Soldaat decoreerde min. Staf Staf" Nederl* kustvaarder leed schipbreuk bij Texel Slippende auto vloog tegen boom In één dag orgeide Eindhoven een volledig pierement bijeen Echtpaar Deuss door 25 klein kinderen toegezongen DE DOLLE MUSKETIERS" omul's eerste liefde MAANDAG 9 NOVEMBER 1953 DE L.EIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 In Ede hebben in de afgelopen week ook manschappen van het gar nizoen ijverig meegeholpen aan de collecte, die voor de gezamenlijke militaire steunfondsen overal in den lande werd gehouden. Zij legden een loffelijke ijver aan de dag en toen Zaterdagmiddag op het marktplein «en auto stopte, was een hunner met «peldjes en collectebus er als de kip pen bij om een nieuw slachtoffer te maken. De automobilist, een korte stevige figuur voelde toen hij nog maar ter nauwernood uitgestapt was, een klopje op zijn schouder en zag om kijkend de militair, die er geen gras over liet groeien en de daad bij het woord voegend zei: „Ik mag u zeker ook wel met zo'n mooi speldje deco reren, meneer 't Is voor een goed doel". De overrompeling viel in goede aarde: rustig glimlachend liet de automobilist zijn offer in de bus glij den. En weg was de soldaat al weer, maar hij werd even opgehouden door de man van een bloeraenstalle- tje, die getuige was geweest van het tafreeltje en nu listig vroeg: „Zeg. weet je, wie jij daar te pakken had „Ik niet" klonk het naar waarheid. „Wel, de Minister van oorlog, ir. „Je kunt me nog meer vertellen schamperde de soldaat en hij liep on gelovig lachend weg, maar toen hij even verderop op het balcon van een garage, grenzend aan het markt plein, ook een paar mensen geamu seerd zag toekijken, riep hij naar bo ven: „Kent u misschien de meneer, die ik daareven een speldje op dè jas pootte?" Het antwoord kwam onmiddellijk: „En of. Dat was minister Staf." Ja, en toen geloofde de landsver dediger het. Hij kleurde en krabde zich eens achter het oor. Daarop zei hij: „Dan had ik hem ook wel model mogen groeten....". Maar onze soldaat kon ook niet weten, dat minister Staf, Aetherklanken HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Hoogmis. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 School radio. 10.35 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.3012.33 Land- en tuinb.meded.). 12.5513.00 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Amus.ork. en soliste. 14.00 Gevar. progr. 14.50 Gram. 15.00 Symph.ork. 15.30 Ben je zestig!" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: H. J. Bavink: „Nederlanders in Zuid-Afri- ka", 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sport- praatje. 18.30 R.V.U.: Drie belang rijke gebieden in Arabië, door D. v. d. Meulen: „De Hidjaaz, het bedevaarts. land. Heilige Land van de Isdam". 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Omr.ork. en solist. (21.15—21.30 Ken een haan een ei liggen). 22.00 „Ouders en kinde ren", caus. 22.15 Koorzang. 22.45 Avondgebed en lit. kalender. 23.00 Nisws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 ^Koorzang. 9.30 Voor de huisvr. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Viool en piano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Gram. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en .gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Amerikaanse muz. kaleidoscoop. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.45 Rep. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel, 18.30 Mil. caus. 18.40 Gram. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Fanfare-ork. 19.30 Pianotrio. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Licht muz. 21.35 Meded. 21.40 Lichte muz. 21.50 Gevar. muz. 22.30 Buitenl. overz. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 —24.00 Gram. Edenaar van origine, Zaterdags nog wel eens een familiebezoek brengt aan zijn geboortedorp MILLIOENENNOTA GEFLATTEERD? Het is vele Kamerleden opgeval len, dat de in de memorie van toe lichting op de begroting van Econo mische Zaken gegeven schets van de economische ontwikkeling afwijkt van die van de Millioenennota. In de memorie wordt de ontwik keling minder gunstig beoordeeld dan in de Millioenennota. Gevraagd wordt, of het jaarlijks noodzakelijk geachte investeringsbe drag wel terecht op 1800 millioen is geraamd. De wijze van berekening van dit bedrag noemen de Kamer leden aanvechtbaar. PROCES DER ZALIGVERKLARING VAN PATER T. BRANDSMA. Pater P. P. Starmans O.C., vice- postulator (officiële aanvrager tot de inleiding van een proces van za ligverklaring) zal Dinsdagavond a.s. in Victoria Taverne te Maastricht ko men spreken over het leven en af sterven van pater Titus Brandsma uit Nijmegen alsmede over de „in leiding" van het proces van diens zaligverklaring. Prof. dr. Titus Brandsma overleed op 26 Juli 1942 in het concentratie kamp van Dachau en zij die hem daar hebben meegemaakt herinneren zich pater Brandsma als „de grote pries terheid van Dachau". Velen ijveren sindsdien voor zijn zaligverklaring. Pater Starmans houdt zijn rede op uitnodiging van de St. Gerlachus-vereniging (R.K. werknemende middenstand) en de A.R.K.A. uit Maastricht. Alle opvarendensü-s gered Zaterdagmiddag omstreeks half vijf is 50 mijl ten Noordwesten van Texel het Nederlandse motorkust- vaar«.uig „Coiumbus" in vliegende storm vergaan. Na veel moeite kon den de twaalf opvarenden door de te hulp geschoten schepen gered wor den. Eerder op de middag maakte het schip in de zware storm slagzij en daar de lading begon te werken, liet de 29-jarige kapitein een S.O.S. door de aether gaan. Dit noodsein werd opgevangen door Nederlandse radiostations, waarop onmiddellijk de „Brandaris" en de „Holland" ter assistentie uit voeren en door een Belgisch en twee Engelse schepen, die dichter in de buurt waren en dus eerder op de onheilsplaats arriveerden. Een Engelse trawler wist 8 be manningsleden te bereiken en nam hen mee naar Grimsby; de tweede Brit zag kans het negende lid onder zijn hoede te nemen. De drie overige bemanningsleden, onder wie de kapitein werden later gored door de Belgische „Medalon", doch deze redding ging met vrij wat moeilijkheden gepaard. Het drietal was tot het laatste toe aan boord gebleven en toen men ein delijk besloot het snel zinkende schip te verlaten, sprong de 30-jarige kok PRINS MOET RUSTEN Prins Bernhard moet op medisch advies enige dagen volledige rust nemen. De behandelende medicus zal nader beslissen, of het vertrek naar Ethiopië op 11 November kan blijven gehandhaafd. loij", dat hem naar de diepte dreigde te sleuren. Een der bemanningsleden van de „Medalon" zag het grote ge vaar en wist de kok een lijn toe te werpen, waarmede deze zich ten slotte heeft weten te redden. Kort nadat de drie schipbreuke-, lingen veilig aan boord van de „Me dalon" waren, zonk de „Coiumbus". Moordenaar van Van Eek 4 Dec. voor de rechter Voor de Utrechtse rechtbank zal Vrijdag 4 December a.s. de moorde naar van de Woerdense politieman Van Eek terecht staan. De man, die door zijn trawanten uit de onderwereld „Chris" genoemd wordt uit Bodegraven afkomstig, heeft bekend, dat hij in de nacht van 13 op 14 November van het vorig jaar te zamen met zijn broer enkele inbraken in Harmeien bij Utrecht heeft gepleegd Op de terugweg werden zij aangehouden door de po litieman Van Eek uit Woeren, voor wien zij geen onbekenden waren. Verdachte, die gewoon was wape nen bij zich te d'-agen, trok een re volver en schoot hiermede op de agent, die dodelijk in de buik troffen werd. Voordat de politieman stierf, fluisterde hij de naam Bode graven, hetgeen voor de recherche naderhand een aanwijzing werd. Een spoorwegman, die bij de aan houding tegenwoordig was werd door een tweede kogel in het been getroffen De moordenaar heeft tijdens zijn jeugd reeds kennL gemaakt met het opvoedingsgesticht, waar hij kenne- weinig goeds geleerd heeft, want na zijn terugkeer in de maatschuppij was hij spoedig een vast lid van de onderwereld en legde zich voorna melijk toe op inbraak. De olieman dreef 'n peperhandeltje Mocht niet! Van het m.s. „Japara" was een 32- jarige olieman in Bremen achter ge bleven. Later kwam hij in Hamburg weer aan boord, op de hielen gevolgd door Duitse douaneambtenaren. Deze hadden in Bremen 30 kg. pe perkorrels bij een Duitser in beslag genomen, die van smokkel afkomstig moesten zijn. De douane had een sterk vermoeden, dat het achterblij ven van de olieman daar verband mee hield en dat bleek juist. Te za men met een 21-jarige olieman uit Vlaardingen en een 23-jarige matroos uit Den Haag had de Rotterdammer twee balen peper uit het ruim ge haald. De inbeslaggenomen 30 kg. vormde de eerste partij, die hij aan de Duitser had afgeleverd, wachtend op diens terugkomst voor het afhalen van het restant. Maar de Duitser ver scheen niet meer en daardoor miste de olieman zijn boot. De twee ande ren zijn door het wegblijven van hun bondgenoot bang geworden en hebben tussen Bremen en Hamburg het res tant peper over boord gezet. Bij de binnenkomst van de Japara is de olieman aangehouden, terwijl zijn bondgenoten in hun woonplaats zijn gearresteerd en naar Rotterdam overgebracht. Een dode en een zwaargewonde bij Roosendaal Even buiten de kom van de gemeente Wouw bij Roosendaal is Zater dagmiddag een auto geslipt en tegen een 'boom gebotst. Een der twee in-? zittenden werd op slag gedood. De bestuurder werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Roosendaal vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. De auto, een Opel-Olympia, reed omstreeks vier uur op de rijksweg BiedaBergen op Zoom. Ongeveer één kilometer buiten de kom van de gemeente Wouw is de auto plotseling geslipt en ir. volle vaart tegen een .angs de weg staande boom gebotst. Een Amsterdamse confectiefabrikant, die in de auto zat, was vrijwel op slag dood. De bestuurder van de auto, een 39-jarige boekhouder, eveneens uit Amsterdam, werd zwaar gewond naar t ziekenhuis te Roosendaal vervoerd. Hij heeft o.m. waarschijnlijk een scnedelbasisfractuur. De auto werd totaal vernield. Omtrent de oor zaak van het ongeval, tast de rijkspolitie in het duister. Er was geen tegenliggend verkeer, waarvoor de bestuurder heeft moeten afremmen. Volgens getuigen bedroeg de snelheid van de auto ongeveer 60 km. De weg is gevormd uit zgn. „kinderhoofdjes". De politie veronderstelt, dat de auto hierdoor is gaan „zweven" en vervolgens is geslipt. VOOR BENOEMING BEDANKT. Dr Th. Sluiter te Utrecht die in dertijd door de raad van Breda werd benoemd tot rector aan het stede lijk gymnasium, heeft voor deze be noeming bedank Deze benoeming geschiedde buiten de voordracht om dank zy de katholieke meerderheid in de raad van Breda. Deze handel wijze was voor de curatoren van het gymnasium aanleiding om af te tre den. Labrehuis draait weer De door de Eindhovense journalis ten georganiseerde ééndaagse loterij voor de aankoop van een nieuw pie rement voor het Labrehuis aldaar is •een succes geworden. Zaterdagmorgen om kwart voor negen ging de eerste groep juristen, doktoren, ingenieurs, musici en journalisten met het gam mele draaiorgel van het Labrehuis op stap om met de verkoop der vele dui zenden loten een aanvang te maken. De start geschiedde bij het nieuwe stadhuis, waar burgemeester Kolf schoten door het getjengel van het orgel uit zijn werkkamer naar buiten werd gelokt om zich als eerste koper van loten aan te melden. Daarna werd het ambtenarencorps van het stadhuis overvallen door de zwerm der lotenverkopers. De gehele dag is de actie met enthousiasme doorgezet. De verko pers werkten in vier ploegen. De trok de koninklijke harmonie „Apol lo's lust" door de binnenstad, verge zeld van loterverkopers, die de res tanten nog aan de man bachten. Om half 9 des avonds begon op de markt de trekking der loterij onder toezicht van notaris mr. Janssen, vanaf het balcon van hotel „De Wildeman". Een grote menigte volgde in span ning wat achtereenvolgens uit de bus kwam en de spanning steeg naarmate het einde naderde, want de hoofdprij zen kwamen het laatst aan de beurt. De 11-jarige jongen J. Haanstra, die Zaterdagavond zonder licht op de Rijpenderweg te Witmarsum fiet ste, reed de 18-jarige mej. P. Hcu- tinga aan, waardoor beidon tegen de grond werden geslingerd. Met een zware hersenschudding %verd het meisje bij een landbouwer binnen gedragen, waar zij korte tijd later overleed. De jongen zelf liep eveneens een hersenschudding op en is in het zie kenhuis opgenomen. TWEE DODEN OP OVERWEG. Op de onbewaakte overweg in de Almeloseweg te Raalte is gister avond een luxe auto door de trein, die om 1921 uur van Raalte vertrok naar Nijverdal, gegrepen. De bestuur der, de heer B. B. Boerhof uit Boer- haar bij Wijhe werd zwaar gewond en de beide andere inzittenden, te weten de 85-jarige heer P. J. van den B. uit Olst, en dienst 48-jarige dochter Anna, werden op slag ge dood. De slachtoffers zijn overge bracht naar het Rooms Katholiek Ziekenhuis in Raalte. De toestand van de bestuurder is zorgwekkend. Omtrent de oorzaak van het onge val tast men in het duister. NAAR ROME: 4 MAANDEN; TERUG: 4 UUR i"-" an -.a ueuss en zijn eentgenote uit ae iuec- Emdhovense bevolking bleek vlot tron van de k.L.M., niet vanwege een lege maag stapten ir. zijn echtgenote uit de Elec- het hoogtepunt bereikte stunt in de namiddag toen het cen trum van de city werd bewerkt. De animo bij het publiek was zo groot, dat de verkopers welhaast bestormd werden en handen tekort kwamen om de „klanten" te bedienen. Tegen 18 uur waren nagenoeg alle loten 25.000 verkocht. Later op de avond luchtziekte, maar omdat de moonli ncr wegens behoorlijke vertraging geen tussenlanding en ontbijtpauze in Frankfort had gemaakt. En zelfs in de volle wachtkamer van Schiphol kon hij eerst laat na aankomst aan zijn eerste broodje beginnen, wijl een verrassende huldiging vanwege de familie en een enthousiast vraag gesprek met radio en pers het moe dige echtpaar vrij lang had bezig ge houden. Dat was min of meer te voorzien geweest, want het is een zeldzaam heid, dat tegenwoordig reizigers vier maanden besteden om naar Rome te gaan, terwijl ze de afstand per vlieg tuig in.... vier vuur kunnen afleg gen. De heer en mevrouw Deuss had den 1675 k.m. te voet afgelegd, doch maximaal 20 K.M. per dag en samen niet meer dan 15 per dag beste dend. Als het tenslotte alleen was ge gaan om hun wandelschoenen, dan hadden ze zelfs de terugweg te voet kunnen afleggen, zo verzekerde de heer Deuss ons. Maar het kas wel letjes geweest. Nu zaten beide echtlieden op Schiphol als middenpunt van een compleet familiefeest. Twee van de 25 kleinkinderen hadden bloemen aangeboden en de ganse rest de ver schillende ouders dat waren dan de kinderen van het echtpaar Deuss inbegrepen, zong enkele liederen ter verwelkoming. Ook de krasse 81- jarige vader van mevrouw Deuss, de heer Hoogstraaten, deed er dap per aan mee en twee van de jonge lieden uit de-familie zorgden voor begeleiding op de accordeon. Half Schiphol was uitgelopen om deze, zelfs op deze internationale plaats zeldzame, gebeurtenis met kinder lijk pleizier te volgen, vooral toen op de wijze van „Papaveri" de vol gende versregels volgden: Ze zijn er weer, ze zijn er weer die wandelaars naar Rome; ze zijn er toch gekomen. Wie had dat durven dromen? En daar kwam de oudste zoon met een fameuse toespraak vol woord spelingen, over de „loop"baan die zo juist was volbracht, over het pad dat niet steeds over rozen was gegaan, over hoogte- en dieptepunten, over de vele wegen die naar Rome leiden en zo meer. Mevrouw Deuss kon by zoveel har telijkheid haar tranen niet bedwin gen maar haar vitale echtgenoot, die onderweg zijn zeventigste verjaardag had gevierd, dankte voor de gran dioze ontvangst, herinnerde aan het hoogtepunt van de reis tijdens de pauselijke audiëntie en aan de har telijkheid, die hij overal onderweg had ondervonden. ,En wat ik nu nog graag zou willen, zo besloot hij, dat is mijn broodje opeten". Met een „Lang zullen zc leven" werd aan dat verzoek gevolg gege ven. Doch even later begon hij weer honderd uit te vertellen: over elke lift onderweg, die hij en zijn vrouw hadden afgeslagen en dat ze alleen maar in een stilstaande auto hadden gezeten om er te schuilen voor dc regen, over de overweldigende in drukken, die beiden gedurende hun verblijf van 2H week in Rome had den opgedaan en over de ontvang sten die ze daar en elders hadden meegemaakt. Dan werd het tijd om op te stappen en toen vertrok de grote familie- schaar in verschillende groepen per auto naar Zeist, de woonplaats van beide voetreizigers, waar een nieuwe huldiging te wachten stond. En steeds verzekerde ir. Deuss, dat hij zelf van deze reis niets zou hebben terecht gebracht; maar dat „Tante Jo" steeds voor alles prachtig had gezorgd. „U moet oma zeggen" zo corrigeerde hem zijn jongste kleinkind. Én dan ging het verhaal weer verder, met nieuwe bijzonderheden, waarvoor in brieven aan de familie en de krant geen plaats was geweest. 21) „Ja, ja, ik kan me voorstellen ,dat u beiden'goed met elkander harmoni eert", antwoordde Sven, in haar vu rige ogen kijkend. Zij trok de fijn- getekende wenkbrauwen op, greep naar een der vruchten, die een be diende een kleurling in lichte livrei, op een roltafel bijgeschoven had. „Ik weet het niet", zei ze toen pein zend, haar gezicht scheen een nuance ernstiger, dan anders het geval was. „Onze mannen hier zijn bijna alle maal gelyk. Tenminste die ik ken. Ze lijken zo op elkaar". Dat is niet te hopen, dacht Sven. hield deze gedachten echter voor zich. Het kwam hem grotesk voor, dat alle andere mannen net eender zou den zyn als Rodriguez. Kon een der gelijk iemand, werkelijk 't type van deze eigenaardige schoonheid zijn?" „Laat ons niet meer over mannen praten", een parelende lach klonk uit de meisjesmond, „vertel u me lie ver van Europa, ik heb u duizend vragen te stellen". Zij sprak het Duits met een buitenlands accent. Sven beantwoordde bijna mechanisch al het mogelijke en onmogelijke. Hij voelde zich bevangen door de beto vering van de vreemde omgeving en misschien ook door de glan van deze koolzwarte ogen. Het meisje richtte zich op. Een teerrose jurk van tule en kant om hulde haar gestalte, die volmaakt van vorm was en iedere kunstenaar in verrukking moest brengen. Maar ook Sven had oog en gevoel voor.. Een plotselinge vraag rukte hem uit zijn beschouwingen. „En hoe zijn de meisjes en vrou wen bij u, senor Sven?" Sven liet zijn hoofd op de hand rusten. Voor zijn geestesoog herleefde een voorjaarsdag aan de Alster, een tuin met ontluikende knoppen en in zijn eerste lentetooi, en daarin een meisje, met haar dat in zonnegoud glansde, en ogen die blauw schitter den als de kleur van de hemel. „Onze meisjes", antwoordde hij. aarzelend. Hij voelde plotseline een lichte smart, die het stralende beeld rondom hem verduisterde. „Dat zij lichtblond zijn en blauwe ogen hebben, en dat zij bijzonder uit blinken op huishoudelijk gebied, dat weet ik, heb ik gehoord, maar overi- I gens, zij zijn zeker heel anders dan wij". Een kokette blik trof Sven. I Toen ging zij weer als een spin nend poesje in de rieten stoel ach teroverleunen. Met haar rechter hand, waarvan de nagels roodgelakt waren, greep zij naar een nieuwe sigaret. „Mag ik u om vuur vragen, of zijn uw gedachten ver weg bij een blond Gretchen?" Sven boog zich vlug voorover en streek een lucifer aan. „Gretchen, zegt u, senorita, dus kent u dat specifiek Duitse type. Ja, dik wijls komt men ze nog tegen, maar de onafhankelijke jonge vrouwen van deze tijd zijn toch wel een beetje anders" Alvares kwam het huis uit, keek een ogenblik naar hen en kwam vlug naderbij. Hij moest de laatste woor den gehoord hebben, want hij zette het gesprek voort: „Het Duitse Gretchen, zacht en overgegeven, d3t gedurende haar hele jeugd, vaak nog langer, op de man wachtte, de „Herr- lichte von allen", want hij alleen kon haar de vervulling van haar leven brengen „Precies. Don Roberto!" glimlachte Sven. „maar onze tegenwoordige meisjes zijn, zo al niet geëmancipeerd, toch zelfstandiger en onafhankelijker van de man. Omdat zij zelf iets pres teren, positieve arbeid verrichten en niet maar t.iuis blijven zitten en wachten, of ierrard haar komt halen. Daaidoor zullen zij later voor de man ook eer: hetere levensgezellin zijn Maar tenslotte geloof ik. als de ware man komt, dat dan ook in haar het diepe én innige gevoel ontwaakt als in het Gretchen, haar grootmoeder en dat dan ook voor haai als bekro ning van al het aardse een verbin tenis met deze ene man het hoogste is". „Nu, nu", min cm meer ongeduldig wipte Dolores met de punten van haar elegante pumps van slangenleer, Onder een groep palmen, wier bla deren fantastische vormen hadden, verscheen Rodriguez weer. Dolores wendde zich onmiddellijk tot hem. „Don Juan, u was immers ook in Europa, in Duitsland. En u hebt na tuurlijk ook het een en ander waar genomen. Zegt u mij eens. in hoever zijn de vrouwen daar anders dan hier?" „O", met een theatraal gebaar hief hij de hand op en stak toen in het Spaans een gloedvolle rede af, waar van Sven maar weinig verstond. Nu, dacht hij, voor mijn part kletst hij, tot hij er zelf niet meer uit wijs kan. „Stop", riep Alvares na een poosje, „dat zal ik voor mijnheer Heibrink vertalen. Don Juan heeft, zoals u wel kunt begrijpen, een loflied op de vrouwen van dit land gezongen. On danks de blonde schoonheid van uw meisjes vindt hij ze te ernstig en te zwaar op de hand. „Nu, en u. senor Sven, thans moet u uw mening ten beste geven". Met een kinderlijk smekende uitdrukking richtte Dolores haar grote ogen op hem. „Ik bewonder de schoonheid der vrouwen van dit land, die in haar soort een even volmaakte vrouwelijk heid vertegenwoordigt als de gevoe lige ziel van onze Noórd-Europese vrouwen". „Goed van leer getrokken, padre, niet?" Dolores klapte vergenoegd in de handen en lachte weer haar pare lende, diep uit de keel komende lach. „Tegenover ons een ridder, die ech ter ook de vrouwen van zijn land recht doet wedervaren". Alvares keek op zijn horloge en stond vlug op. „Laten we gaan! De vlieger Enrici Salgado wacht op ons!" De avond van die dag bracht men door in een cabaret. Hierna werd er gegeten in een groot restaurant in de binnenstad, een uur later reden zij in auto's naar huis. Sven viel de eer te beurt, met Dolores in één wagen te zitten. Beiden zwegen na het druk ke gepraat van de avond. De nacht was donker de hemel bewolkt en zonder sterren. Zwoel en drukkend de lucht als voor ee'n onweer. Rechts van hen strekte zich in het zwart van de nacht de brede rivier uit. Van over het water kwam een windstoot. Hij droeg de adem der zee met zich mee, want zilt en fris sloeg de lucht over dat schuin geplaatste wind scherm in de wagen en in dc gezich ten der twee mensen. Plotseling stak er een stormwind op, die het water der rivier wild klotsend tegen de kademuren deed zwiepen. De orkaan vervolgde zijn weg landwaarts, raasde over de velden en hoge grassen, schudde aan de palmen en huilde in de telefoondraden Toen het huis bereikt was, gutste de regen by stromen. Sven liep langzaam de trap op. die naar zijn kamer voerde. Hij wilde nog niet naar bed gaan, hij nam een van de lichte Argentijnse sigaretten en ging in de open balkondeuren staan. Kalm overdacht hij nog eens de afge lopen dag. 's Morgens was hij met Alvares op het vliegveld geweest, had er naar diens vliegen gekeken. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5