Triest was toneel van bloedige gevechten! Ma Er vielen elf doden in de straten Worosjilof sprak taal van Stalin ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 De demonstranten waren door het dolle heen Toen gisteravond de duisternis viel over het betwiste Triëst was de stad con slagveld gelijk: het resultaat van 48 uur onophoudelijke bloedige ge vechten tussen de politie en de bevolking, die tot alles bereid schijnt om haar eisen kracht bij te zetten. Elf doden zijn er gevallen en in de zieken huizen zijn tientallen gewonden opgenomen. POLITIE BELEGERD IN REGERINGSGEBOUWEN. Na een dag van straatgevechten waarbij de politie ook van zwaar dere wapens dan alleen maar gum mistokken, pistolen en geweren ge bruik moest maken zat een aanzien lijk deel van de politie opgesloten in de regeringsgebouwen op de Piazza dell' Unita het Eendrachtsplein en het had er alle schijn van dat zij alleen maar door de belegeraars heen zou kunnen breken door de straten schoon te vegen met mi trailleurs. Tot de tanden gewapende Britse en Amerikaanse soldaten werden van het ene punt van de stad naar het andere gedirigeerd om de strijd aan te binden met grote groepen be togers. Overal ligt puin in de straten en bergen glasscherven maken het gevaarlijk over straat te gaan. Communisten en neo-fascisten hebben hun kans schoon gezien en mengen zich onder de menigten die voor aansluiting van Triëst bij Ita lië demonstreren. Het volk was razend. Voortdurend hebben gisteren in al lerlei delen van de stad de schoten en de doffe ontploffingen van gra naten weerklonken. Het scheen alsof daardoor de opwinding onder de be volking nog toenam. Het volk was razend. Woedende betogers stoven op een jeep met politie af en nog voor de inzittenden een schot hadden kun nen lossen stond het wagentje al in brand, ©vergaten met benzine. De betogers bleken, evenals de politie in het bezit te zijn van handgranaten en een tweede jeep werd met een handgranaat in brand gestoken. Af en toe deed de politie uitval len naar de betogers, maar de meer derheid was veel te groot en telkens moest zij de straten en de pleinen aan de betogers laten. Wanneer ge weervuur een plein voor een ogen blik had schoongeveegd trad er een korte pauze in maar kort daarna kwamen de drommen weer opzetten. De politie heeft zich stevig ver schanst in de regeringsgebouwen en Complot tegen de Sjah In Perzië zijn drie mannen gear resteerd, die het plan hadden ge smeed de sjah te vermoorden, door Rus van geboorte, terwijl ook de I een handgranaat naar hem te gooien, Schip met uitwijkende Russen op zandbank Het omstreeks acht uur gister avond ten Noorden van Schiermon nikoog gestrande schip is van Deen se nationaliteit. Het was zonder la ding op weg van Kopenhagen naar Brest. In Brunsbuttel bij het Kieler- kanaal heeft het acht passagiers aan boord genomen. De kapitein van het schip, dat genaamd is „Argus", is een acht zich aan boord bevindende per sonen van Russische afkomst zijn.. Zij waren op weg naar Panama, waar heen zij emigreren. De passagiers, die op Deense pasen reizen, zijn veilig door de reddingboot „Johan de Witt" oan land gebracht. De „Argus" is op een bandbank ge varen en heeft een gebroken roer. Hoewel de toestand aan boord geen gevaar opleverde, zijn de passagiers aan wal gebracht, omdat zich onder hen kinderen bevonden en de zee tamelijk wild is. De passagiers zijn in hotel Van der Werff te Schiermon nikoog ondergebracht. Wat antwoordt het Westen Vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en Amerika vergaderden gisteren te Parijs om een antwoord op te stellen op de jongste Russische nota, zo wordt van gezaghebbende zijde te Londen vernomen. Rusland eist in die nota, dat het Westen afziet van het plan voor een Europees leger als voorwaarde voor deelneming aan besprekingen over Duitsland. Naar verwachting zal het ant woord kort zijn Het Westen zal ver moedelijk zijn leedwezen uitspreken over de Russische weigering aan een bespreking van vier te Lugano deel te nemen en zijn bereidheid te ken nen geven een conferentie van vier te houden zodra het Kremlin van ge dachten verandert. Schip zonk bij Helgoland Het 2.258 ton metende Zweedse s.s. „Bjoerkoe" is Vrijdagavond laat on geveer 30 mijl ten Noorden van Hel goland gezonken, na in aanvaring te zijn geweest met het Amerikaanse schip „Seawind". De loodsboot van Weser, die zich in de nabijheid van de „Bjoerkoe" be vond, heeft 16 overlevenden en 2 lijken opgepikt. Zeven opvarenden worden volgens radioberichten nog vermist. Volgens het West-Duitse persbureau DPA zijn 24 bemannings leden van het Zweedse schip gered. Het Duitse tankschip „Laclan", dat zich, met een dokter aan boord 20 mijl van de plaats van het ongeval bevond, is op volle kracht onderweg om hulp te verlenen. door telkens het plein met geweer vuur schoon te vegen kan zij zich handhaven. Het bloed was op. Verwanten van doden en gewon den verdrongen zich gisteravond voor het grote ziekenhuis, waar men al spoedig door de voorraad bloed heen was en telegrafisch aan Italiaan se ziekenhuizen moest vragen om ogenblikkelijk bloedplasma te zen den. Op het stadhuis wapperde tegen de uitdrukkelijke bevelen van de ge allieerde commandanten in de Ita- Hoera, is minister naar hjj zei, gehesen was om de do den van de laatste dagen te eren. Een Britse officier met getrokken pistool en gevolgd door 24 man po litie heeft toen de vlag neerge haald. De burgemeester heeft protestte— legrammen gezonden naar Churchill en Eisenhower. Ook in Rome. Ook Rome is gisteren het toneel geweest van heftige demonstraties, maar er heeft geen bloed gevloeid. Nationalistisch gezinde studenten de monstreerden voor Britse en Ameri kaanse ambassades en consulaten, gooiden stenen en riepen beledigin gen. De politie heeft 'van traangas en gummistokken gebruik moeten maken om de betogers is verjagen. Glare Luce, de Amerikaanse am bassadrice in Rome, verklaarde dat zij bereid was om een delegatie van de betogers te ontvangen, maar de commissaris van politie heeft het haar afgeraden. Hij zei dat zij beter kon wachten tot de rust was hersteld. De Italiaanse regering zal in Lon- liaanse vlag. De burgemeester wei-1 den en Washington protesteren te- gerde de vlag te doen strijken, die, J gen de bloedige incidenten in Triëst. De grootste verrassing bij de jong ste kabinetsvorming in Denemarken was de benoeming van mevr. Anna Lisbeth Groes tot minister van han del in de socialistische regering. Fru (mevr.) Lis-Groes, zoals zij be kend staat, had tevoren nog nooit een openbaar ambt vervuld, noch ac tief deelgenomen aan de politiek. Zij was zelfs geen lid van het Folketing (het parlement). Zij behaalde echter een graad in de politieke economie aan de univer siteit van Kopenhagen en was in de afgelopen drie jaar voorzitster van de Deense vereniging voor huisvrou wen, die nauwlettend toeziet op de kleinhandelsprijzen en de belangen der verbruikers tracht te bescher men. Mevr. Groes is 43 jaar en moeder van negen kinderen, vier meisjes en vijf jongens, van twee tot zestien jaar, die op de jongste na allen mee moeten helpen in het huishouden. Haar echtgenoot is voorzitter van een coöperatieve vereniging. De nieuwe minister is een rustige, charmante, intelligente en gevoelige vrouw. Haar kinderen waren enthou siast over haar benoeming en na de eerste kabinetsvergadering trof zij het huis aan met bloemen en guirlan des versierd en een plaat op de voor deur, voorstellend een vrouw met een bezem. Het onderschrift luidde: „vrouw, uw plaats is thuis". Mevr. Groes is modern gekleed, door de zon gebruid en zij rookt si garetten en soms, evenals vele Deen se vrouwen, kleine sigaartjes. OVERSTROMINGEN IN GRIEKENLAND. Door het slechte weer zijn in Grie kenland in de streek tussen de vlak te van Thessalië en de Pelaponesus in het uiterste Zuiden overstromin gen veroorzaakt en is ernstige scha de aangericht. In het gebied van Farsala in Thes salië zijn verscheidene rivieren bui ten haar oevers getreden en hebben de inwoners een toevlucht moeten zoeken in bomen en op de daken van hun huizen. De vlakte van Car- ditsa, eveneens in Thessalië, is ver anderd in een uitgestrekt meer. Duclos ontspringt de dans Het Franse parlement heeft giste ren geweigerd de parlementaire on schendbaarheid van vijf vooraan staande communistische afgevaardig den, onder wie Jacques Duclos, op te heffen. De regering had verzocht hun on schendbaarheid op te heffen, omdat zij een vervolging tegen deze com munisten wenste in te stellen. Een commissie uit de Nationale vergade ring had over de kwestie tevoren reeds een advies uitgebracht, waarin zij constateerde: Ofwel de Franse communistische partij is een lands verraderlij ke organisatie en dan moet men haar verbieden, ofwel zij is niet in strijd met de wetten van het land en in dat geval bestaat er geen en kele reden om tegen parlementsleden, die in vrijheid zijn gekozen, een ver volging in te stellen. GROTE ACTIE TEGEN MAU MAU Ruim 8000 Britse soldaten drie brigades en twee mobiele colonnes zijn vanmorgen vroeg begonnen met de grootste actie die ooit tegen de Mau-Mau in Kenya werd onder nomen. SCHRALE HUID Dat had hij, eA IMWA O-Wiu Het was in een café in het Westfaalse dorp Straelen, dicht bij de Nederlandse grens, dat een muisje zich zonder ophef zijn weg zocht door de gelagkamer naar zijn holletje ergens onder een plint. Op het laatste ogen blik echter werd het beestje op gemerkt door één der stamgas ten, die hier een gelegenheid zag om zijn> handigheid te vertonen en met een snelle greep het diertje te pakken wist te krijgen. De andere aanwezigen staken hun waardering voor deze pres tatie niet onder stoelen of ban ken en er was er één, op nog meer sensatie belust, die de muizenvanger uitdaagde: „Als je dat beest levend opeet, krijg jij mijn auto". De uitgedaagde keek door het raam om zich ervan te verge wissen, dat de uitgeloofde prijs er werkelijk stond. De wagen was inderdaad de moeite waard, vond hij en zonder verder te aar zelen verzwolg hij het muisje. De auto werd hem. De voormalige eigenaar ver zocht alleen er mee naar huis gebracht te worden. Hetgeen ge schiedde. HET HANDBOEK VOOR DE AQUARIUM LIEFHEBBER Zij waren leden van de (verboden) communistische Toedehpartij. Hun namen luiden: Reza Ashgi, Hoessein Nazeri en Ibrahim Saadat. Volgens de militaire gouverneur van Teheran, generaal Farhad Dadsetan, hadden een athletiekfeest, dat op 26 October in het stadion van Teheran zou wor den gehouden. Het complot werd evenwel een dag van tevoren ont dekt en bovendien werd het feest vier dagen uitgesteld wegens de regen. De granaat zou in de loge van de sjah worden geworpen door Ashgi, een arts, die al verscheidene jaren aan tuberculose lijdt en alle hoop, in leven te blijven reeds heeft opgege ven. Hij zou in actie komen, wanneer de menigte tegen het einde van het feest zou opstaan. Vierhonderd com munisten zouden een soort cordon om hem trekken en na de ontploffing van de granaat zoveel verwarring stichten, dat de dader in het gewoel zou kunnen ontkomen. Gewapende politie de gummistok in de hand, maakt jacht op demon stranten in een van Triëst's straten. Telefoto. en winter* iden daarvoor is Akkers Klooster balsem het middel, dat Uw huid weer gaaf en glad maakt. Ook als wrijfmiddel bij rheumatiek: KL00STERBALSEM (Advertentie.) Pinay's „nieuwe aanpak" Antoine Pinay, voormalig Frans premier, en elf afgevaardigden van de conservatieve, dissident-Gaullisti sche en centrumpartijen in de natio nale vergadering zijn Vrijdag een ocampagne voor een rechtse „nieuwe zij hun daad wïilên" pfêgên 'tijdens i aanpak" voor Frankrijk begonnen. De groep richtte brieven aan le den van beide Kamers van het parle ment, behalve aan de socialistische en communistische leden. „De twaalf", zoals de onderteke naars van de oproep reeds worden genoemd, stellen een conferentie van alle centrum- en rechtse partijen voor om tot overeenstemming te ko men over een program van sociale en economische vooruitgang. Het is voornamelijk de bedoeling een tegenactie te vormen voor de campagne voor de vorming van een uit linkse en middenpartijen ge vormde regering. De ondertekenaars wijzen een „dic tatuur van links of van rechts" af en wensen de Franse invloed in het buitenland versterkt te zien. Herdenking van de October-revolutie Op het weelderig met bloemen versierde podium van het grote Mos- kouse Bolsjoi Theater stond gister middag de president van de Sowjet Unie, Klementi Worosjilof en luister de met strak gelaat naar het twee minuten lange applaus, dat opklonk uit de handen van de groten uit het Russische politieke leven: Malenkof, Molotof, Boulganin, Kroetsjef, Sver- nik en vele andere regerings- en par tijfunctionarissen, bijeengekomen ter gelegenheid van de herdenking van de October-revolutie. Na twee minuten staakte de, in een eenvoudig nauwsluitend donker blauw tuniek geklede, Malenkof zijn applaus. Op hetzelfde moment was het stil in de grote zaal; met Malen kof eindigden allen het applaus. Klementi Worosjilof, Stalins oude strijdmakker, kon zijn herdenkings rede beginnen. Hij verzocht een mi nuut stilte om de dood van Stalin te herdenken. Onmiddelijk hierna nam de Rus sische president opnieuw het woord. Hij verklaarde dat de Sovjet-Unie blijft vasthouden $an een politiek van vriendschap tussen de naties. Desondanks aldus Worosjilof bedreigen de Westelijke regeringen de Sovjet-Russische republieken. Zij wenden zich dikwijls tot ons om te spreken over de hangende proble men. Zij willen bijv. met ons spreken over de Duitse kwestie, maar zetten tegelijkertijd een Duits leger op de been. „Uit deze houding blijkt dat men in het Westen niet voor een recht vaardige oplossing voelt. De Weste lijke mogendheden willen van Duits land opnieuw een Europees slagveld maken. Onder leiding van Amerika bereiden de imperialisten een oorlog voor". „Hieraan vooraf gaat een laster campagne tegen de Sovjet-Unie", vervolgde Worosjilof. „Op talrijke plaatsen in de omgeving van het Rus sische rijk vormen de V.S. militaire bases. Het zijn deze maatregelen die bezorgdheid veroorzaken onder de vredelievende volkeren," aldus de maarschalk, die daarna, sprekende over communistisch China, zeide dat dit land niet gepasseerd kan wor den bij het streven naar rust in Azie" President Worosjilof besloot zijn rede met zijn blijdschap uit te spre ken over de „bereikte resultaten": „Wij zijn daar trots op. De taak die voor ons ligt is nog zwaar, maar het Russische volk heeft nimmer de moei lijkheden gevreesd en zal ook nu op marcheren naar nieuwe victorie bij de opbouw van het communisme", aldus eindigde Worosjilof zijn toe spraak die door radio-Moskou werd uitgezonden. Beroemde sigarenpeuken Een Spanjaard te Tarragona, de heer Pedro Ramirez Olaste- gui, heeft misschien wel de vreemdste verzameling ter we reld: een collectie „beroemde" sigarenpeuken, of liever: siga- renpeukjes van beroemde man- De verzameling heeft hem on geveer 9500 gulden gekost. Een legertje ouvreuses, piccolo's en kellners in nachtclubs en restau rants werkt voor hem. Alle peuken zitten in glazen kasten met kaartjes, waarop staat van wie ze afkomstig en waar ze gevonden zijn. De duurste "is van ex-koning Faroek van Egypte en het over blijfsel van een sigaar, die hij te Rome heeft gerookt. Dit exem plaar heeft Olastegui ongeveer 45 gulden gekost. De merkwaar digste is van een sigaar, gerookt door mevrouw Zalaugen, een Zweedse leeuwentemster. Ramirez is er nog niet in ge slaagd een peuk van Sir Winston Churchill te pakken te krijgen. Hij heeft hiervoor zelfs de hulp van de Spaanse ambassadeur in geroepen. Een standaardwerk van formaat Bij de Uitgeverij en Drukkerij Hollandia te Baarn verschijnt in 15 delen een „Handboek voor de Aqua riumliefhebber", waarin verscheide ne autoriteiten op het gebied van de aquariumliefhebberij hun licht zul len laten schijnen op allerlei aspec ten van dit waterwereldje in kamer formaat. Dat belooft een standaard werk te worden van de eerste orde, een vademecum voor allen, die zich interesseren voor dit stille maar wonderlijke bewegen van de water bewoners in hun kleine paradijsje van rotsen en planten. De laatste jaren is de aquarium liefhebberij met sprongen vooruit gegaan; men ziet aquaria overal in aJerlei soorten en grootten. En hoe t meer deze zo hoogstaande liefheb berij zich uitbreidt, des te meer valt er van te weten en des te meer zul- len de liefhebbers ervan willen we ten. Dat er over de vissen zelf. hun afkomst, hun aard, hun levenswijze, hun verzorging enz. veel te vertel len valt, spreekt wel vanzelf; maar daarnaast zijn duizend-en-één pro blemen, waarvoor een aquarium-be zitter zich gesteld ziet en waarom trent hij zich wil oriënteren. Om maar iets te grijpen uit de over vloed: wat al vraagstukken doen zich voor bij de bouw van een aquarium; wat valt er al niet te zeggen over de keuze van de planten en over de in vloed van de planten op de vissen; boe kan men de nieuwste uitvindin gen der techniek benutten bij de verwarming en de verlichting; hoe moet de samenstelling zijn van het water, enz. De serie, welke onder redactie staat van dr. H. C. D. de Wit, vangt aan met een beschouwing van dr. A. F. J. Portielje, de bekende direc teur van het Aquarium in Artis. Deze beschouwingen zijn vervat in deel I onder de titel „In en om het Aquarium". Dit deeltje gaat voorna melijk over het Aquarium van Ar tis en over diens bewoners, maar toch is het als inleiding uitstekend gekozen. Want dr. Portielje weet als weinig anderen liefde te kweken voor de wonderen van het levende wereldje onder de wateroppervlak te; met zijn kennis van zaken en zijn inzicht kan hij wijzen op zovele en zo interessante kanten van de studie der waterbewoners, dat de belangstelling der lezers onweer staanbaar wordt getrokken. En het is juist de belangstelling, welke aan •het begin staat van elke studie en van elke welgefundeerde liefheb berij. Dr. Portielje weet belangstel ling te wekken niet alleen van de genen, die tot nu toe weinig of geen oog hadden voor het natuurschoon, dat een met goede smaak en enig biologisch inzicht ingericht aquarium Prof. Hermann Staudinger Aan professor Hermann Staudin ger, hoofd van het instituut voor we tenschappelijk onderzoek van de mi- cromoleculaire scheikunde in Frei burg is door de Zweedse Academie vna Wetenschappen de Nobelprijs voor Scheikunde toegekend. bieden kan, maar ook en wellicht nog in sterker mate van degenen, die reeds, getroffen door die schoon heid van vorm, kleur en tekening, zich verdiept hebben in de studie van dit levende materiaal. Het be zitten van een aquarium is niet slechts een kijkspelletje, maar het kan ook een studie worden, het kan uitgroeien tot aquariumkunde. Zo wijst hij er bijv. op, hoe in de ont plooiing van de waterbewoners van af het ei tot aan het volwassen in dividu de ontwikkeling valt na te gaan van het evolutie-proces door de eeuwen heen. Hier is wel enige voorzichtigheid geboden, want men komt hier licht tot voorbarige con clusies. maar er ligt in elk geval zo veel studie-materiaal voor het grij pen, dat de aquarium-liefhebberij al spoedig kan uitgroeien tot een we tenschap. Als deel III is ook reeds uitgeko men „Aquariumtechniek I" van de hand van ir. F. C. W. Slooff, die zich reeds jaren heeft toegelegd op de toepassing van de techniek en de electriciteit in de aquariumliefheb berij. Hij behandelt met de lezer de opbouw van een aquarium van de grond af; bespreekt de vele moge lijkheden en legt in 't algemeen de technische methoden uit, welke ge bruikt kunnen worden, waarbij hij stilstaat bij de voor- en nadelen van de verschillende methoden. Wie ge voel heeft voor techniek en van knutselen houdt, vindt in ir. Slooff een betrouwbare gids bij de zelfbouw van zijn aquarium. Maar ook degene, die niet voldoende vertrouwen heeft in zijn technische vaardigheid en liever een aquarium kant en klaar koopt, wil toch gaarne voorgelicht zijn bij de aanschaf van verwar mingselementen, pompen en filters, welke accessoires in allerlei soorten verkrijgbaar zijn; hij wil zich gaar ne oriënteren omtrent de beste plaatsing van zijn aquarium; kort om hij wil zich vertrouwd weten met al datgene wat rondom de tech nische inrichting te weten valt. Ir. Slooff gaat over 't algemeen nogal grondig te werk, zodat zijn inlichtin gen niet alleen voor de leek, maar ook voor de reeds wat meer terzake kundige van belang zijn. Binnenkort verschijnen in deze serie ,Aquarium-biologie" van dr. J. M. Lodewijks en prof. dr. J. J. Duy- vené de Wit, alsmede „Aquarium vissen van Z.-Amerika", van de hand van K. Werner. Men kan zich zowel op de hele serie laten inschrijven, als de delen afzonderlijk bestellen. Eénrichtingsweg. Inrijden van deze zijde toegestaan Keren en terugrijden verboden. THE LEFT HAND OF GOD LA MAIN GAUCHE DE DIEU GOTTES LINKE HAND GUDS VENSTRE HAND GODS LINKERHAND in Amerika en Engeland in Frankrijk in Duitsland in Denemarken in Nederland en België is de titel van één der machtigste romans, die de laatste jaren zijn verschenen. U heeft erover gelezen. U heeft ervan gehoord, NU nog één stap en U is de gelukkige bezitt(st)er van dit prachtboek, wantU kunt het kopen tegen de winkelprijs van 6.25, maar ook in precies dezelfde fraaie uitvoering i Ij f a CA door lid te worden van HET voor slechts t Z.DU THIJMFONDS, het eerste, het grootste en het goedkoopste Nederlandse boekenfonds voor Katholieken. Géén inschrijfgeld. - Enige verplichting: minstens 1 jaar lid blijven en in dat jaar zes boeken afnemen a f2,50 per stuk. Ook betaalbaar met 1,25 p. mnd. Prospectus gratis op aanvraag. INVULLEN IN BLOKLETTERS BON Naam: Adres: Plaats: wenst lid te worden van ,JIet Thijmfonds" tegen betaling van f125 per maand f2.50 per boek f 15.per jaar betaling geschiedt: per postgiro no. 268700, per kwitantie, verhoogd met incassokosten. Niet verlangde s.v.p. doorhalen. Handtekening: 12 f\ I li en verzenden in ongefrankeerde enveloppe 1/6ZG DOI1 inVUIien met op de adreszijde: Machtiging no. 1557, Den Haag. Aanmelding kan ook geschieden per brief of briefkaart.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 10