S)e Celd6e0oii^tit Winterstormen raasden over Amerika Molotof toont, dat hij er weer Is Wordt de haat begraven? Triest heeft zijn doden begraven Weer noodweer in Calabrië EX-PREMIER MOSSADEQ STAAT TERECHT Faroeks familie heeft niets meer Vergissen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 9 NOVEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13038 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2— p. tnnd., f 6.— p. kwart Franco p. p. f 6.80. - Advert: 15 et. p. mm. Telefoontjes t 1.50 Krans van generaal Winterton werd geweigerd Onder grote belangstelling zijn Zondag in Triësl de zes slachtoffers van de ongeregeldheden van Donderdag en Vrijdag j.l. ter aarde besteld. Er deden zich geen incidenten voor. Meer dan 50.000 personen sloegen het voorbijtrekken van de twee kilo meter lange stoet gade, waarin ruim driehondeid bloemstukken werden meegevoerd. Burgerpolitie noch Britse militairen waren in de straten te zien. Alleen een Amerikaanse jeep patrouilleerde zo nu en dan in de stad. demonstranten zijn aangehouden. De voormalige Britse Labpurminis- ter van oorlog Strachey heeft Zater dag te Lowestoft het Brits-Ameri kaanse gedrag inzake Triëst „diplo matie van de bewaarschool" en een verschrikkelijke stommiteit" ge noemd. Als gevolg van deze politiek zouden, naar hij geloofde, de Britse en Amerikaanse troepen waarschijn lijk jaren langer in Triëst moeten blijven, dan anders het geval zou zijn geweest. Volgens onbevestigde berichten uit Italiaanse bron te Triëst zijn der tig leden van de burgerpolitie van Triëst in hechtenis genomen en ze ven ter beschikking gesteld van de commandant, omdat zij tijdens de bloedige incidenten te Triëst gewei gerd zouden hebben orders uit te voeren. Bovendien zouden 31 politieman nen, onder wie 14 leden van de mo biele eenheden, ontslagen zijn. „BEGRAAF DE HAAT OOK" De stoffelijke resten van de slacht offers werden eerst naar de kathe draal overgebracht, waar de bisschop van Triëst, mgr. Antonio Santin, een H. Mis opdroeg. Hij deed in een toe spraak, die ook over de radio werd uitgezonden, een beroep op de bevol king orde en rust te bewaren. „Staakt de daden van geweld zei- de hij. Laat met deze slachtoffers alle haat worden begraven". Tientallen kransen sierden gister avond de graven van de omgekome nen. Eén krans ontbrak: die van ge neraal Winterton, de Britse com mandant van de stad die door een deel van de bevolking verantwoor delijk wordt gesteld voor het bloedig onderdrukken van de onlusten. De familie van de slachtoffers had zijn krans geweigerd. Giuseppe Pella, de Italiaanse mi nister-president, heeft gisteren een beroep op de bevolking van Triëst gedaan om rustig te blijven. Hij eis te dat er een onderzoek zal worden ingesteld naar de schietpartij te Triëst en dat de schuldigen zullen worden gestraft. Volgens hem is de door Britse officieren aangevoerde politie van Triëst schuldig aan het schieten op ongewapende school jongens. „Nog nooit eerder heeft de politie in een democratie het vuur geopend zonder dat het was uitge lokt!" riep Pella verontwaardigd uit. De vakorganisaties te Rome heb ben meegedeeld, dat Maandagochtend het werk averal in het land gedu rende tien minuten zou worden neer gelegd. In de straten van Napels hebben Zaterdag 50.000 mensen geprotesteerd tegen de gebeurtenissen in Triëst. De betoging droeg een anti-Brits karak ter. Alle winkels met Brits-Ameri kaanse namen hebben hun deuren moeten sluiten. Enkele personen zijn aangehouden. Te Bari in Zuid-Italië werden 15 politiemannen gewond bij het af slaan van een aanval van 5.000 scho lieren op het Britse consulaat. Twaalf Geen officieel onderzoek. De geallieerde autoriteiten hebben Maandag het verzoek van premier Pella van Italië om een officieel on derzoek in te stellen naar de onlusten in de stad verworpen. In gezaghebbende geallieerde krin gen is verklaard, dat uit verslagen van politie-officieren was gebleken, dat het optreden van de politie „ge heel gerechtvaardigd" was. Hoewel de Britse en Amerikaanse autoritei ten betreuren, dat zes personen gevolg van de onlusten om het leven zijn gekomen, menen zij, dat het op treden van de politie de enige moge lijke handelwijze was geweest. Een verder onderzoek wordt niet nodig geacht. Stembusoverwinning van honderd procent De partij van de Portugese pre mier, dr. Antonio Salazar, heeft bij de algemene verkiezingen gisteren een 100 procent overwinning behaald: alle 28 candidaten van de oppositie werden verslagen. Het was de eerste algemene ver kiezing sinds de militaire opstand van 1926, die Salazar aan het bewind bracht, waarbij zich tegenover de Nationale Unie een oppositie had gesteld. Het door noodweer en overstro mingen geteisterde gebied in Zuid- Italië is Zondag opnieuw door slecht weer getroffen. Vooral in het gebied van Coriglia- Calabro en Logri heeft men te kampen met overstromingen ten ge volge van de zware regenval. Weg en spoorlijnverbindingen werden verbroken, aan huizen en te velde staande gewassen werd zware scha de toegebracht. Te Corigliano-Calabro werden ruim honderd huizen ontruimd Door be schadiging van een aquaduct is de plaats Trebisacce van water ver stoken. Aardverschuivingen in Griekenland De hevige regens, die de wegver bindingen tussen Athene, Larissa en Trikala in de vlakte van Thessalië hebben verbroken, vormen nu een bedreiging voor het kanaal van Ko- rinthe. Afstortende aardmassa's die in het kanaal zijn terechtgekomen, hebben het noodzakelijk gemaakt het kanaal voor grote schepen te sluiten. In Larissa zijn zeven huizen in elkaar gestort, terwijl Zuidwest van deze plaats drie dorpen onder water staan. Burgers en militairen zijn bezig de rivierdijken te verster ken. Dr. Schweitzer kan niet komen Dr Albert Schweitzer, de winnaar van de Nobelprijs voor de vrede in 1952, heeft te Lambarene verklaard, dat hij tengevolge van zijn drukke werkzaamheden niet in staat is naar Europa te komen om op 10 December zijn prijs te Oslo in ontvangst te ne men. Het is mogelijk, dat hij in het voorjaar komt. De 78-jarige organist-filosoof-arts deelde mee, dat hij de prijs ten be drage van 33.840 dollar (ongeveer 125.000 gulden) zal gebruiken voor het bouwen van permanente verblij ven voor de 250 lepralijders in de kolonie bij Lambarene, die nu in tij delijke onderkomens leven. De kolonie van dr. Schweitzer is gelegen op een eiland in de Ogoue, ■een rivier in de Franse bezitting Ga bon (Equetoriaal-Afrika). Het ziekenhuis van de kolonie, dat thans 500 bedden telt, is gebouwd met het geld dat dr Schweitzer heeft gekregen voor zijn boeken, lezingen en zijn beroemde Bach-conctrten. Bij zijn arbeid op medisch terrein wordt dr. Schweitzer bijgestaan door twee blanke artsen, tien blanke verpleeg sters en een aantal inheemse verple gers, die hij zelf heeft opgeleid ge durende zijn veertigjarig verblijf in Afrika. Bomaanslagen in een Marokkaanse trein Zes personen (twee Fransen en vier Marokkanen) zijn Zaterdag avond om het leven gekomen en zes ernstig gewond door drie bomontplof fingen in de exprestrein van Casa blanca (Marokko) naar Algiers. De bommen, die in de toiletten van een eerste en een tweede klasse rij tuig verborgen waren, ontploften even nadat do trein uit Rabat ver trokken was. Protest tegen hoge boekenprijzen De Egyptische Revolutionnaire Raad heeft Zondagavond de verbeurdver klaring gelast van alle bezittingen in Egypte van de voormalige konink lijke familie. Krachtens het besluit, dat ook van toepassing ie op verwanten van de kor'-r.g zullen de bezittingen in han den van de staat komen. Onder het besluit vallen ongeveer honderd telgen van het huis van Mo hammed Ali en aanverwanten. De bezittingen van de gehele fa milie zijn verscheidene millioenen Egyptische ponden waard. De Raad besloot tot instelling van een commissie, die in ieder geval afzonderlijk aanbevelingen zal doen over aan de leden van de familie uit te keren toelagen voor levenson derhoud. In kamerjas en pyama In de spiegelzaal van het voorma lige paleis te Sultanabad, 15 kilome ter van Teheran, is gisteren het pro ces begonnen tegen de voormalige premier van Perzië, dr. Mossadeq. Mossadeq wordt er van beschul digd, orders van de Sjah in de wind te hebben geslagen en pogingen te hebben gedaan het bewind van de Sjah omver te werpen. Mossadeq verscheen gekleed in een grijze kamerjas over een pyama voor zijn rechters. Mossadeq zakte bij het binnentre den van de rechtszaal bijna ineen. Ongeveer 170 toeschouwers op de publieke tribune keken zwijgend toe toen de oude man leunend op zijn stok, geëscorteerd door twee politie mannen, en gevolgd door zijn raads man, kolonel Bozorgmehr, die een familielid van hem is, binnentrad. Terstond na de opening van de zitting deelde de verdediger de rechtbank mede, dat de ex-premier de bevoegdheid van het Hof be streed. De rechtbank bestaat uit de president en vier rechters. Explosie aan boord van vrachtschip Brandweerlieden voeren een langdurig gevecht met het Noorse vracht schip „Black Falcon" na een explosie aan boord, terwijl het schip in de haven van Boston lag. Bij deze brand de vierde in 17 dagen in deze haven verloren meer dan 15 mensen het leven. Onze Telefoto geeft een beeld tijdens de zware strijd, die de brandweer moest voeren om het vuur meester te worden. voormalige premier bleek geenszins geïntimideerd. De fotografen, die in de zaal aan wezig waren, wekte hij op een goede foto van hem te maken. Verder be klaagde hij zich, dat „hij stierf van de kou". De rechtbank liet daarop een petroleumkachel bij hem zetten. Op felle toon protesteerde hij te gen de persoon van de openbare aan klager, die hij een analphabeet noemde. Toen hem zijn naam ge vraagd werd, noemde hij die en voegde er op scherpe toon aan toe: „De wettige eerste minister van Per zië". Op de vraag, of hij de bevoegdheid van zijn rechters bestreed, antwoord de hij, dat hij het slachtoffer was van de inmenging van een buiten landse mogendheid. Soms huilend en met de vuist op tafel slaand, weerlegde hij de be schuldiging van de aanklager en ont kende telkens diens competentie. Toen de rechter hem er voor w< schuwde, niet van de zaak af te dwalen, riep hij uit: „U wenst mij ter dood te veroordelen en geeft mij geen kans mij te verdedigen!" ,,Wij zijn geen beulen", antwoord de de rechter. Mossadeq onstuimig Ex-premier Mossadeq heeft Maan dag, op de tweede dag van het pro ces in de gevangenis van Saltanata bad bij Teheran, met zijn vuist op tafel geslagen en verklaard: „Ik zal de komende zittingen niet bijwonen al hakt u mijn hoofd af". „Als het hof bevoegd wordt ver klaard zal het mij ter dood veroor delen", zo riep de ex-premier. „Bij Allah, ik zal helemaal niet meer voor het hof verschijnen". Voorts zei Mossadeq, dat hij de sjah geen gratie zal vragen, aangezien „men slechts verraders gratie ver leent, terwijl ik een slachtoffer van vreemdelingen ben". Generaal in gevaar De Italiaanse monarchist Spadazzi heeft generaal Winterton, de geal lieerde bevelhebber van Triëst, tele grafisch uitgedaagd voor een duel met pistolen op de plaats, „waar zes Italianen voor vrijheid en gerechtig heid zijn gevallen". In het telegram verklaarde Spa dazzi: „wegens de op uw bevel bega ne misdaden ten aanzien van de weerloze heldhaftige jeugd van Triëst daag ik u uit voor een duel is menselijk Een slager in Enkhuizen had een koe voor de slacht gekocht. Hij zette er niet direct het mes in, doch liet het beest eerst nog een paar dagen iü de wei staan. Toen echter voor de koe haar laatste uur had geslagen, stuurde de slager een paar buurjon gens naar de wei om het beest te ha len. De knapen, die een stuk met worst in het vooruitzicht was gesteld, repten zich en weldra was de koe in het slachthuis, alwaar zij volgens de regelen der kunst voor de con sumptie gereed werd gemaakt. Doch wie schetst de verbazing en schrik van de slager toen een boze boer het slachthuis binnenkwam en hem ter verantwoording riep, omdat niet de koe van de slager was ge slacht, doch de prima stamboek en t.b.c.-vrije melkkoe van de boer. De jongelieden hadden zich in de wei vergist.... VERPLEEGSTER MET HAMER IN HET GOOI NEERGESLAGEN. Een 31-jarige hulp verpleegster uit Hilversum, die Vrijdagavond op de Soestdijkerstraatweg tussen Baarn en Hilversum fietste, is ter hoogte van hotel Heidepark door een haar achterop rijdende onbekend gebleven fietsrijder onverwacht met een hamer op het hoofd geslagen. Het meisje herinnerde zich nog even te hebben kunnen doorrijden en zag dat de man aanstalten maakte haar nogmaals een, klap te geven. Een passerende iJhbcj „Bescherm ons tegen hoge boekenprijzen!", ..Hoge boekenprijzen fnuiken de studiegeest!" Deze leuzen en vele andere werden meegevoerd door on geveer 2000 studenten die in Bandoeng een betoging hielden tegen de hoge prijzen van boeken in Indonesië. Gebouwen weggespoeld Zware stormen en huizenhoge gol ven hebben de laatste 48 uur de Amerikaanse Oostkust gebeukt. De overstromingen, die hierdoor wer den veroorzaakt, hebben meer dan 10.000 mensen uit hun huizen ver dreven. In de badplaatsen spoelden de pieren en gebouwen weg. Min stens 13 personen zijn tijdens dit noodweer omgekomen. In de staten Kansas, Nebraska en Noord- en Zuid-Dakota viel een on gewoon dik pak sneeuw, waardoor honderden automobilisten onderweg bleven steken en gedwongen waren hotels te zoeken. Maar de boeren verheugden zich over het zegenrijke vocht voor hun door droogte geplaag de wintertarwe. In het Oosten had men eerst met sneeuw, vervolgens met regen en natte sneeuw en daarna met een storm te kampen, die windstoten met een snelheid tot 170 km per uur bracht. Dit ging gepaard met zeer hoog tij, waardoor honderden huizen in New York, Jersey en Connecticut on derliepen. Trein-, boot- en vliegdiensten on dervonden grote vertraging. Het hoofd van de Amerikaanse meteorologische dienst heeft een on derzoek gelast naar het feit, dat de weervoorspellers geheel door de stor men werden verrast. Pas toen reeds urenlang sneeuw viel meldde de me teorologische dienst, dat lichte sneeuwval verwacht kon worden. De beroemde vacantie-oorden At lantic City en Asbury Park in New Jersey werden zwaar geteisterd door de Oceaan. De kop van de beroemde stalen pier werd over een lengte van 70 meter weggeslagen en een strand- club te Asbury Park verdween in zee. De schade aan de kust loopt in de millioenen. In New Jersey, New York en Connecticut moest het Rode Kruis burger, die de verpleegster op de I aan ruim 370o personen onderdak weg zag liggen, waarschuwde onmid dellijk de politie. Een ingesteld on derzoek heeft uitgewezen, dat de overvaller met zijn fiets in het bos moet zijn verdwenen. Een arts van de G.G.D. constateer de een hersenschudding en een ern stige hoofdwonde. De verpleegster was dusdanig overstuur, dat zjj slechts met moeite enige samenhan gende verklaringen aan de politie kon verschaffen. verschaffen. Andere personen, die met stads bussen, roeiboten en ducks van het leger uit hun ondergelopen huizen waren gehaald werden in-scholen, kerken en andere gebouwen onder gebracht. In New York onderbrak het water zelfs de arbeid var. de meteorologi sche dienst. Door het wegvallen van de stroom konden de liften het een 29ste etage gelegen kantoor van Een vrolijke receptie deze dienst niet bereiken. Zout wa ter uit de baai stelde electrische ge leidingen buiten bedrijf, die weerge gevens naar het bureau brengen. Meer dan 50.000 telefoons op Long Island en 5000 in New Jersey ge raakten buiten dienst en meer dan duizend monteurs werden uitgezon den om de schade te herstellen. Hulppolitie werd naar de plaats Milford in Connecticut gestuurd om plundering van geëvacueerde huizen te beletten. Benoemingen in Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Deken van het Dekenaat Delft en tevens tot Pas toor van de H. Hippolytus, de Hoog- eerw. Heer H. J. Kuijper. Tot Deken van het Dekenaat Wervershoof tot Pastoor te Wognum, de Zeereerw. Hooggel. Heer P. J. C. Stammeyer. Tot Professor van het Philosophi- cum Groot Seminarie te Warmond, de Weleerw. Zeergel. Heer Dr. C. A. Rijk. Tot Kapelaan te Den Helder (O.L. Vr. Onbevl. Ontv.) met de op dracht de oprichting van een nieuwe Parochie in Den Helder voor te be reiden, de Weleerw Heer N. Hoek. Tot Kapelaan te Amsterdam. (H.H. Nic. en Barb) de Weleerw Heer Th. J. Scholtes, die Kapelaan was te Den Helder (O.L. Vr. Onbevl. Ontv,). Voor wie menen mocht, dat Molo tof van het politieke toneel was ver dwenen, heeft deze Sovjet-minister aangetoond, dat hij wel degelijk aan wezig is. Ter gelegenheid van de herdenking der October-revolutie heeft hij Zaterdag een schitterende receptie gegeven voor communisti sche en Westerse diplomaten in het Spiridonowka-paleis in Moskou. Tot de gasten behoorden de Ame rikaanse, Franse, Britse en commu- nistisch-Chinese ambassadeurs en sa men met de grote figuren van de Sovjet-Unie als Boelganin, Tsjoe- kof, Kaganovitsj, Mikoyan verga ten zij de geschillen tussen Oost en West en werden heildronken uitge bracht op „vrede en begrip" en tegen agressie". Voor het eerst sinds vele jaren leek de „koude oorlog" voorbij. Er met pistolen", aldus een bericht van heerste vrolijkheid, er werden grap- het Italiaanse persbureau AN.SA. J jes gemaakt en er heerste een onge dwongen conversatie. Toen Lazar Kaganovitsj, een Russische vice- premier een toast instelde op „vrede en begrip", antwoordden de Britse Ambassadeur, Sir William Hayter, (die in groot tenue was verschenen): „Ik ben een eenvoudig man, ondanks al dit gouddraad (en hij'wees op zijn uniform), ik verlang evenzeer naar vrede, als u". En de Amerikaanse ambassadeur, Charles Bohlen, merkte op: „Prach tig. Als wij maar eens een keer met elkaar konden praten". Molotof, die er gebruind en gezond uitzag na zijn vacantie aan de kust van de Krim (de „Rivièra" van Rus land), bracht dc dronk uit: ,,Op de gezondheid van degenen, die hier rond deze tafel zijn verenigd." De vrolijke, levendige sfeer van deze receptie heeft de diplomaten verbaasd, die Moskou de laatste ja ren hebben meegemaakt, toen de „koude oorlog" op vriespunt was ge daald. Men hechtte echter geen spe ciale betekenis aan deze receptie. HOE wordt het weer? Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AFNEMENDE WIND. Veel bewolking met aanvan- kelijk op de meeste plaatsen eni- ge regen. Matige tot krechtige wind tussen Zuid en Zuidwest, la- ter matige wind tussen Zuidwest en West. Weinig verandering in temperatuur. 10 Nov.: zon op 7.51 en onder 16.57 maan op 11.58 en onder 19.11 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI, zwaar bew. 7 C. OSLO geheel bew. 6 STOCKHOLM geheel bew. 8 KOPENHAGEN motregen 10 LONDEN motregen 12 AMSTERDAM geh. bew. 9 BRUSSEL onbewolkt 5 PARIJS onbewolkt 1 BORDEAUX mist 1 NICE onbewolkt 8 WARSCHAU nevel —2 BERLIJN onbewolkt 4 FRANKFORT motregen 0 MUNCHEN mist 0 ZURICH geheel bew. 1 WENEN mist 1 ROME onbewolkt 8 Korreltje

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1