Leidse Voetbalbond vóór 50 jaar opgericht V „Kinder "-jaren van de bond waren zeer lang en moeilijk DE LANGE DUUR VAN HET VOETBALSEIZOEN cw J" 4 m 'üB Si s «g® s ff J® H At n Elf ver. wenden zich tot KNVB om vlottere afwerking Technische Commissie over de wedstrijd Holland-België VJnze n Damrubriek 1 i n i m <K KI JH 3 9 WOENSDAG 28 OCTOBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Elk jubileum wekt herinneringen op, herinneringen van ....toen het begon. Het is dus vanzelfsprekend, dat wij in de week van de feestelijke herdenking van het gouden bestaansfeest van de oude Leidse Voetbalbond 'n stukje his torie moeten ophalen uit de oude tijd. En om daartoe te komen konden wij ons voorzeker tot niemand beter wen den dan tot de heer W. Caro, die de ge schiedenis van de jubilerende bond als 't ware belichaamt, omdat hij bijna al die jaren een trouw aanhanger van de Leidse afdeling is geweest, terwijl hij gedurende 25 jaar deel van het bestuur uitmaakte, vele jaren secretaris en admi nistrateur en later voorzitter was, zodat hij de Bond kent als geen ander. 't Begon zo simpel. Wanneer we thans iets over de oprich ting van de LVB willen vertellen, dan valt het moeilijk zich in te denken hoe het stond met de sport en sportbeoefe ning rond de eeuwwisseling. Er werd hier en daar wat genoeglijkheidsvoetbal gespeeld, de publieke belangstelling was nihil. Als voetbalverenigingen bestonden toen officieel Ajax, Sportman en Bere- steijn. Ajax speelde in de NVB, Ajax II en Sportman in de Haagse Voetbalbond, terwijl Beresteijn alleen op het inter- naatsveld speelde. Genoemde drie ver enigingen waren de oprichters van de Leidse Voetbalbond, waarvoor het be kende Ajax-bestuurslid A. J. Bronkhorst het initiatief had genomen. Later werd hij erelid van de LVB. In 1903, het jaar van de oprichting, werd er nog geen competitie gespeeld. De Haagse Bond was 't hiermede nl. niet eens. Het volgend jaar werd de LVB echter erkend en in 1004—1005 werd de eerste competitie gehouden. Het eerste jaar telde de Bond 56 le den, in de eerste competitie speelden acht elftallen, vijf in de le klas, drie in de 2e klas. Als elke vereniging of bond had ook de LVB moeilijke kinderjaren, doch die kinderjaren waren wel heel bijzonder lang. De eerste 25 jaar van de bond wa ren werkelijk hopeloos. Verenigingen werden geroyeerd, leden eveneens en zelfs een erelid onderging hetzelfde lot.... In 1913 werd de eerste administrateur van de bond aangesteld, maar tot 1929 waren er reeds zes geweest. Neen, 't blijkt helemaal niet gemakkelijk te zijn geweest in die „kinder"-Jaren. Daarna ging het beter, wat wel hier uit moge blijken, dat de Bond sindsdien slechts twee administrateurs heeft ge had, de heren Caro en v. Leeuwen. Elk jaar bijna had men oen ander be stuur en een bestuurslid moest wel heel bijzondere capaciteiten hebben, wilde hij een volgend jaar weer niet gewipt wor den. Zulk een bestuurslid was de heer S. N. Waringa, die in 1912 ln het bestuur werd gekozen en tot 1940 zitting had. De kentering kwam. Toon in 1919 de heer P. Steonhauer bestuurslid werd en in 1922 voorzitter, die deze functie tot zijn dood in 1945 vervulde, kwam er geleidelijk meer ste> vlgheid in de bond. De rumoerige, ronv melige tijd scheen voorbij, doch het duurde toch nog tot 1928 alvorens de basis gevonden werd, waarop het voort bestaan van de LVB verzekerd kon wor den genoemd. In dat jaar, bij het 25-jarig bestaan, felde de bond 850 leden, nu, weer 25 jaar later is dit aantal vertienvoudigd en uitgegroeid tot 8500 leden. De onstabiliteit in de bond was reden, dat men naar een modus zocht om het voortbestaan mogelijk te maken op een andere basis. Men besloot er eindelijk toe een bestuur samen te stellen uit personen buiten de verenigingen. De sa menstelling van dit bestuur was als volgt: P. Steenhauer, voorzitter, S. N. Waringa, 2e voorz., Th. v. d. Meer, E. Eeckelaert, J. Guldemond, W. F. de Bree en W. Caro. Voor het eerst treffen we hier dus de naam van de heer Caro aan en dat men er goed aan heeft gedaan hem te kiezen, dat bewijst de laatste 25 jaar geschiede nis van de LVB- Dit heeft de heer Caro bescheiden als hij steeds gebleven is ons zelf niet gezegd; dat zegt het feit, dat hij zich al die jaren heeft weten te handhaven. Inderdaad, met de heer Caro als admi nistrateur van de bond, ging het cres cendo. Niet lang echter duurde- het be stuurslidmaatschap buiten verenigings verband. Het volgend jaar was nl. al weer met het systeem gebroken. Toch scheen er een keer ten goede aangebro ken; er kwam meer eenstemmigheid in het bestuur en de goede geest tussen de bestuursleden onderling en in contact met de verenigingen bleek wel duidelijk hieruit, dat sinds 1928 nimmer een be stuurslid „gewipt" werd. Interne opbouw. Geleidelijk werd het werk der interne organisatie van de bond uitgebouwd. Het voetbalprogramma, dat vroeger mid den in de week verscheen, waardoor be stuur en elftalcommissies niet eerder konden vergaderen dan op Donderdag avond tot samenstelling van de elftallen, werden door de heer Caro negen dagen vóór de de wedstrijddag gepubliceerd. In 1928 werd ook de Zaterdagmiddag competitie in de bond opgenomen en het Zaterdagmiddagelftl was de grote kracht voor de bond. want viermaal achtereen won het te Den Haag het tournooi der Zaterdag-elftallen. De opbloei in die jaren was mede een gevolg van het feit, dat de prestaties van het Nederlands vertegenwoordigend elftal groot waren, hetgeen weer tot ge volg had de enthousiaste radio-repor tages van Han Hollander men denke slechts aan do tyd van „We gaan naar Rome! De grootste vooruitgang weVd echter verkregen door de fusie in 1940. Per soonlijk heeft de heer Caro steeds be treurd, dat niet eerder tot een samen gaan op voetbalgebied kon worden be sloten. In dat jaar werd aan de compe titie deelgenomen met 196 elftallen, doch aan het eind van de oorlog was dit weer geslonken tot 120. Na de oorlog begon evenwel een „schrikbarende" opbloei en het aantal deelnemende elftallen steeg maar liefst tot 400, waarvan de helft junioren en adspiranten, tot oprichting waarvan in 1933 werd besloten. Later werden ook deze afdelingen weer gesplitst. Om streeks de jaren 19161917- was men ook wel eens tot een juniorencompetitie ge komen, doch deze duurde slechts een jaar. Sinds 1949 worden ook jeugdleiders cursussen gehouden, aan welk feit kan worden toegeschreven, dat de animo bij de jeugd zo groot is, vooral in katho lieke kring. Merkwaardig genoeg is het overigens, dat in die vijftig jaar maar liefst 56 op gerichte verenigingen weer verdwenen. Dat de huidige secretaris-competitie leider, de heer L. J. F. van Leeuwen, een omvangrijke taak op zijn schouders heeft genomen, toen hij het werk van de heer Caro overnam, weet ieder, die iets meer van de huidige interne orga nisatie afweet. Maar.,., het zij tot zijn eer gezegd: alles loopt op rolletjes! Vermelden we voorts nog, dat van 19351940 ook jaarlijks athletiekdagen werden georganiseerd, die daarna op verzoek van de KNAU weer werden af geschaft en dat de bond in totaal drie ereleden heeft gehad: de heer D. Schutte (beter bekend nog als Daan Schutte), die in 1916 tot erelid werd benoemd en thans nog lid is van de protestcommis sie van de KNVB, de heer S. N. Wa ringa, benoemd in 1937 (thans overle den) en de heer C. J. Metsch, benoemd in 1952, dan menen we in het kort de voornaamste feiten uit de vijftigjarige geschiedenis van de jubilerende bond te hebben gememoreerd. DE HEER W. CARO 25 JAAR VOORZITTER De beer \V. Caro, de motor van de Leidse Voetbalbond ln de laatste 25 jaar. In 1928 tot bestuurslid gekozen, werd hU secretaris en competltlelelder, waar voor hU ln 194ü bedankte. In 1947 werd hU benoemd tot voorzitter en thans wil hij deze functie aan een ander overlaten. Het volgend jaar.We mogen de sympa thieke voorzitter van de LVB de welver diende rust niet misgunnen, hopen slechts, dat hij een even waardig opvol ger moge krijgen. De herdenking van het gouden feest De jubileumfeestviering van de afdeling Leiden van de KNVB is Zaterdag jl. begonnen met de ste- denwedstrijd Leiden—Haarlem. De herdenking wordt hedenavond voortgezet met een buitengewone vergadering, te 8 uur in „Het Gul den Vlies", Breestraat 125. waar af gevaardigden van alle aangesloten verenigingen, neutrale, Katholieke en Zaterdagclubs het bestuur een geschenk zullen aanbieden, waar voor bijgedragen werd middels een gevoerde „centen-actie" van alle clubs. Deze vergadering is toegan kelijk voor één afgevaardigde per vereniging. Vrijdagavond te 8 uur zal in de Stadsgehoorzaal een feestelijke bij eenkomst worden gehouden, waar de heer Caro een herdenkingsrede zal uitspreken. Het eerste gedeelte van het pro gramma wordt verzorgd door de Orkestvereniging „Musica". o.l.v. Gijs Reijns, terwijl na de pauze het cabaretgezelschap „Frans Dumée" zal optreden. De herdenking zal Zaterdagmid dag, de datum van oprichting, wor den besloten met een receptie in „Het Gulden Vlies". Voor 3V2 gulden een millioen De 29-jarlge John Abernethy, van beroep cocktailshaker te St. Flllans in Perthsire (Schotland), die een bedrag van zeven en een halve shilling geïnvesteerd had in een voetbalpool, kreeg, omdat hij goed geraden had een bedrag van in totaal bijna 94.000 pdst. voor deze inzet terug. Het ging er om acht gelijke spe len te voorspellen van de Zaterdag jl. gespeelde Britse Leaguewedstrij den. Abernethy zond 15 voorspel lingen in, wat een uitgaaf van 15 maal six pence vergde. Drie dagen later ontving hij eerst een uitkering van 75.000 pdst., daarna een van 18.347 pdst. en ten slotte nog twee kleinere dividenden van samen ongeveer 500 pdst. Elf inzendingen a six pence wier pen dus geen rente af. Maar Abernethy, alhoewel een Schot, vond, dat hij niet mocht mopperen over zijn belegging. Hij meent zelfs, dat hij, thans nog vrijgezel, wel licht zal kunnen trouwen, als hij het zuinig aanlegt.... COMPETITIE LSB. Voor de tweede klasse van de Leidse Schaakbond speelde Alphen II te gen Boskoop II. De Alphenaren wonnen voorlopig met 5/3j^, A. Post—J. van Gemeren (res.) x—x; M. Verhagendr. C. H. Flim 01; J. Kempen—N. v. Ge- G. Schuilenburg (res.)C. v. Veen 10; A. H. BalkA. Sytsema Jr. 10; P J Schuijl—N. Geus 0—1; L. Kante been— P. VuUk 1—0; H. RahderP. Kalkman 01 Totaal -3J^. Voor de 3e klasse werd gespeeld de wedstrijd Alphen IVLisse II. welke de volgende uitslag had: J. J. v. Noort (res.) G Hoekstra (res.) 1—0; G. v. d. Bos (res.)P. v. d. Stam 0—1; J. Lieftink W. v. Es 10; W. v. Leeuwen (res.) J. J. v. d. Voort 01; H. v. Ofwegen (res.)— A. Snel 10; J. F. Barth (res.)— C. v. d. Tang 01: A. v. d. Kamp—A. Krösschell 0—1; A. Terwal—J. Rijssel 01. Totaal 3—5. WATERPOLO. Sleutelstad II—DVZ III 8—3. De wedstrijd van de Sleutelstad-reserven tegen DVZ III leverde een 83 zege voor onze stadgenoten op. Ruststand 3-0. BRIDGE. Leid6e bedrjjvenoompetitic. De uit slagen van de gespeelde wedstrijden zijn: Lichtfabrieken—Kam. Onnes Lab. 101 116; TBLAmico 99—147; PTT II— Lichtfabr. II 130—88. Het programma voor Nov. '53 luidt: 2/11 NRM—Stadhuis; Stadhuis II— NRM II; 4/11 PTT II—Coöp. Vooruit II; 9/11 KOL—Onderwijzers; 16/11 NRM— Lichtfabr., Lichtfabr. II—NRM II; 30/11 Stadhuis—KOL; Coöp. Vooruit IIStad huis II. VIJFDE ACHTEREENVOLGENDE OVERWINNING VAN CRESCENDO. KNS 2Crescendo 2—6. De vijfde competitewedstrijd werd opnieuw een flinke overwinning voor Crescendo. De overwinning werd echter eerst in de laatste 10 minuten een feit. KNS nam de bal uit en zette een fel offensief in, waardoor Crescendo geheel in de verdediging werd gedrukt. Ze doorstond deze vuurproef echter zeer goed en na 10 min. werden de bakens verzet! Nu was Crescendo steeds in de meerderheid. De ene aanval volgde na de andere en de korf van KNS kwam herhaaldelijk ln gevaar. Steeds kwam de bal op de rand van de korf, doch het leek wel, of deze was afgesloten. KNS kwam er niet meer aan te pas en de bal kwam niet verder meer dan het middenvak. Het gelukte Crescendo eerst 1 min. voor de rust het eerste doelpunt te scoren (0—1). Na de rust was Crescendo weer in de meerderheid en na een mooie aanval volgde het tweede doelpunt (02). Ook het tweede aanvalsvak verrichtte prach tig werk en we dachten dan ook, dat het derde doelpunt spoedig zou worden gemaakt, maar KNS haakte nog juist de vrij gelopen speler, zodat Crescendo een strafworp mocht nemen. Deze werd on berispelijk genomen het was 0—3. KNS gaf het intussen niet op en fel kwamen zij nu opzetten en weldra wisten zij de achterstand tot 23 te reduceren. Het zag er naar uit, dat zij ook de gelijk maker zouden gaan maken, maar zover liet Crescendo het niet komen. De stand was vijf min. voor het einde nog steeds Gevraagd wordt een gesloten seizoen van 15 Mei tot derde Zondag van September Namens de voetbalclubs AFC (Amster dam), ASC (Leiden), DFC (Dordrecht), HBS (Den Haag), Hermes DVS (Schie dam), Hercules (Utrecht), Kampong (Utrecht), Quick (Den Haag), Quick (Nijmegen). UD (Deventer) en VOC (Rotterdam) is een adres gezonden aan het bestuur van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond, waarin grote be zwaren worden geopperd tegen de lange duur van het voetbalseizoen. De samenstelling van het programma voor de eerste helft van het seizoen 1953/1954 geeft een aanwijzing, dat de competitie wederom pas in Juni/Juli be ëindigd zal worden. Immers is de helft van het programma pas op 27 December gereed, zodat rekening houdend met een afkeuring der terreinen op vier Zondagen in de maanden Januari, Fe bruari en Maart en landenwedstrijden aan de kampioens- en promotiewedstrij den vrij zeker niet vóór 1 Juni begonnen zal kunnen worden. Bij de leden van genoemde vereni gingen is een stijgende belangstelling waar te nemen voor de zomersporten (tennis, cricket, honkbal, athletiek, zei len en roeian). Eenzijdige sportbeoefe ning wordt uit den boze geacht, doch helaas worden de leden in de beoefe ning van deze sporten ernstig belem merd door de veel te lange duur van het voetfcalsei. jen. Er kan worden geargumenteerd, dat iedere voetballer toch vrij is om in Mei een zomersport te beoefenen, hier staat tegenover, dat geen goed clublid zijn elf tal, waarvoor hij acht maanden heeft fespeeld, ln de steek zal Jaten. wanneer ampioens- of promotiewedstrijden moe ten worden gespeeld. Bovendien legt men de verenigingen de verplichting op, de competitie (met kampioens- en 23 en alles was dus nog mogelijk. Crescendo smaakto het genoegen nog maals de roos te treffen (24) en ver hoogde nu zeer snel het tempo en bin nen enkele minuten was de stand 26. Hiermede kwam het einde van deze spannende en sportieve wedstrijd. Crescendo 2Vic. Or. 4 64. Het tweede twaalftal wilde voor het eerste niet onderdoen en won met 6—5 van Vic. Orientis 4. Zij wisten tloor hun en thousiast spel tot tweemaal toe een ach terstand ln te lopen. Vic. Orientis wist in het begin een 3—0 voorsprong te nemen. Crescendo maakte gelijk, doch opnieuw zag Vic. Orientis kans om tot 5—3 uit te lopen, maar Crescendo gaf zich niet gewonnen en door hun moedig volhouden was de eindstand 05 in hun voordeel. firomotiewedstrijden) geheel uit te spe en, hetgeen alleen mogelijk is, indien de spelers zich ook in de zomermaanden beschikbaar stellen. Tenslotte zijn verschillende zomerspor ten afhankelijk van de terreinen der voetbalclubs, zodat zij niet kunnen be ginnen, voordat de voetbalcompetities geëindigd zijn. Om dubbele redenen wordt door enkele zomersportbonden het jaar 1953 dan ook als „rampjaar" be titeld. Ook voor de voetbalsport zelve ver dient een verkorting van het seizoen, aldus adressanten, sterk aanbeveling. Het gehele jaar voetballen is voor vele spelers te zwaar, wat tot uiting komt ir ee terugslag bij verschillende kam pioensclubs gedurende het volgend sei zoen. Ook zou een langere voetbalrust het spelpeil ten roede komen, speciaal, indien gedurende deze periode zomer sporten worden beoefend, waardoor an dere spiergroepen tot ontwikkeling ko men en niet de aandacht gedurende het gehele Jaar op voetbal blijft geconcen treerd. De spelers zouden met meer animo, zowel voor de wedstrijden als voor de training, aan de „start" ver- schU -n. Genoemde clubs verzoeken het bestuur van de KNVB met de grootste aandrang om er met kracht naar te streven, dat de competitiewedstrijden (kampioens- en promotiewedstrijden) uiterlijk 15 Mei beëindigd zijn en niet vóór de derde Zondag in September beginnen. Dit zou voor de zomersporten een periode van 314 maand overlaten (1 September zou den dan de Zilveren Bal, Arol-beker en andere tournooien beginnen), wat toch geen onredelijke termijn genoemd kan worden. Vanzelfsprekend kunnen de verenigin gen met inachtneming van het vast gestelde gesloten seizoen serie-wed strijden en/of vriendschappelijke wed strijden organiseren, indien zij hieraan behoefte gevoelen. Het gaat er slechts om, dat de duur der competities beoefe ning der zomersporten voor de leden mogelijk maakt en de spelers de ge wenste voetbalrust krijgen. Dit kan bereikt worden door de vol gende maatregelen: 1) Zowel in de eerste klasse als in de lagere regionen worden afdelingen van ten hoogste 12 verenigingen (in de reserve-klassen maximaal 10 elf tallen) vastgesteld. 2) Een vlotte afwerking van het pro gramma, waarbij alleen geen compe titiewedstrijden worden gespeeld op dagen, dat het Nederlands elftal speelt. Wedstrijden om dc Gouden Onafhankelijkheidsbeker, Zuid Neder land—Luxemburg, Noord Nederland— Denemarken B enz. dienen geduren de „interland-weekends" te worden vastgesteld. (Tenminste twee Zonda gen winst). 3) Een volledig competitieprogramma op Tweede Paasdag. Bij de vaststel ling van het programma kan er op worden toegezien, dat verre reizen op die dag zoveel mogelijk worden ver meden. (Op deze wijze wordt één Zondag gewonnen). 4) Minder snel afgelasten van alle wed strijden wegens weersomstandigheden. 5) Uitstel om kerkelijke redenen zal weliswaar mogelijk zijn, maar eerst nadat hieromtrent een nadere ge dragslijn zal zijn bepaald, omdat er onnodig competitiedagen om kerke lijke redenen verloren zijn gegaan, waarvoor dan later een inhaaldag nodig werd geacht. Het is verder niet duidelijk, waarom niet thans reeds het programma der re serveklassen vlotter wordt afgewerkt (vrijwel geen Zondag wordt een volle dig programma gespeeld). Wanneer onverhoopt deze competities reeds eind Februari gereed zouden ko men, dan kan het bestuur van de bond altijd nog een kleine na-competitie or ganiseren voor die elftallen, die geen promotiewedstrijden moeten spelen. Hierdoor kan gemakkelijk worden voorkomen, dat zoals in het afgelo pen seizoen de competities der reserve elftallen pas in Juni tot een eind komen. Afschrift van dit adres werd gezonden aan de „Vereniging van eerste klassers' en aan de „Federatie van 2e-, Se-, en 4e klasse verenigingen". HET FIFA-JEUGDTOURNOOI. Bü het secretariaat van de FIFA te Ztirich zijn 14 Inschrijvingen binnenge komen voor het FIFA-jeugdtournool, dat op 9 April in West-Duitsland zal aan vangen. Een voorlopige aanmelding kwam van Zwitserland binnen. De landen die inschreven, zijn: Enge land, Noord Ierland, Eire, België, Neder land, Luxemburg, Frankrijk, Spanje, Portugal, Duitsland, Oostenrijk, Zuid- slavië, Turkije en Argentinië. Hoe lang het tournooi zal duren zal bepaald worden ln de vergadering van het bestuur van de FIFA, welke op 12 November te Parijs zal worden gehou den en waarin de voorstellen van het organiserende land, Duitsland, onder de loupe zullen worden genomen. LP8V—SCHIEDAM 1—I. In een matig gespeelde wedstrijd ii het de Leidse politiemannen niet gelukt van hun Schiedamse collega's te win nen. Na tien minuten spelen wist de Leidse midvoor de stand op 10 te brengen, doch kort voor de rust werd de stand 11, door de Schiedamse linksbinnen. In deze stand kwam geen verandering meer. De goede geest is er: getracht wordt eenstemmigheid te bewaren De heer G. Kruyver, bestuurslid van de KNVB heeft in zijn functie van voor zitter van de Technische Commissie van de bond een nabeschouwing gegeven over de wedstrijd HollandBelgië. De heer Kruyver begon zijn betoog met er op te wijzen, dat het eerste doel van de technische commissie is geweest om een vriendschappelijke sf^er te kweken tussen de spelers van de Nederlandse elftalclub en de leden van de Tech nische- en de Keuzecommissie, een doel, dat zijns inziens volkomen is bereikt. Hij ging uitvoerig in op de in afgelopen periode gespeelde oefenwedstrijden. Hij memoreerde de ontmoetingen tegen Borussia en Zwitserland B, waarbij de tegenstanders door een deel van de sportpers als zwak werden betiteld. Maar men vergat, dat men in Zwitser land op het ogenblik ook in een impasse is geraakt en dat ondanks het feit, dat daar het semi-professionallsme bestaat en men in de competitie een ereafde- ling heeft, waarvan volgens sommigen in Nederland alleen heil is te verwachten. De spelers van de Nederlands elftalclub hebben gevoeld, dat door de tegenpartij als zwak te betitelen eigen prestaties naar beneden werden gehaald, hun zelf bewustzijn kreeg daardoor een knauw en dit is een van de redenen geweest, dat het verloop van de ontmoeting tegen Noorwegen zeer onbevredigend is ge weest. „Wij zijn nauwelijks acht maanden aan het werk", aldus de heer Kruyver, „en toen wij begonnen hebben wij van te voren gezegd, dat wij ten minste een periode van twee laar nodig hadden om uit de impasse te geraken. Toen kwam de oefenwedstrijd tegen Stade Francais. Deze Parijse club was gekozen, omdat verscheidene Engelse Leagueclubs om een of andere reden niet midden in de week naar Nederland wensten te ko men. Het bestuur van de KNVB nodigt niet gaarne Franse clubelftallen uit, om dat deze altijd door scouts worden ge volgd. Zij komen ln Nederland neuzen of er niet spelers van hun gading ln ons land zijn. Dat wij bepaalde spelers hebben op gesteld in de oefenwedstrijden of voor de ontmoeting tegen België, berust op ervaringen, opgedaan door de leden van de technische commissie. Geloof mij," aldus de heer Kruyver, „de spelers zijn allen bezield om het zo goed mogelijk te doen en allen onderwerpen zich aan een individuele training, met de bedoe ling, dat zij geoefend worden op be paalde onderdelen van hun prestaties. Nu was de stemming van de spelers langzamerhand zo geworden, dat zij het Feyonoordstadion binnengingen met de gedachten niet alleen tegen de Belgen te moeten vechten maar ook tegen een deel van de Nederlandse sportpers. De Belgen dachten gemakkelijk te kunnen winnen en onze tactiek was om deze stemming van onze spelers uit te bul ten. Wat dat betreft heeft het elftal vol komen aan de verwachtingen beant woord. Toen de rust inging met een 10 voorsprong waren wü allen van oordeel, dat mocht het eerste kwartier na de rust geen verhoging van de score bren gen, het accent meer op de verdediging zou worden gelegd." We zijn er nor niet Voortgaande zei de voorzitter van de Technische commissie: „Meen nu niet, dat wij denken, dat wij er zijn. We zul' len heus nog wel enkele nederlagen moeten slikken. Maar wij hebben een aantal spelers om ons heen verzameld, die voor het merendeel jong zijn, van goede wil en die het voor zich zelf een eer vinden om in het Nederlands elftal te worden gekozen. Wij zullen er naar streven om deze eenstemmigheid in de toekomst te handhaven. De centrale training zal nu worden stopgezet. De in dividuele training gaat echter verder en in Maart krijgen wij de wedstrijd tegen de Engelse amateurs. In December zal er waarschijnlijk weer een oefenwed strijd worden gespeeld. Het bestuur heeft Wacker (Wenen) gevraagd om als tegenstander te fungeren, maar de Weense club is verhinderd. Er zal nu naar een andere togenstander worden uitgezien." Over de plannen in de naaste toe komst vertelde de heer Kruyver: „Bin nenkort zullen de subtechnische com missies of de gewestelijkt districta-com- missies gezamenlijk met ons vergaderen, Daar zal het programma voor dit sei zoen worden behandeld. De taak van de subcommissies is om te zoeken naar spe lers met aanleg uit de lager geklasseerde clubs. Verder zal het contact op de trai ningsavonden worden bevorderd. Even als dat met de oofenmeesters van de clubs. Een schema zal worden rondge zonden, dat afgestemd ia op het schema van de Nederlands elftalclub. De club trainers kunnen desgewenst variaties aanbrengen. Voorts zal een onderzoek worden ingesteld hoe er op technisch gebied door de clubs wordt gewerkt. Het materiaal zal worden verzameld en conclusies zullen dan kunnen worden getrokken. Op de duur hopen wij op deze wijze het spelpeil over de gehele linie te kunnen verboteren. Verder zal er nog een wedstrijd worden gespeeld tussen Zuld-Afrika, dat op het ogenblik door Engeland toert en een noord-Wes telijke ploeg. Deze ontmoeting wordt op 17 November in het stadion te Amster dam gespeeld. De Noord-Westelijke ploeg zal in hoofdzaak worden samen gesteld uit spelers van Amsterdam en Haarlem met omstreken, eventueel aan gevuld met een of meer spelers uit een ander deel van het land." De wedstrijd in Oslo. Tenslotte merkte de heer Kruyver nog op: „In verband met het bericht, door het bestuur van de KNVB gepu bliceerd over een scherpere selectie van hoger geklasseerde clübs in de toekomst, kan nader worden medegedeeld, dat deze conclusie niet voorkomt in het rap port van de Technische commissie. De commissie heeft uitsluitend een rapport uitgebracht over de wedstrijd in Oslo en dit rapport zijn de oorzaken opge somd, waaraan de nederlaag is te wijten, Een van de oorzaken is ook geweest het feit. dat het elftal Zaterdag per vlieg tuig naar Oslo ls vertrokken. Vele spe lers vlogen voor de eerste keer en dat zo'n gebeurtenis van invloed is geweest op de spelers, kan zonder meer worden geconstateerd. Of wij badden reeds Don derdag per vliegtuig moeten reizen óf wij hadden met de trein moeten gaan. Maar des Zaterdags vliegen en Zondags spelen, dat is voor deze merendeels jonge spelers niet juist te achten. Hoe het ook zij, de Technische commissie heeft slechts één opdracht van het be stuur van de KNVB gekregen en daar houden wij ons aan. De commissie moet trachten met de beschikbare middelen te komen tot verbetering van het spel peil in het algemeen en dat van het Ne derlands elftal in het bijzonder. De com missie zal op de ingeslagen weg voort gaan en wij zullen trachten aan deze opdracht te voldoen. Al het andere hoort thuis bij het bestuur van de bond en bij de clubs". Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Rustoordstraat 3, Nieuw Vennep. LADDER- EN OPLOSSERSWEDSTRIJD Onze problemen. Klasse A. Onder no. 224 een variantrijk stukje van de heer Pranger, waaraan een leer zame slotbewerking verbonden zit. Wedstrijd-probleem no. 224. wk m m mT* 'm m Stand ln cijfers. Zwart 16 schljver op: 6, 8/10, 14, 16, 18/20, 24/26, 30, 35, 36 en 40. Wit 15 schijven op: 17, 21, 27, 31/33, 87/39, 43, 44, 46/48 en 50. Vervolgens een vraagstuk van schrij ver dezes, waaraan onze oplossers een aardig kluifje zullen hebben. Dit vraag stuk berust ook, op een bijzonder, hoewel niet nieuw, slotspel, dat even eens volledig uitgewerkt dient aangege ven te worden. Wedstrijd-probleem 225. Auteur: W. J. v. d. Voort, Nw Vennep, le publicatie. Stand in cijfers: Zwart 14 schijven op: 2, 6, 7, 12, 13, 16. 18, 19, 22, 23. 28, 31, 35 en 36. Wit 13 schijven op: 24, 25, 27, 34, 38/42, 44, 47, 48 en 50. Klasse B. Voor onze B-klassers hebben wU dit maal ook een enigszins zwaar kostje op gediend. Wij beginnen met een zeer goede bowerking van de heer Kleen. Door een viertal tempozetten, wordt zwart overrompeld met een drietal mooie slagen van wit. Wedstrijd-probleem 1 226. n m m m Stand in cijfers: Zwart 12 schijven op: 9, 11/13, 16, 17, 19, 20, 28, 29. 33 en 35. Wit 11 schijven op: 26, 27, 30, 37, 39, 41, 42, 44, 45, 48 en 50. Vervolgens een vraagstuk van de heer Geerllngs. De aanvangsstand is direct niet te roemen doch de zeer aardige ontleding, vooral ln de laatste zetten, vergoedt hieraan veel. Wedstrijd-probleem 227. le publicatie. Stand ln cijfers: Zwart 8 schijven op: 6, 11, 13, 15, 21, 24, 32 en 44. Wit 8 schijven op: 20, 23, 29, 31, 33, 35, 39 en 50. Voor allo problemen geldt: wit speelt en wint. Oplossingen dienen binnen 3 weken na het verschijnen van deze ru briek, ingezonden te zijn aan bovenge noemd adres. KIJKJES IN DE DAMCLUBS. De hleronder8toande standen, welke voorgekomen zijn in de partij, zijn het bestuderen waard. I. Stand. Zwart: 3/9, 11/14, 16/18, 22, 24, 25. Wit: 26, 27, 31/36, 38/43, 47, 48, 50. In bovenstaande stand speelde wit 5045. Hoe won zwart toen? II. Stand. Zwart: 2/4, 7, 9, 12/14, 16, 18, 20, 22, 23. Wit: 27. 31/34, 36/39, 41. 46, 47, 49. In deze stand speelde wit 34—30, ho pende op 2025 van zwart. Hoe won wit toen deze zet volgde? CORRESPONDENTIE. J. L.-te N., alle slotspelen, moeten be hoorlijk uitgewerkt worden. Zie rubriek van 7 Oct. J. v. B. te N., de stand was a.v. zwart: 1. 10/15, 17, 19. 21, 23. 25, 29, 35. Wit: 6, 28, 30. 32. 34, 36/39, 43. 44 en 47/50. Wat uw verzoek betreft, in B., en ten «lotte mijn dank voor uw rubrieken. L. W. T. te N., uw laatst gezonden probleem, wordt wel geplaatst, doch kan niet gelden voor de wedstrijd.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7