3)e £eidae0oii/tei/nt Bobby's moordenaars komen voor RUSLANDS ANTWOORD LUIDT WEDEROM „NEEN Op voorstel tot viermogendheden-conferentie Bij het spoelen van de hersens in Panmoendjon Sensationele uilvinding van Italiaan Menselijke proefkonijnen Directeur: C M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. HOOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 4 NOVEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13034 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijr f 0.47 p. w., f 2.p. tnnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE HALVE JAS DE mode regeert overal. Het zit niet alleen in de jurken en de hoedjes, de jassen en de vesten, of iemand modieus en kwiek gekleed gaat, het zit ook in de houding, die men tegenovei het wereldgebeuren inneemt. Voor degenen, heer of da me, die over een bescheiden kas be schikken, is het altijd verstandig niet al te opvallend met de mode mee te gaan. Wat dit winterseizoen als het nieuwste model wordt aangeprezen, is vclgend jaar een hobbezak, waar mede je je nauwelijks op straat durft vertonen. Zo i* het ook met de mode in de levenshouding gelegen. Het werd een tijdlang hoogst modern ge acht „er niets meer aan te doen" en te geloven dat niets-geloven de ere dienst zou zijn van een beschaafd mens. Die mode hebben velen ge volgd. Zij werden „niets" of onker kelijk of liepen de kantjes eraf, om toch vooral vrijzinnig te lijken. Maar nu gaat zien het beroemde sprookje van Andersen herhalen, dat sprookje over de mooie kleren van de koning. Men meende, beschaafd gekleed te gaan, en een jongetje op straat riep: „Al die mensen lopen in hun hemd!" en plotseling schijnt iedereen te zien, dat hij met zijn ongeloof in zijn hemd loopt en begint hij er zich voor te schamen. Degenen, die niets ge loofden, proberen zo spoedig moge lijk met een kledingstuk hun scha- melijke naaktneid te bedekken. Van daar die enorme belangstelling tegen woordig voor allerlei geestesstromin gen. Zij grijpen, wat zij krijgen kun nen om toen maar iets te geloven. Het doet stumperig aan, dat terwijl aan de ene kant de meer verlichten en modernen hun kale hemd aan de kapstok hangen, om zich nieuw te kleden in het stevig doopgewaad van de Kerit, er nog altijd sukke laars zijn, die menen hoogst modern te zijn met óók aan de geestelijke naaktloperij mee te doen. Zij trekken hun prachtig geweven doopkleed uit, zij laten de godsdienst varen en ko men in de achterhoede terecht van een stroming, waarvan de voorhoede weer de Kerk binnengaat. Het is mo dern Katholiek te worden. Men heeft te veel nieuwe wijn uit telkens scheu rende zakken gedronken, en is tot de ervaring geKomen: „de oude wijn smaakt het uest." Men gaat inzien, dat alles aan mode onderhevig is be halve één ding: de waarheid omtrent de oestemming van de mens. Men is als dolende ridders en jonkvrouwen van ce Tafelronde door de wereld ge trokken, om de graal-schaal te vin den, waarin de onvervalste waarheid wordt bewaard. Ten slotte hebben zij die schaal oei waarheid gevonden: boven op de rots, die Petrus wordt genoemd. „Op deze rots zal Ik Mijn Kerk bouwen Hoe gelukkig wij ook gestemd mogen zijn over deze keer van zaken en hoeveel te meer wij ons gelukkig mogen achten, nooit met die mode te zijn meegegaan, toch zou het méér dan tragisch zijn als de katholieken niet begrepen, dat ook zij in de moderne tijd modern moeten handelen. Er is dezer dagen in de Tweede Kamer een vrolijke ruzie geweest met ds. Zandt over St. Maar ten, die de helft van zijn mantel aan een naakte gai Dit kón deze soldaat doen, omdat de jassen-mode van die lang vervlogen dagen een andere was dan nu. Wat heeft een bedelaar aan een halve jas met één mouw! Maar de inval van St. Maarten was een goede en geldt ook voor moderne Katholieken. Wij kunnen ons geeste lijk gewaad in tweeën snijden en de helft ervan geven aan noodlijdenden Er is geen grievender nood dan ge- loofsnood. Voor de juiste verdeling van ieders Lijdrage zorgt het St. Willibrord-apostolaat, dat de zoeken de landgenoten op alle wegen en pa den opzoekt en uitnodigt binnen te treden. Het verhaal over St. Maarten loopt zo af, dat de bedelaar aan wie hij zijn halve mantel had geschon ken, om hem beschutting te geven tegen de kou, hem naderhand ver scheen en Christus bleek te zijn. Al die zoekenden en dolenden, die het St. Willibrord-apostolaat tot zich trekt, zijn schamel-gekleden en bij de voleinding van de tijd zullen wij het niet wagen te vragen, wanneer wij onze Heer en Heiland naakt heb ben aangetroffen „Ik was naakt en gij hebt Mij niet gekleed" Herkennen wij tijdig onze Heer in zijn moderne hulpeloosheid, niet alleen door zelf de zoekenden en dw&lenden 'e hulp te snellen door een hartelijke bejegening, maar ook door het St. Willibrord-apostolaat ruim te bedenken, dat eigenlijk voor een gedeelte onze eigen taak over neemt en ons van een ernstige ver antwoordelijkheid ontheft, mits wij eraan bijdragen. De moordenaars van het zesjarige millionnairszoontje Bobby Greenlease Carl Hallen Bonnie Brown Heady, die een bekentenis hebben afgelegd, zullen 16 November voor het gerecht verschijnen. Bobby Greenlease werd, zoals be kend, 28 September ontvoerd en enkele uren later vermoord, terwijl Hall en vrouw Heady er daarna in daagden 600.000 dollar (ruim twee millioen gulden) af te persen van zijn ouders. rtt Moskou laat zijn oude standpunt niet los De Sovjet-Unie heeft gisteren de uitnodiging van de Westelijke Grote Drie tot een gezamenlijke bespreking in Lugano over de hereniging van Duitsland en een vredesverdrag voor Oostenrijk verworpen. De Russische nota, die gisteravond werd overhandigd aan de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk, herhaalde het jongste Russische voorstel voor een Vijf- mogendhedenconferentie met inbegrip van communistisch China voor een bespreking van de „spanningen die in de wereld heersen" en voor conferentie van de vier grote mogendheden om over Duitsland te spreken. TELEURSTELLENDE INDRUK. Ofschoon van officiële zijde het stilzwijgen wordt bewaard over de inhoud van de jongste Sowjet-Russi sche antwoordnota, verneemt men te Washington van welingelichte zijde dat de teleurstellende indruk, die de nota heeft gewekt, voortspruit uit het feit, dat de Sowjet-Jnie heeft vastgehouden aan de volgende voor waarden voor besprekingen met het Westen: Aan elke bespreking door de „Grote Vier" van het Duitse vraag- VLIEGTUIG BOVEN BOLIVIA VERDWENEN Uit La Paz wordt gemeld, dat een verkeersvliegtuig van de Boliviaanse luchtvaartmaatschappij Dinsdag jl. boven de omgeving van de Bolivi aanse stad Sucre is vermist. Aan bo.ord van het toestel bevonden zich een bemanning van drie koppen en achttien passagiers. EEN GLIJDEND DORP Het Siciliaanse dorp Raddusa (5.211 inwoners) glijdt met een snel heid van zes millimeter per etmaal een berghelling af, aldus werd WoensdaP uit Catania vernomen. De verschuiving is het gevolg van de hevige regens die dit gebied on langs hebben geteisterd. Volgens deskundigen staan twaalf procent van de huizen op instorten en is de helft van de rest ernstig be schadigd. Raddusa ligt zestig kilometer ten Westen van Catania. stuk moeten vijf-mogendhedenbe- sprekingen, met deelneming van com munistisch China, vooraf gaan. 2. Het vraagstuk van het sluiten van een vredesverdrag met Oosten rijk moet via de normale diplomatie ke kanalen worden opgelost. Amerikaanse diplomaten hebben de indruk, dat het Kremlin streeft naar een neutralisering van Duits land en Oost-Duitse deelneming aan alle regelingen, welke aan een her eniging van Duitsland vooraf moe ten gaan. Hun eerste indruk van het Russi sche antwoord is, dat dit een beves tiging schijnt te zijn van de Dinsdag avond door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dul les, op zijn persconferentie geuite mening, dat de Sowjet-Russische lei ders elke bespreking met de Wester se staatlieden over concrete onder werpen uit de weg gaan. Het is de tweede Russische afwij zing, de eerste was die van op 28 September. Deze reactie van Moskou maakt een einde aan de veronderstellingen dat de nieuwe Russische leiders on der aanvoering van premier Georgi Malenkof bereid waren om de kou de oorlog te beëindigen en een terug tocht in overweging te nemen van de vooruitgeschoven stellingen in Oost-Duitsland en Oostenrijk. „Tceng Moo" spuwt erop „Toen Moo" kameraad is het eerste woord dat iedere Noord-Ko- reaanse krijgsgevangene hoort, wan neer zijn hersens woorden „doorge spoeld" in de „spoelbarak", waar de communistische officieren proberen hem over te halen naar huis terug te keren. „Toen Moo" is de oorzaak van de wilde tonelen in de spoelbarak. Het woord valt als een striemende zweep slag op de anti-communistische Noord-Koreanen, die niet meer ge diend zijn van deze kameraadschap. Soms luisteren zij onbewogen naar het pleidooi ;an de voorlichtingsoffi cier: „Denk -v aan hoeveel verdriet je vader en moeder hebben als je niet naai huis komt. Wat heb je in Zuid- Korea? Een baantje als schoenpoet ser ligt in je vooruitzicht. Het eten zuj je uit de vuilnisbakken halen. Je moet terugkamen je weet dat de volksrepubliek het Zuidelijk deel van Korea zal bezetten." STROOMLEVERING ZONDER DRAAD De Italiaanse geleerde, Giuseppe di Nitti, wiens werk gedeeltelijk door de Italiaanse regering gefinancierd wordt, heeft (volgens een bericht van „Trouw") bekend gemaakt er in geslaagd te zijn electrische energie draadloos over te brengen. De uitvinder is kapitein bij de Italiaanse marine en voormalig hoofdingenieur bij de Italiaanse koop vaardij Twee maanden geleden wa ren de eerste proeven geslaagd. Op electrische energie, die draadloos over gebracht werd, draaiden motoren. De uitvinding is gebaseerd op het reeds algemeen aanvaarde pr>ncipe van de „omzetbaarheid van het e'ec- t!ro-magnetische veld", hetgeen wil Nederlander krijgt Nobelprijs De Zweedse Academie voor Weten schappen heeft officieel bevestigd, dat de Nobelprijs voor natuurkunde dit jaar wordt toegekend aan de Ne derlandse professor dr. F. Zernike. Deze prijs gaat vergezeld van een geldsom van 173.000 Zweedse kro nen. Professor Zernike is bekend door de ontdekkingen die hij gedaan heeft door middel van een nieuwe elec- tronische microscoop. De Nobelprijs voor chemie wordt toegekend aan de Duitse professor Staudinger, die veel heeft bijgedra gen tot de ontwikkeling van de mo derne plastic-industrie. Soms ook kemt aan de voorlichting een voortijdig einde, als de krijgs gevangene, wiens „hersens gespoeld" moeten worden, zich losrukt uit de armen van zijn bewakers, zoals de kleine Noord Koreaan, die gisteren na het woorr Toeng Moo onmiddel lijk repliceerde, „Toeng Moo, jij hond, jij communistentrainer, ik spuug op je'' Voor de Indische bewakers het kon den verhinderen had de kleine Noord- Koreaan de daad bij zijn laatste woor den gevoegd. Een donkere 'vlek op de olijfgroene uniform aan de ande re kant van de tafel was het resultaat. De officier r-leef onverstoorbaar. Hij keek schouderophalend toe hoe de Indische bewakers de krijgsgevange ne verhinderden om over de tafel te klimmen. Ten einde raad lichtten de bewa kers de krijgsgevangene van de grond en droegen hem de tent uit. De ,st>oeling" had 40 minuten geduurd. Daarna werd de volgende binnen gebracht. De voorlichtingsofficier stond op, legde zijn handen op het tafeltje voor hem, leunde iets naar voren en zei: „Toeng Moo" In totaal moeten er vóór 24 Decem- oer nog ongeveer 13.000 Chinezen en 7000 Noord-Koreanen voor de com munistische overtuigers verschijnen De geallieerden zijn nog niet begon nen met het „spoelen van de herse nen" van de 351 Zuid-Koreanen en geallieerden, die bij de communisten willen blijven. Honderden Engelse militaren heb ben zich vrijwillig als proefkonijn la ten gebruiken ten einde Britse ge leerden en medici in staat te stellen de uitwerking van Duitse gifgassen (zenuwgassen) op het menselijk lichaam na te gaan en tegelijkertijd de resultaten van een tegengif te ob serveren. Een van de militairen de 20-jarige RAF-korporaal Ronald Madison, is tijdens de proefnemingen gestikt. In het communiqué dat door de Konink lijke Britse Vereniging voor de Ge neeskunde is uitgegeven wordt ge zegd, dat Madison „ongewoon gevoe lig" was voor de gassen. Het tegengif, dat op honderden militairen is beproefd, is evenwel doeltreffend gebleken; dat is de an dere kant van de rtiedaille. De gassen, die na de oorlog in Duitsland door de Geallieerden zijn gevonden en oorspronkelijk bestemd waren om in wereldoorlog II te wor den gebruikt, hadden ten doel de ze nuwen van de slachtoffers te ver lammen. Gasmaskers bleken niet af doende, daar zij via de huid het lichaam binnendringen. Na de dood van de RAF-korporaal zijn de proefnemingen stopgezet. zeggen, dat electriciteit omgezet kan worden in magnetisme en omgekeerd. Zijn uitvinding beschreef di Nitti als volgt: „Een magnetische electro-genera- tor, waardoor door de aether stralen van magneto-electrische golven kun- j. nen worden gezonden, die op hun \T7_| y 11 1 y TT T beurt een electro-magnetisch veld W OiVCH trCKKCn Ti Et Et V IlCt W CStCÜ opwekken." j Deze golven, die een bijzonder ka- |«r »r 7I rakter hebben, verplaatsen zich door! WOlt QlS SpQQLRCLTn.eTQ.CLCl de ruimte met een grotere snelheid I dan gewone aetherverschijnselen, waardoor een reactie kan worden be reikt op het algemene magnetisme en in de magnetische velden een be paalde verandering kan worden te weeggebracht. Speciale ontvangtoestellen zetten vervolgens de golven om van een magnetisch in een electriseh veld. Prof Sergio Brunitoniolo, verbon den als hoogleraar in electro-techni- sche constructie aan het nationale in stituut Galileo Ferrais in Turijn, zei, dat hij te weinig gegevens had om de beweringen van di Nitti te beoorde len. Hij zette uiteen, dat er vele proefnemingen zijn geweest, die heb ben bewezen dat electriciteit kan worden veranderd in magnetisme en dan weer teruggebracht tot electri citeit. maat do grote moeilijkheid Is altijd geweest, dat de magnetische golven weigerden om zich in een be paalde richting te laten kanaliseren Ze waaierden uit in alle richtingen in de ruimte en verloren zo hun kracht spoedig. Als dit vraagstuk inderdaad zou zijn opgelost, dan zou dat de ge- durf dste wetenschappelijke verbeel ding met stukken slaan. Auto's en vliegtuigen zouden b.v. opgeladen kunnen worden met elec triciteit via de radio, waarbij benzi netanks 'overbodig zouden worden en het gewicht aanzienlijk zou ver minderen. De actieradius van vlieg tuigen zou hierdoor vrijwel onbe perkt worden. Zelfs het gebruik voor vredesdoel einden van atoomenergie zou ten dele een vraagstuk worden, dat niet meer behoefde te worden opgelost. Er zou geen behoefte meer bestaan aan kern energie voor schepen en vliegtuigen. De electrische netten in de steden zouden geheel verdwijnen. Kachell ketels, koelkasten en stofzuigers zouden in werking kunnen worden gesteld door een sleuteltje om te draaien. Millioenen kilometers draad zouden op deze wijze kunnen worden bespaard. Dit zou allemaal het geval zijn, a ls Een boer uit het Oostenrijkse Stier marken opende begin van dit jaar zijn deur voor een hongerige herders hond, die een poosie buiten had staan janken, aldus meldt de „Telegraaf". Twee dagen lang spee'den de kinde ren van de boer met het dier Toen verdween het. Later bleek het een wolf geweest te zijn uit de voorhoede van het steeds grote wordende leger van wolven in Joegoslavië en andere landen in het Oosten van Europa. In het land van Tito werden in de laatste maanden niet minder dan 3300 wolven neergeschoten. De wol ven, die in Joegoslavië voor 400 mil lioen dinar schade aanrichtten, zijn op weg naar het Westen. In de Westduitse bondsrepubliek werden reeds herhaalde malen spo ren gevonden van deze zwervende roofdieren. In Polen wordt het aantal wolven geschat op minstens 1200. De hoofdmacht van dit wolvenleger be vindt zich in de oerwouden tussen Bialowies en Bialystock. 100 Wolven werden gesignaleerd in het Poolse deel van Oost-Pruisen: 25 in Posen en West-Pruisen en 6 in Silesische provincies. In Polen werden vorig jaar 800 reeën en 900 schapen door de wolven omgebracht. Bij de jaarwisseling 1951'52 was de rivier de Weichsel de Westgrens van het wolvengebied; sindsdien is deze grens steeds verder naar het Westen verlegd en bij Güstrow in Mecklenburg werd een grote welf ge schoten. Konw^ir Elizabeth of>evt ^ar^ernent In de Ierse staatsiekoets rijden j het Parlement zal worden geopend. Koningin Elizabeth en de Hertog van De koets verlaat hier Buckingham Edinburgh naar Westminster, waar Palace. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te tien uur).. KOUDE NACHT Koude nacht met plaatselijk mist en hier en daar lichte nacht vorst. Morgen overdag toene mende bewolking en tegen de avond van het Zuidwesten uit regen. Aanvankelijk zwakke tot matige Westelijke wind, later tot vrij krachtige of krachtig toe nemende win'd tussen Zuidwest en Zuid. Morgenmiddag dezelf de of iets hogere temperaturen als vandaag. 4 Nov.: zon on 7.40 en onder 17.07; maan op 5.20 en onder 15.43 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: OSLO regen 5 C. STOCKHOLM zwaar bew. 6 KOPENHAGEN regen 8 LONDEN zwaar bew. 11 AMSTERDAM zwaar bew. 5 BRUSSEL regen 6 BORDEAUX regen 15 PARIJS regen 7 NICE zwaar bew. 9 BERLIJN regen 6 FRANKFORT nevel 5 MüNCHEN mist 3 ZüRICH mist 1 WENEN regen 4 ROME zwaar bew. 10 ONBESTENDIG Hel K.N.M.I. deelt mede: Een diepe depressie trok vannacht langs de Schotse Westkust naar het Noorden, daarbij in de Schotse wa teren storm veroorzakend. Het be geleidende koufront bewoog tegelij kertijd over de Britse eilanden naar het Oosten, voorafgegaan door een vrij brede regenzone. Aan de ach terzijde van dit front voeren krach tige Westen winden koude Poollucht over de Oceaan in de richting van West-Europa. In deze stroming komen enkele itoringen voor, die zich met vrij ^rote snelheid naar het Oosten be wegen. Het gevolg daarvan is, dat het wisselende weer met periodiek toenemende wind en af en toe regen nog enige tijd aanhoudt. Warme luchtstromingen dringen bij de huidige drukverdeling nau welijks meer tot West-Europa door. Een afgesloten hoeveelheid koude lucht, die Dinsdag naar het Middel landse Zeegebied wist door te drin gen, veroozaakt vooral in Italië de- pressie-activireit, waarbij plaatselijk vrij veel regen valt, een overigens niet abnormaal verschijnsel in deze tijd van het jaar. Het weer in Oost-Europa wordt geheel beheerst door een krachtig hogedrukgebied boven Rusland, waar het 's nachts op grote schaal vriest. Deze koude lucht reikt in Westelij ke richting ongeveer tot aan Berlijn en de Oostzee. Korreltje De manier waarop men geeft is van meer betekenis dan hetgeen men geeft. (Corneille)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1