De algemene beschouwingen gesloten Amsterdam is niet officieel de hoofdstad van Nederland Eesveen kreeg bezoek van een eerlijke inbreker £ied aan deze tijd WOLKENKRABBERS Zwendel in legermagazijn ZATERDAG 31 OCTOBER 1953 Ut LlilUüh COURANT TWEEDE BLAD PA,.-NA 2 TWEEDE KAMER De Twêede Kamer heeft gisteren de algemene beraadslagingen over de rijksbegroting, de belastingontwer- pen en de wijziging van de huurwet voortgezet. Thans is het woord aan de rege ring ter beantwoording van de in tweede termijn van de zijde der Kamer gemaakte opmerkingen. De minister-president, de heer DREES, verklaarde, dat Nederland er zeker prijs op zal stellen gehoord te worden, als een vredesverdrag met Duitsland aan de orde komt. maar het is duidelijk, dat de voorberei dingen door de grote mogendheden geschieden. Gezegd is, dat de vooruitgang van het land geschreven wordt op reke ning van het kabinet, terwijl zij te danken zou zijn aan het volk. Spr. herinnerde ^.r aan dat hij gezegd heeft, dat het herstel van het land in breder samenwerking is nage streefd. Bij vorige begrotingsdebat ten heeft hij ook al gezegd, dat het volk het herstel heeft bewerkt, maar dat men toch ook niet mag zeggen, dat de regering het herstel heeft be lemmerd. De regering wenst de verantwoor delijkheid voor de uitgaven niet af te schuiven op de Kamer, maar zij heeft toch zeker het recht er op te wijzen, dat de kamer aandringt op hogere uitgaven en tevens op bezui niging. Het kabinet moet tenslotte kiezen. Een aanduiding van het af snijden van taken kan z. i. zeker door de kamerleden worden gegeven. De vraag inzake gratie aan poli tieke deliquenten kan beter bij de begroting van Justitie worden be handeld, meende spr. Maar hij merkte wel op, dat het overige deel der deliquenten, die nog gevangen 'zitten, zich schuldig hebben gemaakt aan ernstige misdrijven. De motie-Romme had hjj liever in getrokken gezien, om meer vrijheid aan het overleg te schenken. Even tueel zou de motie dan later weer ingediend kunnen worden als dat nodig mocht blijken. Als de heer Zandt spreekt is dat naar sprekers oordeel meer een ge tuigenis dan een betoog waarop hij antwoord verwacht. Stabilisatie valuta. Minister "VAN DER KIEFT ontken de de socialistische wolf in burger- lijke kleren te zijn. Evenals zijn voorganger ziet spr. er altijd keurig uit. (Hilariteit). Die heeft bij de Amerikaanse au toriteiten gedaan gekregen, dat 750 millioen aan local currency besteed mocht worden voor aflossing van lo pende schulden. Dit is toch geen typisch socialisme, aldus de minister. De monetaire politiek der regering is er steeds op gerichtgeweest de stabiliteit der valuta te bevorderen. In zake artikel 6, de kwestie der af- en overschrijvingen van begro tingsposten en vereenvoudiging van onze administratie betreurde spr. de weinige instemming mét dit denk beeld in de Kamer. De regering zal dit voorstel bij no ta van wijzigingen terugnemen en kómen met een wijziging der comp tabiliteitswet waardoor de hoog no dige versobering in de administratie bereikt zal kunnen worden. In 1956. Minister ir. H. B. J. WITTE her haalde, dat rond het jaar 1956 een volgende huurverhoging waarschijn lijk in overweging genomen zal kun nen worden. Wederom wees hy een nota over het huurbeleid af. 'Het amendement-Bommer over de .bedrijfspanden besprekende wees de bewindsman op de essentiële ver schillen met de huren daarvan met die van woningen. Hij gaf de voor keur er aan het algemene verhogings percentage voor woningen ook voor bedrijfspanden te doen gelden. Minister ZIJLSTRA kwaïn nog te rug tot de kwestie van het index cijfer. De feitelijke verantwoorde lijkheid voor de correctie van dit cij fer ligt bij de commissie van die des kundigen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft ingezien, dat de gebruikte methode minder juist ge weest is. Rood relletje. Minister SUURHOFF motiveerde de afwijzing van de verhoging der loongrens voor de sociale verzeke ringswetten tot 6000. Hij besprak de uitkeringen in de Sovjet-Unie, die heel wat lager lig gen dan in ons land. De communis ten werden hieronder zeer onrustig. De heer REUTER (CPN): Die Amerikaanse papegaai liegt! De voorz. dr. KORTENHORST: Laat u de minister uitspreken. Het, lukt u toch niet hem het spreken1 onmogelijk te maken! Minister SUURHOFF kwam hierna tot het nieuwe aanbod tot een een heidsfront met de PvdA. Als hij de heer Reuter goed citeert.... De heer REUTER: Niet ik, maar Naar aanleiding van die schietpartij onder de gemeente Helden, waarbij een marechausese vanuit een hinder laag op een vluchtende stroper ge schoten heeft, waardoor de man le vensgevaarlijk gewond werd, zijn er vragen in de Tweede Kamer gesteld. De minister van Justitie wordt ge vraagd of hij deze wijze van optre den verantwoord aoht en zo niet, welke maatregelen hij dan denkt te nemen om een herhaling te voorko men. jij bent een leugenaar! (Groot ru moer en gehamer van de voorzitter, die de communisten een laatste waar schuwing geeft.) Aanhouding motie. In derde termijn kwam hierna ROMME (KVP) verklaren, dat hij zijn motie niet zou intrekken over eenkomstig het verzoek van de mi nister-president, maar aanhouden. Het denkbeeld van dr. Schouten om uitsluitend een principiële uit spraak te vragen over een verande ring van het loonsysteem in een vrijere loonvorming kon spr's in stemming niet hebben. Spr. was voor vrijere loonvorming onder tegenwoordige omstandigheden zeer geporteerd, maar met een loon- vloer, overleg met bedrijfsleven en beperkte differentiatie. Daarna vroeg hij aanhouding van zijn motie. De volgende week is de artikelsge- wijze behandeling der belastingvoor stellen aan de orde. OOK AMBTENAREN LOONS VERHOGING. Minister Beel heeft aan de Twee de Kamer meegedeeld, dat zowel de per 1 Januari voorgenomen loons verhoging van vijf procent als de richtlijnen voor het verschil van twee cent in de lonen van geschool den en ongeschoolden „uiteraard" ook voor het overheidspersoneel zullen gelden. De loonsverhoging zal naar zijn mening ook een evenre dige verhoging van de pensioenen van dit personeel meebrengen, aldus de minister van binnenlandse zaken in de memorie van antwoord op zijn begroting voor 1954. Dinsdag verklaarde de minister president in zijn antwoord op de al gemene beschouwingen in de Tweede Kamer, dat de Regering nog met voorstellen met het oog op loons verhoging voor het overheidsperso neel zou komen. De mededeling van minister Beel, vooruitlopende op deze aangekondigde voorstellen, sluit blijkbaar aan op de verklaring van dr. Drees. PUROL doet wonderen! Puur geneeskracht, gezondheid en zuiverheid voor Uw huid l Ad verten tie) Napoleon heeft in zijn roemrijke tijd eens bepaald, dat Amsterdam de hoofdstad van Nederland was en daar het oude Mokum door vele eeuwen heen de meest bevolkte en aanzien lijkste stad van Nederland was en is, heeft niemand ooit bezwaar te gen deze uitverkiezing gemaakt. Ne derland wist niet beter of Amster dam was de hoofdstad, hetgeen nog aannemelijker werd gemaakt door de grondwettelijke bepaling, dat de ko ning moet worden beëdigd en inge huldigd binnen de stad Amsterdam. Er blijkt echter in diezelfde grond wet geen lettertje te staan, dat Am sterdam het recht geeft zich rijks hoofdstad te noemen en enkele Ka merleden, die dit ontdekt hadden en bezorgd aan de minister van binnen landse zaken vroegen of het dan geen hoog tijd werd een dergelijk regel tje in de grondwet op te nemen, kre gen van minister Beel ten antwoord, dat het begrip „hoofdstad des lands" hier te lande wezenlijke betekenis mist, zodat de minister geen aanlei ding ziet bij de wet te bepalen, wel- Kerst-zegels voor T.B.C.-bestrijding Voor de vijfde maal zal de Kerst zegel-actie ten bate van de tubercu- loce-bestrijding, onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Centrale Vereniging tot Bestrijding der Tu berculose een beroep doen op het Nederlandse volk. Evenals het vorige jaar heeft de heer D. van Gelde: te Veere, die het vorig jaar een prijs van 1900 dollar won voor zijr ontwerp postzegels voor de Verenigde Naties, de Kerst zegel ontworpen: een dennentak met dennenappel. Deze. zegels zijn verkrijgbaar a drie cent per stuk en worden uitgege ven in boekjes van 100 stuks Zij zijn verkrijgbaar bij de plaat selijke verenigingen, bij de consul- tatiebureaux en vele andere adres sen. AFLOSSING CANADESE BEZETTINGSTROEPEN. Ongeveer 10.000 officieren en man schappen van het Canadese leger, waarvan velen gedurende de laatste wereldoorlog in ons land dienst heb ben gedaan, zullen in de komende zes weken in Rotterdam aankomen of vandaar naar het vaderland terug keren. Het betreft de aflossing van de „27e Canadian infantery brigade group", die in Duitsland is gelegerd. De demobilisanten zullen voor Kerst mis thuis zijn. De aflossing begint vanavond met de aankomst van on geveer 1000 Canadese militairen die aan boord van „Samaria" naar Rot terdam worden gebracht. De aflos- simgstroepen zullen worden gelegerd in een nieuw Canadees kamp in de omgeving van Soest in Westfalen. De militairen, die vanavond in Rot terdam zullen debarkeren hebben de vuurdoop ondergaan in Korea. Zij streden ook met de Britse „common wealth division" in het Verre Oosten. VERHOGING TIJDELIJKE TOESLAGEN TARIEVEN GOEDERENVERVOER OVER DE WEG. In de Staatscourant van gisteren zijn opgenomen wijzigingen van resp. de prijzenbesohikking interlocaal vrachtauto vervoer van partij goede ren 1947, de pr ij zenbeschikking inter locaal vervoer rac, stukgoederen met auto en/of paardentractie 1947, de prijzenbesohikking plaatselijk goede, ren vervoer met autotractie 1947, de prijzen bes ihikking huui en verhuur van vrachtauto's 1947, zomede een wijziging van speciale tarieven vrachtautovervoer. Deze wijzigingen houden een ver hoging in van dt tijdelijke toeslagen op de tarieven voor beroepsgoede- renvervoer ovei de weg. De toe slag, die sedert 1 Augustus 1951 25 pet. bedroeg, is thans verhoogd tot 33 1/3 pet. Deze verhoging was nood zakelijk tengevolge van de in deze branche opgetreden kostenstijgingen, zo deelt men ons van dt zijde van het ministerie van Economiche Za ken mede. De wijzigingen treden 1 November in werking. ke stad als zodanig zal fungeren. Toen hebben de voorvechters van Amsterdam maar vlug gezwegen, want zij zagen plots de afgrijselijke mogelijkheid, dat een andere Neder landse stad Den Haag b.v.! tot de officiële waardigheid van hoofd stad geroepen zou worden. Berkelse moordzaak Was jonge vrouw toch ongeneeslijk ziek? Brief zou het bewijzen Zoals enige tijd geleden werd ge meld, is de behandeling van de Ber kelse moordzaak, die 9 November zou beginnen, voor onbepaalde tijd uitgesteld. Het gerucht ging toen, dat de ver dedigers van de arts, die verdacht wordt zijn vrouw door vergiftiging van het leven te hebben beroofd, een document in handen hebben gekre gen, waaruit voor de arts gunstige conclusies zouden worden afgeleid. Thans is bekend geworden, dat dit document hoogstwaarschijnlijk be-; staat uit een briefje, dat de gestor ven vrouw geruime tijd voor haar dood aan haar man schreef. Uit het briefje zou blijken, dat de vrouw aan verschillende ziekten leed, die de dood ten gevolge kunnen hebben. In het briefje wordt gezinspeeld op de mogelijkheid van een geweldda dig einde. De verdediging heeft eerst geaar zeld van het briefje gebruik te ma ken, daar zij aan de echtheid van het document twijfelde; een schrift kundige heeft echter na wetenschap pelijk onderzoek vastgesteld, dat het briefje inderdaad door de vrouw ge schreven moet zijn en dat de datum van het schrift veel ouder is, dan de dag, waarop de vrouw overleed. Binnen niet al te lange tijd heeft ons land er een uitstekende geoutil leerde luchthaven bij. Eelde zal na melijk de tweede luchthaven van Nederland worden, tevens uitwijkha- ven van Schiphol; en instructie- en opleidingsbasis van de rijkslucht vaartschool. Koortsachtig wordt momenteel op het vliegveld gewerkt aan de uit breiding en met ingang van 1 No vember wordt het vliegveld reeds opengesteld voor alle vliegtuigen uit binnen- en buitenland, met de be perking, dat alleen geland en ge start mag worden van zonsopgang tot zonsondergang. Dit wegens het nog niet gereed zijn van de nacht verlichting van het vliegveld. Zes hangars voor de rijksluchtvaartschool naderen hun voltooiing en de rijks gebouwendienst zal binnenkort be ginnen met de bouw van een inter nat. recreatieruimte, sportveld e.d. voor de leerlingen van de rijkslucht vaartschool die overgeplaatst zullen worden van Gilze Rijen naar Eelde. Eelde heeft een extra bouwvolume ontvangen voor 180 woningen. ZELFSTANDIG NEDERLANDS GEZANTSCHAP IN URUGUAY. Bij Kon. Besluit is de benoeming van dr. P. Flaes, gezant te Buenos Aires, tevens tot gezant in Uruguay ingetrokken, terwijl voorts bij de republiek Uruguay een gezantschap met zetel te Montevideo is opge- rioht. De heer Flaes blijft gezant in Bue- nos-Aires. Het ligt in de bedoeling in Monte video eerlang een gezant te benoe men. Tot die tijd treedt de tijdelijk zaakgelastigde, jihr. mr. E. N. E. Teixeira de Mattos, als hoofd van het gezantschap op. DE ZEEPINDUSTRIE IS VOOR INSTELLING VAN EEN BEDRIJF SCHAP. Na een voorstudie van bijna 2 jaren over de Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie te hebben gemaakt heeft de Nederlandse Vereniging van Zeep fabrikanten in haar jaarlijkse alge mene ledenvergadering van Woens dag 28 October 1953 te Amsterdam het vraagstuk 'gehandeld van de in stelling van een bedrijfschap voor de zeep-, was- bleek- en reinigings middel enindustrie. Dit onderwerp werd ingeleid door de heer mr. R. Dobbelm-ann uit Nijmegen. De zeep fabrikanten, zich bewust van hun taak als ondernemer, zijn er naar van de zijde dei genoemde vereni ging wordt medegedeeld, van over tuigd, dat zij ook- op het terrein van de maatschappelijke ontwikkeling het initiatief moeten durven nemen. Zij besloten om de instelling van een bedrijfschap te bevorderen en daar omtrent in' overleg te treden met de werkgevers-organiaties en met de betrokken werknemersorganisaties. De minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, de heer A. C, de Bruijn, die 's avonds de gast was van de Nederlandse Vereniging van Zeepfabrikanten, heeft in zijn toe spraak gezegd dat haar besluit een hoopvolle gebeurtenis is voor de ont wikkeling van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie in de industriële sector en '"aarom met vreugde kan worden begroet. In Maastrioht wordt van 14 tot en met 22 November a.s. een feestweek gehouden in de Dominicaner kerk. Door de middenstanders van Wijk worden prijzen beschikbaar gesteld ten behoeve van de attracties. De opbrengst is bestemd voor de afwer king van het Maria-monumenit in Wijk-Maastricht. Twee van de vier heiligenbeelden die het monument zullen sieren, staan reeds een jaar op hun plaats De andere twee bron zen beelden zijn al gjereed geko men in de gieterij te Haarlem, maar geldgebrek van het comité was de oorzaak, dat zij nog niet werden af geleverd. MAASTRICHT EERT „MOOSWIEF" Het zogenaamde „Mooswief", een oud volkstype van Maastrichtse marktvrouwen bekend uit de carna- valvierinjg, zal worden vereeuwigd in een standbeeld op de markt te Maas tricht. Het initiatief is uitgagaan van marktbewoners en marktkooplieden die ook voor de financiering zullen zorgen. Het beeld zal door Charles Vos worden gekapt uit Muschel- kalksteen. Van het kleimodel is reeds een afgietsel in gips gemaakt. Het ligt in de bedoeling om het stand beeld aan de gemeente over te dra gen en het behoudens goedkeuring van de raar' te plaatsen aan de zuid zijde van de markt tussen Spilstraat en Nieuwstraat. De onthulling en de officiële overdracht zal geschieden tijdens de opening van de komende carnavalsfeesten. VIER JAAR VOOR DOODSLAG. Wegens doodslag is gisteren door de arrondissementerechtbank te As sen een 50-jarige landbouwer tot vier jaren gevangenisstraf met af trek van voorarrest veroordeeld. De man beroofde op 27 Februari 1953 een 63-jarige pachter van het leven De oorzaak van dit drama was een controverse, die in de loop der jaren tussen de beide mannen was ge groeid, tengevolge van een vreem de, verhouding die er tussen hen be stond. Verdachte was nl. bij zijn pachter als arbeider in dienst en had in zijn eigen boerderij slechts de be schikking over één kamer. In de nacht van 26 op 27 Februari kwam de vete na een feestje tot uitbar- g, waarbij de landbouwer zijn slachtoffer met een mes in de hals slagader raakte. „Nou moet je eens horen, man", zei gisteren een boerin uit Eesveen, toen zij haar huiskamer binnenstap te en daar haar man meende te zien staan. Doch het was haar man niet: „Ik ben een inbreker!", zei de vreem de in de kamer en hij sprak de waar heid ook nog! De boerin nam geen halve maatre gelen; zij ging voor die deur staan en gaf een paar zenuwachtige gil letjes, die heel Eesveen brandweer en politie incluis op de been brachten. Hier werd op zijn beurt de inbre ker weer zenuwachtig van. Hij stap te op de boerin af, duwde haar zoetjes bij de deur weg en rende naar buiten, waar hii precies op tijd arri veerde, want inmiddels kwam de boer al door de keuken gerend om te zien, of zijn vrouw geroepen had. Wait moest de eerlijke inbreker eahter met zijn vrijheid doen; de boerin had heel Eesveen in rep en roer gebracht en daar de man een kennelijke hekel aan oelangstelling had poogde hij zich heimelijk op de landerijen terug te trekken. De boeren uit Eesveen, waren ech ter veel te blij eens een echte en dan nog wel een eerlijke inbreker te zien en zij er achter aan! Als een hirde vloog de inbreker over greppel en sloot, vervolgens in sloot en schuur en ten laatste in de armen van de verrukte Eesveners. Hij ontpopte zich als een 26-jarige Amsterdammer die 55,— aan de boer, waar hij op bezoek geweest Wfis, gaf ze hoorden in zijn spaar pot thuis vertelde hij in ruil daar voor kreeg hij zijn tas en leren jas terug, die hij op de boerderij had achtergelaten en toen mocht hij met de politie rree. De kranten berichten, dat de mensen steeds langer worden. De mensheid verandert nog immer, nooit wordt die verand'ring gestuit; de kind'ren beginnen met groeien maar scheiden er niet meer mee uit. En zelfs wie verand'ring op prijs stelt, wordt nu toch een klein beetje bang: wij worden hoe langer hoe langer, straks worden we hopeloos lang. De statistiek heeft het bewezen: de mensheid blijft groeien gestaag, straks groeien we boven het dak uit, straks vallen we dubbel omlaag. Straks worden we lang, dun en lekker, straks zijn we zo slank als een den, stralp ben ik heel blij en gelukkig, dat ik een klein dikkertje ben. Als dat nog een poosje zo doorgaat, dan zijn wij onmenselijk groot, dan eten wij hoog uit de bomen en lessen de dorst uit de goot. Dan hebben wij boven mooi weder en stormt het beneden misschien, en mist het, dan kun je de straten, waarlangs je dan loopt, niet meer zien. Maar als we weer watersnood krijgen, dan is er wat minder bezwaar, als wast dan het water vijf meter, dan is er nog steeds geen gevaar. We lopen dan even naar buiten en zijn voor het water niet bang, het komt maar tot aan onze kuiten, wij zijn immers hopeloos lang. Het zal nog wel eventjes duren, maar 't komt. dat gelooft U toch wel, wij zijn wolkenkrabbers aan 't worden, we groeien te hoog en te snel. En krijgen dan later je kind ren in een rit op je schouders soms zin, dan zegt Pa alleen als hij tijd heeft vooruit dan maar, klim er maar in! TROUBADOUR. OüOCOOOOOOOaXKXOCOOOCCOOCOOOCOOOOOOOClO WETTELIJKE REGELING BEDRIJFSGENEESKUNDE. Prof. dr. P. Muntendam, direc teur-generaal van de volksgezond heid heeft een ontwerp bedrijfsge neeskunde, die hij zowel een tak van gezondheidszorg als een stuk arbeidsbescherming noemde, voor een wettelijke regeling van de be drijfsgeneeskunde, die hij zowel een tak van gezondheidszorg als een stuk arbeidsbescherming noemde, aange> köndigd Het zal binnenkort worden ingediend. Hij sprak in een vergadering van leden der federatie van bedrijfsver enigingen over de taak en plaats van de arts in de sociale zekerheid. Het verheugde prof. Muntendam dat de sociale verzekeringsraad zich bezig houdt met de geneeskundige con trole op letsel door ongevallen. Per soonlijk meende hij, dat zo effectief mogelijk gebruik van op dit gebied deskundige artsen de voorrang be hoort te hebben. Volgens hem heeft ons land achterstand in het onder wijs in de onzevallengeneeskunde en heeft het volledig gebrek aan onge vallenklinieken. NIEUWE AANWINST VOOR UTRECHTSE UNIVERSITEIT. Gisteren is in het Stads- en Aca demisch ziekenhuis te Utrecht een nieuw instituut voor medische radio logie in gebruik genomen, alsmede de verbouwde röntgenafdeling van de kliniek voor inwendige geneeskun de. De ingebruikneming is een on derdeel van een groot plan tot reor ganisatie van de gehele Medische Fa culteit. De ruimte voor de gisteren geopen de afdeling is gevonden in de be staande kelderruimter. onder het ge bouw, uitgegraven tot op 3Yi meter en met een oppervlakte van 38 bij 12 meter. Er is voorts nog ruimte vrijgehouden voor experimenteel werk van de hoogleraar van de nieuwe afdeling prof. dr. R. H. de Waard. „Volleerd" chauffeur voor f 50.- De Rotterdamse recherche heeft een examinator van het Centraal Bureau tot afgifte van Rijvaardig heidsbewijzen in Den Haag, Van D., wonende te Voorburg, aangehou den, alsmede twee instructeurs van een Rotterdamse autorijschool. De respectievelijk H. en P. gehe ten instructeurs hadden nl. een chauffeur in-spe, die er niet in ge slaagd was het rijbewijs te halen, dat hij nodig had om de wagen van zijn patroon te kunnen rijden, er toe willen overhalen een beloning van ƒ50,te geven. De instructeurs zou den de examinator dit geld in de handen stoppen, opdat de candidaat, verdiend of niet verdiend, toch een rijbewijs zou bemachtigen. Alle drie hebben een bekentenis afgelegd. Een van de instructeurs had het geld reeds voorgeschoten waarop Van D. voor het rijbewijs heeftzorggedragen. De recherche tracht nu uit te zoe ken of men hier met een incidenteel geval te doen heeft dan wel op be doelde examinator reeds meermalen geld in dergelijke gevallen heeft aan. genomen. Het laatste wordt niet on waarschijnlijk peaeht Prins Bernhard als Lohengrin Zwaan als geschenk De Zwanenbroederschap, gevestigd te 's-Hertogenbosch, ontving Donder dagavond aan de broederlijke maal tijd plots bezoek van de zwanenbroe- der Z. K. H. prins Bernhard, die een prachtige grote levende zwaan mee bracht. In het Zwanenbroederhuis in de Hinthamerstraat lief hij deze voor zich uitdragen. De prins heeft de ge hele broederlijke maaltijd bijgewoond en in de avonduren keerde hij te rug naar Paleis Soestdijk,. Aan de jaarlijkse maaltijd was de jaarverga- derig voorafgegaan De aftredende proost, jhr. mr. E. Verheyen, herdacht twee overleden candidandi, n.i. de stadsarchivaris en tevens archivaris van de broeder schap, de heer H. Ebeling, en de can- didandus jhr. Duco de Jonge van Zwijnsbergen. Tot regerend proost werd uitgeroe pen de heer A P. Hubert van Beuse- kom en tot toeziend proost mr. G. van Zinnicq Bergmann. De marechaussée schijnt een zwen del in autobanden op spoor te zijn, die gepleegd moet zijn in de Centrale Magazijnen van de Landmacht in Amsterdam. Het schijnt, dat de uitgave van nieuwe autobanden niet in overeen stemming met de binnenkomst van nieuwe voorraden is, doch het onder zoek zal nog geruime tijd in beslag- nemen, daar een ingewikkeld accoun tantsonderzoek zal moeten plaatsvin den, voordat men de vermoedens zal hebben gepeild op hun juistheid. Er zijn nog geen arrestaties ver richt. Rijdt niet „met de drank in"* Verbond voor Veilig Verkeer Wie het kleine Dieven, die blijkbaar met de wandsprauk „wie het kleine niet eert, is het grote niet weerd", in het hoofd op karwei gingen, zijn in dit geloof diep geschokt ge worden. Wat gebeurde? Toen zij het kantoor van notaris G. te Maas tricht binnen drongen, zag hun schiftend oog twee brandkasten, een grote en een kleine. Zonder zich te bedenken wierpen zij zich op het geringe exemplaar, te meer daar deze aan één stukje mee te nemen bleek. Met veei moeite sleepten de he ren het immobiele voorwerp mee naar huis, om daar na ope ning te moeten ontdekken wij zijn er helaas niet bij geweest dat de kast slechts ongeldige en verlopen munten bevatte. Eigenlijk toch een beetje sneu. Voortaan zullen de heren wel denken: „Wie het kleine wel eert, ziet het grote verkeerd".

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8