Chefarine „4" doet wonderen Open of gesloten winkels op Katholieke feestdagen? Toch geen atoombommen voor Spanje? De kwestie-Marokko in de UNO Half Nederland bleef thuis Winst-aandeel bij metaalfabriek Directeur „Ommelanden" tot boete veroordeeld Oplichting bij doorlichting WOENSDAG 4 NOVEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Haarlems R* K* Middenstandsbond over de belasting-politiek TELEGRAM AAN DE MINISTER Op het ogenblik van de .behande ling der belastingkwesties in de Tweede Kamer, heeft Wouter Per- quin, perschef van de Ned. R.K. Mid denstandsbond, de centrale raadsver gadering van de R.K. Middenstands bond in het bisdom Haarlem inge licht omtrent huurverhoging en be lastingverlaging. Hij besprak het ver zoek van de middenstand om redelij ke compensaties, bijvoorbeeld om trent de vereveningsbelasting. Minis ter v. d. Kieft heeft tot op het ogen blik verklaart, dat de regering de verlangens hieromtrent niet in over weging kan nemen, maar prof. Rom- me zal er op terugkomen. Toch ge looft de heer Perquin niet, dat het verantwoord zou zijn, de Regering om haar houding nu naar huis te stu ren. Voor de middenstand is name lijk bepaald achteruitgang voorko men; thans moet worden gestreefd naar verdergaande verlaging, als bij voorbeeld van de omzetbelasting. Verder strijden. De landelijke voorzitter A. J. Koops uit Venlo, heeft zich aangesloten bij hetgeen de heer De Hosson in zijn openingsrede had gezegd met betrek king tot het krachtige optreden van prof. Romme in het parlement. „Wij moeten verder strijden zo zei hij om vereveningsheffing en andere belastingen ongedaan te maken".-Na het Arnhemse congres zijn plannen opgezet, zodat iets zal moeten gebeu ren. In de Ned. R.K. Middenstands bond is de Haarlemse bond de groot ste en daarop heeft de heer Koops vertrouwen, mede door het voortva rende werk van voorzitter De Hosson en van het Kamerlid Hooy, dat uit deze bond stamt. Enkele afdelingsvoorstellen, die verband hielden, met hetgeen hier voor besproken was, werden over eenkomstig het prae-advies van het hoofdbestuur aanvaard. Het resultaat van de besprekingen was de beslissing, een telegram te zenden aan de Minister van Finan. ciën, waarin de Centrale Raad: ge hoord de mededeling van de minister dat verlaging van vereveningsbelas ting e.a. onaanvaardbaar is en aan dringend op maatregelen ten aanzien van de omzetbelasting, aan Z.Exc. het verzoek richt, de middenstand te ont lasten van bepaalde financiële en ad ministratieve druk. De vergadering besloot verder tot het zenden van een protest-telegram aan de Poolse gezant in Den Haag wegens de Kerkvervolging in Polen en de arrestatie van kardinaal Wys- zinsky. In een telegram aan internun tius mgr. Paolo Giobbe werd ver zocht, de gevoelens van de bondsle- leden aan de heilige Vader over te brengen. Nadat de heer J. Bakker, directeur van het Bureau, de emigranfencursus van 5 maanden en de vervolgcursus sen had aanbevolen, heeft pater Rem- bertus O.M. Cap. die belast is met kernvorming en de godsdienstig-ze- delijke vernieuwing in de diocesane bond, zijn bezoek aangekondigd bij de verschillende plaatselijke bestu ren en adviseurs, om te overwegen wat verder aan die vorming kan wor den gedaan. De jaarstukken over 1952 werden goedgekeurd en de begroting voor 1953 werd vastgesteld op 57.400 (vo rig jaar ƒ57.100). De afdelingen Purmerend en Voorburg werden be noemd in de financiële commissie. De vier aftredende bestuursleden, F. C. de Hosson (Leiden), A. J. C. van Oppen (Schiedam), H. F. van Dam me (Nieuwer Amstel) en G. J. Vriend (Lutjebroek) werden geko zen. Een te elfder ure ingediende candidatuur van de heer Leo Schuld (Hoorn) werd ingetrokken. Vóór de rondvraag heeft rector Kraakman een lans gebroken voor Santos, waaraan men zich niet kan onttrekken met een fooitje. Voorzit ter De Hosson heeft nog in een spitse gedachtenwisseling met de ontvangende afdeling Amsterdam de Afdelingsbesturen hoop gegeven, dat ook hun plaats van inwoning wel eens 's lands hoofdstad zou kunnen worden, waar de rechten van Am sterdam kennelijk worden betwist. TEGEN PIJNEN EN GRIEP20 TABLETTEN A F 0.75 (Advertentie) KONINKLIJK WERKBEZOEK. Het bezoek van de Koningin aan Schiedam is thans officieel op 18 No vember vastgesteld. Het zal een werkbezoek zijn, maar toch zal er enig karakter aan gegeven worden, Langs verschillende wegen zullen de schoolkinderen ziich opstellen en er zal een gelegenheid zijn tot het aan bieden van bloemen. De Koningin wordt omstreeks twaalf uur aan de grens der gemeente op de Rotter damse dijk verwacht. Zij begeeft zich daarna direct naar de „villa" van Wilton in het Sterrebos, waar de Koningin de lunch zal gebruiken. Vervolgens wordt op de werf van Wilton-Feijnoord de kruiser Admi raal de Ruyter officieel aan de Ko ninklijke Marine overgedragen. Een 24-jarige leerling-machinist uit Amsterdam is gisteren op een der hoofdstedelijke spoorwegempla cementen door een locomotief aan gereden en zo ernstig gewond, dat hij in de loop van de dag overleed. Vlieg er eens uit Dispensatie alleen nodig geacht voor Zaterdagen De diocesane katholieke Midden standsbond in het Bisdom Haarlem was in zijn centrale raadsvergade ring van heden de eerste die het vraagstuk rondom de dispensatie voor Zondagvieren op de beide ka tholieke feestdagen op 15 Augustus en 1 November in openbare bespre king heeft gebracht. Aanleiding was een voorstel van de afdeling Haar lem met betrekking tot het vaststel len van een bepaalde lijn, aldus: indien beide genoemde datums vallen op Zaterdag, dispensatie te vragen voor alle zaken in steden of dorpen met gemengde bevolking, zoals boven de grote rivieren; indien deze datums vallen op Vrij dag, dispensatie te vragen' uitslui tend voor levensmiddelenbedrijven. Voor de overige dagen acht men dispensatie niet noodzakelijk. De Bondsadviseur, rector Kraak man, heeft over deze aangelegenheid voeling gehouden met de adviseurs van de overige diocesane bonden en met verschillende vooraanstaande bestuurders van de Ned. Kath. Mid denstandsbond. Men is algemeen ge komen tot het volgende oordeel: dat in het eerste geval wederom dispensatie wordt gevraagd, doch de beslissing wordt overgelaten aan het Hoogwaardig Episcopaat. Wordt de dispensatie niet verleend, zo zei rec tor Kraakman, dan heilige men de katholieke feesdag en houde der halve de zaak niet open. In de prac- tijk heeft de geestelijk adviseur me nigmaal op een bordje aan de win kel gelezen: gesloten wegens vacan- tie; waarom niet evenzeer een bord je met het opschrift: gesloten we gens katholieke feestdag? In het tweede geval menen de ge zamenlijke geestelijk adviseurs, dat geen algemene dispensatie worde aangevraagd, omdat de kwestie hier wankel is en omdat het argument voor de levensmiddelenbedrijven vaak ook voor andere bedrijven kan gelden. Meent men toch voor dis pensatie in aanmerking te moeten komen, dan wende men zich tot de dekenale of plaatselijke geestelijke overheid. De centrale raadsvergadering was het in hoofdzaak eens met dit ad vies. Slechts zeide men te hopen, dat de voorgestelde maatregel ook zal kunnen leiden tot het afzijdig blij ven op katholieke feestdagen door de afnemers. Nadat rector Kraakman had ge vraagd om het brengen van een prin cipieel offer, des te gemakkelijker, waar toch het aantal verplichte feestdagen van tien tot slechts twee is teruggebracht, was men algemeen vóór de stelling, dat een Zondag in derdaad Zondag moet zijn, waarop men dus behoort te sluiten. Vrijwel iedere middenstander heeft doelbe wust zijn bedrjjf gekozen en weet dus Amerika onthutst door mededeling De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John. Foster Dulles, heeft Dinsdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de Verenigde Staten niet het plan heb ben atoomwapens in Spanje op te slaan. Hij zei dit naar aanleiding van be richten over verklaringen te Madrid van de Amerikaanse minister voor de luchtvaart, Harold Talbott en de stafchef van de luchtmacht, generaal Nathan Twining. Daarin werd gezegd dat Amerka atoombommen ter be schikking hield van de Amerikaanse strijdkrachten op de Spaanse vlieg- bases. Ook de Amerikaanse minister van defensie, Wilson, heeft Dinsdag op zijn wekelijkse persconferentie te Washington verklaard, dat de mede deling van onder-minister Talbott te Madrid, zoals weergegeven in de pers, niet aan hem ter goedkeuring was voorgelegd. Hij verklaarde zich ge heel eens met minister Foster Dulles, dat de Ver. Staten geen enkel plan hadden om atoombommen in Spanje op te slaan. De democratische senator Green noemde Talbott uitlating „een nieuw Joegoslavië. Amerikanse luchtbases in Spanje en Griekenland atoombommen zouden worden opgeslagen, tegengesproken. „Ik protesteer krachtig tegen deze interpretatie van de persconferentie, die ik in Spanje heb gegeven", zo zei hij. „Ik heb nooit iets gezegd waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat onze luchtstrijdkrachten in Europa met atoombommen zullen worden uitge rust". De Algemene Vergadering van de Ver. Naties heeft gisteren de Ara bischAziatische resolutie over Ma rokko, waarin Frankrijk werd ge vraagd de vrije, democratische rech ten van dit gebied te garanderen, verworpen omdat zij niet de vereiste meerderheid van tweederde der stem men kreeg. Het verworpen beroep op Frankrijk kreeg slechts 32 van de vereiste 39 stemmen. Deze voorstanders waren, behalve de landen van het Arabisch- Aziatische blok, de 5 leden van het Russische blok, en verder o.a. Zwe den, Denemarken, Noorwegen wat op Zondagen van hem wordt verlangd. „Men is middenstander en katholiek", zo luidde de algemene samenvatting. Intussen heeft de geestelijk advi seur beloofd, de gedane suggesties met zijn mede-adviseurs uit .de an dere bisdommen te zullen bespreken. Promotie prof. J. van 't Weüeinde Prof. drs. J. van 't Westeinde, hoogleraar in de liturgie en econoom aan het Theologicum te Warmond promoveerde aan de R.K. Universiteit te Nijmegen tot doctor in de theolo gie, op het proefschrift „De moderne theologie over het Misoffer". Voor deze promotie bestond veel belangstelling. O.a. waren aanwezig mgr. Van den Burg deken van Am sterdam. de president van het Groot- Seminarie en alle daaraan verbonden professoren en de directeur van het Philosophicum. Promotor was prof. dr. G. P. Kreling O.P. Een onlangs door het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie gestelde vraag brengt aan het licht dat bijna de helft van alle Neder landers de vacantie thuis heeft door gebracht. Ten eerste bleek dat 16 procent van het volwassen publiek geen of nog geen vacantie heeft gehad. Van allen, die wel vacantie hadden bleef 43 procent thuis, ging 26 procent bij familie of kennissen logeren, ging 14 procent naar een hotel, pension of huurhuisje, heeft 8 procent door Nederland gereisd en getrokken, en gmg 9 procent naar het buitenland. Van alle vacantiegangers maakte dus 22 procent gebruik van Horeca bedrijven of andere (gehuurde) ver- blijfsfaciliteiten. Minder dan een tiende van alle vacantiehouders doet aan buitenlands toerisme. 14 procent naar een hotel, pensioen DR. AUDENAEUER NIET OP CONGRES K.V.P. Het algemeen secretariaat van de Katholieke Volkspartij deelt ons he den mede bericht te hebben ontvan gen van dr. Adenauer, dat deze zich zeer tot zijn spijt gedwongen ziet tengevolge van een opeenhoping van werkzaamheden ontstaan door de gang van zake) bij de kabinetsfor matie van zijn bezoek aan het par tijcongres, waartoe mj zich in prin cipe bereid verklaard had. af te zien. Aan zijn vertgenwoordiger, dr. Heek, heeft dr Adenauer een bood schap voor het congres meegegeven. Verlopen paspoort voldoende legitimatie In de toekomst zullen in Duitsland verlopen Nederlandse paspoorten weer als legitimatiebewijs bij een collectief paspoort worden erkend, aldus deelt het Duits Reisinformatie bureau mede. Het Duitse ministerie van Binnen landse Zaken heeft zich bereid ver klaard Nederlandse paspoorten tot 5 jaar na de uitreikingsdatum (dus tot 3 jaar na he* verlopen van de geldigheidsduur) als geldig legitima tiebewijs bij een collectief paspoort te erkennen. Wegens te houden schietproeven zal het strand tussen Scheveningen en Katwijk onveilig zijn van Donderdag morgen 09.00 uur tot 14 00 uur. Het schietterrein 2 al worden afgezet met veiligheidsborden en rode vlaggen. Twente geeft voorbeeld Het college /an Rijksbemiddelaars heeft de regeling goedgekeurd, die de directie van G. Dikkers Co. N.V. te Hengelo samen met de ar- bij Stork, bepaald naar het dividend en wel zo, dat men bij 4% dividend óp aandelen 2% contant uitbetaald krijgt, bij 5% eveneens 2, bij 6% 2%, bij 7% 3 en zo klimt het geleidelijk verder. Hiermee is een vooral door de vakorganisaties warm bepleite en beiderskern heeft ontworpen in za-sterk gestimuleerde regeling in ver- ke de uitkering van het winstaan- vulling gegaan, deel. De Machinefabriek Gebr. Stork Co. N.V. is onlangs als eerste met deze uitkering begonnen. De firma Dikkers is de tweede. Verwacht mag worden dat bin nenkort nog een metaalindustrie in Hengelo hiertoe zal overgaan. Het bedrag winstaandeel, dat over de ja ren 1947 tot en met 1951 is gereser veerd, zal thans voor ieder op eigen naam gestort worden bij de Nuts- spaarbank. Nog deze maand zal men over het tegoed kunnen beschikken, met dien verstande, dat er altijd een bepaald bedrag moet blijven staan, evenals dit bij Stork geschiedt. Dit bedrag is 40 voor personen bene den 18 jaar, 75 voor 18 tot 21 jaar en 100 voor ouder dan 21 jaar. Het saldo, dat gereserveerd is over 1952, zal op 1 Februari a.s. vrijko men. Het winstaandeel wordt, evenals voorbeeld van een functionaris die te veel en te vroeg zijn mond open doet". Talbott zelf, die Dinsdag in Athene aankwam na zijn bezoek aan Spanje, heeft de berichten, volgens welke op Er waren 22 tegenstemmers, onder wie Nederland, België, Luxemburg, Turkije en Engeland en de Ver. Sta ten, Israël en Griekenland behoorden tot de vijf landen, die zich van stem ming onthielden. Onvoorzichtigheid oorzaak dodelijk ongeval Voor de Utrechtse meervoudige kamer heeft heden de zaak gediend tegen de 54-jarige chauffeur H. Den Haag, wien dood door schuld was ten laste gelegd. De verdachte reed omstreeks half zeven v.m. op 9 September jl. over de Amersfooriseweg te Utrecht bestuurde een trekker met oplegger. Hoewel het mistig weer was en het uitzicht zeer beperkt, waren de kop lampen van de wagen niet ontsto ken. doch brandde slechts de stads verlichting. Op zeker moment wilde de chauf feur een andere truck passeren en week daartoe naar links uit Te zelf- dertijd zag hij uit de 'tegenoverge stelde richting de motorrijder v. d. S. naderen, d'e geen ruimte meer had om de trekker te passeren De ver dachte remde, doch een aanrijding was niet meer te vermijden. De moterrijder sloeg tegen de bumper en bekwam een schedelbasisbreuk, een hersenbloeding, alsmede een ge scheurde lever. Tijdens het transport naar het ziekenhuis overleed hij. Van de zijde der rechtbank vestig de men er de aandacht van verdach te op, dat hij bij een zicht van 50 60 meter niet had mogen inhalen, spe ciaal omdat nij met een lange wagen reed, evenals de voor hem rijdende bestuurder. Volgens een als getuige gehoorde agent van politie zou voor het inhalen van een dergelijk voer tuig zeker 500 a 600 meter nodig zijn geweest, en hiervoor was het zicht op de weg niet voldoende Zes weken hechtenis alsmede intrekking van het rijbewijs voor de duur van zes maan- dpn eiste de officier van justitie te gen de chauffeur. De officier qualifi- ceerde de handelwijze van de chauf feur als „zeer roekeloos". De verde diger mr. Brandsma, achtte grove schuld hier niet bewezen. Hij con cludeerde tot vrijspraak. De recht bank zal 17 November vonnis wyzen. NEDERLANDERS EMIGREREN GAARNE NAAR ZUID-AFRIKA. Ongeveer 15 000 Nederlanders emigreerden sedert de oorlog naar •Zuid-Afrika, deelde dr B. W. Have- man, emigratie-commissaris in Ne derland, die thans de unie bezoekt, tijdens een interview in Pretoria mede. Jaarlijks komen ruim 4000 Nederlanders naar de Unie. Dc heer Haveman voegde hieraan toe, dat de Nederlanders gaarne naar Zuid- Afrika gaan en de emigranten, die hij in het land gesproken had, bij zonder tevreden waren. Het staartje van de muis De directeur van de coöperatieve fabriek voor melk- en zuivelpro ducten „De Ommelanden" te Gro ningen is gistermogen door de poli tierechter te Groningen veroordeeld tot een boete van 300 en een voor waardelijke gevangenisstraf van veertien dagen met een proeftijd van een jaar. Dit naar aanleiding van het feit, dat de directeur zich in October van het vorig jaar in een circulaire aan de melkleveranciers beledigend heeft uitgelaten over twee stakingsleiders. De raadsman voerde aan, dat dit geval eigenlijk mosterd na de maal tijd was, omdat het conflict reeds enige tijd tot het verleden behoort. Hij wees op de talrijke spanningen van d conflict-tijd, waarin deze cir culaires gesteld waren. De politierechter veroordeelde verdachte tenslotte tot 200 boete en een voorwaardelijke gevangenis straf van 14 dagen met een proeftijd van een jaar. Geen parasitaire aardappelziekte De a b c-verschijnselen De laatste tijd zijn in enkele dag bladen enige, min of meer alarme rende berichten verschenen over een ziekte in eerstelingen-knollen. Deze berichten afkomstig uit Noord- Holland gaven de indruk, dat wij hier te doen zouden hebben met een nieuwe aardappelziekte, die in grote omvang zou optreden, zo deelt de afdeling voorlichting van het mini sterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. De bedoelde verschijnselen op de knollen, aldus de Plantenziektekun- dige Dienst, zijn in het verleden reeds verscheidene malen waarge nomen. Toentertijd is hieraan de naam „abc-ziekte" gegeven. Door vroegere onderzoekingen is aange toond, dat wij nier niet met een pa rasitaire aantasting te maken heb ben die met het pootgoed overge bracht zou kunnen worden. De af wijking wordt zeer vermoedelijk ver oorzaakt door nog onbekende facto ren in de grond. De voorlopige resultaten van het thans opnieuw ingestelde onderzoek bevestigen de vroeger verkiegen ge gevens. Zoals vaker bij dergelijke afwijkingen het geval is, blijkt het voorkomen telkenj are zeer sterk te kunnen verschillen. Vermoedelijk zijn de omstandigheden dit jaar gunstig geweest voor het optreden van de geconstateerde verschijnse len. Hoewel de afwijking (van een ziek te kunnen wij feitelijk niet spreken) plaatselijk van ernstige aard is,, blijkt dat in het algemeen slechts een klein percentage van de partijen is aangetast. In het overgrote deel van de partijen eerstelingen kon geen enkele afwijking worden waargeno men, zodat er geen reden is zich ernstig bezorgd te maken. BINNENKORT AARDAPPELRAS IMMUUM VOOR AARDAPPEL MOEHEID? Ter gelegenheid van de opening ener N. A. K.-tentoonstelling, die in Assen wordt gehouden ter gelegen heid van het feit, dat in Nederland vijftig jaren aan keuring van land bouwgewassen wordt gedaan, heeft de adjunct-directeur van de Plan ten zjektenkundige Dienst te Wage- ningen, dr. H. H. Kluyver, te Assen, in een bijeenkomst van landbouw deskundigen enige mededelingen ge daan over de aardappelmoeheid. Dr. Kluyver liet een optimistisch geluid horen, want hij sprak de verwach ting uit, dat binnen afzienbare tijd de landbouwwetenschap een aardappel- ras zal hebben gekweekt, dat immuum is voor de aardappelmoeheid. In Zuid- Amerika groeien nl. nog steeds aard appelrassen in het wild en nu heb ben onderzoekingen aangetoond, dat sommige rassen onvatbaar zijn voor het aardappelaaltje. Weliswaar heb ben deze rassen het nadeel dat zc geen knol voortbrengen, doch dii brengt geen onoverkomelijke bezwa ren mede, wijl kruising met een goed productieras mogelijk wordt geacht. Daardoor zal een aardappelras wor den verkregen, waarop het aardap pelaaltje geen invloed heeft en de aardappelmoeheid dus verdwijnt. SCHIP ALS BLOKKENDOOS In opdracht van het gouvernement Zaandamse scheepswerf een rivier van de Belgische Congo heeft een schip gebouwd, dat gisteren proef gevaren heeft. Het bijzondere van dit vaartuig is, dat het in drie delen zijn plaats van bestemming zal bereiken, daar het bestemd is voor inspectie tochten op een gedeelte van de Con go, dat ligt achter een onbevaarbare zóne van deze rivier. Het schip zal nu naar de Afrikaanse havenstad Matadi varen, daar gede monteerd worden en per trein naar Leopoldsville vervoerd worden, waar technici het weer zullen monteren. Uit melkbus gezaagd Een der kinderen van de fa milie M. in het dorpje Baard kroop al spelende in een melk bus. De kleine, die zo letterlijk het onderste uit de bus wilde hebben, kon echter niet meer terug. Dit hadden de Baard-be woners nog nooit meegemaakt. Tenslotte bevrijdden zij het kind door de bus eenvoudig door midden te zagen. Twaalf maanden gevangenisstrafgelopen, probeerde hij het tekort met aftrek, waarvan drie. maanden met spelen te verminderen doch het voorwaardelijk met een proeftijd van - - drie jaar luidde de eis tegen een 33- jarige propagadist uit Doetinchem, die gistermorgen voor de Arnhemse rechtbank terecht stond omdat hij zich in de periode van Augustus 1952 tot en met Juli 1953 te Doetinchem en elders in Nederland bedragen in geld, toebehorende aan de Stima. die zich belast met het laten doorlich ten van de burgerbevolking weder rechtelijk zou hebben toegeëigend. In Juni 1952 begon hy er mee ne genhonderd gulden te gebruiken ten eigen bate; daarna heeft hij steeds het ene gat met het andere gestopt. Het totaalbedrag, waarvoor de Stima werd benadeeld, bedroeg tegen de negenduizend gulden. Toen het be drag tot tweeduizend gulden was op- Uit de bocht gevlogen Een Belgische personenauto is gis teravond omstreeks vijf uur met grote snelheid uit een bocht van de Rijksweg te Gulpen gevlogen. De wagen reed ongeveer 50 meter over het rijwielpad en raakte enkele be tonnen paaltjes, waardoor een ach terportier werd opengerukt en drie inzittenden naar buiten werden ge slingerd. De 45 jarige heer d'H. uit Gent werd hierbij gedood; zijn echt genote werd licht gewond. Het zes jarig jongetje E., wiens vader de auto bestuurde, brak beide benen en werd per ambulancewagen van het Rode Kruis uit Vaals naar het ziekenhuis Sint Annadal te Maas tricht overgebracht. De bestuur E. zijn vrouw en een tweede zoon van het echtpaar, die voorin de auto za ten bleven ongedeerd. De inzitten den hadden in Eschweiler een be zoek afgelegd en waren op weg naar hun woonplaats Gent. TE WEINIG REGEN VOOR WINTERTARWE De in het begin van October in gezaaide wintertarwe in de polder Bruinisse vertoont een zeer onregel matige stand en is op vele plaatsen in het geheel niet opgekomen. Dit is een gevolg van het uitblij ven van de normale herfstregens. De regenval bedroeg in October in deze polder slechts 5.4 mm tegen 77 mm normaal. Regen is nodig om de grond te ontzilten. Het' zoutcijfer is blijkbaar nog zo hoog, dat de tar we daardoor niet ontkiemt, althans niet groeit. Alleen op „natte" plaat sen vertoont het gewas een normale stand. TWEE JAAR VOOR VERDUISTERENDE GEMEENTE ONTVANGER. Tot twee jaar met aftrek heeft de rechtbank te Amsterdam vanmorgen de 36-jarige P T. A. W. veroordeeld die sinds zijn aanstelling in 1948 als gemeente-ontvanger van Diemen ver duisteringen had gepleegd ten be drage van 33.000 en bovendien van 1500.— ten nadele ener liefdadige instelling. Door een vallende tak is de heer v. d. B. uit Tilburg, getroffen en ge dood. Het slachtoffer was 79 jaar oud. Aetherklanken gat werd steeds groter. Toen het te kort werd ontdekt werd hij door het Stimabestuur ontslagen, maar ie po litie werd er buiten gehouden. Ten slotte greep de justitie toch in. Ove rigens stond verdachte uitstekend bekend. De officier van justitie wilde ver- dachte een kans geven door een ge- naar economisch herstel. deeltelijk voorwaardelijke straf, niet-j 18.15 Sportproblemen. 18.25 Rep. of temin met de ernst van de feiten re-1 gram. 18.40 Hoorspel met muz. 19.00 kening houdend. j Voor de kinderen. 19.05 Gesproken De raadsvrouw vroeg een zo lang brief uit Londen. 19.10 Meded. 19.15 mogelijke voorwaardelijke straf. Gevor. muz. 19.30 „Mijn Zuid-Afri DONDERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00- 24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Idem. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Water standen. 9.40 Franse chansons. NC RV: 10.00 Gram. 10.03 „Ich will den Kreuzstab gerne tragen", cantate. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nws. en Katholiek nieuws. 13.20 Alt, viool en piano. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.35 Sopr. en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ens. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Voordr. 18.00 Gram. 18.15 Sopr. tenor, piano en voordr. 18.35 Raadhuis-praat. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.00 Amus. muz. 21.30 Luisterwedstr. 22.00 „Ik denk er zo over.en U?" 22.10 Gram. 22.20 Orgelconc. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Omr. koor en orgel. 9.30 Voor de huisvr. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muz. 12.00 Viool en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb. mede. 12.33 Ham mondorgelspel. 12.50 „Uit het be drijfsleven". 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen en gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 „Mag ik mij even voor stellen? Mijn naam is Cox", hoorsp. 14.35 Alt en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Gram. 16.00 „Tussen Vier en Vijf". 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Regeringsuitz.: Drs. B. van Eldik- Indonesië's streven 18.00 Nws. Vrees voor herhaling bestaat er niet, zo voerde zij aan. Nu draagt een on schuldige de lasten want verdachte's vrouw is, ondanks haar gezin met vier jonge kinderen, begonnen de schuld af te betalen. Uitspraak over veertien dagen. kaanse ervaringen", caus. 19.40 Or gelconc. 20.00 Nws. 20.05 „Orfeo ed Euridice", opera. Hierna: Luitspel (gr.) 21.20 Disco-causerie. 22.00 Lich te muziek 22.15 Gevar. muz. 22.45 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2