Na een nacht van licht volgt nog dag van werk Dankbaar jegens God en jegens hen, die de victorie bevochten Omgeving „Slaap ze!tff zegt professor Noiro en legt zich neer op de twaalfduimers ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 Uh LtlUSE CUUKAN l EERSTE BLAD PAGINA 2 H. M. DE KONINGIN: In voor- en tegenspoed Ter gelegenheid van de sluiting van het dijkgat bjj Ouwerkerk heeft H.M. de Koningin vanmiddag voor heide radiozenders en voor de tele visie de volgende rede uitgesproken: „Landgenoten, de dijken zijn dicht. Het einde van de ramptoestand is in zicht. Wij verwachten, dat ons grond gebied binnen korte tijd herwonnen zal zijn. Op dit ogenblik mogen wij elkander gelukwensen. De ramp bleek groter dan er ooit tevoren in onze geschiedenis een is geweest. Een heel leger van voor treffelijke vaklieden en geoefende soldaten werd voor deze strijd uitge rust, met een staf van uitnemende ingenieurs en technici en met een enorm arsenaal aan materiaal. Om vangrijk waren de voorbereidingen. Toch waren in Februari reeds 33 stroomgaten gedicht, in Maart 53 en in Augustus 67. Dikwijls liep het mee, zoals bij de dichting van het reusach tige gat bij de Schelphoek. Vaak ook waren er tegenslagen, waarvan die bij dit laatste gat, bij Ouwerkerk, de zwaarste was, zodat toen een heel nieuw plan werd vereist en uitge voerd. Thans is ook dit laatste gelukt en met vertrouwen wacht ons volk op de afwerking en voltooiing van heel het werk op het verder her stel der dijkbeschadigingen en het droogpompen, waarmee het stadium van de wederopbouw voor het toe komstig leven van alle delen van het rampgebied wordt bereikt. De overwinning is groot De overwinning is groot en groot ook is ons aller dankbaarheid jegens velen, die met uitermate inspanning van lichaam en van geest hebben ge streden, volgehouden en overwon nen, en boven dat alles uit jegens God, Die ons deze overwinning in handen gaf. Hoe kléin is de mens te genover de krachten der natuur, wanneer die hem even iets van hun volle kracht mogen tonen. Hoe kun nen enige kubieke meters water soms ONDERZEEBOTEN ZONDER PLAATS VOOR EQUIPAGE? Is het waar, zo vragen vele leden van de Tweede Kamer aan minister ir. C. Staf, dat van Engelse en Ame rikaanse zijde ernstige critiek is ge oefend op de voorgenomen bouw van vier onderzeeboten? Deze critiek zou zidh voorname lijk richten op de accommodatie van de bemanning. In het ontwerp zou deze 70 pro cent van de Engelse minimum eisen op dit gebied bedragen. a GEWETENSBEZWAREN TEGEN HET REIZEN OP ZONDAG. In het belang van hen die gewe tensbezwaren hebben tegen het rei zen op Zondag bepleiten verscheidene leden van de Tweede Kamer bij minister Staf, in een tijdvak van twee maanden om de veertien da gen driemaal bewegingsvrijheid aan militairen te verienen van Zaterdag tot Maandagavond en eenmaal van Zaterdag tot Maandag eerste reisge legenheid Zodoende kunnen zij ten minste eenmaal in de veertien da gen een Zondag bhuis zijn. Enkele leden van de Tweede Ka mer vragen de minister van marine, of er niet belangrijk te bezuinigen is op het burgerpersoneel. In totaal werken er op de administratieve en hulpafdelingen van het ministerie 419 mensen, die samen bijna twee millioen gulden verdienen. Telepaath in appél vrijgesproken Pieter Simon Westerkamp te Noordbroek, van beroep telepaath, zich noemende „Rabindra", is door de Groninger politierechter tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Hij was door een landbouwer te hulp geroepen om een gestolen, of althans vermiste geldkist terug te vinden. Hij vervoegde zich bij de werkster van die landbouwer en ondervroeg haar langdurig en scherp, zich voordoende alsof hij van de politie was. In beroep vorderde de procureur- generaal bij het Hof te Leeuwarden zes weken gevangenisstraf, waarvan 4 weken voorwaardelijk Gisteren is arrest gewezen. Het hof vernietig de het vonnis en sprak ver dachte vrij wegens gebrek aan be wijs. Het stoffelijk overschot van de Braziliaanse ambassadeur in Ne derland, J. R.de Macedo Soares, die onlangs in Den Haag overleed, zal Zondag as. per vliegtuig naar Bra zilië worden overgebracht. reeds niet al zijn levensgeluk ver woesten. Maar ook, hoe groot kan hij zijn, wanneer het beste in hem wordt op geroepen; wanneer hij in tegenspoed zich weet schrap te zetten en te strij den, en geestelijk zo al niet stoffelijk sterker blijkt dan wat hem belaagt, in het geloof, dat God, hoe dan ook, eenmaal alles ten goede zal doen keren. De slagen aan ons grondgebied en aan onze welvaart gebracht, zullen worden hersteld, maar de wond in veler hart is nog open. Alleen de groxo, oppermachtige Heelmeester kan, evenals ons land, ook ons leven vernieuwen. Wanneer een ramp als déze dit alles heeft verwoest, dan mogen wij de bezoeking, waarmee wij worstelen, niet laten voorbijgaan, tenzij dat die ons zegent. ALPHEN AAN HEN RTTN Geb.: Dirkje Klazina d. v. H. Wes- selink en A. J. van Laarhoven; Abram Cornelis z. v. E. Boer en C. van der Perk; Willempje Hendrika d. v. H Bouthoorn en W. de Geus; Yolanda d. v L. van den Hoek en P. Stiger; Gerardus Cornelis Daniël z. v. R. J. Verhoeffen en G. C. v. d. Goes; Cornelia d. v. C- Wittebol en N Ambagtsheer; Machiel Dirk z. v. M Zuidam en H. A. de Groot; Maria Sabina Theresia d. v. M. J. van Kampen en M. Th, de Goede; Theo dora Gerarda Martina Jacoba Maria d v. A. Penders en P. van Leeuwen. Johan Hendrik z. v. P. A. van Vliet en W. K. van Zanten; Cornelis z. v. W. Grandia en H. W. Vonk; Wilhel mus Theodorus z. v. C. Borst en M. I. Schrama. Ondertr.: Jacobus Kaspers, 21 j. en Geertui Groenendijk, 23 Marius van der Brugh, 29 j. en Alida F. Meijer, 27 j.; Cornelis den Exter, 31 j. en Hendrika M. Wortman, 29 jaar. Getr.: Jan. C. van Wieringen, 29 j. en Ciasina P. Binnendijk, 26 j.; Cornelis van Wieringen, 26 j. en Maria Noorlander, 26 jaar. Overl.: Dirkje den Oude, echtge note van: H Kooiman, 82 j.; Johan nes Touw, 82 j.;' Anna van Essen, echtgenote van: M. Boekhout, 68 jaar. BODEGRAVEN Geb.: Willem Jacob z. v. J. Bies heuvelv. d. Boon; Jan z. v. G. Bou- hofRood en burg; Jacobus z. v. P. WalravenBlom; Wilhelmina Corne lia d. v. N. v. BentenDusseldorp; Emma Janna d. v. W. BrakLange- rak; Neeltje Wilhelmina d. v. C. SchoutenVerbrug; Johannes Alber- tus z. v. J. BlijlevenKroon. STOMP WIJK Bouwvakarbeidersb. .,St. Joseph". Voorzitter A. Knijnenburg had nu niet bepaald een vreugdevolle klank in zijn stem, toen hij de verga dering opende. Zegge en schrijven 2 leden hadden gehoor gegeven aan de oproep. Met bittere woorden hekelde hij de houding van de afwezigen. Veel werk moet verzet worden voor het bestuur Wanneer zij in nood zit ten weten zij allen wel de weg naar de organisatie, doch op de le verga dering van het seizoen laten zij ver stek gaan en is blijkbaar elke belang stelling en dankbaarheid verdwenen. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Enkele belangrijke pun ten inzake de laatste en nog komen de loonsverhoging werden besproken. Om alle tegenslag te vergeten werd na de vergadering een spelletje ge kaard, waarvoor het bestuur een klein prijsje beschikbaar stelde. WASSENAAR Politie scoorde zichzelf tot verlie-" zer. Het voetbalelftal van de Was- (Vervolg van voor-pagina) De koningin ontving aan boord van de ..Breezand", die eerst ver na middernacht de terugtocht naar An na Jacoba aanvaardde, enige inge nieurs, die de dagelijkse leiding bij de droogmaking van Schouwen Duiveland hebben gehad. Ook dr. Drees sprak zijn dank en bewondering uit voor hetgeen de werkers bij Ouwerkerk hebben ge presteerd. Hare Majesteit koningin Juliana was om acht uur 's avonds per auto in Anna-Jacoba gearriveerd, waar zij zich aan boord begaf van de „Breezand". In haar gezelschap be vonden zich o.m. minister-president dr W. Drees, de ministers mr. J. A!- gera, ir. C. Staf, prof. dr. W. J. A. Kernkamp en ir. H. B. J. Witte en de directeur-generaal van Water staat, ir. A. G. Maris met enkele hoofdingenieurs. Tegen negen uur arriveerde de „Breezannd" bij het oostelijke land- hoofd van nhet dijkgat, vanwaar de vorstin en haar gezelschap het in varen van de vierde en laatste cais son op een afstand van minder dan 100 meter kon volgen. De landsvrou we die het verloop van deze slotope- ratie in het rampgebbied van het dek van de „Breezand" af met grote be langstelling gadesloeg, liet zich over de situatie voorlichten door minis ter Algera en ir. Maris. ZEE VAN LICHT EN LEVEN Voordat de laatste caisson om 23.55 uur op zijn plaats lag, heeft men nog een angstig ogenblik mee gemaakt. Toen het gevaarte halver wege was gezonken, begon het te zweven en dat was eigenlijk het enige werkelijk gevaarlijke moment. Met enige technische kunstgrepen en dank zij het gezwoeg van de sle pers hield men de caisson evenwel keurig op zijn plaats. Vliegtuigen cirkelden boven de werkplaats en gaven te zamen met de lichten en schepen, de inham bij Ouwerkerk de aanblik van een enorme binnen haven, waarop Antwerpen en Rot terdam jaloers zouden zijn. Het im ponerende nachtelijke schouwspel, dat door enige duizenden belang stellenden werd bijgewoond, eindig de in het gebruikelijke fluitconcert, dat echter maar enkele minuten duurde. Daarna klonk het Wilhel mus vanaf het schip „Trouw", dat direct na de sluiting op dé „Bree zannd", het koninklijke schip, toe voer. En toen barstte de jubel los uit menselijke kelen; doch klonk op de wijde watervlakte mar zwakjes in deze omgeving van ronkende ma chines. STRIJD DUURT VOORT De dijken zijn thans dicht. Er is een geweldige hoeveelheid werk verricht, waarbij een onoverzienbare massa materiaal is verzet. Om een voorbeeld te noemen: Alleen op Schouwen-Duivel2nd al zijn ruim drie en een halve kilometer een heidscaissons gezet. Van de aange maakte 696 stuks zijn er maar 45 overgebleven. In de laatste tijd heb ben voor het dijkherstel bij Schou- wen-Duiveland ongeveer 100 sleep boten dag en nacht gewerkt. Behou dens de bemanning van de schepen en bakken waren 1.000 man bij de herstelwerkzaamheden betrokken. Bovendien werkten nog een groot aantal bokken, zuigers, kranen, bak ken enz. aan het herstel mee. Men kan begrijpen, gezien het feit dat de werkzaamheden dag en nacht doorgingen, dat de topfiguren voor het dijkherstel allen doodvermoeid zijn. De meesten hunner, als ook hun staven en de bemanningen der sleep- boten en waterstaatsboten, hebben I de laatste 48 uur hun bedden niet gezien. Nu het laatste gat bij Ouwerkerk I is gedicht moet men niet denken dat I het leerf thans is geleden. Het werk aari de dijken en het landbouw- herstel zal nog vele jaren vergen. Toch klinkt het moedgevend dat I naar de mening van prof. ir. Thijsse I over ongeveer 14 dagen het dijkli- chaam bij Ouwerkerk zo sterk zal I zijn, dat men de pompen op de 2500 hectare grote Vierbannenpolder zal I kunnen zetten. Tenminste als alles I blijft meelopen. Want meegelopen I is het, ook op deze zesde November. ALS JE FAKIR BENT HET BEGON MET DE KLAP VAN EEN DARTEL WINKELMEISJE VOOR ALLE ZEKERHEID keken wij nog even op het briefje. Het was in orde. „Van der Venne- straat 139, Den Haag". Voor de zoveelste maal in ons leven tingelde er een bel, terwijl wij ons afvroegen of er achter die gesloten deur inder daad een stukje copie te halen zou zijn. Het begin van een interview is voor ons altijd even spannend. Plotseling staat er iemand voor je. „Bent Ueh....'" En dan komt het antwoord: „Ja zeker, komt U binnen!" En wanneer we ons dan in de gang uit een jas pellen en intussen alge meenheden verkopen over het weer en de gemakkelijke tramverbinding, denken we bij onszelf: „Zo, dus dat is ie nou". In dit geval de heer Jack Schwarz, die als artiest de naam Professor Noiro voert. Een jongeman van ongeveer dertig jaar. Slank en met strak achter over gekamd donker haar. Bij de kennismaking treden twee eigen schappen sterk op de voorgrond: Hij is zeer hoffelijk en bescheiden. Wat is er voor bijzonders aan deze man? Als we in de huiskamer ko men, is voor Jack Jr. de tijd aange broken om naar bed te gaan. In zijn nachthemdje holt hij naar zijn va der. Even op de knie en dan een klinkende nachtzoen. Een tafereel tje, dat zich iedere avond in tiendui zenden huiskamers afspeelt. Fakir en hynotiseur. Als we alleen met Profesor Noiro in de kamer zijn achtergeble ven, valt het ons voor het eerst op, dat hij toch iets bijzonders heeft. Wat het precies is, valt moeilijk te definiëren, maar het zit in ieder ge,- val in zijn ogen. En dan gaan we een kijkje nemen in het verleden van Professor Noiro, die een goed hynotiseur en een fa kir van groot formaat is. Op 15- jarige leeftijd begon hij met hyp nose en twee jaar later zette hij de eerste schreden op het fakirpad. We moeten deze twee zaken even gescheiden houden. Zijn kwaliteiten als hypnotiseur ontdekte hij op een personeelsavondje van de firma, waar I hij in zijn jongensjaren werkzaam was. Men had op dat feest een hyp- J notiseur uitgenodigd, die allerlei staaltjes op dit terrein liet zien. Jack werd er door geboeid en hoe i het eigellijk kwam, weet hij nog j niet, maar plotseling klonk zijn i stem door het zaaltje: „Dat kan ik ook!" De hypnotiseur had er geen be zwaar tegen. Hij riep Jack op het toneel en zei: „Laat maar zien!" Even later zaten de toeschouv/ers in stomme verbazing, want het ke reltje, dat amper de lagere school achter de rug had, zag incerdaad kans om enKele personen onder hyp- nose te brengen Om ze weer te doen ontwaken, kostte hem meer moeite en uiteindelijk bleek hij daar voor de hulp van de hypnotiseur no dig te hebben. Maar het begin was er in ieder geval en heden ten dage j beheerst Professor Noiro het vak vol komen. Zelfs een woeste waakhond verhuist ogenblikkelijk naar dro menland, als hij even in die merk-1 waardige grijze ogen heeft gekeken, i Onbetaalbare klap. en jaartje later was Jack Schwarz een étalage aan het inrichten en ge lijk men dat meer ziet, had hij zijn revers vol spelden. Een dartele winkeljuffrouw gaf hem onver wachts een vriendschappelijke stomp, waarbij een twintigtal spelden diep in zijn borst verdwenen. Het kind schrok zich bijna een ongeluk, maar Jack Schwarz deed de merkwaarig- ste ontdekking van zijn leven. Hij voelde hoegenaamd geen pijn en I toen hij het bosje spelden uit zijn hchaam trok, kwam er geen drup peltje bloed te voorschijn. Op dat moment werd eigelijk Profesor Noiro geboren! Jack Schwarz vermoedde, dat er een fa- fakirtoekomst op hem lag de wach ten en ging ijverig aan het experi menteren met naalden en pennen. Hij prikte en stak zich haalde draad en naald door zijn wangen maar wat er ook gebeurde, pijn voelde hij niet en geen druppel bloed kwam er aan te pas. Zijn eerste optreden be perkte zich uiteraard tot de fami liekring. Er kon geen verjaardag of. bruiloft zijn, zonder dat hij zijn kunsten vertoonde. Maar later ging hij naar het toneel. Als R.A.O.-of- ficier zorgde hij in Indië voor amu sement en ontspanning onder de troepen en daar begon hij werkelijk in het groot. Bed van twaalfduimers. Met hetzelfde genoegen, waar mede wij 's avonds op ons schuim rubbermatrasje kruipen, legt Pro fessor Noiro zich neer op zijn spij kerbed. Een kleine honderd twaalf duimers, met spitse punten en vrij roestig, dringen in zijn lichaam. Maar dat is pas het begin. Zijn as sistent deponeert een stuk bazalt van 75 kilo op de buik van de pro fessor en begint deze klomp steen senaarse Politie speelde gistermiddag een vriendschappelijke wedstrijd te gen een militair team van het vlieg veld Valkenourg. Het werd in zoverre een merkwaardige wedstrijd, dat de politiemannen in totaal 9 geldige doelpunten scoorden en toch met 95 verloren. Niet minder dan 4 maal werd n.l. de eigen doelman het na kijken gegeven. Waren alle goals te recht gekomen in het „goede" doel, dan zou de uitslag dus 95 in het voordeel van de Wassenaarse Politie zijn geweest. Damgenootschap. WDG speelde de afgebroken partijen uit tegen Sleutels. C. Waardenburg—L. Nag- tegeller 02; J. van DoornVink 11. J. VermeulenPauw 11. De voorlopig uitslag was 77. De de finitieve uitslag werd 911 voor Sleutels, daar LDV accoord ging met remise. Voorts werden borden wedstrijden gespeeld, waarvan de uitslagen zijn: Groep 1: W. C. van LaarA. Ver meulen 20; C van DijkP. Gijs- bertse 11; J. van DoornJ. Ver maas 11; C. StigterJ Lodewijks 02; Groep 2: N. KnijnenburgA. Schutte 11, W. SteffhaanC. van Kuyen 20; W. PoolC. Knijnen burg 20; Th. OrieA. v. d. Berg 21. Gedurende het a.s. week-end wende men zich voor medische hulp in spoedgevallen tot de artsen R. S. ten Cate, Hugo de Grootstraat 1, tel. 3027 en B. A. Geerlings, Storm van 's-Gravesande weg 64 tel. 2137. Van Zaterdagavond tot de vol gende week Zaterdag wordt de avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothekenwaargenomen door Apo theek O. A. Singelenberg, Rijks straatweg 729, tel. 9141. dan met een flinke voorhamer te cies zo. Ik behoef niet in doodse stil- bewerken. Professor Noiro vertrekt geeiP spier van zijn gezicht. Als hij na een poosje van zijn bed opstaat, ziet men grote spijkergaten in zijn lichaam, maar geen druppel bloed komt er uit. Vijf minuten later zijn de gaten al verdwenen. Als men de professor dan bekijkt, lijkt het of hij visite heeft gehad van een heel leger vlooien. Overal kleine rode vlekjes. Weer vijf minuten later is het lichaam weer volkomen gaaf. Wat Professor Noiro presteert in fakirschap is geweldig. Wij zijn op dit terrein niet geheel ondeskundig en kunnen daardoor vrij goed hum bug en vakwerk onderscheiden. Men ziet wel eens spijkerbedden, die be zaaid zijn met spijkers. Op het oog lijkt dat heel wat, maar in feite bete- ke.nt het dat de fakir niet zo ge weldig is. Men krijgt dan een spijker tapijt, dat het lichaam practisch draagt. Professor Noiro heeft de spijkers een flink stukje van elkaar staan. Het gevolg daarvan is, dat er op iedere spijker een veel grotere druk wordt uitgeoefend, dan wanneer hij er vier maal zo veel gebruikte. Dit betekent, dat iedere spijker ook veel dieper het lichaam binnendringt. Wij hebben berekend, dat wanneer het bazalt- blok met de hamer bewerkt wordt in het drukvlak op iedere spijker een gewicht van minstens 20 kg. wordt uitgeoefend. Wie dat niets bij zonders vindt, moet het eens probe ren! Mankeer niets. Verder beschikt de fakir over een ton, waar honderden spijkers inge slagen zijn. Hij kruipt er met de grootste opgewektheid in en laat zijn assistent de ton over het toneel rol len. Hebt u nooit infectie gekregen door die roestige sprijkers? Ik mankeer nooit iets na mijn op treden! Een keer heb ik mij, na een uit voering, bij het opladen van mijn spij kerbed in mijn vinger geprikt en toen is er een kleine ontsteking ont staan Eigenaardig, als u bedenkt, dat iK mij dezelfde avond tijdens mijn op treden door honderden van die spij kers heb laten doorboren. En dan zijn we meteen bij een ander punt beland. Hoewordt men fakir? Is het te le ren? Eist het een zeer sterke concen tratie? Leren kan je het nooit! Dat is de vaste overtuiging van Professor Noi- te mijn gehele denken op het experi ment te bepalen, waarbij me het zweet uitbreekt. Als ik op het toneel sta, ben ik ogenblikkelijk helemaal in de sfeer en onderbewust miet er dan iets gebeuren. Toevallig heb ik een poosje geleden een dolkmes in mijn voet gekregen. Het viel ergens af en ik was er dus niet op bedacht. Ik bloedde als een rund, zoals men dat populair zegt. Degene, die toeval lig bij me was, rende weg om hulp te halen, maar toen die hulp evenn later arriveerde, had ilc de bloeding al on der controle. In zo'n geval moet ik me even concentreren maar dan is het ook ogenblikelijk afgelopen." In een oogwenk brengt Professor Noiro zijn lichaam in een toestand van verstijving. Men kan dan een le vende brug van hem maken. Er wor den twee vlijmscherpe zwaarden op gehangen die zijn nek en zijn hielen steunen. Er gebeurt niets! Hij laat lange pennen in zijn armen en gezicht steken. Men wikkelt er propjes omheen, die in benzine zijn gedrenkt en steekt deze aan. Twee minuten later laat de fakir de be dreigde plaatsen zien. Zijn lichaam bleef volkomen gaaf. Als er eens. Maar als er nu eens iets gebeurde, wat u niet verwacht had? Professor Noiro is voorzichtig met zijn antwoord. „Als ik plotseling ge prikkeld word, kan ik theoretisch wel pijn voelen. In de practijk heb ik het niet meegemaakt Eens trak ik in Batavia op in een zaaltje zonder ver hoogd toneel. Omdat de mensen ach terin niet konden zien, liet ik mijn spijkerbed optillen, terwijl ik er op lag. Een van de mannen hield het niet. Het bed viel en de ander moest ook loslaten. Vooral de dames in de zaal gilden van schrik. Er gebeurde echter niets met me!"En lachend voegt hij er aan toe: „Dat ongeluk was een succes. Ik heb er een num mer van gemaakt Littekens komen in het leven van een fakir niet voor. Men zou den ken, dat hun lichamen er mee be zaaid moesten zijn, maar Professor Noiro beschikt maar over één lit teken, dat hij heeft overgehouden van een voetoperatie. Hij heeft tij dens zijn diensttijd een motoronge luk gehad. Bij Moerdijk kwam hij in het prikkeldraadteirecht. Bloed kwam er niet aan te pas, maar hij verbrijzelde een voet. „Fakir is een leuk beroep", zegt ro Je hebt het of je hebt het niet. Professor Noiro als we op het punt Twee mogelijkheden dus waar ver der niet over gepraat behoeft te wor den Maar over die concentratie zijn wel enkele bijzonderheden te vertel len. Kleine demonstratie. „Kent u dit apparaat?", vraagt Profesor Noiro en houdt ons een zwa re tapijtnaald voor. „Kijk, ik zal hem door mijn wangen steken!" En tege lijk dat hij de woorden spreekt, gaat de naald de ene wang in en komt door de andere naar buiten. De fa kir doet zijn mond open en duidelijk zien wij de naald door de mondholte van wang tot wang gaan. Even later trekt hij teru?. Geen bloed, maar na enkele ogenblikken weer vijf minu ten die op vlooienbeetjes gelijkende vlekïes. „Ziet u", zegt Professor Noiro. „ik ben me niet speciaal gaan concen treren. Dat schijnt onderbewust te ge- n. Als ik optreed, gaat dat pre- Leiden!" staan naar de Sleutelstad terug te keren. Ik houd er van. Voor over drijven waak ik. Je moet nooit te ver gaan. Dat is met alles zo. Ook hét fakirschap heeft erenzen. Ik voel direct, of iets mogelijk is. Kan het, dan doe ik het. Maar als ik twij fel. doe ik het niet. Er zijn moge lijkheden genoeg. Want dat je je lichaam vol kan stoppen met spij kers, is werkelijk niet het enige. Natuurlijk, je hebt die gave nodig. Maar als je die eenmaal hebt, dan kan je zorg besteden aan je num mer. Er is iets van te maken. Het toneel heeft me altijd getrokken en daardoor komt het waarschijnlijk, dat ik me er thuis voel." Als we in de gang staan, is het weer Jack Schwarz, die ons in de jas helpt. Een hoffelijke, bescheiden jongeman. De vader, die met kleine Jack speelt, zoals er honderden va ders met honderden Jaokiess spelen. We ebben gezegl: „Tot ziens, in

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2