3)e CeidóeSoii/fcct/iiL TIEN JAAR GELEDEN BELOOFDE MEN VRIJHEID AAN OOSTENRIJK T oekomst zonder beelden Thans is het nog een bezet land Faroek in knel de De zon brak door in de Po-vlakte Franse Senaat niet voor Europees leger Ven Naties eisen rapport over de West MUZIEKSCHOOL ZWAAG Bij nacht en ontij dicht Nederland zijn dijken Korreltje Directeur: C. M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 31 OCTOBER 1953 45ste JAARGANG No. 13031 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs- f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 OET is een verkeerd idee, dat het feest van morgen bestemd is, degenen onder de heiligen, die in de kringloop van het kerkelijk jaar niet aan de beurt komen of die in de be langstelling wat op de achtergrond zijn geschoven, tenminste één dag in het licht en in de bloemetjes te zet ten. Het feest heeft een heel wat die per achtergrond dan de „multiplicatis intercessoribus", dan een vrome mul- tipliceer-machine. Het heeft tot ach tergrond de toekomst van iedereen. Er worden tegenwoordig 3-dimensio- nale films vertoond, waarbij door middel van een gekleurde bril de schijn wordt gewekt, dat men in de film is opgenomen en het verhaal gaat, dat een bioscoopbezoeker zulk een film is ingewandeld en nooit meer is teruggekeerd! Maar de film, welke morgen kerkelijk wordt ver toond is niet drie-, maar een vier dimensionaal, en de vierde dimensie of vierde afmeting daarin is de eeuwigheid. In deze film van het menselijk leven, waarin ieder zijn rol speelt en tegelijk toeschouwer is, wordt voor de geest een ongekend, maar duidelijk te vermoeden verge zicht geopend, waar men willens nil- lens heen gaat en waaruit niemand meer terugkeert. De spelende toe schouwers verschijnen en verdwijnen op het witte doek en het grote raad sel is en blijft: waai gaan ze heen? waar gaan wij heen? Zelfs de open baring is niet bij machte omtrent dit raadsel veel opheldering te verschaf fen. De vierde dimensie, die van de eeuwigheid en van ons voortbestaan daarin, valt buiten de natuurlijke er varing en is in het gewone spraakge bruik derhalve slechts vaag en on volkomen weer te geven. Men moet wel tot beeldspraak zijn toevluoht nemen als b.v. het Eeuwige Licht en de Eeuwige Rust, maar deze beeld spraak is ontleend aan gegevens en toestanden, welke het hiernamaals feitelijk niet raken. Het hiernamaals is binnen de gezichtseinder van het leven even wijds en ver als de zee, die met haar golfslag het strand van het vasteland bespoelt. Ieder mens op deze wereld, tenzij hij moedwillig zijn natuurlijk verstand verdraait, weet, dat hij eens het vasteland van het leven onder zijn voeten zal voe len wegzinken en dat hij dan de ein deloze eeuwigheid binnengaat, een eeuwigheid vol raadselen, een voort bestaan in een andere staat dan de vertrouwde. Het is niet te verwon deren, dat de mens huivering ge waar wordt voor die overgang, waar van hij uit de openbaring de verlok king kent. Hij veronderstelt, dat het eensklaps wegnemen van de zintui gelij ke blindduek hem een eindeloze leegte zal doen ondergaan, waaruit hij zou willen vluchten, maar niet meer kan. Hij veronderstelt, dat hij zich verpletterd zal gevoelen door de ongesluierde tegenwoordigheid Gods. Maar deze veronderstellingen zullen blijken angstdromen te zijn, die bij de dood van een rechtvaardige of boetvaardige plotseling zich oplossen. Wij hebben aan het sterfbed gestaan van een dierbare vrouwe De blijde verrukking, welke over haar ge laatstrekken gleed; de kracht, waar mede haar stervend lichaam zich op richtte als wilde het meegaan uit dit aardse leven, dat weinige secon den later zou afbreken, deze erva ring beschouwen wij als een persoon lijk bewijs, dat de overgang uit dit leven het begin is van een zeer grote vreugde voor degenen, die God heb ben liefgehad. Deze vrouwe had zo gaarne nog DÜjven leven, maar wij nemen aan, dat zij op dat sterv'ens- ogenblik zelfs door een wonder niet meer zou hebben terug gewild. Er zijn voor de geluks-staat, waarin de genen zich bevinden, die uit alle volkeren in en door de Zoon van God daartoe worden opgeroepen, in aard se bewoordingen geen omschrijvin gen te vinden. Het enige, maar ook alles-zeggend: zij zijn bij God. Men hoede zich voor populaire om schrijvingen als hemelpaleizen en paradijzen of voor fantastische voor stellingen om het lot t^ tekenen var hen, die de duisternis van de eeuwi ge verwerping op zich hebben gela den. Zulke schilderingen, waaraan kunstenaars zich vroeger waagden, zouden indien zij werkelijk weer gaven, wat we er van weten een lege lijst te zien geven, en dan is men spoedig uitgeschilderd! Wat door de openbaring ons omtrent het hier namaals is bekend gemaakt, is bij gelijkenis in de beeldspraak van het stoffelijk-geziene uitgedrukt. Het on zienlijke kan ons nu eenmaal niet an ders worden medegedeeld. Misschien is het medegedeeld, maar dan kunnen we het niet begrijpeh. Belangrijker, en voor volwassen mensen ook juis ter, dan het zich voorstellen, is het weten, het weten, dat God wacht, .bet weten, dat zij, die in Christus zijn ontslapen, bij God zijn, het weten, dat de banden, welke hen met de aarde bonden, niet verbroken zijn, maar dat de Kerk van God alle mil- liarden mensen, die strijden, lijden en zich verblijden, in een hechte liefde band van gebed en offer tijdeloos samenhoudt. Tijdeloos tot aan de voleinding van de tijd, als de schep ping en de geredde mensheid zullen herschapen worden tot een nieuw en smetteloos leven bij de wederkomst in glorie van de Zoon van God. „ONS GEDULD IS NU TEN EINDE" „Ons geduld is ten einde. Het Oostenrijkse voik doet door middel van de krachtigste demonstratie sinds het einde van de oorlog een beroep op de wereld. Het wil tonen, dat de huidige toestand niet langer houdbaar is." Zo sprak gisteren de Oostenrijkse kanselier Julius Raab tijdens een vol tallige zitting van het parlement. Zijn woorden werden via de radio be luisterd door het Oostenrijkse volk, dat voor vijf minuten het werk had neergelegd en de winkels had gesloten. Het was gisteren precies tien jaar geleden dat Rusland, Amerika, Engeland en Frankiijk in Moskou aan Oostenrijk vrijheid en onafhankelijkheid beloofden. Het ongeduld der Oostenrijkers werd getypeerd door de voorzitter *.an de rechtse Liga der Onafhankelijken, Max Stendeback. Deze zei, dat zijn partij een voorstel bij het parlement zal indienen om met ingang van 1 Januari 1954 de be zel tingsm'ogendheden „volkomen te negeren". De socialistische fractie- vüorzitter dr. Bruno Pitterman drong er op aan, zich niet meer te storen aan een geallieerd veto bij welke wet dan ook, die door het parlement wordt aangenomen. bladen in Oostenrijk schonken aan deze sombere verjaardag geen aan dacht. En in het parlement waren de communisten de enigen die niet ap plaudisseerden toen Julius Raab de slotwoorden sprak: „Nu eisen wij, dat de vier geallieerde mogendheden niet doof zullen blijven voor de stem van het Oostenrijkse volk, een rust- tig volk, dat vandaag laat weten: Het is genoeg. Geef ons eindelijk ons WIE WEL EN WIE NIET WILLEN. De bijzondere zitting van het parle ment werd zelfs bijgewoond door de Oostenrijkse president Theodor Koerner, hetgeen gezien zijn hoge leeftijd een grote uitzondering is. Kanselier Raab deed een beroep op alle vier de bezettingsmogendheden om Oostenrijk de vrijheid te herge ven. Zijn rede stond in scherp con trast met de verklaringen, die eerder op de dag de drie westelijke ambas sades hadden uitgegeven. Alle drie brachten de dierbaarste wens" van hun regering tot uiting om Oosten rijk zo spoedig mogelijk de status van onafhankelijkheid te verlenen en al le drie beschuldigden eenparig de Sövjet-Unie van moedwillig uitstel. Raab echter betrok in zijn beschul diging ook de Verenigde Staten, En geland en Frankrijk, vermoedelijk om Moskou niet onnodig tegen zich in het harnas te jagen en zelfs de kleinste kans op een overeenstem ming tussen de Grote Vier te behou den. Alleen de Russische ambassade liet vandaag verstek gaan bij de betui gingen van medeleven der vroegere geallieerden. De communistische dag- recht Laat ons werken in een onaf hankelijk staat, voor Oostenrijk en voor de vrede in de wereld". Jean Dessès is de tweede Parije mo dekoning, die thans tegen ex-koning Faroek een proces wegens wanbeta ling aanhangig heeft gemaakt. Faroek is Dessès nog een bedrag van bijna 25.000 gulden schuldig voor toiletten, die de modekoning in Mei van dit jaar voor ex-koningin Narriman had vervaardigd. Eerder had, zoals gemeld, Christian Dior reeds een vervolging tegen Fa roek ingesteld. De twee modekoningen zijn overi gens niet de enige mensen met wie Faroek het ernstig aan de stok heeft. Guido Orlando, de schrijver van het, voor de ex-koning niet bepaald vleiende boek „Faiseurs de gloire", is door Faroek openlijk voor „zoon van een hond" uitgemaakt. Orlando „nam" dit niet en heeft de ex-ko ning tot een duel uitgedaagd, uit te vechten op het luxe-jacht van de eigenaar van de Fiat-automobielfa brieken, Agnelli. De auteur, die in Zuid-Amerika vertoefde, is reeds per vliegtuig on derweg naar Milaan, waar hij bij de beste Italiaanse schermleraar les gaat nemen. Gevaar minder dreigend De hoop, dat een grote overstro mingsramp in de Po-vlakte vermeden kan worden, is Vrijdag groter ge worden toen de zon was doorgebro ken. Aanvankelijk steeg de Po Vrijdag nog vijftien centimeter als gevolg van een zeer hevige onweersbui, maar later bleef de waterstand op Amerikaanse onzin Motie aanvaard De Franse Senaat heeft een debat gewijd aan het plan tot vorming van een Europees leger en het resultaat daarvan betekent een grote tegen slag voor de voorstanders van dat plan. Met 240 tegen 74 stemmen heeft Nederland weigert te rapporteren Nederland heeft in de beheerschapscommissie d^r Ver. Naties de neder laag geleden bij de kwestie van het uitbrengen van rapporten over de ontwikkeling van Suriname en de Ned. Antillen. Met 30 tegen 13 stemmen, bij 9 onthoudingen, nam de commissie een resolutie aan, waarin de Ne der idse regering wordt verzocht inlichtingen te verschaffen over beide gebieden totdat de algemene vergadering beslist dar dit niet meer nodig is. Vóór de stemming verklaarde de Nederlandse gedelegeerde, mr. C. W. A. Schürmann, dat Nederland niet zou kunnen voldoen aan het verzoek, omdat Suriname en de Ned. Antillen zelfbesturende gebieden zijn gewor den. Amerika, Nieuw-Zeeland en Australië steunde het Nederlandse standpunt'. VEROORDELING NIET VERDIEND De gedelegeerden van de Ver. Sta ten, Australië en Nieuw-Zeeland na men het krachtig voor Nederland op. Zij betoogden, dat Nederland voor hetgeen het in de beide gebiedenN°orw^gen. tot stand heeft gebracht, hulde in 4 M'" plaats van veroordeling verdient. Brazilië, Libanon, Polen, Uruguay en Liberia hielden echter vol dat Su riname en de Antillen geen wezen lijk zelfbestuur genoten en dat Ne derland krachtens het handvest der V.N. verplicht was rapport over de status dezer gebieden uit te bren- gen. De Ver. Staten en Nieuw-Zeeland waren van mening, dat het de „ad ministrerende staat" is die moet be palen wanneer een gebied zelfbestu- rend is. Landen kunnen zelfbestu- rend zijn, zelfs wanneer de onafhan kelijkheid niet volledig is. Het voor beeld dat de verhouding Gemene- best-India biedt toont aan. dat waar achtige onafhankelijkheid verkregen wordt via geleidelijke stappen naar zelfbestuur. De vertegenwoordiger van Austra lië, K. G. Brenan, zeide: „Nederland heeft nauwkeurig in overeenstem ming met het handvest der V.N. ge handeld. Naar de mening van Austra lië is dit een aangelegenheid, die een felicitatie verdient aan het adres van Nederland in plaats van een beschul diging." Brenan verweet sommige gedele geerden bij hun critiek jegens Neder land, dat zij zich van „beledigende taal" hadden bediend. De thans aangenomen resolutie, waarin feitelijk wordt verklaard, dat Suriname en Ned. Antillen nog niet zelf besturend zijn niettegenstaan de nadrukkelijke verzekeringen van de Surinaamse en Antillaanse gede legeerden dat dit wél het geval is was oorspronkelijk ingediend door Zweden. Door drie amendementen was de inhoud echter zo veranderd, dat Zweden ten slotte tegen zijn eigen voorstel stemde. De resolutie zal thans ter goed keuring worden voorgelegd aan de voltallige zitting van de algemene vergadering. Gezien de stemmen verhouding in de commissie staat aanvaarding van de resolutie in de Assemblée vrijwel bij voorbaat vast. Tegen de resolutie in haar uitein delijke vorm stemden Australië, Bel gië, Denemarken, Frankrijk, Luxem burg, Nederland. Nieuw-Zeeland, Zweden. Zuid-Afrika, Groot-Brittannië en de Ver. Staten. Het Sow jet-blok onthield zich van stemming. men namelijk een motie aangenomen, die in feite neerkomt op een aanspo ring terug te keren tot de klassieke Franse politiek van' alliantie met G)h)ot-Brittannië en veiligheidsver- diagen met Oost-Europa. Vrijwel alle senatoren behalve socialisten en com munisten stemden voor. •De tegenstand tegen het Europese leger kwam in de senaat zo sterk tot uitdrukking, dat zelfs de katholieken die de strijd voor de goedkeuring van dat plan leiden, zich gedwongen za gen zich bij de meerderheid neer te leggen en hun stem aan de motie te geven. In de motie wordt de rege ring verzocht „voordat er een debat over het Europese legerplan zal plaats hebben, oplossingen te zoeken, die de veiligheid van alle Franse be langen en van de eenheid der Fran se Unie garanderen en die vooral een werkelijk Europees evenwicht tot stand brengen in samenwerking met Groot-Brittannië". De tegenstanders van het Europe se legerverdrag beschouwen deze mo tie als een grote overwinning en zij zijn vol vertrouwen, dat de tegenkan ting tegen de overdracht van Frank- rijks souvereiniteit over de eigen strijdkrachten aan een Europese ge meenschap zich thans snel over het gehele land zal uitbreiden. Minister Bidault, zo geven zij toe, heeft een uitstekend rede gehouden ter verde diging van de Europese defeneiege- meenschap, maar hij slaagde er niet in de meerderheid dei senatoren er van te overtuigen, dat de eenheid tussen Frankrijk en zijn overzeese gebiedsdelen zou zijn gewaarborgd, indien Frankrijk tot het Europese le ger zou toetreden. hetzelfde peil en op enkele plaatsen zakte het enigszins. Honderden gezinnen in de Po- delta was reeds aangezegd zich voor een vlucht gereed te houden voor het geval de wachtposten alarm zouden slaan. Deskundigen waren Vrijdag van oordeel, dat, indien het water de zelfde stand bereikt als in 1951 de dijken de druk van het water kun nen weerstaan. Ook achtten zij het waarschijnlijk, dat de ingeteden goede weersomstandigheden tot een aanzienlijke daling van de water stand zullen leiden. In Zuid-Calabrië is Vrijdag het dorp Parpagliati ontruimd, omdat het bedreigd werd door een grote aardverschuiving. Tonnen aarde en rotsblokken kwamen Vrijdag in de richting van het bij de stad Catan- zaro liggende dorp een berghelling afglijden. Een gedeelte van een ander dorp, Mausoreto, werd ook ontruimd, om dat de grond, waarop de huizen wa ren gebouwd, door de zware regens en overstromingen in beweging was gekomen. Door een kleine aardverschuiving bij Catanzaro werd een dorp ge- isoleerd. Volgens een onofficiële schatting hebben de overstromingen in de „teen" van Italië een schade van tachtig millioen gulden aangericht. KALMAN OVERLEDEN. Emmerich Kalman, de bekennde Hongaarse operette-componist, is gis teren in de leeftijd van 71 jaar te Parijs overleden. Kalman, die reeds vroeg met het componeren van operettes begon, heeft verscheidene werken gemaakt, die over de gehele wereld bekend zijn geworden, zoals bijv. „Die Czardas- fürstin", „Violetta" en „Grafin Ma- ritza". Vlak voor zijn dood voltooide hij de operette „Arizona Lary", waar van de première in Februari te Bern zal gaan. De componist zal in Wenen worden begraven. Drie jaar oud is Philip Myers, uit Jersey City (V. S.),en hij kan al uit stekend met een „atoomgeweer" al is het dan maar speelgoed, omgaan. Hij werd door de speelgoedfabrikan ten gekozen, om als „mannequin" op te treden, tijdens hun speelgoed show, van artikelen, bestemd als „Kerstcadeautje" in New-York. Wij Nederlanders, kunnen ons bijna niet indenken, dat er in de V. S. ouders zullen zijn, die hun kinderen op Kerstmis zullen „verblijden" met een „atoomgeweer", al is het dan maar namaak, of met een ruimte- pak, zoals Philip dat hier toont. Les op alle instrumenten Instrumenten eventueel in huur Gratis prospectus Korevaarstraat 5 - Telef. 24358 HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). WISSELEND WEER Tijdelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen, maar la ter van het Westen uit opkla rend. Overwegens matige wind uit Zuidelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. 1 Nov.: zon op 7.34 en onder 17.12; maan op 1.54 en onder 15.06 uur. 2 Nov.: zon op 7.36 en onder 17.10; maan op 3.03 en onder 15.16 uur. Het weer in Europa 1 C. HELSINKI OSLO STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH WENEN ROME zwaar bew. regen 9 geheel bew. 7 regen 10 zwaar bew. 4 onbewolkt 6 onbewolkt 6 mist 3 regen 9 licht bew. 10 zwaar bew. 1 geheel bew. 8 zwaar bew. 2 onbewolkt 0 mist 2 onbewolkt 2 zwaar bew. 12 (Advertentie.) Toenemende regenkansen De Octobermaand van dit jaar, die vandaag ten einde spoedt, is in ons land welbijzonder droog geweest. Zo viel in De Bilt nog geen 6 mm re gen, terwijl de normale maandsom 71 mm bedraagt. De droogte in ons land wel bijzonder droog geweest. Zo naburige landen met name Enge land, grote delen van Frankrijk en Duitsland veel grotere regenhoeveel- heden vielen, om van Italië maar niet te spreken. Zo werd b.v. giste ren in Duitsland plaatselijk meer dan 20 mm afgetapt, terwijl een sto ringsfront boven Engeland 10 mm regen bracht. Dit storingsfront pas seerde in de afgelopen nacht ons land, maar verloor daarbij aan in tensiteit, zodat bij ons regenhoeveel- heden van minder dan 2 mm wer den afgetapt. Kenmerkte de afgelopen maand zich dus in ons land door rustig, zacht en droog weer, bijzonder op vallend is wel dat de meeste zonne schijn steeds op Zondagen werd ge registreerd. Men kan dus wel zeg gen, dat wij wat het weer betreft deze maand in ieder opzicht zijn verwend. Gedurende de laatste paar dagen hebben zich echter wijzigingen in de algemene luchtdrukverdeling vol trokken, die waarschijnlijk tot ge volg zullen hebben, dat het weer begin November een meer gestoord karakter zal krijgen. De storing, die vannacht passeerde, kan dan ook beschouwd worden als de voorbode van een serie Oceaanstoringen, die de komende dagen naar West-Euro pa zullen doordringen. De eerste daarvan heeft de Britse eilanden reeds bereikt en zal haar invloed morgen over ons land uitbreiden, zodat de kans op enige regèn vrij groot is. Een opname, gemaakt in de nacbte-lwant ook bij donker wordt doorge-lders in staat er gedurende de laatste lijke uren van de werkzaamheden werkt. Een natrium-verlichting van beslissende weken nog een extra bij het stroomgat bij Ouwerkerk, millioen dekalumen stelt de arbei-1 schepje bovenop te gooien. Het goud wordt proefd. in het vuur be-

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1