Leiden wacht op concreet plan voor uitbreiding grondgebied Gemeentelijke financiën zijn nog steeds onzeker Sedert 1945 werden er 2205 nieuwe woningen gebouwd Credietverlening voor bevordering van woningbouw door particulieren De koper behoeft aanvankelijk slechts 2.125 gulden te betalen DINSDAG 3 NOVEMBER 1953 Ltiiust CU RA NI EERSTE BLAD PAGINA 2 MEMORIE VAN ANTWOORD VERSCHENEN 7ATERDAG IS VERSCHENEN het Algemeen verslag van het onder zoek in de afdelingen van de Ge meenteraad van de ontwerp-gemeen- tebegroting voor het jaar 1954 met de Memorie van Antwoord van bur- gemeestere n wethouders. Een flink deel hiervan wordt in beslag geno men door financiële beschouwingen, die evenals de gemeentebegroting 1954 zelf gedeeltelijk in de lucht hangen, omdat er nog steeds geen wettelijke regeling omtrent de finan ciële verhouding tussen rijk en ge meente tot stand gekomen is. Een der leden heeft B. en VV. dan ook ge vraagd, aldus het verslag, of de nieu we begroting in evenwicht is, dan wel een tekort vertoont van 918.455, voor welk bedrag B. en W. hopen op een verhoogde algemene uitkering uit het Gemeentefonds. Zekerheid hieromtrent bestaat er echter nog niet, zodat de vraag of de begroting in evenwicht is moeilijk beantwoord kan worden. B. en W. geloven, dat het Rijk meer begrip heeft voor eigen moeilijkheden dan voor die van de gemeenten. Bij de algemene beschouwingen werd door verschil.ende leden uit drukking aan him waardering gege ven voor de wijze waarop de voorzit ter de raadsvergaderingen heeft ge leid, voor de tijdige indiening van de begroting met de instructieve geleide- brief (waaruit wij enige weken ge leden reeds het een en ander publi ceerden) en voor de belangrijke van zijn werkzaamreden, die jarenlange voorbereidingen hebben gevraagd: 't nieuwe station, de verhoogde baan, de 2.000ste na-oorlogse woning, de uit breiding der electrische centrale, scholenbouw, vestiging van indus trieën, enz. Gebiedsuitbreiding Met bezorgdheid hebben vele leden de ontwikkeling van de stad, die angstig diaht haar grenzen nadert, gevolgd. Zij vroegen B. en W. of ge biedsuitbreiding nu niet dringend no dig is en hoever het er mee staat. B. en W. vinden gebiedsuitbreiding inderdaad dringend nodig: met de Hoe de hogere organen hier tegen over staan, kan nog niet gezegd wor den. B. en W. hebben zich na de be vrijding opnieuw tot Ged. Staten van Zuid Holland gewend en hopen, dat dit college spoedig een concreet plan aan de bij de Leidse uitbreiding be trokken gemeenten zal voorleggen, zodat uitbreiding van Leidens grond gebied binnen vijf jaar een feit zal worden. Het is o.a. in dit licht, dat B. en W. de geringe bevolkingstoename van Leiden zien. Op 1 Jan. 1952 bedroeg het aantal inwoners 91.461; op 1 Jan. 1953 was het 91.631. De toename is geringer dan het geboorte-overschot, omdat het aantal vertrekkenden gro ter is dan het aantal vestigingen. Het geboorte-overschot van 1953 bedroeg op 1 Aug. 1.1. reeds 832. Opmerkelijk is overigens, dat 17 pet. van de uit Leiden vertrokken personen zich in het buitenland gevestigd hebben. Leidse Gemeenschap. Om de belangstelling van de be volking voor de Leidse gemeenschap te bevorderen verwachten B. en W., dat de Politieke Jongeren Contact Raad in 1954 een Burgerdag voor 23- jarigen zal organiseren. B. en W. zijn niet bereid de verantwoordelijk heid van het gemeentebestuur te de centraliseren door het oprichten van raden op diverse gebieden. Er is ech ter geen bezwaar tegen uitbreiding van het aantal adviserende lichamen als Sportraad, Culturele Commissie, enz. B. en W. willen overwegen een wachtkamer te laten maken voor het publiek, dat de raadsvergaderingen bezoekt. Gemeentepersoneel Inzake de personeelsaangelegenhe den B. en W. olèken niet bereid een overzicht van het aantal perso neelsleden in vaste dienst en op ar beidscontract te geven werd ge vraagd om extra verlof met behoud van loon voor ambtenaren, die een kaderopleiding volgen van erkende vakorganisaties. B. en W. delen mede, dat de gemeente de helft als extra voorbereidingen is reeds begonnen, verlof met behoud van loon geeft; de Veel werken werden of worden uitgevoerd ning verleend). Van de 2975, sinds 1945 gebouwde en in aanbouw zijnde woningen, zijn er 226 gebouwd voor de midden stand en 2749 uitgevoerd als arbei derswoningen; hieronder bevinden zich 1417 eengezinswoningen, 1536 étage- en beneden-bovenwoningen en 22 winkelwoningen. Naar grootte zijn de 2975 woningen te verdelen in: 40 woningen voor ouden vna dagen 644 kleine- en du- plexwoningen, 2291 woningen voor gezinnen, waaronder begrepen 369 woningen voor grote gezinnen. Sinds 1945 kwamen tot stand, of zijn thans in aanbouw: vier Finse scholen voor g.l.o., te weten drie bij zondere en een openbare; twee bij zondere scholen volgens de traditio nele bouwwijze; een bijzondere school voor u.l.o., in systeembouw; twee openbare scholen voor g.l.o.; twee gymnastieklokalen; een open bare kleuterschool en drie lokalen aan de school aan het Schuttersveld; twee lokalen aan de gemeentelijke H.B.S. voor meisjes; nieuwe werk plaatsen en een schaftlokaal op de Stadstimmerwerf. Uitgebreid werden U.L.O. school, Ant. Duyckstraat; Chr. H.B.S., Ka- gerstraat; Ambachtsschool, Haag- weg; School. .Potgieterlaan; Kerk Nieuwe Rijn 76; Gesticht Carmelites- sen, Oude Vest 45; Doelenkazerne; Veilingcomplex, Zoeterwoudseweg; hoogspanningsstation, Zwarte pad; Rijkszuiveistation; Annakliniek; Dia- conessenziekenhuis (zusterh.); Aca demie-gebouwen: Acardemisch diver se) Organisch-chemisch Laborato rium; Kamerlingh Onnes Laborato rium; Zoölogisch Laboratorium; Che misch Laboratorium; laboratorium in Hortus Botanicus; Universiteitsbi bliotheek. Gerestaureerd werden: Graven steen; Latijnse school; Stadsgehoor zaal; Leidse Schouwburg. Verbouwd werden: pand Steen- schuur 21 (Dienst voor Sociale Za ken); Lakenhal Uitgebreid worden: St. Elisabeth Ziekenhuis; R.K. Lyceum; diverse paviljoens Endegeest; Jelgersmakli- niek; Stedelijke Lichtfabrieken: elec trische centrale; gebouw voor zuive ring van waterstofgas; ketelhuis; gashouder; filtergebouw; brandweer garages c.a.; Slachthuis (smederij met bankwerkerij en opslagruimte); garage-complex Reinigings- en Ont- smettingsdienst. Gebouwd worden: station en lood sen Ned. Spoorwegen; R.K. Am bachtsschool, Boerhaavelaan; Con sultatiebureau, Wassenaarseweg; lig- hal T.bc.-patiënten, Noordeinde; kerk c.a., Lage Morsweg (bouwvergun- Het aantal woningen, dat van 1 October 1952 tot 1 October 1953 is gereed gekomen bedraagt 620. Op 1 October bedroeg het aantal woningen, dat sinds 1945 is gereed gekomen 2205, terwijl thans 770 wo ningen in aanbouw zijn. Het aantal woningen, dat van 1 Januari tot 1 October 1953 is gereed gekomen, be draagt 386, waarvan één woning door een particulier is gebouwd. Tot het aantal thans in aanbouw zijnde woningen van 770, behoren 6 wo ningen, die door particulieren wor den gebouwd. Ten aanzien van de volkshuisves ting werden door de leden talrijke vragen gesteld, o.a. over de bouw van middenstandswoningen, waarin B. en W. op de eerste plaats een taak voor de particuliere bouwers zien. Een deel van het bouwvolume zal hier voor gereserveerd worden. B. en W. geven toe, dat er in de nieuwe wijken een tekort aan gele genheid tot autoberging bestaat Bij verdere stadsuitbouw wordt hiermede rekening gehouden. Met de opruiming van krotten kan nog geen begin worden gemaakt, om dat de beschikbare werkkrachten no dig zijn voor de nieuwbouw. Aan de plannen wordt ondertussen gewerkt. Het saneringsplan voor de wijk tus sen Herengracht en Zijlsingel is in studie. De. sanering van Gortestraat en omgeving komt aan de orde wan neer het resultaat van het sociogra fisch onderzoek bekend is. Sedert 1948 werden er met de pre mieregeling 94 woningen verbeterd en 14 gesplitst. Openbare werken Naar aanleiding van het hoofdstuk openbare werken werden er niet minder dan 38 vragen gesteld, o.a. over de bestratingen. Vernieuwing van de bestrating van de Oude Rijn zal bestudeerd worden. Een plan tot verbetering van het wegdek Hooi gracht is in voorbereiding De bestra ting van Boerhaavelaan, Van Zwie- tenlaan en Mariënpoelstraat zal ver beterd worden wanneer de R.K. Am bachtsschool klaar is. Binnenkort kan de raad een voor stel verwachten over de bouw van ondergronds urinoir bij het stadhuis. De kosten van de spoorwegwerken werd aanvankelijk geraamd op 20 millioen gulden, maar zijn met 5 mil- lioen gulden overschreden. Aanvan kelijk ou het hele werk eind 1953 klaar zijn, maar er komt ruim een jaar bij. Sectie en memorie Voor niet-ingewijden zij ver duidelijkt, dat de gemeentebe groting niet onmiddellijk in de gemeenteraad behandeld wordt. De begroting 1954 is enige we nen geleden verschenen, waarna Je raad iD drie secties is ver deeld om de begroting in beslo ten vergaderingen te behande len. Naar aanleiding van deze begroting kunnen de raadsleden alle mogelijke opmerkingen ma ken en beschouwingen houden, die samengevoegd worden in de sectieverslagen en daarna door B. en W schriftelijk beant woord worden in de Memorie van Antwoord, die thans ver schenen is. Wanneer op 19 No vember de openbare behandeling van de begroting in de gemeen teraad begint, mogen de raads leden alleen spreken over on- ierwerpen, die in de secties be handeld werden. Meestal spre ien zij dan over de huns inziens onvolledige of onbevredigende antwoorden van B. en W. andere helft moet van de vacantie af; tenslotte profiteert niet alleen de ge meente van deze opleiding. Er wordt gewerkt aan een nieuw ambtenaren-reglement. Er is geen formeel bezwaar tegen uitbreiding van het aantal medezeggenschaps commissie, maar het geheel bevindt zich nog in een stadium van groei. Over de opheffing van de verplich ting tot het geven van ontslag aan gehuwde ambtenaressen willen B. en W. zich nog niet uitlaten. De ziekte kosten-vergoeding voor het gemeen- tepersoneel is in voorbereiding; B. en W. wachten het advies van de commissie af. De aanstelling van so ciale werkers(sters) en bedrijfsartsen voor het gemeentepersoneel wordt thans door B. en W bestudeerd. B. en W. zien niet in wat het nut' is van het aanbrengen van het woord „dienstauto" op auto's van de ge meente en hun bereidheid daartoe is dan ook niet groot. W erkverruiming Behalve de kwesties, genoemd in de aanhef van dit o\ei zicht, werd bij de financiële beschouwingen ook ge vraagd naar de rijkssubsidie bij de uitvoering van werken. Tot op heden is alleen subsidie verkregen voor ver betering van de vaarweg naar de Lichtfabrieken. Als eerste werken staan op het programma verbetering van de riolering van Langebrug en Papengracht (demping van de over kluizingen). Vervolgens de tweede fase van de verbetering der rioolwa terzuiveringsinrichting. Nu de werkloosheid daalt, wordt het rijk echter kariger met dergelijke subsidies voor werkverruiming. Het is daarom niet zeker, dat de aanleg van een nieuwe veemarkt en verbete ring van de zweminrichting De Zijl (betonnen bodem) met rijkssubsidie zullen kunnen worden uitgevoerd. Wat de overige werken betreft, zul len B. en W. t.z.t. met voorstellen ko men. Dit hangt behaJve van de urgen tie ook van de vaak langdurige voor bereidingen af. Enige leden brachten de slechte verbindingswegen met de buitenge meenten ter sprake. B. en W. erken nen, dat vooral de verbindingen met Katwijk en Noordwijk (zee en bol len!) totaal onvoldoende zijn. Hier ligt echter een taak voor de provin cie, al hebben B. en W. er besprekin gen over gevoerd. Overigens heeft Leiden reeds iets gedaan door ver betering van de Haarlemmertrek vaart in aansluiting op de nieuwe Leebrug, door medewerking aan de ophefffing van de Warmonder tol en door verbetering van de brug over de Haarlemmertrekvaart. Er is nog geen beslissing genomen over de bestemming van het Burge rijfonds. De werkcommissie heeft ge dacht aan een tehuis voor ouden van dagen, een bad- en zweminrichting of een cultureel centrum. Algemeen beheer. In het hoofdstuk Algemeen Be heer del§n B. en W. mede, dat het door de Koningin aan Leiden ge schonken beeldhouwwerk nog niet klaar is en de datun- van onthulling daarom nog niet is vastgesteld. Het efficiency-ondarzoek is in 1953 begonnen bij het Openbaar Slachthuis. Binnenkort wordt ook de Markt- en Havendienst er in betrok ken. Het onderzoek wordt hoofdzake lijk door eigen personeel (accoun tantsdienst) gedaan. B. en W achten voldoende objectiviteit gewaarborgd. Plannen voor voltooiing van het stadhuis zijn in 1954 te verwachten, o.a. acoustiek-verbetering van de raadzaal. B. en W. zuller onderzoe ken of het mogelijk is de stadhuisto renklok te laten verlichten. Het aanbrengen van verbeteringen aan het woonwagenkamp is moei- bruik. Het invoeren van een rege ling voor staangeld wordt overwogen. Politiecorps. De maximumsterkte van het Leid se politiecorps is door de minister bepaald op 160 man, niet inbegrepen de administratie. Het corps is op 2 man na volledig. In verband met de stadsuitbreiding zou versterking van het corps nodig zijn, maar hoger dan tot 160 man mag Leiden niet gaan, antwoorden B. en W. in het hoofd stuk Openbare Veiligheid. De reser ve-gemeen tepolitie telt thans 118 man. Behalve in de Pieterskerk en Mare- kerk achten B. en W. ook in de Hoog landse kerk een brandbeveiligingsin stallatie nodig; de kwestie is in be handeling bij Monumentenzorg. In de andere monumentale gebouwen kan met normale brandblusmiddelen worden volstaan, V erkeerskwesties Talrijk zyn de vragen, die de raads leden op verkeersgebied stelden. B. en W. antwoorden o.a., dat het on mogelijk is éénrichting-verkeer in te voeren op de Nieuwe Rijn tussen Gangetje en Hooigracht. Binnenkort wordt een gunstig resultaat verwacht van de onderhandelingen over het verdwynen van de Minerva-stoep aan de Breestraat. Er is nog geen beslis sing genomen over plaatsing van de finitieve stoplichten bij het Gangetje. Overwogen wordt stuitkanten aan te brengen op walmuren aan grachten weer geparkeerd wordt. Hopelijk zal in 1954 de Kamerlingh Onneslaan doorgetrokken worden naar de Zoe- terwoudsesingel. Zeer binnenkort zullen de viaduefcen Morsweg en Gor- delweg bestraat worden. Het viaduct Rijnsburger weg komt klaar in 1954, het viaduct Gevangenlaan in 1955. In principe is overeenstemming bereikt met de Ned. Spoorwegen over de bouw van het viaduct Lammen- schansweg. Het is nog niet bekend wanneer er mee begonnen wordt. Tegelijkertijd zal de overweg Heren straat verbreed worden. Een der leden stelde voor de Stille Rijn te verbreden in aansluiting op de gedempte Stille Mare en vervol gens éénrichtingverkeer in te voeren. B. en W. menen, dat deze kwestie veel consequenties heeft en willen eerst de ontwikkeling van de ge dempte Mare afwachten. Het dem pen van meerdere grachten zal alleen geschieden wanneer Let verkeer dit beslist eist. Getracht wordt de dem ping van het stukje Levendaal uitge voerd te krijgen als werkverruiming. B. en W. voelen er niets voor een stukje Steenschuur tussen Groene- brug en Breestraat te overkluizen. De demping van de Langegracht wacht op verplaatsing van de Vee markt. De Trekvlietbrug zal in Maart 1954 klaar zijn. Daarna wordt een aanslui tende weg met het Haagwegkwartier gemaakt. De verbinding van nieuwe stadswijken met het centrum is een moeilijke kwestie; er zal gestreefd worden naar een tijdelijke oplossing. Het zal niet mogelijk zijn de tram lijnen door busdiensten te vervangen. B. en W. voelen niets voor een ge meentelijk vervoersbedrijf Prov. Wa terstaat zal een rijwielpad aan de Westzijde van de Kanaalweg aanleg gen; wanneer is nog niet bekend. Ook B. en W. zijn vai. oordeel, dat sommige bioscoopreclames de grens van het welvoegeli.ike en de goede smaak overschrijden- het toezicht be rust bij de centrale commissie voor de keuring <van films. In het voorjaar van 1954 zal de ver vanging van gaslantaarns door elec trische verlichting voltooid zijn, ook in de Gortestraat e.d., die in de toe komst gesaneerd worden. De verlich ting van de Breestraat voor het stad huis zal indien mogelijk verbeterd worden. De ziekenhuizen hebben ge klaagd over het vliegen met straal jagers boven de stad; B. en W. heb ben met de autoriteiten contact op genomen om dit te voorkomen. De uitbouw van de organisatie Bescher ming Bevolking maakt goede vorde ringen. Volksgezondheid. In het hoofdstuk Volksgezondheid delen B. en W. mede, dat er plannen zijn voor verbetering van de open lucht-zweminrichting De Zijl. Op een nieuw overdekt zwembad is nog geen uitzicht. In de nieuwe wijken wordt rekening gehouden met de bouw van wijkgebouwen en oonsuitatiebureaux. Het Wit-Gele Kruis en het Groene Kruis trachten thans een bureau te krijgen in de Professorenwijk; voor het Haagwegkwartier is het overleg gaande. Voorstellen aan de Leidse Raad RAADSAGENDA VOOR 9 NOVEMBER Reeds geruime tijd is bij B. en W. de vraag in onderzoek welke wegen zouden kunnen worden bewandeld om de particuliere bouw te bevorde ren. Nadat verschillende mogelijk heden door B. en W. zijn nagegaan, zijn zij thans in de gelegenheid als resultaat van de vele overwegingen de raad een voorstel ter zake aan te bieden. De particuliere bouw is in de ja ren na de oorlog tot nu toe van te ge ringe omvang geweest om in de drin gende behoefte aan particuliere wo ningen ook maar enigermate te voor zien. B. en W. prijzen zich gelukkig, dat het mogelijk is geweest na 1945 een groot aantal woningwetwoningen te doen bouwen, maar het grote te kort aan middenstandswoningen zo wel grote als kleine, maakte het on vermijdelijk, dat meerdere woning wetwoningen betrokken moesten worden door personen voor wie die woningen niet zijn bedoeld. De noodkelijkheid van de bouw van middenstandswoningen behoeft dan ook niet nader te worden aangetoond. Voor vele personen wordt het als een ideaal gezien een eigen woning te bezitten en ongetwijfeld zijn er personen, die hun spaargelden zou den willen aanwenden om dat ideaal te verwezenlijken. In verband hier mede brengen B. en W. in herinne ring, dat ter bevordering van het eigen woningbezit, in het Premie- en Bijdragebesluit Woningbouw var 8 April 1953 de mogelijkheid is ge opend een premie- voor de bouw van woningen, aan natuurlijke personen, die de woning zelf zullen bewonen, gedurende 10 achtereenvolgende ja ren jaarlijkse bijdragen te verzeke ren. In de „Premis- en Bijdragerege ling Woningbouw 1953" wordt verder bepaald, dat de bijdrage 2 y2 pet. van het bedrag der toegekende rijkspre mie bedraagt en deze bijdrage ver zekerd kan worden aan personen, die de leeftijd van vijftig jaar nog niet hebben bereikt. Een belemmering voor deze vorm van particuliere bouw is gelegen in de omstandigheid, dat hiervoor be schikt moet worden over bouwvolu me. Als eerste stap op de weg naar vergroting van de particuliere bouw- bedrijvigheid zien B. en W. de mo gelijkheid, van het bouwvolume voor de komende jaren een zekere hoe veelheid te bestemmen voor hen die van deze regeling gebruik willen maken. Hiertoe zijn B. en W. zeker bereid. De grootte van dit contin gent kan echter eerst worden be- P"ld' ^dat ,h.e' bouwvolume voor| 1954, 1955 en 1956 bekend is. De risico, welke voor de gemeente aan deze vorm van medewerking is verbonden, achten B. en W. vrij ge ring, omdat de gemeente de gelden zou verstrekken onder verband van le hypotheek. Naar hun mening rechtvaardigt hel belang, dat de ge meente heeft bij het op ruimere schaal bouwen van particuliere wo ningen, volkomen, dat enig risico wordt genomen. Eigenaar betaalt 15 pet. Bij het verlenen van credieten dient van de algemene regel te wor den uitgegaan, dat het in bezit ko men van een eigen woning alleen mogelijk is, indien de toekomstige bezitter over een deel van de bouw kosten uit eigen middelen kan be schikken. Dit deel zouden B. en W. willen stellen op tenminste 15 pet. van de met de rijkspremie verminder de stichtingslcosten. Berekend werd, dat de bouw- en grondkosten van een eengezinswo ning met een inhoud van 345 m3, en een schuur van 19 m3, gesteld kun nen worden op rond 18.000.Bij een rijkspremie van 3.675.— is een kapitaal nodig van 14.325.Door de koper moet worden voorzien in 15 pet. van dit bedrag, is afgerond 2.125.zodat het door de gemeen te te verstrekken crediet 12.200. zou moeten bedragen. Dit bedrag zou verleend kunnen worden voor de tijd van 40 jaren, tegen een rente van 4 pet., zodat jaarlijks 2% pet. of 305.op de hoofdsom moet worden afgelost. B. en W. geven de voorkeur aan een vaste jaarlijkse aflossing boven het annuïteiten-systeem en wel in het belang van de geldnemer. Bij een vast jaarlijkse aflossing zijn de lasten de eerste jaren weliswaar het hoogst, maar daar staat tegen over, dat gedurende 10 jaren een rijksbijdrage wordt genoten welke in het door B. en W. gestelde geval zal bedragen 2 H pet. van 3.675.— is 91.88. Is de termijn warvoorde bijdrage wordt toegekend, verstre ken, dan is rentelast zover gedaald, dat het wegvallen van de bijdrage practisch geheel of voor een goed deel is gecompenseerd. Bij een cre diet van 12.200.is de rentelast over het eerste jaar 488.— en over het 11e jaar 366.—; met de vaste aflossing zouden de lasten dus zijn resp. 793.en 671.—, alzo een verschil van 122.By het annuï teiten-systeem zou aan rente en af lossing over de verstrekte lening tedurende 40 jaren jaarlijks een vast edrag van 616,34 verschuldigd zijn Intussen bestaan er geen overwegen de bezwaren tegen het volgen van het annuïteiten-systeem, zodat B. en zullen overwegen in de nader Daarnaast vormt voor de particu- lieren de financiering van de bouw vast fTstellen"'voorwaardendé"ma eohter nog een grote belemmering. gelijkheid van het volgen van dit worden, dat een|SySteem 0pen te laten. Aangenomen kan le hypotheek verkregen zal kunnen worden van 60 pet. van de bouwkos ten, verminderd met de rijkspremie, maar door de hoge stichtingskosten vormen de resterende kosten een zo hoog bedrag, dat het uitgesloten moet worden geacht, dat de desbetreffende personen over voldoende gelden be schikken om dat resterende gedeelte te fourneren. Er dienen dus wegen gevonden te worden, om deze moei lijkheid te overwinnen. Zowel voor de gemeente als voor de car.didaat-eigenaren zien B. en W. een oplossing van de moeilijkheden hier in, dat de gemeente rechtstreeks aan de kopers een crediet verstrekt voor lijk in verband met het slordig ge- het nog ontbrekende bouwkapitaal. B. en W. wijzen er op, dat het te verstrekken crediet, hiervoor aange geven, reeds na 12 paren is gedaald tot het bedrag, ongeveer gelijk aan 60 pet. van de verkoopwaarde van de woning, dus tot het bedrag van een normale le hypotheek. Gemeentelijke voorwaarden. Door de medewerking op deze wij ze, is de gemeente geheel vrij de voorwaarden te bepalen, welke zij meent aan de credietverlening te moeten verbinden. Wanneer de raad zich in principe met het verlenen van medewerking op de boven aan gegeven wijze kan verenigen, zullen B. en W. zo spoedig mogelijk nadere voorstellen doen, waarbij zij de be schikking zullen vragen over een creuiet, waaruit de geldleningen kunnen worden verstrekt en waar bij de voorwaarden ter vaststelling zullen worden aangeboden. B. en W. menen goed te doen thans reeds en kele punten te noemen, welke in de de voorwaarden opgenomen dienen te worden. De woningen zullen moe ten worden gebouwd volgens door B. en W. goedgekeurde plannen. Het zal n.l. nodig zijn, dat aan de techni sche en aesthetische verzorging van de woningen bijzondere aandacht wordt geschonken. Alle waarborgen moeten worden gesteld om de wo ningen zo aantrekkelijk mogelijk te doen zijn en te doen blijven. Aan B. en W. dient de bevoegd heid te worden gegeven aanvragen van candidaat-eigenaren tot het ver lenen van een crediet af te wijzen. Nauwkeurig moet n.l. worden onder zocht of er voldoende zekerheid aan wezig wordt geacht om te kunnen verwachten dat niet alleen de finan ciële verplichtingen, maar ook die omtrent behoorlijke bewoning nage komen zullen worden. Verder zal het B. en W. ook mo gelijk moeten zijn te beoordelen of de door particuliere bouwers gevraag de kooprijs redelijk kan worden ge noemd; dit om te voorkomen, dat de candidaat-eigenaren een te hoog be drag zouden moeten betalen en daar mede hun verplichtingen en het ri sico voor de gemeente onnodig ver zwaren. Kapt. A. B. Bestelink nam afscheid van de Dienst Vrijdagmiddag heeft kapitein A. C. Bestelink. Genie-kaptein van fortifi catiën in de hoofddienstkring Leiden, afscheid genomen uit de militaire dienst. Als burger zal hij echter nog enige jaren aan de Genie verbonden blijven. Kapt. Bestelink werd in de Doelen kazerne toegesproken door de heer A. J. K. Sommers, technisch ambte naar van de Genie, die veel waar dering had voor het werk van de scheidende kaptein en hem dankte voor de prettige samenwerking. Ter herinnering werd een plaquette met de standplaatsen, die kapt Bestelink in zijn 42 dienstjaren heeft gehad. In zijn dankwoord wees kapt Bes telink er op, dat hij steeds getracht heeft zijn best te doen. Hij herinner de aan de uitspraak van generaal Burgerdorffer: De Nato verwondert zich er over, dat de Genie in zo'n goed tempo opbouwt en afwerkt. Zaterdagavond vond het afscheid plaats in het bureau van de eerst aanwezend ingenieur van de Genie in Den Haag. Lt. kol. J. F. Dohna roemde de staat van dienst van kapt. Bestelink en vond het prettig, dat hy als burger nog aan de Genie ver bonden blijft. Overste Focke van het Marine Electronen-bedrijf te Oegst- geest wees op de uitbreidingen, die onder leiding van kapt. Bestelink tot stand gekomen zijn en bood hem een zilveren sigarettendoos aan, waarna kapt. Bestelink een dankwoord sprak. Burgerlijke Stand Geboren; Phillippus Franciscus z. v. P. F. Zaalberg en E. Molenaar; Ja cobus Johannes z. v. J. J. Korswagen en G. van Beek; Catharina Gerarda d. v. H. J. A. Hilders en A. I. H. Leuve; Margaretha Jannetje d. v. E. Molenaar en J- Velthuysen; Boude- wijn z. v. B. Meijll en S. Sebregts. Overleden: A. C G. Veerman zoon 9 j.; A. van Essen huivr. van: Boek hout, 68 jaar.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2