ORLENEÜ DE DOLLE MUSKETIERS" ■W.V Opening valkenierscentrum op de „Hoge Veluwe" Geknoei bij Gemeentewerken te Schoonhoven Kranige kassier te Nieuwenhage verdreef twee bankovervallers Een café-houder stichtte brand in zijn eigen bedrijf Onze Damrubriek m m mm l M fi m y U 88 IS O r' Si i gg fin 1 s I m jw// 5) §t 1 83 f? C wtw* m JC.fl eerste liefde WOENSDAG 4 NOVEMBER 1953 ut i fclUifc LOUKANI i WhEDb tSLAL) - FAGINA 2 VIERING „ST. HUBERTUSDAG De naamdag van St. Hubertus, teur ir Van Tuil voor de grote me dewerking, die ondervonden werd. De Valkeniers hebben thans eén eigen centrum op de Veluwe waar de valkenjacht het langst in stand werd gehouden. Geheel eigen sfeer. Mr Ch. P. van Eeghen, voorzitter van het bestuur der stichting Nat. Park De Hooge Veluwe, bood voor het interieur der jachthut een kap stok aan, vervaardigd van een prach tige afwerpstang van een edelhert. De heer J. W. M. van de Wall, voor zitter van het Ned. valkeniersver bond „Adriaan Mollen" was ver schutspatroon der jagers, werd Dins dag door het jagersgilde vai. het Na tionale Park De Hooge Veluwe ge vierd: in de morgenuren door een huishoudelijke bijeenkomst van ja gers en valgeniers ap „de Pampel", waar o.a. gesproken werd over de maat- egelen, die dienstig zijn aan het behoud van een nauwkeurig ge selecteerde, verantwoorde wildstand, terwijl na een gemeenschappelijke maaltijd in „Rijzenburg" des namid dags door jhr W H. de Beaufort, ja- germeester in b. d. van H. M. de Ko ningin, in het oostelijk deel van het nationale park (omgeving Hoog Baarlo) een valkeniersverblijf werd j heugd over het tot stand gekomen geopend, waarmede de beoefenaars van dit eeuwenoude weispel, georga niseerd in het Ned. Valkeniersver bond „Adriaan Mollen", een vast pied a terre in Nederland kregen. Demonstratie met roofvogels. Voordat dit valkerij centrum ge opend werd, gaven de aanwezige valkeniers met hun vogels een in teressante demonstratie op de wijde Veluwse hei, waarbij het er niet om te doen was een zo groot mogelijk tableau te maken, doch meer om te tonen tot welke prestaties een met geduld en begrip getrainde jachtvo gel in staat is en welk een hechte band kan ontstaan tussen de mens en de zo schuwe roofvogels. Vooral de vlucht met haviken op konijnen leverde momenten op, dat rr.en on der de indruk kwam van de behen digheid dezer vogels. In de late middag keerde het ge zelschap terug naar Hoog Baarlo en werd het valkeniersverblijf geopend. Jhr. de Beaufort, die het woord voer de bracht dank aan het bestuur van de Hooge Veluwe en aan de direc- verblijf, waardoor de valkeniers in een rustige omgeving kunnen sa menkomen en ongestoord het vlucht- spel kunnen beoefenen. De jachthut, die daarna bezichtigd kon worden, is een sober verblijf, dat nochtans een geheel eigen sfeer ademt. Boven de ingang prijkt de oeroude zinspreuk der valkeniers: „Mon espoir est en pennes" (Mijn hoop is gevestigd op de veren). De directeur van Gemeentewerken te Schoonhoven V. is door de recher che uit Den Haag na een verhoor in verzekerde bewaring gesteld. Kort geleden had de rijksrecherche een ondezoek bij de dienst van ge meentewerken ingesteld. De opzichter van deze dienst B werd hierop gear resteerd en naar Rotterdam overge bracht. Thans heeft ook de directeur zich aan een verhoor moeten onder werpen. De recherche heeft daarin aanleiding gevonden ook hem te ar resteren Over de aard en de omvang van de onregelmatigheden lopen vele geruchten. De kern van de onregelmatigheden is echter, dat ten behoeve van de bouw van woningen in de gemeente Schoonhoven materialen werden ge leverd, waarvan de kosten op de nota van de gemeente kwamen, in plaats van aan de aannemers in rekening te worden gebracht. De gemeente zou derhalve na het voldoen van de aannemingssom de materialen, twee maal hebben be taald. Een en ander is met mede weten van de de thans gearresteer de ambtenaren geschied, die door deze nandelwijze werden bevoor deeld. SPORT Naar wij in de „Volkskrant" lezen, hebben enkele inwoners van Helmond per advertentie in een plaatselijk blad de oprichting van een Nederlandse be roepsvoetbalclub, genaamd Fortuna, aangekondigd. In dezelfde advertentie discretie wordt verzekerd worden ook een voetbalterrein en een clublokaal te huur gevraagd. Volgens het „bestuurslid", dat de ad vertentie opgaf, hebben zich reeds twin tig voetballers, waaronder verschillende tweede klasspelers, voor de nieuwe profclub opgegeven, die op coöperatieve basis en met een premiestelsel zou gaan werken. Ook in Eindhoven zou volgens deze man binnenkort een dergelijke op roep voor een profclub worden ge plaatst. Verschillende vooraanstaande Helmondse sportbestuurderen zien in deze opzienbarende advertentie slechts 'n reclamestunt voor de zaak in tweede hands goederen, die als contactadres voor leden en supporters optreedt. De man ontkent dit echter ten stelligste. De Helmondse initiatiefnemer hoopt door zijn actie ook andere steden in Neder land wakker te roepen, zodat zij spoe dig een prof-voetbalcompetitie kunnen beginnen. ZWEMMEN. Twee tot nu toe onbekende man nen, van wie er één was gewapend met een revolver, hebben gister avond tussen 8 en 9 uur getracht een roofoverval te plegen op de kassier van de boerenleenbank te Nieuwe- hage bij Heerlen. De overval is dank zij het kordate optreden van de kassier mislukt. De Utrechtse rechtbank heeft giste ren behandeld de zaak tegen de 35- jarige caféhouder K. te Amersfoort, verdacht van opzettelijke brandstich ting. De verdachte had in Februari jl. een restaurant overgenomen aan de stationsweg te Amersfoort op voor waarden, die hem financieel zware verplichtingen oplegden. Daarbij kwam dat hij een verhouding had aangegaan, welke hem geldelijk ruï neerde. De man wist dat het restau rant verzekerd was voor een bedrag van 25 mille tegen brand, terwijl er ook een verzekering voor bedrijfs schade was ten bedrage van 7.800 Eind April sloot hij een nieuwe ver zekering af en twee dagen nadien in de nacht van 30 April op 1 Mei stichtte hij omstreeks 1 uur brand in zijn restaurant. Hij plaatste een kaars nabij de buffetopstand, en legde er papier omheen, dat vlam moest vatten zodra de kaars zou zijn opgebrand. Kort nadien ontwikkel de zich een brand, die niet alleen de benedenverdieping aantastte: doch ook een deel van het bovenhuis, waar een jong gezin woonde, dat zich slechts met grote moeite in veilig heid kon brengen. De caféhouder was inmiddels naar zijn kosthuis gegaan en had zich ter ruste begeven. Toen men hem waar schuwde dat er brand in zijn bedrijf was uitgebroken, begaf hij zich zon der haast te maken derwaarts. „On verantwoordelijk" noemde de presi dent van de rechtbank de handelwijze van de verdachte, die door zijn toe doen zijn bovenburen in levensge vaar had gebracht Volgens de presi dent was het hem wel degelijk om ONTSPORING TUSSEN ROTTERDAM EN GOUDA. Tussen Rotterdam Noord en Gou da zijn gisteravond tegen kwart over acht door nog onbekende oorzaak en kele wagens van een ledige olietrein ontspoord, waardoor beide hoofdspo ren tussen Rotterdam en Gouda wer den versperd. Het reizigersverkeer van Utrecht naar Rotterdam en om gekeera werd omgeleid via Den Haag. In Den Haag moesten reizigers overstappen van het station Staats spoor naar Hollandse Spoor en om gekeerd. De mannen drongen het in de wo ning van de kassier aan de Hoog straat te Nieuwehage gelegen kan toor van de bank binnen en wilden de kassier dwingen het zich in de kas bevindende geld af te geven. In plaats van hieraan te voldoen, be gon de kassier met zijn belagers een robbertje te vechten, terwijl hij om hulp riep. Hierdoor werd de moeder van de kassier gealarmeerd. Ook zij begon om hulp te schreeuwen. De indringers achtten het toen geraden zonder buit het hazenpad te kiezen. Do politie stelt een onderzoek in. de verzekeringsgelden te doen ge weest. De Officier van justitie merkte op, dat voor brandstichting, welke zo wel gemeen gevaar voor goederen als levensgevaar voor anderen oplevert, een hoge gevangenisstraf kan worden geëist. Hij noemde de verdachte een nerveuze stotteraar en wilde er re kening mee houden, dat het psychia trisch rapport hem verminderd toe rekeningsvatbaar noemt. Een jaar en zes maanden luidde de eis. De verdediger van verdachte schetste zijn cliënt als een zwakke figuur, die in radeloze stemming zou - hebben gehandeld toen hij geen uit-me' totaal verwerkings-capaciteit weg meer zag. De Utrechtse recht- j van bijna tien millioen ton per jaar. bank zal 17 November a.s. uitspraak Voor 1940 had de raffinaderij nog doen. I slechts een beperkte omvang met een Grootste raffinaderij van Europa B.P.M. breidt uit Op de raffinaderij van de Bataaf- sche Petroleum Maatschappij (Ko ninklijke Shell-groep) te Rotterdam- Perns is een nieuwe distillatie-een heid in gebruik genomen met een verwerkings-capaciteit van 3 1/2 mil lioen ton ruwe aardolie per jaar. Daarmede is de raffinaderij te Pernis de grootste van Europa geworden Gisteren zijn de schoolwedstrijden in de Leidse Overdekte voortgezet met de kamp der middelbare neutrale en chr. scholen en nijverheidsscholen. De verworven resultaten zijn: Groep B meisjes: Meisjes HBS 147.8; Huish.school 149.8; Op. VGLO 154.8; Ned. Herv. Ulo, Pasteurstr. 158.2; Ger. Ulo. H. Kerkgr. 158.7; Ulo Pietersk.str. 162.4; Ned. Herv. Ulo, N'einde 163.7; Ulo Plesmanlaan 182.5. Groep B jongens: Ambachtsschool 112.6; Ulo Pietersk.str. 126.—; Ulo Ples manlaan 126.9; Gem. HBS 133.3; Op. VGLO 138.3; Chr. Lyceum 140.3; Ger. Ulo H. Kerkgr. 152.3; Chr. VGLO 162.5; Ned. Herv. Ulo, Pasteurstr. 165.8; Ned. Herv. Ulo, Noordeinde 211.7. Groep C meisjes: Meisjes HBS 423.2; Ulo, Pietersk.str. 443.3; Ger. Ulo, Hoogl. Kerkgr. 514.Ned. Herv. Ulo, N'einde 532.2; Ulo Plesmanlaan 533.6; Huish. school 562.3. Groep C jongens: Gem. HBS 362.6; Ulo Pietersk.str. 392.7; UTS 397.1; Amb.- school 447.7; Ned. Herv. Ulo, N'einde 479.5; Ger. Ulo, H. Kerkgr. 501.6. WATERPOLO. SLEUTELSTAD—DES (DAMES) 4—1. In een wat rommelige wedstrijd won nen de Leidse dames verdiend. Voor rust wist DES onverwacht de leiding te ne men 01, maar spoedig werd het door de dames A. Oostrom en A. Fasseur 21, Ook in de tweede helft was de thuis club overwegend sterker en met doel punten van de dames L. en R. Wolters kwam de eindstand met 41. WIELRENNEN. Blijkens een mededeling van de UCI is de tijd van 1 min. 8.6 sec. voor de kilometer met staande start, welke de Brit Reg Harris 26 Oct. 1952 te Milaan voor zich had laten afdrukken, officieel als wereldrecord erkend. Het oude record stond met 1 min. 9.8 sec. eveneens op naam van Harris. ATHLETIEK. De Nederlandse athlete, mevr. Fanny BlankersKoen, is uitgenodigd om in Januari naar Australië te komen en daar enkele wedstrijden te lopen. Zij zou gevraagd zijn om deel te ne men aan de jubileumwedstrijden in Tasmanië, ter gelegenheid van de vie ring van het feit, dat het 150 jaar gele den is, dat Tasmanië ontdekt werd door de Nederlander, Anthony van Diemen. Daarna zou zij nog te Sydney starten. Naar het „Alg. Dagblad" verneemt heeft mevr. BlankersKoen deze uitno diging nog niet aanvaard, daar zij nog AUTOMOBILISME. DE HERFSTTOCHT VAN DE KNAC. Voor de traditionele herfsttocht van de KNAC, de zestiende van de reeks, hebben zich 110 deelnemers gemeld. Hierbij bevinden zich vele rijders en kaartlezers van naam. De start is be paald te Zutphen op Vrijdag 6 Nov. a.s. om 19 uur. Deze rit, waarover de deel nemers twaalf uur mogen doen, eindigt in Bad Boekelo. Alle correspondentie betreffende deze rubriel gelieve men te zenden aan W. J. v d Voort, Rustoordstraat 3. Nieuw Vennep. LADDER- EN OPLOSWEDSTRIJD. Onze problemen. Deze week willen wy de deelnemers van beide klassen eens aan de tand voe len. Het hieronder staand eindspel is bepaald niet moeilijk, doch buitenge woon practisch. De naam van de auteur willen wij achterwege laten tot aan de publicatie der oplossing. Klasse A. Wedstrijdprobleem no. 228. (Eindspel). capaciteit van 1 millioen ton aard olie per jaar. Gedurende de oorlog leed de installatie grote schade, maar sedert 1946 heeft een intensieve her bouw plaats gehad gepaard gaande met grote uitbreidingen, welke een bedrag van ruim 275 millioen gulden hebben gevergd. Zoals wij reeds berichtten hebben zich voor de in Januari te houden rallye Monte Carlo achttien Nederlandse deel nemers aangemeld. Het door het rallye comité voor Nederland vastgestelde quotum bedroeg echter slechts vijftien, zodat een drietal equipes de kans liep niet van de partij te kunnen zijn. De KNAC heeft zich echter onmiddellijk tot de organisatoren gewend met het ver zoek, het voor ons land vastgestelde contingent te verhogen. Thans heeft de KNAC bericht ontvangen dat haar ver zoek is ingewilligd. Het rallye-comité heeft nl. besloten plaats in te ruimen voor vijfentwintig Nederlandse equipes JUDO. WEDSTRIJDEN IN DEN HAAG. _n Den Haag werden judo-wedstrij den gehouden tussen teams uit Leiden, Delft en Den Haag. Judo-club „Hof stad" uit Den Haag wist de meeste pun ten te behalen en legde daarmede beslag op de eerste plaats. De uitslagen luiden: LeidenJuwa (Den Haag) 42; Techn. Hogeschool (Delft)—Hofstad (Den Haag) 3—V/2. Leiden—Hofstad 24; Juwa—Techn. Hogeschool 24; Techn. Hogeschool Leiden 20; JuwaHofstad 15. Eind stand: Hofstad 10>/£ pnt.; Techn. Hoge school 9 pnt.; Leiden 6 pnt.; Juwa 5 pnt. De kampioen van Nederland Rapmund (le dan) bond aan het slot van de avond de strijd aan met 12 tegenstanders, die allen een nederlaag leden. HANDBAL. R.K. NEDERLANDSE HANDBALBOND. Afd. „Veenstreek". Het programma voor Zondag luidt: Afd. A: NSV 1—Altior 1, 4 uur; KDO 1—RKAV 1, 12 uur; Jong Ade 1- DTS 1, 12 uur. Afd. B: KDO 2—Altior 2. 1 uur; NSV 2—MMO 1, 12 uur. Juniores: NIOJong Ade. SCHAKEN. COMPETITIE LSB. Voor de 3e klasse A werd de compe titiewedstrijd Alphen IIITer Aar ge speeld. Alphen won voorlopig met 5 y, 3J.7 en de gedetailleerde uitslag is: Alphen IIITer Aar I: A. Verbree Jac. Rietveld 01; B. H. KroonB. Rietveld 10; J. KoopmanH. Bos 10; H. v. Of wegen (res.)N. v. Eijk 01; H. KleiwegA. Koeleman 01; J. Ver slootKraan (res.) Yy,L. Kleiweg H. v. Amerongen 10; P. J. Wijnbeek H. Aaftink 10; J. A. BatelaanM. Heins 1—0; J. J. v. Noort (res.)—A. W. v. d. Jagt x—x. ADC III (Alphen) speelde tegen Nieuwkoop haar vierde competitiewed strijd. Jammer dat enkele Alphense spe lers een wat slechte voortzetting in hun partij kozen, zodat een gewonnen staan de partij in remise eindigde en een zekere remise partij verloren werd, zo dat het eindresultaat een gelijk spel werd: 1010. De volledige uitslag is: ADC IIINieuwkoop I: A. JesseN. v. Lith 02; M. BlokJ. Jansen 20; R. VerkadeD. Koole 11; J. Koele- wijn—W. Korver 20; J. v. StigtL. v. Ypenier 02; H. v. BinnenkampH. v. Lith 1—1; G. v. BerkelA. Hoogen- doorn 11; D. v. OeverenP. Verkleij 11; J. de LeeuwH. Jansen 20; J. SpierenburgJ. Hoogen doorn 02. Stand in cijfers: Zwart 3 schijven op: 6, 11 en 26. Wit 3 schijven op: 13, 14 en 23. Vervolgens een vraagstuk van schrij- ;r dezes, waaraan onze deelnemers flink werk zullen hebben. Dit vraagstuk bevat echter geen bijzondere slotstand, doch wel een zeer verrassende en moei lijke afwikkeling. Wedstrijdprobleem no. 229. Auteur: W. J. v. d. Voort, Nw-Vennep. Stand in cijfers: Zwart 14 schijven op: 1, 3, 6, 8, 13, 15, 17, 18, 23, 30, 31, 34, 36, 40. Wit 14 schijven op: 16, 20, 26, 32, 33, r, 39, 41/43, 45 en 47/49. Klasse B. Ook voor onze B-klassers hebben wij dit keer een verrassing, al is deze niet zo groot. Ook dit eindspelletje is niet moeilijk, doch zeker wel verrassend. Ook hiervan laten wij de auteursnaam voorlopig achterwege. Wedstrijdprobleem no. 230. (Eindspel). B M IÉ tsM %if ilf ÏM I B i i Si Si w S Stand in cijfers: Zwart 2 schijven op: 36 en 41. Wit 2 schijven op: 32, 42 en dam op 15. Verder een zeer mooi bewerkt stukje van onze medewerker Geerlings. Dit vraagstuk bevat een bijzondere slot stand, welke volledig uitgewerkt dient aangegeven te worden. Wedstrijdprobleem no. 231. Auteur: G. Geerlings, Leiden, le publicatie. Stand in cijfers: Zwart 8 schijven op: 1, 6, 8/10, 17, 20 en 38. Wit 8 schijven op: 19, 29, 33/35, 39, 41 en 42. Voor alle problemen geldt: wit speelt en wint. Oplossingen dienen binnen 3 weken ingezonden te zijn na 't verschij nen van deze rubriek aan bovenge noemd adres. RECTIFICATIE. In pr. no. 221, zoals enkele oplossers al reeds hebben opgemerkt, behoort schijf 27 op 28 te staan. CORRESPONDENTIE. G. R. te L., in orde, dank u! P. v. d. K. te L., tot mijn spijt heb ik hiervoor niets liggen, wat eigenlijk ge schikt. Wat reünie betreft, wel was ver hoor! LEVEND DAMPROBLEEM. Voor onze partij liefhebbers volgt hieronder een practische bewerking. Men zette alle stukken op het bord, en speelt als volgt: 33—29, 19—24; 3833, 14—19; 42—38, 20—25; 29x20, 25x14; 35—30, 18—23; 30—25, 12—18; 47—42, 7—12; 33—28, 15—20; 40—35, 20—24; 34—30, 10—15; 31—27. 17—21; 37—31, 12—17; 41—37, 14—20; 25x14, 9x20; 31—26, 4—9; 44—40, 5—10; 46—41, 10— 14; 50—44, 20—25; 36—31, 25x34; 40x20, 15x24; 44—40, 14—20; 49—44, 1—7; 40— 34, 17—22; 28x17, 21x12; 41—36, 9—14. Nu de vraag: waar heeft een der spe lers gedurende deze zettenreeks een schijf- of partijwinst verzuimd? Oplos singen zien wij gaarne tegemoet tot 25 November a.s. Onder de goede oplossers wordt een prijs verloot. 17) de De kellner verdween, maar blikken der mensen aan de hen omringende tafeltjes bleven oip 'tipaar gevestigd. Men maakte opmerkingen over hen. Wat een bekoorlijke jonge vrouw! kon men in de blikken der mannen lezen, veel te aardig voor de niet bijster sympathieke man. En menige dame, een beetje gezet, zo entre deux ages, beviel die grote man met zijn afgemeten, langzame bewegingen wel. Wat deze man toch aan dat nietsgezeggende kleir.t per soontje mocht vinden, dat paste helemaal niet bij hem Axel Hansen stond op en schoof zijn stoel naast die van Mariene. „Ik wordt straks nog ondersteboven ge lopen", verklaarde hij, „de doorgang is veel te nauw Mariene zweeg, maar de nabijheid van de man verontrust haar. Weer keek zij naar het orkest. Hongaarse zigeunerwijsjes weerklonken, melan- cholieken melodieën vulden de ruim te, lokkend en verleidelijk snikten de violen De luide, nuchtere stem, van Hansen stoorde als een plotselinge iissonant de weke stemming van het meisje. „Wat?" vroeg zij, daar zij zijn eerste woorden niet had gehoord. „Nu, ik zal het nog eens zeggen" antwoordde hij wat ongeduldig „Ik zie, dat uw ogen weer afwezig ston den". „Maar mijnheer Hansen", Mariene werd wat boos, „wat hebt u toch? Kunt u dan niet begrijpen dat ik hier met gemengde gevoelens zit, omdat de zorg over de zaak mij overal ver volgt!" „O, als dat het geval is, Hansen legde zijn grote rechterhand een ogenblik op de slanke handen van Mariene. „Klein meisje, breek daar je hoofd niet over Dat zullen we al lemaal in orde maken, en dan...." Mariene keek hem onderzoekend in de ogen. „Ik zou graag over aller lei met u willen praten, en u ver schillende dingen uitleggen, zodat u mij beter begrijpt en weet. hoe het met men gesteld is zij hield op, wendde zich verlegen af, toen zij bemerkte dat de omzittenden op nieuw met belangstelling naar hun tafeltje keken. „Het is hier niet bepaald de meest geschikte plaats; om te kunnen pra ten, zoals ik zou willen, mijnheer Hans maar misschien de volgende week eens! Ik zou u graag alleen willen spreken. Mijn vader", zij zuchtte droevig, „behoeft er niets van te weten... Hij maakt zich anders nog meer zorg over alles!" „Ik begrijp wel niet goed, wat je bedoeld, Mariene, maar natuurlijk wil ik graag alleen met je spreken, ook over dingen, die mij aan het hart liggen." Alleen. Maandag reis ik af en kom pas na- een week terug" „O, dat hindert niet", antwoordde Mariene, verbeterde zichzelf echter vlug, „dat wil zeggen, we kunnen ook na uw terugkeer een afspraak maker". „Weet je Mariene, wat ik in die tussentijd hoop". „Nu?" vroeg Mariene ongerust. Hij boog zich tot heel dicht bij haar oor „Dat je in die tussentijd weet, hoe mijn voornaam is. Ja? Zou dat kunnen?" „Ach, mijnheer Hansen, over dat alles moet ik het juist met u hebben. Dan zult u begrijpen, maar nu" zij keek op de klok, „moet ik heus gaan!" „Ik ga natuurlijk met je mee! Kellner, afrekenen!" Mariene zat achterover geleund in de comfortabele kussens van de Mer cedes ,de wagen was het laatst uitge komen type van de fabriek. Schemering lag over de straten. Een fijne, grijze nevelsluier hing bo ven het water van de Alster. De eerste lichten flitsten aan. Zwijgend zat de man naast Mar iene aan het stuur. Zij wierp een korte, peinzende blik op hem. Wat zou er in hem omgaan? In zijn voor hoofd stond, een diepe, loodrechte rimpel gegroefd, krachtig stak de kin vooruit. Mariene onderging plotse- lng weer dat gevoel van vage angst, zoals op die dag in haar va derlijk huis. Die man kon beslist hard, bars en lomp worden, als men zich verzette tegen zijn plannen en wen sen. Hoe zou ze ooit met hem kunnen spreken? Zijn consideratie inroepen voor de zaak en hem tegelijk beken nen, dat haar liefde, haar gehele hart, aan een ander toebehoorde? Mariene huiverde, weer voelde zij duidelijk als kort tevoren, dat nooit dat contact tussen hen beiden zou kunnen bestaan; zoals dat bij Sven en haar het geval was geweest; nooit snaren aan het trillen gebracht zou den kunnen worden, die tussen de andere mannen haar in wonderlijke melodieën bleven voortklinken. Mariene voelde een schok. De man naast haar had plotseling met zo'n kracht geremd, dat ze alle twee he vig terug gegooid werden „Vervloekt nog toe, die idioot!" schold Hansen onbeheerst en woe dend op een man, die buiten met bleek gezicht en trillende knieën vlak voor de wagen stond. Mariene, nog verward en geschrok ken keek hem aan. „Niels" riep zij zacht uitopende de deur en sprong eruit. „Niels, er is toch niets met je ge beurd?" bezorgd keek zij in't smalle gezicht van haar jeugdvriend, toen nam zij hem bij de arm. „Mijnheer Hansen, byna had u mijn lieve speel kameraad uit mijn kinderjaren wat aangedaan!" Verwijtend stonden haar ogen in het fijne gezichtje. .,Nu moeten we hem echter naar huis brengen, hij woont dicht bij mij". „Dat is nog net goed gegaan", zei Niels, terwijl hij in de wagen plaats nam. „Ja, ja, maar Hansen scheen weer in een betere stemming. „Hebt u mijn signaal dan niet gehoord?" „Neen, ik heb inderdaad niets ge zien noch gehoord, alleen de melo dieën klonken nog in me na, mijn gedachten waren nog bij het con cert „Maar man, in zo'n toestand mag u geen drukke straat oversteken", riep Hansen geërgerd uit. „Laat u maar," verdedigde Mariene haar makker, „Niels is een kunste naar, fijnbesnaard!" „Maar als hij over straat wil lopen, moet hij de verkeersregels in acht nemen, ook een kunstenaarsziel moet dat doen!" bromde Hansen. De rest van de rit verliep zonder incidenten. Tante Britta en haar vader zaten in de eetkamer, toen Mariene met rode wangen binnentrad. „Zo kind, was het aardig? Je ziet er zo opgewekt uit'. De hoop van tante Britta op een gelukkge oplos sing steeg een paar graden. De tijd verliep veel te snel tijdens het vertellen en vragen. Het sloeg tien uur, toen zij hun kamers opzoch ten. Boven aan de trap riep tante Britta de langzaam nakomende Mar iene toe: „Mijn hemel, kind, ik heb het hele maal vergeten, er is een brief voor je gekomen, van Sven uit Cuxhaven. Je vertelt ons morgen wel, wat voor plannen hij heeft". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5