telde een der gearresteerden ten- slote, dat de politie maar eens thuis in het konijnenhok moest gaan kij ken.... en inderdaad, daar kwam een kostbrre verzameling juwelen te voorschijn. De oudste inwoonster van 's-Gra- venhage, mevrouw J. J. de Calon- neMeister, wonende aan de Laan van Meerder voort, is gisteren 104 jaar geworden. De buurtbewoners hadden de vlaggen uitgestoken en velen kwamen de krasse oude dame gelukwensen. De drumband van de Christelijke jeugdvereniging „De Hollandse Schotten", begeleid door fakkeldragers, was gisteravond naar de woning van de jarige gekomen j0 en bracht haar onder zeer grote be-1 ting c.a. 1954. langstelling van de Haagse bevol- J king een muzikale hulde. InekeKATWIJK AAN DEN RIJN Geyn, (5 jaar) en Driesje Guyt (7 jaar) jeugdige leden van de band, I Onder van voorz. die de Schotse rokken dragen, boden C. Meyer vergaderde de afdeling de 104-jarige bloemen aan en zeg- ?a v1an. de LT® m den een verjaardagsversje op. e Parochiehuis. Na het openings- woord deelde de voorz. mede, dat er besprekingen gaande zijn om te ko men tot 'n Kring van LTB-afdelingen, mogelijk Leiden—Oegstgeest—Kat- Het aantal studenten, dat zich voor I wijk—Noordwijk—Noordwijkerhout. het academisch jaar 1953/54 liet in- i Na een bespreking hierover in de ver- Wie is uw held? Vcutl de HAAGSE POLITIERECHTER Straatboefjes. Een Churchill aan de top schrijven, bedroeg medio Oct. 3298 te gen 3221 op 15 Oct. 1952 (stijging 2 pet.). Aan de vrijwel onafgebroken da ling sedert 1947/'48 is blijkbaar een einde gekomen. De toeneming was het sterkst bij de drie „kleinere" universiteiten: Gro ningen, Amsterdam (V.U.) en Nijme gen (14 pet.). Bij de hogescholen be droeg zij 12 pet. Het aantal eerste jaars bij de 3 grootste universiteiten (Leiden, Amsterdam V.U. en Utrecht) nam met 8 pet. af. Voor de faculteit der technische wetenschappen, economische weten schappen en geneeskunde, steeg de belangstelling met resp. 7, 20 en 9 pet. Zij nam af bij de faculteiten der godgeleerdheid (26 pet.), wis- en na tuurkunde (4 pet.), letteren en wijs begeerte (5 pet.). Het Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie heeft onlangs alleen aan mannen, over het gehele land verspreid en uit alle lagen van de be volking, de vraag gesteld: „Welke van alle nu levende man nen, leden van de Koninklijke fami lie niet meegerekend, bewondert u het mc°st?" Hier zijn de tien volgens de uit komst van het onderzoek meest be wonderde mannen: Churchill 15 Dr. Drees 13 President Eisenhower 6 Jan van Zutfen 6 Albert Schweitzer 3 Paus Pius XII 2% Adenauer 2 Oud-minister Lieftinck 2 Einstein 1 Abe Lenstra 1 Churchill, die jarenlang de eerste plaats heeft ingenomen onder de meest bewonderde mannen, doch deze vorige jaar moest afstaan aan dr. Drees, heeft kans gezien de eerste plaats toch weer te halen met een stijging in populariteit van 5%, ter wijl dr. Drees met een daling van ECONOMISCHE POLITIERECHTER Dode varkens. Een veekoopman 1-jarige j ujt Bodegraven moest voor de Haagse Leidse koopman ontkende tegenover j Economische Politierechter verschij- de Haagse politierechter, dat hij be- - trokken was bij de door een niet verschenen bankwerker uit Koude kerk a. d. Rijn gepleegde diefstal van een actetas uit een auto. Hij ver telde de rechter, dat hij niets ver moedend op de Turfmarkt te Leiden liep en dat hij toen de bankwerker was tegengekomen. Deze had hem zonder meer de tas in de hand ge duwd. Hij had er eens in gekeken en gezien dat er geld in zat. De politierechter moest lachen om dit verhaal en vertelde vervolgens een andere geschiedenis. De koop man had op de uitkijk gestaan, ter wijl de bankwerker de diefstal pleegde, die de Leidenaar had voor gesteld. Toen de bankwerker terug kwam met een tas uit een vracht auto had verd. het geld overgeno men, waarna de bankwerker de tas in het water ging gooien. Terwijl dit gebeurde trok verd. er tussen uit. Toen de bankwerker dit bemerkte, poogde hij nog een deel van de buit te krygen door een achtervolging onder het luidkeels roepen van „moord*. De vrachtauto stond op de Nieuwe Beestenmarkt. Toen de rechter dit verteld had, moest verd. erkennen dat hij er niet veel meer van wist, want hij zou onder drankinvloed zijn geweest. De officier van Justitie eiste tegen de koopman twee maanden en tegen de bankwerker, die ook nog een fiets had gestolen en reeds een zwaar strafregister had. vier maanden. De eerste kreeg een maand en de twee de werd conform de eis tot vier maanden veroordeeld. Direct hierop stond verd. weer te recht, nu voor belediging van een meisje tijdens de braderie te Voor schoten. Hiervoor werd hij conform de eis veroordeeld tot 10.boete of vijf dagen. nen, omdat hij geen kennis had ge geven van het feit, dat er op zijn be drijf varkens waren gestorven en bovendien omdat hij de cadavers niet tijdig had opgeruimd. Bij een vorige behandeling van deze zaak, op 14 October jl., was verd., niet versche nen. In een afgezonderd hok waren vijf dode varkens en enige levende, die daar omheen liepen, aangetroffen. Vermoed werd dat de varkens aan een pestziekte waren gestorven. Verd. betoogde dat hij 'slechts een enkele maal per dag in het hok kwam, omdat hij ook in aanraking kwam met gezonde varkens en geen besmetting wilde overbrengen. Na een eis van 100,boete en zeven dagen voorwaardelijk met twee jaar proeftijd werd het 75,boete en zeven dagen voorwaardelijk. Slordige bloemisten. Een hele reeks bloemisten uit de omgeving van Leiden moest voor de Haagse Econ. Politierechter verschijnen. Zij hadden zich niet gehouden aan de verplichting om tijdig opgave te ver strekken van de door hen beteelde oppervlakte grond. Zij kwamen er af 4 weer op de tweede plaats kwam te staan, op de derde plaats gevolgd door president Eisenhower, die vorig jaar op de tweede plaats kwam met 12%. „Ome Jan van Zutfen" komt dit maal voor het eerst op de lijst van de meest bewonderde mannen voor, en wel met 6 Paus Pius XH en oud-minister Lieftinck staan reeds jaren op de lijst van de meest bewonderde mannen, terwijl Adenauer er dit jaar voor het eerste op staat, evenals Einstein. Abe Lenstra, die vorig jaar op de zesde plaats stond met 3 is in po pulariteit gedaald en staat nu op de tiende plaats met 1 Filmsterren werden door 2 van alle ondervraagde mannen het meest bewonderd. HILLEGOM Aan de dood ontsnapt. De heer P. de Vries, hoofd der Chr. Burger school en zijn echtgenote zijn aan de dood ontsnapt. Zij keerden van een promotie te Amsterdam terug, toen de auto, waarin zij gezeten wa ren, tussen Amsterdam en Haarlem met een andere auto in botsing kwam. De botsing was zo geweldig, dat de bestuurder van de andere auto op slag werd gedood en de naast deze zittende dame levensge vaarlijk werd gewond. De heer De Vries bekwam een heupontwrichting en werd naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd. Zijn toestand baart geen zorg. Mevr. de Vries kwam er met enkele bloeduitstor tingen af. Kruideniersbeurs. In Treslong wordt een 2 daagse Kruideniers- beurs gehouden. Er zijn 50 fabrikan ten. Initiatiefnemers zijn: fa. Ver- ACHT JAAR GEËIST Man ontstak in woede en wurgde haar Jarenlang had een werkman uit Groningen, die tlians 51 jaar is, zijn huisgenoten geplaagd met een inge beelde ziekte. De man meende, dat hij maagkanker had en deed aan de lopende band een beroep op het me deleven en medelijden van zijn huis genoten. Daarbij kwam, dat de man slechts een zeer simpele geest had en ook nogal van een borrel hield. Al deze feiten bijeengevoegd, maakte hem nu niet direct tot een geliefd en ge- eerd hoofd van het gezin. Toen hij dan ook op 23 Februari j.l. weer eens op bed ging liggen en erbarmelijk jammerend bij zijn vrouw troost zocht, verloor deze haar geduld en schreeuwde haar „lijden de" echtvriend toe: „Ongeluk, don der de straat op". De man dacht wel, dat hij erg ziek was, maar toch niet zó beroerd of bij werd verschrikkelijk kwaad op zijn vrouw. Hij rende op haar af, greep haar bij de keel en voordat zijn driftbui geluwd was, had hij zijn vrouw gewurgd. Ontzet over zijn daad, greep de met boeten, welke varieerden vanaf man een stuk touw, wond dit om de 3,— tot 7,50. Geen koelkast. Conform de eis veroordeelde de Haagse Economische Politierechter een Leidse melkinrich ting tot 100,boete en voorwaar delijke sluiting van een filiaal voor melkverkoop voor twee maanden met een proeftijd van twee jaar. In dat filiaal was geen koelkast aanwezig geweest. Binnen twee maanden moet deze onrechtmatige toestand zijn op geheven. Er bleken moeilijkheden te zijn geweest in verband met een boe delkwestie, doch ter zitting werd de toezegging gedaan, dat er in het filiaal onmiddellijk een koelkast zal worden geplaatst. hals van zijn slachtoffer en hing net daaraan op, hierdoor zelfmoord sug gererende. De dokter, die hij waarschuwde, ontdekte echter, dat de doodsoor zaak een andere was en belde de politie op. Gisteren moest de man zich voor de Leeuwarder rechtbank verant woorden. Hij was nog geheel over stuur van zijn daad en de rechter aan wie hij vertelde, dat hij niet precies wist, wat hij deed en dat hij geheel verblind was door woede merkte terecht op, dat verdachte op het moment meer last van zijn hart en geweten zou hebben, dan van zijn maag. Het was een moeilijk geval om een oordeel uit te spreken, te meer, omdat verdachte door deskundigen niet volkomen verantwoordelijk voor zijn daden geacht wordt. De officier van justitie eiste ten slotte 8 jaren met aftrek. Een invalide jongen uit Alkmaar kwam gister met zijn wagentje zo ongelukkig te vallen, dat hij een her senbloeding opliep, waaraan hij is overleden. Een Leeuwarder zakkenroller werd gisteren door de Leeuwarder rechtbank veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf; de eis luidde 3 jaar. In de staatsmijn Wilhelmina te Terwinselen is gisteren een 31-jarige houwer uit Kaalheide door vallend gesteente bedolven en gedood; hij was gehuwd en vader van twee kin deren. Koningin Juliana hoopt a.s. Vrij dag de lezing over de bestijging van de Mount Everest, die Sir Edmund Hillary in het Concertgebouw te Am sterdam zal houden, bij te wonen. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De zoon van niemand" 14 jaar. Lido: „Meisjes in nood", volwas senen. Luxor: „Kangoeroe", 14 jaar. Trianon: „Schattige vrouwtjes", (nog niet gekeurd, in ieder ge val strikt volwassenen). Rex: „De weg naar de hel", 14 jaar. gadering bleek men eenstemmig voor dit denkbeeld te zijn. De besprekin gen der voorstellen voor de algemene vakgroepvereniging leverden geen moeilijkheden op. Als afgvaardigden voor deze alg. vergadering werden gekozen de heren F. C. Meijer en L. J. Lamboo. Hierna werd van gedachte gewisseld over het winterprogram. Door de vergadering werd nog de suggestie gedaan voor het houden van een Oogstdankdag voor het volgend jaar. Dit idee zal in de jaarvergade ring opnieuw aan de orde worden ge steld. Het bestuursvoorstel tot het vaststellen van een plaatselijke con tributieheffing werd met afgemene stemmen aangenomen. Het was bij na middernacht toen de voorzitter de vergadering sloot. WASSENAAR Personalia. Voor het arts-exa men le gedeelte is geslaagd de heer G. K. Schoep. ZOETERMEER 40-JARIG BESTAAN HERWONNEN LEVENSKRACHT HERDACHT. Het plaatselijk comité van Herwon nen Levenskracht heeft dit feest willen aangrijpen om al degenen, die fedurende zovele jaren Herwonnen .evenskracht gesteund hebben in haar moeilijke doch zegenrijke ar beid te danken. Hiertoe heeft zij een drietal feestavonden gearrangeerd, die in het Parochiehuis gehouden werden. De voorzitter deelde in zijn ope ningsavond mede, dat de lustrum commissie reeds meer dan 300 dona teurs heeft kunnen werven, maar zou gaarne zien dat het getal 400 be reikt werd. De heer v. Leeuwen, regisseur van het K.A.B.-toneel, dat geheel belan geloos deze feestavonden verzorgt, riep de clementie van de aanwezigen in voor de slechte toestand van het toneel, dat dringend verbetering be hoeft. Hieraan zal ook een grondige verandering gebracht worden, doch eerst zullen er voldoende financiën moeten zyn. Hierna was het woord aan de to nelisten, die op verzoek de klucht „De rose pyama" van A. v. d. Lugt opvoerde. Dit niemendalletje, wat ruw en vol verwikkelingen, werd in een vlol tempo gebracht. De rolkennis was goed en men heeft er van gemaakt wat er van te maken viel. Het pu bliek genoot zichtbaar en de lach was niet van de lucht. Tocb geloven wij, dat dit gezelschap tot betere dingen in staat is en wij zien hen daarom graag nog eens terug met een stuk van beter genre. Al met al een genoeglijke avond. SASSENHEIM Geb.: Sylvia d. v. J. H. Velthaak en J. van Maris; Anthonia Huberta He- lene Maria d. v. A. Zonneveld en E. C. M. Bisschops; Catharina Maria Alida d. v. J. J. C. Bergman en J. H. Bogman; Marijke Christina d. v. K. Zanen en Chr. M. Musters. VOORSCHOTEN Met de N.V. Nederlandsche Spoor wegen is een overeenkomst gesloten over de te verichten werkzaamheden ten behoeve van de verbreding van de spoorwegovergang in de Papelaan. Verwacht wordt dat nog dit jaar met deze werkzaamheden een begin kan worden gemaakt. De aankoop van de nodige terrei nen voor de aanleg van het verdere gedeelte van het wegvak in de rich ting Voorschoten (Wijngaardenlaan) vindt voortgang. Verwacht wordt, dat in 1954 met de aanleg een begin zal kunnen worden gemaakt. Geboren: Theresia Catharina, dr van C. P. v. d. Werf en J. M. Straat hof; Johanna Catharina, dr van R. Politiek en C. de Heiden; Martino Bartholomeo, zn van C. Ed. Prehn en M. M. Ybasco; Janine Yvonne, dr van P. Lagrand en S. M. W. Delfos; Alida Adriana, dr van J. C. de Best en A. Krygsman; Clemens Maria Aloysius, zn van A. W. A. v. Winden en M. R. M. v. d. Burg; Joke dr van C. Verschoor en C. M. Lammers. Ondertrouwd: Frederik Charles v. Weizen, 19 jr en Marie Henriette Le Blanc 19. Overleden: Cornelis Overdevest 72 jr., echtg. van Margaretha Hendri- ka Pierik.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2