Duinstreek „Sibajak1' met riiim duizend emigranten naar Australië hulp Weer V-S- voor Israël Zaak Sloos in hoger beroep voor Haags Gerechtshof Tekenleraar uit Den Helder schiep gouden ramp-tekening Sittard in Leidens voetspoor Nieuwe auto-kenteken-bewijzen voor 1957 algemeen DUNDÊRDAG 29 OCTOBER 1953 0E LEIDSE COURANT EERSTJ2 BLAD P^fGINA 3 Pater Maas-schema werkt op volle toeren Gisteren is het m.s. „Sibajak" uit Rotterdam vertrokken om opnieuw een emigrantenreis naar Australië te ondernemen. Verwacht wordt dat het schip op 26 November a.s. in Fre- mantle zal meren. Er is een record aantal passagiers aan boord, nl. 1005. Het 25 jaar oude schip beschikt weliswaar over niet meer dan 953 bedden, maar de ove rige plaatsen zijn gevonden door het bijplaatsen van babymandwiegen en kindgledikanten. Er reizen nl. 347 kinderen beneden de 12 jaar mee. Onder de passagiers zijn er niet minder dan 34 die de naam Bakker dragen en voorts 24 Jansens. Ten behoeve van de verzorging van de vele kinderen bevinden zich acht hofmeesteressen aan boord en een dochter van de burgemeester van Katwijk, mej. Woldringh van der Hoop, die speciale zorg zal gaan besteden aan de voeding van de baby's. Als gevolg van het „Pater Maas schema'' zijn thans voor het eerst tien grote gezinnen aan boord, die in normale gevallen niet in aanmer king zouden zijn gekomen met het oog op de leeftijden. Tezamen zijn het 106 personen. Het zijn allen agrariërs en elk gezin weet reeds nu, waar het geplaatst zal worden. De ambassadeur van Australië zond een telegram aan pater Maas in Australië, waarin hij deze er mee geluk wenste, dat diens schema, goedgekeurd door het Australische gouvernement, thans goed Op gang is gekomen. Heimwee bij voorbaat. Toen de tijd van inscheping voor bij was en de passagierslijst aan een laatste controle werd onderworpen, bleek er een nog zeer jong echtpaar uit Rotterdam afwezig te zijn. Om dat hun woning niet telefonisch is aangesloten, liet de Kon. R'damsche Lloyd aan een der buren verzoeken eens aan te bellen en de passagiers in spe er aan te herinneren, dat er om drie uur werd afgevaren. En kele minuten later kreeg de Lloyd over de draad het bericht terug, dat In Woensdrccht woelt iets De raad van Woensdrecht heeft gisteravond een aantal voorstellen ingetrokken, welke door de in Sep tember afgetreden raad waren goed gekeurd. Ze hadden betrekking op het ontslag van de gemeente-ontvan ger H. J. Soffers en het benoemen van een nieuwe ambtenaar. Op grond van zijn gedragingen was de gemeente-ontvanger, vervolgt het Alg. Dagbl. tevens ambtenaar van de burgelij ke stand en commies ter secretarie, ontslagen. Gedeputeerde Staten en de Centrale Raad van Be roep te Utrecht hadden dit ontslag gesanctionneerd. Gisteravond besloot de raad echter het raadsbesluit van 11 Juni waarbij aan H. J. Soffers ontslag werd ver leend als gemeente-ontvanger en ambtenaar van de burgelijke stand in te trekken. Eveneens werd inge trokken het besluit van 28 Augustus waarbij een opvolger werd benoemd. En voorts trok de raad in het besluit van 28 Augustus om verweer te stel len tegen het beroep van Soffers we gens zijn ontslag. De voorstellen hadden ten doel de ontslagen ambtenaar weer in zijn functie te kunnen herstellen. Zes le den van de tegenwoordige raad, vor mend de meerderheid, steunen door dik en dun de ontslagen gemeente ontvanger De burgemeester zal de besluiten niet uitvoeren, doch ter vernietiging bij de Kroon voordragen als zijnde in strijd met de wet en het algemeen belang. het echtpaar by aantreffen alle symp tomen had vertoond van een geeste lijke depressie, die men heimwee pleegt te noemen. De Lloyd-em- ploye trok een verbaasd gezicht en zijn HBS-kennis nog eens ophalend repliceerde hij: „Heimwee? Dat is een ziekelijk verlangen naar huis. Maar ze zijn nu toch nog thuis?" „Dat kan wel zyn", klonk de stem door de telefoon, „maar ik heb de in druk dat het stel pas tot zichzelf ge komen zal zijn als het hoort, dat de „Sibajak" goed en wel in volle zee De V.S. zullen de economische hulp aan Israël hervatten. Dit deelde president Eisenhower gisteren mee op zijn wekelijkse pers conferentie. Eisenhower zei verheugd te zijn over het feit, dat Israël heeft gehoor zaamd aan het verzoek van de Ver enigde Naties om de werkzaamheden aan de waterkrachtcentrale in de ri vier de Jordaan te staken. Het resultaat van deze houding aldus de president is, dat Ameri ka de hulp aan Israël kan hervatten. OOK ANDERE INDONESISCHE VULCANEN ACTIEF. Niet alleen de Krakatau, doch ook andere beruchte vulkanen over geheel Indonesië doen op het ogenblik van zich spreken. Van de Rindjani op Lombok, de vulkaan Siau op het eiland van die naam in de Sangihe- archipel, en ook van de Slamat in Centraal Java werden eveneens uitbastingen gemeld. Voorts heeft de vulcanologische dienst berichten ontvangen over toegenomen activiteit van de Merapi, in Midden-Java, de Aiseput in de Minahasa, en de Iga op Flores. Ten aanzien van de uitbarsting van de Krakatau, wordt nader nog gemeld, dat deze vulkaan Maandag de gehele dag werkte. In totaal wer den die dag 123 ontploffingen ge hoord. De vissers zijn gewaarschuwd om zich niet in de omgeving van het eiland te begeven. Oud-verzetsstrijder voor de krijgsraad Overval met dodelijke afloop Tijdens de dorre maanden die aan de bevrijding van West- en Noord- Nederland vooraf gingen, pleegde een groep B. S.'ers een overval bij een Haagse brandstoffenhandelaar in de hoop, daar levensmiddelen en geld te kunnen bemachtigen voor de on dergrondse. De opzet mislukte gedeeltelijk en de talrijke gasten er werd juist een verjaardagspartijtje gevierd boden hevige tegenstand aan de ge maskerde mannen. Tijdens handgemeen, dat ontstond, vielen er revolverschoten en een van deze trof de brandstoffenhande laar in de buik; een week later overleed de maan aan de gevolgen van het schot. Een thans 29-jarige oud-verzets strijder, die de aanvoerder van de overvalsgroep was geweest, moest zich gisteren voor de krijgsraad verantwoorden wegens het weder rechtelijk schieten, met dodelijke a^oop. De auditeur-militair eiste 6 maan den voorw. met een proeftijd van één jaar. De verdediger betwistte de we derrechtelijkheid van het schot en schilderde de ongunstige samenloop van omstandigheden in een tijd, toen iedereen min of meei zichzelf niet meer was. Hij vroeg vrijspraak en de krijgs raad besloot 11 November uitspraak te doen. AUTORIJSCHOLEN ONDER VESTIGINGSWET Autorijscholen en reisbureaux zul len alsnog onder de werkingssfeer van de Vestigingswet Bedrijven wor den gebracht. Aldus blijkt uit een schriftelijke mededeling van de rege ring aan de Tweede Kamer. Andere bedrijven, die met deze wet te maken zullen krijgen zijn: nacht veiligheidsdiensten, bevrachtingskan toren, autoverhuurbedrijven en zie kenauto- en rouwauto-ondernemin- gen. OPENING SCHOOL VOOR MAATSCHAPPELIJK WERK TE ENSCHEDE. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. A, M. de Waal, heeft gistermiddag het nieuwe gebouw van de R-.K. School voor Maatschappelijk Werk te En schede een herenhuis aan de Henge lose straat aldaar, officieel geopend. De aartsbisschop-coadjutor, mgr. J. Alfrink, heeft het gebouw plech tig ingezegend. Tal van sprekers hebben de betekenis van de nieuwe huisvesting en de doelstelling van dit onderwijsinstituut geschetst, waarbij o.a. gewezen werd op het be lang dat deze school voor het Twent se industriegebied heeft. De staatssecretaris zei, dat de scho len voor maatschappelijk werk in een ontwikkelingsstadium verkeren en dat zij nog vaak naar eigen wegen zoeken. De staatssecretaris zeide verheugd te zijn over het feit, dat er zoveel werk wordt gemaakt van de bij scholing voor hen, die reeds met het maatschappelijk werk bezig zijn. De burgemeester van Enschede, de heer M. van Veen, hoopte, dat deze school vele leerlingen zal afleveren. De afgestudeerden wacht een be langrijke taak in de industriële ge westen. Verschillende sprekers voerden hierna het woord, mgr. dr. Alfrink hield, nadat hij de plecthige inzege ning had verricht, een korte toe spraak. De aartsbisschop-coadjutor merkte op, dat hij er zich van bewust is, dat deze school van grote betekenis is voor het diocees, in de eerste plaats voor de geloofsgenoten, doch ook voor anderen, hoe meer hoe liever. TOENEMENDE UITVOER VAN BLOEMISTERIJ-PRODUCTEN. Ondanks de wat geringere export in de zomermaanden, is de totale export van bloemisterij producten in de eerste negen maanden van dit jaar gestegen van f 14,1 millioen tot 17,6 millioen in dit jaar. Voor snij bloemen bedraagt de stijging 3,3 millioen en voor bloemisterijplanten 250.000, aldus deelde dr. A. J. Ver- hage mede tijdens de openingsrede ter gelegenheid van de gisteren te Utrecht gehouden algemene verga dering van de Ver. „De Nederlandse bloemisterij". Helaas is de export nog aan aller lei belemmeringen gebonden. De vrijmaking van het Europese han delsverkeer is in belangrijke mate voortgeschreden maar heeft nog te weinig weerslag gehad op de interna tionale handel in bloemisterijpro ducten. Het is b.v. onbegrijpelijk dat een land als Duitsland de import van bloemisterijproducten nog steeds aan te nauwe contingenten bindt. Bij een verstandige opwekking van de be hoefte zou dit land veel meer, niet alleen van onze, maar ook van de Duitse bloemenproductie, kunnen opnemen. Van Belgische zijde worden steeds weer acties ondernomen welke neer komen op een verdere beperking van Gisteren werd voor het Haags Ge rechtshof in hoger beroep de zaak tegen de 53-jarige L. J. Sloos uit Oegstgeest behandeld. Omtrent de ochtendzitting konden wij U reeds gisteravond berichten, 's Middags werden enige aandeelhouders, een oud-directeur en administratieve me dewerkers van een bedrijf uit het „S-concern" gehoord. Een en ander maakte de zaak er echter niet een voudiger op. Waren het eerst de notulen van een der S-maatschappijen, een thans onze export. Om erger te voorkomen heeft de Nederlandse regering er in toegestemd om voor een proefperiode kunstmatige maatregelen in wezen ter beperking van het gebruik te ne men. De heer Verhage besloot zijn rede met de opmerking dat de binnen landse afzet gunstiger ligt dan in ve le andere landen doch dat alle aan dacht geschonken moet worden aan het verkoopsysteem in eigen land, opdat dit niet achterop gerake bij dat voor andere producten in onder scheiden brances. Krijtschets bracht f41.000,- op De tekenleraar C. F. Neerijnen uit Den Helder werd door de ramp, die Nederland in de beruchte Fe- bruari-nacht trof, zo geraakt, dat hij geïnspireerd werd tot een tekening, die hij enkele dagen na de ramp voor zijn leerlingen op het bord zette; de tekening stelde een paard voor, vüich- tend voor het wassende water. De leraar meende met deze teke ning slechts een meer of min geslaagd sfeer-beeld geschetst te hebben, maar de leerlingen spraken er over buiten de school, een fotograaf kwam een plaatje maken en binnen de weken, waren de briefkaarten reeds in cir culatie. Zijn leerlingen verkochten in enkele dagen in stad en omgeving reeds tienduizend exemplaren en dit was slechts het begin.. De briefkaar ten maakten een gouden zegetocht door Nederland en werden zelfs door het buitenland gevraagd. Thans is de actie geëindigd en heb ben alle vervaardigde kaarten de weg naar de mensen gevonden. Bij het Rampenfonds heeft men de Varkens snoerden zichzelf de mond Op de mestvaalt van de Apel- doornse gemeente kon men tot voor enige tijd enkele tientallen kogel ronde varkens aantreffen, die daar in volle tervedenheid het afval van de gemeente genoten. Hoe heerlijk gevarieerd was hun menu en hoe zeer waren zij niet te benijden boven al hun andere colle ga's, die maar de nuchtere spoeling van iedere dag kregen, waarin een korstje oud brood al een hele variatie betekent! De gemeente-varkens aten iedere dag „a la carte", zij konden uit de berg heerlijkheden kiezen, wat zij zelf wilden Thans lopen er op de mestvaalt te Apeldoorn enkele tientallen sterk vermagerde biggetjes, die een zware tol aan hun kieskeurigheid betaald hebben. Zij vonden enkele dagen geleden enkele pakken nougat, die een teleurgestelde kermisexploitant daar wegens ondeugdelijke s' neergeworpen had. Nu, dat was nog eens een heel bijzondere lekkernij. Maar naar de eerste schrokkerige happen, kleefden de kiezen van de varkens als met cement dichtgemetseld op elkaar en het heeft dagen geduurd, voordat zij weer gezellig konden knorren en een hapje van al de andere heerlijkheden door hun keel konden krijgen. POSTBODE MAAKTE BRIEVEN OPEN. Twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk en af trek van voorarrest, eiste de officier van Justitie bij de Utrechtse recht bank gistermorgen tegen de 55-jari ge L. V., voormalig besteller bij de PTT, die er vaD beschuldigd werd brieven te hebben opengemaakt en zich de inhoud, als die uit geld be stond, te hebben toegeëigend. Verdachte, aldus de officier van Justitie, had ernstig het vertrouwen dat de PTT in ons land heeft, ge schonden. opbrengsten van deze actie nauw keurig bijgehouden en thans blijkt, dat de talentvolle leraar met zijn tekening een netto bedrag van 41.000, voor het rampenfonds ver diend heeft. Boetetocht voor Polen Woensdagavond trokken meer dan 7000 mensen door Sittards straten in een massale boetetocht om zodoende te protesteren tegen de kerk-vervol- ging in Polen en de overige landen van Oost-Europa waar het commu nisme heerst. Na de tocht werd in de hoofdparochiekerk door deken Haenraets een avondmis opgedragen. Tevens hield deken Haenraets een korte predicatie, waarin hij zeide, dat de gelovigen hier met duizenden tezamen waren gekomen uit liefde en niet om te haten, om te bidden en te smeken en niet om te vloeken. Ten slotte deelde hij mede, dat een twee tal telegrammen verstuurd zouden worden. Een aan mgr. Giobbe, dat luidde als voigt: „Geheel Sittard leeft samen met de vervolgden van Oost-Europa en bidt voor hen in een massale boetetocht en plechtige avondmis deken Haenraets". Aan de Poolse gezant werd het volgende telegram gezonden: „Katholiek Sit tard protesteert tegen de onmense lijke kerkvervolging in uw land. Wij bidden en offeren voor onze mede christenen, opdat zij door een sterk en moedig geloof de Kerk van Je zus Christus toch zullen doen triom feren. Deken Haenraets". failliete boekhandel te Deventer, die tijdens de behandeling in hoger be roep voor het Haag Gerechtshof in behandeling kwamen, nadien werden o.a. de faits et gestes rond een ande re maatschappij, een uitgeverij, on der loupe genomen. Aandeelhouders, een oud-direc teur, een boekhouder en twee rijks accountants getuigden in deze kwes tie, die ingewikkelder werd, naarma te de uren vorderden. Een der motieven uit dit boek- houdspel uit de hogeschool der reke- narij was wel het samenstellen van conceptbalansen en balansen. Ge steld werd, dat een verliesgevende concept-balans van de uitgeverij werd omgezet in een winstgevende in opdracht van verdachte S. Deze ontkende zulks ten stelligste. Hij had alleen critiek gehad op de waardering van voorraden en de kosten-opstellingen. Na administra tieve inventarisatie bleek, dat de uit geverij inderdaad zes percent divi dend kon opleveren. Puzzeltjes. Dat was iets, wat het gerechtshof en de procureur-generaal maar niet zo gemakkelijk aanvaardden. Dc boekhouder gaf toe, dat de voorraad- waardering veranderd was door een verschuiving van indirecte kosten van de tijdschriften- naar de boeken- afdeling. Dan bleef nog slechts een puzzeltje rond f 3000.verschil te verklaren. Hoe, werd ter zitting niet recht duidelijk. Er was een andere post, die door het gerechtshof onder het mes geno men werd. Hoe was het mogelijk, dat op de balans 1949 een bedrag van ongeveer 25000.— totaal als „schen king" van een der andere bedryven uit het S-concern, een drukkerij kon worden geboekt? Dat werd ver klaard door een korting, die door drukkerijen aan uitgeveryen mocht worden verleend, nog niet uitgege ven was en toen in één jaar werd voldaan. Geen last van belastingdruk. „Vreemd", vond de president, „iedereen klaagt vanwage de hoge belasting, indien hij achterstallig sa laris in één jaar ontvangt en u doet dat maar zo". „Nou, ja", zei verdachte. Hij re kende voor, hoe het ongeveer ge weest kon zijn en de boekhouder-ge tuige was het daar wel ongeveer mee eens. Het ging er om het bewijs te le veren, dat met balansen was ge knoeid om derden te bewegen geld in de onderneming te steken. Een der geldschieters-commissa rissen, die ziek ir Zwitserland ligt, schreef, dat hij door S. voor 15.000 werd bedrogen en dat dit gebeurde op grond van een rooskleurige „ver valste balans" over 1949. „Toenmet hem onderhandeld werd, bestond die balans nog niet", zo verklaarde S. Er schijnt overigens wel een der gelijk document per 1 Mei 1949 be staan te hebben, maar voordat hier over verder werd gesproken, ver daagde de president de zitting tot Vrijdagmorgen. Tegen het einde van 1956 zullen alle motorrijtuigen voorzien moeten zijn van een van overheidswege af gegeven keuringsbewijs. Dit is voor ons land het nieuwe kentekenbewijs, bestaande uit twee witte letters en tweemaal twee cijfers in het wit op een blauwe achtergrond. De oude provincietekens konden niet worden gehandhaafd omdat het aantal combinaties, dat daaruit te maken is, te beperkt was voor de toekomst. De nieuwe kentekens blij ven onveranderd voor elk voertuig tot de sloop toe. Binnenkort zal de nieuwe rege ling internationaal zijn ingevoerd. Naar de mening van ir. W. W. E. van Hemert die deze mededelingen deed op de te Utrecht gehouden ne gende jaarlijkse studiedag van de Verladers en Eigenvervoerders Or- fanisatie (E.V.O.) is met de nieuwe entekenregeling een fullproof re geling geschapen, van belang o.m. voor het nagaan van de eigenaar bij diefstal en invoercontrole. Nederland heeft op het ogenblik 685.000 motorvoertuigen, waarvan 270.000 bromfietsen, 132.000 motor fietsen en scooters, 183.000 personen auto's, 6.200 autobussen en 86.000 vrachtwagens. Aan tweederde van het totaal is het nieuwe kentekenbe- I wijs afgegeven. treffende de plaats van vestiging en de bouw van een school voor Buiten gewoon Lager Onderwijs, dit omdat de huisvesting van de leerlingen der Ds. de Liefdeschooi reeds een pro bleem geworden is. B. en W. hebben als plaats gedacht voor deze school het terrein op de noordelijke hoek van de Jan Evertsenlaan en de Piet Heilaan. Voor een streekschool is dit volgens B. en W. een gunstige plaats. Voor de financiering zal het school bestuur zelf moeten zorgen. Slippertje van aanhangwagen. Het liep best af, toen de aanhangwa gen van een gemotoriseerde wagen van de Gebr. H. alhier in de Ryn- straat los geraakt het trottoir op reed en de vrijpostigheid had om in de woning van de fam. C. v. Z. no. 42 door te dringen De bewoners wa ren op dat moment niet thuis en zeer toevallig liep daar niemand op het trottoir, zodat geen persoonlijke ongevallen voorkwamen. Maar de deur der woning was geheel ontzet Nieuwe corso heet „Melodie in bloemen" Het bloemencorso, dat ieder jaar omstreeks de tweede helft van April door de bloembollenstreek trekt, zal volgend jaar de naam „Melodie in bloemen" dragen. Het Centrale Co mité „Bloemcorso Bollenstreek" heeft zich tijdens een gisteravond gehouden vergadering ter bespre king van de plannen voor het voor jaarscorso 1954, accoord verklaard met deze naam. Het streven zal er op worden gericht, het corso nóg omvangrijker en fraaier te maken, mede met het oog op het 75-jarig bestaan van de afdelingen Hille- gom, Lisse en Sassenheim van de Ver. Bloembollencultuur en het eer ste lustrum van „Keukenhof". Naar aanleiding van deze jubilea beoogt het comité een bijzondere muzikale omlijsting van het corso. Voorts wil men in het corso een praalwagen met twee Zweedse schoonheidsko ninginnen laten meerijden. KATWIJK Wat de raad te verwerken krijgt. De 60 woningen aan de Piet Hein- laan en de Karei Doormanlaan zullen na een raadsbesluit thans in eigen dom worden overgedragen aan de Katwykse Bouwvereniging voor 62.105.En de goedkeuring van de raad worqlt gevraagd voor de uitgif teprijzen van 5.per M2 voor het bouwblok omsloten door de Boule vardKoningin Wilhelminastraat en Koningin Emmastraat. Sedert 25 April 1949 worden door de gemeen te Leiden en de gemeenten die van Leiden en gros electriciteit betrekken, onderhandelingen gevoerd, met het doel de bestaande stroomleverings- overeenkomsten dooi nieuwe te ver vangen. Deze nieuwe regeling zal voor Katwijk een niet te onderschat ten voordeel opleveren, redenen waarom B. en W. de raad voorstel len deze regeling te aanvaarden. De Commissie, belast met het nazien van de rekening van het Grondbe drijf 1951 bestaande uit de heren A. Wassenaar en C. van Beelen advi- 0 seert de rekening van baten en las- hij voorts wees op de taak van de Marktberichten GOUDA, 29 October. Kaas. Aanvoer 225 partijen. Prijzen: le soort 2.102.15, Ede soort 2.052.09 en extra kwaliteit tot 2.30 per kg. Han del traag. LEID SCHEND AM, 28 October. Eieren. Aangevoerd 50900 kippen eieren. De notering was: 600 no. 22 —22.75, 2400 no. 1 21.35—21.75; 1900 no. 2 19.2C19.65; 26000 no. 3 16.70—17.60. 8000 eieren no. 4/14 —14.85, 10000 no. 5 12.20—12.85, 2000 no. 6 10.90—11.15. Verder wa ren aangevoerd: 40 kippen 1.90 3.85, 11 hanen 2.903.85, 15 konij nen 1.856.00. VINKEVEEN, 28 Oct. Groente. Waspeen 812 cent, spinazie 2227 cent, groene kool 7—8 cent, andijvie 710 cent, stambonen 64 cent, kas- snijbonen 8499 cent, tomaten 32— 46, witlof I 4142 cent, witlof II 1930 per kg., peen 1015 cent per bos. ROELOFARENDSVEEN, 28 Oct. Groente. Aardbeien 59—51 cent, idem afw. 2743 cent, kropsla I 3.90—8.30, idem II 2.50—4.30, an dijvie 69, uien 35, bloemkool 823, tomaten A 85115, idem B 68—92, 'idem C f 83—108, idem cc 4977, idem BB 3455, idem afw. 2062, kassnij bonen 7192, idem stek 3753, pronkbonen 13.00 per 100. Bloemen. Anemonen 2325 cent, Asp. Plumovis 2763 cent, tros- rayonanten 2933 cent, Stella 1527 cent, Nora 11»19 cent, Chartity 8 21 cent, Shirley 1019 cent, Snow fall 1227 cent, Minerva 2431 cent, Glorious 21—36 cent, Crims Cham pion 2241 cent, Beryl 1632 cent, Chatworth li24 cent, Perfection 21—33, cent, Hurriane 1434 cent, Wendy 1021 cent, Ronald 1529, Horwood 1937 cent, Mosquito 816 cent, Gem 918 cent, Goldfinder 15 32 cent, Alfretton 22—42 cent per bos, Rayonanten 514 cent, Perfec tion 313 cent, Am. Aanwinst 615 cent, Loveliners 38 cent, South down Pink 615 cent, Millersdale 3 ^_6 cent, Migoli 37 cent, Chocod 3 8 cent, Alfrevton 37 cent, Corncol 711 cent, Champion 49 cent, Kauf- mann 48 cent, Anjers 614 cent per stuk. TER AAR, 28 Oct. Groente. kassnij bonen J 7.909.50, idem stek 2.C05.60, stambonen 6.20, idem B 5.10, witte pronkers 2.904.20, idem B 2.302.60 alles per 10 kg., tomaten A export 0.781.06, idem B 6786 cent, idem C 6196 cent, idem CC 36—48 cent, tomaten 9 32 76 cent, idem B 4673 cent, idem C 2456 cent, Idem CC 2027 cent, idem bonken 2837 cent, idem afw. 2038 cent, spinazie 25 cent, groene kool 7 cent, rode kool 6 cent, sav. kool 48 cent, waspeen 811 cent, andyvie 68 cent, witlof I 3238 cent, idem II 2125 cent, prei 8 cent, kroten 45 cent, spruiten 1722 ct., uien 4 cent, alles per kg., witte kool 3.50 per 100 kg., sla 2.504.00 per 100 stuks, bloemkool 816 cent per stuk, selderij. 3 cent, bospeen 13 cent per bos, druiven 50 cent per pond. Peren: Winter jannen 1314 cent per kg. 's-HERTOGENBOSCH, 28 Oct. Vee. Op de Bossche veemarkt van. heden werden aangevoerd 6390 stuks vee, zijnde: 2928 runderen, 308 vette kalveren, 582 nuchtere kalveren, 33 fokzeugen, 304 slachtzeugen, 120 lopers, 1691 biggen, 392 schapen en 32 geiten. De prijzen waren als volgt: melk- en kolfkoeien 7801125, guiste koeien 550750, kalfvaarzen 6801075, klamvaarzen 580700, guiste vaarzen 550675, pinken 360475, graskalveren 220325, fökkalveren 95—140, nuchtere slachtkalveren 41tot 53.50, soppers 6686.50, drachtige zeu gen 240325, lopers 6580, big gen 2847, schapen 6580, vette schapen 100, vette lammeren 70 85 per stuk. Aanvoer van slachtvee: 966 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten vaarzen tot 2.75, le kw. 2.55 2.65, 2e kw. 2.20—2.40, 3e kwal. 2.05—2.15, vette stieren 2.35 2.40, worstkoeien 1.801.95, alles per kg. geslacht gewicht. Vette kal veren 1.852.50 per kg. lev. gew. nuchtere slachtkalveren 1.341.44 per half kg. lev. gew., soppers 1.57 f 1.78 per kg. lev. gew.; slachtzeugen van 1.60—1.73 per kg. lev. gew. met 4 kg. tan a, prima boven notering. Verdere mededelingen: Grote aan- en kon niet meer dicht en de voorrui-1 voer van rundvee met zeer veel be ten waren tegen een dergelijk ram- langstelling. Niettegenstaande de men niet bestand. De politie nam een grote aanvoer van melk- en kalf- en ander op, maar verzekering dekt!koeien was de handel vlugger dan de schade. vorige week met stijf-duurdere prij- LISSE zen. guiste koeien, die voor de bie- V.V.V. De V.V.V. vergaderde gis- tenkoppen .vorden geplaatst, werden teravond in bet café-re6taurant „De vluig verhandeld tegen goede prijzen, Nagtegaal". )de mindere soorten handel wel willig Op deze vergadering werd o.m. /doch staande prijzen. Grote aanvoer uitgebracht een uitvoerig jaarverslag van jongvee, de goede soorten wer- door de secretaris, de heer W. Ver-den vlug verhandeld tegen iets be- kerk, die allereerst een alg. inleiding I tere prijzen, de mindere soorten han- hield over het V.V.V.-werk. Het I del flauwer 3och wel prijshoudend, aantal leden is gelukkig vooruitgaan- Korte aanvoer van vette kalveren, ten, alsmede de kapitaalsinkomsten en uitgaven, voorlopig goed te keu ren met als eindcijfer van baten en lasten 15.529.93 en die van de ka pitaalsontvangsten en uitgaven op f851.467.60. En dan nog vragen B. en W. om een principe-besluit be de en bedraagt momenteel reeds 130. Het secretariaat noteerde in het af gelopen jaar 412 ingekomen poststuk ken, waarvan 28 uit het buitenland. Er werden 356 brieven en ongeveer 60 briefkaarten verzonden. De vergadering werd geleid door de heer Van der Eerden, die een kort welkomstwoord sprak, waarna bo venvermeld jaarverslag werd uitge bracht. De secretaris memoreerde het overlijden van de heer S. van der Linden. Dank bracht hij aan het ge meentebestuur voor de financiële steun. Hij wekte ailen op, om ge zamenlijk te werken aan de verschil lende acties. De kas en boeken van de penning meester werd door de kascommissie in orde bevonden. Burgemeester De Graaf had be richt van verhindering gezonden we gens familieomstandigheden, waarbij Lissenaren om het werk van het V. V.V. ten volle te steunen. De bestuursverkiezing volgde. Ge kozen werden de heren F. J. M. Pinx- ter, notaris, F. J. A. v .d. Eerden en F. Baten. Het bestuur deelde mede, dat het matige handel met staande prijzen. Nuchtere slachtkalveren handel ruim prijshoudend. Schapen en vette lam meren, geschikt voor export, vlotte handel met hogere prijzen. Lopers handel flauw-prijshoudend. Zware soorten biggen vlotte handel met iets hogere prijzen, de lichtere soor ten kalme handel, prijzen moeilijk te handhaven. Ruimer aanvoer van slachtvee. Over het geheel verliep de handel vlotter dan vorige week en stijf-duur. Worstkoeien duurder. Slachtzeugen handel trager met la gere prijzen. bestuur besldten heeft om notaris Pinxster als voorzitter te benoemen. Hij bracht dank aan de heer Ver woerd, die tot nu toe het voorzitter schap heeft bekleed en nu gewoon bestuurslid wordt. Notaris Pinxter dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Hiermede was de werkvergadering ten einde en ging men over tot de meer feestelijke vergadering, waarbij het gezelschap van Herman Tholen in een .zeer goed cabaretprogramma de aanwezigen vermaakte.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3