DUINSTREEK RIJNSTREEK Man geraakte in brand Begroting '54 is sluitend Gladiolenprijzen trokken opnieuw heel flink aan Beslotein tot bouw van zes woningwetwoningen KOLEN ZATERDA 7 NOVEMBER 1953 DE LE1DÜE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIIN Zijn toestand is ernstig De 41-jarige meubelmaker G. de Leeuw, wonende in de Visserstraat No. 15 te Alphen aan den Rijn, em ployé van een meubelfabriek te Waddinxveen, is Vrijdagavond een zeer ernstig ongeval overkomen, ten gevolge waarvan hij in zorgwek kende toestand moest worden over gebracht naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden. De heer De Leeuw verrichtte in een schuurtje achter zijn woning werkzaamheden, waarbij hij zich van benzine bediende. Vermoedelijk door een brandende sigaret of een siga rettenaansteker vatte de hoeveelheid benzine plotseling vlam. De heer De Leeuw, die zich op dat moment bo ven de vluchtige vloeistof gebogen hield, stond weldra in lichterlaaie. Ijlings begaf hij zich naar de Ifcu- ken en alarmeerde zijn huisgenoten, die met alle mogelijke middelen ge tracht hebben de vlammen te doven. Dit gelukte wel. doch intussen had het slachtoffer over het gehele lichaam ernstige brandwonden op gelopen, zodat voor zijn leven moet worden gevreesd. Dr. A. J. Zwartendijk verleende, met assistentie van de plaatselijke EHBO, de eerste geneeskundige hulp. Deze geneesheer zag de toe stand van de mazeer somber in en achtte onmiddellijke opname in het Academisch Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk. Uiteraard ontstonden in schuur en keuken eveneens branden, doch deze konden door omwonenden spoedig met eigen middelen worden geblust. De brandweer die spoedig o.l.v. com mandant A. Korver ter plaatse was, behoefde slechts de nazorg te verrich ten. Commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting. Reeds lange tijd bestaan er plannen, om te ko men tot de stichting van ee com missie voor h"ishoudelijkje en ge-* zins voor lichting. Door bijzondere* omstandigheden konden deze plan nen tot nu toe niet worden verwe zenlijkt, maar gisteravond is in een daarvoor gehouden bijeenkomst in het gemeentehuis een dergelijke commissie gesticht. Deze bijeenkomst werd op initia tief van de vereniging Vrijwillige Vrouwelijke Hulp Verlening gehou den en stond onder leiding van de wethouder de heer A. J. Dekker. Vele dames van de verschillende vrouwenorganisaties personeel uit het Nijverheidsonderwijs en ver schillende raadsleden woonden deze bijeenkomst bij. Mej. T. Duyvendak, landelijk di rectrice van de commissie voor huis houdelijke en gezinsvoorlichting te 's-Gravenhage, sprak over het doel van deze bijeenkomst. Hierna werd een werk commissie in het leven geroepen bestaande uit mej. G. H. J. v. d. Bosch, sociaal v/erkster van de gemeente, die het secretariaat zal waarnemen, mej. M. B. Visser, mej. S v. d. Pijl, lerares R.K. VGLO-sehool en nog nader aan te wiizen vertegenwoordigsters uit het Nijverheidsonderwijs en een van de federatie van Ver. Vrouwelijke Hulp Verlening. Laagste inschrijver. Namens de woningbouwvereniging „De Voor zorg" te Haarlem is vanmorgen in het openbaar aanbesteed de bouw van 102 woningen aan de Schipholweg te Haarlem-Oost. Ingekomen waren 17 biljetten- Laagste inschrijver was het aanne mersbedrijf Chr. Berghoeff te Al phen aan den Rijn niét 1 154 000, Het hoogst werd ingeschreven door de N.V. Aannemersbedrijf v.h. S J. van de Kemp en Zn. te Silvol- de met ƒ1.405.000,De gunning is aangehouden. De Zondagsdienst wordt waar genomen door dr. P. Stehouwer, Wil- helminalaan 41. tel. 2170. Dr. Veenen- daal (W. v. Wermeskerken) neemt de eigen dienst waar. BOSKOOP G.D.S. In verband met de aan sluiting bij de Katholieke Jeugdbe weging, een overkoepelend orgaan voor alle vormen jeugdwerk, is de R.K. Sportvereniging GDS gereorga niseerd. Tot nu toe omvatte deze sportvereniging twee afdelingen, één gymnastiek en één voetbal. Elke af deling had zijn eigen bestuur, doch voor algemene zaken werd een hoofd bestuur gevormd door de voorzitters en secretarissen van de afdelingen met nog drie neutrale personen. Na de aansluiting treden de afde lingen geheel dat nu moet worden gesproken van de R.K. Voetbalver eniging en van de R.K. Gymnastiek vereniging. Geb.: Harry Arnout z. v. A. Oudijk en G. A. van den Dool; Margo d. v. A. Schouten en T. C. Groen; Johan nes Mafcalis z. v. L. C. Vergeer en W. Mens. Getr.: Leonardus M. van Lint, 33 j. en Francina J. Redegeld, 31 j.; Dirk Keonekoop, 26 j. en Beatrix Loef 26 j.; Leendert Broers, 27 j. en Catha- rina van Tol, 24 j.; Hendrik A. van Tol. 45 j. en Jansje de Jong, 35 jaar. Overl.: Jacobus Jongenburger, 80 j.; Aaltje van Nes, 74 j.; Lydia Die- deieca van den Berg, echtgenote van; H. Groenendijk, 77 jaar. Nieuwe voorzitter. De voorzitter van de Boskoopse Middenstandsver eniging, de heer G. v. d. Geur, heeft als bestuurslid van deze vereniging bedankt. In zijn plaats is de heer P. Bouwman tot voorzitter gekozen: de vacante bestuursplaats zal worden ingenomen door de heer J. P. v. d. Broek. BRANDMEESTER IN HET KOPER De heer D. v. d. Wolf, brandmees ter bij de Boskoopse Vrijwillige Brandweer, keek gisteren raar op, toen de commandant, de heer J. By- loo. hem kwam complimenteren met het feit dat hij 12 jaar onafgebro ken zijn krachten aan de plaatse lijke brandweer had gegeven. In een met humor doorspekte speech me moreerde de heer Bijloo de mooie, maar ook de wrange kant van het „brandmeester" zijn. Wij hebben u leren kennen als een brandmeester, die bij dag en nacht, have en gogd van anderen wil verdedigen en be houden. Het is daarom dat de Ver eniging van Brandweer-commandan ten uw persoon en uw werk waar deert en wij hebben gemeend niet enkel bij woorden te moeten laten. Op grond van dit alles bied ik u na mens de Ver. van Brandweer-com mandanten een onderscheiding met de daaraan verbonden oorkonde aan. Nadat de heer Bijloo het ere-teken had opgespeld, werd namens de Bos koopse Vrijwillige Brandweer het woord gevoerd door de heer M. Wijs man, die de plichtsbetrachting en kamerÉadschappelijkheid van de ju bilaris in het licht stelde, hetgeen gepaard ging met het aanbieden van een stoffelijk blijk van waardering. Hierna werd mevr. v. d. Wolf in de bloemetjes gezet. HAZERSWOUDE Paard op hol. Toen de arbeider Jac. Deemoed, werkzaam bij de land bouwer de Klerk alhier, met een wa gen geladen met voerbieten in het land reed, sloeg het paard op hol. Deemoed kwam van de wagen te val len en kreeg een der wielen over zijn knie. Dokter Blauwendraad consta teerde een ernstige kneuzing. HAZERSWOUDE (Gr.) PAROCHIENIEUWS Door bijzondere omstandigheden volgt hier de lijst, die gewoonlijk in Sursum Corda staat. 24ste Zondag na Pinksteren, 2de d. maand, 1. H. Mis t.z.i., Kinder mis t.z.i. Hoogmis voor de parochie. Coll. v. d. parochie. Lof t.e.v. H. Wil- l'brordus, Patroon van Nederland. Het Rozenhoedje wordt afwisselend voorgebeden: de Priester begint met de Geloofsbelijdenis, eer aan de Va der, Onze Vader, de drie Weesge groeten en eer aan de Vader. Dan zegt de Priester het geheim van de Rozenkrans en de mannen en jon gens beginnen met voorbidden van het eerste tientje, Eer aan de Va der bidt de Priester, en zegt weer het tweede geheim en dan bidden de vrouwen en meisjes verder het tweede tientje, het derde de mannen en jongens, het vierde de vrouwen en meisjes, het vijfde de mannen en jongens. Daarna wordt de litanie t.e.v. Maria voorgezongen door het koor, alle gelovigen antwoorden. Maandag: 1. Theo Wesselingh (in de kapel van EE.ZZ.); 2. Fam. SpruitKneppers; om 7.30 u. Con gregatie van de H. Teresia i. d. kerk. Dinsdag: 1. Jan Groen; 2. Johan na Corn. Heemskerk. Woensdag: 1. Fam. Hoogeveen Langeslag; 2. Corn, de Groot en Magdalena Oosterlaan. Donderdag: 1. Fam. Hoogeveen Langeslag; 2. Vruchten der aarde en andere noodw. -Vrijdag: 1. Johannes Cornelius v. d. Ploeg; 2. Ger. v. Schaik en Corne lia Dongelmans; 7.30 uur Kruisweg v. d. arme zielen en verering van de relikwie van het H. Kruis. Zaterdag: Allerheiligen van de Orde v. d. Carmel: 1. Albert van Schie; 2. Fam. v. d. GeestNoord man; 7 uur Lof t.e.v. O.L.V. Zondag: 25e na Pinkst., 3e v. d. maand: 1. Tot intentie van de R.K. Fabrieksarb. t.e.v. H. Willibrordus, Kindermis t.z.i.; Hoogmis voor de parochie. Zijn voornemens een chr. huwe lijk aan te gaan: Henricus Emma nuel van Niekerk v. onze par. en Divera Geertruida Brandsen v. par. v. H. Hieronymus te Wognum, 1ste afkondiging. LANGERAAR RJK. Muziekvereniging. „Arti et Religionie". Op Dinsdag 10 Nov. a.s. zal door „Arti opnieuw een con cert met taptoe worden gegeven. Deze keer in het Parochiehuis te Lan- geraar, des avonds om 8 uur. LEIDERDORP Propaganda-avond A.N.W.B. Vele belangstellende waren gister avond naar het Dorpshuis getogen, om nader kennis te maken met het werk van de A.N.W.B. of beter ge zegd, Kon. Ned. Touristenbond £.N. W.B. zoals de heer Th. Palstra, be stuurslid van genoemde bond, de eigenlijke naam bij de aanwezigen bekend maakte. Deze avond was be legd, om het werk van de bond meer bekendheid te geven en daardoor te bereiken, dat de toehoorders straks als propagandisten van de bond op zullen treden en daardoor het leden tal te doen stijgen. Weliswaar maakt Leiderdorp geen slecht figuur met zijn 128 leden, maar als men bedenkt, dat nog slechts 2,6% van de Ned. be volking lid is van de A.N.W.B. dan kan men wel nagaan dat er nog vele leden bij kunnen. Uitvoerig zette spr. uiteen wat de bond voor zijn leden doet. In de pauze was er gelegenheid de uitgaven van de bond te bezichtigen, hetgeen geen kleinigheid was. Na de pauze werden nog vertoond de kleu renfilm „Ridders van de weg" welke ging zoals de naam reeds zegt over de Wegenwacht, zomede enige in teressante reisfilms. Deze avond zal ongetwijfeld zijn vruchten voor de A.N.W.B. afwerpen. De medische dienst wordt dit weekend waargenomen door dokter H. Bakema. ZOETERWOUDE Kath. Middenstandsvereniging:. „De Hanze". Gisteravond vond in „Huize Weipoort" een ledenvergade ring plaats van de Kath. Midden standsvereniging „De Hanze". De voorz., de heer A. Jac. v. Ben- nekom, opende deze vergadering, waarna hij enige mededelingen deed en de ingekomen stukken behandel de. Binnengekomen was een schrij ven van father A. Vaneman, waarin hij „De Hanze" dankte voor de feest gave bij gelegenheid van zijn pries terwijding. Hierna kwam de spreker van deze avond, de heer Hans Velu, uit Den Haag aan 't woord over 't onder werp: „Jong en oud in de midden stand". Uitvoerig ging spr. in op de taak van de middenstander en de vorming van de jonge middenstander. Zeer sterk kwam spr. op tegen de veelal geuite mening van het publiek dat de middenstand overbodig is en de prijzen van vele artikelen onnodig duur maakt. Werden vroeger de ver schillende artikelen vervaardigd door de plaatselijke ambachtslieden, thans vindt de productie op grote schaal plaats in de fabrieken in binnen- en buitenland. Hierdoor is de afstand tussen de producent en de consument belangrijk groter geworden. Boven dien is de verscheidenheid van goe deren door de smaak en de behoefte van het publiek ook belangrijk ver groot. Op de middenstand rust nu voor een groot deel de plicht de juiste goederen van de fabrieken te betrekken, in voorraad te hebben en te verkopen. Door z'n persoonlijk contact met zijn klanten, kent hij de eisen, welke aan het betreffende ar tikel gesteld moeten worden. Spr. behandelde het doel van de Vestigingswet en het daarmee ver band houdende middenstandsdiploma en het gevoerde geregingsbeleid. Ge lukkig is er eindelijk, een kentering waar te nemen in 't middenstands- beleid. Over de verhouding jong en oud in één zaak gaf spr. enige voorbeel den en waardevolle adviezen. Ook 't belastingvraagstuk werd uitvoerig onder de loupe genomen. Tenslotte pleite Hans Velu voor een goede or ganisatie en administratie van de kleine middenstandszaken. Hierna vond een gedachtenwisse- ling plaats over het besprokene, waarna de voorz., nadat nog even over de te voeren middenstandsactie was gesproken, de vergadering sloot. N.K.J.B.-bijeenkomst. Aan het begin van haar winterseizoen heeft de Zoeterwoudse N.K.J.B. een spre ker uitgenodigd over de politiek. De heer W. Peters, directeur van het Vormingscentrum der K.V.P. hield een inleiding over „De huidige po litiek der K.V.P.". De inleider be gon met enige algemene opmerkin gen over de politiek. Het onderwerp van deze avond, aldus spreker, zou doen vermoeden dat de politiek der K.V.P. steeds veranderlijk is. Niets is echter minder waar. Het doel is steeds onveranderd. De inzet is om via parlementaire invloed de belan- fen van het Nederlandse volk te ienen op Christelijke grondslag. Het nastreven dus van een christe lijke maatschappij. Dit kan de Ka tholieke Volkspartij niet alleen. Hier voor is samenwerking met de ande re politieke partijen nodig. Hierna gaf de spreker een overzicht van de gang van zaken zoals die op het ogenblik is. Vooreerst de huur ver- Gemeenteraad Woubrugge HET UITLUIDEN WORDT BEPERKT De gemeenteraad kwam Donder dagavond in openbare zitting bijeen. De heer A. Boon was afwezig. Bij de ingekomen stukken deelde de voorzitter mede, dat het plan tot restauratie van de Ned. Herv. kerk te Hoogmade door het ministerie van O., K. en W., onder auspiciën van Monumentenzorg een bedrag van 36.838.10 zal vergen. Gevraagd wordt om subsidie van gemeentewe ge. Dit zou dan 10 procent van de to tale kosten zijn. B. en W. zullen dit nader overwegen. Een ingekomen stuk verwekte nog al wat discussie. Het was een schrij ven van de rentmeester van mevrouw Borgerhout, welke de afsluiting voor openbaar verkeer verlang* over een deel van het Weteringpad. De heer Venhuizen bracht de eigendoms kwestie van dit pad ter sprake. Hij achtte de gemeente onderhoudsplich tig, doch de voorzitter de aanwo- nenden. Venhuizen wilde de lijn, door burgemeester Boddeus Hosang des tijds getrokken, niet verbreken en het betrokken pad voor het verkeer openhouden. De heer J. Keuken, hoofd van de o.l. school, werd per 1 Januari 1954 eervol ontslag verleend. De begro tingsvergadering is bepaald op 27 No vember. De gewone dienst van de begroting voor 1954 beloopt 3 ton, de kapitaals- dienst 8 ton, terwijl er een redelijke post voor onvoorziene uitgaven van 8500 gulden is uitgetrokken. De he ren Venhuizen, Van der Eng en Den Hertog werden benoemd in de com missie van onderzoek. Alle leden gin gen accoord met het besluit de win kels van 28 November tot 5 Decem ber open te houden tot 9 uur. Daar de gemeentelijke los- en laadplaats nog al wat heeft geleden bij de restau ratie van de kerk en de bouw van de brug, stelden B. en W. voor 900 uit te trekken voor verbetering. Daar men van de Vobi nog een bedrag te goed heeft, zal ru de bestrating voor de Ned. Herv. kerk binnenkort ter hand worden genomen. Minder prettig was de mededeling, dat de ketel van de centrale verwar ming in de brandweerkazerne, waar schijnlijk door onregelmatig stoken en vocht, kapot is. Hiei heeft de zuinigheid de wijsheid bedrogen. Na lange discussie werd besloten voor 350 gulden een nieuwe ketel aan te schaffen. De levertijd is twee weken. Eveneens ontstond een lange dis cussie over het voorstel van B. en W om bij begrafenissen voortaan slechts een half uur te luiden. De meningen liepen nogal uiteen over de noodzaak van luiden, piëteit ten op zichte van de overledene, overlast van te lang luiden, ènz. In de verordening waarbij bepaald is dat voortaan slechts een half uur zal worden geluid, werd nog de be paling opgenomen, dat er een half uur tussen twee luitijden moet zijn. Het voorstel werd met vier tegen twee stemmen aangenomen.1 Bij de rondvraag vroeg de heer Den Hertog om een lichtpunt bij de Westelijke tunnel onder de brug; de heer Hoogeveen om een lichtpunt bij het postkantoor te Hoogmade. Hierna ging de raad in besloten zitting ter bespreking van de woningbouw aan de dokter Lothlaan. Praktijk en theorie De bollen-geleerden hadden het allemaal al uitgerekend. Zo maar vol gens Bartjens. En de uitkomst van het sommetje was voor de gladiolen- kwekers waarlijk niet om over te ju belen. Want volgens dat sommetje zou het gladiolengewas over het alge meen genomen bijzonder best zijn, waardoor het aantal roeden dat min der was geplant niet zo bar veel ge wicht in de schaal zou gooien. Ver der waren er uit het buitenland veel minder orders binnen dan redelijker wijs verwacht had mogen worden, en om de kwekers nu helemaal tot over de enkels in een poel van pessimisme te laten rondwaden meldde men het mensdom nog, dat er in Florida heel wat gladiolen-geld was blijven staan. En dat was dót!Factoren ge noeg dus om op de veilingen alles wat exporteur is een misselijk gevoel in de maagstreek te bezorgen door het woord „gladiool" uit te spreken en om de veiling^irecties dag-in dag-uit met een gezicht-als-een-oor- worm te zien rondstappen, omdat de winst, die ze van de provisie der gla- högïng en de compensaties, de strüd dio'ertveilingen overhielden nauwe- dil er gaande is omtrent het veria-'«ks ™ldoende was om er een be- ..an hoorluke sigaar van te kunnen ko- gen, resp. afschaffen van verschil lende belastingen, zoals de vereve ningsheffing. De huurverhoging was, aldus de spreker, beslist noodzake lijk omdat de huren in verhouding tot de zo sterk gestegen kosten van levensonderhoud en onderhoudskos ten van huizen, veel te laag gebleven waren. Om toch huizen te bouwen, moet de regering met subsidies wer ken. Zij hoopt nu, door de financiële resultaten te verbeteren ook de hui zenbouw te stimuleren. Hierna be sprak de spreker de financiële toe stand van het tand van na de oorlog tot nu, de loonsverhoging en last but not least de middenstandspolitiek. Na afloop van deze inleiding was er gelegenheid tot het stellen van vra gen, waarvan een druk gebruik ge maakt werd. Al met al was dit eèn zeer interessante avond. hoorlijke sigaar pen. Maar voor de zoveelste maal bleek, dat men in het bollenvak weliswaar vriendelijke theoriën kan opbouwen, maar dat ze in negen van de tien keer niet opgaan. Want meldden we U eni ge tijd geleden dat de gladiolenprij zen onverwacht waren aangetrokken, deze week legden de exporteurs nóg meer belangstelling enkooplust aan de dag. En dat bracht met zich mee, dat de kwekers deze week meer aards slijk op hun tegoed kon den boeken, dan ze hadden ge- droamd! Wat dacht U?.... rie aan de veiling hadden, mochten trouwens ook niet mopperen. Veertie nen gingen weg voor ƒ8.75 en 12 14 voor ƒ7.65 per 100. Veel vraag was er ook naar Kardinaal Spellman, die resp. ƒ7.10 en ƒ5.80 verkreeg. Johan van Konijnenburg werd met ƒ6.25 en ƒ6.10 gewaardeerd en Nieuw Europa met 5.10 en 4.55. Abu Has san werd ook behoorlijk betaald. Tv*aalven deden nog 5.20. Java werd verkocht voor ƒ4.10 en ƒ3.20, Hopman's Glorie voor ƒ4.20 en ƒ3.10 en Hokus Pokus voor 5.en 4.30. Voor Johann Strauss hadden de ex porteurs 4.30 en 3.75 over. Sneeuw- prinses vond kopers voor 4.35 en 3.50 J. S. Bach. Memorial Day, Marshall Montgomery, Dr. Fleming, Adinda, Hawaii en Mansoer liepen in dezelfde koers. Voor General Eisen hower bestond veel belangstelling en veertienen gingen weg voor 4.65, 12 14 werd verkocht voor 3.90, Gol- ber Herald noteerde dezelfde prijzen. Alfred Nobel werd verkocht voor 4.95 en 4.60, Harry Hopkins voor niet minder dan ƒ7.80 en ƒ6.70 en Red Fox deed ƒ4.95 en ƒ3.80. Voor beste Paul Rubens werd f 5.20 en 3.95 neergeteld en voor idem Mrs. Mark's Memory f 4.90 en 3.85. Leeu wenhorst bereikte een prijspeil, dat niemand had verwacht: 4.85 en 3.90, terwijl tenslotte Gloriosa 4.50 en ƒ3.40 verkreeg; Lavender Dream ƒ5.60 en ƒ4.70, Artist ƒ5.50 en ƒ4.30, terwijl Allard Pierson eigenlijk nog de minste bevredigende opbrengst verkreeg: 3,70 voor beste veertie nen en ƒ3.20 voor prima kwaliteit 1214. Alle vermelde prij 'en gelden resp. voor zift 14-op en 1214. Veertienen van een soort als Ravel werden gewaardeerd met 9.55, ter wijl 1214 van de hand ging voor 8.20. De kwekers, die Salman's Glo- Gemeenteraad Voorhout De gemeenteraad van Voorhout kwam in een spoedzitting bijeen. Alle leden waren present, terwijl de pu blieke tribune ook geheel bezet was. e heren mr. J. J. Weve en M. Los, werden als nieuwe leden geïn stalleerd, omdat die de eerste zitting was, welke zij meemaakten. Het doel van deze spoedvergade ring was een ingediend plan van de woningbouwver. „Voorhout" voor de bouw van 6 woningwetwoningen aan de Prins Bernhardstraat, Zuidzijde. Bij de indiening van dit plan, was naast het bestek en de tekening ook een aannemersverklaring en een ex ploitatieoverzicht. De bouwkosten zullen bedragen 50.382,De Pro vinciale directie voor Wederopbouw heeft tegen deze prijs geen bezwaar. De voorlopige huur van deze wonin gen zal 5,90 bedragen. De woningen zullen volgens een be paald systeem worden gebouwd, daarom ligt de prijs zo laag. De prijs is weliswaar niet krachtens een openbare aanbesteding verkregen, wat onder de gegeven omstandig heden niet mogelijk was, omdat dit systeem alleen gebouwd wordt door de firma A. W. v. d. Poll te Heem stede. Aan deze firma zal dan ook de bouw worden opgedragen. Het ging er nu maar om hoe de raad hierover denkt. De voorz. gaf eerst een korte uit eenzetting over deze kwestie. Hij deelde mede, dat op 5 Nov. het nog beschikbare contingent afloopt. Wox-dt het niet gerealiseerd, dan wordt het teruggenomen. De Woningbouwvereniging heeft, de toezegging gekregen, dat zij hun plan nog tot 6 Nov. 's middags 2 uur in kunnen dienen. Alles is klaar, al leen nog het nu te nemen raads besluit. Door de heren Eigenbrood, Prins, v. d. Lans, De Groot en v. d. Ploeg werden vragen gesteld. In het algemeen werd dit plan wel toegejuicht. Men begreep niet, waar om ook voor de reeds gebouwde 30 woningen dit plan niet was uitge voerd. De heer v. d. Ploeg was het geheel eens met het prae-advies. Hij gaf een nadere toelichting en liet foto's aan de leden zien. De vele vragen werden door de voorz. naar genoegen beantwoord. Het bedrag zal waarschijnlijk moe ten worden verhoogd met 831, Spr. deelde mede dat het systeem van betonbouw wel bekend was, maar deze bouw werd voor de 30 wonin gen niet geprefereerd. Over dit systeem zijn de meningen zeer uiteenlopend. Hij laat dit maar aan de deskundigen ovér. Vast staat, dat dit systeem in de toekomst veel kosten vergt. Wethouder, drs. Derksen, vroeg, naar aanleiding van opmerkingen, waarom dit contingent nu zo op het nippertje wordt gebruikt, wanneer dit aan de woningbouwvereniging is toe gewezen. Dit is ongeveer 6 maanden geleden, aldus de voorzitter. Vele opmerkin gen worden hierna gemaakt, doch de voorz. deelde mede nu geen debatten over de woningpolitiek toe te staan. Men moet zich hedenavond alleen be perken tot het agendapunt. De heer v. d. Ploeg deelde nog mede, dat door het bestuur van de voor alle doeleinden CR EYGHTON Hooiqr.46 Tel.20114 (Advertentie! woningbouwvereniging reeds vele plannen waren ingediend. Alle waren niet te verwezenlijken, totdat ter elf der ure dit plan ter tafel kwam, waarmede Wederopbouw accoord gaat. Zonder hoofdelijke stemming werd hierna accoord gegaan met de op dracht, welke het bestuur der wo ningbouwvereniging aan A. W. v. d. Poll zal verstrekken. Te zijner tijd komt er een voorstel om de benodigde bouwgrond aan de woningbouwvereniging te verkopen en om de nodige bouw- en grond- voorschotten te verlenen. LEIDSCHENDAM „Het vierde Prinsenkind". De vereniging Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening had gisteravond een filmavond georganiseerd ten bate van de stichting „Het Vierde Prinsen kind". Burgemeester H. Banning opende de avond met een woord van lof aan het adres van de meerdere da mes, die door haar actie reeds vrucht dragend werk hebben verricht. Ook was spr. erkentelijk voor de steun, welke door de vrouwelijke vrijwilli gers was verleend aan de slachtoffers van de waterramp. Met veel aandacht werden daarna de films „Fluistering der gevallenen" en „Kinderen van ons Volk" vertoond en onder de pauze had nog een ver loting plaats ten gunste van de stich ting. Het resultaat van deze avond was dat als batig saldo 600.15 aan de vertegenwoordiger van ..Het Prinsenkind" kon worden ter hand gesteld. Veestallen met T B C. De ver eniging tot bestrijding van de tuber culose en andere ziekten onder het rundvee. „Verbetering zij ons stre ven" heeft in haar gisteravond onder voorzitterschap van de heer A. P. Westgeest gehouden vergadering be langrijke gegevens bekend gemaakt over de gezondheidstoestand van de veestallen in deze gemeente. Bij in het verenigingsjaar gehouden eerste rondgang werden 483 dieren behan deld tegen runderhorzel en daarna nog 515 dieren. Onderzocht op tbc werden 213 be drijven met 5968 runderen. Hiervan reageerden 3316 dieren op tbc. Het totaal aantal tbc-vrije bedrijven be draagt 32 met 525 dieren en het aan- tad reactiebedrijven is 101 groot met 5453 dieren. Op 28 bedrijven werd her-tuberculinatié toegepast. Het on derzoek op tbc werd verricht door 8 dierenartsen. In totaal zijn in het rayon 48 tbc- vrije bedrijven met 1011 runderen en 1265 reactiebedrijven met 4893 dieren, waarvan er 3196 reageerden. De veehouders werden er verder op attent gemaakt, dat het 5 jaren plan reeds voor de helft verstreken is, zodat er nu nog 2 H jaar rest om de stallen tbc-vrij te maken. Uit het verslag van de penn. bleek, dat de vereniging een saldo heeft groot 534.43. De aftredende voorz., de heer Westgeest werd herkozen. De vele door de aanwezigen ge stelde vragen werden beantwoord door de heer A. A Oskam, directeur van de provinciale gezondheidsdienst. NOORDW IJK V.V.V. afd. Huizenverhuurders. In de goed bezochte vergadering van de afd. Huizen verhuurders van V.V.V. welke een 500-tal leden telt, is gister avond besloten aan het Hoofdbestuur van V.V.V. de voorwaarde te stellen, dat een der leden van de Huizen verhuurders in het dagelijks bestuur van V.V.V. moet worden opgenomen. Tevens werd er op aangedrongen, dat het H. E. die maatregelen zou treffen, dat voor het komende jaar een alleszins bekwaam directeur-be heerder voor V.V.V. zal worden aan gesteld. Burgemeester van Burgh. Het ligt in de bedoeling, dat burgemees ter Jhr. van Citters van Burgh, de gemeente welke door Noordwijk is geadopteerd, m December enige da gen naar Noordwijk zal komen. Bij dat bezoek, hoopt Jhr. van Citters een groot aantal Noordwij kers in het Casino toe te spreken en hun een film te vertonen over de verschrik kingen van de watersnood. De Zondagsdienst zal deze week worden waargenomen door dr. De Graaf, Apotheek „De Duinrand" is geopend van 11.301 uur en van 4,30 5.30 uur. Voor spoedgevallen door lopend. VOORSCHOTEN MOTOR REED TEGEN LUXE WAGEN Gisteravond tegen 9 uur is op de Leidseweg een motorrijwiel, bestuurd door G. Z. in aanrijding gekomen met een luxe wagen. De auto sloeg plot seling rechtsaf om de „boulevard" op te rijden, waardoor de motor tegen de wagen opreed. De bestuurder van de motor brak een sleutelbeen. De duopassagier liep alleen ontvellingen op. Graalhuis verkocht. Het Kerk bestuur van de parochie van de H. Laurentius heeft het Graalhuis aan de Leidseweg verkocht aan de R.K! Coöperatieve Boerenleenbank Voor schoten A.s. week zal de overdracht plaats hebben, doch eerst medio 1955 zal het gebouw dienst gaan doen als bankgebouw. Het gebouw zal zal eerst de nodige verandering ondergaan. De medische Zondagsdienst wordt gedurende dit weekeinde voor spoedgevallen waargenomen door dr. F. J. M. Tonino, Voorstraat 23, tel. 493. ZOETERMEER Bijeenkomst B. B. Nadat reeds eerder met vorming van blokploegen van de Bescherming Burgerbevol king was begonnen is gisteravond deze actie voortgezet. De burgemees ter, mr N. Vernède sprak het ope ningswoord, waarbij hij zich verheugd toonde over de flinke opkomst, die hij de kern noemde, waarop gebouwd kan worden. De heer A. Vos, kring- hoofd van de kring Zuid Holland III, gaf daarna een populaire uiteenzet ting over de zaak en de organisatie der blokploegen. Aan de hand van een plattegrond van Zoctermecr werd duidelijk aangetoond hoe de vier blokken, waarin Zoetermeer ver deeld is, zijn opgebouwd Na het vertonen van enkele films, waarin duidelijk gedemonstreerd werd, hoe bij goede organisatie veel leed voor komen kan worden, volgde namens de E. B. nog een propagandistisch woord. Het is zo, dat de B. B. een soort thuisfront is, dat de zorgen van allen, cue achterbleven, zoveel mogelijk verlichten. Het moet eigen lijk zo zijn. aldus de spreker, dat alle vrouwen van Zoetermeer paraat zijn. Dit moet geoeuren door voorlichting en oefening. Bovendien werkt de B.B. nu niet meer alleen in oorlogstijden, doch ook bij nationale rampen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5