S)& ftzicbeSoti/fco/nt Nieuwe leuzen, oude liedje Communisten meten zich gloed-nieuwe leuzen aan Het ongeluk bij Neustadt Herstel van Brits-Perzische betrekkingen Straaljager stortte op huizen neer Een ware zondvloed teistert Italië MADUR0DAM Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 27 OCTOBER 1953 45ste JAARGANG No. 13027 Papengracht 32. Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 „Vrede" en „broederlijke samenwerking" Het Kremlin heeft een nieuwe campagne ontketend die een keerpunt belooft te worden in de economische en sociale politiek van de Sovjet unie. De Russische leiders hebben de arbeiders opgeroepen tot het vormen van een over de gehele wereld verbreid en strijdbaar arbeidersfront. Te gelijkertijd heeft de Russische minister van handel, Mikojan, in een rede voering gepleit voor en snelle verbetering van de welvaart van het Rus sische volk. De communistische partij heeft een aantal nieuwe leuzen aangemeten gekregen, waarvan het hoofdmotief de „vrede" en de „broe derlijke samenwerking" tussen de naties over de gehele wereld vormt. KAPITALISTISCHE METHODEN GEPREZEN. De Russische minister van handel, Mikojan, zei op een vergadering 'van handelsambtenaren in Moskou: „Thans kunnen wij, door het hoge industriële tempo te ontwikkelen en voort te zetten, sneller voortgang ma ken bij de productie van goederen, dienend ter voorziening iri de vraag van verbruikers." Hij prees hierbij sommige methoden van de kapitalis tische landen aan. „Toegegeven moet worden", zo zei hij, „dat de kapita listische handel ook enkele kwalitei tten heeft welke hier moeten worden bestudeerd." „De buitenlanders hebben vrij goede methoden ontwikkeld voor de organisatie van de handel. Voor zover deze methoden van nut kunnen zijn, zal de Sovjet-Unie ze navolgen." Mikojan zei, dat de productie stof zuigers en wasmachines, aardappel schilmachines en broodmachines zal worden vergroot. Hij deed een krach tig beroep op alle arbeiders in res taurant en cantines, stationsbuffet ten en restauratiewagens cafétaria's en lunchrooms, om de kwaliteit van hun voedsel te verbeteren en wat meer afwisseling te brengen in het menu. De industrie moest op grote schaal gaan adverteren, aldus Miko jan, om de afnemers voor te lichten en op te voeden. Geen „oorlogstokers" meer. Radio Moskou heeft enkele nieuwe leuzen gegeven voor de communis tische partij. Over „oorlogsstokers" wordt niet meer gerept. De voor naamste leuzen zijn: „Groeten aan de internationaal solidaire arbeiders alle landen" „broederlijke groeten aan allen, die voor vrede, democratie en socialisme strijden" „Moge de vrede tussen de .volken voortdurend zijn" „Op voor aanmoediging der volken om onder linge handelsbetrekkingen te onder houden". De pogingen tot „broederlijkheid" „verzoening" op allerlei gebied worden besloten door een brief van patriarch Alexei van Moskou met De Nederlandse vrachtautochauf feur Dirk de Baat, die Zaterdag in Duitsland bij Neustadt aan de Wied in aanrijding kwam met zes auto's en een motorfiets wordt er van ver dacht niet op tijd te hebben terug geschakeld, toen hij van een helling naar beneden kwam. Mocht inderdaad worden vastge steld, dat hij in vjjfde versnelling van de heuvel is gekomen, dan wacht hem, zo voorspelt een Duits persbu reau. een zware straf. De Baat wordt nog steeds in hech tenis gehouden. Dat wordt mosterd na de maaltijd Volgens welingelichte kringen te Damascus hebben de Israëlische autoriteiten het tempo van de werk zaamheden in de gedemilitariseerde zóne om het water van de Jordaan een verzoek om een conferentie derom te leiden voor de aanleg van een krachtstation, versneld. kerken te beleggen. Op deze confe rentie moet de „onbevredigende ver houding" tussen het patriarchaat van Moskou en de orthodoxe kerken in een aantal landen worden bespro ken. Syrische kringen raken er hoe langer hoe meer van overtuigd, da' het project zal zijn voltooid, voordat de Veilig heidsraad er een beslissing over zal hebben genomen. VON PAULUS VRIJGELATEN De voormalige Duitse veldmaar schalk von Paulus, de commandant van het zesde Duitse leger, dat in het begin van 1943 bij Stalingrad in de pan werd gehakt, is volgens de Oostduitse radio, in de Russische zóne van Duitsland teruggekeerd. Hij zou besloten hebben, zich in Oost- Duitsland te vestigen. Over de voormalige veldmaar schalk hebben vele geruchten de ronde gedaan. Duitsers, die onlangs uit Russische krijgsgeyangenschap terugkeerden, vertelden, dat hij aan de militaire academie te Moskou krijgswetenschappen zou hebben ge doceerd. Ook zijn er geruchten ge weest volgens welke von Paulus het opperbevel van de Oostduitse volks- politie die naar men verwacht in een Oostduits leger zal worden om gezet, zodra met cle herbewapening van West-Duitsland een aanvang zal worden gemaakt op zich zou ne men. Do laatste maal, dat de veldmaar schalk in het Westen werd gezien was ten tijde van het proces te Neu renberg, toen hij als getuige in het proces tegen de Nazi-bonzen optrad. Direct na zijn verhoor brachten de Russen hem echter weer terug naar de Sovjet-Unie. Nog vóór olie- onderhandelingen Engeland en Perzië onderhandelen op het ogenblik over de levering van 24 locomotieven, welke door laatst genoemd land, voordat de diploma tieke betrekkingen tussen beide lan den vorig jaar werden verbroken, in Groot-Brittannië waren besteld. Tevens voeren de twee landen volgens A.P. geheime besprekingen over een spoedig herstel van de di plomatieke betrekkingen tussen Per zië en Engeland. In beide gevallen lopen de onder handelingen via de Zwitserse lega tie in Teheran, die thans de Britse belangen in Perzië behartigt. De Perzische minister van Buiten landse Zaken, Abdoellah Entezam. zou wel oren hebben naar het voor stel van zijn Britse collega Eden. de diplomatieke betrekkingen te her- Kleine atoombommetjes Engeland heeft op het proëfterrein in Australië zijn tweede atoomproef genomen. Volgens A.FP. zou de jongste ont ploffing zijn veroorzaakt door een kleine atoombom, wellicht de klein ste ter wereld, die na vervolmaking bestemd zou zijn vooj gebruik op het slagveld ter ondersteuning van troepen. stellen, alvorens onderhandelingen te voeren over een oplossing van de Perzische oliekwestie. In Londen verwacht men dan ook, dat de Perzische regering spoedig reageren op vorige week door Anthony Eden afgelegde verklaring, dat Engeland „weer vrienden met Perzië wil zijn." In het Lagerhuis heeft Eden in tussen verklaard, dat het Perzische volk de oprechtheid van de Britse wens reeds heeft ingezien en wel door de bereidheid van de Britse re gering, het dooi Perzië bestelde spoorwegmaterieel vrij te geven". Verandering dienstrooster Nederlandse Spoorwegen Kortere werktijden Bij de Nederlandse Spoorwegen zijn voor het krachtvoertuigenperso- neel nieuwe dientsroosters samenge steld. Hoewel deze roosters nog door de minister moeten worden goedge keurd, zijn ze met ingang van de winterdienstregeling al ingevoerd. De nieuwe roosters waren nodig om overschrijdingen van nachtdiensten tegen te gaan, doch bevatten geen wijzigingen van verstrekkende aard. Het personeel van de krachtvoertui gen heeft met de nieuwe dienstroos ters enige verlichting gekregen met betrekking tot lange diensten, doch het is volkomen onjuist, aldus werd van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen opgemerkt, te veronder stellen, dat de thans door gevoerde wijzigingen verband houden met de recente spoorwegongevallen. 48-urige werkweek. De algemene reg.el is de 48-urige werkweek zodanig aan te houden, dat per twee weken 96 uur wordt ge werkt. Volgens de wet mag voor electrische tractie tot 12 uur en voor stoomtractie tot 14 uur per dag wor den gegaan. Slechts een klein percen tage van de diensten gaat 10 uur per dag te boven, terwijl alle diensten beneden de 12 uur per dag blijven, aldus deelde de chef van de dienst Exploitatie der Nederlandse Spoor wegen, ir. J. Wtssels Boer mede. Belastingkorting voor „Rechter Thomas" Na herkeuring heeft men aan de film „Rechter Thomas" als nog faci liteiten verleend ten aanzien van de vermakelijheidsbelasting. De film be zit nu namelijk het. praedicaat „cul tureel gekeurd", hetgeen volgens de bioscoop-wet belangrijke verlaging der verschuldigde belasting inhoudt. Hiermede krijgt Rechter Thomas ein delijk wat hem toekomt. Dit omdat men geruime tijd moest dubben al vorens deze culturele qualificatie toe te kennen. Aan „Sterren stralen overal" was dit praedicaat reeds na eerste keuring verleend. Italië, na de zwaarste overstromingsramp Wanhopig is deze familie hals over kop gevlucht voor het aanstormende water, dat haar huis en bezittingen vernielde, en waarin het vee verdronk, tijdens de zwaarste overstromingsramp, die Italië ooit heeft getroffen. Bijna honderd personen verloren het leven en duizenden werden dakloos door deze overstroming, die werd veroorzaakt door zware regenval. De verbindingen tussen Reggio, dat ligt in bet zwaarst getroffen gedeelte, en de buitenwereld zijn verbroken. Blootsvoets lopen de twee oudste kinderen met hun ouders mee. Staking te Londen geëindigd Na een rumoerige zitting hebben de stakende tankwagenchauffeurs van Londen Maandagavond besloten van daag weer aan het werk te gaan. De onderhandelingen over hun looneisen zullen nu worden hervat. Er viel gisteren trouwens reeds een zekere stakingsmoeheid te constate ren, die wel heel duidelijk tot uiting kwam, toen 100 chauffeurs het werk hervatten. Het voornaamste motief voor het hervatten van het werk is, dat de staking zich naar de mening van haar leiders tè ver verbreidde. „De zaak begon ons uit de hand te lopen", zei Frank White, de „officiële woordvoer der" van het stakingscomité. „De actie is in een stadium gekomen, waarin wij beschuldigd zouden kun nen worden van het ontketenen van een soort revolutie". Zo hebben èn de Britse autoritei ten en de Londense automobilisten thans een zorg minder, en de 6000 pleging in rusthuizen onder des- BIJSLAG STUDERENDE KINDEREN De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft bij de Tweede Kamer een nota van wijzigingen ingediend waarin wordt voorgesteld de kin derbijslag uit te breiden tot stude rende kinderen van 25 en 26 jaar. Hiermede wordt de kinderbijslag wet in overeenstemming gebracht mét de wetsontwerpen tot wijziging van de inkomsten- en de loonbelas ting waarin de regering het voorstel deed om voor studerende kinderen tot 27 jaar kinderaftrek toe te staan. WETTELIJKE REGELING VOOR FUSTHUIZEN Op het departement van Soc. Za ken en Volksgezondheid is in studie een wettelijk0 regeling voor de ver pleging van zieken en invaliden in rusthuizen. Reeds jarenlang komen er klach ten binnen over misstanden in som mige rusthuizen Het zou de bedoeling zijn in het wetsontwerp te bepalen, dat de ver militairen, die de hoofdstad van het Britse rijk de afgelopen dagen van brandstof hebben voorzien, kunnen naar hun kazernes terugkeren. De K.L.M. heeft ook nog last on dervonden van de benzineschaarste. Zaterdag, Zondag, en ook Maandag nog zijn op de lijndienst naar Lon den grotere machines ingezet, die ook voor de terugreis benzine aan boord hadden. Een dertigtal huizen werd bescha digd en twintig personen liepen ver wondingen op, toen een straaljager vsn de Royal Air Force in de tuinen van een huizenblok te Ipswich (Suf folk) neerstortte. De neervallende brokstukken van het vliegtuig schadigden vele huizen. Een gapend gat in een huis aan de Moore Road. Vooral de achterzijde van dit huis had te lijden. Een aantal hoogst explosieve mor tiergranaten is verdwenen van de schietheide te Harskamp. Men ver moedt, dat kinderen deze gevaarlijke projectielen hebben meegenomen. Na een schietoefening van de vori ge week werden, zo als gewoonlijk, niet ontplofte granaten verzameld. Meestal worden deze dan later explosie gebracht. Dit zou Maandag gebeuren. Het weekeind zijn de gra naten blijkbaar zonder bewaking op de schiethei blijven liggen, nogal dom met als gevolg dat er een aantal verdwenen bleek. Afdrukken van schoenen in de grond wijzen er op, dat kinderen de projectielen in hun verzamelwoede meegenomen hebben. Naspeuringen van politie, die de gehele dag met een geluidswagen door Harskamp en omgeving reed om de bevolking te waarschuwen, ble ven tot nu toe zonder resultaat. De ontvreemde granaten zijn zeer ge- vaarlijk, zodat ongelukken worden gevreesd. Ouersti omingen ook in het Noorden Italië wordt door een kleine zond vloed geteisterd. Niet alleen in het zwaar beproefde Calabrië, de „teen" van het Italiaanse schiereiland, heeft het nu sedert Zondagavond weer onafgebroken geregend, maar ook in de meeste andere provincies. Tienallen gezinnen werden ijlings uit de laaggelegen boerderijen bij Venetië geëvacueerd, toen de Adige buiten haar oevers trad. Een aantal huizen stond Maandagavond in het water. Te Udine, ten Noorden van Venetië, zijn twee soldaten om het leven gekomen, toen een bergstroom een kamp binnendrong. Ook enkele voorsteden van Rome stonden blank. kundige leiding moet staan en dat le zieken verzorgsters" die ter as- iistentie \ar d° leiding worden aan gesteld eveneens moeten voldoen aan bepaalde eisen van opleiding en bevoegdheid DE VERONTREINIGING VAN HET ZEEWATER DOOR STOOKOLIE. Heden begon te Londen een onof ficiële internationale conferentie ter bespreking van het vraagstuk der verontreiniging van het zeewater door stookolie. De conferentie, die door 18 landen wordt bijgewoond, zal aandringen op internationale controle om deze verontreiniging, waardoor de stranden worden bevuild, zeevo gels omkomen en brandgevaar in binnenhavens ontstaat, te bestrijden. Nederland is vertegenwoordigd door de heer H. H. Buisman, lid van de Nederlandse afdeling van de In ternationale commissie voort het be houd van de vogelstand; Deskundigen ramen de totale hoe veelheid olieafval op ongeveer 2y, millioen ton per jaar. Gebleken is, dat olie, die op een bepaald punt in de Oceaan in de golfstroom wordt gestort, na ruim drie maanden kust van Engeland bereikt. Op de conferentie zal naar mid delen worden gezocht om tot een in ternationale overeenkomst te komen, waarbij het spoelen van de tanks en stoomketels der schepen wordt gere geld, en waarin bepaalde afgebaken de gebieden worden aangewezen, waar de schepen hun olie kunnen los sen. deed het weer best De miniatuurstad Madurodam in Den Haag, die dit seizoen sedert 1 April geopend is geweest, is gister avond om acht uur tot het voorjaar van 1954 gesloten. In totaal zijn er in dit seizoen 486.459 bezoekers ge weest. SUIKERZIEKEN VEELAL GOED VOOR ELK BEROEP In principe zijn suikerzieken, die behoorlijk geregeld zijn en bij wie de ziekte enige tijd bestaan heeft geschikt voor elk beroep, behoudens enkele uitzonderingen, concludeert de medische advies commissie van de Nederlandse Vereniging van Sui kerzieken Voorzitter van deze commissie is prof. dr F. S. P. van Buohem en se cretaris dr. F. Gerritsen. Als uitzonderingen noemt de commissie in *de eerste plaats die oeroepen, waarbij de werkindeling het gebruik van maa'tijden op nor male geregelde tijden onmogelijk maakt. In de tweede plaats die be roepen, waarbij eventuele hypogly- caemien gevaar voor de patiënten zelf of voor anderen zouden kunnen cpieveren. Als voorbeelden worden gegeven: vervoerspersoneel, bus chauffeurs, trambestuurders, gla zenwassers, badmeesters, werk op steningen steigers en ladders of hoogspanning. Hoewel de commissie geen enkel bedrijf en geen enkele instantie kan bewegen, laat staan verplichten de ze normen te aanvaarden, hoopt zij toch dat deze normen door de keu rende medici in den lande worden aanvaard. Bijzonder waardeert de commi'-sie het initiatief van de chef van de rijksgeneeskundige dienst, dr. F C. A. Kuipers, die reeds jaren deze thans geformuleerde zienswij ze in pree tijbiacht. Maandagavond steeg het water in de Po. Op enkele plaatsen was de toestand gevaarlijk. Op zwakke plaatsen waren waterbouwkundigen bezig met het versterken van de dij ken. Ook het reddingswerk in Calabrië werd belemmerd door de regenval. De vrees in dit gebied is terugge keerd door de nieuwe stortbuien. Nog steeds worden groepjes geïso leerde mensen in het rampgebied met hefschroefvliegtuigen van voed sel en medicijnen voorzien. Een nieuw gevaar voor het geteis terde gebied is het tekort aan drink water. Een aantal dorpsbewoners hebben van het overstromingswater gedronken, waarin lijken en kada vers drijven. In Opper-Italië zijn de rivieren de Adige, Adda en Serio zeer gezwol len en buiten haar oevers getreden. In de provincies Bergamo en Cremo na ondervindt men veel overlast van het water en ook Venetië heeft een zware wolkbreuk te verduren gehad. Volgens voorlopige opgaven zijn in Calabrië 5000 huizen vernield, 100 kilometer weg onbruikbaar ge worden, ongeveer driekwart van de olijvenoogst en bijna de gehele Ber gamot (citroenen) opbrengst verlo ren gegaan. De aan de boomgaarden berokkende schade zal nog jaren lang nawerken. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TIJDELIJK REGEN Veel bewolking met tijdelijk re gen, maar later op de dag van uit het Westen opklaringen. Ma tige, langs de kust nu en dan krachtige wind, aanvankelijk tussen Zuid-Oost en Zuid, later draaiend naar Westelijke rich tingen. Iets lagere middagtem- peraturen. 28 Oct.: zon op 7.27 en onder 17.20; maan op 22.17 en onder 13.57 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- Het verbruik van electrische stroom in Nederland is thans bijna twee-en-een-half maal zo groot als in 1938. Voor de komende tien jaar verwacht men opnieuw een verdub beling van het verbruik over 1952. Iü dat jaar werd uit de openbare stroomnetten 632 kwh per hoofd van de bevolking verbruikt tegen 596 kwh in 1951 en 545 kwh in 1950. Hierbij is het verbruik uit particu liere centralen niet inbegrepen, gen 7 uur luiden: weer temp HELSINKI nevel 9 C OSLO geheel bew. 9 STOCKHOLM geheel bew. 11 KOPENHAGEN mist 10 LONDEN regen 12 AMSTERDAM zwaar bew. 7 BRUSSEL zwaar bew. 8 PARIJS zwaar bew. 7 BORDEAUX zwaar bew 10 NICE zwaar bew. 14 WARSCHAU licht bew. 8 BERLIJN mist 8 FRANKFORT nevel 9 MUNCHEN nevel 9 ZURICH nevel 8 WENEN licht bew. 9 ROME motregen 16 Korreltje De dappere kan vallen, hij wijkt nooit.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1