Oranjeploeg maakt onverwacht een einde aan nederlagenserie In enthousiast, maar niet teilloos ge speelde wedstrijd werden de Rode Duivels met 1-0 verslagen Ook Ned. jeugdelftal won van de Belgen: 2—1 OVER SPEL EN SPELERS Amsterdam speelde gelijk tegen Brussel: 2-2 MAANDAG 26 OCTOBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 In onze voorbeschouwing tot de wedstrijd NederlandBelgië, gistermiddag voor een eivol Feijenoord-stadion gespeeld, schreven we: „We wachten nog steeds op: eindelijk weer een zege!" Bat deze overwinning zó spoedig zou komen, hadden wij niet durven hopen, want we schreven aan het slot van onze voorbeschouwing ook: „We hopen ook, dat Oranje tenminste een dragelijk figuur zal slaan en dat we ons over het resultaat (van de wedstrijd) niet behoeven te schamen". Welnu de Oranje spelers hebben ons ditmaal niet teleurgesteld. Zij won nen met 10, dik verdiend, want indien de uitslag 31 of 41 gëweest ware, zou het ook verdiend zijn geweest. Was het wonder, dat na deze wed strijd, die hoe meer het einde nader de, aan spanning toenam, een uitge laten publiek zijn vreugde uitte over het feit, dat eindelijk de Nederland se nederlagen-serie was onderbroken en dat de periode, die wellicht een herstél van de Oranjeploeg 'inluidt,, juist werd behaald op de gevreesde Rode Duivels! Was het wonder, dat enkele leden van de Technische- en Keuze-Com missie en oefenmeester Jaap van der Leek na het laatste fluitsignaal van de Engelse scheidsrechter W, Ling het veld opstormden om de Neder landse ploeg en in het bijzonder doel man Steiger te complimenteren met het resultaat van deze wedstrijd, die eindelijk een einde maakte aan de wel wat al te hatelijke nederlagen- reeks, die twee jaar lang op het Ne derlandse voetbal drukte. Oranje was erin geslaagd België dat bij voorbaat reeds tot overwin naar was Verklaard omdat het zich immers voor het eindtournooi van de wereldkampioenschappen had geklas seerd, met 10 te verslaan, een over winning, welke dank zij grotere snelheid plus een stevige dosis geest drift, waarmede de Oranjehemden ditmaal de vrij tamme Rode Duivels overtroefden, zeker verdiend mocht worden genoemd. Belgische overmoed werd afgestraft. De Rode Duivels behoren met ten minste twee doelpunten verschil te winnen, schreven de Belgische bla den en er was eigenlijk niemand, die aan deze uitspraak twijfelde. Toch ken men in de voorbeschouwingen hier en daar lezen, dat de journalis ten het niet eens waren met de sa menstelling van het Belgische elf tal. Freddy Chaves wenste niet te spelen, Jef Mermans kon op het bankje langs het veld zitten, een on bekende speler als Piedfort van Lyra was onverwacht op de linksbinnen plaats gekozen, de oude maar in snel heid danig achteruitgegane Torke Lemberechts was weer opgesteld. Neen, men was over de keuze van de ploeg niet bijster tevreden en wij vrezen in de Belgische bladen van heden het ergste voor de heren van de Keuzecommissie van de Konink lijke Belgische Voetbalbond. De zwakste speler in de Belgische voorhoede bleek Rik Coppens te zijn. Deze speler, die over een uitgebreid repertoir van technische kundighe den beschikt, die heel nauwkeurig weet, hoe een bal fijntjes naar een vrijstaande speler dient te worden afgegeven, maakte zich schuldig aan egoïstisch spel. Hij wenste persoon lijk elk duel uit te vechten, hetzij te gen Terlouw, hetzij tegen Biesbrouck of Klaassens, en daardoor remde hij de voorhoede, gezwegen nog van het feit, dat de Oranjehemden hem vele malen de baas waren. Indien Coppens zijn zelfzucht op zij zou kunnen zet ten, indien hij zijn ster-allures zou kunnen kwijt raken en een wat pret tiger medespeler zou worden, ja, dan zou de voorhoede van de Rode Dui vels enorm aan krach' kunnen win nen. Coppens was tijdens de oefen wedstrijd van het Fif a-elf tal te Am sterdam, een vier weken geleden, maar een heel gewoon voetballer. Hij gedroeg zich bescheiden, begreep, dat hij tussen spelers stond, die zeker de gelijke van hem waren, zo niet over capaciteiten beschikten, waaraan de de man van Beerschot een prettige voetballer, een sympathieke kerel, waarmede iedereen best kon opschie ten. Maar de Coppens van Amster dam was niet dezelfde van Rotter dam. Integendeel, in het Feyenoord- stadiongebaarde hij weer druk en opvallend, ook als er niets aan de hand was, zelfs lokte hij overtredin gen uit van Terlouw. of van een der andere Nederlandse spelers, maar scheidsrechter Ling, die heus wel wat in Engelse leaguewedstrijden gewend is, vloog op deze trucjes niet in, ge tuige ook het aantal vrije trappen, welke tegen Coppens en ten gunste van Terlouw werden uitgedeeld. Wat is de reden geweest, dat deze Rode Duivels, anders spelend met een dash en een enthousiasme, onge kend groot, zo'n tam voetbal demon streerden? Hebben zij de Oranjehem den onderschat? Zeker, men behoeft niet in "België of Nederland te wo nen om te weten, dat de kracht van het vertegenwoordigende voetbal van Nederland achteruit is gegaan. Vooral na het vertrek van enkele van onze beste spelers als professionals naar het buitenland. Maar de oranjehem den gingen slechts met één opdracht het veld in: probeer door grotere snelheid te beletten, dat de Rode Dui vels hun verfijnd technisch spelletje onplooien, tracht de aanvallen van de Belgen in het middenveld reeds in de kiem te smoren, zit op de bal en toon, dat je er inderdaad alles voor over hebt om de eindeloze reeks ne derlagen te breken. In die opzet zijn de leden van de Nederlandse elftal club geslaagd. Zij hebben gevochten als leeuwen, zij wierpen zich met de moed der wanhoop in de strijd, zij zwoegden van begin tot eind en ir» de laatste tien minuten waren enkele van de Oranjehemden volkomen uit gespeeld door gebrek aan adem. In de eerste helft hebben de Ne derlanders hun taak zo goed vol bracht, dat zij in het veld een over tuigend overwicht bezaten, hetgeen in de cornerverhoudmg 72 ten gun ste van de onzen positief tot uitdruk king is gekomen, maar hetgeen slechts tot één doelpunt heeft geleid, in de achtste minuut door Van Beur den gescoord. In de tweede helft wa ren nu eens de Belgen sterk in de aanval, dan weer de Nederlanders en toen luidde de hoekschoppenverhou- ding 33. In totaal hebben Van Melis c.s. dus 10 hoekschoppen ge nomen tegen de Belgen 5, hetgeen toch wel kenmerkend mag worden genoemd voor deze ontmoeting. Dubbel duel. Van twee duels hebben dé 65.000 toeschouwers kunnen genieten. Van Melis kreeg tegen Carré geen schijn van kans en Coppens bracht het er tegen Terlouw niet veel beter af. Slechts éénmaal, toén Terlouw ten onrechte voor buitenspel appeleerde, wist Coppens vrij voor doel te komen, maar tot scoren kon de midvoor van Beerschot het niet brengen. En Van Melis was te langzaam in zijn bewe gingen, hij stelde zich slecht op, bleef maar in de buurt van Carré staan, in plaats van zich eens terug' te trek ken en te trachten met een andere speelwijze de Belgische verdediging uit elkaar te trekken. Een behoor lijk schot hebben wij de Eindhove- naar niet zien lossen en zijn kopbal len waren slecht gericht en vlogen gemeenlijk naast of over. Gruyzen butant, kon zich. heel moeilijk aan passen. Wij willen gaarne aannemen, dat deze speler over kundigheden beschikt, maar gebrek aan ervaring en nerveusiteit waren oorzaak, dat zijn spel beneden een behoorlijk ni veau bleef. En aangezien Bennaars beslist zwak speelde en de minste uïf de voorhoede was, moest het gevaar in de Nederlandse aanvalslinie voor namelijk van rechts komen, waarbij Overbeeke en Van Beurden een heel wat betere vleugel vormden dan die aan de linkerzijde. In het eerste kwartier werd er sne1 en vlot gecom bineerd en het viel op, dat het plaat sen goed was verzorgd, een onderdeel van het spel, dat de laatste jaren al tijd slecht werd uitgevoerd. Maar na dat kwartier werd het plaatsen weer onzuiverder en in sommige perioden zelfs zo slecht, dat de afgegeven bal in plaats van bij een medespeler bij een tegenstander terecht kwam. En Het eerste en enige doelpunt, dat Zondagmiddag in het Feijenoord-sta dion werd gemaakt: vóór Nederland! Van links naar rechts Van Beurden (juichend); vervolgens zien we Carré, die over doelman Gernaey heen dui kelt en gehee» rechts Maertens. toeschouwers niet. Het stempel „middelmatig" zou men aan deze jaarlijkse derby kunnen geven, want al werden verscheidene aanvallen, ook door de Belgen, in het midden veld aardig opgebouwd, aan de af werking ontbrak zo veel, dat men af en toe twijfelde of deze spelers wel voldoende spelinzicht bezitten en over de nodige voetbalkennis be schikken. Over het algemeen waren de ver dedigingen te sterk voor de beide voorhoeden, maar niettemin hebben beide doelverdedigers enkele malen hun overigens uitstekende kwalitei ten moeten demonstreren om doel punten te voorkomen. Opvallend was het gebrek aan anticipatievermogen der spelers. Slechts één keer heb ben wij een juweeltje van spelin zicht in dé Nederlandse voorhoede kunnen bewonderen, toen in de 20e minuut van de tweede helft Gruyzen naar van Melis plaatste, die gehin derd door twee of drie Belgen met een eenvoudige kopbal het leder naar de vrijstaande Van Beurden wipte. De laatste liep op een vrij doel af. Dat hij niet scoorde en op deze wijze een prachtig slot van een voortref felijke combinatie produceerde lag aan het gebrek aan lichaamsbeheer- aangezien ook de Belgen aan het zelfde euvel leden, zakte het peil van deze landen wedstrijd soms tot een bedroevend laag niveau af. Want geestdrift en snelheid, wil om te win nen en uithoudingsvermogen mogen belangrijke factoren in een voetbal wedstrijd zijn, voor goed voetbal die nen de spelers over andere eigen schappen te beschikken. Jammerlijk slecht was de schot-1 sing van de BVV-er, vaardigheid in beide teams. De kos telijkste kansen werden door gebrek aan lichaamsbeheersing, aan koel bloedigheid in spannende ogenblik ken, door technische zwakheden ver knoeid. Spannend was deze ontmoe ting natuurlijk wel en het publiek heeft volop kunnen genietten van opwindende spelmomenten, maar be vredigen kon dit spe! de objectieve Gasten hadden wel een gelijk spel verdiend De balans van de Nederland - België - voetbal 7-1 De balans van de voetbalwed strijden, dit weekeinde gespeeld tussen Nederlandse en Belgische landen- en stedenplóegen, geven een heel wat gunstiger beeld dan de laatste jaren het geval was. Hier zijn ze: Nederland-België 10 Ned. jeugdBelg. jeugd 21 R'damAntwerpen 65 A'damBrussel 22 In totaal behaalde Oranje dit maal dus zeven punten uit vier wedstrijden. De jeugdwedstrijd tussen de bei de ploegen van Nederland en België, op het NAC-terrein te Breda ge speeld, is door de Oranjebroekjes met 2—1 gewonnen, nadat de rust met een 20 voorsprong was inge gaan. Objectiet gezien kregen de Nederlandse jongeren met deze klei ne overwinning wel wat meer, dan zij verdienden. Want in sommige perioden van de strijd, in het bij zonder in de tweede helft, oefenden de Rode Duiveltjes een sterke druk op de Nederlandse defensie uit, waarin doelman Feyt van Woerden en linksback Claus van Heimondia een goede partij voetbal speelden, voortreffelijk geassisteerd door stop- perspil Maas van Kimbria, die door uitstekend kopwerk heel wat aanval len in de kiem kon smoren. En als wij van de voorhoede de buitenspe lers Bossenaai van Sparta in de eerste helft speciaal en Rijnvis ADO noemen, dan hebben wij alle spelers opgesomd, die niet be neden de maat waren. Een volkomen mislukking was mid voor Rutten van Bleijerheide op de midvoorplaats een stijve, wel ijve rige jongen, die veel te langzaam was en in de zeer lange Belgische stopperspil Storme volkomen zijn meerdere moest erkennen. Kraay (DOS), de rechtsback, de beide kant- halves van Ham (Zeeburgia) en Van Woerden (Feijenoord) en tenslotte de twee binnenspelers Fens (VCS) en Janssen (Enschede) deden op som- In het Nederlands elftal heeft Stei ger uitstekend werk gedaan. Hij „plukte" de voorzetten uit de lucht op rustige en betrouwbare wijze. Zijn uittrappen, vooral voor de rust, was perfect. In de achterhoede had Te- bak een heel goede eerste helft en een iets mindere tweede helft, het geen bij Odemthal juist andersom was. Daar tussen stond Terlouw te stop peren als weleer, met al zijn goede capaciteiten, goed timen bij hoge bal len, stug verdedigen, op het juiste ogenblik terugspelen op de doelver- dediger, maar toch ook met zijn minder gelukkige eigenschappen, zijn eenbenigheid, zijn gebrek aan snel heid, zijn te harde, maar zeker niet unfaire spel. Loek Biesbrouck kan op een uitstekende wedstrijd terug zien. Hij opereerde op het midden veld als een terrier, beet zich vast bij persoonlijke duels, wist tevens met goede passes zijn voorhoede aan het werk te zetten. Klaassens paste zich daarbij goed aan. Zowel Bies brouck als de WV-er hebben enkele malen getracht met goed gerichte schoten doelman Gernaye te ver schalken, maar ook zij slaagden daar niet in. In de voorhoede was Over beeke snel en zijn combinaties met Van Beurden berokkenden Maertens en Van Brandt heel wat hoofdbre kens. Het was jammer, dat de meeste schoten van Overbeeke zo slecht wa ren gericht en ook aan zijn voorzet ten ontbrak de juiste lengte. Toch kan Overbeeke op een goede wedstrijd terugzien, evenals Van Beurden, die technisch de bekwaam ste speler van onze voorhoede was. Over Van Melis hebben wij reeds het een en ander geschreven. De Keuzecommissie zoeke naarstig naar een andere meer belovende midvoor voor het Nederlandse elftal. Ben- naars was beslist de minste van het aanvalsquintet: zijn grote vorm van vroeger heeft hij nimmer teruggevon den. En Gruyzen had last van veel zenuwen, kon zich bijzonder moeilijk zijne niet konden reiken. Toen was van Sittardia, een zeer jeugdige de- aanpassen, maar in de tweede helft ging het gelukkig al beter dan voor de rust. Bij de Belgen vielen Gernaye, de doelman en rechtsachter Diricx op. Van Brandt was niet al te zeker van zich zelf en de middenlinie mocht dan defensief wel een betrouwbare indruk maken, bij het voeden van de voorhoede viel het slechte plaat sen op. De voorhoede was langzaam in zijn reacties en het schot was vol komen zoek. Misschien hadden enkele schoten van Anoul en Piedfort beter lot verdiend, maar datzelfde zou men kunnen zeggen van de Nederlandse voorhoedespelers. Rest ons nog te vermelden, dat Bel gië 9 maal een vrije trap wegens een overtreding mocht nemen en Neder land 8 keer, dat de Belgen twee keer verkeerd hebben ingegooid en Neder land geen enkele maal en dat de voorhoede van beide ploegen slechts twee maal buitenspel hebben ge staan. Scheidsrechter Ling had een ge makkelijke taak. werd ons inziens in buitenspelpositie gescoord. De Rode Duivels schoten veel en vooral Torfs, de linksbinnen van Lyr, trachtte van elke kans te profiteren, maar zijn schoten vlogen in de meeste gevallen over of naast. In de Belgische jeugdploeg viel in het bijzonder linksbuiten Bettens (Waes- landia) op, die zeer snel was en in de meeste gevalien de ballen goed voor zette. maar het binnentrio van onze Zuiderburen wist deze kansen niet te benutten. De kleine Op de Becq (Lierse Sportkring) was handig en snel, maar hij vond in Claus zijn man netje, waardoor het gevaar van de Belgische rechtervleugel tot een mi nimum kon worden beperkt. Reeds in de derde minuut wist'Bos- selaar op een pass van Rijnvis de verraste Belgische verdediging, de doelman incluis, te passeren (10). Er volgde een periode van groot Bel gisch overwicht, maar doelman Feyt weerde zich voortreffelijk en de scho ten waren voorts slecht gericht. Bij een van de schaarse aanvallen in die periode vergrootte Fens, nadat hij de bal goed van Bosselaar kreeg aange geven, de voorsprong. Toen waren er mige ogenblikken wel nuttig werk, jespeeld (2-0). maar het aantal fouten, dat deze spe lers bij het veldwerk maakten, was toch te groot om hun het praedicaat „voldoende" te geven. De technische gaven van het Ne derlands jeugdelftal vielen niet mee, aan snelheid schoot men ten opzichte van de Belgen sterk te kort en in het bijzonder het starten was te sloom en te moeilijk, terwijl het plaatsen het stempel „slordig" kreeg. Wat zeer in het bijzonder opviel was het gebrek aan lichaamsvaardigheid van deze jonge knapen met natuurlijk enkele uitzonderingen, zoals Claus, Bosse laar en Rijnvis. Bij de Belgen viel het veldspel wel te loven, maar de afwerking liet veel, zo niet alles te wensen over en eigen lijk is het de voorhoede niet gelukt een goed doelpunt te maken, want de tegengoal van rechtsbinnen Cadorin Hoe de Belgische jeugd zich ook weerde, men zag geen kans de Ne derlandse defensie te passeren en toen de rust werd aangekondigd, konden de 13.000 toeschouwers zich in de handen wrijven met deze 2—0 voor sprong der landgenoten. De tweede helft begon met een Bel gisch offensief, waarbij de beide ach terspelers zelfs over de lijn kwamen. Pas na een half uur gelukte het Ca dorin de achterstand te verkleinen, toen hij een pass van Van Herpe be nutte, zij het, dat hij ons inziens in buitenspelpositie stond. Pas in het laatste kwartier, toen de Belgen de moed lieten zakken kon de Neder landse jeugdploeg zich weer wat los werken, maar ook aan die kant werd niet meer gescoord, zodat het einde kwam met een niet geheel verdiende 21 overwinning van de Nederland se jeugd. Amsterdammers haalden 2-0 achterstand in De 28ste ontmoeting tussen het Amsterdamse voetbalelftal en Brus sel, Zaterdagmiddag in het Ajaxsta- dion te Amsterdam gespeeld, eindig de in een gelijk spel 22. Nadat pu- blik en spelers een minuut stltie had den betracht ter nagedachtenis van de heer H. Putter, de overleden voor zitter van de afdeling Amsterdam van de KNVB, ontwikkelde zich een levendige strijd, waarin de Amster damse ploeg een grote technische vaardigheid demonstreerde. Goed voorbereidennd werk van de kleine Vonhoff, die een groot doorzetter is, stelde van der Wel in staat het eer ste harde schot te lossen, dat ech ter naast ging. Door een prachtige driehoekscombinatie tussen Michels, Oldenhoff en Feitman kreeg Vonhoff hierna een mooie kans, maar ook nu ging de bal langs de verkeerde kant van de paal. De Belgische linksbin nen Testaret benutte een pass van de linksbuiten Coel beter: buiten be reik van doelman Hagenaars schoot hij, na 30 minuten, zuiver in. (01). Vlak voor rust verhinderde keeper Hagens door een schot van Diricx tot corner te verwerken, dat de Brusse laren met een 20 voorsprong kon den gaan thee drinken. De Amsterdamse voorhoede, die in het eerste kwartier dus ruim vol doende was, kon in de eerste phase van de tweede helft niet tot doel treffende combinaties komen. Voor al van der Wel, Feitman en van doelman Meert was oorzaak dat, on der luide protesten van het publiek, een doelpunt van de Ajaxspeler van der Wel werd afgekeurd. Met een lage schuiver bracht de Belgische midvoor van Hoyweghen daarna de voorsprong van zijn ploeg op 2—0. Toch zou Amsterdam nog aan bod komen. Een prachtig door Vonhoff genomen corner belandde na 25 mi nuten op het hoofd van Michels, die toen alleen maar „ja" hoefde te knik ken: (12), was het doelpunt van de Ajacied van der Wel volkomen terecht afgekeurd, waarom scheids rechter Nijs vier minuten voor het einde een doelpunt van Feitman niet toekende zal wel altijd een raadsel blijven. Amsterdam eindigde met hevig offensief. Vlak voor tijd scoor de van der Wel van dichtbij, na een combinatie met Michels, de verdien de gelijkmaker (22). Bij Amster dam blonk het backstel van der Oordt-Mesman uit. De meest opval lende speler aan Brusselse zijde was de linksbuiten Coel. Aanval op het Belgische doel: van links naar rechts Diricx; scheids rechter Ling, doelman Gernaey; Cruizen; Van Brandt; Overbeeke, achter deze Bennaers, vervolgens Maertens; Carré én Mees.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5