^vtaio^(2ot4/fcci/tu p=i=n Oorlog in Indo-China wordt niet opgegeven Eerst E.D.G.-verdrag Zij hebben weer een dak boven het hoofd Overstroming bedreigt weer Noord-Italië Dreigende uitbarstingen van de Krakatau Het auto-ongeluk op de Wiedbachbrug 10 m WOENSDAG 28 OCTOBER 1953 J I Ak 45stc JAARGANG No. 13028 Directeur: c M. v. HAMERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j °°r Q W Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. t Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., i 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert: 15 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 KOREAANSE VERWIKKELINGEN voordat in Korea een wapenstil stand was bereikt en nu vragen wij ons af, hoeveel jaren het zal moeten duren voordat er een vredesverdrag kan worden gesloten. Maandag zijn te Panmoendjon in leidende besprekingen begonnen en de eerste bijeenkomsten beloven reeds heel veel voor de toekomst; zoveel, dat net nog wel jaren duren kan. Men weet hoe het gegaan is. In de Bestandsovereenkomst is n.l. be paald, dat vóór 27 November de con ferentie ^ver de vredesvoorwaarden moet zi. begonnen, maar tot nu toe kon men niet tot overeenstemming komen, noch over de plaats waar de conferentie zou moeten worden ge houden, noch over de vraag, wie aan de conferentie mogen deelnemen. De Chinezen en Noord-Koreanen verlangen, dat ook enige Aziatische landen en met name India aan 0 de conferentie-tafel zullen aan zitten, terwijl de Verenigde Naties besloten hebben, dat alleen de, oorlogvoerenden recht van spreken hebben. Om de impasse te doorbreken hebben de Amerikanen speciale afge vaardigden naar Korea gezonden en deze hebben contact met de Noorde lijken gevonden in de oude onder handelingenplaats Panmoendjon. En nu zitten de Amerikanen en de rode Chinezen en Koreanen daar tegen over elkaar en zij doen niet anders dan stomweg herhalen: „Wij willen andere staten als deelnemers toela ten" en „Wij willen geen andere sta ten als deelnemers toelaten." Zij doen dat nu al drie dagen ach ter elkaar en de vraag is nu maar: wie houdt dat het langste vol? Het is met Chinezen en Koreanen nu eenmaal lastig onderhandelen. Wanneer zij eenmaal een bepaalde eis gesteld hebben, kunnen zij uiterst moeilijk toegeven, want als zij toe geven, verliezen zij hun „gezicht" en dat is erger dan de dood. Derhalve houden zij tot in het oneindige vol, want tijd speelt bij hen geen enkele rol. Zo kunnen zij ook maar moeilijk hun nederlaag erkennen in de kwes tie van de krijgsgevangenen, die niet naar huis willen. Zij hebben doorge dreven, dat zij onder toezicht van een neutrale commissie mochten proberen de weigerachtige gevangenen tot an dere gedachten te brengen. Maar nu doet zich het geval voor, dat de krijgsgevangenen niet eens naar hun .bekeerders" willen luisteren. „Dan maar niet" zouden wij, Westerling eh, gedacht hebben, maar Aziatische com munisten denken daar niet zo over. Zij willen de gevangenen met ge weld dwingen om naar hun te luis teren. Een voor de communisten ty perende mentaliteit. De neutrale commissie weet nog niet, wat zij doen zal, maar de ro den hebben hun verklaring reeds ge reed. Het zijn de aanhangers van Syngman Rhee en van Tsjang Kai 3jek, die een ware terreur in de kam pen uitoefenen en hun medegevange nen zoveel angst inbo'ezemen, dat deze niet eens voor de bekerdngs- sommissie -lurven verschijnen. Er zal wel wat van waar zijn; de rode heren hebben in de gevangenkampen van Koje o.a'. ook danig huis gehouden, zodat hier het spreekwoord van de pot en ketel wel van toepassing zal zijn. In elk geval kan dit gesol met de krijgsgevangenen niet eeuwig duren. Na 24 Januari zullen zij in vrijheid worden gesteld. Hoe er bij al dit geharrewar nog ooit iets terecht moet komen van de vrede in Korea laat staan van een vreedzame hereniging tussen Noord en Zuid is ons volmaakt onbegrij pelijk. Het lijkt ons eerder, dat men bezig is, de knoop hoe langer hoe vaster in elkaar te draaien. Parlement achter Laniel Gisteren heeft het Franse parle ment het debat beëindigd over de vraag of de oorlog in Indo-China al dan niet moet worden opgegeven. Een socialistische resolutie, waarin werd voorgesteld, dat de Franse re gering zo spoedig mogelijk onderhan delingen zou beginnen op internatio naal niveau en met de opstandelin gen, werd met 330 tegen 250 stem men verworpen. ontwerp-resolutie ingediend door de dissidente Gaullisten en de gematigd conservatieven werd inge trokken en een communistische reso lutie, waarin gevraagd werd om on middellijke onderhandeling met de opstandelingenleider Ho Tsji Minh Luidens een bericht in de „New York Times" van vandaag, Woens dag, hebben de Ver. Staten Groot- Brittannië op de recente bijeenkomst van de drie Wes^'ijke ministers van buitenlandse zaken te Londen be loofd, dat zij hun houding ten aan zien „van een bijeenkomst van de Westelijke Grote Drie met premier Malenkof zouden herzien na ratifi catie van het verdrag voor een Eu ropese verdedigings gemeenschap. Premier Churchill zou om een con ferentie vóór een besluit over de E.V.G. hebben gevraagd, doch de Ver. Staten meenden, dat dit ver mindering van de Westelijke inspan ningen ten gevolge zou kunnen heb ben. De Franse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Maurice Schu- man, heeft Dinsdag te Washington verklaard er op te vertrouwen, dat het verdrag voor een Europese Ver dedigingsgemeenschap door de Fran se Nationale Vergadering zal wor den goedgekeurd. Na een bezoek aan minister Dulles herhaalde Schumann tegenover ver slaggevers de drie voorwaarden voor Franse deelneming aan de E.V.G., nl. aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Europa, bevredigende Britse samenwerking met de E.V.G. en regeling vooraf van de Saar- kwestie.4 Brand in Kaapstad De haven van Tafelbaai heeft gis teren een van haar modernste en best geoutilleerde laad- en losplaat sen verloren, tengevolge van een brand, die voor een bedrag van 1XA millioen schade heeft aangericht. Honderden brandweerlieden, poli tieagenten en havenarbeiders bestre den de brand, die ontstond in een pakhuis, dat grote voorraden hoogst brandbaar materiaal, zoals hout, wol, brandspiritus, olie en balen was be vatte. De sleepboten lieten de schepen, die zij op sleeptouw hadden, in de steek om het Nederlandse schip „Straat Banka", dat juist zijn lading had gelost, naar een verderop gele gen kade te trekken. werd verworpen met 418 tegen 101 stemmen. Daarop aanvaardde de Nationale Vergadering met 330 tegen 26Q stem men de door de regering goedgekeur de ontwerpresolutie. De Assemblée legde er de nadruk op, dat de verdediging en de onaf hankelijkheid van de verbonden sta ten van Vietnam dienden te vallen binnen het geheel van de Franse Unie. Zuid-Afrika's rassenvraagstuk Een commissie uit de Verenigde Naties, die indertijd is samengesteld om het rassenvraagstuk in Zuid- Afrika te onderzoeken, heeft gisteren haar rapport bekend gemaakt. Daarin stelt zij een rondetafelconferentie voor van alle rassen, die in de Unie van Zuid-Afrika wonen, teneinde té zoeken naar een vreedzame oplossing van de problemen, die door die sa menleving van rassen gerezen zijn. Het rapport, dat 372 pagina's om vat, stelt vast, dat het Zuidafrikaanse rassenprobleem geen gevolg is van de „apartheidspolitiek" der regering-Ma- lan. Die problemen zijn immers niet nieuw in Zuid-Afrika. De apartheids politiek was ontworpen als resultaat van het contact tussen twee totaal verschillende groepen en die politiek was nog versterkt door de vooroor delen in het land. De apartheidspolitiek, aldus het rapport van de commi^ie, gaat uit van het beginsel, dat scheiding van de rassen de beste methode is om aan die bevolkingsgroepen gelijke kansen en een gelijke levensstandaard te ver zekeren, maar een dergelijke politiek is volgens de commissie „fundamen teel onverenigbaar" met elk humaan denken. De apartheidspolitiek tast namelijk de meest elementaire rech ten en vrijheden van de niet-blanke bevolkingsgroepen aan, zoals vrijheid om zich te bewegen, om te wonen en om te werken waar men wil, te hu wen wie men wil en te bezitten wat men wil. Amerika's troepen in Europa De Amerikaanse minister van de fensie Charles Wilson heeft gisteren op een persconferentie te Washing ton verklaard, dat de ontwikkeling van nieuwe wapens op de lange duur een aanzienlijke vermindering van het aantal Amerikaanse militairen in Europa mogelijk zal maken. De Amerikaanse regering is ech ter voorlopig nog niet van plan Ame rikaanse strijdkrachten uit Europa terug te trekken, aldus verklaarde Dulles, de minister van buitenland se zaken van de Verenigde Staten, naar aanleiding van de mededeling van Wilson. Dc Griekse gezinnen, die dakloos werden door de aardbevingen op de Ionische eilanden, leven in kampen, in inderhaast gebouwde houten hui zend met gegolfd plaatijzer afgedekt. Storm, regen, en nieuwe aardbevin- ger hebben het werk van de Griekse regering vertraagd. Men verwacht, dat de mensen voor de winter niet naar hun eigen dorpen zullen kunnen terugkeren. Een kamp voor evacué's bij Argostoli, de hoofdstad van het Cephalonia. De heiligverklaring van Paus Pius X De H. Congregatie der Riten is Dinsdagmorgen bijeen geweest ten einde een laatste onderzoek in te stellen naar de twee wonderen, wel ke vereist zijn voor de heiligverkla ring van de Zalige Paus Pius X. Spoedig volgt hierop een vergade ring van de Ritencongregatie onder voorzitterschap van de Paus zelf, die zijn goedkeuring zal verlenen aan het resultaat van het onderzoek. Daarna wordt het z.g. decreet de tu- to uitgevaardigd, dat een samenvat tend overzicht geeft van het gehele onderzoek naar de heldhaftige be oefening der deugden en de vereiste wonderen. Alsdan kan de H. Vader tot de heiligverklaring overgaan, welke zoals algemeen in Vaticaan verwacht wordt, in Juni van het volgend jaar zal geschieden. Rivieren stijgen in de Po-vlakte In de Po-vlakte, het gebied, dat in de overstroming werd getroffen, leeft de bevolking in voortdurende angst voor een nieuwe waterramp. De regen valt nog steeds in stromen neer, hetgeen het water in de Po en de zijarmen van deze "rivier on rustbarend snel doet stijgen. In de Po-delta nabij de Adriatische Zee werden vandaag honderden mensen gemobiliseerd om in allerijl een aantal gaten in de dijken te dichten. Een gedeelte van dit gebied is reeds overstroomd en tot dusver werden ongeveer 100 vrouwen en kin deren geevacueerd. Ook in het centrale deel van de vlakte zijn zijrivieren van de Po buiten haar oevers getreden, ter wijl aardverschuivingen als gevolg van de zware regenval een aantal In Reggio, de hoofdstad van Cala- brië, kwamen vanochtend enkele be woners van een bergdorp binnenge- strompeld. Zij hadden in twee dagen 100 km gelopen om de autoriteiten te vertellen, dat hun dorp, Antonima, reeds vijf dagen zonder drinkwater zit en dat een aardverschuiving 50 huizen heeft verwoest. De Italiaanse regering heeft inmid dels 12 milliard lire beschikbaar ge steld voor hulp aan het overstroom de gebied. Ook het Nederlandsche Roode Kruis verleent hulp aan de bevolking van Calabrië. Er is vooral behoefte aan dekens en gisteren is reeds een zending van 2000 stuks naar Italië verstuurd. De Saarkwestie wordt aangesneden Maandag a_s. zullen in Bonn de regenval een aaniai i - bergwegen in de Italiaanse Alpen n.euwe Frans-Du.tse besprekingen - 6over het Saarvraagstuk beginnen'. Zij zullen voorlopig gevoerd worden tus- sende Westduitse Bondskanselier dr. hebben geblokkeerd. In het Zuiden In het Zuiden van Italië waar overstromingen in de afgelopen da gen circa 100 slachtoffers eisten en duizenden anderen dakloos maakten, is het reddingswerk in volle gang. Een helicopter in het zwaar getrof fen Calabrië haalde 37 mensen, o.w. 26 kinderen, uit een ondergelopen huis. Was het de jeneverfles Duizenden wachtten in spanning Twee hevige uitbarstingen van de Krakatau hebben Zondag en Maan dagmorgen angst veroorzaakt in de harten van honderdduizenden bewo ners aan de Zuidkust van Sumatra en Noordwestkust van Java. Dreigend hing Zondagmorgen een vier kilometer hoge loodgrijze rook wolk boven de Javazee en weer was er in Indonesië die beklemming van zeventig jaar geleden, toen diezelfde Krakatau dood en verderf zaaide on der bijna veertigduizend bewoners van het toenmalige Nederlands-In- dië. De onverwachte uitbarstingen kwamen nauwelijks 24 uur nadat het hoofd van de Vulkanologische Dienst in Bandoeng met twee assisent vul- kanologen van een 18-daags bezoek aan de Krakatau in Bandoeng waren teruggekeerd. Na Zondagmorgen, kondigden Zon dagavond, kort na het invallen van de duisternis, korte ontploffingen nieuwe erupties van de vuurspuwen de berg aan. In het donker van de tropische avond kon men aan de kust duidelijk de felle vuurflitsen waar nemen. In de kampongs aan de kusten van Java en Sumatra was op geen enkel gezicht meer een lachje te bespeuren. Nog altijd leeft er het bijgeloof, dat uitbarstingen van de Krakatau min der prettige gebeurtenissen aankon digen. Het gedreun van de ontploffingen Zondagavond 104 was angst- jagend. Gesprekken stokten. De meeste kampongbewoners gingen niet naar bed en wachtten Zij wachten tot de volgende mor gen, Maandag, toen opnieuw drie ontploffingen werden gehoord. Daar na werd 't stil. Een stilte, die in Indo nesië wordt uitgelegd als een stilte voor een grote storm Een KMP-boot, die de haven Pandjong op Zuid-Sumatra binnen voer en zich tjjdens de uitbarsting op enkele kilometers van de vulkaan bevond, was herschapen in een grijs asschip. Allerlei tegenstrijdige berichten blijven binnenkomen over de oor zaak of oorzaken van het ongeluk, dat Zaterdagavond op de Wiedbach brug in de autoweg tussen Frankfort en Keulen is gebeurd. Daarbij reed zoals men weet een Nederlandse vrachtauto met aanhangwagen in op enkele andere voertuigen, tenge volge waarvan zes mensen werden gedood. Oorspronkelijk werd gemeld, dat het ongeluk zou zijn te wijten aan het weigeren van de remmen van de Nederlandse auto. Gisteren werd echter bekendgemaakt, dat de Duit se politie een 25-jarige vrouw uit Geilenkirchen heeft aangehouden, die daarna voor de Nederlandse chauffeur De B. zeer bezwarende verklaringen heeft afgelegd. Zij vertelde de politie n.l. dat zij naast hem in de auto had gezeten en dat beiden kort voordat het ongeluk gebeurde jenever hadden gedronken. De vrouw beweerde voorts, dat De B., toen hij aan het begin van de naar de brug leidende helling kwam, zijn aandacht niet bij de weg zou hebben gehad. Ondanks de waar schuwingsborden ter plaatse zou De B. zijn wagen in een te hoge ver snelling naar beneden hebben laten gaan. Daar staat het volgende tegenover. De politie houdt de naam van de vrouw geheim. Het resultaat van een bloedproef op De B., die direct na het ongeluk werd genomen, nog niet bekend. Volgens verklarin gen van getuigen zat de vrouw op het moment van de botsingen niet in de cabine van de Nederléndse vrachtwagen. Zij zou toen aan het Noordelijke eind van de brug heb ben gestaan. En tevoren zou zij uit een Volkswagen zijn gestapt, welks eigenaar thans wordt gezocht. Na het ongeluk hielp de vrouw bij het verzorgen van de gewonden en bood zij een gewonde Amerikaan haar diensten als tolk aan. De Amerikaanse koerier die bij het ongeluk zwaar werd gewond bevindt zich nog steeds in levensgevaar. Duitse en Amerikaanse politie zoeken ook nu nog naar de papieren die de koerier bij zich had. De kanalisering van de Jordaan Israël heeft zich in de Veiligheids raad bereid verklaard de kanalise ring van d' Jordaan in het gedemi litariseerde gebied tussen Israël en Syrië te staken zolang de kwestie door de raad wordt onderzocht. Israël is bereid met Jordanië en Syrië het Amerikaanse plan te be spreken om de rivier de Jordaan te gebruiken voor bevloeiing en op wekking van energie. Amerika wil hier 121 millioen dollar aan ten kosj te leggen. De Veiligheidsraad heeft Dinsdag avond eenstemmig een Franse reso lutie aangenomen, waarin met vol doening nota wordt genomen Van het Israëlische besluit om de werkzaam heden te staken. EEN MISTMASKER. Een commissie, die 6.000 Londen- se dokters vertegenwoordigt, heeft meegedeeld dat een zelfgemaakt masker van zes lagen verbandgaas de Londernaren kan beschermen te gen de gevolgen van een verstikken de mist, zoals die vorig jaai Decem ber heeft geheerst. Zij had toen de dood van meer dan vierduizend per sonen tot gevolg. De kosten van zo'n masker zouden ongeveer een kwar tje bedragen. Adenauer en de Franse hoge com missaris Francais Poncet. Deze voor lopige besprekingen zullen weliswaar de kern van het vraagstuk betreffen, doch verder slechts bedoeld zijn als inleiding voor onderhandelingen, die tussen Adenauer en de Franse minis ter van buitenlandse zaken Bidault gevoerd zullen worden. Zowel de socialistische oppositie als delen van de regeringscoalitie in West-Duitsland hebben reeds bij voorbaat aangekondigd, dat zij zich tot het uiterste zullen verzetten te gen de „Europeanisering" van het Saargebied in de vorm, zoals die tot dusverre ter sprake is geweest. Opvallend scherp heeft de nieuwe leider van de liberale fractie in de Westduitse Bondsdag, de oud-minis ter dr. Dehler, zich tegen deze plan nen verzet. Wanneer dr. Adenauer be reid zou zijn op deze voorstellen in te gaan, zou de liberale partij volgens hem uit de regeringscoalitie treden. Ook van de beide andere kleine coali tiepartijen wordt verwacht, dat zij zich scherp tegen een Europese sta tus van het Saargebied keren, als deze een politieke afscheiding van Duitsland zou betekenen. Trouwens 'ook delen van de christelijke partij nemen een soortgelijk standpunt in, zodat de bewegingsvrijheid van de Bondskanselier bij de komende be sprekingen beperkt schijnt. (Geldig van Woensdagavond tot; Donderdagavond. Opgemaakt tel 10 uur). WEINIG WIND In de nacht en vroege ochtend plaatselijke mist. Overigens ver-j anderlijk bewolkt met enkele j verspreid optredende buien. Ma tige tot zwakke wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 29 Oct.: zon op 7.29 en onder 17.18; maan op 23.32 en onder 14.21 uur. Het weer in Europa gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bew. 9 C. OSLO geheel bew. 11 STOCKHOLM zwaar bew. 10 KOPENHAGEN licht bew. 11 LONDEN geheel bew. 7 AMSTERDAM geheel bew. 11 BRUSSEL regen 12 PARIJS regen 10 BORDEAUX licht bew. 8 NICE zwaar bew. 12 WARSCHAU half bew. 4 BERLIJN zwaar bew. 12 FRANKFORT zwaar bew. 7 MUNCHEN geheel bew. 10 ZURICH mist 6 WENEN half bew. 7 ROME nevel 12 WEVERVOGELS BEDREIGEN ZUID-AFRIKA. Drie Zuid-Afrikaanse vógelkundi- gen, onder leiding van dr. T. J. Nau- de, zijn een onderzoek begonnen naar middelen om de bedreiging te be zweren, welke de zwermen wever- vogels (Qulea-vinlcen) voor de graan gewassen in Zuid-Afrika en even tueel grote gebieden van tropisch Afrika, zijn gaan vormen. Naar de voorlopige bevinding van de des kundigen worden de natuurlijke remmen op de vermenigvuldiging der vogels door de ontwikkeling van de landbouw zelf weggenomen. De bevloeiingswerken verschaffen de vogels namelijk het water, waar zij behoefte aan hebben, en door het uitzaaien van zowel winter- mergraan wordt de vogels het ge hele jaar door voedsel geboden. Een zwerm wevervogels is in grootte ongeveer te vergelijken met een sprinkhanenzwerm, maar het verlies dat de vogels veroorzaken is groter. Men heeft op proefvelden in Noord-Transvaal kunnen constateren, dat een gerstveld van 250 acres in drie weken tijds volkomen kaal ge geten was, ondanks genomen afweer maatregelen. Aanhoudend zacht Het K.N.M.I. deelt mede: Reeds geruime tijd wordt het weer in West- en Zuid-Europa beheerst door een hogedrukgebied, dat zich boven Rusland bevindt en depressies, die van de Oceaan naar de Britse eilanden trekken. Deze luchfcdrukverdeling heeft tot gevolg, dat boven West-Europa een aanhoudende Zuidelijke luchtstro ming in stand wordt gehouden, die tamelijk warme lucht aanvoert, v/aardoor de temperaturen over een zeer groot gebied belangrijk boven nomaal blijven. Bovendien konden de Oceaandepressies, wanneer zij een maal de Britse eilanden bereikt had den, niet verder naar het Oosten doordringen en worden zij gedwon gen naar het Noorden af te buigen. Randstoringen aan de Zuidflank van deze depressies slaagden er evenwel herhaaldelijk in naar het Middel landse Zeegebied door te dringen, al waar zij hoofdzakelijk boven Italië tot catastrofale regenval aanleiding gaven. In tal van opzichten lijkt de huidige weersstituatie sterk op die van November 1951, toen in de PovlaKte zulke enorme overstromingen voor kwamen. Essentiële wijzigingen in het hui dige weertype zijn nog niet te ver wachten. Een vrijwel stationnair sto ringsfront van de depressie bij IJs land veroorzaakte vanmorgen hier en daar in het land wat lichte regen. De activiteit hiervan is echter aan grillige veranderingen onderhevig, zodat plaatselijk wel grotere regen- hoeveelheden kunnen vallen, Hoewel achter het front wat koudere luent wordt aangevoerd, zodat de tempe raturen tijdeluk iets zullen gaan da len, mag men toch verwachten, dat het vcor de tijd van bet jaar zachte het weer nog verscheidene dagen zal aanhouoen. Korreltje Al het menselijke is onderhevig aan verval. I

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1