RIJNSTREEK DUINSTREEK Een Franse Brug in Leimuiden VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 Dfc LEI USE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De eerste in Nederland van voorgespannen beton De gerechtvaardigde vreugde, die in den lande onder de vele autobe zitters is opgelaaid over de in voor uitzicht gestelde opheffing op 14 No vember a.s. van de sedert 1878 da terende tol in de weg te Leimuiden, zou bijna twee andere belangrijke gebeurtenissen, liggend in hetzelfde bestek, op de achtergrond doen ge raken. Het is niet minder belangrijk, misschien veel belangrijker dat die dag de laatste schakel kan worden gesmeed in de grote verkeersweg Alphen aan den Rijn, via de Haar lemmermeer naar Amsterdam, als de nieuwe brug over de Drecht, het laatste kunstwerk in de volledige baan, die van uit Rotterdam, via Gouda naar Alphen aan den Rijn en verder als hier tevoren gemeld leidt, in gebruik zal zijn genomen. Dat zijn dus niet twee, maar drie vliegen in één klap: de ingebruikname van de brug, van de weg en als gevolg van deze twee eerstgenoemde feiten: de opheffing van de tol. Zodra de weg van Boskoop naar Alphen aan den Rijn, langs de Gouwe, waarvan de werkzaamheden momenteel stagne ren vanwege de overstromingsramp van het voorjaar, óók voltooid zal zijn, zal deze verkeersweg, welke de twee grote havensteden verbindt en dwars door de Rijnstreek, via Alphen aan den Rijn leidt, geheel in gebruik genomen kunnen worden. Dan zal de afstand tussen beide steden een kleine 25 km korter zijn, hetgeen een niet onbelangrijk voordeel be tekent voor het autoverkeer in ons land. Wat de brug betreft: dit kunstwerk is uniek in ons land en daarom wel enige aandacht waard. Het unieke zit niet zozeer in de brug als zoda nig, want bruggen heeft Nederland bij de vleet, in allerlei maten en soorten, maar zoals deze kent ons land er nog geen tweede. Het be treft hier een proef en daarom trekt deze brug in kringen var technici grote aandacht. Deze brug, die on geveer 80 meter lang en 15.40 m breed is en de gehele breedte van de Drecht in één keer overspant, is gebouwd volgens het systeem van de Franse ingenieur M. E. Freyssi- net, in voorgespannen beton. Het is een „statisch onbepaalde construc tie", die naar men verwacht, vele voordelen biedt. Men zat in die streek met problemen waarvoor dit systeem dé oplossing bracht. De Drecht, de rivier op de grens van Noord-Holland, Utrecht en Zuid' Holland, die de verbinding vormt tussen de Aar en de Amstel, is zeer mooi ook haar omgeving maar ze is ook erg breed. Vele pijlers in het water zouden het landelijk beeld ten zeerste verstoord hebben. Voorts zou de brug met bogen in nor male gevallen veel hoger boven het polderland uitsteken en dat achtte men aesthetisch niet mooi. Met deze brug is de Drecht in één keer overspannen. Het mooie aan zien wordt niet geschaad door vele pijlers en de breedte van de vaar geul wordt niet verkleind, dank zij de nieuwe vinding. De middenoverspanningen zijn 30.60 m, de twee zijoverspanningen elk 19.20 m. Het brugdek heeft twee rijbanen, elk 6.30 m breed, geschei den door een ruimte van plm. 1.80 m vreed (men zou het „vluchtheu- veltje" kunnen noemen) afgebakend door witte verkeersstrepen. De door- vaarthoogte bedraagt plm. 4 meter en de breedte is weinig minder dan de Drecht ter plaatse breed is. Het hart van de brug komt plm. 8 m bo ven het polderland uit. In andere bouwtrant moet men met veel ho gere overspanningen werken en dan is het aanzien van de brug vrij bre der. Nu is het slank van aanzien, daar de constructiehoogte in het midden van de brug maar 75 cm is. Deze vaste brug is aesthetisch mooier en de kosten (plm. ƒ380.000) bedragen niet meer dan volgens de traditionele bouwwijze. Er zijn nu zes pijlers uitgespaard, twee in het water en vier in het land, pijlers die niet mooi zijn, veel „ruimte" vergen en duurder zijn. Met de werkzaamheden is in Juli 1952 begonnen onder supervisie van ir. G. Terluin van de Provinciale Waterstaat, onder toezicht van technisch-hoofdambtenaar J. v. d. Oever te Alphen aan den Rijn en met dagelijks toezicht van de heer A. Beukers, technisch-ambten aar van P. W. De onderbouw werd verzorgd door de firma Verhagen uit Breda, de bo venbouw door de N.V. ,,De Condor" te Amsterdam. Nog enkele bijzonderheden: door toepassing van dit Franse systeem van voorgespannen beton konden grotere overspanningen worden ge maakt. De brug is samengesteld uit 10 liggers, naast elkaar, terwijl de liggers in de lengterichting uit drie gedeelten bestaan, n.l. twee eindlig- gers van 32.50 m en een middenlig ger van 15 m lang. De eindliggers zijn direct op de plaats gestort, de 10 middenbalken zijn ten Oosten van de brug op de wal gemaakt en met een drijvende bok tussen de eindliggers gehangen. Iedere ligger op zichzelf is voorgespannen door vijf kabels, elk van 12 staaldraden met een diameter van 5 mm, welke van Utrecht naar Assen. Het totaal aantal dwarskabels is 160 stuks. Op de beton is een asphaltdek aange bracht ter dikte van 2 cm door de „Latex-asfalt" N.V. te Leiden. Deze weg zal weliswaar min of meer een secundaire weg blijven maar vanwege de kortere lengte wordt er toch een druk snelverkeer verwacht. Zelfs ook dan wanneer de eigenlijke primaire snelverkeersweg van Rotterdam naar Amsterdam via 's-Gravenhage iets korter wordt ge maakt door een nieuwe aansluiting vanaf Ypenburg naar de Haarlem mermeer even ten Oosten van Lei den lopend, en in aanmerking ne mende, dat die weg beter zal zijn, zal de automobilist vermoedelijk de weg via de Rijnstreek prefereren omdat hij door de kortere afstand tijd wint en benzine bespaart. „St. Genesius". De R.K. Toneel vereniging „St. Genesius" kwam gis teravond in de zaal van mevr. Snee- boer met haar eerste spel in dit sei zoen. Zij bracht het veelbewogen le ven van de Indianen ten tonele met het spel „Indianenbloed", in 7 tafe relen van Bill Canmany. Dit stuk speelde zich af op de farm van Bill Cotton, die, omdat zijn hart niet meer mee wil, het niet lang meer zal ma ken. Zijn grote farm, eens bestemd voor de zoon van zijn gestorven vriend, wenst hij op naam te zetten van zijn nichtje Lee. Bedoelde zoon is echter niet bereid voetstoots plaats te maken. Hij doet alle moeite om na de dood van Cotton haar de farm te ontnemen. Lee vindt echter steun bij een halfbloed Indiaan en zij weet zich staande te houden. Ofschoon een enkele speler wel eens uit zijn rol was moet gezegd worden, dat dit spel op fraaie wijze ten tonele werd ge bracht. W. Vermeulen, als Steve Maowa, de halfb'oed, volbracht zijn taak op meesterlijke wijze, terwijl W. v. d. Pouw Kraan als Cliff Bur- ney veel eer toekomt^ Henny Semp als May Stoops leverde ook fraai spel en Cor van Beyeren als Bill Cot ton, de eigenaar van de farm, en niet te vergeten zijn opvolgster Annie Verdel als Lee Sterling, gaven spel te zien waarvan door allen zeer ge noten werd. De overige spelers met rollen van ondergeschikte betekenis deden hun best om datgene te bren gen wat door het publiek verlangd werd. In de pauze werd een verloting gehouden ten bate van de kas der vereniging, die evenals zoveel Lei- muidense verenigingen ook aan bloedarmoede lijdt. Met recht mag gezegd worden, dat deze dilettanten club op een geslaagde avond mag te rug zien, niet alleen wat het spel be treft, maar ook de financiële zijde werd zeker niet vergeten. Kaasdag in Rijnsaterwoudegafeen goede indruk van vakbekwaamheid Met tussenpozen van een jaar wer den te Rijnsaterwoude kaasdagen ge houden onder auspiciën van L.T.B., C. B.T.B. en Hollandse Mij. van Land bouw. Ook dit jaar had deze kaasdag weer plaats. Des morgens was de kaas keurig opgesteld in de kleine zaal van „Het Rechthuis". De inzen dingen waren deze keer verdeeld in twee groepen en wel die van de cur sisten, die dit jaar met goed gevolg een kaascursus hadden beëindigd, en de overige deelnemers. Van de le groep waren 15 inzendingen, van de andere 20. De keuringen werden ver richt door de heer K. Adema, tech nisch ambtenaar van het Kaascon- trölestation, en de kaashandelaar N. Verkleij, terwijl de assistent-Rij ks- zuivelconsulent Elings als arbiter op trad. Een attractie van deze kaasdag was wel, dat naast de keuring door bovengenoemde personen de 15 ka zen uit studie-oogpunt ook gewaar deerd waren door de fabrikanten zelf. Buiten de deelnemers en hun ge zinsleden was de belangstelling niet bijzonder groot, wat erg jammer was, omdat de veehouders deze avond had den kunnen profiteren van belangrij ke bedrijfs-voorlichting. De heer H. Blijleven hield een korte inleiding, en richtte een welkomstwoord tot de heer en mevrouw Bakhuizen en ver volgens tot de heren Adema, Elings, Wesselingh en Mutselder. allen be kende figuren in de zuivelwereld. Burgemeester Bakhuizen verricht te hierna de officiële opening. De burgervader waardeerde het, dat de verschillende organisatie? weer over gegaan waren tot het houden van een kaasdag in zijn gemeente. Hij noemde dit gebeuren een pogen om het belangrijke product uit de Rijn streek tot nog betere kwaliteit op te voeren. Met respect sprak hij over het werk van de kaasdagcommissie onder leiding van de heer Blijleven, die tot alles bereid is, wanneer het de belangen van de veeteelt en land bouw in deze streek betreft. De heer Adema kreeg nu het woord om een bespreking te houden over de keuringsresultaten. Spr. had ge constateerd, dat over het algemeen genomen de cursistenkaas beter was dan van de kaasdag. Hij noemde de keuring door de cursisten zelf inte ressant en bovendien zeer leerzaam. Gebleken was, dat de cursisten hun eigen producten lager hadden ge waardeerd dan de keurmeesters. De zelfcritiek die hier aanwezig was waardeerde hij. Hoewel de kaasmake rij veelal van natuur en weer afhan kelijk is, waren aan de inzendingen toch nog wel foutjes geconstateerd die niet hierop geschoven kunnen worden. Zo noemde hij b.v. de ver zorging van de korst. Omdat de fa- briekskaas tegenwoordig bijna kan iic wedijveren met de boerenkaas werd f in dit verband gewezen op deze klei ne onvolmaaktheden. Met veel moei te en zorg, aldus de heer Adema, wa ren de inzendingen gewaardeerd, waarbij maximaal 100 ounten konden worden toegekend. Het behaalde middencijfer 84,6 noemde hij tamelijk goed. De kazen waren vervolgens verdeeld in le, 2e en 3e soort. Van de 20 inzendingen waren 5 stuks gerangschikt onder le soort, 11 in 2e en 4 in 3e. Van de cursistenkaas was deze verhouding 8 le soort, en 7 2e soort De keuring had verder uitgewezen, dat de mo dellen iets beter hadden kunnen zijn. Ook de verzorging van het uiter lijk kan nog iets verbeterd worden. De plaats van de pers kan hierbij van belang zijn i.v.m. de afkoeling. Na een uitvoerige uiteenzetting over gebreken als branderig, zuur, onjuist salpetergebruik enz. noemde de keurmeester de grote verscheiden heid van de boerenkaas als een groot voordeel tegenover de fabriekskaas. De prijswinnaars. Het totale resultaat van de keuring een spiraal gegroepeerd zijn. I werd nu bekend gemaakt, die er als Wanneer de beton voldoende ver-1 volgt uitzag. Model 84 (97) kost 14,6 hard is, worden de kabels door mid-I (14,1), smaak 35,2 (31,8), boor 9,8 del van vijzels met bijbehorende 8,2)structuur 14,9 (15,2). De tussen pompen uitgerekt met een kracht van ongeveer 25000 kg, waarna de spanning wordt ingehouden door z.g. verankeringsconstructie. De no dige cementspecie doet de rest. Van het 5 mm dikke, z.g. hoogwaardig staal, dat een gewicht van plm. 33000 kg net niet kan hebben, omdat het dan breekt, is ongeveer 165 km verwerkt, d.i. een afstand als Straathof was met 96 punten be- geplaatste getallen zijn de gewaardeerde punten van de cursisten. De beste producten wa ren ingezonden door de volgende cur sisten: T. Visser Jz., mevr. v. d Boon- Binnendijk, A. Verheugd, mevr. v. d. Akker-v. d. Spek, Joh. de Jong, mej. H. Rijkelijkhuizen, J. v. Leeuwen en J. Straathof Mz. De inzending van J. loond met de medaille van de Produ cent. Een lepeltje van de bond van kaasproducenten werd toegekend aan de inzendingen van Hoogstraten, Ter Aar, C. N. v. d Akker en J. A. Straathof te Leimuiden en C. M. Rij kelijkhuizen te Rijnsaterwoude. De inzending van deze laatste veehouder behaalde 98 punten, waarvoor een fraaie wisselbeker beschikbaar steld was door de Fokver. Vooruit te Rijnsaterwoude. Nadat de burgemeester de wissel- beer aan de heer Ri.ikeliikhuizen had uitgereikt werd door de heer Wesse lingh voorlichting gegeven op het gebied van „Moderne Veeverple- ging", wat moet leiden tot hogere productie. Als voorbeeld werd aan getoond dat op een proefbedrijf te Zegveld alleen door moderne drink- bakjes 6 pet. productieverhoging tot stand is gekomen. Hier werd o.a. ge wezen op 't nut van klauwverzorging, het belang van 'scheren, bestrijding van vliegen zowel in de zomer als in de winter, want alleen met heldere koeien, en reine melk, kunnen de concurrentie uit het buitenland doorstaan. Nadat enkele vragen naar aanlei ding hiervan tot tevredenheid waren beantwoord dankte de voorzitter al len, die hadden meegewerkt tot het slagen van deze kaasdag, en voor de belangrijke voorlichting die hier geven was. Hij wekte de aanwezigen op, de voorlichtingsdag bij te wo nen, die door ir. Schepers te Nieuw koop gehouden zal worden. Hier wordt besproken Bodem en bemes' ting. Besloten werd nog om samen komsten te beleggen voor boerinnen om de zuivelbereiding te bespreken. Hierbij zal ook iemand van de voor lichtingsdienst aanwezig zijn. De eer ste samenkomst werd bepaald op 24 Nov. nam. 2 u. 30 ten huize van de heer S. J. Visser. Hoewel de deel name en de belangstelling groter had kunnen zijn, is deze kaasdag toch weer goed geslaagd. Zij is nuttig ge weest, en heeft zeker bijgedragen tot vooruitgang in de zuivelbereiding in deze streek. ALPHEN AAN OEN RIJN „LEPELS, VORKEN, MESSEN". In een der expositiezalen van het Museum te Alphen aan den Rijn heeft wethouder A. J .Dekker Don derdagmiddag om half vijf met een enkel woord officieel geopend de tentoonstelling „Lepels, vorken en messen", uitgaande van de Stichting „Onderwijstentoonstellingen", welke bedoeld is voor de leerlingen van de 5e, 6e en 7e klasse van de lagere scholen voor alle leerlingen van de scholen voor v.g.l.ou.l.o., n.o. en m.o. Bij de opening waren, behalve de gemeentesecretaris, de heer A. Veen- huijsen tal van onderwijskrachten tegenwoordig, die hierdoor, in de ge legenheid zijn gesteld tevoren zelf een inzicht van de tentoonstelling te krijgen en kennis te nemen van de beweegredenen, waarvoor deze ten toonstelling wordt gehouden. Van deze laatste gaf de heer J Ammerlaan namens de Stichting een uiteenzetting, Spr. constateerde dat er een ontstellend tekort dreigt aan vakarbeiders in Nederland, Ons land is niet rijk aan grondstoffen. Zijn industrie moeten de markt be heersen door kwaliteitsproducten. Met bezorgdheid wordt afgevraagd wat er van de industrialisatiepogin gen van ons land terecht komt als er straks geen geschoolde arbeiders zijn. Spr noemde b.v. de Leidse Textiel industrie, waar de gemiddelde leef tijd van de vakmensen 5055 jaar is. De oorzaken hiervan moeten in het verleden worden gezocht. De jeugd ontbrak de gelegenheid om kennis te maken van de diverse vak-richtin gen. Dit nu wil deze tentoonstelling aanvullen op het gebied van de fa- brikage van lepels vorken en mes sen. Bedoelde stichting verzorgt re gelmatig tentoonstelling op dit ter rein in diverse branches. Er zijn al ongeveer 300 in Ned gehouden. Be zoeken aan de onderscheidene be drijven noemde spr. wel goed, maar ze hebben het nadeel, dat de jeugd dan overladen wordt met allelei technische wetenswaardigheden, wel ke de interesse weldra doen verslap pen. Daarom meent de Stichting, dat een dergelijke tentoonstelling wel het meeste effect sorteert. Spr. stipu leerde tot slot, dat de tentoonstellin gen van deze stichting gespeend zijn van elke reclame-motieven, want de bedrijven, welke de nodige gegevens en materialen afstaan zijn stuk voor stuk voor stuk voor zichzelf recla me te maken zonder deze tentoon stelling. De tentoonstelling dient een aanbe veling, ook voor niet schoolgaande personen. Het museum is: Rijnkade nr. 11, dagelijks ook in de avond uren behalve des Zondags, ge opend. Gistermiddag tegen vijf uur ont stond even groot gevaar voor ontplof fing van een zuurstoffles in de mon tagehal van de scheepswerf De Vries Lentsch aan de Emmalaan. Doordat een klep dicht was ge slagen van de veiligheid van dit ap paraat sloeg plotseling de vlam de slangen en brandde het geheel als een fakkel. De monteurs vluchtten de fabriek uit, waarna van de straat zijde uit door verbreking van een ruitje men er in slaagde de kraan van het apparaat dicht te draaien Hiermede was het gevaar spoedig geweken. Een en ander trok op deze drukke Rijksstraatweg nog al be- lanstelling. Blinden-avond. Donderdagavond werd in het Nutsgebouw een pro- paganda-avond gegeven ten behoeve van de Ned. Blindenbond. Mej. H. RaatgeverKirchberg, voorz. van het pl. comité van voorbereiding, waarin alle plaatselijke groeperingen vertegenwoordigd zijn, leidde bur gemeester Ed. C. Witscheij met een enkel woord in. Deze wees in zijn openingswoord erop, dat talrijke groepen onze steun vragen. Daarbij staan de blinden in een bijzondere positie. Burgemeester Witscheij deed een hartstochtelijk beroep op alle groepen van de burgerij om de cha ritatieve vorm van blinden-hulp wortel te doen schieten en dit uiter mate nuttig en groot werk te blij ven doen. Voor de pauze sprak nog de heer Joh. v. d. Berg, de op 17-jarige leef tijd blind geworden propagandist van de bond. Spr. schetste wat het blind zijn betekent. De blinde pia nist, de heer Thierry van Driest, die werken van Beethoven, Grieg en Chopin vertolkte, heeft in een over vloed van mooie klanken uitgedrukt wat de blinden kunnen. Verder werkten aan deze avond, welke in het teken stond van zuiver kunstgenot en in verhouding tot deze waarden helaas maar een uiterst geringe belangstelling ge noot, het Alphens Dubbelmann-en- ■kwartet „Euphonië" o.l.v. de heer D. v. Vliet, Alphen, en een gedeelte van het R.K. Dameskoor „Gloria Deo" uit Leimuiden, o.l.v. de heer Chr. A. v. d. Mark, Alphen a. d. Rijn, elk met een drietal mooi uit gevoerde zangnummers, alsmede de heer A. J. Roos, Alphen aan den Rijn, die in een aantal uitstekend voorgedragen declamatie werken, net zijne bijdroeg tot het culturele peil van deze avond welke cultureel wel geslaagd, maar economisch helaas mislukt is. BODEGRAVEN Personalia. Voor het candidaats- examen economie is aan de Vrije BOSKOOP Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het ingenieursexamen electrotechnisch in genieur de heer J. A. Aarsen. LANGERAAR R.K. Toneelvereniging „Concordia". Bij de viering van het 40-jarig toneel-jubileum van de heer J Ze venhoven moesten velen' worden af gewezen wegens plaatsgebrek.- Om ook hen die er prijs op stellen gele genheid te geven alsnog deel te ne men aan de huldiging van deze sympathieke jubilaris zal er op Za terdag 7 Nov a.s. een heropvoering worden gegeven van het jubileum stuk „Drie is te veel". Deze herhaling van de huldiging wordt gehouden in het Parochiehuis en begint om half acht, LEIDERDORP NON-STOP CABARET-AVOND VOOR OUDEN VAN DAGEN Het comité voor auto-tocht en ont spanning ten behoeve van de bejaar den van Leiderdorp is er ook nu weer in geslaagd een avond te organiseren die ongetwijfeld buitengewoon in de smaak is gevallen Een geheel gevulde zaal, die behal ve de glunderende ouderen, ook de bezitters van auto's en verzorgers be vatte (zonder wie de jaarlijkse auto tocht nu eenmaal niet kan plaats vin den), heeft volop genoten van het Leidse Ambtenaren-Cabaret dat, on der leiding van de heer J. Tieleman, deze avond verzorgde. Na een wel komstwoord door de voorz. van het comité, de heer Reijerse. die o.m. zijn vreugde uitte over de belangstelling van de burgemeester en diéns echt genote. Hierna was het woord aan het Ambtenaren-Cabaret dat de avond vulde met muziek, zang, goo chelen en toneel. Dat er genoten is, daarvoor staat de naam van het ge zelschap, dat een zeer goede klank heeft, borg Zonder aan de verdienste van de anderen te kort te doen mag toch wel apart genoemd worden de zanger van het gezelschap, de heer Chris van Woerkom die, ondanks de handicap van het verkoudheid, toch op, uitnemende wijze zijn nummers ten gehore bracht, daarbij aan de pigno begeleid door de heer H. Fran ke. Zeer op prijs gesteld werd ook dé voor de koffie gratis beschikbaar gestelde room door de gebr. De I Jong. Ten zeerste voldaan werden de - bejaarden na afloop weer huis waarts gebracht en richtten hun blik alvast weer op de auto-tocht die, al ligt deze nog in het verschiet, toch weer op komt dagen. HAZERSWOUDE Geboren: Wilhelmina Maria, doch ter van P. Th. N. Vriesekoop en C. M. Vink; Antonetta Catharina Maria dochter van J. M. A. Hermans en B. R. van Teilingen. Ondertrouwd: Hendrik Jan den Haan 25 jr en Annie Maart je de Kort 24 jr. Overleden: Alida van Dijk, echtge note van R. van 't Riet, 67 jr. Maar- tje van den Akker, echtgenote van C. A. van Dam 72 jr. Jacobus van Els wijk wedn. van M. v. Veen 72 jr. NIEUWKOOP Geboren: Wilhelmina Martha, dr van C. H. Fransen en G. J. van der Zwet. Maria Anna Johanna, dr van J. Th. Wendel en C. Rietveld. NIEUWVEEN Jubileum. De heer M. C. Jan maat zal 12 November 1953 de dag herdenken, dat hij 12 November 1928 als vertegenwoordiger in dienst trad bij de Coöp'. Vereniging „Ons Be lang" W.A. te Nieuwveen. Door zijn grote medewerking won hij het ver trouwen bij boeren en tuinders, en was hij voor het agrarische en coöpe ratieve leven een zeer gewaardeerd persoon. In deze 25 jaar heeft hij steeds zijn beste krachten gegeven en medegewerkt aan deze vereniging, welke in zijn dagen tot zo'n grote bloei mocht komen. RIJNSATERWOUDE Onze plaatsgenoot Joh. v, Iperen Jzn. was met zijn meststrooier werk zaam op een boerderij te Aalsmeer Door onbekende oorzaak kwam hij op zo'n ongelukkige wijze met de motor in aanraking dat hij beklemd raakte. De kleren van het slachtoffer werden voor een groot deel van zijn lichaam gescheurd terwijl zijn schoe nen van zijn voeten werden gerukt. Met ernstige spier en huid verwondin gen werd hij eerst door dr. v. d. Bijl behandeld en daarna naar het Zie kenhuis te Leiden gebracht. Hierna kon hij toch weer naar huis gebracht worden. TER AAR Op officiële wijze hebben de com missie van Toezicht en de leerlin- lingen en oud-leer!,ngen afscheid ge nomen van de heer P L. A. v d. Zon, als hoofd van de R.K. Tuinbouw school. Vele leerlingen en oud-leer- 1:ngen waren gekomen om afscheid te nemen van hun leraar, die hen voor hun verdere leven zoveel goeds meegaf in de vorm van een gedegen vakkennis. Ook waren hierbij aan wezig de heer C. Hoogevoorst. dir. v. d. Veiling en de heer J den Haan, assistent bij het Rijkstuinbouwcon- sulentschap. Van de heer Elberts, tegenwoordig hoofd van de school, en de heer Groenewegen leraar, was bericht van verhindering ontvangen. Kapelaan Saers. godsdienstonderwij zer aan de school, sprak een inlei dend woord. Met een kop koffie en een rokertje dat werd aangeboden was spoedig een gezellige sfeer ge schapen. Burgemeester Hogenboom sprak s voorz. van de Commissie van Toe zicht. Allereerst werd dank gebracht aan kap. Saers voor het beleggen van deze avond. Het bericht van het vertrek van de heer Van der Zon had hem overvallen. De burgemees ter herinnert aan de vele moeilijkhe den van het begin. Er was toen nog geen schoolgebouw klaar, het aantal leerlingen viel tegen. Maar alles is in orde gekomen. De heer v. d. Zon heeft vertrouwen weten te winnen, en de grootste beloning is te zien, dat zijn werk gewaardeerd wordt. Aan alle eisen, welke men mocht stellen, heeft de heer v- d. Zon vol daan. Na nog te hebben gewezen op de belangrijkheid van het goede on derwijs wenst (3e burgemeester de heer v. d. Zon toe, dat hij in zijn nieuwe standplaats Amsterdam ook met succes zal kunnen werken. Als stoffelijk blijk van waardering bood de Commissie van Toezicht een boek werk aan. Volgende soreker was kapelaan Saers. Bij dit afscheids woord wenst hij de heer v. d. Zon te noemen „Meester". Dit is de naam voor de man, die opleiding en voor lichting geeft. Namens de jongens en de heer Groenewegen dankte hij Meester v. d. Zon voor de wijze, waarop hij leiding gaf. Hii is over tuigd, dat het pionierswerk, dat nu in Amsterdam wordt verricht, ook succes zal hebben zo goed als hier. Het goede zaad, is hier door U, mees ter v. d. Zon, uitgestrooid, de vruch ten zullen niet uitblijven. Namens de oud-leerlingen sprak Wim Buskermolen een dankwoord en overhandigde namens hen een enveloppe met inhoud. Siem Aker boom sprak nog een speciaal dank woordje namens zijn klasgenoten. De heer J. Th. Volgeling, voorz. van L.T.Bwees eron eon der doelstellingen van de L.T.B. bevor dering van het vakonderwijs is. Vele moeilijkheden waren er. maar als we zien wat er van de school is gewor den, dan isdit wel het bewijs dat de heer v d. Zon voortreffelijk heeft gewerkt Dit bewijs zeef meer dan woorden. De heer v. d. Zon dankte allen voor de gesnroken woorden en is zeer verheugd zovel en die eens zijn leerlingen waren, hier bijeen te zien en gelegenheid te hebben van allen afscheid te nemen. Bijzondere dank bracht hij aan de Commissie van Toezicht voor de aan gename samenwerking en de L.T.B. voor geboden steun. De jongens krij gen nog een hartig woordje mee, en de wijze les voor allen hun uiterste best te doen op de school, oo dat zij zouden worden ervaren vakmensen en goede leden van de maatschappij. Met een handdruk namen nu alle leerlingen persoonlijk afscheid van hun meester, die hen een nuttige op leiding gaf om later vakbekwame tuinders te worden. Nooit. Gedacht Uitslagen van ge speelde wedstrijden voor rie bord en- comnetitie. die tevens gelden voor het kampioenschap van Ter Aar. Schaken: A. W. v. d. JagtJ. W. F. de Bruyn 10: F. KraanA. Koe- leman 01; B. RietveldH. Aaftink 10; Nic. van EykH. Bos 01: A. KoelemanF. Kraan 10; B. Riet veldF. Kraan 10, Dammen. K Groen in 't Woud H. Muhr 2—0; W. van Vliet—A. Koe leman 2—0; C Koeleman—R. Lub- berts 11; A. HarteveldW. v. d. Starre 02; H. C. A. BroerD. Spek 11; W. SnaterseJac. v. d. Starre 2—0. HTLLEGOM Verkoping. Donderdag had in hotel Sistermans ten overstaan van notaris F J. M. Pinzter te Lisse de verkoop bij afslag plaats van het woonhuis met tuin aan de Ambacht straat 50 te Hillegom. Kad. Sectie B no 3458, groot 2.76 A. Het perceel was ingezet op f 2200 en werd op f 1800 gemijnd door de Candidaat van de Notaris. Bussen van Maarse en Kroon. Vanaf gisteren staan de bussen voor de Haarlemmermeer en verder niet meer op het Kerkplein, doch in de Hoofdstraat. De bussen gaan niet meer door de Raadhuis straat in beide richtingen doch ko men aan door de Raadhuisstraat en vertrekken deur de Hoofdstraat. Het verkeer wordt er veiliger door. Gouden bruiloft. Gisteren her dacht het echtpaar C. MeijerHeijne z'n 50-jarige echtvereniging De dag werd begonnen met een gezongen H Mis van dankbaarheid in de St. Josephkerk Des middags was er van 24 receptie in Hofstraat 14. Daar van maakten gebruik: de geestelijk heid der parochie, dir van het gas bedrijf, deputatie van het electrici- teitsbedrijf, collega's en aannemers: de brandweer; de Tobiasvereniging en talrijke vrienden van hier en van elders. Een schat van bloemen vulde de kamers. Des avonds bracht de R.K. Harmo nie „Crescendo" een serenade. NOORD WIJK GEMEENTEBEGROTING 1954 Na de aanbieding van de begro ting 1954 in de vergadering van 29 Oct. jl., geven thans B. en W. de ge bruikelijke uiteenzetting omtrent enkele aspecten van de financiële toestand der gemeente, zoals deze zich thans laten aanzien. B. en W. beginnen met in herinnering te bren gen, dat de begrotingen over 1951 t/m 1953 een aanvankelijk tekort vertoonden van resp. 100.000, 240.000 en f 142.000, zodat de con clusie getrokken kon worden dat voor 1954 niets anders verwacht mocht worden. Bij de eerste telling werd een tekort geconstateerd van 162.000. De voorgaande begrotingen konden steeds in de loop van het dienstjaar sluitend worden gemaakt in hoofdzaak door hogere uitkerin gen uit het gemeentefonds en/of hogere uitkeringen wegens onderne mingsbelasting. Door een na-uitkering van de Ondernemings-belasting ad f 17000 en 25000, wegens verhoging van de watertarieven (waaromtrent B. en W. de raad nog een afzonderlijk voorste] zullen voorleggen) kon het tekort voor 1954 teruggebracht wor den tot 120.000. Nu de onderne mingsbelasting is verdwenen kan de raad alleen nog zijn verlangende blikken slaan op de levensbron van alle gemeenten: het gemeentefonds of een verbeterd gemeentelijk belasting stelsel. Op 30 Juni 1953 is een wetsont werp aangeboden om voor de jaren 19531954 en 1955 een voorziening te treffen, waarin per inwoner wordt aangeboden een minimum uitkering „waardoor de financiële mogelijkhe den voor de kleinere gemeenten iets groter worden". B. en W moeten er kennen dat deze zgn. „vloer" voor 1953 sterk genoeg was om het te kort te dragen. Maar voor 1954 bleek het wederom verontreikend. P.V. „Steeds Sneller". Op de tweede avond der hokkenshow, waar de leden met één jonge doffer waren, kwamen als beste er uit met een dof fer: Arend v. Duin, C. Plug, J. Aan- hane en J. Plug. De volgende avond is op Dinsdag 10 Nov. a.s. half acht in „Ons Ge bouw" Abr v. Rooijenstraat, waarop een oude doffer moet worden inge zonden. Bloembollen voor Burgh. Het door Noordwjjk geadopteerde Burgh heeft de afd. van Kon. Mij. v. Tuin bouw geïnspireerd een actie op touw te zetten om deze zwaar getroffen gemeente van bloembollen te voor zien ter verfraaiing van het dorps beeld. Deze actie is zeer geslaagd. Deze week heefl het bestuur van genoemde Mij. een 8000 Hyacinthen, Tulpen en Narcissen in Burgh aangeboden en voor een gedeelte zelf aldaar ge plant. Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: N. J. Caspers 44 p. le klasse; F. v. Oosten 40 p-, 2e klasse; Mej R. Droog 28 p., 3e klasse; K. Goudriaan 80 p., Adsp. klasse. Het maximum is thans 50 p. en voor de adspirant-leden 100 punten.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2