RIJNSTREEK Twee inzendingen kregen de volle buit (100 punten) Gaszinker in de Vliet voor aansluiting kraakgasleiding Opnieuw kwam de bus-en tram verbinding ter sprake DONDERDAG 29 OCTOBER 1953 DE LElDbE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN STICHTINGSBESTUUR .AVIFAUNA" B. en W. geven de gemeenteraad, tot vorming van het Stichtingsbe stuur voor Avifauna, de volgende aanbeveling. Uit de raad: W. Brou wer, J. C. Duin en A. Kroon. Uit de burgerij: L. de Graad, mr. A. J. Meij er, C. J. Winninghoff. GECOMPLICEERDE BOTSING Omstreeks 13.15 uur Woensdagmid dag gebeurde op de Steekterweg een verkeersongeval tussen twee perso nenauto's en een bakfiets. Het bleef gelukkig slechts bij ernstige materiale schade. De bakfietsrijder W. W. reed in de richting Zwammerlaan. Hij werd ingehaald door een personenauto, be stuurd door W. J. v. d. W. uit Am sterdam, Deze bleef achter de bak fiets rijden voor tegenliggers. Plotse ling werd zijn wagen van achteren aangereden door een pers.auto be stuurd door J. T. uit Leiden. D( schok was zo hevig, dat de stuur stoel van v. d. W. afbrak en de be stuurder achterin de wagen terecht kwam. Hierdoor kon hij de voetrem niet gebruiken en had door de schok zijn wagen grotere snelheid gekre gen. Het gevolg was, dat de luxe auto boven op de bakfiets reed en deze totaal vernielde. De bestuurder van de bakfiets was er net op tijd van zijn voertuig afgestapt, zodat hem niets overkwam. Ook de be stuurders van de luxe auto's liepen geen letsels, op. Hun voertuigen werden echter wel zeer ernstig be schadigd. K.A.B. In de Woensdagavond in de Sint Josephzaal gehouden bijeen komst van de KAB deelde de voorz., de heer A. F. Ruijssenaars mee, dat in oprichting is een Diocesane Stich ting Gezinsverzorging. Hij besprak het daarover verschenen rapport, dat in de Bondsraadvergadering wordt behandeld. Spreker adviseerde de Alphense leden zich, in afwachting van de eigen Stichting van de KAB, aan te sluiten bij de parochiële ge zinszorg. De Diocesane moet voor lopig op een groeitijd van enkele ja ren rekenen. De gezinsverzorgsters moeten in elk geval uit de parochiële organisatie komen. De tarieven van de par. organisatie zijn van Rijks wege goedgekeurd om voor Rijks- en gemeente subsidie in aanmerking te komen. De geestelijk adviseur, kapelaan v. d. Stap brak een lans voor de Credo Pugonoclub. Hij wees op de vrij grote onkunde op verschillend ter rein en de te geringe belangstelling voor geestelijke zaken. Momenteel teld de pl. Credo Pugonclub 6 le den. Dit is voor een afdeling met plm. 500 leden geen verhouding. Men kan zich opgeven bij het bestuur en by de heer A. W. G. v. Leeuwen, Oran jestraat 45. Het St. Willibrordusfeest wordt pl. gevierd op 8, 9 en 10 Nov. m.m.v. de Toneelclub „K.N.A." De R.K. Transportarbeidersbond viert 15 Nov. zijn 35 jarig bestaan te Alphen aan den Rijn. De „Kapel actie" heeft pl. opgebracht 111.56. Plm. 50% van de uitgereikte zakjes zijn terugontvangen. Tot afgevaardigde naar de Bonds raadsvergadering op 14 en 15 Nov. zijn benoemd de heren H. Maas (da- gel. best.) T. Brasker (alg. best.) en A. W. G. v. Leeuwen, plv. De voorz. behandelde vervolgens de voorstellen aan de Bondsraad. Er is een verlies van 11469.89. Ontslagaanvrage personeel N. V. Contrico, Inzake de Contrico aan gelegenheid vernemen wij nader, dat de ontslagaanvrage voor het Alphens personeel, die bij het gew. arbeiders bureau was ingediend, intussen is in getrokken. Naar het schijnt is de N.V. Contrico in andere handen over gegaan en de mogelijkheid is niet uit gesloten, dat het bedrijf, zij het mis schien onder andere naam, voor deze gemeente behouden zal blijven. Het pand in de Julianastraat is door ver tegenwoordigers van een dergelijk soort bedrijf bezichtigd. Opening rijwiel- en reparatie-in richting. Vrijdag wordt in het pand Prins Hendrikstraat 100104 te Alphen aan den Rijn om 4 uur een nieuw bedrijf geopend. Het is een rijwiel- en reparatie inrichting van de bekende Alphenaar C. Beider, die enige jaren geleden een motorongeval overkwam en tengevolge daarvan in de loop der jaren geleidelijk geheel blind is ge worden. Hij doet al zijn werk volko men op het gevoel. Zijn vakmanschap stelt hem in staat zijn werk goed af te werken. Zijn ideaal is zo te weaken, dat nie mand merkt dat hij blind is. BOSKOOP Vereniging Oud-Leerlingen Tuin- bouwcursus. De October-verga- dering was ditmaal een zeer leer zame, aangezien ir. Broertjes een le zing hield over „De zaadbehande ling in de boomkwekerij". In ver band hiermede was slechts weinig materiaal ter beoordeling ingezon den, zodat de spreker vlug zijn cau serie kon aanvangen. De onderzoe kingen van Ir. Broertjes hadden ten doel de tijd van het stratificeren van zaden te bekorten en te trachten de tijd van stratificeren regelmatig te krijgen, dus zo, dat het niet meer behoeft voor te komen, dat een be paald zaad de ene keer bijv. 1 jaar moet liggen en de andere keer bijv. 2 jaar. Dammen. Om het persoonlijk kampioenschap speelden leden van de damclub „Boskoop" de volgende wedstrijden: Groep I: E. J. HoogerbrugA. Ne- derhof 11; D. v. WijkJac. Schoen maker 11; A. NederhofJac. Schoenmaker 11. Groep II: C. v. d. HoornJ. van Tol 11; D. LankhuyzenKI. Bak huizen 20; A. KosterA. N. van Tol 2—0; W. A. van OtterlooH. Trimp 11; Kl. BakhuizenD. Lank huyzen 11. LEIMUIDEN K.A.V. In het café van de heer C. J. van Graas, hield de KAV haar ledenvergadering. De voorzitster, mevr. A. v. d. Drift, die nog steeds in het St. Elizabeth ziekenhuis te Lei den is, werd deze keer vervangen door mevr. KokKuipers. Voor een spoedig en algeheel herstel van de voorzitster werd een kort gebed ge daan. De vergadering waardeerde het, dat een afgevaardigde van het bestuur deze middag een bezoek aan haar had gebracht. Door de penningmeesteresse werd bijzonder nuttige voorlichting gege ven over het onderwerp „Het pro bleem der schoolvrije jeugd". Hierna volgde een bespreking over een jaar lijks te houden uitgaansdag. Het reisje deze zomer was uitstekend ge slaagd, en dit was aanleiding, dat er voldoende belangstelling was om nu reeds te gaan sparen voor het vol gend seizoen. Er werd besloten, dat 1 per maand geofferd zal worden, zodat alle kosten voor een uitstapje in Juni voldaan zullen zijn. Ruim 20 dames gaven zich ter vergadering al op. Vervolgens werd gesproken over de naai- en kledingactie, waar voor veleln hun medewerking toezeg den. De stoffen zullen voortaan bij de dames thuisbezorgd worden, daar mej. J. de Koning zich bereid ver klaard had de patronen te knippen. Op de feestavond in de vastenavond zullen de kledingstukken worden uitgereikt. De geest, adviseur toonde zijn belangstelling. De inzameling onder de leden ten behoeve van de Diocesane Ka pelactie bracht op 46.35. Aanbesteding. Woensdagmorgen had op het Raadhuis de aanbesteding plaats voor het bouwen van 8 wonin gen in deze gemeente. De volgende inschrijvingen werden ingeleverd: Chr. Overdevest, Rijnsaterwoude 85330; P. Hulsbos, Haarlemmermeer 86780; C. J. v. Berkel, Leimuiden 88000; W. B. Blaazer, Rijsaterwou- de 88524; G. Aarman en Zn., Lei muiden 89280; E. Schuit, Hillegom 90400; C. van Dijk, Nieuwveen 91242; D. van Kints, Langeraar 92375; S. Tromp, Alphen aan den Rijn 92850; Bontebal, Zevenhuizen 94750. De begroting was f 84266. De gun ning is nog aangehouden. Zilveren jubileum. De heer K. v. Lissenburg, dr. Stepenseastraat 39, viert morgen zijn zilveren jubileum bij de fa. Maarse en Kroon. De jubi laris is chef van de afd. carrosserie. NIEUWKOOP ONGEVAL MET VAARBOOM Toen de 'gemeentewerkman J. Plomp een vlet voortduwde met een vaarboom door de Voorwetering, reed een kleine vrachtauto tegen die vaarboom aan, waardoor P. te gen de grond sloeg. Het slachtoffer moest onder doktersbehandeling worden gesteld. Na verbonden te zijn werd de heer P. naar huis ver voerd. Middenstandsbeurs. Ook d( middenstanders van Nieuwkoop en Noorden organiseren een beurs, wel ke zal worden gehouden in de loods van fa. G. de Rooy (Nieuwveense- weg), en wel op Vrijdag 30, Zater dag 31 October, Maandag 2 en Dins dag 3 November a.s. Blijkens de aankondiging hebben de neringdoenden hun beste beentje voorgezet. Vele attracties worden de bezoekers geboden. Aan het zake lijke karakter zal enige fleur wor den gegeven door het optreden van „De Kiplairplayers" en met gramo- foonmuziek. De beurs is geopend van 1923 uur en op Zaterdag bovendien van 1518 uur. Burgemeester van der Weijden zal de officiële opening verrichten. Vanwege de raadsvergadering zal deze officiële handeling pas kunnen plaats hebben na die vergadering (plm. 21.30 uur). De beurs kan wel reeds Vrijdag vanaf 19 uur worden bezocht, doch de eigenlijke opening volgt later op de avond. Raadsagenda. Op 3 November, 's avonds om 8 uur, komt de ge meenteraad bijeen. Men zal o.a. be handelen: Verhuur strookje grond aan P. Egberts alhier; verkoop bouw grond voor 2 nieuwe woningen te bouwen door particulieren; aanleg nieuwe toegang tot de sport- en speelvelden aan de W. P. Speelman- weg. Bijdrage van de gemeente aan de afd. Nieuwveen van het Groene Kruis voor de inrichting van het wijkgebouwtje. ROELOFARENDSVEEN Naast de dagelijkse aanvoer van 2e oogst glasaardbeien, werden er gisteren ook aardbeien van het ras climax van de koude grond door de tuinder P. Bakker ter veiling aange voerd. Wel een teken van een zacht- najaar. KAASDAG ALKEMADE Voor de vijfde maal in successie werd gisteren in café Rustoord de Kaasdag Alkemade gehouden. Reeds om twee uur was begonnen met de keuring van de ingezonden exem plaren. Deze keuring werd verricht door de heer K. Adema en de heer P. v. d. Sterre, kaashandelaar. De punten waarop de kaas wordt ge keurd zijn 18 in getal en samen te vatten onder de groepen: Model, korst, reuk en smaak, boor en door snede. Het behoeft geen betoog dat het een heel karwei is al de inzendingen op al de 18 punten te beoordelen en dat in cijfers uit te drukken. Het hoogste aantal punten dat behaald kan worden is 100 en er waren twee inzendingen, waaraan nu werkelijk niets te knibbelen viel. Het waren die van C. J. v. d. Laan, Oud-Ade en S. van Schie, Warmond. Hun Goudse kazen werden dan ook be kroond met de eerste en tweede prijs. De heer P. v. d. Hulst behaal de met 94 punten de eerste prijs in de afdeling Leidse kaas. Van de 38 inzendingen werden er 16 gerangschikt onder eerste soort, 15 onder tweede soort en 1 onder derde soort. De leverancier van le soort wa ren: uit De Kaag: L. Clemens. Uit Oud'Ade: L. C. v. d. Geest, P. N. J. v. d. Geest, Th. v. d. Geest, W. Ch v. d. Geest, C. J. van Leeuwen, Wed. J. van Leeuwen, P. S. Pennings v. d. Poel. Uit Rijpwetering: P. C. Rotteveel. Uit Nieuwe-Wetering: P. Straathof en uit Warmond: S. van Schie, H. C. v. d. Geest en J. A. d. Geest. Voor elke deelnemer had de Kaas dagcommissie een practisch geschenk bedacht, n.L een stalthermometer. Voor elke inzender van le soort had de Bond van kaasproducenten een speciaal kaasdaglepeltje beschikbaar gesteld. De prijzen bestonden uit eveneens practische voorwerpen voor de boerderijen: een teems, een melkemmer en een schepbak. Leerzame stand. Behalve de keurig geëtaleerde ka zen was er een stand van het Rijks- zuivelconsulentschap, waar de bac teriën, die de hoofdgebreken van de kaas veroorzaken te zien waren sterk vergroot op een foto, in wer kelijkheid in koloniën op een voe dingsbodem te zien waren, terwijl met geconserveerde kaasstukken te vens werd duidelijk gemaakt welke fout een bepaalde bacterie in de kaas te weeg bracht. Ook de schimmels waren daar v tegenwoordigd. Door grote zindelijkheid te betrachten in het hele bedrijf kunnen al deze kaas bedervers worden geweerd, waar door de kwaliteit van het product aanmerkelijk stijgt. Verder was er een stand met al lerlei moderne veeverzorgingsmid- delen en een met diverse benodigd heden voor het boerenbedrijf. De heer Van der Poel, voorz. van half acht allen welkom, in het bij zonder de loco-burgemeester, ir. Schrooder en de heer K. Adema met hun staf. Hij dankte alle medewer kers, die door hun inzending, hun werk of hun. geldelijke steun deze kaasdag hadden mogelijk gemaakt ,en deelde mee, dat de commissie, ter ere van dit eerste lustrum besloten had elke 1000e bezoeker een vacan-. tietrip aan te bieden. Daarna gaf hij het woord aan de loco-burgemeester, die begon met er op te wijzen welk een belangrijke plaats de veehouderij in de gemeen te Alkemade inneemt. Hij herinner de aan de dertiger jaren en verheug de zich er over, dat de toestand sindsdien zoveel verbeterd was. Hij wees nog eens op het nut van deze kaasdagen voor de verbetering van de kwaliteit, die uiteindelijk de be- reiders ten goede komt en daarmee de gehele gemeente. Hij wenste de voorzitter met deze vijfde kaasdag geluk en hoopte, dat er nog velen zouden volgen. Na het aanbieden van de bijdrage van het gemeentebestuur verklaarde hij de kaasdag voor ge opend. Enkele gebreken. Ir. Schrooder, die daarna het woord kreeg, vond het noodzakelijk er eens op te wijzen, dat deze kaasdagen vooral tot stand konden komen door het werk van de commissie. Dit werk wordt vaak heel gemakkelijk over het hoofd gezien, omdat het altijd maar zo'n beetje op de achtergrond werd gehouden. Hij zette het daar om nu eens voor het voetlicht omdat het dit ten volle verdient. Verder besprak hij het aan alle aanwezigen uitgereikte overzicht van de .afgelo-1 pen jaren. De deelname is weer aan het stijgen en hij hoopte, dat dit zo z<3u blijven. Hij constateerde, dat de kwaliteit dit jaar over het algemeen niet was als in andere jaren. Dit is, zo zeide hij, geen speciaal verschijn sel in Alkemade, het kon overal ge constateerd worden. Hij schreef de ze minder gunstige uitkomsten voor al toe aan de invloed van het slech te zomerweer van dit jaar. Hij wees verder op enkele nogal voorkomen de euvels, doch liet het aan de heer Adema over iets te zeggen. Verder zeido hij het van het allergrootste belang te vinden dat iedere kaas producent zijn uiterste best doet 'n product te krijgen van super-kwali teit. De heer Adema besprak daarna de meest voorkomende gebreken ën gaf middelen aan om hierin verbetering te brengen. Hij zeide vooral bezorgd te zijn over de verlopende productie van Leidse kaas en vond het nodig eens een bijeenkomst te beleggen van belanghebbenden om de midde len te beramen tot verbetering en behoud van deze kaassoort. Na de prijsuitreiking werd een film vertoond, die het hele Neder landse veeteeltbedrijf, met alles wat RIJNSATERWOUDE Aanbesteding. Woensdag had in het Raadhuis te Leimuiden de aan besteding plaats voor het bouwen van 4 woningen. De volgende in schrijvingen werden ingeleverd: Chr. Overdevest, Rijnsaterwoude 43420; E. B. Blaazer, Rijnsaterwou de 44176; P. Hulsbos, Haarlemmer meer 44400; C. J. v. Berkel, Leimui den 45800; G. Aartman en Zn. Lei muiden 46190; E. Schuit, Hillegom 46200; S. Tromp, Alphen aan den Rijn 46450; C. v. Dijk, Nieuwveen ƒ46964; D. van Kints, Langeraar 47375; Bontebal, Zevenhuizen 47450; A. Langeveld, Leiden 61816. De begroting was 43381. De gun ning is aangehouden. NIEUWVEEN Raadsagenda. Vrijdag a.s. komt de raad in openbare zitting bijeen des avonds om 7 uur. Het voornaamste agendapunt is de benoeming van een gemeente-ont vanger, in de vacature C. C. J. v. Vliet, die werd benoemd tot eerste ambtenaar. Laatste Berichten INLEIDENDE BESPREKINGEN OVER DE OPHEFFING VAN DE NEDERLANDS-INDONESISCHE UNIE? Naar Pi Aneta uit betrouwbare bron verneemt, zullen Zondag a.s. de heren Sujono Hadinoto en mr. Su- bardjo, adviseurs van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse zaken, naar Nederland vertrekken om aldaar inleidende besprekingen te voeren over de opheffing van de Ne derlands-Indonesische Unie en het vestigen van een normale verdrags verhouding tussen Nederland en Indo nesië. Na hun bezoek zou een dele gatie van Indonesische ministers naar Nederland reizen. Uit Den Haag wordt gemeld, dat bij de Nederlandse regering omtrent het bovenstaande niets bekend ie. De gemeenteraad van Wassenaar heeft gisteravond onder voorzitter schap van burgemeester dr. S. Baron van Wijnbergen een uitgebreide agenda behandeld, waarop verschil lende belangrijke punten voorkwa men. Bovendien was er nog van een drietal leden van de raad een ver zoek binnengekomen, om vragen te mogen stellen over actuele kwesties. De vragen, die de heer C. E. van den Berg (KVP) had geformuleerd over de woningbouwpolitiek in de gemeente Wassenaar zullen in de volgende raadsvergadering aan de orde komen, omdat B. en W. nog geen gelegenheid hadden gehad een antwoord op te stellen. De vragen van dr. J. N. van den Houten (WD) over de situatie, die ontstaan is na de opheffing van de reizigersdienst op de spoorlijn Löo- laanScheveningen gaven aanleiding tot een gedachtenwisseling waaruit wel bleek, dat de raad unaniem van mening is, dat de z.g. sneltrams geen voldoende compensatie bieden. De voorz. antwooidde op de vragen van de heer Van den Houten, dat gerui me tyd geleden B. en W. aan het Provinciaal bestuur hebben laten weten, dat zij de actie van het Fo- BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino. „De zoon van niemand", 14 jaar.. „Gele terreur", 18 jaar. „Les miserables", 18 jaar. „Min of meer een meer min", alle leeftijden. „Moulin rouge", 18 jaar. (In de Donderdagavond cyclus „Mildred Pierce", strikt volwassenen). Lido: Luxor: Trianon Rex: Gemeenteraad Leidschendam er aan vast zit, in kleuren maar zon de Kaasdagcommissie, heette tegen1 der geuren weergaf. In de gisteravond gehouden raads vergadering van Leidschendam wa ren de zetels van vijf K.V.P.-leden onbezet. Het waren de zetels van de raadsleden, die in de vergadering van 30 September j.I. ontslag had den genomen uit protest tegen de verkiezing van de heer P. Groene- wegen tot wethouder van openbare werken. Hun 5 opvolgers hadden het raadslidmaatschap aangenomen, maar na de accoordbevinding van hun ge loofsbrieven weer ontslag genomen, nadat de heer Groenewegen ver klaard had dat hij niet overeenkom stig de afspraak van zijn fractie had gehandeld. Toen kwamen de eerst afgetreden 5 raadsleden weer aan bod en in de vergadering van gisteravond zijn hun opnieuw ingezonden geloofsbrie ven door de heren J. v. d. Bosch P. Boone en G. Kranenburg onder zocht en in orde bevonden. De voorzitter trok hieruit de con clusie, dat de raad geen bezwaar had de bedoelde 5 leden weer toe te la-1 ten. De heer Boone (PvdA) meende naar aanleiding van deze zonderlin ge geschiedenis en over de verkla ringen van de heren Groenewegen en Dietz het een en ander te moeten zeggen, maar zal daarmede 'nog even geduld hebben tot de volgende ver gadering, omdat dan de 5 raadsleden weer op hun plaatsen teruggekeerd zijn. De heer Boone vestigde ook de aan dacht op het rapport van de school arts, die met cijfers aantoonde, dat in Stomp wijk net percentage van op t.b.c. reagerende kinderen tamelijk hoog hoog is. Spr. drong er op aan, dat aan de bevolking van Stompwyk de raad wordt gegeven toch vooral geen ongekookte melk te drinken. Ook het drinkwater van „De Tien Gemeenten" had de aandacht van de heer Boone, omdat dit water een mi nimaal jodium-gehalte heeft wat krop ten gevolge kan hebben. In middels is, zoals de voorz. mededeel de, op verzoek van de minister van sociale zaken en volksgezondheid aan de bakkers bekend gemaakt, dat zij per 50 kg bloem 1 kg Jozozout moeten verwerken. Agenda. fa deze inleidende besprekingen kwam de agenda aan de orde. Bur gemeester Banning werd met alg. stemmen aangewezen als vertegen woordiger van de gemeente in het algemeen bestuur van het borgstel lingsfonds. Weth. H. de Ruyten wordt plaatsvervanger. Aan de heer F. A. Bierhuis werd 500 vierk. meter grond, waarop een woning en schuur gevestigd is, in huur afgestaan tegen betaling van 598.50 per jaar. Ook de heren J. H. en A. J. Vie veen krij gen grond van de gemeente in huur n.l. 1.70.39 H.A. gelegen aan de Pr. Ilendriklaan-Roozenlaan tegen een huurprijs van 420.— per jaar. Bij het punt ziektekostenvoorzie ning gemeentepersoneel hield de heer A. de Rozario (KNP) een lang betoog, dat neerkwam op de vraag, wat B. en W. zullen.doen, indien over enige jaren mocht blyken, dat toe treding tot het Centraal Orgaan een financiële strop zou zijn. De voorz. deelde mede, dat de gemeente zich voor 5 jaar kan birden en als het no dig mocht blijken na 5 jaar zich kan terugtrekken. Aan de woningbouwvereniging St. Willibrordus werd een aanvullend voorschot groot 2.225.06 verleend. Goedgekeurd werd dat de gemeente vergoeding zal toestaan voor de vak leraar wiskunde by de R.K. Ulo GEMEENTERAAD WASSENAAR rensencomité geheel onderschrijven. Zoals men weet wenst dit Comité ter compensatie v'an de verloren gegane treinverbinumg een busverbinding tussen Wassenaar en het station Leid schendamVoorburg, voorts een bus verbinding tussen Wassenaar en het Station Laan van N. O. Indië in Den Haag en voorts een stopplaats van de N.Z.H.V.M.-bus bij het Viaduct. De burgemeester de gemeentecre- taris hebben bovendien een onder houd gehad niet «de minister van ver keer en waserstaat over deze aange legenheid. En hoewel de Minister op het standpunt blyft staan, dat de sneltram een voldoende compensatie biedt, heeft nij toegezegd te onderzoe ken, op welke wijze verbetering van deze competitie mogelijk is. In het onderhoud met de minister is ook ter sprake gekomen de wen selijkheid van het instellen van hal teplaatsen ia Wassenaar voor de nieuwe N. S.-busdienst tussen Den Haag en Amsterdam. De minister toonde zich niet ontoegankelijk voor de belangen, die Wassenaar bij deze busverbinding heeft, al heeft de mi nister uiteraard geen enkele toezeg ging gedaan. Op voorstel van dr. J. N. van Hou ten, en met instemming van B. en W. nam de gemeenteraad een motie aan, waarin het college wordt uitge nodigd, ook verder bij de bevoegde instanties energieke stappen te blij ven ondernemen. De raad bekrachtigde ook het be roepschrift aan de Kroon, waarin B. en W. vragen om instelling van twee halteplaatsen langs de Rijks straatweg voor de busdienst Den HaagAmsterdam. Tarieven H. T. M. De tweede serie vragen, die aan B. en W. werden voorgelegd, kwamen van de heer L. G. Oosterling (Prot. Chr.) en hadden betrekking op een eventuele nieuwe verhogmg van de tarxeven van de H. T. M. In zijn toe lichting op deze vragen betoogde de vragensteller, dat er een onrecht vaardige wanverhouding bestaat tus sen de tarieven, die de H. T. M. op de stadslijnen berekent en die welke op de Wassenaarse buitenlijn gelden. De heer Oosterling sprak van „de meest geraffineerde geldklopperij die men zich denken kan" toen hij sprak over de omstandigheid, dat op som mige trajecten het tarievenstelsel zo is, dat men steeds betalen moet voor kilometers, die men niet rydt. Ook over het materieel, dat op de Wassenaarse lijn gebruikt wordt, was de heer Oosterling niet best te spre ken. Hij meende, dat althans een deel daarvan al lang „op de roesthoop" had moeten liggen. De voorz. antwoordde op zijn vra gen, dat B. en W. contact zullen op nemen met de H. T. M.-directie over enkele inderdaad minder gelukkige onderdelen van het tarieven-stelsel. Wat de komende tariefsverhoging betreft, waarop de heer Oosterling in zijn vragen gedoeld had, antwoord de de burgemeester, dat daaromtrent niets bekend is. Een agendapunt, waarover de me ningen van de raadsleden verdeeld bleken, was dat van de vestiging van een benzinestation op de Deyl. De exploitant van een benzinelaadstation op de Rijkssüaatweg ter hoogte van de Maaldrift, die zijn bedrijf daar zal moeten staken in verband met de verbreding van de Rijksweg, had vergunning gevragd, een station te mogen openen op de Deyl. B. en W. hadden deze vergunning geweigerd op grond van het uitbreidingsplan en hiervan was dt exploitant in beroep gegaan bij de raad. Mr. C. A. van Gorcum toonde zich, uit verkeerstechnische overwegingen een tegenstander van plaatsen van dit station op deze plaats. Enkele andere leden wilden de beslissing over deze aangelegenheid nog aan houden en eerst bezien of er aanlei ding is, het uitbreidingsplan te her zien. Met 14 tegen 4 stemmen ver wierp de raad echter het beroep. De raad had geen bezwaren tegen het aanschaften van een tweede rol- trommel-vuiinisauto en van 2500 uniforme vuilnisemmers, voor het Zuidelijk deel van de gemeente. Een bedrag van 502.500werd stilzwij gend beschikbaar gesteld voor het aanleggen van riolering in het tweede gedeelte van de Kieviet en voor het verharden van de wegen. Zonder discussie, werd ook besloten tot het bouwen van een nieuwe brug in de Hoogeooomseweg over de Zijl- watering, en tot het doen aanleggen van een fietspad over de Klip, wer ken waarmee resp. bedragen van 41.000.— en 16.920.— gemoeid zijn. Geen bezwaar had de raad tegen het benoemen van een 12e leerkracht aan de openbare lagere school in de van Zuylen /an Nijeveltstraat. Het gevolg hiervan zal zijn, dat ook de Chr. School aan de Zijllaan en de Pius X-school aan de Oud-Wassenaar- séweg voor .*en extra leerkracht in aanmerking komen. Tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke siand werd benoemd de heer J. Lamsvelt, De heer A. J. van Bemmelen kreeg ontslag als bestuurs lid van de Wassenaarse Bouwvereni ging in verband met zijn benoeming tot voorzitter" van de R. K. Woning bouwvereniging „St Willibrordus". Verbeteringen zullen worden aan gebracht aan de kinderspeelplaats in de St. Willibro^dusstraat en in het plantsoen langs de dr. Mansveltkade. De plaatselijke afdeling van de Kath. Nat Bond voor E K.E.O. werd een subsidie toegekend van 406. De voorz. deelde mede, dat het in de bedoeling ligt, de begrotingen voor 1954, die in deze vergadering aan de raad werden aangeboden, te school n.l. voor 6 klokuren per week. Het schoolbestuur verzocht 6 hete- luchtkachels te mogen aanschaffen voor de meisjesschool in de Dam straat en de Ulo-school aan de Kon. Julianaweg. De raad ging met dit verzoek accoord. Ook werd goedge vonden dat de gemeente een fraude- verzekering sluit voor een bedrag van 40.000.Besloten werd verder dat stappen zullen worden gedaan om voor het a.s. hoofd van de nog te bouwen openbare school bij die school een woning te stichten waar voor een bedrag ad 20.000.als crediet zal worden afgestaan. De heer G. Kranenburg vroeg of bij die school ook een gymnast'eklokaal ge bouwd zal worden waarop de voorz. antwoordde dat een gymnastieklo kaal voor Leidschendam op de ur- gentielijst staat en dat B. en W. heb ben verzocht de tot standkoming van bedoeld lokaal te bespoedigen. Als aanvullend agendapunt werd nog behandeld een voorstel tot het leggen van een gaszinker door de Vliet ten behoeve van de bewoners van het voormalige Veur. Aangezien de Haagse Duinwaterleiding binnen kort een waterleidingzinker door de Vliet zal leggen als onderdeel van de transportleiding Bergambacht- Scheveningen, doet zich de gelegen heid voor het leggen van de gaszin ker daarmede te combineren, waar door de kosten belangrijk beperkt kunnen worden. Ook zal de gemeen te zo spoedig mogelijk aangesloten worden aan de reeds door de ge meente lopende kraakgasleiding, wat een gaszinker door de Vliet noodza kelijk maakt. De raad kon zich met het voorstel volkomen verenigen. Kosten 11.000.Het is de bedoe ling de zinker te leggen bij het be gin van de Vlietweg bij pand Am- merlaan. December a.s. zal n.et de werkzaamheden een aanvang wor den gemaakt. Alvorens te sluiten had de heer J. Koerts (WD) enige alarmerende vragen aan B. en W. gesteld betref fende de rioolw<irh-„amheden in de smalle Damsirac.. Volgens de heer Koerts waren geen voldoende voor zorgsmaatregelen getroffen voor de veiligheid van het publiek. De voorz. vroeg op zijn beurt, waarom de vragensteller zich niet met het bureau gemeentewerken in verbinding had gesteld. Nu zijn de vragen aan de directeur van deze dienst doorgezonden met als ant woord daarop, dat de feiten bedoeld door de vragensteller of verre zijn overdreven of ook gedeeltelijk on juist zijn. De Damstraat is voor alle verkeer, ook voor voetgangers, tijde lijk afgesloten, zodat zij die zich toch door de Damstraat begeven dit doen op eigen risico. Wel wordt toegege ven dat de door de aannemer aange stelde wachter zijn taak schromelijk heeft verzaakt. WARMOND Etalage waar muziek in zit". In de etalage van de heer Flint kan men momenteel een keur van instrumen ten bewonderen negen in getal die de harmonie „St. Matthias" heeft kunnen aankopen uit de opbrengst van de loterij, die gehouden werd bij gelegenheid van haar 7e lustrum. Het geheel is smaakvol ten toon gesteld, waarbij van de Warmondse kleuren wit-blauw een handig gebruik is ge maakt. Kinderzegelactie Roode Kruis De kinderzegelactie van het Roode Kruis heeft de mooie som opgebracht van 805.15, de frankerwaarde inbe-1 grepen. Aan briefkaarten werd, voor behandelen in een openbare verga 140 verkocht. 1 dering op 18 December a.s.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2