Uiöse^hutspot Dr. J. M. Somer sprak voor Leidse ex-pol. gevangenen Biologenclub betaat 30 jaar „Bisschopsbenoeming" in Polen Rumoer in Panmoendjons kleuterklas De weg naar Europees leger loopt over de Saar Over zwanenbroeders en proosten BIOSCOPEN ZATERDAG 31 OCTOBER 1953 DE LE1UEE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 „Zij sprongen in de nacht" Voor wie het hoek „Zij sprongen in de nacht" over de Nederlandse Inlichtingendienst van 1943 tot 1945 kennen, is de naam van dr. J. M. Somer een begrip. In die moeilijke oorlogsjaren is hij leider van deze dienst geweest. Het bestuur van de Ned. Ver. van Ex-politieke Gevan genen uit de Bezettingstijd, district Leiden, slaagden er in dr. Somer een avond naar Leiden te krijgen om over zijn ervaringen te spreken. Zó groot was hiervoor gisteravond de belang stelling van de leden, dat zij als ha ringen in een ton in een der zaaltjes van Het Gulden Vlies gepakt moes ten worden. Voorzitter L. Questroo heette hen allen welkom. Dr. Somer begon te vertellen, dat er terecht veel rumoer is geweest om de Nederlandse Inlichtingendienst. Zoals die voor de oorlog bestond, voldeed zij aan de eisen in vredestijd. De dienst werd behoorlijk geïnfor meerd, maar had beter moeten luis teren naar hetgeen b.v. majoor Sas, militair attaché in Berlijn, mededeel de. Men heeft zijn waarschuwingen In de wind geslagen. Er was zelfs niet gezorgd voor een behoorlijke verbinding met Engeland, zodat de regering na haar uitwijken naar En geland geen contact had met het ïigen land en met het groeiend verzet. Tussen 1940 en 1943 werd meer malen een nieuwe inlichtingendienst ►pgebouwd, waarin ook de Engelsen teggenschap hadden. Er werden ech- :er geen deskundige krachten aange- rrokken, zodat het telkens op een mislukking uitliep. Een dramatisch aoogtepunt van deze periode was het geruchte England-spiel; 32 agenten werden aan parachutes boven Neder land neergelaten en vielen prompt in landen van de tevoren gewaarschuw de Duitsers. Tussen Februari en Mei L943 herhaalde dit drama zich, mede door achteloosheid van de Engelsen; toen vielen er 17 agenten in handen van de bezetters. In 1943 werd er eindelijk een ge heel nieuwe dienst opgebouwd, die onder militaire leiding kwam te staan, los van politieke belangen. De leiding werd opgedragen aan dr. Somer, die tot 1942 in Nederland ver bleef en dus op de hoogte was van het verzet, waarmede hij vanuit En geland goede contacten legde. Nobelprijzen voor de vrede Twee Nobelprijzen voor de vrede zijn gisteren te Oslo toegekend: de Vredesprijs voor 1952 (die vorig jaar nog niet was uitgereikt) is toegewe zen aan een zeer groot werker op so ciaal gebied, de befaamde zendeling arts prof. dr. Albert Schweitzer. En voor de Vredesprijs-1953 is uit verkoren de man, die door Truman „een der grootste levende Amerika nen" werd genoemd, de militair en staatsman, die na de oorlog met het Marshall-plan" optrad als de peet vader van het Europese herstel, ge neraal George C. Marshall. De aan prof. Schweitzer toegeken de onderscheiding gaat gepaard met een geldsbedrag van 171.134 Zweedse kronen (omstreeks f 126.000), en die van generaal Marshall met een som van 175.292 Zw. kronen (omstreeks 129.000. Veel goed werk gedaan. Na de pauze vertelde dr. Somer iets over de 43 agenten, die door zijn dienst boven Nederland werden neer gelaten. Onder hen bevond zich lt. De Jonge, die contact moest zoeken met het Vaderlands Comité, dat korte tyd daarna werd opgerold. Hij richtte de groep Albrecht op, de eer ste grote militaire groep, die vooral in 1944 goed werk heeft gedaan. De agenten beleefden allerlei adembenemende avonturen. Som migen werden neergelaten boven de Zuiderzee en moesten zich zwem mend trachten te redden. Een ander viel 's nachts midden in een troep Duitsers, die in de bossen van Groes- beek aan het oefenen waren; van schrik renden de Duitsers weg Door een geperfectionneerde peil- techniek konden de Duitsers veel agenten opvangen. Toch hebben zij goed werk gedaan, o.a. door de instal latie van geheime zenders. Iedere dag werd het weerbericht doorge geven ten behoeve van de R.A.F. Anderen gaven economische berich ten door, zodat de regering reeds vóór de bevrijding bestellingen in 't buitenland kon doen voor het herstel van Nederland. In totaal werden er niet minder dan 10.000 telegrammen gewisseld. Dr. Somer, die tenslotte nog enige vragen beantwoordde, besloot met 'n eresaluut aan hen, die hun leven BENOEMING TOT HOOGLERAAR AAN DE LEIDSE UNIVERSITEIT Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der Godsgeleerdheid aan de Rijks- universiteit te Leiden, prof. dr. G Sevenster, om onderwijs te geven in de uitlegging van het Nieuwe Testa ment, met inbegrip van de inleidings wetenschap en oud-Christelijke let terkunde. AMBTSAANVAARDING VAN PROF. DR. A. G. H. BACHRACH Gistermiddag heeft prof. dr. A. G. H. Bachrach in het groot auditorium het ambt van buitengewoon hoog leraar in de Engelse letterkunde aan de Leidse Universiteit aanvaard met het uitspreken van een inaugurele oratie onder de titel „Het dichter- oog in de Engelse letterkunde". ROTTERDAMSE HOGESCHOOL Aan de Economische Hogeschool te Rotterdam slaagde voor het docto raal examen in de economische we tenschappen de heer H. van der Ruit uit Leiden. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia Elisabeth Maria d. van F. Zuiderduin en A. H. M. Oudshoorn; Cornelis z. van J. Rijs- bergen en G. C. Jansen; Cornelis z. van W. Wijnnobel en E. v. d. Steen; Lena Magdalena d. van J. Straaijer en M. v. Oord v. d. Vlies; Arendje Jacoba Maria d. van N. Moot en W. J E. Spierings; Maria Johanna Gem ma d. van L. J. v. Schagen en C. A. M'ö\^erleden: H W. A. Remmerswaal I werd hi^ naar het Acad. Ziekenhui, hebben gegeven in dienst van de In- I huisvr. van Schuts, 55 jJ. Roessen vervoerd, waar hij 's avonds om zes lichtingendienst. I wednr. 78 j.; J. Schipper vr. 58 j. I uur overleed. De Leidse biologenclub, waarvan alle studenten in de biologie te Lei den lid zijn en vele bekende biologen uit het gehele land tijdens hun stu dietijd lid zijn geweest, viert Vrijdag 27 November a.s. haar zesde lustrum met een reünie en een feest avond. De officiële opening van de fees telijkheden geschiedt die middag door de huidige praeses, de heer P. Fuchs. Hierna zal prof. dr. H. J. Lam, hoog leraar in de systematische plantkun de, een rede uitspreken. Prof. dr. Jo hanna Westerdijk houdt vervolgens een lezing. Na afloop van de bijeen komst recdpieert het bestuur in het Academiegebouw. Na een gezamen lijk diner volgt een feestavond, die wordt besloten met een bal. De dag tevcren is er een onofficiële feest- Dodelijk ongeval van negen-jarige jongen Onder een groentekar Gistermiddag om drie uur heeft op de Rijnsourgerweg een ernstig ongeval plaatsgevonden, dat aan de 9-jarige A. C. G. Veerman het leven heeft gekost. De jongen reed mee op een groentewagen en viel er plotseling van af, met het gevolg, dat hij onder een der wielen terecht kwam. In zorgwekkende toestand viering voor de leden van de LBC, o.m. bestaande uit sportwedstrijden en een gezellige avond in het Zoölo gisch Laboratorium. De LBC werd op 28 November 1923 opgericht door een aantal biologische studenten, onder wie dr. A. D. Coüte, de huidige directeur van het ITBON (Instituut voor Toegepast Biologisch Onderzoek in Nederland) te Arnhem, en de huidige Wageningse hoogleraar prof. dr. H. J. Venema. Laatstgenoem de is opgetreden als eerste voorzit ter. Tot de oud-leden van de LBC behoren o.m. prof. dr. N. Tinbergen en prof. dr. G. P. Baerends. Verschei- denen van hen worden op de reünie verwacht. In de begintijd telde de LBC slechts dertig a veertig leden, daar het aantal studenten in de biologie destijds veel geringer was dan nu. Ook de geologen, wier aantal toen eveneens veel kleiner was, waren lid, maar die hebben thans een eigen vereniging. Op het ogenblik heeft de LBC ongeveer 150 leden. De LBC organiseert geregeld lezin gen en excursies en verzorgt voorts jaarlijks in samenwerking met een der hoogleraren een buitenlandse excur sie, waarvan iedere bioloog na zijn candidaatsexamen er minstens één moet maken. Sedert kort is hiervoor een excursiefonds opgericht. Na de oorlog zijn er enkele disputen ge vormd, waarvan er zich slechts één op biologisch terrein beweegt. Om streeks 1935, tijdens het voorzitter schap van de huidige hoogleraar in de experimentele dierkunde prof. dr. D. J. Kuenen, zag het orgaan van de LBC „Het kameleon" het licht. KATHOLIEKE ^EEKAGENDA VOOR LEIDEN Opgaven en inlichtingen bij het KA TH. SOCIAAL BUREAU Plantsoen 25, tel. 20503, iedere werk dag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Bovendien Dinsdag- en Donderdag avonden van 7 tot 8 uur. VOOR DE WEEK VAN 1 TOT EN MET 7 NOVEMBER Dinsdag 3 Nov.: Nederlandse Reis- vereniging voor katholieken, 8 uur, in „In den Vergulden Turk" De heer G. Monnink spreekt over zijn reis naar Egypte. Doktersdienst. Zondag a.s. 1 No vember zal de dienst worden waar genomen door de doktoren de Bruijne Piecerse, Pleiter, Simons en Ver- brugge. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 31 Octo ber 13 uur tot Zaterdag 7 November 8 uur waargenomen door: de Apo theek Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark no. 8, Tel. 26274. Vervolg Stadsnieuws op vierde blad. pag. 1. Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk dooi ge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Zaterdag 31 October De Rotterdamse recherche heeft 'een goede slag geslagen door een 25jarige koperslager aan te hou den, die veertig horloges (1500 gul den) had gestolen. De man had de buit verkocht voor ƒ700,en met dat geld goede sier gemaakt op het 3 Octoberfeest in Leiden. Thans heeft hij in de cel volop gelegen heid nog een na te denken over de pret, die hij op het Schuttersveld beleefd heeft. Op 3 November a.s. zal de avond openstelling van het Rijksmuseum van Oudheden des Dinsdegsavonds tussen 8 en 10 uur gedurende de wintermaanden hervat worden. Dan zullen de zalen voor klassieke en Egyptische beeldhouwwerken, voor het klassieke glas en brons en voor de Egyptische mummies en mum- miekisten weer voor het publiek, bij kunstverlichting, te bezichtigen zijn. Een museum bezoek bij kunstlicht zal de bezoekers wel op bijzondere wijze in staat stellen zich te verdie pen in karakter en schoonheid der oude kunstwerken, die hier zijn ten toongesteld. Het bestuur van de Volksdans groep „Nieuw Holland" deelt de le den mede, dat de zaal hedenavond welwillend is afgestaan door de Fotu, zodat de lessen doorgang kun nen vinden. Ook belangstellenden zijn welkom in de gym. zaal Mar- nixstraat, aanvang 8 uur. De Ned. Bond van Tuinbouwstu- dieclub van Tuinbouwcursussen, afd. Leiden hield gisteravond zijn maandelijkse vergadering. Na het huishoudelijk gedeelte was er een keuring van de door de leden ge kweekte Chrysanthen. De uitslag was: J. v. d. Berg le pijs, J. H. Smit 2e, W. Zwart 3e, K. de Groot, A. Lagendijk, J. v. Alfen en H. Grif fioen. Na de pauze hield de heer C. v d. Werf een inleiding over „Aan leg en onderhoud van sportvel den." Hierna werden de 5 tulpen bollen uitgereikt voor de huisbroei- wedstrijd in Februari. De belangstelling voo de Requiem van Verdi, die Woensdag 4 Novem ber a.s. door Toonkunst in de Stads gehoorzaal wordt uitgevoerd, is zó groot, dat de kaarten nu reeds uit verkocht zijn. Om de teleurgestelden toch nog in de gelegenheid te stel len van deze unieke uitvoering te genieten, zal er Dinsdag 3 Novem ber een voor-uitvoering worden ge geven, waarvoor nog kaarten ver- kri baar zijn. In Nijmegen slaagde mej P. W. Th. van Paridon voor het examen Paedagogie M.O. (A.). Op 1 November zal het 25 jaar Geestelijke terreur Enkele dagen geleden stuurde As sociated Press een bericht de wereld in, dat dit persbureau opgevangen had van radio Warschau. Deze com munistische zender had verteld, dat de Poolse regering een professor in de theologie aan de universiteit van Warschau had benoemd tot „bis schop" van Breslau „omdat, het Va- Reeds in Mei van dit jaar deed kardinaal Wisjinsky de Poolse rege ring weten, dat hij toestemming had gekregen van de H. Stoel, om in het bedoelde gebied bisschoppen te be noemen. De Poolse regering heeft echter van die tijd af systematisch alle bisschop pen, die voor dit gebied benoemd werden, verhinderd hun functie uit te oefenen. Dit noopte kardinaal Wisjinsky ten slotte tot een memo- ticaan tot dan toe geweigerd had in rapdum aan de president van de gebied een bisschop te benoe men". Het betreft hier de benoeming van een bisschop in het gebied, dat ligt tussen de vroegere Poolse grens en de Oder-Neisse-linie. Hoe grof de leugen is, die dit radiobericht ver meld moge blijken uit het feit dat juist deze benoeming een dei hoofd zaken van de arrestatie van kardi naal is geworden, een arrestatie, die momenteel de gehele wereld met zorg en verontwaardiging vervult. De communistische afgevaardig den hebben Zaterdagochtend te Pan- móendjon het geven van uiteenzet tingen aan Noordkoreaanse en Chi nese krijgsgevangenen, die niet ge repatrieerd willen worden, hervat, na een onderbreking van bijna twee weken omdat de Noord-Koreanen weigerden de uiteenzettingen bij te wonen. Noordkoreaanse gevangenen ver stoorden eóhter de uiteenzettingen door anti-communistische leuzen te schreeuwen en tafels en stoelen naar de communistische officieren te gooien. De gevangenen waren zonder veel drukte uit hun verblijven gekomen, doch zodra de eerste groep de ten ten, waar de communistische uiteen- zetters wachtten, bereikten, drongen zij naar binnen en begonnen zij te schréeuwen tegen de Noordkoreaan se officieren. Poolse regering, waarin hij deze te genwerking aan de kaak stelde; dit memorandum werd een van de hoofdoorzaken van de arrestatie van de kardinaal. Het is onnodig op te merken, dat de door de kardinaal benoemde bis schoppen de waarheden der Kerk stelden boven de leuzen van het communisme en hiermede is dan te vens de kwaliteit van de thans be noemde bisschop getekend. Japans strijdmacht wordt vergroot Japan en de Verenigde Staten zijn overeen gekomen, dfit de Japanse defensiestrijdkrachten zullen worden uitgebreid. Aldus is Vrijdag te Wash ington officieel bekend gemaakt. De omvang van de uitbreiding der 110.000 man omvattende strijd macht wordt niet genoemd, maar in gezaghebbende kringen wordt ge zegd, dat de Verenigde Staten heb ben verzocht, dat zij zo spoedig mo gelijk zal worden vergroot tot 325.000 a 350.000 man. De kwestie van de omvang van de strijdmacht en die .van de militaire hulp van de V. S. zullen weer spoe dig te Tokio -worden besproken. Japan zal de opbouw van het le ger bespoedigen binnen de grenzen, die door zijn binnenlandse proble men worden gesteld, aldus het com muniqué. Dinsdag Frans- Duitse besprekingen Volgende week Dinsdag breken voor Europa belangrijke dagen aan: dan beginnen te Bonn nieuwe Frans- Duitse besprekingen over het Saar- probleem besprekingen waarvan het zal afhangen of Frankrijk het verdrag voor de Europese Defensie gemeenschap zal ratificeren, en daarmede, of deze gemeenschap er inderdaad ook zal komen. De vooruitzichten zijn voorlopig nog niet gunstig: Minister Bidault heeft in de Franse Senaat opnieuw moeten ervaren, dat de grote meer derheid van de Franse parlements leden er niet aan denkt tot ratifica tie over te gaan zolang de Saarkwes- tie niet in v.or Frankrijk gunstige zin is geregeld. De onbuigzame Franse houding heeft deze week nieuw voedsel ge vonden in de als „ultra-nationalis tisch" bestempelde houding der Duitse partijen in het jongste Bonds dag-debat. Daar immers hebben zowel de li berale coalitie-genoten van Aden auer als de socialistische oppositie onomwonden geëist, dat Frankrijk zal afzien van alle pogingen de Saar ook politiek los van Duitsland te houden. Adenauer zal Dinsdag allereerst besprekingen voeren met de Franse Hoge Commissaris, Frangois Poncet, en wanneer dit inleidend overleg succes zal hebben, zal hij nog in de loop van November onder vier ogen gaan praten met zijn Franse ambt genoot Bidault. Om de Europese eenheid en voor al het Europese leger te „redden", zal Adenauer, naar algemeen wordt verwacht, tegen de wensen van een groot deel van de Bondsdag in, toch bereid zijn tot offers in de Saar- kwestie. geleden zijn, dat de heer E. J. van Cortenbergh, procuratiehouder van het kantoor Leiden der Amsterdamse Bank N.V -Incasso-Bank N.V., in dienst trad van he+ toenmalige ban kiershuis der heren Scheurleer Zonen, welke zaak inmiddels door de Incasso-Bank N.V. is overgeno men. Maandag 2 November zal dit feit 's morgens ten kantore der Bank, Rapenburg 39, herdacht wor den, waarna eer. ieder, die de heer Van Cortenberghe wil gelukwensen, daartoe te zijnen huizen, Boshuizer- kade 2, gelegenheid zal vinden. STADSKOK. Haarlemmerstraat doet mee met de Lichtweek Donderdag vergaderden de Haar lemmerstraat winkeliers in verband met de lichtweek, die het actiecomité Leiden-Leeft omstreeks St. Nicolaas zal organiseren. Aangezien op de Haarlemmerstraat zeer moeilijk een algehele straatverlichting aan te brengen is, in verband met 't drukke verkeer, werd besloten bij de deel nemers een uniforme verlichting aan te brengen. Aan de gemeente zal medewerking worden verzocht om ook aan de op de Haarlemmerstraat gevestigde scholen en hofjes eenzelf de verlichting te doen aanbrengen. Tijdens de vergadering werd mede deling gedaan, dat reeds 65 der winkelier zich hadden aangemeld om mede te werken, zodat verwacht mag worden, dat de Haarlemmerstraat tijdens deze lichtweek weer duizen den belangstellenden zal trekken. Verder werden er plannen gemaakt voor een reclame-actie en muziek tijdens deze lichtweek, die nog nader zullen worden bekeken. Aan het slot der vergadering sprak de voorzitter de wens uit, dat ook de overige winkeliers van de Haarlem merstraat zich in de komende dagen voor deelneming zullen aanmelden, opdat deze lichtweek een succes zal worden. 15 GENTSE KUNSTENAARS EXPOSEREN IN LEIDEN Het comité Gent-Oxford-Leiden or ganiseert in het stedelijk museum „De Lakenhal" een tentoonstelling van het werk van 15 hedendaagse Gentse kunstenaars. De opening zal Zaterdag 7 November om half vijf verricht worden door burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot. In de jaarvergadering van de Illustre Lieve Vrouwe Broederschap gis teren te 's-Hertogenbosch gehouden, heeft Dr. F. H. Fentener van Vlissin- gen een door de bekende kunstschilder Bernard van Vlijmen te Naarden vervaardigde schilderij van H. M. Koningin Juliana aan de Broederschap overgedragen. Dr. Fentener van Vlissingen heeft dit schilderij laten vervaardigen als lid van de Zwanenbroederschap omdat Koningin Juliana het jongste lid var de Broederschap is. Het schilderij vertoont op de achtergrond ook de beeltenis van Willem de Zwijger, die het eerste lid van Koninklijke bioede van de Zwanenbroederschap was. IN DE LEIDSE Casino heeft voor de zesde maal de ontroerende film „De zoon van niemand" geprolongeerd. Als dit geen record is voor Leiden, komt het er toch dicht bij. Voorf 14 jaar. Rex heeft de Franse film „Moulin Rouge" van Trianon overgenomen. Boven 18 jaar. Lido. De film „Gele Terreur" brengt een beeld uit de bezetting de Philippijnen door de Japanners. Het is 'n primitieve film. waarin de Philippino's aen eerste proeve van eigen filmkunst willen brengen. Het verhaal, dat zich in deze film af speelt, geeft een beeld van het ver zet der Philippino's tegen de wreed heid der Japanse overheersers. Het middelpunt van de verzetsbeweging is een zekere kapitein Renaldo, van wiens afkomst niemand iets weet. Een voorname rol wordt evenwel gespeeld door Maringa, de dochter van een der verzetsleiders, die ver loofd is met een jongeman, Alfredo genaamd, die er prat op gaat geld te verdienen aan de Jappen, hetgeen hem door Maringa wordt verweten. Hij valt echter ook in handen van de Jappen, komt eveneens aan de geselpaal en leert dan nog wat zijn vrienden voor hem betekenen. Hij komt tot inkeer, sluit zich aan bij verzetsbeweging en wordt een hfrer steunpilaren totdat de bevrij ding komt en ook hier orde en rust terugkomen. Gekeurd door de KFC voor 18 jaar. Luxor. De Amerikanen hebben zich gewaagd aan de verfilming van de beroemde roman „Les Misera bles" van Victor Hugo en het resul taat is niet onverdienstelijk. Wan neer een bekend werk op het cellu loid moet worden vastgelegd, treedt eerst goed aan het licht, dat de film ook aan beperkingen onderhevig is. Men moet in dat geval heel waf presteren, om de lezer van de roman niet teleurgesteld uit de bioscoop te zien vertrekken. Uit deze gezichts hoek bezien, valt deze Amerikaanse film zeker mee. Afgezien van de bijna noodzakelijke tekortkomingen, is men er in geslaagd een goede sfeer te scheppen. De geschiedenis speelt zich af in een revolutionnair tijdperk. Treffend is het leven van de galeien verbeeld en de terug keer van Jean Valjean uit de ont beringen en mishandelingen in de maatschappij. Zijn overgang tot het normale leven en de moeilijkheden, die hem steeds blijven achtervolgen, omdat hij zich niet bij de politie heeft gemeld, hebben de nodige spanning. Knao is de figuur van de politie-officier, din op een ziekelijke wijze aan het woord van de wet hangt. De levensvisie van hem en degene, die hij vervolgt, Jean Val jean, botsen in deze film herhaalde lijk en daardoor gaat de film boeien zonder dat men genoodzaakt wordt supporter te zijn en zicih af te vra gen. Wie zal het winnen. Het is een film die de kenmerken van een re volutionnair tijdperk, verruv/ing en wreedheid naast menselijke groot heid, tot hun recht laat komen. Bo ven 18 jaar. Trianon. Dat Esther Williams min of meer een meermin is, wisten wij reeds; wij hebben haar door ver scheidene films heen zien zwemmen. Het is dan ook niet te verwonderen dat in deze film, welke de titel draagt van „Min of meer een meermin" (Million Dollar Mermaid), gezwom men wordt en niet zo'n klein beetje ook. Esther Williams is hier een meisje dat in haar jeugd aan kin derverlamming heeft geleden en de verlamming in haar benen heeft overwonnen door zwemmen. Zij wordt daar zo'n phenomeen in, dat zij het kampioenschap van N.-Z.-Wa- les behaalt. Een financiële crisis brengt haar naar Londen, waar zij m kennis komt met een kermis-artist, die van haar zwemkunst een „num mer" maakt Enfin, hoe gaat dat: zij komt terecht in Amerika, viert triomfen in het Hippodrome te New- York, zwemt voor de film in Holly wood en krijgt tenslotte een ongeluk, want er moest toch een eind komen aan het gezwem. Het verhaal doet er natuurlijk niet toe; de hoofdzaak in deze film is de show, welke in kleuren en geuren wordt vertoond. Speciaal de wate— ballet-scènes in het New Yorkse Hip- podTome zijn een fantastisch kleuren spel, vol gratie en charme. Wie van show houdt, vindt hier zeer fraaie staaltjes van gracieuze zwemkunst, een sierlijk spel van lijn en kleur. Voor alle leeftijden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2