De regering erkent: Er is een fout gemaakt bij het C*B*S* Te verhogen uitkeringen De zeeman op een hoger plan MexftaCUityó oefeningen te ueCde Nederlandse militairen blijven voorlopig nog in het vaderland Opneming van behoefte element ongewenst geacht Twee verpleegden ontsnapten en werden „radio-reporters" DON' \G 29 OCTOBER 1953 i»—- Ufc LClUBh CUUKAN'X TWEEDE BLAD PAGINA I TWEEDE KAMER Minister Suurhoff uit misnoegen over houding der vakcentrales Nog één keer huurverhoging De Tweede Kamer heeft gisteren de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting 1954 voortgezet. De staatssecretaris van Financiën, de heer VAN Den BERGE, deelt in antwoord op vragen van prof. Rom- me mede, dat de kosten van de ver ruiming van de investeringsaftrek rond 6 millioen gulden bedragen. De kosten van de vrijstelling van 5000 gulden voor inkomstenbelasting bij overlijden of liquidatie, bedragen tenminste 5 millioen gulden. De verhoging van het minimum be lastbaar bedrag voor commissarissen- belasting van 100 tot 1000 gulden zal omstreeks 2 millioen gulden kosten; de kosten van de maatregel inzake de commissarissenbeloning zullen om streeks 10 millioen gulden bedragen. MINISTER WITTE: De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer WITTE, zegt, dat de vraag of een huizenbe zitter als belegger of als ondernemer moet worden beschouwd, voor hem in hoge mate academisch is. Spreker zegt dat aan het huizenbezit voorde len, maar ook nadelen zijn verbonden. De volksuitdrukking: huizen zijn kruisen bewijst dat voldoende. De vruchten van het huizenbezit komen toe aan de bezitter. Maar dit betekent nog niet, dat het onrechtvaardig zou zijn, om deze vruchten te belasten. Spr. hoopt, dat het probleem van de huurbelasting bij verdere vrijla ting der huren tot een goede oplos sing zal worden gebracht, anders zal de woningbouwpolitiek om hals wor den gebracht. De minister zegt niet te kunnen voorzien, welke factoren in de toe komst de bouwkosten zullen beïn-* vloeden. Toch gelooft hij, dat deze kosten niet ver beneden de 200 per cent van die van 1940 zullen dalen. Hij wijst er echter op, dat de arbei derslonen niet aanzienlijk zullen dalen. Minister Witte zegt, dat het meest ideaal zou zijn, dat de evenwichtshu- ren zouden worden bereikt als de wo ningmarkt verzadigd is. Bij het hui dige bouwtempo verwacht spreker, dat dit rond 1960 zal zijn. Wellicht zal dan ook de woningmarkt verzadigd zijn. We kunnen niet van te voren dé etappes der huurverhogingen aan geven, omdat nog niet bekend is, waar we uiteindelijk zullen terecht komen. Wat betreft de onderhoudsnorm voor woningwetwoningen zegt de mi nister, dat de 33 punten, die daar voor zijn opgenomen niet aan de ho ge kant zijn. Er is voorts een grote hoeveelheid achterstallig onderhoudt, dat uitge voerd had moeten worden, waarvoor men de rekening zeker thuis gestuurd zal krijgen. De huren van de ouden van dagen. Het ligt in de bedoeling om een bijdrageregeling te ontwerpen voor ouden van dagen wat betreft de hu ren voor diegenen, die een uitkering hebben die lager ligt dan de noodwet- Drees als norm aangeeft. Over de bedrijfspanden zegt de mi nister, dat de behoefte aan deze pan den eerder gedaald dan gestegen blijkt te zijn. Het gebrek aan pan den kan dus niet zo dringend zijn. De compensatie ligt bij bedrijfspan den anders dan bij woningen. Wat betreft de door verschillende sprekers gevraagde nota over het huurbeleid, zegt spreker, dat zulk een nota geen nieuw licht over deze kwestie zou kunnen werpen. Bij de komende begroting zal nog uitvoerig over deze kwestie kunnen worden ge sproken en in 1956 za.« wellicht een nota kunnen verschijnen. PROF. ZIJLSTRA: De minister van Economische Za ken, de heer ZIJLSTRA, zegt in ant woord op vragen van de heer Burger, dat men aanvankelijk er van uit is gegaan, dat in het budget voor 1951 dezelfde verhouding bestaat tussen de prijzen voor verschillende artikelen als in 1949. Later bleek dat het aldus gevonden cijfer twee punten te hoog was. De vraag bij deze kwestie was, of men het pakket van 1949 of van 1951 zou nemen. De moeilijkheid met het pakket voor 1951 is, dat daarin de consumptiebeperking was verwerkt. Men heeft aangenomen dat de ver bruikte hoeveelheid van goederen van 1949 op 1951 zeer sterk was te ruggelopen. Het bleek echter, dat deze goederen anders hadden gerea geerd, zodat de commissie van drie het indexcijfer, dat in Mei door het C.B.S. was gevonden, met 2 punten heeft gecorrigeerd. Spr. zegt, gaarne te willen toege ven, dat hier een fout is gemaakt. Het C.B.S. zal in het vervolg waken, dat zulks niet meer voorkomt. Minister Zijlstra zegt, ten aanzien van de industrialisatie niet te dogma tisch te willen zijn. Als in de parti culiere sector niet voldoende wordt geïnvesteerd, dan kan het wenselijk zijn, dat de overheid dat doet. MINISTER SUURHOFF: De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer SUUR HOFF, zegt over de loonpolitiek, dat het overleg tussen de partijen in volle gang is, zodat beslissingen niet lang uitgesteld hoeven te worden. Bij de loonpolitiek dient men met cijfers te werken. Men ontkomt er niet aan, en men bemoeilijkt de situatie, als men het werken met cijfers belachelijk maakt. Minister Suurhoff zegt, dat hij, toen beide partijen niet tot overeenstem ming konden komen, eerst werkge vers- en vervolgens ook werknemers vertegenwoordigers heeft ontvangen om het gesprek weer op gang te bren gen. Door een der werkgeversvertegen woordigers is spreker toen de sugges tie gedaan om een commissie de zaak te laten onderzoeken. Spreker heeft daarbij slechts als tussenpersoon ge fungeerd; de drie wijze mannen wer den door beide partijen uitgekozen. Tijdens het onderzoek is men tot de conclusie gekomen, dat het index cijfer te hoog was berekend. Hoe teleurstellend deze uitslag ook voor de werknemersorganisaties moge zijn, het is een dood-eerüjke zaak ge weest en het gaat de minister beslist ver, als de heer Burger spreekt over „een slag onder de gordel". De regering meende verantwoord te zijn in haar beslissing, om tot 5 percent te gaan. Is hier nu van rege ringszijde weer gemillimeterd? De berekening wees uit, dat 4.8 percent nodig was, de regering gaat nu tot 5 percent. Minister Suurhoff acht het wat triest, dat door het geharrewar over 1 percent de prestatie van deze loon- ronde, die meer het gevolg is van de discipline dear werknemers, op de achtergrond is geraakt. Wat bereikt is, is een grote verbetering voor de werknemers. De uitingen van teleurstelling bij de vakcentrales, die spreker wel kan be grijpen, zijn echter niet royaal en soms zelfs niet loyaal geweest. De minister wil er bij de werkge vers nog eens op aandringen, dat zij deze loonsverhoging ook zullen ge ven aan die werknemers, die niet on der een C.A.O. of andere bindende loonovereenkomst vallen. In Januari zal, wat de loongrens voor sociale verzekering betreft, vastgehouden worden aan een grens van rond 5300. Later zal moeten worden bezien, of men deze loon grens eventueel zal kunnen verho gen tot 6000. Om iets te kunnen doen voor de zo genaamde vergeten groepen zegt de minister, dat besloten is de inko mensgrens voor de kinderbijslagwet kleine zelfstandigen met 200 om hoog te brengen. De vergadering wordt om kwart voor vier gesloten. De voorstellen van de Stichting van de Arbeid met betrekking tot de Noodwet-Drees, de Kinderbijslag en de lopende sociale verzekeringsuitke ringen, die door de regering zijn over genomen, behelzen het volgende: NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING. GEHUWDEN: verhoging met ƒ84 per jaar in de eerste en tweede ge meenteklasse; verhoging met 90 per jaar in de derde, vierde en vijfde ge meenteklasse. ONGEHUWD ENverhoging met ƒ60 per jaar in de eerste en tweede gemeenteklasse; verhoging met ƒ66 per jaar in de derde, vierde en vijfde gemeenteklasse. KINDERBIJSLAG WERKNEMERS. De uitkering wordt voor het eerste kind met 46 cent op 48 cent per dag gebracht; voor het tweede en derde kind van 51 cent op 54 cent per dag; „STELLA MARIS1' GEOPEND Mr. G. E. van Walsum, burge meester van Rotterdam, heeft gis termiddag officieel, in aanwezigheid van kerkelijke en burgerlijke auto riteiten, alsmede vertegenwoordigers van de Koninklijke Marine en be sturen van zeemanstehuizen, het R.K. zeemanstehuis „Stella Maris" aan de Wülemskade geopend. Hij vestigde de aandacht op de uiterst moeilijke periode, die „Stella Maris'^ sinds de verwoesting van 1940 heeft doorgemaakt. Spr. noem de deze dag een dag van voldoening voor pater Koevoets, die het leeu wendeel van alle moeite heeft' gedra gen. Spr. zeide overtuigd te zijn, dat alle mensen, die in het tehuis wer ken, dit met vernieuwde kracht en blijdschap kunnen doen. Tenslotte merkte hij nog op, dat met dit te huis de uitrusting van de havenstad Rotterdam belangrijk is verrijkt. De burgemeester was tevoren in geleid door de vice-voorzitter van het bestuur, de heer A. Kuypers, die o.m. de geschiedenis van „Stella Maris", releveerde. De directeur-havenaelmoezenier J en voorzitter van het bestuur, pa- ter P. G. A. Koevoets S.C.J., dankte i X/rii^ allen voor het vertrouwen, dat hij! v i-ijc. voor het werk van „Stella Maris" j rrtirlrl^ncf onrl heeft mogen genieten. Dit werk j miaaenSCana wordt gedaan, zo zeide hij, om de zeeman sociaal, religieus en cultureel op een hoger plan te brengen. De aanwezigen maakten tenslotte een rondgang door het gebouw. voor het vierde en vijfde kind van 67 cent op 75 cent per dag; voor het zesde en de volgende kinderen van 67 cent op 85 cent per dag. KINDERBIJSLAG KLEINE ZELFSTANDIGEN. De uitkering wordt voor het derde kind verhoogd van 28 cent op 30 cent; voor het vierde en elk volgend kind van 34 cent op 43 cent. SOCIALE VERZEKERING. ZIEKENGELD: verhoging van de lopende uitkeringen met vijf procent. ONGEVALLENWETTEN: verho ging van tijdelijke uitkeringen met vijf procent. INVALIDITEITS - EN ONGEVAL LENRENTE: ook deze worden met hetzelfde percentage verhoogd. Deze maatregelen zullen gelijk met de loonsverhoging, dus op 1 Januari 1954, van kracht worden. Twee gezinnen op de straat gezet VOLGEN ER NOG DRIE? In Voorthuizen zijn gisteren acht personen op straat gezet, daar zonder vergunning in een woning aan de Lange Zuiderweg verbleven. Op 10 Juni j.l. nam mejuffrouw Groeneveld het daar gevestigde kampeerbedrijf over van de vorige eigenaar. De Horeca-vergunning werd toen echter ingetrokken, waar na de huurders het bedrijf moesten verlaten. Hoewel zij reeds driemaal een proces-verbaal kregen, bleven zij evenwel in de woning. Gisteren is mej. Groeneveld met het uit vier personen bestaande gezin M. van Veen, de heer A. v. d. Broek en twee meisjes van 11 en 12 jaar, op straat gezet met de gehele inboedel. Waar schijnlijk zal hetzelfde lot te wachten staan aan drie andere gezinnen, die eveneens zonder vergunning in de woning verblijven. Twee dagen lang wordt een aantal dienstplichtigen der oudste lichtingen te velde geoefeua in regimentsverbanö. Zij zijn ingedeeld bij eenheden die behoren tot de strijd krachten der territoriale verdediging. De oefeningen vinden plaats in Noord-Holland. Een vooruitgeschoven post in de. Haarlemmermeer zoekt dekking achter een berg suikerbieten. Eerst sparen Alhoewel er de laatste jaren aan de lopende band gefluisterd is, dat de Nederlandse troepen een gedeelte van hun diensttijd in Duitsland zou den gaan doorbrengen en dat de rea lisering van dit plan siechts een kwestie van tijd was, blijkt thans, dat voorlopig geen Nederlandse on derdelen naar Duitsland zullen ver trekken, omdat de Nederlandse schat kist dit niet gedoogt. In het verleden werd er in som mige kringen gemompeld, dat het En gelse Rijnleger niet bijster enthou siast was om ruimte te maken voor de Neder'andse troepen en dat daardoor de buitenlandse training van onze militairen nog steeds een theorie bleef maar thans is geble ken, dat de Nederlandse regering niet over voldoende gelden beschikt om in Duitsland legeringsruimten voor de Nederlandse militairen te bou- Bedreigt recreatie natuurbehoud Het schillen en dozen probleem Als gevolg van het zoeken naar recreatie in de vrije natuur door de bevolking is een aantal problemen ontstaan en aangezien het massale karakter van deze recreatie gevaren met zich meebrengt voor het na tuurbehoud, is een commissie ge vormd ter voorbereiding van een con ferentie, waarin aandacht aan deze problemen zal worden besteed. Reeds is op initiatief van mr. H. J. Reinink, secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een oriënterende bespreking gehouden, waarin de wen selijkheid naar voren kwam overleg te plegen met alle instellingen, welker bemoeiingen op sociaal-paedagogisch terrein liggen. De conferentie, zal 27 November in de rolzaal te Den Haag worden ge houden. Inmiddels hebben zich be reid verklaard het woord te voeren prof. dr. W. R. Heere over „de func tie van het onderwijs bij natuurbe houd en recreatie-actie", ds. J. Rei- ling over „Het probleem van natuur behoud en recreatie meer in het al gemeen" en de heer G. van der Wey- de over „de recreatie in de praktijk". VESTIGINGSWET BEDRIJVEN Beschuldigingen tegen „President Robert" Twee personen hebben thans een aanklacht wegens oplichting inge diend tegen de avontuurlijke Hage naar „President Robert". Het zijn een leeraar uit Heerlen en een tex tielhandelaar uit Rotterdam. De laat ste is een neef van „de president". Zij zouden door hem zijn opgelicht voor resp. 58.000 en 65.000. Vol gens de rechter-commissaris in Maastricht ,die met het onderzoek is belast, zijn er nog meer gedupeer den, doch dezen hebben geen aan klacht ingediend. Er zullen waar schijnlijk nog meer getuigen in deze zaak worden gehoord. Dc opneming van het behoefte-ele ment zou aan het karakter van de Vestigingswet Bedrijven afbreuk doen, aldus deelt de minister van Sociale Zaken en Financiën mede in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het ontwerp Vestigingswet Bedrijven. Het ingrij pen van de overheid in het econo misch leven behoort niet verder te gaan dan het geven van leiding in grote lijnen en het globaal beheer sen der strategische punten van het economisch proces. Opneming van het behoefte-ele ment in de wet zou met dit principe in strijd zijn. De bijzondere moeilijk heid van overheidsingrijpen in de middenstandssector, waarbij het be hoefte-element wordt gehanteerd, is naar het oordeel van de regering voornamelijk hierin gelegen, dat 't weinig ruimte laat voor een flexibel economisch beleid in deze sector van het economiscsh leven. Het wil de bewindslieden voorko men, dat het, nog afgezien van de wenselijkheid van een zodanig over heidsingrijpen, uitgesloten geacht moet worden, dat de centrale over heid een apparaat in het leven roept hetwelk geschikt 'is de gedifferenti eerde en sterk wisselende behoefte aan de diensten van de middenstand op de voet te volgen en op soepele wijze als norm voor de vestiging van nieuwe ondernemingen te hanteren. Behoudens het stellen van objec tieve vestigingseisen dient de ont wikkeling van de middenstand zo veel mogelijk te worden vrijgelaten. Geschiedt dit niet, dan dreigt hel gevaar, dat de bedrijfstakken, waar in het behoefte-criterium wordt toe gepast, gesloten eenheden worden waarin de prikkel tot vooruitgang der individuele ondernemers afneemt en plaats maakt voor zelfgenoeg zaamheid en verstarring op ieder ge bied. Voor zover in de middenstandssec tor aan sanering behoefte blijft be staan, zien de bewindslieden minder heil in het hanteren van het behoef te-element dan in de bevordering van de efficiency in bepaalde be drijfstakken en in het geven van voorlichting over vestigingsmogelijk heden. Dit vraagstuk heeft hun volle aandacht. wen, zodat er eerst nog eens een poosje flink gespaard zal moeten worden! Iii Leeuwarden vormt zich een onderwereld Net als in Amsterdam! „In Leeuwarden zijn jongens tus sen de 20 en 30 jaar bezig een onder wereldje te vormen en zij onder scheiden zich nauwelijks van de Am sterdamse toffe jongens", aldus de officier van justitie bij de Leeuwar der rechtbank, toen hij tegen de hoofddader een 24-jarige Leeuwarde naar een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek vorderde. Deze jon geman had kans gezien by de cassa van het circus Althoff te Leeuwar den iemand een portemonnaie te ont rollen en ook op de Sneker kermis en de Zwolse veemarkt. Met drie anderen werd de buit gedeeld. Dit waren een 23-jarige grondwerker, tegen wie acht maanden werd ge vorderd, een 32-jarige fabrieksar beider, tegen wie de eis luidde 3 maanden met aftrek en de 28-jarige broer van de hoofdbeschuldigde, te gen wie 2 maanden werd gevorderd. „De spijker" gaat in Hoger Beroep! De „Rijksspijker-kwestie" vormt nog steeds een kwellende nachtmer rie voor de krijgsraad te Arnhem. Wekenlang hebben de heren daar gedokterd aan het recht, en de ader lating, die het rijk ondergaan heeft, doordat een onverantwoordelijke ka pitein zo maar een rijksspijker in de keukenstoel van zijn vrouw liet slaan, is door hen zorgvuldig afgemeten tegen de artikelen, die de straf tegen een dergelijk vergrijp bepalen. De auditeur-militair eiste drie maanden gevangenisstraf en onmid dellijke verwijdering uit de dienst van deze zo onbetrouwbaar geble ken kapitein; de krijgsraad bleek er de vorige week anders ov.er te den ken, want zij veroordeelde de kapi tein tot 100 boete, terwijl hij wel in dienst mocht blijven. Hiermede scheen de kwestie van de baan, doch de auditeur-militair werd maar steeds door angstdromen gekweld: Het ging om het principe; Wie het kleine niet eertenz; al deze nobele overwegingen hebben er thans toe geleid, dat hij hoger be roep heeft aangetekend tegen het vonnis van de krijgsraad. Nederland mag nogmaals gaan ge nieten van een klucht! Zo gek nog niet! Twee verpleegden uit de Rekken- se inrichtingen, die al veertien dagen waren vermist, hebben in Duitsland van zich doen spreken. Op hun vlucht kwamen de ver pleegden bij radio Munster in Duits land terecht, waar zij zich uitgaven voor „radioreporters", die gaarne een reportage wilden maken. De „re porters" kregen alle mogelijke me dewerking en zelfs ook enkele di neetjes en een auto met chauffeur om de voorbereidingen snel te kunnen uitvoeren. Even voordat de WIE IS DEZE ERNSTIG GEWONDE? De commissaris van politie te Zeist verzoekt te worden bekend gemaakt met de identiteit van een vrouw, die gisteren plus minus 18 uur op de Utrechtse weg in Zeist door een auto werd aangereden en zeer ern stig werd gewond. Signalement: oud ongeveer 65 jaar, lang 1.65 m., wit grijs haar, onder en boven-kunstge- bit. vermoedelijk bril dragend met hoornen montuur, gekleed in blauwe japon, zwarte mantel met smal zwart bontje, zwarte hoed met strik van stro, zwartzijden shawl, beige kousen, zwarte lage schoenen, droeg barnsteen kralen halsketting en imi tatie-gouden broche. Ze was in het bezit van een grote bruine linnen tas met ritssluiting, inhoudende een retour spoorkaartje derde klas Woer denUtrecht en buskaartje Utrecht- Zeist. Verder bevonden zich in de tas een bont schortje, een paar beige dameskousen en enige kruideniers waren. Beri^"1 ten, worden ten spoe digste ingewacht bij de commissaris van politie te Zeist, tel. K. 3404, 2345. WEGENBELASTING EEN MELKKOETJE De motorrijtuigenbelasting heeft het vorig jaar 31 millioen meer op gebracht dan de regering had ver wacht. Dit blykt uit de Memorie van Toe- liphting, die min. J. Algera geeft bij een wijziging van zijn begroting voor 1952. De opbrengst was geraamd op 45 millioen, maar de werkelijke opbrengst van de motorrijtuigenbe lasting heeft 76.718.830.33 bedra gen. reportage zou beginnen en de zaak tot in de puntjes was voorbereid, waren de „reporters" echter ver dwenen. Een hunner kon later door de Duitse poliite worden aangehou den. De ontvluchte verpleegden waren buitengewoon intelligente kerels, die zich uit iedere situatie weten te redden, zo werd van de zijde van de directie van de Rekkense inrichtin gen verklaard. Geen van beiden hadder een vast beroep en zij waren in de Rekkense inrichtingen ook niet werkzaam op een afdeling, waar zij kennis van de radio-techcniek kon den vergaren. Het is dan ook een, raadsel, dat de jongens niet door de mand zijn gevallen, toen tijdens een gesprek met enkele employé's van radio Munster hun kenis van radio zaken onopvallend werd getoetst. Amsterdamse „jongens" trekken naar de Zaan Ongewenst „tourisme" Het afgelopen weekeinde werden twee jeugdige Amsterdammers door de Zaanse politie op heterdaad be trapt toen zij trachtten in te breken in een kantoor aldaar. Een der aangehoudenen heeft thans bekend ook schuldig te zijn aan een inbraak, enige tijd geleden gepleegd bij de firma Terwee in Zaandam, waar het hem overigens niet gelukte de brandkast te forceren en hij zich tevreden moest stellen met de post zegel voorraad. De Amsterdammers zijn overge geven aan de politie te Koog aan de Zaan, die rekening houdt met de mo gelijkheid, dat zij ook debet zijn aan de vele inbraken, die de laatste tijd in Koog aan de Zaan zijn gepleegd. De Zaandamse recherche heeft Woensdag drie Amsterdamse schoen makers aangehouden, die er van wor den verdacht van hun werkgeefster, een Zaandamse schoenhandel, in de afgelopen maanden een grote voor raad nieuwe schoenen, pantoffels enz, te hebben ontvreemd. Op verscheidene adressen in Am sterdam, waar door de Zaandamse politie huiszoeking werd verricht, is schoeisel in beslag genomen. Het drietal is in Zaandam in verzekerde bewaring gesteld.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5