Maastrichtenaren protesteerden tegen de Poolse kerkvervolging Drs+ Slot verklaarde de berekening van de melkprijs door het L*E*L Felle brand verwoestte boerderij in Den Bommel ,,DE DOLLE MUSKETIERS™ <23> I MAANDAG 26 OCTOBER 1953 Uk LEIDSh CUUKANT EEko TE BLAD - PAGINA 2 Een bid- en boetetocht van naar schatting tienduizend personen, trok Zaterdagavond door de straten van Maastricht en Wijk, als demonstratie van protest tegen de kerkvervolging te Polen en tegen de behandeling van kardinaal Wyszinsky, primaat van Polen. De noodkist, waarin stoffe liike overblijfselen van St. Servatius en St. Martinus, werd midden in de stoet meegedragen door broedermeesters en militairen van het garnizoen. Achter de noodkist liepen onder meer vertegenwoordigers van het pro vinciaal- en gemeentebestuur en talrijke geestelijke, militaire en burger lijke autoriteiten. In de overvolle Sint Servaaskerk werd een plechtige Avondmis opgedragen. Congres K.V.P. Op het Zaterdag 7 en Zondag 8 November te houden congres van de K.V.P. te Utrecht, zal mr. E. M. J. A. Sassen op een sectievergadering spre ken over internationale en supra nationale politiek. Hij zal daarbij de volgende stellin- gen verdedigen: I 1. een politieke eenheidsorganisatie I der Katholieke Nederlanders is noodzakelijk. Met name met het I oog op de internationale en de supra-nationale politiek. 2. In het bijzonder eist de supra- l nationale politiek een eendrachtig samengaan der Christen Democra ten, welk samengaan zijn grootste kracht ontleent aan de betekenis der Christen-democratische par- tijen in de Europese landen. 3. Bij verschillende gelegenheden is gebleken hoe noodzakelijk het is, I dat vertegenwoordigers der Chris tendemocratische partijen hun principiële stem doen horen in de internationale en supra-nationale organisaties. 4. Eveneens bleek duidelijk, dat de begonnen supra-nationale integra- tie op economisch terrein de ver tegenwoordiging eist van zo sterk i mogelijke Christendemocratische j groeperingen. Onderwijs- en cultuurpolitiek. Prof. dr. Jos. J. Gielen zal het onderwerp onderwijs- en cultuur politiek inleiden. Hij zal een zestiental stellingen verdedigen. Hij stelt o.a. dat zowel van natuurlijk standpunt als vanuit de rechten der kerk de bijzondere school, als primair moet worden ge zien, de openbare als secundair. Sociaal-economische problemen. Mr. B. J. M. van Spaendonck zal het onderwerp soc.-econ. problemen inleiden. In zijn stellingen geeft hij te kennen, dat de gedachte ener saamhorigheid alleen kan brengen de noodzakelijke bundeling en coördina tie der desiderata van de verschil lende maatschappelijke groepen. Een politieke organisatie, die deze saam horigheid primair stelt is de onmis bare voorwaarde voor de harmonische en voor de rechtvaardige en doelma tige realisatie der desiderata. Een der stellingen van mr. Van Spaendonck luidt: „Het kan niet worden ontkend, dat de overheve ling van een zo groot deel van het maatschappelijk inkomen naar de staat, als bij de huidige belasting wetgeving het geval is, een ernstige overschatting inhoudt van de mate, waarin deze de taak der maatschappij zelf in het bijzonder op economisch en sociaal terrein doeltreffend kan overnemen. De Katholiöke maatschappelijke organisaties zullen als voorwaarde voor verdere vooruitgang, ook ten aanzien van het welvaartspeil al dus de laatste van de stellingen in sterke eensgezindheid hun deside rata hebben te formuleren, de wegen hebben aan te geven om deze tot realisatie te brengen en op de steun van een krachtige politieke organisa tie moeten kunnen rekenen. BANKBILJET MET BISSCHOP WORDT INGETROKKEN Naar „Trouw" vermeldt is de di rectie van De Nederlandsche Bank voornemens, het nieuwe bankbiljet van 2ó gulden van de serie, uitgege ven op 1 Juli 1949, in te trekken. Op de voorzijde van dit b&nkbiljet is een heilige, Sint Martinus, bisschop van Tours, afgebeeld, die met zijn zwaard zijn mantel doorsnijdt en een deel er van aan een naakte bedelaar afstaat. Gp de achtergrond is een kerk aangebracht. In de Tweede Kamer heeft .ds. Zandt er Donderdag jl. de aanda.iht op gevestigd, dat deze afbeelding in ProtesLants-Christo.ijke kringen aan stoot geeft Daar de directie van De Nederlandse -e Bank hel ongewenst acht, cat gevoelens kunnen worden gekwetst door figurur op een bank biljet, zal tot intrekking van het 25- guHenbilje'. worden overgegaan. Venlo viert herstel van St. Martinustoren Onder grote belangstelling is Vrij dagavond te Venlo de feestweek ge opend, die ter gelegenheid van het gereed komen van de nieuwe St. Martinustoren wordt gehouden. Alle grote winkelstraten waren feestelijk verlicht met duizenden lampjes, evenals parken en plantsoenen. En kele historische gebouwen, het stad huis en natuurlijk ook de nieuwe to ren waren eveneens van een ver lichting - voorzien. In een muzikale rondgang liepen de legendarische stichters van Ven lo, de reuzen Valuas en zijn vrouw Guntruud mee. Tijdens een opont houd op de markt voor het stadhuis maakten zij voor een duizendkoppig publiek him traditionele walsjes. Een bijzonder intermezzi vormde de onthulling van het nieuwe „Schin kemenneke" (mannetje met de ham) op de Kwartelenmarkt. Het oude „schinkemenneke" heeft sedert de achttiende eeuw uit een nis in de muur van het stadhuis op de voor bijgangers neergeblikt. Het beeldje had ..steenkanker" gekregen en was niet meer te herstellen. Dit was aan leiding voor de stichting tot verrij king van het cultureel bezit in Ven lo aan de Venlose beeldhouwer Jacq. van Rhijn opdracht te geven tot het vervaardigen van een nieuw „schinkemenneke" in brons, en tevens in zijn oorspronkelijke functie is her steld: wachter boven op een fon tein. Als van ouds troont het op een schildpad, zinnebeeld van de stads wapenspreuk „festina lente". SOCIALE VOORZIENINGEN STUDENTEN. De minister van O, K. en W. heeft een adviescommissie voor te treffen voorzieningen ten behoeve van studen ten geïnstalleerd. In zijn toespraak zei de minister, dat door het instel len van deze commissie voldaan is aan zijn toezegging aan de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn mota inzake sociale voorzieningen ten behoeve van studenten Van de com missie wordt verwacht, dat zij het veelzijdige vraagstuk van deze voor zieningen in zijn totaliteit in studie zal nemen en daarover adviezen zal uitbrengen, die voor practische ver wezenlijking vatbaar zijn. Voorzitter van deze commissie is prof. dr. F, J. Th. Rutten, terwijl als lid zitting hebben prof. dr. P. A. H de Boer, prof. dr Q. Bottema, mr. J Cramer orof. dra C. G. Heringa, mej. mr. M. W. van Landschot, prof. P Muntendam, ds S. J Popma en P. Vee verbrand Een grote landbouwsohuur achter een boerderij te Den Bommel is Za terdag morgen door brand verwoest, waarbij een groot deel van de inhoud verloren ging en vier koeien de dood vonden. Een begin van brand in het aangebouwde woonhuis kon- tij dig worden geblust. De brand ontstond om half elf. De vlammen, die in de brandbare inhoud van de schuur gretig voedsel von den, grepen zo snel om zich heen, dat vier koeien niet meer konden worden gered. Een politieagent heeft nog getracht twee dieren los te snij den, doch dit mocht hem niet geluk ken. Deze twee koeien heeft hij toen doodgeschoten; de twee andere koeien konden niet meer worden be reikt. Voorts verbrandden een grote par- Itij hooi. tachtig mud gerst en ver scheidene landbouwgereedschappen, zoals een kunstmeststrooier, ploegen en eggen. De landbouwsohuur brandde tot de grond toe af Inmiddels had ook de nok van het dak vlam gevat, doch de brandweer van Den Bommel, die spoedig ter plaatse was en later as sistentie kreeg van de brandweer van Stad aan 't Haringvliet, wist het woonhuis, dat inmiddels was ont ruimd, te behouden. Overigens had den de brandweren gebrek aan wa ter, aangezien een in de nabijheid van de brand lopende sloert spoedig droog stond. Daarna moest het water uit een veel verder liggende kreek wor den gehaald. De oorzaak van de brand is nog onbekend hoewel men rekening houdt met de mogelijkheid van kort sluiting. De boerderij was verzekerd. 'mogelyk vastgesteld dient te wor den. De heer Slot van de Gezondheids dienst maakte tegen een en ander toch wel bezwaren en zijn deskundig betoog leidde er toe, dat op zijn voor stel deze kwestie "zal worden voorge dragen aan de gezondheidsdiensten van de verschillende provincies. Daarbij zullen de veehouders echter te kennen geven, dat een eenvoudiger regeling wel gewenst is. De monopolie-positie, die middels een wetsontwerp verkregen wordt voor de vee-arts, riep eveneens vele bezwaren op. Ook in deze ging het bestuur accoord met de Kring Lei den om ook aan andere goede en bekwame mensen de kans te geven de vee-verloékunde te beoefenen. Zij zullen natuurlijk aan bepaalde eisen moeten voldoen. Uit de vergadering klonken niettemin stemmen, die waarschuwden voor kwakzalverij. Daarom zal het nodig zijn, dat er ge legenheid is voor theoretische scho ling, waar tevens examen worden af genomen. De voorzitter onderstreep te dat nog eens, want teveel worden de boeren nog opgelicht, als zij in- spuitmiddelen aan de deur kopen. Inzake de t.b.c -bestrijding zegde de voorzitter toe om op korte ter mijn o.m. te onderzoeken, of de kos ten, daaraan verbonden, niet ver laagd kunnen worden tot een redelijk peil. Hij merkte nog wel op, vooral met betrekking tot het zgn. blikken van t.b.c.-vee, dat de bestrijding bij zonder goede resultaten heeft opge leverd. Monopolieheffingen. De afdelingen Schipluiden, Haar lem, Haarlemmermeer en de Kring Leiden waren met verschillende op merkingen gekomen over de mono polie-heffingen en veevoederaangele genheden. De vrees werd geuit, dat die heffingen een kostprijsverlagende invloed zullen hebben en men wenste neit, dat b.v. dat strooprijzen be heerst worden door bepaalde maat regelen. Vanachter de bestuurstafel werd nog eens gezegd, dat inzake de stroo prijzen de normale ontwikkeling op de markt aangehouden moet worden. Voorts was men voorstander van een bond van pulpgebruikers, mits deze komt te staan onder supervisie van alle betrokken stanasorganisaties. Na een uitvoerige discussie ging ieder een met dat laatste accoord, ofschoon het moeilijk zal zijn om zo'n bond „in het vat" te gieten. Tegen het einde van de vergade ring kwam nog een zeer ernstig pro bleem aan de orde, toen bleek, dat sommige tuinbouwers hun bomen met zwaar vergif moeten besluiten, maar dat daarvan een veehouder, die naast de tuinder zijn bedrijf heeft, groot nadeel kan ondervinden Het gras wordt vergiftigd en de koeien sterven na korte of langere tijd. Een veehou der uit Midden-Beemster deelde ter vergadering mede, dat hij door zo'n bespuiting een groot deel van zijn veestapel had verloren. De verzekering heeft deze zaak nog in onderzoek, maar de vergade ring, en niet het minst de voorzitter, uitte zijn verontwaardiging over het feit, dat een gedupeerde zo moeilijk zijn recht kan vinden. Toegezegd werd, en dat met grote nadruk, dat het bestuur zich ernstig in dit pro bleem zal verdiepen en dat het zal trachten maatregelen te laten ne men om de veehouder bescherming te garanderen. Tenslotte valt nog te melden, dat de heer J. Wesselingh uit Zoeter- woude als bestuurslid van de vak groep werd herkozen en dat de heer A. J. van Schie uit Haarlem-Noord gekozen werd in de vacature, ont staan door het overlijden van zijn vader. In zjjn openingswoord herdacht voorzitter Van der Weijden de on langs overleden Deken van Delft, de hoogeerwaarde heer J. P. J. Kok, die destijds als bondsadviseur van de L. T.B. zo enorm v^eel werk heeft ver zet, vooral ten dienste van het land en tuinbou wonder wijs. [J|fl DE GEWONDE MUSKETIER B'j EEN DOKTER AFGEZET TE HEBBEN, BEREiKT DE KOETS HET PALEIS. QERW'JL 0N2E VRIENDEN WACHTEN, OM DOOR DE KONINGIN ONTVANGEN TE WORDEN, VERLAAT EEN MuSKETiER VAN DE Ko- NiNKL ]KE l ÜF WACHT HET KASTEEL. IQ AAR EEN SOMBEÜ RE GESTALTE WACHT HEM IN DE GANGEN VAN HET PALEIS OP. Londen heeft weer benzine Het verkeer in Londen is weer normaal geworden. Gisteren trou wens al, want bijna alle bussen en taxi's reden weer. Zesduizend chauffeurs van leger en luchtmacht hebben tijdens het week einde voor de aanvoer van tien mil- lioen liter benzine en olie gezorgd. Vrijwel alle noodzakelijke diensten autobussen, dokters, transporteurs van voedingsmiddelen e.d. werden van voldoende brandstof voorzien. Vele garagess hadden zelfs benzine over voor particuliere rijders. De 2600 stakende chauffeurs van de Londense benzine-tankwagens hebben gisteren in twee groepen ver gaderd. De vergadering waar 1000 chauffeurs uit Oost-Londen bijeen waren nam een resolutie aan, waarin tot voortzetting van de staking werd besloten. De vergadering der 1000 West-Londense chauffeurs daarente gen keurde met kleine meerderheid een resolutie goed die inhield, dat men weer aan het werk moest g „om te voorkomen, dat men het pu bliek nog meer last bezorgde". „Doorzichtige huichelarij' rond Triest Italië heeft aan Belgrado voorge steld, de toestand rond het omstreden Triëst, te normaliseren door de troe pen van beide partijen gelijktijdig van de grens te laten terugtrekken maar de Joegoslavische reactie was vernietigend: „Doorzichtige huiche larij". Belgrado motiveerde deze krasse betiteling door er, bij monde van vice-president Rankovitsj, op te wij zen, dat Rome door een „achterdeur" Triëst wilde binnenkomen (overne ming van het burgerlijk bestuur van de stad, maar handhaving van de Amerikaans-Britse bezetting) nu de „voordeur" versperd is (n.l. door Ti to's dreigement, zijn troepen Triëst te zullen laten binnenrukken als Ita liaanse soldaten de geallieerde, bezet ting zouden overnemen). Rankovistj legde er in dit verband de nadruk op, dat ook als Italië de A-zone van Triëst zou overnemen zonder troepen te zenden, Joegoslavië toch zijn leger naar de stad zal la ten oprukken. Een andere reden voor Italië om het voorstel te doen, de grenszones te demilitariseren, was volgens het Joegoslavische ministerie van Buiten landse Zaken: „een gunstige indruk !e wekken bij dat deel van de we reldopinie, dat niet goed op de hoog- *e is met de toestand". WILDE HIJ EEN GRAANTJE MEEPIKKEN? De Amerikaanse politie-officier Shoulders, die de moordenaar van Bobby Greenlease heeft gearresteerd, heeft zich uit de actieve dienst te ruggetrokken. Er zijn verdenkingen tegen hem gerezen, dat hij een deel van het losgeld dat voor Bobby werd betaald, in zijn eigen zak heeft gesto ken. Zoals bekend is slechts de helft van het losgeld dat bijna 2 millioen gulden bedroeg, teruggevonden. Nieuw gezichtspunt in Brazilië Nederlandse immigranten in Bra zilië zullen binnenkort worden be trokken bij een ongewoon her-koloni satieplan. Op het ogenblik wordt na gegaan of het mogelijk is om verla ten boerderijen in Rio Grande Sul, een van de Zuidelijke staten van Brazilië, opnieuw te bevolken. De landerijen daar werden voorheen hoofdzakelijk bewerkt door Duitse boeren. Dit deelde de Nederlandse emigra tie-attaché in Brazilië, dr. H. Meyer, Zaterdag mede. De boerderijen wer den verlaten, omdat de grond uitge put raakte en de vroegere eigenaars niet de nodige kennis bezaten om hem weer volledig productief te ma ken. „Twee of drie jaar geleden", aldus dr. Meyer, „verhuisde een groep Ne derlandse boeren uit eigen beweging naar landerijen in de buurt van „Nao me Toque". Zij kochten de grond te gen de zeer lage prijs van 800 cruzei ros per hectare. Door toepassing van moderne landbouwmethoden, waarbij de nadruk werd gelegd op het ge bruik van natuurlijke en syntheti sche meststoffen, waren de Nederlan ders in staat de grond weer vrucht baar te maken. De waarde van hun land wordt thans geschat op 3000 cruzeiros per hectare Dit succec deed het denkbeeld opkomen, dat de Bra ziliaanse en Nederlandse regeringen de kolonisatie van andere boeren op andere verlaten nederzettingen in dit gebied zouden bestuderen". Het aan tal immigranten, dat voor de her-ko lonisatie zal worden aanvaard is nog niet vastgesteld, omdat de plannen nog in studie zijn. Dr. Meyer meende echter, dat het er verscheidene hon derden zullen zijn. Voorbereiding Korea-conferentie IJzerfront-tocht rustig verlopen De IJzerfront-tocht naar Diksmui de, die oud-strijders en verzetsleden hadden georganiseerd als protest te gen de door hen fascistisch genoemde demonstraties welke de traditionele Ijzerbedevaart op 23 Augustus „ont- eerden", is in de grootste kalmte ver lopen. De reden hiervan was het po- litievertoon dat zijn weerga niet heeft in de Belgische geschiedenis, en dat de tegenstanders van deze tocht alle aangekondigde acties onmogelijk maakte. Drieduizend leden van de rijks wacht met pantserauto's radio- en overvalwagens, motor- en ruiterafde- lingen, allen in veldtenue met de helm op, gesteund dooi gewone poli tie en recherceurs in burger hadden een veiligheidscordon rond Diksmui- de getrokken. Hier en daar waren wegversperringen neergezet en brandweerauto's „bedrijfsklaar" op gesteld. Alle jeugdigt personen die verdacht werder. van demonstratieve bedoelingen gericht tegen de tocht werden opgesloten, terwijl de bussen die Vlaamse anti IJzerfront-studen ten aanvoerden opgevangen en op zijwegen werder gereden De inzit tenden werd verbjden uit de bus te komen. De plechtigheid van de IJzer- fronters bij de zogenaamde Calvarie van de IJzer droeg een ingetogen ka rakter. Een H. Mis die op het pro gramma stond, kon niet worden op gedragen omdat hel Belgische epis copaat alle priester* verboden had aan de tocht deel te nemen. Jacht op verzetsstrijders De Noord-West-Duitse radio-om roep heeft Zaterdag medegedeeld dat 10.500 man Oost-Duitse politie en een aanzienlijk aantal Russische troepen Zaterdagavond een ring om Berlijn hebben gelegd om aan vier i anti-communistische groepen verzets- Om elf uur plaatselijke tijd, zijn strijders een uitwijken naar West- vandaag de gedelegeerden van beide Duitsland te oeletten. partijen te Panmoedjon bijeen geko-Deze groepen zouden in gevechten men. De Ver. Natie werden verte- reeds verscheidene Oost-Duitse po- genwoordigd door de Amerikaan Ar- litiemannen hebben gedood of ge- thur Dean. j wond. Zij zouden hebben geopereerd Namens de communisten traden op tussen Cottbus en Berlijn, en nabij Hoeang Hoea, raadsman van de mi-de Pools-Oost-Duitse grens langs de nister van buitenlandse zaken van Oder en de Neisse. communistisch China, en Ko Sok Volgens de Noord-West-Duitse ra- Bok, die eenzelfde functie bekleedt op het Noord-Koreaanse ministerie van buitenlandse zaken. De communisten begonnen, na de overhandiging van de geloofsbrieven, met het naar voren brengen van de eis, dat neutralen zullen worden toe gelaten tot de conferentie over Ko rea. Zij willen toelating van neutrale Aziatische üanden en in het bijzon der van India. Dean, de geallieerde vertegenwoor diger, verklaarde, dat hij niet ge machtigd was om de samenstelling van de politieke conferentie te wijzi gen. Deze was bepaald door een re solutie van de Ver. Naties volgens welke geen neutralen zouden worden toegelaten. De vergadering werd na een uur en een kwartier verdaagd tot Dins- dio-omroep is de grootste groep af komstig uit de voormalige Oost-Duit se gebieden, die na de oorlog aan Po len zijn gekomen. Van een tweede groep zouden twintig uitgewekenen uit Tsjecho- Slowakije deel uitmaken. Een derde groep zou bestaan uit zes gedeserteèrden van het rode le ger. Over de samensteling van de vier de groep zei de radio niets. Alle vier groepen zouden over wapens be schikken. Door het losraken van een luchtslang werd een 27-jarige onge huwde mijnwerker Vrijdag j.l. in de Staatsmijn ,Emma" te Heerlen le vensgevaarlijk aan het hoofd gewond; Zaterdag is hij aan de gevolgen overleden. VAKGROEP VEEHOUDERS L.T.B. Enkele nuttige voorstellen van de kring Leiden Zoals te verwachten was, vorm den de melkprijs en het zuivelbeleid een belangrijk onderdeel van de be sprekingen, die Zaterdag op de jaar vergadering van de vakgroep vee houders der L.T.B. in Haarlem wer den gehouden. De mening van het bestuur in deze was: een verreken- prijs voor consumptiemelk* op basis van de kale kostprijs plus 20 on- dernemersloon. Het zuivelfonds moet gehandhaafd blijven en toegejuicht werd, dat in de L.E.L-bexekeningen voor het komende jaar voor het eerst als afzonderlijke kostenfactor een bedrag als vergoeding voor de bedrijfsleiding is berekend. Verschillende afdelingen hadden over de melkprijs voorstellen inge diend en bij de behandeling daar van stelde een der afgevaardigden de vraag, waarom het nodig is, dat de volle melk „hardstikke" duur moet zijn. Waarom moet de consu ment nog steeds genoegen nemen met die standaardisatiemelk, die een lager vetgehalte heeft. Moet het weer gaan zoals in de zomer, dat de boter naar de Duitse Oost-zone gaat, terwijl de Nederlander het met af getapte melk moet doen. Deze spre ker stelde verder, dat getracht moet worden in Nederland weer een eigen afzetgebied te veroveren. Een andere afgevaardigde wilde, dat ook de in vesteringen als kostenfactor bere kend worden in het L.E.I.-rapport. De toestand der gebouwen wordt steeds slechter en vernieuwing vraagt enorme kapitalen. Gevraagd werd ook, hoe de berekening van het L.E.I. uit de bus was gekomen en hoe het bestuur dacht over de komende landbouwpolitiek. Aange drongen werd vooral op handhaving van de garantie-prijs. J. Tichelaar. Tot secretarissen zijn aangewezen mevr. mr. M. J. Koch Kijlstra en mr. A. P. L. M. Krey- kamp. Bovendien zijn jhr. mr. E. van Lennep, thesaurier-generaal van het ministerie van Financiën, mr. Ph. M. Werner, secretaris-generaal van het ministerie van Maatschappelijk Werk, mr. H. J. Woltjer, hoofd van de afdeling Hoger Onderwijs en We tenschappen en J H. P. van der Zant, hoofd van de afdeling Rijksstudie toelagen aangewezen als bevoegd tot het bijwonen van''de vergaderingen of het zioh doen vertegenwoordigen DE 25.000 ERUIT. In de 521ste staatsloterij, eerste klasse, is heden een prijs van 25.000 gevallen op lot no. 5363. Wijze van berekening De voorz., de heer M. P. van der Weijden, liet de beantwoording van een en ander gaarne over aan drs. N. Slot, adj. secretaris van de Stich ting voor de Landbouw in Den Haag Deze verklaarde, dat het L.E.I, bij de berekening van de melkprijs heeft rekening gehouden met de ho gere pachtprijzen en ten aanzien van het onderhoud der gebouwen merkte hü °P> dat de kosten zijn overgenomen van de na-calculatie van het L.E.I. Hij zette vervolgens uiteen;1 waarom de kostprijs met 0,3 a 0,4 cent is verlaagd. De veevoeder- prijzen zijn namelijk lager komen te liggen en de gemiddelde opbrengst van de melk is de laatste vijf jaar hoger geweest. Er is overigens ook rekening gehouden met de a.s. loonsverhoging, maar niet met een eventuele stijging van de lonen. De Stichting voor de Landbouw heeft de minister gevraagd om eventueel die stijging door te berekenen. Drs. Slot maakte er de vergade ring voorts op attent, dat het in de consumptiehandel brengen van dure. volle melk tot gevolg zal hebben, dat het verbruik veel lager wordt. Ove rigens heeft de standaardisatiemelk de veehouders geen windeieren ge legd en de boter is vrijwel goed ver kocht. De afgevaardigden kregen tot slot nog een vermanend woord te horen van hun voorzitter, die aanspoorde tot voorzichtigheid. De melkprijs wordt nu eenmaal op hoog niveau vastgesteld, waarbij de landbouw zelf via het L.E.I. een hartig woord je meespreekt. Er zullen nu eenmaal verschillende gezichtspunten blijven bestaan, zo zeide hij, maar men moet reëel blijven en niet vragen, wat niet verdedigbaar is. Mond- en klauwzeer. Uiteraard kwam ook de bestrij ding van mond- en klauwzeer ter sprake. Het bestuur bleek met de Kring Leiden van oordeel, dat de uitvoering van deze bestrijding over gebracht moet worden van de Veteri naire Dienst naar de Gezondheids dienst voor dieren. In deze dienst is het bedrijfsleven goed vertegenwoor digd, zodat de uitvoering van de be strijding meer uit een oogpunt van de practijk kan worden bezien. Ver der bleek het bestuur van mening te 'zijn, dat de mond- en klauwzeerver- klaringen kunnen worden afgeschaft, indien in plaats daarvan de zgn. schets wordt gebruikt. Gesteld werd ook, dat de inentingsprijs zo laag

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2