u Amen De emigratie werkt verschuiving leeftijdsgrens in de hand Half Eindhoven wordt een dag orgeldraaier ST. HUBERTUS TOOG TER JACHT Oude vrijsters werden gisteren naar Wierdense markt gebracht Voorzitter De Hosson: Worsteling van middenstand duurt nog voort, doch de resultaten bleven niet uit DINSDAG 3 NOVEMBER 1953 Dfc LEIUSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 OOK LEDEN OP Niet alleen daarom want er zou met betrekking tot dit congres nog I wei meer op te merken zijn maar met het zicht op de gevolgen van een en ander, meen ik dit con- De Centrale Raad van de R.K. gres zonder overdrijving „historisch" Middenstandsbond in het Bisdom te mogen noemen Want het zojuist Haarlem, welke in Krasnapolsky te verschenen rapport „Middenstands- j Amsterdam wordt gehouden, werd beleid op hoger plan" vond in dit door de voorzitter, de heer F. C. decongres een eerste daad in het daar- geopend met de volgende I in aangegeven program om tot een 1 constructief beleid te komen. Laten wij ons daarover verheugen en dank brengen aan de leiding van de N.R. K.M., welke een bewonderenswaar dige visie toonde. Dit alles kan inmiddels niet be tekenen dat er nu verder niets meer te wensen overblijft en het betekent nog minder dat er buiten datgene wat direct ons toporgaan aangaat niets meer te doen overblijft voor de Diocesane bonden. Integendeel. Zelfs belangrijker zullen de taken worden en blijven van de Diocesane bonden, dus de Standsorganisaties. Hoe dikwijls zou de Centrale Raad, nu wij heden aan de 78ste toe zijn, hoe dikwijls zou deze ai gediend hebben als klankbord voor de Mid denstand als een gelegenheid om de ze in staat te stellen zijn grieven te uiten en zijn verontwaardiging te luchten wanneer in de worsteling om begrip en recht dè gang van zaken daartoe aanleiding gaf? Een punctueel antwoord-met-cij- fers is niet eens belangrijk, belang rijk is het te constateren, dat de worsteling nog voortduurt, belang rijk is het te weten, dat deze met be kwaamheid en ijver is gevoerd, nóg] belangrijker is het te noemen, dat er niet zonder resultaten werd ge werkt. Maar hét belangrijkste is on getwijfeld, dat onze methode van werken thans gaat veranderen. Waar voorheen, zo hier en daar, waar dat nodig bleek, incidenteel dus, een probleem of ongerechtig heid werd besproken, bekeken of be vochten, daar zal nu een meer plan matige methode worden gevolgd en toegepast. Dat is mogelijk geworden doordat er wat veranderd is. Er is n.l. zo langzamerhand wijziging ge komen in de mening over de Midden stand en het begrip daarvoor is ge groeid. Het is verheugend te bemerken, dat de pers niet alleen vriendelijker en met meer begrip, maar ook méér spreekt over de Middenstand en dat in ook politieke en staatkundige kringen meer betekenis en meer aandacht aan ons wordt gehecht en besteed. De vorming der leden. Een denkbeeldig middenstands gebouw. Als gevolg daarvan hebben wij eerst in het kabinet een minister zonder portefeuille zien verschijnen mede belast met Middenstandszaken ondertussen was in het ambtelijk bestel het directoraat voor de Mid denstand bevorderd tot Directoraat Generaal en zien wij daarna de fi guur optreden van de Staatssecretaris speciaal belast met de behartiging van de belangen van de Midden stand. Deze nu heeft een midden standsnota toegezegd waaraai de ge dachte ten grondslag ligt een plan matig beleid ui te stippelen. De Staatssecretaris wil om het an ders te zeggen trachten om op de bestaande fundamenten waar dat mogelijk is en anders op nieuwe waar dit noodzakelijk is of zal blij ken een middenstandsgebouw op trekken, schoon, hecht en sterk. Iedere nieuwbouw is een gewich tige aangelegenheid waarbij de Over heid geïnteresseerd is maar niet min der degenen die daarin zullen gaan wonen Want het moet uitgesloten worden geacht dat er iets goeds kan ont staan en dat dus de bruikbaarheid van het gebouw zal lijden, wanneer niet beide partijen een-drachtig zul len samenwerken om tot iets doel matigs te komen. Waar nu de kansen voor nieuw bouw zó gunstig liggen is het ver heugend en begrijpelijk dat onze NRKM in een tweedaags congres te Arnhem daarover is gaan praten en daarbij haar wensen t.a.v. de teke ningen, bestekken en inrichting heeft geuit. De bouwmeester, Zijne Exel- lentie Staatssecretaris Dr. Veldkamp, heeft deze besprekingen gevolgd en de uiteenzettingen van deskundigen1 In het licht van het voorafgaande gaat immers te sterker spreken de zorg voor de vorming onzer leden. Daarom worden door het Hoofdbe stuur reeds plannen uitgewerkt voor doelmatige sociale scholing in samen werking met onze onderwijscentrale. Wij overwegen n.l. de stichting van gewestelijke avondscholen, waartoe een studiecommissie haar voorberei dend werk heeft aangevangen. Onze besprekingen met de leiding van de K.J.M.V. werken verhelde rend en verdiepen het inzicht. Mede daardoor valt te verwachten dat bin nenkort nadere voorstellen gedaan kunnen worden, welke zullen bevor deren, dat dit moeilijke werk met meer resultaat kan worden verricht. Onze eerste pogingen de Midden standsvrouw meer te interesseren voor het Middenstandsleven in alle geledingen zijn door lofwaardige medewerking van de Kath. Vrou wenorganisaties zeer goed geslaagd. Deze waardevolle medewerking ho pen wij in het komende jaar ook weer te mogen ondervinden wanneer dit werk op grotere schaal zal wor den voortgezet. Voorts moge ik de besturen van onze afdelingen en de leden nog eens op het hart binden weer vaart te geven aan de actie voor de afbouw van ons H. Hart-altaar in de Kathe drale Basiliek, de St. Bavo en annex daaraan de extra bijdrage voor het Kerkenbouwfonds. Laten wij dat ook als een eretaak zien en niet uitslui tend als Jubileumgave. Het cadeaustelsel. In de economische sfeer ligt nog steeds een sterk verlangen naar een irj, afdoende regeling van het cadeau-ötUllt OH1 SCITOp stelsel. De uitwassen op dit gebied1 nemen in grootte en verscheidenheid toe. Deze zeer ongezonde toestand schreeuwt luider dan ooit om de reeds lang in het uitzicht gestelde wet op het cadeaustelsel en wanneer ooit het gezegde „spoedige hulp is dubbele hulp" opgeld gedaan heeft, dan zeker nu. Met klem dringen wij er dan ook op aan dat nu toch ten spoedigste de verhoopte regeling af komt welker coepassing weer naar gezonder toestanden zal leiden. U is het thans de taak het vervolg te schrijven door Uw eigen optreden en zakelijk inzicht, waar nodig, door samenwerking met de collega's. Zorgen wegens huur- en loons verhoging. Met grote zorg zien velen onzer weer de datum naderen waarop de thans aan de orde gestelde huur- en loonsverhoging in werking zal tre den, hoe gerechtvaardigd beide ook zijn. Echter door een onvoldoende compensatie ziet men een nieuwe last opgelegd dje de bestaanskans weer aantast. Zeer groot is daarom de waardering voor de fractieleider van de K.V.P. in de Tweede Kamer, Prof. Romme, die sterke pogingen heeft aangewend om ten deze verbe teringen te verkrijgen. Zelfs al falen deze pogingen, dan nog blijft er vol doende reden om ons daarover te verheugen. Het is geen gerii.ge winst dat het begrip voor de Middenstand stijgt in de grootste politieke orga nisatie. Tenslotte Waar wij de zaken ook aanpakken, nimmer kan dat gebeuren met vrucht, wanneer wij ons niet geruggesteund weten door de leden. Te oordelen naar de diverse uitlatingen, meen ik, dat nog te velen onze organisatie be schouwen als een aardige vereniging die soms wel eens wat nuttigs doet, anderen stellen onze Bond zo onge veer op gelijke trap met een of an dere amusementsclub. Deze misvat ting zou vermakelijk te noemen zijn indien zij niet zo schadelijk zou we zen voor de aangeslotenen en dege nen die dat nog steeds niet zijn en er toch bijhoren. Goddank zijn er ve len met mij van oordeel, dat onze organisatie een soort verlengstuk vormt van hun zaak, dat onze orga nisatie een taak is toebedeeld en uit voert welke door zijn omvang veel zijdigheid en door zijn gecompli ceerdheid niet meer of zeer bezwaar lijk door U en zeker niet meer door U alléén verricht kan wor den. Een zeer belangrijke taak dus, welke slechts door de besten onder ons, geadviseerd en bijgestaan door een keur van deskundige functiona rissen, kan en mag worden uitge voerd. Een taak welke er op gericht is de Middenstand waardevol te doen zijn en te houden. Waar nu sprake is van een mid-1 waarop^J^'verRd^'jaar^aaiMie^eWseluniversUeU^yn ^d(«tor^itel"heeft behaald.''"*'3"10 Verhoogt het aanzien handen Altijd gaal. zach» Het is de Hamamelis die het'm doet (Advertentie) denstandsbeleid op hoger plan, dient noodzakelijk de Middenstander naar gelijk niveau te gaan. Het is daarom zo broodnodig dat volle en vlotte medewekring wordt gegeven waar deze de vorming betreft of deze nu het godsdienstige, het culturele, so ciale dan wel het economische aan gaat. Zonder Uw belangstelling lukt dit niet Evenmin zonder Uw ijver en offervaardigheid. Toon deze dan ook wanneer de Bond een beroep op U doet. Weest royaal waar dat moge lijk is. Schrielheid ook die van de geest is een rem. En remmen kunnen wij op onze vaart naar een hoger plan kwalijk gebruiken! TEKORT AAN JONGE ARBEIDSKRACHTEN Alles gedaan wat mogelijk is. Een heilzame werking verwachten wij eveneens van het verschijnen van ons rapport „Inschakeling van Mid denstand door Kath. Instellingen". Aan deze aangelegenheid hebben wij nu practisch alles gedaan wat mo gelijk is, hoewel wjj voor hier of daar gevraagde incidentele hulp op dit punt natuurlijk, steeds klaar blij ven staan. Kom daar echter niet me de als het al te laat is! Bij toezen ding van dit rapport aan de betrok- te voorkomen Na de verkeersstunt van enkele weken geleden staat Eindhoven op nieuw een nogal opwindende gebeur tenis te wachten. En evenals toen de idee van de burgerverkeersagenten aan een journalistiek brein ontsproot, zo is het initiatief voor de nieuwe stunt ook uit het Eindhovense jour nalistieke kamp afkomstig. In Mei 1951 kreeg Eindhoven zijn pierement. Het werd met groot enthousiasme door de bevolking ont vangen: Journalisten speelden voor orgeldraaier en collectanten haalden de eerste uren, dat het orgel door de straten trok, circa 700 gulden op. Na dien hebben de mannen van het Labre-huis, de dakloze zwervers, week-in-week-uit met het orgel door de stad gereden om met de opbrengst de stichting van pater J. Mijnsbergen O.E.S.A. in stand te helpen houden. Thans heeft het orgel vrijwel zijn kenen was bovendien een schrijven I dienst gedaan. Het was al oud, toen van het Hoofdbestuur gevoegd, ook het uit Amsterdam te Eindhoven ar- Z.E.H.H. Pastoors hebben eenriveerde, nu is het nog ouder ge- bij uitstek over de hoofdzaken metl desbetreffende brief ontvangen van I worden doch ook belangstelling beluisterd. onze Bonds Geestelijk Adviseur. Aan de laatste notenbal nieuw pierement is derhalve hard nodig, doch pater Mijnsbergen ont breekt het geld voor de aankoop. Nu hebben de Eindhovense journalisten besloten dit geld bij elkaar té bren gen. In één dag! Zij zullen Zaterdag 7 November de gehele dag met het orgel door de stad trekken en mét de zeer bouw vallige muzikale begeleiding van het orgel 25.000 loten tegen een kwartje per stuk verkopen. Zij zul len daarbij geassisteerd worden door artsen, advocaten, ingenieurs en mu sici. De trekking der loterij is nog dezelfde avond op de markt. Het idee der Eindhovense journalisten heeft nu reeds veel bijval gevonden. Alle prijzen voor de loterij vaaronder een radiotoestel en een rijwiel, zijn gra tis beschikbaar gesteld. Een slageruoui- bood als prijs zelfs een half varken kingsdruk wordt verminderd, waar Arbeid wordt in Nederland als een in overvloed aanwezige productie factor beschouwd. De grote inspan ningen welke men zich thans al ja renlang getroost op het gebied van emigratie en industrialisatie, vor men daarvan een sprekend bewijs. Men zou derhalve mogen verwach ten, dat de industriële ondernemin gen een personeelsvraagstuk in de vorm van een gebrek aan arbeids krachten niet kennen. Dat de prac- tijk echter een geheel ander beeld te zien geeft, is niet alleen een be wijs voor het welslagen van de na oorlogse politiek van „full employ ment". Het tekort aan arbeiders, waarmede nog immer vele onderne mingen te kampen hebben, vloeit mede voort uit de bijzondere ontwik keling van de leeftijdsopbouw der beroepsbevolking. Een onderzoek naar deze ontwik keling bracht aldus het jongste kwartaalbericht van het E.T.I.-Zuid- Holland aan het licht, dat het aantal jeugdige arbeidskrachten reeds ge ruime tijd vrijwel stationnair is gebleven, waarnaast het aantal bo- ven-50-jarigen zeer snel is toegeno men. De vermeerdering van de be roepsbevolking vindt derhalve gro tendeels plaats bij de oudere arbei ders. Daartegen richt de vraag van het bedrijfsleven zich grotendeels op de jonge werknemers, hetgeen uiter aard tot spanningen op de arbeids markt aanleiding geeft. Emigratie werkt tegen. Zo heeft de emigratie bij al haar voordelen als groot nadeel, dat juist leeftijdsgroepen de bevol deze druk het geringst is, namelijk OUDER WETS MODERN Het was niet alles oud, wat er kwam! I In het grijze verleden van het dorp je Wierden bestond de goede gewoon te om eens per jaar „schoon schip" |te maken. Men ging dan de balans opmaken en alle jongedames, die de leeftijd bereikt hadden, waarop zij verondersteld werden te minnen en [bemind te worden en dit desondanks niet deden of konden doen, werden naar de markt gebracht, die de niet bijster vleiende, maar doodeerlijke [naam van „oude-vrijsters-markt' [kreeg. Nu bedoelden onze voorvaderen het bij de 20- tot 30-jarigen. Bij de bo- ven-50-jarigen daarentegen, waar de aanwas het grootst blijkt te zijn, is het emigratie-overschot van te ver waarlozen betekenis. De scheeftrek king van de leeftijdsstructuur van de Nederlandse arbeidsmarkt wordt zo doende door de emigratie nog ver ergerd. Het is een bekend feit, dat in vrij wel ieder bedrijf de voorkeur wordt gegeven aan jonge boven oude arbei ders, hetgeen in vele gevallen zelfs leidt tot het aanhouden van een maximumleeftijd bij aanstelling. Ge zien echter de leeftijdstructuur van de beroepsbevolking is het duidelijk, dat zolang het streven naar flill- employment succes heeft, geen enkel bedrijf er aan zal ontkomen dat zijn personeel geleidelijk aan veroudert. Gelijke prestaties. Het ljjkt het instituut van groto betekenis, dat de industrie haar tra ditionele bezrvaren tegen oudere arbeidskrachten nog eens onder de loupe neemt, en waar nodig herziet. Uit de vrij vele onderzoekingen, welke zijn verricht omtrent het ver schil in arbiedsprestatie tussen oudere en jongere arbeiders, is wel komen vast te staan dat men over het ge heel genomen geen vrees behoeft te koesteren voor een verminderde al gemene lichamelijke arbeidsge- schiktheid van oudere arbeiders. In vroeger tijden was dit wellicht an ders. De grote verbeteringen in de gezondheidstoestand van de bevol king hebben in dit opzicht echter een sterke nivellerende werking uitgeoefend. Er behoeft derhalve tegen het in dienst nemen of houden van arbei ders ouder dan 45 of 50 jaar geen overwegend bezwaar te bestaan. De extra-toeslagen op consumptie-melk Zoals bekend, is bij de afschaffing van de maximumprijs voor consump- melk met ingang van 19 April 1953, ter voorkomen van een te ongelijke stijging van de bestaande prijzen voor de consumptie in de verschillende delen van het land, ten aanzien van dé extra-subsidie uit het landbouw egalisatiefonds een differentiatie toe gepast in die zin, dat in de gebieden met een tekort aan consumptiemelk een hogere subsidie wordt verleend dan in de niet-tekortgebieden, aldus deelt de Stichting voor de Landbouw mede. Voor het grote tekortgebied in het Westen bedraagt deze extra toeslag 1.50 cent Voor de kleinere tekortge- hieden elders 0.75 per liter. Voor overig Nederland wordt geen extfa toeslag gegeven. Hubertus trok ter jacht en kwam zonder buit terug, omdat hijzelf buitgemaakt was door het kruis. Vandaag zijn feest, worden overal de St. Hubertus-jachten gehou den. De bovenstaande plaat is de reproductie van een schilderij van de jonge Belgische schilder Fernand Dresse „De bekering van St. Hubertus". Ter ere van St. Hubertus, de schutspatroon der jagers, houdt de Zuid Veluwse jachtvereniging Zater dag 7 November in de omstreken van Ede een jachtrit die tevens be doeld is als opening van het seizoen. Helaas heeft men dit jaar niet de be schikking over de Veluwehunt van Nol in 't Bosch, zodat er zonder hon den gejaagd wordt De leiding van de Uubertusrit is in handen van rit meester B. D. J. J. Gruppelaar. Het parcours voert de deelnemers door het landgoed Planken Wambuis en het Otterlose zand. De meet is om 2 uur bij hotel Zuid Ginkel aan de Rijksweg EdeArn hem, waar om 4.30 uur ook de kill (eindpunt) is. werkelijk goed met deze dames daarom werden ze niet zo maar naar de markt gebracht, doch zij kregen een nummertje. De moedige, of wan hopige of twijfelende jongeman, die het waagde ook op de markt te ver schijnen, kreeg eveneens een num mertje en dan was het zaak uit te zoeken, wie van de vrijsters hetzelf de nummertje hadhadden de nummertjes elkaar gevonden, dan was het paartje gevormd". Hoe heerlijk eenvoudig maakte ons I T goede voorgeslacht zaken, die voorL ,n£\ V00r de Landbouw ons soms zo'n puzzle vormen i lr?. kader van het voor het Dit moet Wierden, het kleine SS„ffus,j®a.r November 1953-31 plaatsje bij Almelo, ook gedacht heb- JlS !e, voeren melkprijsbe- ben en het besloot dit oude ver-1 °p voorstf l van de hoofdafde- trouwde gebruik weer in ere té her-veehouderij, waarin ook verte stellen. i ?enwoordigers van zuivelorganisaties Nu, over medewerking heeft het I zjttinS hebben, het standpunt inge- niet te klagen gehad. Vanuit de wij -dat het gewenst is om met de omtrek waren duizenden jongens' |ntra^£ van 19 April 1954 de verschil- en meisjes naar de „oude-vrijsters- j ,ln"eze extra-toeslagen te doen markt" getogen en het bestuur kwam verdw,-inen. gisteravond bijna nummertjes te kort. Zij heeft hierbij overwogen, dat bij Het werd een sprankelend feest, J een* vrije bestemming der melk dat in de eerste uren bestond in het zoals deze thans wordt toegepast opzoeken van de corresponderende j geen nauwkeurig te bepalen geogra- niimmorUoc fische gebieden met melkoverschot nummertjes. Het eerste paartje, dat elkaar vond werd tot koning en koningin uitge roepen en zinvol omhangen met een krans van bosjes wortelen, druiven- takken en lege jeneverflessen. Er werd gehost en pret gemaakt; er waren schiettenten en oliebollen- kramen en de feestvreugde duurde tot diep in de nacht. En het prettige is, dat nu geen een jongedame in de wijde omtrek van Wierden meer kan zeggen, dat zij ge woonweg pech gehaa heeft en nooit een kans gekregen. ten, resp. melktekorten bestaan. Voorts, is het de vraag, of het ver schil in extra toeslag wel de ver wachte invloed heeft gehad op de consumentenprijs voor de melk. Vast staat, dat deze extra toeslag on gewenste concurrentie-mogel ij kheden schept en dientengevolge bezwaren oplevert voor de nevenliggende ge- t ie den, waar men deze toeslag niet ontvangt en toch genoodzaakt is de zelfde prijs aan de boeren te beta len als in het gebied waar de extra toeslag geldt. Kath. Middenstand in Bisdom Haarlem

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5