S)e £cid6e0ou/fccmt Kaar ta vond je op Bermuda Bijeenkomst der Drie op de Bermuda's Initiatief ging uit van Churchill Hitiers halfbroer protesteert Testament van Stalin Mossadeq scheldt zijn verdediger uit McCarthy daagt Truman voor zijn commissie Verkiezingen op de Philippijnen Triëst negeert de Britten Een beeld van de relletjes in Lucknow Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 11 NOVEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13040 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprij- f 0.47 p. w., f 2— p. mnd., t 6p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 HET EUROPESE LEGER IN DE KNEL Naar verluidt zal sir Winston Churchill waarschijnlijk op 1 December per vliegtuig uit Londen naar Bermuda vertrekken voor de conferentie met president Eisenhower en premier Laniel, die van 4 tot 8 December aldaar zal worden gehouden. Men verwacht dat de drie regeringsleiders elkaar in de weelderig ingerichte Mid-Ocean Club zullen ontmoeten. de meningen ten aanzien van dit ver drag nog nooit zo verdeeld geweest als thans. In parlementaire kringen hoopt men, dat een stemming kan worden uitgesteld tot na de verkie zing van een nieuwe president op 17 December. Nu de conferentie op Ber muda reeds in begin van December wordt gehouden, zal het moeilijk zijn, een beslissing over het omstreden verdrag zo lang uit te stellen, ook al omdat het debat in de Nationale ver gadering op 17 November moet be ginnen. Volgens het Franse blad „Le Figa- is er Dinsdag in het parlement Sir Winston werd door de aanhan gers van alle partijen hartelijk toe gejuicht, toen hij de conferentie in het Lagerhuis aankondigde. Hij wei gerde te antwoorden op een vraag, of hij hoopte dat de bijeenkomst op Bermuda zou leiden tot een conferen tie op het ncogste niveau met pre mier Malenkof, zoals hij zelf in Mei j.l. had voorgesteld. Volgens gezaghebbende kringen te Londen is het initiatief voor de conferentie uitgegaan van Churchill in een telefoongesprek met president Eisenhower, nadat de Sovjet-Unie een week geleden de Westelijke uitnodi ging inzake een bespreking der mi nisters van buitenlandse zaken te Lugano van de hand had gewezen. Bepaalde politieke kringen in de Britse hoofdstad zijn van mening, dat sir Winston er bij de V. S. en Frankrijk nog eens op zal aandrin gen, een bijeenkomst met Malenkof te beleggen als een laatste poging om de impasse te doorbreken, voordat Oost en West ten aanzien van Europa hun eigen weg gaan. Zoals bekend hebben Amerika en Frankrijk zich tot dusverre weinig enthousiast voor een dergelijke bespreking getoond. De verklaring van minister Dylles van Maandag, dat de „Grote Drie" onafhankelijk van Rusland besluiten inzake Duitsland zullen nemen, wordt in bepaalde kringen te Londen gezien als een aanwijzing, dat de V. S. er op zullen aandringen, aan West-Duits- land vrijwel algehele souvereiniteit te verlenen, ook al is het Europese- legerverdrag nog niet bekrachtigd. Dit houdt in, zo veronderstelt men, dat de Bondsrepubliek nu reeds de voordelen, voortvloeiend uit de con venties van Bonn, krijgt, ofschoon deze conventies, die anderhalf jaar geleden werden getekend, eigenlijk eerst van kracht zouden worden, als de E. V. G. een feit zal zijn geworden. Het schijnt, dat de Britse eerste mi nister welwillend tegenover dit plan staat. Men verwacht dat Frankrijk zich echter krachtig tegen een der gelijk voorstel zal verzetten uit vrees, dat'een vrij West-Duitslartd, dat nog niet definitie! in de E. V. G. is opge nomen, welhcht tenslotte Frankrijk zal overvleugelen. Parijs niet enthousiast. Laniel gaat niet met enthousiasme •naar de Bermuda's. Men is in Parijs n.l. bevreesd, dat Londen en Washing ton wellicht druk zullen uitoefenen om aanvaard'.ng van het E. V. G.-ver- drag door de Nationale Vergadering te bewerken. In Frankrijk^zijn echter iets gezegd over het doen vallen van het kabinet-Laniel om te verhinderen, dat Laniel volgende maand de con ferentie op de Bermuda-eilanden bijwoont. Duitsland wordt geraadpleegd. De Britse hoge commissaris in West- Duitsland, sir Frederick Hoyer Millar, heeit bondskanselier Adenauer cte verzekering gegeven, dat de Bonds regering op de conferentie op Ber muda in alle kwesties betreffende Duitsland en Europa volledig zal wor den geraadpleegd. Het is echter on waarschijnlijk, dat West-Duitsland of enig ander land zal worden uitgeno digd, waarnemers naar Bermuda te zenden. CHURCHILL NIET NAAR STOCKHOLM. Door de conferentie van de „Drie" op de Bermuda-eilanden kan sir Win ston Churchill niet naar Stockholm om daar op 10 December zijn Nobel prijs in ontvangst te nemen. Hitier heeft Maandag bij wijze van voorzorg een protest ingediend te gen de vertoning van een film over het leven van de Führer. Het was overigens niet Adolf maar zijn halfbroer Alois, een caféhouder in Hamburg, die het protest liet horen. In een brief aan de Münchense maatschappij, die de semi-documen- taire film in circulatie brengt, waar schuwt Alois, dat hij naar de rechter zal gaan met het verzoek de film te verbieden, indien daarin verwanten van de Führer belasterd worden. Als verwanten noemde hij zichzelf en Paula Wolf, een zuster van de Führer, die in een tehuis voor ouden van dagen in Berchtesgaden woont. INDISCGEVANGENEE NEER. INAAR BERMUDA Indische wachten hebben Dinsdag een Noord-Koreaansc krijgsgevange ne, die poogde te ontsnappen, dood geschoten. Een woordvoerder der Indische be wakingstroepen deelde mede, dat de Noord-Koreaan zes of zeven mede plichtigen had, die hem bij zijn ont vluchtingspoging hielpen. Indische wachten, die de ontsnappingspoging hadden gezien, riepen de krijgsgevan gene toe te blijven staan. Deze liep toen op een schildwacht af „en nam een dreigende houding aan", aldus de woordvoerder. Tezelfdertijd wer den de Indiëers door andere krijgs gevangenen met stenen bekogeld. „Hierop openden de wachten in zelfverdediging het vuur. Hetgeen de dood van de Noord-Koreaanse krijgs gevangene veroorzaakte", besloot de woordvoerder. Het in de Franse taal verschijnen de Canadese hlad „Le Droit" heeft Dinsdagavond de tekst gepubliceerd van „Een testament van Stalin". In dit document, waarvan door een agent van Beria drie fotocopieën naar het Westen zouden zijn gesmokkeld, wordt gezegd, dat Stalin na Novem ber 1952 van oordeel was, dat het ge vaar van een derde wereldoorlog en een Russische nederlaag verminderd was. Verder wordt gesproken van „onze onvermijdelijke verovering van de gehele wereld". De tegenstand tegen de kapitalisti sche wereld, zal, aldus het stuk, de kans op een preventieve oorlog tegen de Sowjet-Unie vergroten. „In dit geval, en indien ik overlijd, moeten wij van het actieve verzet overgaan tot het passieve", aldus het document. „Ook is het belangrijk" aldus het stuk „dat de huidige internationale spanningen zo spoedig mogelijk ver minderd worden, maar van een sa menwerking tussen ons en de kapita listische wereld kan op het ogenblik geen sprake zijn". „Ik raad u aan nauv*e betrekkin gen met kameraad Mao Tse Toeng te blijven onderhouden", zo gaat het stuk voort. „In geval er geschillen rijzen tussen hem en onze partij, ver zoek ik u de mening van Mao Tse Toeng te aanvaarden, wat betreft de politieke toestand in Azië". Volgens „Le Droit" is het docu ment afkomstig van „een man, die uii de diplomatieke dienst is getre den, toen zijn land een communisti sche regering kreeg en die thans als vluchteling in Canada woont". DE BALANS ENER REVOLUTIE. Officieel is medegedeeld, dat bij de mislukte revolutiepoging in Bolivia 21 personen, burgers zowel als mili tairen, om het leven zijn gekomen, terwijl er 36 werden gewond. De beklaagde wilde de zaal uitlopen Op de derde dag het proces te Sultanatabad heeft ex-premier Mos sadeq zijn verdediger geslagen en getracht de zaal te verlaten. Na een rumoerige scène riep de huilende ex-premier tegen zijn verdedi ger, de door het hof aangewezen kolonel Bozorgmehr: „Ga weg, wees vervloekt". Hij stompte de kolonel tegen de schouder en schreeuwde naar zijn rechters: „Geef bevel om mij te onthoofden, maar ik moet mijzelf verdedigen." Mossadeq sprong op, duwde kolonel Bozorgmehr op zij en strompelde langs een aantal officieren in de richting van de uitgang. Spoedig echter sneden twee officieren hem de pas af en een derde leidde de huilende be klaagde terug naar zijn plaats. Jullie zijn jonge mensen. Ik ben al oud en zal gauw dood zijn. Er is eer andere wereld dan deze', zei Mossadeq tegen zijn rechters, „en men kan be ter geoordeeld worden in het hierna maals. Mijn zogenaamde overtredin gen liggen in het politieke vlak en moeten door een civiel Hof worden berecht". Nadat hij een ogenblik had gepau- seerd om te wenen, waarbij hij zijn gezicht in zijn handen liet rusten, leefde Mossadeq weer helemaal op en deed hij een poging om afschriften van zijn verdediging aan de pers uit te reiken. Be Sjah is een vriendelijke jongeling Tijdens de zitting gaf Mossadeq een oordeel over de Sjah. ,.De Sjah is een buitengewoon vriendelijke jongeling. Hij haalde mij uit de gevangenis waar zijn vader me in had gestopt kan zijn vriendelijkheid nimmer geten. Ik vergeet nooit een vriende lijke daad jegens mij tot aan mijn sterfbed", zei Mossadeq, terwijl een nieuwe tranenvloed uit zijn ogen welde. „Ik hoop dat deze fatsoenlijke jongeman meer dan 120 jaar oud zal worden", zo sprak Mossadeq. „Maar er waren verraders in de omgeving van de Sjahde verkiezingen wa ren een doorgestoken kaart en onge regeldheden e:i onregelmatigheden kwamen in het gehele land voor". Het geval White „HET HOF IS NIET BEVOEGD" Op dat moment kreeg 'zijn verdedi ger die er bleek maar vastberaden uitzag er eindelijk een woord tus sen en zei dat hij het er mee eens was dat het hof niet bevoegd was om Mos sadeq te berechten. „Ondanks de beledigingen van mijn cliënt", zo zei Bozorgmehr, „is het mijn plicht om hem te verdedigen Aangezien hij beweert nog steeds de wettige premier te zijn moet hij door het burger-lijk Hooggerechtshof wor den berecht en dan eerst nadat de Majlis (het parlement) bijeen is ge weest en hem formeel heeft ontsla gen. Dit hof is niet bevoegd". De openbare aanklager Hoessein Azemoudeh zei tegen de rechter: „U ziet wat voor kaliber man dit is. Hij 'beledigt de eerbiedwaardige heer die op zich heeft genomen C>m hem te verdedigen, in de gemeenste taal voor dit doorluchtige hof een man die doctor in de rechten is. U ziet heren, deze man is van na ture een rebel en een acteur. Het hof moet niet door zijn acteren worden beïnvloed. Hem moet worden bevo len om te blijven zitten en kalm te zijn". Toen de openbare aanklager Mossa deq een acteur" had genoemd en de president van het hof had verzocht om zijn toneelspelen tegen te gaan. antwoordde de vroegere pemier met stemverheffing: „Laat dit een recht vaardige en eerlijke procesvoering zijn. Laat mij voor mijzelf spreken. Ex-president Truman is gedag vaard Donderdag te verschijnen voor de commissie van on-Amerikaanse activiteiten van het Huis van Afge vaardigden. De dagvaarding was vergezeld van een strafbedreiging ingeval Truman geen gehoor zou ge ven aan de oproep. De secretaris van de voormalige president heeft echter meegedeeld, dat Truman gehoor zal geven aan de oproep. Het gaat hier om de zaak Harry Dexter White. White ,die enige ja ren geleden is gestorven, werd be gin 1946 tot directeur van het Inter nationaal monetair fonds benoemd wat een promotie voor hem be tekende hoewel de federale re cherche een rapport naar het Witte Huis had gezonden ter attentie van Truman, waarin White er van werd beschuldigd communist en boven dien een spion voor de Sovjet-Unie te zijn. Om het tijdstip waarop dit rapport door Truman is ontvangen, draait nu de gehele zaak. Was dit voor of na de benoeming van White? Gouverneur James Byrnes, die in die tijd Trumans minister van bui tenlandse zaken was, en die even eens voor Donderdag is gedagvaard, heeft verklaard dat hij in 1946 een rapport van de inlichtingendienst heeft ontvangen over de betrekkin gen van Harry Dexter White met de communisten. Hij had er toen ter stond bij Truman op aangedrongen White's benoeming ongedaan te ma ken. Dat had Truman ook gedaan door White (met Trumans eigen LEDEN VAN EGYPTISCHE KONINKLIJKE FAMILIE GEARRESTEERD. woorden:) „toe te staan zijn ontslag te nemen". Byrnes zegt het rapport te hebben ontvangen de dag vóór de goedkeu ring van White's benoeming door de Senaat. Op de dag zelf had hij met de president besproken, dat deze de Senaat onmiddellijk moest verzoeken in verband met dit rapport geen be sluit te nemen en daarop de benoe ming moest intrekken. Maar, zo zei hij, de Senaat had zijn besluit reeds genomen. Geheel Amerika houdt zich op het ogenblik met het geval-White bezig. Het is er opzienbarend genoeg voor, want „ofwel procureur-generaal Brownell will zeggen, dat iemand in de omgeving van de toenmalige pre sident gebruik van Truman heeft ge maakt, ofwel hij beschuldigt een ex- president van de Verenigde Staten van Amerika van landverraad", zo als de landelijke voorzitter van de democratische partij Mitchell het heeft uitgedrukt. Zacht met veel wind Het KNMI deelt mede: Ten Zuiden van ons land bevindt zich een langgerekte gordel van hoge luchtdruk, die zich van het zeegebied ten Noorden van de Azoren via Frankrijk naar Zuid-Rusland uit strekt. In de omgeving van IJsland daarentegen treffen we een gecom pliceerd lage drukgebied aan. Tussen deze beide systemen komt een krach tige Zuidwestelijke luchtstroming voor, die zich de afgelopen 24 uur langzaam over ons land heeft uitge breid. Met deze luchtstroming wordt voor de tijd van het jaar vrij warme lucht aangevoerd. Een storing, die met de Zuidwes telijke luchtstroming de Oceaan is overgestoken, veroorzaakte vanmor gen regen in Ierland en Schotland. Het voornaamste effect van deze sto ring op het weer in ons land bestaat in een toeneming van wind en be wolking. Hoewel de regenkansen ook iets groter worden, blijven deze voor namelijk tot het Noorden van het land beperkt, terwijl de regenhoe- veelheden gering zullen zijn. De Verscheidene leden van de Egypti sche koninklijke familie zijn, blijkens een mededeling van de Egyptische minister van voorlichting, majoor Sa- lan Salem, gearresteerd. De aard der tegen hen uitgebrachte beschuldigin- gen zal later bekend worden ge- nachten worden tijdelijk weer min- IN HET INGEWIKKELDE interna tionale kaartspel, waarmede de staatslieden der wereld zich onledig houden, is de bijeenkomst van de „Grote Drie" op de Bermuda-eilan den een vette troef. Men is al meer van plan geweest om eens met z'n drieën een apart kaartavond] e te houden op de Bermuda's (Juni van dit jaar) maar Churchill werd ziek en toen ging het niet door. Aanvan kelijk dacht men, dat het hele idee nu wel voorgoed van de baan zou zijn en dat zou het ook geweest zijn, als Moskou's antwoord op de ge allieerde uitnodiging voor een con ferentie te Lugano niet zodanig was geweest, dat het noodzakelijk werd de koppen bij elkaar te steken. 0 En deze conferentie van Eisen hower, Churchill en Laniel zal ongetwijfeld één der belangrijkste samenkomsten worden welke de laatste tijd gehouden zijn. Zij zal be langrijker zijn dan die, welke in Ju ni 1.1. zou zijn gehouden. Toen was het doel, de mogelijkheid te bestude ren van een bespreking met Malen kof, teneinde de politiek van de •nieuwe Russische regering te peilen. Nu weet men, wat men van de z.g. nieuwe koers te denken heeft en derhalve zal het nu gaan over de vraag, welke houding het Westen moet aannemen tegenover de bran dende kwestie van het ogenblik. Amerikanen voelen er veel voor, om nu maar meteen spijkers met koppen te slaan en besluiten te nemen buiten Rusland om. Met name wordt verwacht, dat zij er naar zul len streven, om West-Duitsland rechtstreeks deel te laten nemen in de Noord-Atlantische Verdragsge meenschap, met of zonder Europees leger. Dit was juist één van de kern punten van de Russische nota, welke nl. als voorwaarde stelde, dat het Westen moest beginnen met de stel sels van wederzijdse beveiliging op te geven. Het antwoord hierop zou dan zijn, dat men de touwtjes van die verdedigingsstelsels nog eens ex tra stevig gaat aantrekken en dat men thans er toe overgaat het sluit stuk West Duitsland aan te brengen. De enigen, die aarzelend en hui verig staan tegenover zulk een voort varendheid, zijn de Fransen, die madr niet kunnen decideren over het Eu ropese leger-plan. Zij zullen nu moe ten opschieten en moeten weten wat zij willen, anders is er alle kans, dat Duitsland rechtstreeks wordt toege laten tot de Westerse defensie, zon der tussenkomst van het Europese leger, en dat willen de Fransen hele maal niet. Het is natuurlijk ook mogelijk, dat de Bermuda-conferentie niet zo hard van stapel loopt en alsnog ingaat op het geliefkoosde idee van Churchill, dat hij nog altijd niet schijnt te heb ben opgegeven, n.l. een bezoek aan Malenkof. Voor Churchill zou dat de verwezenlijking betekenen van een lang gekoesterde wens en voor de Fransen zou het uitstel betekenen van een beslissing over het Europese leger. Eerlijk gezegd, zien wij het nut er niet van in; in tegendeel, zo'n bezoek zou weer ij dele hoop wekken en uit stel met zich meebrengen van maat regelen welke uiteindelijk toch ge nomen zullen moeten worden. maakt. der koud. Ramon Magsaysay heeft de presi dentsverkiezingen op de Philippijnen gewonnen. Zijn tegenstander, de hui dige. liberale president, Elpidio Qui- rino,' leed in alle districten, behalve in zijn eigen provincie Noord-Luzon, een grote nederlaag. Magsaysay, een nationalist, is de man, die destijds de communisten op de Philippijnen heeft verslagen. De verkiezingen zijn overigens al lerminst rustig verlopen. In de loop van de dag werden negen kiezers doodgeschoten, terwijl 12 personen in diverse schietpartijen in de nabijheid van stemlokalen werden gewond. De bewoners van Triëst negeerden Dinsdag de Britse soldaten, die voor het eerst sedert de ongeregeldheden van de vorige week weer op straat mochten. De Italianen liepen haastig de café's uit, als Britse soldaten binnenkwa men. Op pogingen der Britten om met de bevolking in gesprek te komen werd niet gereageerd. De Amerikanen werden echter op- de gebruikelijke vriendschappelijke wijze, waarop te voren ook de Britten bejegend waren, begroet De bewoners van Triëst ach ten de Britten verantwoordelijk voor de schietpartijen, waarbij de vorige week zes Italianen het leven verloren. De Britse generaal sir John Winterton voert het bevel over de politie, die het vuur op de pro-Italiaanse betogers opende. (Geldig van Woensdagavond totx Donderdagavond. Opgemaakt tel 10 uur). VEEL BEWOLKING. Over het algemeen veel be wolking. maar overwegend droog t weer. Matige tot krachtige t Zuidwestelijke wind. ZachterI X 's nachts, overdag ongeveer de-< zelfde temperaturen als van-5 12 Nov.: zon op 7.54 en onder 16.54; maan op 13.08 en onder 21.43 uur; Het weer in Europa HELSINKI zwaar bew. 4 C. OSLO licht bew. 3 STOCKHOLM zwaar bew. 7 KOPENHAGEN zwaar' bew. 8 LONDEN zwaar bew. 8 AMSTERDAM zwaar bew. 7 BRUSSEL zwaar bew. 4 PARIJS mist 5 BORDEAUX geheel bew. 7 NICE onbewolkt 9 WARSCHAU geheel bew. 5 BERLIJN mist 0 FRANKFOr nevel 4 MUNCHET motregen 1 WENEN geheel bew. 4 ROMr licht bew. 9 Studenten staken deze autobus, eigendom van de regering, in brand, tijdens demonstraties in de universiteits stad Lucknow in India. De gemoederen werden verhit, doordat twee studenten, die in hongerstaking waren gegaan, omdat veertien anderen van de Universiteit werden verwijderd, gewelddadig naar het ziekenhuis werden vervoerd, waar een einde werd gemaakt aan de hongerstaking. De demonstranten staken ook twee post kantoren en twee telefooncentrales in brand. Twee dagen hebben de demonstraties geduurd. Korreltje ^én man ziet niet alles.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1