Het R.K. Kerkhof fe Lelden 125 jaar Expressionist Harry Disberg exposeert in Prentenkabinet Sedert 1828 vonden bijna 35.000 doden er een laatste rustplaats Nieuwe wijk aan Lammenschansweg wacht op een verbinding met de stad ZATERDAG 31 OCTOBER 1953 Dt LblUfch COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 INDUSTRIALISATIE MAAKT SNELLE UITVOERING VAN HET PLAN NODIG Op de dezer dagen gehouden ver gadering van de Leidse K.V.P. is er geklaagd over de uniformiteit in de woningbouw van na de oorlog. De fractieleider, de heer A. van Dijk, gaf dit toe en weet het aan de om standigheid, dat er in Leiden prac- tisch alleen woningwetwoningen ge bouwd worden, die „tot en met uit gekiend" zijn. Wij kunnen dit niet ontkennen, maar anderzijds kan ook niet ontkend worden, dat er in de nieuwe wijken onderling toch grote verschillen te constateren zijn. Na in de afgelopen weken de nieuwbouw aan Haagweg, Morsweg en Herensin gel beschreven te hebben, brachten we gisteren een bezoek aan de nieu we wijk tussen Zoeterwoudseweg en Lammenschansweg, waarbij het ons opviel, dat deze nieuwbouw een ge heel andere aanblik biedt dan het geen wij daarvóór gezien hadden. Het meest opmerkelijke in deze wijk is het stratenplan. De omstan digheid, dat de Verlengde Lammen schansweg, de Zoeterwoudseweg en de Veilingskade een driehoek vor men, bracht met zich mee, dat de tus senliggende straten niet loodrecht op de andere geprojecteerd werden, maar alle een of tweemaal een flau we bocht maken .hetgeen een veel gezelliger aanblik biedt. Opvallend is echter ook, dat de straathoeken aan de Verlengde Lam menschansweg weimg elegant wer den afgewerkt. Met name geldt dit tegenover de Trio, waar beide straten in een punt samenkomen. Een monu mentale hoek-oplossing zou hier ze ker op haar plaats geweest zijn, waar door de aanblik vanaf de nieuwe pro vinciale weg naar Voorschoten heel wat prettiger zou zijn geweest. Die nieuwe weg ligt er overigens nog een beetje verloren. Weliswaar is het een goede verbinding met Voorschoten en Den Haag, wanneer men bij de Wilhelminabrug zijn rou te kiest over de Kanaalweg, maar werkelijk nuttig wordt deze provin ciale weg pas, wanneer er een be hoorlijke verbinding met het centrum van de stand komt. Hiermede raken we weer de reeds veel besproken spoorwegovergang aan de Lammen schansweg. Zoals men weet, ligt deze weg wat het vóór-oorlogse deel be treft aan de stadszijde van de spoor lijn LeidenUtrecht, terwijl de na oorlogse Verlengde Lammenschans weg aan de overzijde is aangelegd, zonder verbinding tussen beide. De gemeente Leiden en de Ned. Spoor wegen hebben weliswaar een accoord bereikt over de bouw van een via- Normale stijging in Leidse werkloosheid De reeds in het vorig overzicht aangekondigde seizoenstijging zette zich voort, zodat op 24 October 1953 het aantal bij het Arbeidsbureau Leiden ingeschreven geheel werkló- zen 1034 bedroeg, terwijl daarboven 85 personen tewerk gesteld waren op D.U.W.-objecten. De stijging deed zich voornamelijk gevoelen in de sector bouwbedrij ven, hetgeen een normaal verschijn sel genoemd kan worden. Immers diverse werken zijn voltooid en met de winter in het vooruitzicht, neemt de activiteit af. De nieuwe inschrij vingen in genoemde sector betref fen in hoofdza schilders en enkele timmerlieden. Het vochtige weer der laatste weken is hieraan niet vreemd. Voorts vloeide nog een aantal seizoenwerkers uit de conser- venfabrieken af. In de nijverheid evenwel is voor goede vaklieden nog altijd plaats, o.a. in de metaalindus trie. Een vergelijking met het overeen komstige tijdstip in 1952 wijst even wel uit, dat de werkgelegenheid zich nog steeds gunstig blijkt ontwikke ien. Op genoemd tijdstip stonden n.l. 1553 geheel werklozen ingeschreven, i er wijl 220 personen op D.U.W.-ob jecten geplaatst waren. Het totaal ■beschikbare aanbod geheel werklo zen plus D.U.W. geeft derhalve een gunstig verschil van niet minder dan 654 aan. Het aantal ingeschreven werkloze vrouwen daalde iets n.l. van 172 tot 166. De vraag, die slechts geringe wijziging onderging, blijft gericht op ongeschoolde krachten en huishou delijk personeel. Vooral aan laatst genoemde categorie bestaat grote be hoefte. Ook in de textielindustrie is nog plaats voor vrouwelijk perso- leel. duet (zelfs met een stationnetje Lei- den-Zuid er bij!) maar over de kos tenverdeling is men het nog steeds niets eens kunnen worden, zodat er nog niet gezegd kan worden wanneer aan de uitvoering van dit plan be gonnen wordt. Ondertussen ondervinden de be woners, die zo gelukkig waren liier een huis toegewezen te krijgen, da gelijks de moeilijkheden van hun isolatie. Weliswaar vindt men in deze wijk enige winkels voor levensmid delen enz., maar voor andere bood schappen, voor kerk, school en werk, moet men toch de spoorbaan over, hetgeen zeggen wil: omrijden over de Zoeterwoudseweg naar de spoorweg- De bouw van dit viaduct klemt thans temeer, nu de industrialisatie hier op gang begint te komen. Aan de overzijde van de trambaan naar Voorschoten, evenwijdig aan de Verlengde Lammenschansweg, vindt men de nieuw aangelegde Trekvliet- weg, waaraan de Tokheim onlangs een benzinepomp-fabriek opende, terwijl de Elmi er een overhemden- fabriek bouwt. Bovendien begint bin nenkort de bouw van de schuim- plastic-fabriek van Louis Keunen en juist dezer dagen is bekend gewor den, dat de fa. Decker uit Zoeter- woude er een carosserie-fabriek wil gaan bouwen. Ook deze indus trieën waarom Leiden zo luidkeels smeekt zouden bijzonder gebaat zijn met het Lammenschans-viaduct. Een reden temeer voor de gemeen te zo zij er iets aan doen kan de bouw te bespoedigen! Keren wij thans terug tot de wo ningbouw Ongetwijfeld is de Ver lengde Lammenschansweg de fraai ste straat in deze nieuwe wijk met haar drie-lagen-bouw van gele bak steen. Ongeveer dezelfde huizen vindt men aan de Veilingkade, die de be woners uitzicht biedt op de drukte van de Holl. Constructiewerkplaats en de Leidse Groenteveiling. de straten: Druivenstraat, Kersen- straat, Tomatenstraat, Meloenstraat en Appelstraat. Opvallend is hierbij de bijna totale afwezigheid van groen; alleen waar de Meloenetraat op de Veilingkade uitloopt, vindt men een plantsoentje met speelplaats en zandbak voor de kinderen. Langs de Lammenschansweg is een brede groenstrook gelegd, maar de ande re straten moeten het met kleine voortuintjes stellen. Het geheel overziende, mag toch geconstateerd worden, dat hier een goede woonwijk tot stand gekomen is, die een mooi afgesloten geheel vormt. Alleen de overzijde van de Zoeterwoudseweg maakt een enigs- Aan de Zoeterwoudseweg, die met zins rommelige indruk, temidden de Meloenstraat reeds voor de oor-1 waarvan de Eltax een prachtige gro- log gedeeltelijk bebouwd werd, zijn I te garage heeft gebouwd. Hope'ijf eenvoudige eengezinswoningen ver- zal verder induslriaü-atie hier iets rezen, evenals aan de tussenliggen-1 meer orde gaan scheppen. KUNST EN RECLAME De tentoonstelling ,die van Maan dag a.s. af in het prentenkabinet van de Rijksuniversiteit te Leiden in de Kloksteeg wordt gehouden, zal zeer zeker tongen in beweging brengen. De exposant, Harry Disberg, is n.l. expressionist en wel één van zéér zuiver water. Niet dat het expressio nisme zo modern is! het heeft zijn revolutionaire karakter al lang ver loren. Maar bij het kunstminnend publiek, dat zich verre van snobbisme PLANNEN VOOR NIEUWE PIËTA Donderdag 19 November a.s. zal lieken zijn, die iets bij willen dra- het R.K. Kerkhof aan de Zijlpoort te Ken om de vernieuwing mogelijk te Leiden 125 jaar bestaan. Het jnbi- Lmake?: Het ls ,n0S niet nauwkeurig te zeggen, want een opdracht is er leum van een dergelijke instelling uiteraard nog niet verleend, maar er gedoogt uiteraard niet; dat het fees- zal een bedrag van ongeveer 5000 telijk gevierd wordt. Maar toch heeft gulden nodig. zijn. De mogelijkheid het bestuur gemeend deze dag niet b?ltaat d5' een eventuele opdracht a met in de richting van een Piëta, onopgemerkt voorbij te mogen laten maar van een Verrijzenis zal gaan. Ir. Hugo van Oerle, die deel uitmaakt van het bestuur, heeft reeds plannen ontworpen voor een andere opstel ling. Op de oude stadswallen. gaan en heeft het plannen ontwor pen voor een herdenking, 's Morgens om negen uur zal in de St. Lode- wijkskerk aan de Steenschuur een plechtige H. Mis worden opgedra gen en het kerkhof zal die dag van 9 tot 5 uur voor bezoekers geopend zijn. Bovendien loopt het bestuur nog met een ander plan rond. Reeds ja renlang heeft het namelijk met spijt gezien hoe de Piëta op het kerkhof in een erbarmelijke toestand van verval is geraakt. Helaas zijn er geen fondsen aanwezig om deze beelden groep te vernieuwen. Nu echter het 125-jarig bestaan wellicht de aan dacht van katholiek Leiden op het kerkhof richten zal, meent het be stuur, dat er ongetwijfeld vele katho- ge obstakels gezien werden te. Op de aarden stadswallen, die I dus hoger lagen dan het straatniveau, bijna 280 per jaar. De laatste jaren is het aantal minder groot, ongeveer 200 per jaar. Een uitzondering vorm- i de 1945 met 331 begrafenissen; tra- gisch gevolg van de hongerwinter en andere oorlogsellende. In de geschiedenis van het kerk- hof vindt men echter nog hogere cij- j fers; in 18481849 waren het er 898, in 1859: 504, in 1866: 605; cijfers die herinneren aan de cholera-epidemie. In de 19e eeuw was een jaarcijfer van 300 heel normaal hoewel de stadsbevolking toen aanmerkelijk kleiner was omdat er veel meer mensen stierven. Het was in die ja- ren vanzelfsprekend, dat zich onder de 300 doden x-ninstens 150 kinderen j bevonden. Nu de kindersterfte in de i 20e eeuw sterk afgenomen is, be draagt het aantal kinder-begrafenis- sen ongeveer 60 op de 200 begrafe nissen per jaar. Toekomstplannen. Hoewel het kerkhof ietwat on eerbiedig uitgedrukt nog niet „vol" is, zal het op de duur toch te klein worden, gezien de groei van de stad waarmede een stijging van het aantal katholieken gepaard gaat. Daarom ziet het bestuur nu reeds uit naar een plaats voor het nieuwe kerkhof, alhoewel dit nog wei enige jaren op zich laten wachten. De eer ste twintig jaar kan men zich met het bestaande kerkhof nog wel be helpen. Vijf jaar na de opening van dit kerkhof werd er een stemmige rouw kapel op gebouwd, die later werd uitgebreid en van een minder fraaie voorgevel voorzien, bekroond door een spichtig torentje. Het interieur valt op door een harmonische wis selwerking van zwart en wit, een voudig maar sfeervol en nodend tot gebed voor de duizenden, die naar deze plaats hun laatste gang gingen. Slechts één aansporing. Hoeveel katholieke Leidenaars be- werden enige kerkhoven aangelegd, i waren een dierbare herinnering aan waarvan alleen het R.K. kerkhof iemand, wiens stoffelijk overschot aan de Zijlpoort nog in gebruik is. op dit kerkhof de dag der wederop- Het kerkhof aan de Groenesteeg is standing afwacht? Zal niet bijna gesloten. Het kerkhof bij molen Del iedere kath. familie eens of meer- Valk werd bij de aanleg van de nieu- malen de beboomde laan zfjn opge- we veemarkt opgeheven. Slechts het gaan om een geliefde naar zijn laat- Israëlitische kerkhof achter het vee- ém markt-gebouw, een kleine beton-om- muurde ruimte, is gebleven. Maar ook daar wordt niet meer begraven, zodat het kerkhof aan de Zijlpoort het enige in de binnenstad is, waar nog begraven wordt. Bijna 35.000 doden. Hoe vaak zal een droeve stoet de ze dodenakker betreden hebben? Hoevelen zullen de woorden „Hic Meta Doloris" op het toegangshek gelezen hebben, meestal vermoedelijk zonder de betekenis er van te begrij pen? „Hier is het einde van de werd aangelegd in 1828 op de resten smart", roept dit opschrift de men- van wat eens de Leidse wallen wa- sen toe, die er hun dierbare doden ren, die in het begin van de 19e eeuw komen begraven. En alsof deze tekst met grote voortvarendheid gesloopt j nog verduidelijking behoeft, staat er werden, omdat men meende, dat de aan de andere zijde van het hek te stad niet met de moderne tijd mee lezen „En Messem Immortalitatis" kon gaan zonder dat op al hetgeen „Ziedaar de oogst der onsterfelijk- aan vroegere tijden herinnerde, metj heid". de grootst mogelijke spoed verdween. I Het is ook in die rampzalige jaren I Om precies te zijn, werden er van- geweest, dat men de meeste Leidse af 19 November 1828 tot op de dag stadspoorten die slechts als lasti- van vandaag 34.825 stoffelijke over- sloop- I schotten begraven, 'n gemiddeld: van ste rustplaats te begeleiden? Hoeve len toeven er aan de graven om te bidden voor de overledenen? Welnu, al degenen, voor wie dit kerkhof iets betekent, zullen het op hoge prijs stellen, dat het een waar dig aanblik biedt. Op hen vooral doet het bestuur een beroep om een bij drage,teneinde het plan van een nieu we Piëta te kunnen verwezenlijken. Noch dit jubileum, noch deze ver fraaiing is een aangelegenheid, die gedoogt ,dat er veel tam-tam by ge maakt wordt; het moet gebeuren in de rust en stilte, die deze dodenak ker kenmerken. Daarom slechts éénmaal een aan sporing tot Leidens katholieken om een bijdrage, die gestort kan worden op de Twentsche Bank te Leiden, name van de R.K. Begraafplaats, of op gironummer 208967 van de pen ningmeester, de heer A. H. J. van der Horst. Ook de andere bestuurs leden de heren S Wijtenburg (voor zitter), J. van Kampenhout (secre taris), F. Th. Leicher en ir. H. A. van Oerle, nemen gaarne giften in ont- ontvangst. wenst *e houden, overheerst toch nog altijd de liefde voor de klassieke schoonheidsidealen, het liefst gehuld in het waas van de romantiek. De Haagse reclame-ontwerper Harry Disberg nu is zelfs in zijn oudere werken niet romantisch. Er moge dan al onder een litho staan: „De lelie is mijn liefste", het por tret zélf is als een Japanse prent, waaraan men géén klassieke schoon heid, maar zeker wél romantiek mag ontzeggen. De thans 31-jarige kunstenaar, die zijn opleiding kreeg op de middel bare school voor kunstnijverheid te Arnhem en de academie voor beel dende kunsten in Den Haag, heeft zich van deze op de Japanse prent kunst geïnspireerde richting uit ont wikkeld naar een sterk deformerend en zelfs abstraherend expressionis me, en dat we] binnen het korte tijds bestek van ruim drie jaar. Die ont wikkeling laat zich op de tentoonstel ling het best illustreren met drie „portretten", het kleine naakt, dat met zijn fijne, witte lijntjes sierlijk tegen de zwarte achtergrond staat, de gouache van de naakte vrouw, die bij alle deformatie een verheugenis is van kleur en compositie, èn de uit drukking van een psychische gesteld heid, en het portret van Jan G., dat niet meer schijnt dan een summier weergegeven mannetje, door vreem de geometrische figuren doorkruist. Gelukkiger dan dit laatste en meer aansprekend zijn de beide gouaches „Moord" en „Hijskranen", beide wer ken uit de laatste lijd. Het eerste is geïnspireerd op de finale van een stierengevecht, het tweede een vertol king van de mechanisering van onze maatschappij. Ook onbegrepen werk. Onder de talrijke tekeningen, li tho's, linoleumsneden en gouaches zal de toeschouwer ongetwijfeld méér van die direct aansprekende stukjes vinden, zoals het jonge poes je, het negerportret, Adam en Eva en diverse hanen. Het zal deze beschou wer daarbij opvallen, dat er tussen dit werk en het reciamewerk, waar van óók voorbeelden aanwezig zijn, sterke relaties bestaan. Anderzijds hangen er werkjes, waarbij men gemakkelijk tot een dis puut zal raken. „Is dit nu niet te gek?" „Wat wil de kunstenaar hiér nu eigenlijk mee zeggen?" Maar: uit het botsen der meningen komt de waarheid te voorschijn en kunst be hoeft niet op het eerste gezicht „be grepen" te worden. Vast staat in ieder geval, dat Harry Disberg expressionist mag zijn, omdat hij iets te zeggen heeft. De evolutie van zijn stijl wordt binnen de per ken der redelijkheid gehouden door zijn reciamewerk, dat hem dwingt puntig te zijn en niet toelaat, dat hij zich in onbetekenende details ver liest. Zo is het werken voor het dage lijks brood vopr Harry Disberg geen kwelling, zoals zo vaak bij kunste naars het geval is, maar een vreugde volle steun en een bron, waaruit in spiratie vloeit. Zó sterk zelfs, dat de kunstenaar geen enkele behoefte ge voelt aan reizen, naar hij ons ver telde De tentoonstelling is iedere werk dag te bezichtigen lot en met 21 No vember. Toegang gratis. C. TH. R. Aller zielenmaand Nu de maand November weer nadert, doet het bestuur van de St. Barbara-vereniging een be roep op hen, wier familieleden op het R.K. Kerkhof begraven liggen. Op de vijf Zondagen in November, telkens om één uur 's middags, zullen in de kapel van het kerkhof oefeningen ge houden worden voor de ziele- rust van de overledenen in het Vagevuur. Er is fietsenstalling lanwezig en de bus brengt de bezoekers tot aan de Zijlpoort, sodat men er gemakkelijk ko men kan. Aan de ingang van de kapel zijn boekjes verkrijgbaar om de plechtigheden te volgen. LEIDEN BREIDDE UIT OVER DE SPOORBAAN Rechts: een gezellig straatbeeld van spelende kinderen, die niet bedreigd worden door druk verkeer. Links: De hoogbouw aan de Lam menschansweg heeft alleen op de hoek Kersenstraat een fraaie hoek- afwerking. (Foto's: „De Leidse Courant") overgang Herenstraat. Zij zullen het voorlopig nog wel een poosje moeten doen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 12