MARLEKE'S Is suikerziekte reden tot afkeuring? Lichting 1952-1 krijgt groot verlof Ongelukkig schot bracht de dorpsbewoners in beroering Knoeierij met een TBC- verklaring Opbrengst van zomerzegels iets minder dan in 1952 Schoenmaker te Rotterdam in de werkplaats beroofd Man poogde vrouw te doden en hoorde 12 jaren eisen eerste liefde WOfcNSDAG 28 OCTOBER 1953 DE LEIUSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Bossche directeur van sociale zaken in hoger beroep Voor de Centrale Raad van Beroep te Utrecht diende gisterochtend het beroep van de gemeente Den Bosch tegen de beslissing van het Ambte narengerecht te Arnhem in de zaak van de heer W. A. F. Leenaerts, in dertijd door het gemeentebestuur van de Brabantse hoofdstad benoemd tot directeur van Sociale zaken al daar, welke benoeming echter werd Ingetrokken, toen bleek, dat de func tionaris lijdende was aan suiker ziekte. Namens het Bossche gemeentebe stuur trad als pleitbezorger op de heer M. Qulnt, gemeentesecretaris te 's-Hertogenbosch, die de rechtma tigheid van de genomen beslissing bepleitte. Na een uiteenzetting van het verloop van de feiten betoogde spr., dat de bij de tweede keuring door een commissie van drie voor aanstaande deskundigen gedane uit spraak, dat de heer L. niet onvoor waardelijk geschikt voor de betref fende functie werd geacht, geïnter preteerd dient te worden als een be wijs van ongeschiktheid. In deze commissie hadden zitting prof. dr. Noyons, prof. Van Buchem en dr. Sporenberg. Ook de eerste keuring wees in die richting. Spr. meende dat beide geneeskundige verklaringen door het Ambtenarengerecht ver keerd zijn geïnterpreteerd en dat de ze uitleg in strijd moet worden ge acht met de uitspraak van de Cen trale Raad van 11 Maart 1953 over een soortgelijke aangelegenheid. De heer Quint betreurde dat deze zaak in de pers is besproken, waar door by het publiek de suggestie is gewekt of het ging om de vraag of diabetici in het algemeen voor de waarneming van openbare functies wel of niet geschikt zijn. Daar gaat het hier niet om, aldus de heer Quint. Het gaat alleen om de vraag of een bepaald persoon met het oog op zijn gezondheidtoestand wel of niet ge schikt is. Pleiter concludeerde tot verwerping van de uitspraak van het Ambtenarengerecht te Arnhem en wees er tenslotte nog op, dat de be slissing van niet toelating van de heer Leenaerts met is genomen door het college van B. en W., maar door de gemeenteraad van Den Bosch. Andere conclusie. Als pleiter voor de heer Leenaerts trad op mr. J. F. J. van Bijleveld uit Voorschoten, die tot een juist tegen overgestelde conclusie kwam. Naar zijn mening kan men de uitspraak „niet onvoorwaardelijk geschikt" op tweeërlei wijze uitleggen: men kan er zowel een geschikt, als een onge schikt zijn uit lezen. Maar aan de hand van de omstandigheden, welke zich in deze zaak hebben voorgedaan meende pleiter, dat' de interpretatie van geschikt meer grond heeft dan het tegenovergestelde. Spr. wees vervolgens op een ana loog geval, dat zich in het begin van 1952 met een functionaris in Am sterdam heeft voorgedaan en waar bij de uitspraak van de Centrale Raad in het voordeel van de ambte naar was uitgevallen. Overigens ging het bij deze keuring niet om de zekerheid, dat de heer L. voor wat betreft zijn gezondheid, geschikt zou zijn voor zijn functie, maar om de waarschijnlijkheid. Zekerheid te dien aanzien heeft men nooit. Verder wees spreker ei op, dat blijkens de verklaring van de In specteur van de Volksgezondheid in de provincie Gelderland de heer L. in zijn vroegere functie niet meer dan normaal wegens gezondsstoornissen heeft verzuimd. Hoewel ook hij de publicatie in de pers van deze zaak betreurde, wees spr. er op, dat blij kens een uitspraak van de Medische Adviescommissie, diabetic, over het algemeen geacht worden in staat te zijn tot waarneming van normale functies, zowel in particuliere als in overheidsbedrijven mits de gelegen heid bestaat tot het gebruiken van maaltijden op geregelde tijden. Pleiter concludeerde tot verwer ping van het beroep van de gemeen te Den Bosch op de uifsoraak van het Arnhemse Ambtenarengerecht. De Centrale Raad bepaalde de uit spraak op 16 November a.s. Verouderde hoest. Maak «en einde aan dat gekuch,zuiver Uw lucht wegen van gevaarlijke ziektekiemen met de snelwerkende (Advertentie). „WILLEM BARENDSZ" WEER VERTROKKEN. Vanochtend om kwart over acht is de „Willem Barendsz" uit Amster dam naar Curagao vertrokken. De Walvisvaarder gaat daar eerst bun keren en zet dan koers naar Kaap stad, waar hij begin December wordt verwacht Vandaar gaat hij voor de achtste keer naar het Zuidpoolgebied om de jacht op de walvissen te her vatten. Evenals het vorige jaar zul len 12 vangschepen de „Willem Ba rendsz" vergezellen. 10 hiervan be vinden zich reeds in Zuid-Afrika. De twee andere zullen op 7 Noyember a.s. rechtstreeks van Rotterdam naar Kaapstad vertrekken. Het officiële vangseizoen begint op 2 Januari 1954. Bij legerorder is bepaald, dat op 22 November a.s. groot verlof zal wor den verleend aan: 1. Alle dienstplichtigen, met inbe grip van kader, van de lichtings- ploeg 1952I „vooropkomst" (in werkelijke dienst gekomen tussen 1 Januari en 1 April 1952); 2. De dienstplichtigen van de lich- tingsploeg 1952—1, in werkelijke dienst gekomen in de maand April 1052, met uitzondering van hen: 1. die in opleiding zijn genomen tot reserve-officier 'of dienstplichtig onderofficier; 2. die behoren tot de cavalerie; 3. die behoord hebben tot het voormalig artilleriemeetregiment; 4. die behoren tot één der regimen ten verbindingstroepen (voqr zover niet ingedeeld bij het 102e verbin- dings bedieningsbataljon) of vóór 6 Juli 1953 tot een van de regimenten behoord hebben en toen registratief zijn overgeplaatst naar regimenten van andere wapens of dienstvakken. 5. die behoren tot het regiment technische troepen of vóór 6 Juli 1953 daartoe behoorden en toen re gistratief zijn overgeplaatst naar re gimenten van andere wapens of dienstvakken: 6. die behoren tot het regiment aan- en afvoertroepen of daartoe vóór 6 Juli 1953 behoord hebben en toen registratief zijn overgeplaatst naar regimenten van andere wapens of dienstvakken. ZEEPOST. Luchtpost voor opvarenden van Hr Ms fregat „Johan Maurits van Nasau", onderweg van de Koreaan se wateren naar Nederland, uit te reiken te Yokosuka, op Hondo (Ja pan) dient uiterlijk 29 October om 8 uur des ochtends op het marine postkantoor te Amsterdam aanwe zig te zijn. Adressering als volgt: naam, rang, en/of kwaliteit, marine nummer, „aan boord van H.M. „Jo han Maurits van Nassau", Amster dam, C.S. Marine". De naam Yoko suka dient niet te worden ver meld. Stropersdrama in Midden-Limburg In het buurtschap Coghel (M.-L.) speelde zich Zondagmorgen een stro persdrama af, dat in de omgeving grote verontwaardiging heeft gewekt. Twee boerenzonen liepen in de hin derlaag, die de Rijkspolitie en een jachtopziener hadden opgezet. Een van de jongemannen, de 23-ja- rige W. G. zette het op een lopen en sloeg geen adat op de herhaalde sommatie en waarschuwingsschoten. Tenslotte richtte een politieman zijn revolver op de benen van de stroper, maar trof hem in de buik. De toestand van de jongeman is ondanks snel operatief ingrijpen nog zeer ernstig. De schietpartij wordt door de plaat selijke bevolking, die in het stropenFederatie van' Insteliin- Deze uitgezonderde groepen zul len behoudens onvoorziene omstan digheden, met ingang van 28 Maart 1954 voor groot-verlof in aanmerking worden gebracht. Van vorenstaande groot-verlofre geling zijn ook nog uitgezonderd de dienstplichtigen, die door vrijstel ling of uitstel later dan April 1952 in dienst zijn gekomen, de dienstplich tigen. die niet in Europa dienen en zü, die zich in militaire detentie be vinden. VEEHOUDER VRIJUIT Het Gerechtshof te Amsterdam heeft in hoger beroep de 44-jarige veehouder A. C. de R. uit Beusichem ervan vrijgesproken, dat hij in No vember 1951 een koe had verkocht en daarbij een verklaring aan de ko per had afgegeven, dat het rund T.B. C.-vrij was. Later wa- gebleken, dat de koe reageerde op een onderzoek en dat hij op valse wyze een formu lier had aangevraagd. De politie rechter te Utrecht had hem tot vier maanden veroordeeld en de procu reur-generaal had bevestiging van dit vonnis gevraagd. Ter zitting had de veehouder zich verweerd door vol te houden, dat hij steeds in de over tuiging had geleefd, dat de koe geen T.B.C. had. De administrateur van de Runder ^T.B.C.-Bestrijdingsvereniging te Cu- lemborg, de 53-jarige F. S., die de verklaring zonder meer aan de vee houder had afgegeven, en die tot 2 maanden was veroordeeld, werd een voorwaardelijke straf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar opgelegd. De procureur-gene raal had ook tegen hem bevestiging van het vonnis geëist. Schuld aan ongeluk op onbewaakte overweg? Voor de Maastrichtse rechtbank had zich gisterenmorgen te verant woorden de 24-jarige H. G. H., die in de avond van 9 April 1.1. met een bestelwagen op de onbewaakte spoorwegovergang onder Maarland- Eysden in botsing was gekomen met de personentrein van Eysden naar Maastricht. Een der inzitten den, de stoffeerder-leerling W. L. Vele varkens maken... Dat de verkoop van zomerzegels in de maanden Mei en Juni van dit jaar zou moeten lijden onder de grote werfkracht van het Nationale Ram penfonds, was voor iedereen duide lijk. Inderdaad is de verkoop Iets min der geweest dan in 1952, doch de achteruitgang was, tegen alle ver wachting in, gering. Bovendien mocht het, door het betrachten van de grootste zuinigheid, gelukken een eindtotaal te verkrijgen, dat zelfs nog beter is dan verleden jaar. Kon in 1952 een bedrag van 131,801,34 ver deeld worden, in 1953 is een som van 132.938,58 beschikbaar. Dit geld wordt als volgt verdeeld: 25 komt ten goede aan de provincie 33.234,64 ZV/2% komt ten goede aan sociale en sociaal- hygiënische doeleinden 49.851,97 37]/2% komt ten goede aan culturele doelein den 49.851,97. Omtrent de besteding van de voor de provincies bestemde gelden kan thans nog niets worden medegedeeld. De commissarissen der Koningin zul len hieromtrent evenals verleden jaar advies uitbrengen. In de maatschappelijke en sociaal- hygiënische sector ontvangen: het verpleegfonds van de Koninklijke Nederland - se Centrale Vereniging tot Bestrijding der Tu berculose het Irenefonds Actie voor het Asthmati- sche Kind (A.V.A.K.) ƒ17.448,18 7.477,79 4.985,20 nu eenmaal geen groot kwaad kan zien, de Rijkspolitie zeer kwalijk ge nomen. De autochtonen zijn ook ver ontwaardigd over het verraad van enkele dorpelingen, die de politie op het spoor van de stropers hebben ge bracht. De rijksrecherche stelt Op last van de officier van Justitie te Roermond een uitgebreid onderzoek in. Het jachtgeweer van G. is in beslag geno men. Volgens de politie is het onge lukkige schot van een 20 meter af stand gelost. ^en voor de Ongehuw de Moeder 4.985,20 het Nationale Fonds voor Bijzondere Noden 4.985.20 de Nederlandse Vereni ging voor Arbeiders- zorg voor minder Vali den (A.V.O.) 4.985,20 het Koningin Juliana Fonds 4.985,20 In de culturele sector ontvangen: het Prins Bernhard Fonds 19.940,79 het Voorzieningsfonds voor Kunstenaars 19.940,79 het Ondersteuningsfonds van de Vereniging van Letterkundigen het Nederlands Steunco mité voor Beeldende Kunstenaren het Nederlands Kunst verbond Slachtoffer ernstig gewond Gisteravond tegen sluitingstijd, dus ongeveer tegen zes uur, bevond een 56-jarige schoenmaker zich in zijn zaak in de Resedastraat te Rotter dam-Zuid; de man was alleen, want in genoemde straat is slechts zijn be drijf gevestigd en de schoenmaker woont zelf in de Boekweitstraat. Er kwam een man bij hem in de zaak, die voorgaf een stuk leer te willen kopen. De schoenmaker stond zijn „klant" te woord en begon het gevraagde op te zoeken. Opeens kreeg hij een paar klappen op het hoofd, zodat hij neerviel. De politie heeft het vermoeden, dat de schoenmaker werd neergeslagen met een schoen- Pennings, werd daarbij gedood en de bestuurder zelf liep o.a. een sche delbasis-breuk op. De chauffeur H. was nu ten laste gelegd roekeloos en onachtzaam rij den met grove schuld aan de dood van een ander. Het O.M., waargenomen door mr. C. Buis, achtte het ten laste gelegde bewezen. Al heeft verdachte voor de overweg gestopt, blijkbaar heeft hij zich onvoldoende er van over tuigd, of de spoorbaan veilig gepas seerd kon worden. De eis was twee maanden voorwaardelijk en 100 boete of 50 dagen hechtenis. Mr. W. Korn uit Maastricht, be toogde, dat het uitzicht ter plaatse belemmerd werd door een boom gaard vlak bij de spoorbaan; boven dien was het een regenachtige don kere avond en was het overzicht naar beide zijden voor de inzitten den van de bestelauto beperkt. De verdediger zag geen grove schuld aanwezig en schreef het droevige ongeluk toe aan een betreurens waardige samenloop van omstan digheden. Mr. Korn verzocht dan ook vrijspraak. De rechtbank zal op 10 November uitspraak doen. De watersnoodramp zal op 1 Februari in de Grote Kerk te Goes met het requiem van Van Brucken Fock herdacht worden. De opzichter van het goederen terrein op het station-emplacement in Zutphen, de heer G. v. V. is door een trein gegrepen en gedood. Geen goede compagnons De officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank te 's-Graven- hage heeft gistermorgen twaalf jaar met aftrek geëist tegen een instruc teur van een rijschool, die ten laste was gelegd dat hij op 12 Maart jl. getracht heeft zijn vrouw met gas te vergiftigen. Verdachte had indertijd een ad vertentie geplaatst, waarin hij een vrouw zocht om samen een zaak te beginnen. Op deze wijze kwam hy in contact met een Oostenrijkse, met wie hy een sigarenwinkel begon. De compagnons traden weldra in het huwelijk, doch dit bleek een niet erg gelukkige stap. Man en vrouw pasten slecht bij elkaar. Toen zijn vrouw voor enige tijd naar Oostenrijk ging, maakte verdachte kennis met een andere vrouw, tot wie hij zich meer aangetrokken gevoelde dan tot zijn ega. De aanslag. Nadat verdachte's vrouw uit Oos tenrijk was teruggekomen, kwam bij de man de gedachte op hoe hij zich van haar kon ontdoen. Boven dien was hij zeer geprikkeld omdat zijn echtgenote geen technische arti kelen voor hem uit Oostenrijk had meegebracht, waarom hij haar ge vraagd had. Toen de vrouw in de nacht van 12 Maart naar bed was gegaan trok verdachte in de keuken, gelegen naast het slaapvertrek, de slangen van het gasfornuis en opende de kranen. De kieren van het vertrek werden door hem dichtgemaakt. Zelf ging hij in de winkel zitten wach ten hoe de afloop van zijn daad zou zyn. Gelukkig werd de vrouw na anderhalf uur wakker, bemerkte een sterke gaslucht, stond op en begaf zich naar de keuken, waar zij zag wat er gebeurd was. „Ik ben niet bang voor hem". Aanvankelijk zweeg de vrouw over hetgeen was voorgevallen en deelde dit alleen aan een buurman mee, die haar man een geduchte uit brander toediende. Later stelde de vrouw haar broer van deze poging tot moord op de hoogte, die de zaak in handen van de politie gaf. Als getuige werd gehoord de vrouw van verdachte Deze trachtte de zaak te bagatelliseren en zeide helemaal niet bang van haar man te zijn ge worden na wat hij haar had aange daan. De officier zeide in zijn requisi toir dat de man met cynische open hartigheid deze poging tot moord had toegegeven. Volgens een, psy chiatrisch rapport is verdachte toe rekeningsvatbaar Hïi meende dat een zeer strenge straf op haar nlaats was en eiste 12 jaar met aftrek. De verdediger schetste uitvoerig de psychische gesteldheid van ziln cliènt, die nog nimmer met de ius- tie in aanraking was geweest. Hy vroeg clementie. De rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. Clark Gable heeft geen risico genomen en is gisteren heel stilletjes vertrokken alle publiciteitsmensen met een vermoeid gezicht smekend, om toch zijn vertrek pas te melden, wanneer hij „veilig" in Engeland zou zitten makershamer. Zij grondt dit vermoe den op het feit, dat voorbijgangers een man hebben zien fietsen, die op ongeveer een honderd meter van de plaats, waar de overval gebeurde, iets wegwierp. Toen men ging zoe ken vond men een schoenmakersha mer en het onderzoek deed vermoe den, dat hiermede de slagen werden toegebracht. Het slachtoffer werd zeer ernstig verwond en de recherche, die de zaak in onderzoek heeft, noem de ons zijn toestand ernstig. Het slachtoffers werd even na de overval gevonden door twee buren, die hem hadden horen kreunen. De onverlaat schijnt ook kans te hebben gezien een portefeuille van het slachtoffer te roven inhoudende on geveer duizend gulden. De man werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar waarschijnlijk ope ratief moet worden ingegrepen. De recherche stelt een uitgebreid onderzoek in. SPORT TAFELTENNIS. NEDERLAND—BELGIE. Zondag 6 December a.s. wordt in de Novumhallen te Nijmegen de tafelten niswedstrijd Nederland—België voor da mes gehouden. De massa-kamp BAT—Docos, welke Maandag werd gehouden zal altijd tot een der merkwaardigste tafeltennisont- moetingen blijven behoren, daar BAT een zeer eigenaardige ploeg achter de tafel bracht. Docos met een normaal en constant spelende ploeg vond in iedere tegenstander een geheel falende BAT- speler en vaak een enorm uitschietende outsider tegenover zich. Bij het eerste en tweede team bracht het falen en uit schieten BAT weinig nadeel, maar bij het derde en vierde team sloeg de ba lans door daar hier alleen maar gespro ken kon worden van falen. BAT 1Docos 1 was een zeer merk waardige wedstrijd. Brohm begon zeer hoopvol door de sterke Docosspeler Van der Berg geen schijn van kant te geven. Daarna presteerde het ook de BAT-er Goosen dezelfde Docosman te slaan, maar toen leek het ook alsof èn Van der Berg èn Brohm èn Goosen al hun kruit verschoten hadden. De Docosspelers Kreffer en Van Cassel en de BAT-speler Van der Spek zetten de strijd voort en het is aan het voortreffelijke spel van Van der Spek te danken, dat BAT een 54 overwinning behaalde. Bij de reserveteams was BAT's groot ste troef, T. Vrouwenvelder, nergens te zien, zodat het er voor BAT niet best uitzag. Gelukkig voor de geel-grijzen schoot de outsider A. La Rivière sterk uit en wist door drie fraaie overwinnin gen de balans in evenwicht te brengen. Lagas slaagde er zelfs in met twee fraaie overwinningen de BAT-zege veilig te stellen 5—4. De tegenpunten werden door Verhoef, Meiman en Ham gescoord. Het derde en vierde team van Docos speelden constant tegen een BAT, dat in ieder team twee constante spelers had, maar met als derde speler een „falende". Het resultaat was, dat Docos 'twee verdiende 6—3 overwinningen wist te boeken, zodat de einduitslag 20—16 voor Docos werd. AUTOMOBILISME. NEDERLANDSE INSCHRIJVINGEN VOOR RALLYE MONTE CARLO. Aan de a.s. Rallyc Monte Carlo zul len naar de KNAC ons mededeelt 18 Nederlandse equipes deelnemen. De namen der inschrijvers luiden: prof. dr. ir. W. P. A. van Lammeren (Wageningen) met Porsche; K. S. Baron- dregt (Den Haag) met Willys; H. G. Arndt (Amsterdam) met Morris Minor; J. A. J. Heidendahl (Utrecht) met Peu geot; J. L. Flinterman (Den Haag) met DKW; H. J. C. de Rijk (Amsterdam) met Simca Aronde; B. D. Proos Hoo- gendijk (Amsterdam) met Sunbeam Talbot; M. Kuipers (Nunspeet) met Ford; V. Dassen (Maastricht) met (Volkswagen)E. N. v. d. Bergh (Amers- foort) met Opel Kapitün of Renault Fregate; J. Hazemeijer (Holten) mot Jaguar Mark VII; M. Gatsonides (Bent veld) met X', R. Slotemaker (Den Haag) met Ford Zephyr; W. R. Greeve (Den Haag) met DKW; J. M. Beekman (Den Haag) met Simca Aronde; A. Blansjaar (Den Haag) met X; J. Zwart (Wormer- veer) met Opel; J. Hulsker (Rotter dam) met Fiat 140. In totaal dus achttien inschrijvers of drie meer dan het voor Nederland re glementair vastgesteld quotum, dat vijf tien bedraagt. De KNAC heeft zich reeds tot de rallye-organisatoren ge wend met het verzoek dit contingent te verhogen. De namen der medebestuur ders zijn nog niet bekend. 11) „Woont u in Denemarken ook buiten?" vroeg Mariene nu de bezoe ker. „Mijnheer Hansen is deelgenoot in verschillende zaken en daarom ,niet voortdurend op dezelfde plaats", merkte haar vader op. „Toch is eigenlijk mijn vaste woon plaats bij mijn broer, dat wil zeg gen, we nebben samen een landhuis, een grote dubbele villa, de linker vleugel bewoon ik, de rechter hij met zijn gezin". „Is uw broer dus getrouwd?" „Ja, al lang, hij heeft twee kin deren, van vyf en acht jaar", hij tastte in de zak van zijn jas. haalde een couvert te voorschijn en nam er enkele foto's uit „dit zijn foto's van mijn bloedverwanten". Hij gaf ze aan Mariene. Haar blik viel allereerst op dé vrouw die tussen de man en twee kinderen zat. Een grote, gevulde fi guur, met een eigenaardige uitdruk king in het gezicht, waarschijnlijk te voorschijn geroepen door de byna in- eenlopende donkere wenkbrauwen boven de iets schuin staande ogen Daarna vroegen de grote, blonde man en de twee donkere kinderen pas de aandacht. 1 „Wat een charmante kinderen, een heel goede familiegroep. Uw schoon zuster is een heel bijzonder type". Mariene gaf de foto's aan haar vader. „Ja", antwoordde de Deen, „haar moeder was een Portugese, mijn schoonzuster doet in het dagelijkse leven ook een beetje anders aan, meer ongewoon". Het. kwam Mar iene voor, alsof er in de ogen van de man plotseling een levendige vonk opsprong. Zijn handen grepen naar de foto's en borgen ze zorg vuldig op. Toen veranderde hij van onderwerp er. vertelde van zijn bui tenlandse reizen, waarby hij veel had gezien. Het begon buiten al te schemeren en in de kamer werd het ook donker der. Mariene ging naar de schake laar, maar de bezoeker hield haar tegen. „Het is zo gezelliger, wacht u nog even'.' Mariene werd stiller. Zy was moe, en weer bekroop haar de angst. Zij keek om zich heen in de halfdonkere kamer. Uit de hoeken schenen zwarte schaduwen te kruipen,- geheimzinnig kropen ze door het vertrek en vul den het met duisternis; twee witte gezichten glansden Mariene daaruit tegemoet. Dat van haar vader, ge spannen nerveus, met diepomrande, brandende ogen, het andere van de man, die haar volkomen vreemd was, en aan wie zij zich voor altijd zou moeten toevertrouwen. Plotseling richtte zijn ogen zich op haar. Zijn blik was vast, en er scheen iets als een bevel in te liggen. Mariene was als geboeid en moest haar blikken naar hem toewenden, of zij wilde of niet. Dieper werd de schemering, het kwam het meisje voor als of er grijze, zware schaduwen voor haar zweefden, als een akelige grote last kwamen ze nader, steeds nader, ter wijl de ogen tegenover haar haar vasthielden. Br drukte iets zwaar op haar hart, en plotseling was het als of zij niet meer ademen kon, stikken moest, onder al datgene, wat op haar aandrong. Opeens stond zij op, tastte naar de schakelaar en draaide deze om. Een warm, rossig licht vloeide door het vertrek. Mariene keek om, lang zaam wentelde de zware druk van haar hart af. Na enkele seconden kon zij weer lachen. Kalmerend en vol liefde knikte zy haar vader toe, vriendelijk begon zij weer een ge sprek met de bezoeker. HOOFDSTUK IV. 's Woensdags werd Mariene on rustig; bij alle zorgelijke gedachten der laatste dagen kwam een lichte verwondering over Sven; waarom had hij nog niet geschreven? Waarom had hij trouwens ook niet dadelijk van zich laten horen na dat gene, wat er de dag voor zijn ver trek gebeurd was? En zij wist niet eens zijn adres, bij het haastig af scheid had zij er niet aan gedacht, het te vragen. Als zij eens naar zijn vader ging? Maar neen, hij mocht daar eens een gevolgtrekking uit ma ken, en dat wilde zij niet, nu ten minste nog niet. Later pas, als ook Sven het wenste. Toen het vijf uur geworden was, stond Mariene, even als de vorige dagen, bij het raam om de postbode af te wachten. Toen ging de deur van haar kamer open. Na een kort klopje kwam tante Britta bij haar binnen. Deze zuster van haar vader woonde sinds de dood van haar man, nu drie jaar geleden bij hem in. Haar man, per soonlijk beminnelijk en aangenaam had zyn eigen vermogen en dat van zijn vrouw opgeofferd aan een hartstocht. Hij had van zijn vader een goed lopende, kleine fabriek van technische artikelen overgenomen, maar zijn hartstocht voor uitvindin gen had alles opgeslokt. Elk ding, alles, zette hij in baar geld om en stak het in zijn nieuwigheden, waar van er geen enkele iets opleverde. Na zijn overlijden was er voor de weduwe niets over gebleven. Haar broer had haar bij zich genomen en hier hielp zij in de huishouding. „Nu Leni", haar tante kwam ver der de kamer in, „willen we samen nog boodschappen gaan doen?" „Neen, tante Britta, ik blijf liever thuis, om voor ons uitstapje van mor gen nog een en ander in orde te ma ken". „Zeg eens kind, verheug je je op morgen? Ik vind mijnheer Hansen zo degelijk en sympathiek, hoe zal ik het uitdrukken? Zo, dat iedere vrouw zich aan zijn zijde gelukkig en ge borgen moet voelen". Britta had haar handen op Marlene's schouders ge legd. „Leni, je zou ook een bekoorlijke, kleine bruid zyn, denk er toch nog eens over na, ach hemel, ik ken het leven toch, weet immers, hoe moei lijk het voor een vrouw kan wor den". Slap vielen haar handen terwr haar blik scheen naar binnen ge keerd. „Als men zo jong is als jy, mijn kind, dan weet men het nog niet te waarderen, wat de liefde van een goede, zorgzame man betekent; maar later als het te laat is, wordt men helderziende. Dan heeft deze man misschien een ander besluit genomen, en zelf heeft men meestal zyn hart verpand aan iets, dat niet deugt, wat op de duur geen harmonie veroor zaakt en geen Op dit ogenblik ging de huisbel over. Met twee stappen was Mariene bij de deur en snelde de trap af. Plotseling zong en juichte het in haar. Van Sven eindelijk een har telijk woord. De postbode stond nog voor de deur.- „Ja, juffrouw, nu heb ik de brief al in de bus gegooid", met deze woorden verwijderde de man zich, om by het volgende huis aan te bel len. Mariene haalde het sleuteltje. Haar vingers beefden, terwijl ze de bus openmaakte. Een wit couvert viel er uit. Zij draaide het om. Het opschrift luidde; De heeren dan de naam van haar vader. Weer niets van Sven. Wat was er toch met hem? Wordt

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6