Als Nederland één daq communist was zou er de andere dag geen communist meer zijn Moeten slijters de melk beschermen tegen zon 7 De K.I. in het mysterieuze Tibet ÏÏUUEHEiHl Bedelarij uitlaat voor het tonen van openbare liefdadigheid Meester-inbreker kraakte koelbloedig en vakkundig Artis gaat weer sidderen Pi,.-IDAG 10 NOVEMBER 1953 üh LEILiat GUUKAN1 rWEEUE BEAD PAGINA 1 Onthullingen van oud-gezant Na één dag „communisme" in Ne derland zou er hier geen communist meer over zijn. Onder het Marxis- tisch-Leninistische regiem heeft de Sowjet-Unie haar duidelijk merk bare culturele en materiële vooruit gang gekocht met de vrijheid in huis gezin, kunst, wetenschap, onder wijs, politiek en godsdienst. Aldus vatte dr. P. C. Visser, oud ambassadeur te Moskou, zijn indruk ken van de Sowjet-Unie samen die •hij gisteravond in het I.C.C. (Inter nationaal Cultureel Centrum) te Amsterdam heeft uiteengezet. Binnen twintig jaren, aldus dr. Visser, zal er in Rusland overvloed zijn op het gebied van de allernood zakelijkste behoeften. Maar deze vooruitgang is evenmin symbolisch voor het nieuwe Rusland als de prachtige boulevards of de netelige woningnood. Het individu is ten onder gegaan in de massa, want het is deze alleen, die waarde heeft in het nieuwe Rus land. Maar zelfs die massa kent het begrip vrijheid niet. De Rus is de slaaf geworden van een regiem, dat geleidelijk is overgegaan in een dic tatuur, waartegen hij, naar te ver wachten is, niet spoedig in opstand zal komen omdat hij ook onder het Tsaren-regiem de vrijheid nimmer heeft gekend. Ook van het begrip gelijkheid, aldus dr Visser, is vrijwel niets meer overgebleven. Het ideaal van Lenin was, tot een proletarische samenle ving te geraken met ongeveer gelijke arbeidsvoorwaarden en gelijke lo nen voor alle werkers. Zoals overal elders is het gelijkheidsbegrip een utopie gebleken De lonen lopen sterk uiteen. Onderscheidingen, geldprij zen, belastingen, voorrechten en ti tels accentueren nog de verschillen. Het gevolg is, dat nieuwe groeperin gen ontstaan, die men aanvankelijk zo sterk bestreden heeft. Hotels, treinen, schouwburgen be zitten evenals vroeger weer hun klas sen en rangen, waarvoor verschil lende prijzen betaald moeten worden. Spreker vertelde over zijn bezoe ken aan fabrieken landbouwbedrij ven, ziekenhuizen en culturele in stellingen voor volwassenen en voor de jeugd. Hij vertelde over zijn rei zen naar de Kaukasus, Bakoe, Sta lingrad, Odessa, enz. Vooral zijn be zoek aan het uiterst zwaar gehavende Stalingrad, dat door mannen en vrouwen met grote heldhaftigheid verdedigd werd en waar de machtige Duitse legers onder generaal Paulus deels vernietigd, deels gevangen werden genomen, maakte grote in druk op hem. Spreker noemde ook de alom gevoerde vele propaganda voor het regiem, een propaganda, die, vooral als het buiteniand daarin werd be trokken op ,vaak zeer stuitende wij ze" werd ge/oerd. De laatste vraag, die dr. Visser naar voren bracht. - was: „Hoe ver weert het Westen zich het beste te gen de communistische gevaren?" Zijn antwoord luidde: „Het Westen dient een sterke militaire en politieke eenheid te vormen, zonder dat ons souvereiniteitsbeginsel in een te te mate aangetast behoeft te wor den. Het Westen dient te zorgen voor een continue, positieve contra-pro- paganda en ten slotte voor een goede sociale wetgeving, die in vele delen van het Westen nog veel te wensen overlaat". Daarnaast zo besloot spr. moet alles gedaan worden om tot een blij vende vrede te komen. Katholiek Thuisfront herdacht gevallenen Ter herdenking van de gesneuvelde en op andere wijze overleden militai ren werd namens het Nationaal Ka tholiek Thuisfront Zaterdagmorgen in de Kathedrale Kerk te Roermond een pl. H. Mis opgedragen door de hoofdlegeraalmoezenier der Kon. Luchtmacht, luitenant kolonel R. H. M. Verhoeven en van majoor aal moezenier Th. H. op het Veld. Da predicatie werd gehouden door de kapitein-aalmoezenier E. H. M. Vallen, die de doden herdacht en naar aanleiding van hun voorbeeld de huidige generatie aan haar plichten herinnerde. Een detachement van de Limburgse ^agers verzorgde het mi litair eerbetoon. Da plechtigheid werd bijgewoond door vele autoriteiten, o.w. de mi nister van binnenlandse zaken prof. dr. L. J. M. Beel, de bisschop-coad jutor van Roermond, mgr. dr. A. Hanssen, de luitenant-generaal A. v. d. Kroon, de generaal-majoor b. d. J. Sitsen, de generaal-majoor J. War- ringa, de brigade-generaal J. Steen- met/.er, de schout bi^ nacht F. J. M. de Sain de vertegenwoordiger van de commissaris der Koningin in Lim burg mr. R. Kcppener, de burgemees ter van Roermond, mr. dr. R Geul- jans en vele andere militaire en bur gerlijke autoriteiten, alsmede vele ouders van overleden militairen. IN OCTOBER MINDER FAILLISSEMENTEN. Het aantal faillissementen in ons land onderging in October jl. in ver gelijking tot de voorafgaande .maand nagenoeg geen verandering. Uit gesproken werden n.l. in de afgelo pen maand 140 faillissementen, tegen 143 in September en 170 in October 1952. In de eerste 10 maanden van dit jaar werden in totaal 1379 faillisse menten uitgesproken, tegen 1585 in dezelfde periode van 1952. Volgens een opgave van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Han del bedroeg het aantal faillissemen ten in de provincie Noord-Holland (excl. Amsterdam) in October: 13 (v.m. 19; v.j. 19), Amsterdam 12 (21; 25), Zuid-Holland (exl. Den Haag en Rotterdam 12 (3: 18), Den Haag 15 (10, 19), Rotterdam 12 (12; 7), Utrecht 9 (10, 10), Gelderland 19 (20; 23), Noord-Brabant 19 (21; 14), Limburg 11 (8; 10); Zeeland 1 (4; 1>, Friesland 5 (2. 7), Groningen 4 (4; 6), Drente 0 (3; en Overijssel 8 (6; 9) HERZIENING LONEN BIJ SPOORWEGEN. De directie van de Nederlandse Spoorwegen zal zich niet alléén hou den aan de verplichte vijf procent loonsverhoging voor het personeel van 23 jaar en ouder, maar zal van de bij deze loonmaatregel geboden gelegenheid gebruik maken om ook andere lonen te herzien. Zo zal er een aanpassing van de jeugdlonen komen en een verhoging van de lo nen van geschoolden op basis van twee cent per uur. Tevens zal de af stand tussen de lonen in de hoogste en in de laagste gemeentekassen worden herzien en de tot een maxi mum van 204.— beperkte loonsver hoging van Maart 1951, lineair wor den doorgetrokken. Om tot invoering hiervan met ingang van 1 Januari te kunnen overgaan zullen de resul taten van het overleg in de paritaire- commissie worden afgewacht. „Zeil en doek zijn lapmiddelen" Maandagmiddag is te Arnhem voor de economische politierechter een proefproces gevoerd om een prin cipiële uitspraak te verkrijgen over het afdekken van melk tijdens het vervoer door de slijters Terecht stond een meikslijter uit Hees en voorzitter van de Nijmeegse vereni ging van melkhandelaren. Op 17 Augustus j.l was tegen hem proces verbaal opgemaakt, omdat hij zijn melk niet op zodanige wijze be waard had, dat bederf werd voorko men. Het ten laste gelegde achtte de officier van Justitie bewezen, en hij eiste drie gulden boete of een dag hechtenis. De economische politierechter von niste met één gulden boete of een dag hechtenis, alsmede voorwaardelijke sluiting van het bedrijf voor één dag met een proeftijd van een jaar. Naar de slijter tijdens de zitting verklaarde zou het afdekken van melk (met een zeil of doek) slechts een lapmiddel zijn. De directeur van de keuringsdienst voor waren te Nij megen, verklaarde daarentegen dat daglicht en flessènmelk vijanden van elkaar zijn In zijn requisitoir zei de officier van justitie dat hij best de zon in het water kon zien schijnen, maar niet in de melk. Bepaaldelijk on juist was volgens hem, dat de melk handel alleen het melkbesluit als een soort evangelie beschouwt. Ge let op de hoge kosten die de melk- industrie zich getroost vond hij het noodzakelijk dat aan de producten de nodige zorg verder ook wordt be steed en ze hun waarde niet verlie zen. De verdediger drong nog aan op het horen van een tweede deskun dige, waarvoor de economische rech ter echter weinig zei te gevoelen. Ook naar zijn mening gaat melk achteruit, wanneer er zonlicht bij komt. Op het vonnis zal in cassatie worden gegaan. Strijd om vetgehalte van melk N.V. Hollandia verliest geding De president der rechtbank te Alk maar mr. A. D. van Regteren-Alte- na heeft uitspraak in kort ?edins: ge daan in de zaak van de N.V Hollnn- j dia te VIaardingen te.<ren de coönera- tieve zuivelfabriek Nieuw Leven te 't Zand (N.-H.) Deze laatste had in een circulaire aan haar leveranciers er op gewezen dat zij als coönera<ie- ve fabriek door een royale bereke ning van het vetgehalte van de me'k een hogere prijs uitbetaalde dan de zgn. particuliere fabrieken. De N.V. Hollandia, die uit hetzelf- Een jonge Oostenrijker weet door te dringen tot in de „verboden stad" Lhasa. Daar wint hij het vertrouwen van de god-koning van Tibet, die op tweejarige leeftyd „ontdekt" werd. Hg wordt de leraar van deze levende reliek. Lees zgn opzienbarend relaas, dat geillustreerd Is met foto's, die alleen h(j in z\jn unieke functie 1- TT-m-ma-.awa /11a /I a kala «iraralft Kaait Hipr ITT - s&ii kon nemen. Ken reportage, die de hele wereld boeit. Hier in Nederland natuurlgk gepubliceerd in de KJ., die in haar nummer van 13 November U ook naar Noord-Afrika voert. Hoe heet het was en hoe ver! De Jeep-Express volgt thans de vermaarde vvoestynroute van Rommel en Montgomery van Tripolis naar Benghazi. En weer vliegt U mee met LindberghDe verbeten strijd, die hij voert met de slaap en die hem bgna in zee doet storten. OE M00RDSTEDE. Twaalfhonderd jaar geleden stierf te Dokkum Sint Bonifatius de marteldood. Di K.E - bet blad, waar Uw grootouders groot met werden - is even jong als U. En U blijft er geestelijk zo gezond bijl NU UITGEBREID VAN 40 TOT 48 PAGINA'S Abonneert U b\) de K.I. administratie Nassauplein 1, Haarlem. HET PROVINCIEHUIS VAN ZUID-HOLLAND gebied haar melk betrekt als Nieuw Leven, achtte zich door deze circulaire benadeeld en eiste in kort geding stopzetting van de versprei ding der circulaire en rondzending van een nieuwe circulaire waarin Nieuw Leven zou mededelen, dfet haar nimmer was gebleken dat Hol landia tegen een te laag vetgehalte de aan haar geleverde melk afre kende. Mr. Van Regteren Altena uitspraak doende wees de eisen van Hollandia niet toe op grond van de overwe gingen, dat zelfs indien zou vast staan dat de circulaire verder zou' "f 1.615.930! 14? worden verspreid, hierdoor geen schade zou worden berokkend aan de N.V. Hollandia daar de zinsnede andere pariculiere fabrieken" niet per se behoefde te slaan op de Hol landia, daar evenzeer een andere particuliere fabriek zou kunnen wor den bedoeld. Tevens achtte de recht bank het berekenen van een te hoog vetgehalte niet een strafbaar feit, wat wel het geval zou zijn indien een te laag vetgehalte zou worden bere kend. De N.V. Hollandia werd der halve veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. De mogelijkheid bestaat, dat er in de loop van 1954 zal kunnen worden begonnen met de bouw van een nieuw provinciehuis ten behoeve van het provinciaalbestuur in Zuid-Hol land. Op de provinciale begroting voor het dienstjaar 1954'is met het oog daarop een raming van drie mil- üoen gulden opgenomen. De opbrengst van de toeslag der watersnoodzegels, vermeerderd met het bedrag van de verkoop der eer- stedag-omslagen, bedroeg in totaal PARIA OF TROETELKIND? NEDERLANDSE TREINSTELLEN VOOR INDONESISCHE SPOORWEGEN De Indonesische regering heeft ten behoeve van de Indonesische Spoor wegen in Europa 298 personenrijtui gen en restauratiewagens besteld. Aan dit millioenenproject werken mee drie Nederlandse (met 88), vier Franse (met 76), en een Oostenrijkse onderneming (met 134 rijtuigen). Technische knobbel groeide verkeerd uit Belangstelling maakte hem niet zenuwachtig! Waterland roept „Geef ons IJ-tunnel!" „Een spoedige totstandkoming van de tunnel onder het Y is niet alleen voor Amsterdam-Noord een levens noodzaak, doch evenzeer voor het 14-tal kleine gemeenten in het ach terland van de hoofdstad benoorden het Y, het z.g. Waterland. Industrie vestigingen blijven achterwege door het ontbreken van goede oeverver bindingen, terwijl het bedrijfsleven niet te becijferen financieel nadeel hierdoor lijdt". Dit thema is gisteren in velerlei toonaarden „bezongen" door de bur gemeesters van de gemeenten in Waterland, tijdens een persexcursie, georganiseerd door het Y-tunnelco mité langs een aantal industrieën in deze plaatsen. De voorzitter van het Y-tunnelco mité drong er bij de industriëlen en de burgemeesters op aan, druk uit te oefenen op de van rijkswege inge stelde commissie voor de oeverver bindingen opdat deze haar taak met de grootste spoed zal volhrengen. BRUG OVER DE BRIELSE MAAS? Het college van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland heefc het voor nemen naar wordt gehoopt met steun van het rijk een brug te bouwen over de Brielse Maas die een verbinding zal vormen tussen Rozenbrug en Voorne. Voor de rechtbank te Maastricht heeft gisteren terecht gestaan een 27-jarige leerling-terrazzowerker uit Heerlen, wegens zes diefstallen met inbraak. In de tijd van slechts twee jaar, nl in de periode van 1951 en 1952, heeft hij, zoals hij voor de politie be kende, niet minder dan 93 diefstallen gepleegd. Zijn werkterrein besloeg vrijwel geheel Nederland. Hij ging hierbij op een verwonder lijk koelbloedige wijze te werk en liet zich zelfs, b.v. bij een inbraak het huis van een Chinese zaken- ..ïan, niet verontrusten door een paar kinderen des huizes, die belangstel lend kwamen toekijken naar zijn brandkast-kraak! Aan verdachte wa ren te Maastricht rlleen ten laste ge legd een inbraak door forcering van een brandkast in de Volkscrediet- bank te Heerlen, waarbij hij er ech ter niet in slaagde de pantserplaat van de brandkast te doorboren. De ze inbraak, waarbij hij door de kan toorhouder werd gestoord en aan wie hij een volledige bekentenis toezeg de, leidde tot zijn aanhouding in 's-Gravenhage. Kleine correcties. Tevoren, in de nacht van 30 Nov. op 1 December had hij in de Hol landia bioscoop te Heerlen door het forceren van de brandkast een be drag van 9.287.93 buitgemaakt,. Ver dachte, die overigens alles gul be kende, beweerde, dat hij hier „slechts" ongeveer 3.500 had „ge vonden". Enkele dagen voor de inbraak in de Volkscredietbank had hij te Schaerberg in een woning rond 200 gestolen, ook al weer door de brandkast te forceren. Het waren 270, verklaarde verdachte met ver rassende openhartigheid ter zitting van de Maastrichtse rechtbank. Er volgde nog een heel rijtje in braken en de beminnelijke verdachte corrigeerde alleen zo nu en dan een paar cijfers, doch bekende voorts volmondig. Men kwam tenslotte tot een totaal bedrag van ongeveer 34.000.—. Verwaarloosde jeugd. Het onderzoek van psychiaters en criminoloog heeft uitgemaakt, dat deze verdachte een uitgesproken technische aanleg heeft, welke ech ter verkeerd werd gericht in zijn mislukte leven. Alles tegen elkaar afwegend eiste dc officier van justi tie vier jaar gevangenisstraf. De verdediger was van oordeel, dat het hier een uiterst tragisch geval be trof. Deze verdachte met zijn uitge sproken technische kwaliteiten, is door een volkomen verwaarloosde jeugd en door een sterke drang naar technische experimenten bijna ge dreven naar zijn misdrijven. Pleiter De politierechter te 's-Gravenha- ge heeft gistermiddag vijf Hagenaars die terecht stonden wegens bedelarij veroordeeld tot hechtenisstraffen en tewerkstelling in een rijkswerkin richting. Nauwelijks had de politierechter het vonnis uitgesproken over de 41- jarige E., die een been mist, of deze greep zijn krukken, draaide zich om en sloeg uit alle macht en in het wilde weg op de drie achter hem zit tende getuigen in. Schielijk toege snelde parketwachters konden de man echter weldra overmeesteren en uit de rechtszaal voeren. De vijf verdachten werden ver oordeeld tot de volgende straffen: de 50-jarige F. tot 12 dagen hechte nis en opzending naar een rijkswerk inrichting voor de duur van een jaar en zes maanden; de 41-jarige E. 12 dagen hechtenis, een jaar en zes maanden rijkswerkinrichting; de 68- jarige Van B., die beide benen mist, 12 dagen hechtenis en een jaar rijks werkinrichting; de 46-jarige K. 12 dagen hechtenis en een jaar en zes maanden rijkswerkinrichting en de 80-jarige H., die hulpbehoevend en slechtziende is en niet verschenen was, 12 dagen hechtenis. Voorts be val de politierechter onmiddellijke gevangenneming van de vijf veroor deelden. Winstgevend beroep De officier van justitie, mr. Maris, zei in zijn requisitoir o.a. dat de be rechting van de verd chten een on derdeel is van een vast plan. „Het stadsbeeld van den Haag wordt reeds te lang ontsierd door het bedrijf van deze lieden", zo vervolgde hij. Dit' beeld, dat deerniswekkend en weer zinwekkend is past niet in de maat schappij. Het is deerniswekkend refereerde zich aan hetgeen in de uitgebrachte psychiatrische en minologische rapporten over ver dachte wordt gezegd. Conform een der conclusies van de deskundigen drong de verdediger aan o£ het op leggen van een vrijheidsstraf, b.v. tot het einde van het volgend jaar en daarna plaatsing in een instituut met speciale arbeids-theraphie te Utrecht, dat de zeer bijzondere ge-1 omdat deze mensen lichamelijk een vallen, als b.v. dit wellicht met goed I ernstig gebrek hebben, resultaat kan behandelen. De sociale verzorging in Nederland Uitspraak 23 November. maakt het overbodig dat er wordt Toestand gespannen! Na het grote succes, dat het „op treden" van de sidderaal tijdens de tentoonstelling in het aquarium ge durende de winter van 1952/53 heeft geboekt, heeft men in Artis naarstig getracht nog zo'n electrische schok ken gevend dier te verkrijgen, want de sidderaal, die in het aquarium door middel van z'n electrische ver mogens weken achter elkaar lampjes had laten aanflikkeren, was eigen lijk nog maar een héél jonkie, een aaltje van een centimeter of dertig. Thans is een volwassen of na genoeg volwassen sidderaal uit het noorden van Zuid-Amerika gearri veerd, verpakt in een blikken bas sin. Deze aal is tussen de één en an derhalve meter lang en zo dik, dat een mens hem nauwelijks met bei de handen kan omvatten, hetgeen trouwens ook niet aan te bevelen zou zijn zonder rubber handschoe nen, want de electrische schok van deze vis (500600 Volt) is niet ge ring! Nog meer spanning verwacht Hij heeft een eigen bassin in de grote zaal gekregen, waar hij rond zwemt en een grote hoeveelheid dode visjes oppeuzelt. Naar het zich laat aanzien, zal deze electrische centrale-in-'t-klein niet lang alleen blijyen: Artis verwacht nog een paar van zulke knapen uit Zuid-Amerika. Ongeveer getijktijdig arriveerden er in het aquarium vier sidder-meer- vallen, eveneens van die vissen met ingebouwde electriciteitsvoorziening. Deze vissen, in dit geval nog jonge dieren van ongeveer 15 cm lang (ze kunnen ongeveer een meter wor den), geven van de drie bekendste soorten „siddervissen" sidder- meerval, sidderrog en sidderaal stroomstoten met de laagste span ning, slechts 40 tot 80 Volt. Deze energie wordt opgewekt door mid del van een orgaan, dat het dier bij na geheel als een onder de huid lig gende mantel omsluit. Moordzuchtig electrische orgaan dient dan ook uit sluitend als verdedigings wapen. Een hoogst onplezierig wapen overigens indien siddermeervallen bij elkaar in een basin worden gezet, want ze zijn onderling ongehoord moord zuchtig, zodat binnen zeer korte tijd meestal maar één siddermeerval overblijft. Men heeft ze in Artis een halve dag bij elkaar» gezet, maar toen de een, zonder ook maar aan de nieuwe omgeving te zijn gewend, de ander al stevig in de rug had gebe ten, zijn ze ijlings uit elkaar gezet. Een paar glasplaatjes beschermen hen nu tegen hun eigen ondergang. Het blijkt mogelgk een gedeelte van het Dierentuincomplex te 's Gra- venhage voor het rijk aan te kopen ten behoeve van de oprichting van een rijkskantorengebouw, zo deelt de minister van wederopbouw en volks huisvesting in een nota van wijzigin gen van de rijksbegroting 1954 van zijn departement mede. In verband met het gebrek aan goede bouwterrein in de city van 's Gravenhage wenst de minister van deze mogelijkheid gaarne gebruik te maken. Aangezien thans nog niet vaststaat voor welke dienst dit kan- torengebouTy zal worden bestemd o.a. wordt gedacht aan de huisves ting van de directie van de water staat, welke thans is gevestigd in een flatgebouw aan de van Hogenhouck- laan zal het terrein ten laste van de begroting van de rijksgebouwen dienst dienen te worden aagekocht. BAKFIETS CONTRA SNELTREIN Maandag namiddag heeft een snel trein uit Amersfoort op de door knip perlicht en belsignalen beveiligde overweg Blauwkapel Oost in de ge meente Maartsendijk een bakfiets van de ruim 50-jarige voddenkoop man G. uit Blauwkapel gegrepen. De fiets werd versplinterd. De bestuur der. die zei het licht en de bel niet te hébben opgemerkt, redde zich op het nippertje door opzij te springen, Hij werd door een klap van de fiets In tegenstelling tot de sidderaal is 1 licht aan de benen gewond. Het ken van soortgenoten bestand, het I treinverkeer AmersfoortUtrecht de siddermeerval niet tegen ste-1 ondervond 18 minuten vertraging, gebedeld. De beroepsbedelaar, zo zei de officier van justitie, is vrijgevoch ten en a-sociaal en mist het normale menselijke schaamtegevoel. Het pu bliek werkt de bedelarij in de hand, v/ant de aalmoezen blijken tesamen een veelvoud op te leveren van een normaal arbeidsloon. Bovendien al dus zei de officier, is deze bedelarij een uitlaat om in het openbaar barmhartigheid te tonen. Met erger nis en droefheid had de officier van justitie de kortzichtige, emotionele en onjuiste houding van het publiek moeten constateren. Het onderzoek van sociale ambte naren had uitgewezen dat de ver dachten per dag 60 tot 80 gulden als aalmoes ontvingen. De ambtenaren waren zelfs eens tot 110 gulden per dag gekomen. De Nijmeegse politie heeft een die venbende bestaande uit zes jongens opgesloten. Door de arrestatie van twee knapen, die in een kledingma gazijn te Nijmegen twee jassen had den gestolen, is de politic op het spoor gekomen van een groep jeug dige straatdieven, die de laatste we ken hadden ingebroken in kiosken, consumptietenten, boten van parle vinkers en kleine snoepwinkels, waar zij alles wegnamen wat van hun gading was. De jongens zijn op gesloten. Kerstpost voor militairen overzee Ter gelegenheid van het Kerst feest bestaat er gedurende de perio de van 16 tot en met 28 November gelegenheid tot het verzenden van briefpakjes tot een maximum ge wicht vap 500 gram naar militairen van het Nederlandse detachement in de strijdkrachten der Verenigde Na ties in Korea en naar opvarenden van Hr. Ms. fregatten Dubois en Jo- han Maurits van Nassau. De franke ring voor deze pakjes, die per lucht post worden verzonden, is 10 cent per 50 gram met een minimum van 50 cents. Adressering voor militairen van het Nederlandse detachement in Ko rea: naam, rang, legernummer. Ne derlands detachement Ver. Naties Napo 5100. Amsterdam-Schiphol, mi litair. Adressering voor opvarenden van Hr. Ms. Dubois en Johan Maurits van Nassau: Naam, rang of kwaliteit, marine- nummer. Aan boord van Hr. Ms. (volgt de naam van het schip). Am sterdam cs, Marine. Voorts bestaat tot 19 November gelegenheid, briefpakjes tot een maximum gewicht van 1 kg te ver zenden naar militairen van de ko ninklijke landmacht in Suriname. Deze pakjes worden vervoerd met het Ms. „Amazonas", dat op 24 No vember van Amsterdam vertrekt en op 16 December te Paramaribo wordt verwacht. Adressering als volgt: naam, rang, legernummer, onderdeel, plaats van bestemming, Suriname. Tot 24 November bestaat gelegen heid, briefpakjes tot een maximum gewicht van 1 kg te verzenden naar militairen van de Koninklijke Mari ne in de Nederlandse Antillen, aan boord van aldaar gestationneerde schepen en aan boord van Hr. Ms. Johan Maurits van Nassau, welk schip de thuisvaart uit de Koreaanse wateren via dc'Nederlandse Antillen maakt. Deze post wordt vervoerd met het Ms. „Willemstad", dat 26 November uit Amsterdam vertrekt en op 12 December te Willemstad wordt verwacht. Adressering als volgt: Naam, rang, marinenummer. Aan boord van Hr. Ms. (volgt de naam van het schip). Nederlandse Antillen. Of, indien geadresseerde op een walinrichting is geplaatst: Naam rang, marinenummer. Adres, plaats van bestemming, eiland, Nederlandse Antillen. OVERLEG LOONVORMING Als belangrijkste punt voor de looncommissie uit de Stichting van de Arbeid, welke Woensdag bijeen komt, prijkt een onderzoek op de agenda naar de mogelijkheid van een vrijere loonvorming.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5