S)e CoidaeSoii/Ya/nt Eden erkent „misrekening" inzake Triest Om complicaties met Tito te vermijden Eisenhower ziet er nog altijd geen heil in Water stroomt weer in de Po-vlakte Waar is Molotof Autonomie voor Atjeh Eén lijn in de buitenlandse politiek Het ongeluk op de Wiedbachbrug Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 29 OCTOBER 1953 45ste JAARGANG No. 13029 Het blundertje van Triest Papengracht^32^JTeLj20015^JVdm^en^dv^ p. P- f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE LOONVORMING NA het antwoord, dat dr. Drees in de Tweede Kamer heeft gege ven op de suggestie van prof. Rom me, culminerend in een daadwerke lijk voorstel tot vrijêre loonvorming kan men de vraag stellen of dit ant woord een reeël antwoord moet worden geacht of dat het is ingege ven om politieke beweegredenen. Men kon er natuurlijk van te vo- rei al zeker van zijn, dat dr. Drees er geen behoefte aan zou voelen om de heer Romme door een vierkante weigering voor het hoofd te stoten. De positie, welke prof. Romme in neemt in de katholieke partij en de samenwerking met de katholieken in de regering lieten wel geen plaats voor een dergelijke veronderstelling. Bovendien en dit is uit het ant woord van Drees wel heel duide lijk geworden heeft de regering er beslist geen lust in gehad haar politieke leven in gevaar te bren gen door een onaanvaardbaar te la ten horen op zulk een belangrijk voorstel van een vooraanstaand ka tholiek afgevaardigde. Van de an dere kant kon de regering er wel wat op vertrouwen, dat ook prof. Romme er niet veel voor zou voe len de zaak op de spits te drij ven, omdat met een val van dit ka binet ook de belastinverlagingen voo: de middengroepen weer voor onbepaalde tijd zouden worden uit gesteld. Een standpunt dus ingege ven door politieke beweegredenen, maar welke wel degelijk alle aan dacht verdienden. Geallieerde troepen zullen moeten blijven Minister Eden heeft gisteren in het Lagerhuis openlijk toegegeven, dat Engeland en Amerika een „ernstige misrekening" hebben gemaakt op het punt van Tito's reactie op hun besluit de „zone A" van Triëst te ontruimen, en hij gaf duidelijk te kennen, dat het besluit dan ook voorlopig niet zal worden uitgevoerd. Maar hij keerde zich scherp tegen Tito's dreigement de zóne binnen te rukken, zodra de geallieerden er uit zouden trekken. „Voor dergelijke dreigementen kan men geen rechtvaardiging vinden" verklaar de hij plechtig in een ademloos van spanning luisterend Huis. EEN DODE LETTER. Eden erkende ook voor de eerste keer openlijk, dat de geallieerde ver klaring van 1948, waarin het gehele gebied van Triëst feitelijk aan Italië wordt beloofd, niet meer is dan een dode letter. In de practijk is er geen enkele mogelijkheid, deze oplossing, of die van de instelling van een vrij gebied, zoals in het Italiaanse vredesverdrag is bepaald, te verwezenlijkèn, aldus de minister. Eden bevestigde opnieuw, dat het niet Engelands bedoeling is op het jongste geallieerde plan zone A aan Italië over te dragen, terug te ko men. Maar de overdracht aan de Italianen zou complicaties meebren gen" en dit zou „onvermijdelijk de hetgeen in het antwoord van de regering is vervat ook reeële bete kenis heeft. Het heeft er alle schijn van, ook al hierom, omdat prof. Romme er niet de man naar is zich door een antwoord in de politieke luren te laten leggen. Volgens dit antwoord zouden de zaken dus zo staan, dat de regering dienaan gaande reeds verleden November advies heeft gevraagd aan de S.E.R. en dat deze zou hebben ge adviseerd met vrije loonvorming nog een a twee jaar te wachten en de huidige loonbeheersing alleen wat soepeler te maken. Nu zal hierop vooreerst de heer Romme wel antwoorden, dat hij wel eens zal willen weten, waarop dat advies van de S.E.R. precies heeft gedoeld Op een vrije loonvorming of op een vrijere loonvorming. Een vrijere loonvorming, zoals prof. Romme die wenst, zou heel best slaan op het soe peler maken van de huidige loon beheersing, zoals de S.E.R. advi seerde, Maar verder zou de regering dan met dat advies van de S.E.R. in deze kwestie niet uit de moeilijkhe den zijn geholpen en nieuwe rappor ten hebben gewenst. Toen gaf zij dus opdracht aan drie ministers uit haar midden om hun oordeel over deze zaak in een rapport neer te leg gen en intussen zou ook de Stich ting van de Arbeid deze zaak bestu deren. De vraag is of dat werkelijk allemaal wel zo uitgebreid dient te geschieden, waardoor een beslissing, die naar wij menen nu genomen kan wordèn, als piaar weer op de lange baan wordt geschoven. De regering wil, indien zij dan eenmaal haar mening heeft bepaald en zij het daarover eens is, gaan praten met het bedrijfsleven en dat overleg zou de heer Romme nu volgens de regerinp moeten afwachten. Indien prof. Romme. ook om boven om schreven redenen genegen zou zijn aan dit verzoek van de regering te voldoen, dan zal hij toch wel waar borgen willen hebben, dat deze zaak niet op de lange baan wordt gescho ven. ER is echter nog een ander punt, dat hierbij de aandacht ver dient. Dr. Drees heeft wel trachten uiteen te zetten, dat de loonbeheer sing zoals wij die na de oorlog heb ber gekend niets te maken heeft mei een z.g. socialistische dirigisti sche politiek, maar met de opbouw van na de oorlog, maar zo wordt het algemeen niet aangevoeld. De indi viduele arbeiderslonen zitten tè vast verklonken aan dit systeem, dat men dit zo maar kan aanvaarden. Indien deze opmerking van Dr. Drees waarheid bevat, is dit alleen maar juist in zijn oorzaak, maar niet in zijn gevolg. Indien nu de K.V.P. de suggestie van de regering zou volgen en het overleg .van de rege ring met het bedrijfsleven zou af wachten, dan zou de regering dien- aaneaande met een voorstel kunnen komen endan zou dat voorstel er wel eens wat anders uit kunnen zien dan de K.V.P. eigenlijk bedoeld dat het er uit zou zien. Dan is het initiatief in de handen der regering overgegaan Nu behoeft dat natuur lijk niet zo'n heel groot bezwaar te zijn. omdat de Tweede Kamer nu eenmaal het recht heeft van amende ment, dat wil zeggen, dat zij door veranderingen de zaak dan altijd nog weer zou kunnen ombuigen in de door de Kamer gewenste richting. De regering zal intussen ook wel beerepen hebben, dat men deze loon stop niet eeuwig zal kunnen hand haven en dat de richting, welke prof. Romme nu reeds heeft aangegeven, ♦och in de toekomst zal moeten wor den inffeslagen. En dan zou. met eni- -*e waarborgen voor spoedtraehtine K.V.P. er wellicht mee accoord '-•innen gaan Vandaag zal het stuk verder wor- Dean probeert eruit te komen De geallieerde afgevaardigde, Dean, heeft Donderdag op de confe rentie te Panmoendjon ter voorbe reiding van een vredesconferentie over Korea verklaard dat de Ver enigde Naties bereid zijn de bespre king van een forrpele agenda te laten vervallen, mits slechts gesproken zal worden over tijd en plaats voor de vredesconferentie en procedure kwesties. Hij vroeg de communisten uit deze drie punten er één te kie zen voor onmiddellijke bespreking. Dean verklaarde, dat hij slechts be reid was te spreken over deze pun ten, die op de ontwerp-agenda's van beide partijen voorkomen „Laten wij trachten overeenstemming te berei ken over deze voor beide partijen aanvaardbare punten. Daarna zijn wij bereid in goed vertrouwen van ge dachten te wisse.len over de samen stelling van de politieke conferentie", zo zei hij. nodige tijd vergen". Officieel is er nooit iets over een wijziging van het geallieerde tijd schema bekendgemaakt, maar na Eden's rede is het volgens Reuter's diplomatieke correspondent wel dui delijk, dat de geallieerden geen man uit Triëst zullen terugtrekken, zo lang er ook maar de minste kans be staat op een gewapend conflict tus sen Italië en Joegoslavië. Eden hoopte, dat binnen twee maanden een uitweg uit de impasse zal worden gevonden, omdat zonder een oplossing voor dit vraagstuk er in dit vitale gebied een hiaat is van het Westen. Van de coördinatie der defensie van Italië en Joegoslavië kan dan immers geen sprake zijn. De Britse minister achtte daarom een spoedige vijfmogendhedenconfe- rentie tussen Engeland, Frankrijk, Amerika, Italië en Joegoslavië dan ook zeer gewenst. Praten met Malenkof haalt niets uit President Eisenhower heeft giste ren gezegd, dat het voor hem totaal geen nut heeft deel te nemen aan een conferentie op hoog niveau met Malenkof, tenzij hij er zeker van kan zijn, dat Sovjet-Rusland met eerlij ke bedoelingen bezield hierheen zou komen. „Rusland kan zijn oprecht heid op wel honderd andere manie ren tonen", zei Eisenhower. Hij kwam terug op zijn eerder dit jaar gedane verklaring, n.l. dat hij alles wat in zijn vermogen ligt zal doen ten be hoeve van de vrede, ook al moet hij zich hiervoor de grootste lichame lijke inspanningen getroosten. Maar voordat er van een confe rentie sprake is, moet eerst zijn aan getoond dat zij inderdaad gunstige resultaten kan opleveren. Hij voegde hieraan toe dat hij en Churchill voortdurend uitzien naar een gele genheid voor het houden van een bijeenkomst en voor het openen van informele besprekingen. Maar tot óp heden is hiervoor geen bepaald plan opgesteld. Deze verklaringen van Eisenho wer moeten worden beschouwd als een antwoord op een uitlating door Churchill in het Engelse Lagerhuis gedaan waarin deze zei, dat rustige en informele gesprekken wellicht Adige Dijken van bezweken Op twee plaatsen, namelijk bij Verona en Ronco, zijn Woensdag de dijken langs de Adige bezweken, waardoor stukken van het Oostelijk deel van de Po-vlakte onder water Moskou bereid tot conferentie Volgens het Franse persbureau A.F.P. menen waarnemers in Mos kou, dat de Sovjet-Unie het Weste lijk voorstel voor een viermogend- hedenconferentie zal aanvaarden. Zij geloven, dat Rusland tegen het einde van deze week zal antwoorden op de jongste nota van de Westelij ke „Grote Drie", waarin de uitnodi ging was vervat. Volgens hen zal de uitnodiging worden aanvaard, omdat de Sovjet-Unie opnieuw haar bereid heid om alle hangende kwesties op internationaal niveau vreedzaam te regelen, wil bewijzen. Deze Westelijke nota werd op 18 October verzonden, als laatste van een serie, na de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de Westelijke „Grote Drie" te Londen. Als plaats voor een confe rentie stelden de Westelijken toen voor Lugano en als aanvangsdatum 9 November. VOORLOPIGE GRONDWET VOOR BRITS GUYANA. De Earl van Munster, Brits onder minister van koloniën, heeft Woens dag in het Britse Hogerhuis meege deeld, dat binnen enkele dagen in Brits Guyana een voorlopige Grond wet zal worden afgekondigd. Deze voorlopige Grondwet zou van kracht blijven tot een nieuw besluit zal zijn genomen in het licht van het verslag van de commissie van onder zoek naar de gebeurtenissen, die aan leiding waren voor de schorsing van de oude Grondwet. den gespeeld, waarbij ook de afwij zing van verdere tegemoetkomingen aan de kleine middenstand nog wel een rol zal spelen. het beste zijn wat men zich thans kan wensen. Het is tevens een re pliek van Eisenhower aan Wysjinski, die in New York verklaarde, dat er geen bepaalde moeilijkheden het houden van een conferentie op hoog niveau tussen de grote vier in de weg stonden. Aan de verklaringen van Eisen hower wordt de uitleg gegeven dat het plan om een conferentie met Malenkof te houden voorlopig hele maal van de baan is. De Fransen voelen er nu even weinig voor als de Amerikanen. Minister Dulles schijnt geen be zwaar te hebben tegen een mogelij ke onderneming van Churchill om alleen naar Moskou te gaan. Maar hij acht het houden van een formele conferentie thans onmogelijk. „Deze bijeenkomst zou natuurlijk in het openbaar moeten worden ge houden onder de nieuwsgierige blik ken van verslaggevers en persfoto grafen", moet Dulles hebben gezegd. „Het publiek zou onmiddellijk ver gelijkingen gaan maken en de schijn met de werkelijkheid en de ernst van de problemen gaan verwisselen. Denk eens aan wat een indruk het zou maken op de door Rusland on derdrukte satellietstaten als men Eisenhower fotografeerde op het ogenblik dat hij vriendelijk lachend Malenkof de hand schudt". Daarnaast zijn er nog andere aanleidingen om de conferentie uit te stellen. Chur chill is nu in zoverre hersteld dat men niet meer hoeft te vrezen dat hij geer. conferentie der grote vier meer zou kunnen meemaken als die tot een latere datum wordt verschoven. Dulles heeft van zijn bezoek aan Londen van Churchill de indruk' meegenomen van een wonderbaarlij ke lichamelijke en geestelijke ge zondheid. Hij is helemaal geen „oude man", die nog vlug iets moet afwer ken". Bovendien is er geen aanwijzing dat Malenkof een bijeenkomst op hoog niveau verlangt. Wat Wysjin- sky hierover heeft gezegd is waar deloos. Malenkof moet thuis in Rus land eerst zijn eigen machtspositie consolideren en zolang hij daarmee bezig is zou hij alles doen om de ge spannen toestand van thans in de buitenlandse politiek te handhaven en ieder accoord met opzet ontwij ken. Molotof, de Russische minister van Buitenlandse Zakenis sinds begin October spoorloos verdwenen van het politieke toneel in Moskou. Reeds drie weken lang worden de interna tionale aangelegenheden door zijn plaatsvervangers behandeld. Het Kremlin heeft over Molotof's afwezigheid *een enkel woord laten horen. In de regel krijgen de diplo maten in de Russische hoofdstad vrij spoedig te horen, wanneer een voor aanstaand regeringspersoon met va- cantie is, maar dit is thans niet het geval. Een hoge Westelijke zegsman wil de zich er niet aan wagen, gissingen te doen omtrent de verblijfplaats van de minister, doch hij vertelde wel, dat de Westelijke diplomaten in Moskou reeds „opwindende rap porten" naar hun regeringen hebben gezonden. Zij houden evenwel ook rekening met de mogelijkheid, dat Molotof in verband met de tot dusver misluk te pogingen van de Sovjet-Unie, om tot een viermogendhedenconferentie te komen, op het ogenblik een ge heime missie volvoert. De Indonesische regering over weegt, aan de provincie Atjeh, waar vorige maand een opstand is uitge broken en een Islamietische staat werd uitgeroepen, autonomie te ver lenen. Het is de bedoeling over deze kwestie zo spoedig mogelijk een be sluit te nemen. Dit deelde premier Ali Sastroa- midjojo mede tijdens een regerings verklaring voor het parlement over de gebeurtenissen in Atjeh. Ook zouden maatregelen worden geno men om de economische positie van dit gebied te verbeteren, wellicht door een nieuwe export- en import- Ongewone audiëntie Paus Pius Xn spreekt met de blin de mejuffrouw Ellen Noone, uit Phi ladelphia, die behoorde tot een groep pelgrims uit die stad, welke in audiëntie bij de Paus werd ont vangen. Voor zover men kan nagaan is het de eerste maal, dat Z. H. de Paus tijdens een audiëntie ook een hond in zijn privé vertrekken heeft ontvangen. De geleidehond is rustig op de grond gaan liggen. De audiën tie werd gehouden in Castclgandolfo. regeling voor Atjeh. Overigens achtte de premier het niet het voornaamste, de oorzaken van de brand, die „in ons huis is uitgebroken" te onderzoeken, maar om alles in het werk te stellen het gevaarlijke vuur te blussen. In dit verband sprak hij van „het besef van onze gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid". De tactiek, die het leger in Atjeh zal toepassen, is: De veilige gebieden consolideren en uitbreiden. Patrouil les zullen worden ingezet om de lei ders van de opstand te achtervolgen. Adenauer en Ollenhauer zijn komen te staan. De Piave trad in de omgeving van Venetië buiten haar oevers en zette het land blank. Door de steeds voort durende regen in dit gebied is het wa ter in de rivieren verder gestegen. Ook duurde de was van de Po voort, ofschoon waterbouwkundigen de toestand niet direct gevaarlijk achtten. In Zuid-Italië scheen Woensdag de zon, maar het gevaar van overstro mingen is nog niet voorbij, doordat nog grote hoeveelheden water door de gezwollen beken van de bergen stromen. Ook bestaat nog steeds ge vaar voor nieuwe aardverschuivin gen. In dorpen en steden stortten Woensdag tientallen in het water staande huizeiï in. De Italiaanse regering heeft t De Duitse politie wenst nog geen Woensdag besloten zeventig millioen nadere mededelingen te doen over gulden uit te trekken voor hulp aan de resultaten van het onderzoek naar de in het Zuiden overstroomde ge- de oorzaak van het ernstige ongeluk, bieden. 1 dat Zaterdag bij de Wiedbachtal- De West-Duitse socialisten hebben gisteren aangeboden een buitenland se politiek met de regering van Ade nauer uit te werken ten einde te hel pen de wereldvrede te verzekeren en onafhankelijkheid voor West-Duits- land te verkrijgen. De socialistische partijvoorzitter, Erich Ollenhauer, heeft dit verras sende voorstel gedaan toen het West- Duitse parlement gisteren een debat van twee dagen begon over de rede die Adenauer verleden week gehou den heeft. Als Adenauer het socialistische aanbod aanvaardt, zullen de West- Duitsers een krachtig front bezitten in toekomstige internationale onder handelingen over de hereniging van Duitsland en zijn politieke en mili taire rol in de koude oorlog. Ollenhauer zei dat zijn partij zal samenwerken met de regering op het Valse beschuldiging Begrafenis slachtoffers mijnramp terrein van de buitenlandse politiek mits de socialisten: 1. Op de hoogte gehouden worden van. de plannen en het optreden van de regering en 2. Deelnemen aan toekomstige in ternationale conferenties. „Wij socialisten onderschrijven de fundamentele grondslagen van het programma voor de buitenlandse po litiek van de kanselier", aldus Ollen hauer. Adenauer had in zijn rede tot het parlement over de buitenlandse po litiek aangedrongen op herstel van de Duitse onafhankelijkheid, éénma- king van Duitsland, integratie van Duitsland in de Europese gemeen schap en de vorming van een Ver enigd Europa. De eerste slachtoffers van de laatste mijnramp in België, die plaats vond iD het dal van Saint Lamber, zijn, onder grote belangstelling, ter aarde besteld. De kameraden droegen de kisten naar de laatste rustplaats. 21 kisten daalden in het gemeenschappelijke graf neer. brug in de autobaan tussen Keulen en Frankfort in gebeurd. De chauf feur van de Nederlandse vracht auto, die op de helling van de brug de macht over zijn wagen ver loor en de voor hem rijdende auto colonne in elkaar drukte, bevindt zich nog steeds in hechtenis. Naar de politie verklaarde, is middels echter bewezen, dat alle be schuldigingen ,die door een 25-jarig Duits meisje tegen de chauffeur zijn geuit, volkomen uit de lucht zijn ge grepen. Het meisje had verklaard, dat zij naast de chauffeur in de vrachtwa gen had gezeten en met deze een fles jenever zou hebben gedronken. Na dat de politie tot de overtuiging ge komen was, onder meer door andere getuigenverklaringen, dat het meisje onmogelijk in de Nederlandse auto gezeten kon hebben, gaf het meisje een viertal andere verklaringen voor haar aanwezigheid op de plaats van het ongeluk. Zij is door de politie overgeleverd aan het openbaar ministerie te Ko blenz, waar zij wegens meineed zal worden vervolgd. Ook schijnt het niet juist te zijn, dat de remmen van de vrachtwagen niet in orde waren. Zij zijn evenwel niet in staat geweest om de vaart van de zware wagen te remmen toen deze de zeer steile helling afreed C. van D. de man, die naast de chaufeur heeft gezeten, en inmiddels naar Nederland was teruggekeerd ver trekt vandaag weer naar Bonn. Po- litie-autoriteiten uit Frankfort zul len hem daar in het gebouw van de Nederlandse ambassade een getuigen verhoor afnemen. De eigenaar van de auto. de heer J D. uit Ouderkerk aan de IJssel zal hem op zijn reis vergezellen. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt tej 10 uur. RUSTIG WEER. In de nacht en ochtend op ve le plaatsen mist en in het Oosten van het land kans op enige re gen. Morgen op de dag droog en vrij zonnig. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke, later matige wind tussen Zuid en Zuidwest. 30 Oct.: zon-op 7.31 en onder 17.16; maan op en onder 14.39 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI nevel 5 C OSLO motregen 11 STOCKHOLM onbewolkt 8 KOPENHAGEN regen mist 10 LONDEN 6 AMSTERDAM nevel 6 BRUSSEL licht bew. 7 PARIJS geheel bew. 6 BORDEAUX mist 6 NICE onweer 13 WARSCHAU nevel 0 BERLIJN nevel 12 FRANKFORT regen 9 MUNCHEN nevel 7 ZURICH regen 8 WENEN zwaar bew. 8 ROME zwaar bew. 17 Korreltje

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1