Ned* hockeyteam won over tuigend van Zwitserland: 4-0 Sociaal gesprek tussen „Sin t Adelbert" en K*A+B+ Pater Loop bindt strijdt aan tegen schimmen uit Amerika „Herwonnen Levenskracht" viert luisterrijk feest »Hovenier« leidde kamer- verhuursters om de tuin MAANDAG 26 OCTOBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Op het door regen doorweekte veld in het Hardturmstadion te Ziirich werd voor 2000 toeschouwers de hockeywed strijd (heren) tussen de landenploegen van Zwitserland en Nederland gespeeld, welke door de Nederlandse ploeg met 4—0 werd gewonnen. Deze cijfers laten niets aan duidelijkheid te wensen over, want in alle onderdelen van het spel waren de Nederlanders hun gastheren verre de baas. Onze landgenoten hadden hun tactiek, die zij het vorig jaar tegen de Zwitsers hadden toegepast eerst zien wat hun tegenstanders er van terecht brachten laten varen en vrijwel onmiddellijk na het beginsignaal trokken de Oranje hemden ten aanval. Even moesten onze landgenoten wennnen aan de gladheid van het veld, doch toen deze moeilijk heid was overwonnen, liet het team zien wat het in zijn mars heeft. Na vijf minuten spelen werd reeds de eerste strafcorner tegen Zwitserland ge noteerd en twee minuten later kwam rechtsbinnen Bouwman door een fout van de Zwitserse doelverdediger in het bezit van de bal, die hij zonder zich te bedenken in het doel deponeerde. De gasten hielden het initiatief in handen door hun betere techniek en het betere samenspel met het gevolg, dat de Zwit sers zo ver werden teruggedrongen, dat K slechts opereerden op eigen speel- Ift. In de elfde minuut werd door onze lahdgenoten opnieuw een strafcorner ge nomen. Deze werd goed gestopt en het schot van Bouwman belandde voor tweede maal in het Zwitserse doel (0—2). Hoewel de Zwitsers, niet ontmoedigd, enige tegenaanvallen lanceerden, kwa men zij toch niet tot scoren. De Neder landse verdediging was een onoverko melijk struikelblok. In de achttiende minuut, toen het Oranjeteam het spel had verplaatst naar het Zwitser doelge bied werd opnieuw de roos getroffen. De Zwitserse doelman Schmid van wie niet gezegd kan worden, dat hij op een goede wedstrijd terug kan zien, werkte weder om de bal niet goed weg en de Neder landse middenvoor Kruize benutte de kans en zo kwam het derde doelpunt tot stand. Tot aan de rust wijzigde zich het spelbeeld niet, zodat de Nederlandse ploeg met een 30 voorsprong de tweede helft inging. Hoewel de Zwitsers na de hervatting beter partij gaven, zagen zij toch ge_en kans om een tegenpunt te scoren, vooorhoede der gastheren bezat nl. geen schutters en bovendien gaven de Neder landse verdedigers hun geen schijn van kans. Toen het Oranjeteam op een gegeven moment met tien man in het veld stond een der spelers had het strijdperk verlaten wegens kramp in het been was het nog steeds Nederland, dat de toon aangaf. Doelman Schmid, die in de eerste helft van de ontmoeting enkele fouten had gemaakt, rehabiliteerde zich na de her- VIJFMAAL VICTORIE! ZuidwijckIjsvogels 53. De Zuidwijck-elftallen, die deze Zon dag aantraden, hebben hun aanhang en het talrijke publiek reden tot juichen gegeven, want in alle wedstrijden wer den zij gedécideerd overwinnaars. Zo behaalde het eerste dameselftal in een aardige wedstrijd weer twee com petitiepuntjes binnen tegen HGC (40). De voorhoede was hier het beste deel van de ploeg. Mevr. Van Bussel als mid denvoor viel op door tactisch spel, ter wijl de rechterwing ZwetslootElshof voor de doelpunten zorgde. De HGC- dames speelden te kort om nog gevaar lijk te worden in de Zuidwijck-cirkel. Het spel van de oranje-hemden gaat met de wedstrijd meer vooruit.' Het tweede dameselftal nam de volle winst mee uit Den Haag. Dank zij vier vlotte goaltjes, waar HDS er geen tegenover kon stellen, blijft het elftal van Mej. Wassenaar aan het hoofd van de afde ling staan. De hoofdschotel vormde de wedstrijd van het eerste herenelftal aan de Leidse Hout tegen het sterke Amsterdamse Ijsvogels (Promotieklasser) om de HT CC-beker. Groundsman Zierikzee had de grasmat een extra beurt gegeven, zodat het snelle spel volledig tot haar recht kwam. Direct na de beginbully nam Zuidwijck het heft in handen, waarbij dank zij een goed stuwende middenlinie de aanvallen veelal over links werden opgezet. Juist in de eerste helft viel het goede samenspel te loven bij onze stad genoten. Het feit, dat Ijsvogels de score na 13 minuten spelen wist te openen, mocht aan het Zuid wij ck-o ver wicht niets afdoen. Weldra immers was het dank zij een zuiver genomen strafcorner 11, terwijl het weer W. v. d. Bijl was, die als prima spelende linksbinnen na een weergaloos snelle dribble het mooiste doelpunt van de dag scoorde (21). Een sportief applaus van de Amsterdamse gasten was de juiste beloning. Een tweetal felle schoten van rechts buiten Meiman wist de Ijsvogels doel- I man tot lange corner te werken. Ge doelpunt werd er voor de- rust niet De tweede helft gaf niet meer dat zuivere samenspel van Zuidwijck-zijde te zien. Wim van der Bijl doelpuntte nog tweemaal, waarvan een goal uit een strafcorner resulteerde, 41. Het tempo verslapte enigszins, waarvan Ijsvogels profiteerde door na een juist iets te laat uitlopen van de overigens goed werkende doelman Maat van dichtbij te scoren (42). Kort daarop werd het zelfs 43, toen de IJsvogelsmiddenvoor een voorzet van rechts prompt benutte. Een zeer goede aanval van de ge hele Zuidwijck-voorhoede, ingeleid over rechts, bracht de eindstand op 53. Linksbuiten Pet gaf scherp door en met een fraaie backhandslag scoorde Wim van der Bijl zijn vijfde doelpunt. En zo mogen de mannen van Hogenhuis hun geluk in de volgende ronde van de HTCC-beker beproeven. Hetzelfde geldt voor het elftal van Geukenkamp, want Zuidwijck's tweede herenelftal overwon Amsterdam VII met 32, waarbij de doelpunten kwamen van J. Deprez en K. v. Ekeris (twee maal). De formatie van de voorhoede voldeed veel beter dan in de laatste com petitiewedstrijd. Het wederopnemen van Deprez leek ons een versterking. Het bracht in ieder geval meer vaart in de voorhoede. Zowel Hins als K. Lammens gaven als buitenspelers keurige voorzet ten. De wedstrijd zelve had een span nend verloop. Leek het aanvankelijk, dat Amsterdam zou gaan winnen ge ruime tijd stond de stand 12 ten slotte kon toch het Zuidwij ck-overwicht in doelpunten worden omgezet. In deze wedstrijd mag de prima middenlinie Cancrinus-Riupassa-Nievaart met ere ge noemd worden. Het derde herenelftal versloeg Push '29 uit Den Haag met 20, de 2e com petitiezege in dit seizoen, waardoor de aansluiting met de kopgroep behouden bleef. vatting door het schoonhouden van zijn veste bij enkele strafcorners, nadat er harde en goedgerichte schoten op zijn doel werden afgevuurd. In de 20ste mi nuut werd hij evenwel kansloos gepas seerd, toen rechtsbinnen Bouwman uit een strafcorner een onhoudbaar schot lostte, waarmee de stand op 04 werd gebracht. De slotsom is, dat de sterk verjongde Zwitserse ploeg, die voor deze ontmoeting zich terdege heeft voorbe reid, nog lang niet het spelniveau heeft bereikt van het Nederlandse team. Onze landgenoten waren in technisch en tactisch opzicht veel sterker dan hun tegenstanders en dit toonden zij in elke fase van de strijd. De enkele tegenaan vallen van de Zwitsers waren niet ge raffineerd genoeg om de Oranjemannen van de wijs te brengen en bovendien was het spel van de Nederlandese ver dediging de Alpenbewoners te machtig. GROOT BRITTANNIE—BELGIE 2—2. De hockeywedstrijd tussen Groot Brit- tannië en België (heren), die Zaterdag middag te Bristol werd gespeeld, ein digde in gelijk spel, 22. Alle doelpunten werden vóór de rust gescoord. Heren. Om de HTCC-beker: Leiden HDM 26; ZuidwijckIjsvogels 53. Om de Treslong-beker: Aeolus III Leiden V 12; Zuidwijck IIAmster dam VII 3—2; Leiden III—HDM IV 2—0. Dames le klasse West: HHIJCAm sterdam 10; BDHCHilversum 62; Be FairGooi 02; TogoLaren 02. Promotieklasse A: GroengeelBDHC II 32; VictoriaTogo II 23; Kieviten Leiden 40; AeolusLeonidas 43. PAARDENSPORT. COURSES OP DUINDIGT. De uitslagen van de gisteren op Duin- digt gehouden draverijen luiden: Butterflyprijs. 1. Regina Spencer (W. H. Geersen), 1.29.9; 2. Rose Mari; 3. Rudi Williams. Toto: w. ƒ2,60; pl. ƒ1,30, 2,20, I,30; gek. ƒ3,40; cov. ƒ9,20. Carmenprijs. 1. Paul A (J. Hart), 1.29.5; 2. Postduifje K; 3. Quirina Fan fare. Toto: w. ƒ10,20; pl. ƒ2,40, 2,20, 1,50; gek. ƒ25,50; cov. ƒ6,30. Faustprijs. le afdeling: 1. Perfect Heny (J. Ham), 1.27.4; 2. Pepsi Cola, buiten wedd.; 3. Nooit Gedacht; 4. Leeuwerik S. Toto: w. ƒ1,90; pl. ƒ1,30, 1,40, 2,50; gek. ƒ3,50; cov. ƒ4,2é afdeling: 1. Quicksilver S. (F. W. Louwersheimer) 1.27; 2. Quirinus; 3. Maryanne. Toto: w. ƒ26,20; pl. ƒ5,90, 3,90, 3,80; gek. ƒ19,10; cov. 10,80. Derbyrevancheprys. 1. Romeo Spencer (W. H. Geersen); 2. Rudolf G; 3. Roland. Toto: w. ƒ1,70; pl. 1,20, 1,90, 1,30; gek. ƒ7,40; cov. ƒ8,20. Paljasprjjs. 1. Nerva (J. J. Korver)2. Oriënt Express G.; 3. Oranje Nassau. Toto: w. f3,—; pl. ƒ1,90, 7,90, 10,—; gek. ƒ7,70; cov. ƒ19,10. Toscaprijs. 1. Pretty Boy (A. R. Not- telman), 1.23.1; 2. Madame B; 3. Norton Williams. Toto: w. 6,20; pl. ƒ2,30, 2,70, 2,70; gek. ƒ16,50; cov. 5,70. Aïdaprüs. 1- Campo (A. A. M. Pije), 2. Arsenal; 3. Spring Feeling. Toto: w. 3,70; pl. ƒ1,60, 2,—; gek. ƒ4,50; cov. 4,30. Cabridgeshireprijs. 1. Solenzara (F. Delbrassinne), na strijd; 2. Aquavit; 3. Morina. Toto. w. ƒ2,90; pl. ƒ1,20, 1,40, 1,40; gek. ƒ12,90; cov. ƒ4,40. La Bohemeprijs. 1. Noordwester (A. A. M. Pije) na hevige strijd; 2. Flying Gal; 3. Frederique. Toto: w. ƒ23,50; pl. ƒ3,70, 1,40, 1,50; gek. 36,—; cov. ƒ3,10. Totale omzet 120.582. ZWEMMEN. Ter gelegenheid van het 6-jarig be staan van de zwemvereniging „Krantz", werd Zaterdagavond in „De Overdekte" een bedrijfszwemfeest georganiseerd, dat zoals altijd uitnemend i§ geslaagd. Deel nemende verenigingen waren: Leidse Wolspinnerij (L.); Elmi (E.)Parmen- tier (P.); PT T(PTT)Krantz (K.). De uitslagen waren: 25 m. schoolslag meisjes: 1. C. Water (PTT) 22.2; 2. J. Fuchs (PTT) 22.4; 3. L. Stichter (PTT) 24.—. 25 m. schoolslag jongens: 1. Th. Zand vliet (PTT) 22.— 2. F. Zwart (K.) 23.7; 3. L. Cornet (K.) 28.—. 50 m. schoolslag dames: 1. J. Springer (L.) 44.8; 2. L. Olivier (P.) 45.—; 3. R. Zwart (K.) 45.6. 50 m. schoolslag heren: 1. N. Ravens- bergen 40.6; 2. L. Nagtegaal 41.5; 3. A. v. d. Burg 43.8. 25 m. rugslag dames: 1. J. Springer (L.) 19.5; 2. C. Blansjaar (E.) 19.6; 3. S. Broers (K.) 21.1. 25 m. rugslag heren: 1. en 2. W. Wa genaar (PTT) en H. le Febre (K.) 19.4; 3. N. Ravensbergen (K.) 21.3. 50 m. vrije slag dames: 1. L. Olivier (P.) 39.ë; 2. J. Springer (L.) 43.3. C. Pison (E.) 44.2. 50. m. vrije slag heren: 1. en 2. H. le Febre (K.) en W. Wagenaar (PTT) 38.5; 3. B. Viel (E.) 48.—. 3 x 25 m. wisselslagestafette dames: 1. Leidse Wolspinnerij 65.2; 2. Parmen- tier 66.3. Elmi 68.5. 3 x 25 m. wisselslagestafette heren: 1. Krantz 56.7; 2. Parmentier 63.4. 5 x 25 m. schoolslag dames: 1. Krantz 1.58.8; 2. Elmi 2.2.5; 3. Parmentier 2.3.2. 5 x 25 m. schoolslag heren: 1. Krantz 1.43.2; 2. Parmentier 1.55. 2.5 m. schoolslag heren boven 35 jaar: 1. en 2. C. D. Zandvliet (K.) en J. van Strien (PTT) beiden 21.4; 3. P. Ju 24.9. Totaal uitslag: 1. Krantz 96 pnt.; 2. PTT 65 pnt.; 3. Leidse Wolspinnerij 37 pnt.; 4. Parmentier 28 pnt.; 5. Elmi 21 pnt. WATERPOLO. De Gouwe—LZC 3—1. De Gouwe nam nog voor rust de leiding (10). Ook in de tweede helft ging het voor onze stadgenoten niet naar wens. Nadat de thuisclub door de midvoor de stand op 2—0 had gebracht, kwam er plots iets meer leven in de ploeg en Snijders maakte spoedig 2—1. Het bleef echter sukkelen en met een welgericht schot kwam de eindstand met 31. RUGBY. Ontmoeting prikkelde tot voortzetting en samengaan Op „Duinhorst" werd een rugbywed strijd gespeeld tussen de Nederlandse ploeg en een team, samengesteld uit in Nederland woonachtige Zuidafrikaanse studenten, die onder de naam „Suid Afrikaanse Studenten Rugby Span" uit kwamen. Een zeer gering aantal toeschouwers zag een spannende wedstrijd, die door de Nederlanders met 11—8 werd gewon- 12 Neem 'n AKKERTJE (Advertentie) Klinkende namen in de Bond zonder Naam In de laatste maanden worden ve le Nederlandse kinderen met een niet bijster gezonde inzamelwoede bezig gehouden. De een of andere kauw gom-fabrikant heeft namelijk hei' illustere idee gekregen om zijn pak snoepgoed te „versieren" met prentjes van Amerikaanse juffrou wen, die kapitalen in Hollywood ple gen te verdienen. Zo kan men kleine peuters in he vige tweestrijd zien staan of zij het fotootje van Rito Hayworth in ge waagd avondtoilet zullen ruilen voor Esther Williams als „bathing beauty"; het behoeft geen commen taar, dat het tijdig genoeg is. wan neer de Nederlandse jeugd op latere leeftijd al deze dames (helaas) op het witte doek zal ontmoeten en dat het volkomen overbodig is om hen op 8-jarige leeftijd al vertrouwd te maken met Dorris Day en haar col legae. Pater Loop heeft lang gepiekerd, wat hij aan dit euvel kon doen; reeds van de zomer liep hij met een plan rond en het idee, dat hij Zaterdag avond in zijn lichtbaken wereldkun dig maakte, is de vrucht van een grondige voorbereiding. Pater Loop vindt, dat er genoeg mensen op de wereld geleefd hebben en nog leven, die meer de moeite van een kennismaking waard zijn, dan de sterren van de Amerikaanse schimmenwereld. Hij heeft een keurcollectie foto's verzameld van mensen, die door hun leven dat soms geen wereldschok kende daden vermeld getoond hebben prettige en innemende men sen te zijn; mensen, die men graag tot vriend zou hebben. Wel, de jeugd van Nederland, kan deze mensen tot hun vrienden ma ken; zij kan kennis maken met Do- rus Rijkers, Buzeau, Gino Bartali, met Afred Nobel, Albert Schweitzer en Boerhaave, kortom met mannen en vrouwen, die vroeger geleefd heb ben of nu nog leven en die een goed mens waren of zijn. Te zamen met de bekende spreu ken van de Bond Zonder Naam, zul len de komende maanden 8% mil- lioen van deze plaatjes hun weg naar de Nederlandse huisgezinnen vinden. Vaders en moeders kunnen er een wedstrijd van maken: Wie het meest zijn best gedaan heeft, krijgt „de ster"; de kinderloze buurvrouw kan er haar behulpzaam buurjongetje mee verrassen en voor de onder wij- zers(ressen) zijn de mogelijkheden schier onuitputtelijk. Zo de komende St. Nicolaas een probleem mocht vormen, kan het al- bum-van-goede-mensen, waarin de plaatjes geplakt kunnen worden en waarin' uitgebreide beschrijvingen staan van de „sterren", een waarde vol geschenk gaan vertegenwoordi gen. En zeer binnenkort zal men dan de jeugd van Nederland in hevige twee strijd zien staan of zij de stewardess Elsie Fey wel zullen ruilen tegen het Hollandse jongetje, dat eens met zijn duim een watersnood voorkwam. En het geld kan dan weer besteed worden aan goed en voordelig snoep goed, want de Amerikaanse schim men worden momenteel door de jeugd vrij duur betaald. Hoornse bewaker maakte „een zeer goede beurt" Vijf collega's ontslagen In de Hoornse strafgevangenis „De Krententuin" vermeldt het dienst rooster, dat de bewakers tijdens hun wacht enkele malen met het geweer in de hand de ronde langs het kamp moeten maken, om te zien of alles nog in orde is. Met het verstrijken van het mooie jaargetijde wilde het echter nog al eens voorkomen, dat enkele bewa kers gezellig in het warme wachtlo kaal bleven zitten en alleen theore tisch hun rondjes liepen. Een van de plichtsgetrouwe bewa kers bemerkte dit en rende naar de chef, die vijf nalatige bewakers op staande voet ontsloeg. Het getuigt natuurlijk wel van een uitgebreid gevoel van verantwoorde lijkheid, dat de plichtsgetrouwe be waker het plichtsverzuim niet kon verwerken, me ar zijn collega's zijn toch van mening, dat hij hoogst waarschijnlijk van de ontrouwe be wakers weer trouwe wapenbroeders had kunnen maken, wanneer hij hen het foutieve van hun handelwijze onder ogen had gebracht. Maar dan had de chef natuurlijk niet geweten, hoe plichtsgetrouw hij wel was De Landdag van de Sint Adelbert- vereniging, onder meer bijgewoond door Minister Van Thiel, is bekroond met een tweegesprek onder de titel „Van ontmoeten en samengaan' over de noodzakelijke voorwaarden en de reële mogelijkheden van een krachtig gezamenlijk beleid der ka tbolieke sociale organisaties in ver band met de principiële vraagstuk ken, die thans aan de orde zijn. Deelnemers aan dit tweegesprek waren de voorzitter van ,Sint Adel bert" mr. F. baron van Voorst Voorst en de heer J. A. Middelhuis, verbondsvoorzitter van de K.A.B De gesprekleider, Mgr. W Nolet, heeft na afloop verklaard, dat in dit gesprek een zieleverwantschap is tot uiting gekomen, die het houden van voortgezette gesprekken stellig niet in de weg staat Tevoren had prof dr J Veraart een pleidooi gehouden voor wat hij noemde de vergeten groepen in- onze bevolking, waaromtrent de heer Middelhuis zeide, dat die groepen ook in de arbeidersbeweging voor komen en dat de KAB er over peinst, hoe uit deze kwestie te geraken Een andere hoogleraar, dr A Albregts, bepleitte voortzetting van het twee gesprek, maar dan ook op geweste lijk en plaatselijk niveau In de sa menwerking van de katholieke or ganisaties, zei hij, moet een kracht worden ontwikkeld, die weerklank bij anderen vindt „We moeten bij elkaar op bezoek komen" Wat nu het gehouden eerste ge sprek betreft, heeft de heer Middel huis opgemerkt, dat men al veel eer der bij elkaar op bezoek had moeten komen, vooral nu hij van Baron van Voorst heeft vernomen, dat ondanks zekere onrust bij sommigen waardering bestaat omtrent het naar voren treden van de arbeiders organisatie H zeide deze ontmoe ting mede op prijs te stellen wijl de arbeiders hebben geleerd samen werken met anderen en zij dankbaar zijn voor hetgeen vele intellectuelen hebben gedaan ter behartiging van hun zaak Over die onrust heeft de heer Mid delhuis gezegd, dat ze reeds bestaat sinds onze- emancipatie; doch wan neer men leert om sociaal te denken, zal die onrust verkeren in sociale dankbaarheid bij allen. Wij zijn nu eenmaal op elkaar aangewezen, en we kunnen niet buiten elkaar. Wordt eï nu meer sociaal gëdacht en ge handeld, dan zal de mens primair blijken te zijn en moet zelfs voor de eenvoudigste onder ons een mens- Waardig bestaan mogelijk zijn. Op dit punt gekomen, gaf de heer Van Voorst aan het gesprek, althans aan zijn kant, de vorm van een vraaggesprek, waaruit nochtaru bleek, dat „Sint Adelbert" van har te zal meewerken aan de verdere emancipatie van de arbeiders. Hij meende, toch de vraag te moeten stellen, of de maatschappelijke voor uitgang wel voldoende werd afge stemd op de mens met zijn eigen verantwoordelijkheden. En hij zeide verder te denken aan de juiste rang orde, zoals die blijkt uit het stands begrip. Sociale zekerheid is het goedkoopst Na te hebben verzekerd, dat de macht van hen, die de productie be zitten, in evenwicht moet worden gehouden door d~ macht van de ar beid, verklaarde de heex Middelhuis, dat de weg van de sociale zekerheid verreweg de goedkoopste is. Noch tans begrijpen de arbeiders, dat die zekerheid niet bestand is tegen ca- tastrophale gebeurtenissen. Zij hou den namelijk rekening met de eco nomische werkelijkheid; zij bewaren daarmee de arbeidsvrede en helpen inflatie voorkomen. In ons dichtbevolkte land zijn de vooruitzichten op een zelfstandige positie ook voor de intellectuelen zeer gering, vervolgde de heer Mid delhuis; en hij bepleitte aanpassing, waarbij ook hoger geplaatsten hun eisen moeten matigen. En in een pleidooi voor samenwerking in het katholieke kamp zeide hij te hopen, dat men zich mede zal richten op de cultuurgoederen, waarbij de in tellectuelen hun wetenschap ook in arbeiderskringen „aan de man" mo gen brengen. Onderdelen van dit deels geïm proviseerde tweegesprek tussen de voorzitters van twee belangrijke standsorganisaties bewogen zich op bepaalde punten van sociaal-econo mische aard, als bijvoorbeeld over de differentiatie in de lonen, het zware werk van ongeschoolden en het moeilijk te bereiken bezit van een eigen huisje voor de arbeider. f 3.500 subsidie voor Zuidhollands landschap Gedeputeerde Staten van Zuid- Hol'land hebben aan provinciale sta ten voorgesteld, aan de stichting „Het Zuid-Hollandse Landschap" een jaarlijkse suibsidie te verlenen van ƒ3500, ter bestrijding van de hogere kosten, voortvloeiende uit de benoe ming van een gesalarieerde kracht. Na overleg met Ged. Staten zal de stichting de dagelijkse leiding toe vertrouwen aan ir. N. A. Roorda van Eysinga, landschapsarchitect bij de provinciale planologische dienst. De bedoeling is, de heer Roorda van Eysinga, die thans gedurende vier dagen per week aan de provincie is verbonden, tot directeur yan de stichting te benoemen en een zoda nige regeling te treffen, dat het ver band met de provincie van vier tot drie dagen wordt teruggebracht. MONOPOLIEHEFFING GRANEN. De monopolieheffing bij de invoer van granen zijn met ingang van Za- teerd 24 October 1953 om 24.00 uur als volgt vastgesteld: Voor rogge ƒ3.55 en voor gerst 1.55 per 100 kg. Voor de overige granen blijft de heffing onveranderd op 55 cent per 100 kg. 40-jarig jubileum Kerk en Staat prijzen menslievend werk voor de volksgezondheid In velerlei toonaard is de lof be zongen van „Herwonnen Levens kracht", een der heilzaam werkende instellingen van de K.A.B., die Za terdag in Tivoli onder overweldigen de belangstelling haar veertig jarig bestaan heeft herdacht. De Aartsbisschop-coadjutor mgr. dr. B. J. Alfrink, die tevoren in de Augustijnenkerk een pontificale Hoogmis had gecelebreerd, was in de herdenkingsbijeenkomst vertegen woordigd door de vicaris-generaal mrg. Th. Huurdeman, vergezeld van de monseignori dr. Geerdinck. Van' Schaik en Wiegerinck. En onder de vele andere gasten waren Minister Suurhof, Z. Exc. Reinalda, commis saris van H. M. de Koningin in de provincie Utrecht, de heer Serrarens en later minister De Bruyn. De grote leidende figuur in Her wonnen Levenskracht, prof. dr. Bronkhorst, moest wegens ziekte he laas verstek laten gaan, evenzeer door ziekte verhinderd was secrëta- rit H. J. Vuister Dat was ook hierom jammer, omdat mrg. Huurdeman, zo als hij zeide „met zekerheid des ge- loofs" de aankondiging kon doen van de Pauselijke onderscheiding „Pro Eccelsia et Pontifice" voor de heer Vuister. De Vicaris-generaal, die tevens kennis gaf een telegrafische geluk wens van Kardinaal De Jong, heeft uit naam van de Aartsbisschop dank betuigd voor de activiteit van Her wonnen Levenskracht tot leniging van menselijke nood. Dank ook bracht minister Suurhof, die er op s, dat de arbeiders vaak offers bij karig weekloon hebben weten te brengen En nu liggen na de tuber culosebestrijding nieuwe tereinen op het gebied van de volksgezond heid braak. Nieuw geld als feestgeschenk. Mede om op die nieuwe terreinen vruchtbaar werkzaam te kunnen zijn, heeft de jubilerende vereniging een belangrijk feestgeschenk ontvangen, namelijk een gecollecteerd bedrag van 72.338 en een aantal nieuwe do nateurs van 38.025, vertegenwoordi gend een bedrag van honderdduizend gulden per jaar. In het kader van een aantrekkelijk en visueel programma op het podium werden deze bedragen aan het jubilerende bestuur overhan- Na een achtervolging gedurende vele dagen waarin urenlange ge duld-oefeningen en klimpartijen op daken elkaar afwisselden hebben rechercheurs van de centrale con troledienst te Amsterdam de hand weten te leggen op de 40-jarige zich noemende „hovenier" W. V., die er van wordt beschuldigd in de afge lopen weken omstreeks dertig ka merverhuursters te hebben opgelicht. Hij diste verhalen op over een Amerikaan of Fransman voor wie hij in opdracht van een woningbu reau een chèque voor drie maanden huur kwam aanbieden op voorwaar de dat zijn „provisie" en een „in schrijfgeld" hem ter plaatse werden vergoed. De recherche had al lang het oog op deze man laten vallen wegens een zwendel met pakketten. Hij ad verteerde voor bloembollenverzen ding naar het buitenland, iets dat alleen door monopoliehouders mag worden gedaan. De advertenties, in alle mogelijke periodieken werden nooit betaald en de vooruitbetaalde bloembollenzendingen bleven öf achterwege, óf bestonden uit waar deloos afval. Enige malen was de aanhouding van V. zeer nabij. Een van de ka merverhuursters die lont had gero ken nadat zij hem een chèque voor de provisie had gegeven haastte zich naar het girokantoor waar de man dadelijk op de vlucht sloeg, nog voor hij het geld had geïncasseerd. Bij een andere gelegenheid twee weken geleden, toen hij in zijn oudrlijk huis in Amsterdam-West de om vangrijke correspondentie van zijn advertenties kwam ophalen en daar een rechercheur op zich vond wach ten, wist hij over de daken te ont snappen. Zondagmiddag is V. ten slotte toch gearresteerd in een café restaurant aan het Rembrandtsplein. f 3000 in éèn week verbrast Onlangs heeft de 18-jarige bedien de van een tankstation in Venlo kans gezien er met ƒ3000 van de zaak vandoor te gaan. De knaap is dezer dagen met twee Amsterdamse vrien den te Nijmegen, waar hij goede sier van het geld maakte, aangehouden toen hij poogde een in Venlo gehuur de bromfiets te verkopen. De jon geman werd naar Venlo overge bracht. Bij een onderzoek bleek, dat hij alles reeds had verbrast. Hij be kende verder nog een te Eindhoven gehuurde bromfiets in Utrecht te heb ben verkocht. DUITSE VERORDENING Een Bredase vishandelaar had de prijs van paling per pond genoteerd en werd deswege bekeurd. Volgens een door de Duitsers ingevoerde verordening die echter na 1945 van kracht is gebleven mag men alleen per kilo of per 100 gram aanprijzen. digd, waarvoor voorzitter W. Essers grote dank betuigde. De heer H. A. Vulink, die optrad als voorzitter van het Huldigingsco mité, herinnerde aan dè medewerking van zovelen, van af prof. Bronkhorst tot de eenvoudigste progagandiste. En „volop" jubilaris noemde hij mrg. Van Schaik, die vanaf de oprichting „Herwonnen Levenskracht" persoon lijk heeft bijgestaan. Op zijn beurt heeft de geneesheer-directeur van „Berg en Bos", dr. Hirdes, gewezen op de grote steun van Herwonnen Levenskracht in 'n sfeer die de gene zing der patiënten zozeer bevordert. In de strijd tegen t.b.c is een modern ingericht ziekenhuis van grote bete kenis; en dat is ongetwijfeld „Berg en Bos", opgebouwd door een organi satie, die grote offers voor de zieke mensheid wist te brengen. In een hooggestemde herdenkings rede heeft dr. A. A. Olierook de be tekenis geschetst van de christelij ke charitas, die liefde, die binnen het geloof zoveel schone daden heeft weten te stellen. Honderden vrienden van Herwon nen Levenskracht, gekomen uit alle delen van ons land, hebben tenslotte deelgenomen aan een receptie, die tot afsluiting van deze feestelijke herdenking werd gehouden. BOLLENHANDEL BELOONDE VERDIENSTELIJKE AMERIKANEN Twee bollenhandelaren, die zich bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt voor de reclame voor Neder landse bollen in Amerika, hebben een betaalde vacantie in Nederland aangeboden gekregen. Het zijn John. A. Dettling Jr. uit Akron (Ohio) en E. Jockers uit Flushing (New York). Klanten van deze han delaren hebben eerste prijzen gewon nen in eer fotowedstrijd, welke was uitgeschreven door de vereniging van Nederlandse bollenkwekers. Snelheidsmaniek ramde brug en vond de dood Het doorrijden van de bocht uit de Kennemerstraatweg naar de Heiloër brug met een snelheid van tegen de tachtig km. heeft gistermiddag te 13.40 uur een Amsterdamse motor rijder het leven gekost en een dlio- zitter ëen neusfractuur. De twee slachtoffers waren op weg naar hun werk in Alkmaar. Tenge volge van de grote snelheid botste de motor tegen het trottoir. Onmid dellijk daarvoor of daarna moet de bestuurder de macht over zijn stuur hebben verloren. De motor schoot, het trottoir op en geraakte in brand nadat de vork en voorwiel waren afgerukt bij zijn botsing met de brugleuning. Iemand trok de beide mannen nog uit de vlammen, maar de bestuurder bleek al te zijn overle den. De duozitter is in het centraal ziekenhuis te Alkmaar ter verpleging opgenomen; de motor verbrandde ge heel. Met een schuimblusapparaat was de brandweer de situatie «wel dra meester. Door electrische stroom gedood Vrijdag wilde het dertienjarige zoontje van de familie H. uit de Gijsbrecht van Amstellaan te Hil versum nog wat huiswerk maken waartoe hij een metalen leeslamp dicht bij zijn bed plaatste. Vermoede lijk is in deze lamp sluiting ontstaan, want toen de moeder Zaterdagoch tend haar enig kind wilde wekken vond zij de jongen ontzield in bed liggen. Een ijlings ontboden genees heer kon slechts vaststellen, dat de jongen door de electrische stroom werd gedood. De vader van het jeug dige slachtoffer vertoeft in Indone-

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8