I Gaan de Amerikanen j Ongeval met NederL vrachtwagen eiste zeven doden en enige gewonden Op „Autobahn" Frankfort-Keulen De overstromingsramp in Zuid-Italië De regens zijn thans opgehouden Arrestaties in Br. Guyana Amerik* militaire leiders op inspectie Wordt strategie gewijzigd MAANDAG 26 OCTOBER 1953 I sJ I "1 45ste JAARGANG No. 13026 Hoofdredacteur^ l. c.T'h^en. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j 1 anders aanPakken? j Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Het bankbiljet r\E Nederlandsche Bank zou het voornemen hebben, het bankbil- je van 25,waarop ds. Zandt aan merking heeft gemaakt, in te trek ken. Ds. Zandt beschouwde dat bank biljet, waarop een afbeelding van St. Maarten voorkomt, als een van de vele voorbeelden „dat de ver- roomsing van ons land steeds voort gaat". In de bekrompen gezichtskring van de Staatkundig. Gereformeerde predikant is de aanwezigheid van St. Maarten op een bankbiljet aanstote lijk. De dominee loopt blijkbaar met een vergrootglas rond, om „paap se stoutigheden" te ontdekken, want men moet werkelijk haviks-ogen heb ben, om in de kerk, welke achter de bisschop oprijst, „een kathedraal met vier kruisen" te onderscheiden. In beginsel zijn wij het met ds. Zandt eens, dat bankbiljetten niet bestemd zijn om voor enige propa ganda te dienen. Maar is de bedoe- ÜKg van de voorstelling op het ge wraakte bankbiljet propaganda te maken, tenzij voor de hoge moraal, dat men de Mammon, i.e. aards be zit moet aanwenden om goed te doen niet aan zichzelven, maar aan ande ren? Mocht het ontwerp van dit bankbiljet deze bedoeling hebben gehad, dan schiet het evenwel over zijn doel heen. Niemand, die het biljet in handen krijgt, zal in de ernstige figuur, welke de illustratie beheerst, koning Salomon herkennen, wiens spreuken de milddadigheid aanbe velen. Tegen Salomons aanwezigheid heeft ds. Zandt echter geen bezwaar, of schoon als men scherp wil slijpen in diens verschijning op een bankbiljet even goed een propagan distische strekking kan worden ge zocht. Op de achtergrond van deze edele figuur uit het Oude-Testament is, heel klein en vaag, een figuur uit het tijdperk van het Nieuw-Testa- ment, het tijdperk, waarin wij .le ven, geprojecteerd. St. Maarten patroon van de hoofdkerk van Ne derland, de dom te Utrecht is weergegeven in zijn algemeen be kende daad, dat hij als jong soldaat zijn mantel in tweeën snijdt om de helft ervan te geven aan een bede laar. De tekenaar heeft daarbij de kunsthistorische traditie gevolgd, welke een heilige afbeeldt met een aureool om het hoofd, en daarbij ge schiedkundig getrouw op de schim van een kerkje kruisjes geplaatst, welke b.v. nog steeds op de, nu Her vormde, dom te Utrecht voorkomen. Het lijkt ons bar overdreven maar ds. Zandt overdrijft graag en bar achter deze kunsthistorische weergave van een populaire chris telijke figuur Roomse propaganda te zoeken. Dat heeft nooit iemand er mee bedoeld en er ook niet achter gezocht tot ds. Zandt het ver grootglas ter hand nam en zijn schrikkelijke ontdekking deed. Ds. Zandt zeide, dat, als men voorbeel den van milddadigheid en andere deugden wil stellen, men Calvijn, Huss, Luther of Jan de Bakker op een bankbiljet zou kunnen plaatsen. Men zou, zeide hij, daarvoor „in ze kere kringen" moord en brand roe pen. Vermoedelijk w"fcl! Maar het betreft op het onderhavige bank biljet juist een figuur, die zestien eeuwen geleden leefde in een tijd perk zonder geloofsverdeeldheid, een algemeen christelijke persoonlijkheid als Martinus van Tours. Dat St. Maar ten bisschop was van een kerk met kruisjes is onloochenbaar, en bewijst hoe oud en onwrikbaar de Katho lieke traditie is, welke wij nog onze dagen beleven, doch welke de Protestanten hebben prijsgegeven. Misschien dat ds. Zandt daardoor niet veel gevoelt voor een groot man .uit het Nieuw-Testamentisch tijdperk, maar geen bezwaar heeft tegen een Oud-Testamentische held als koning Salomon. Wij hopen, dat ruimer- denkende Protestantse kringen zijn aanbrengen van een vermeende Paapse stoutigheid eveneens schro melijk overdreven zullen vinden en de Nederlandsche Bank van zijn protest weinig zal aantrekken, be halve misschien lering voor de toe komst. Want ook wij zijn van me ning, dat bankbiljetten geen aanlei ding moeten kunnen geven tot theolo gische disputen. Een Nederlandse vrachtwagen met oplegger, waarvan de remmen bij de afdaling van een heuvel plotseling onklaar raakten, heeft Zaterdagmiddag op de „Autobahn" FrankfortKeulen een van de grootste verkeersonge lukken veroorzaakt, die de laatste jaren in West-Duitsland zijn gebeurd. De vrachtwagen, die het eigendom is van J. D. Decker te Ouderkerk aan de IJssel en bestuurd werd door D. de Baart uit Streefkerk, reed ten Zui den van Bonn van een steile helling. Toen de remmen bij de afdaling wei" gtrden, ramde het zwaar beladen voertuig twee personenauto's, een vrachtwagen en een motorfiets om ten slotte tegen een tweede vrachtwa gen tot stilstand te komen. De gevolgen van deze botsingen waren ont zettend. Twee wagens raakten in brand, de andere vcertuigen werden zwaar beschadigd, waarbij zeven personen om het leven kwamen en velen ern stig werden gewond. Op de weg ontstond een enorme ravage. De slacht offers waren zó verminkt, dat men lange tijd bezig is geweest de gedeel telijk verkoolde lichamen te identificeren. ge oude Van Damm, zijn helper. De Baart verklaarde, dat hij de macht over het stuur van de met kabels ge laden vrachtauto was kwijtgeraakt toen op de helling de remmen wei gerden. De politie tracht nu vast te stellen of de Nederlandse vrachtauto mogelijk te zwaar beladen was en of er misschien verkeersveiligheidsbe- palingen zijn overtreden. Onder de doden zijn zes Duitsers en een Amerikaan. Bij de zwaarge wonden bevindt zich een Amerikaan se koerier van de Amerikaanse Hoge Commissaris voor Duitsland, die op weg was naar Frankfort. Zijn Duitse chauffeur kwam om het leven. Ame rikaanse militaire politie heeft nog getracht de documenten uit de koe riersauto te redden, doch de meeste stukken waren reeds verbrand. In een van de in brand geraakte personenauto's zat het Duitse echt paar Erwin Kilian uit Schweinberg, dat niet meer kon worden gered. Hun 13-jarige dochtei kon uit de auto komen en liep als door een wonder slechts lichte verwondingen op. Het ongeluk gebeurde nabij de Wiedbachtal-brug. De brug, die aan het eind van de tweede wereldoorlog is opgeblazen, heeft nog altijd één richtingsverkeer. Aan beide zijden voert een lange, steile helling naar de brug. De politie begon onmiddellijk een onderzoek door een uitvoerig verhoor van de twee Nederlandse chauffeurs die er met lichte verwondingen wa ren afgekomen: de 23-jarige De Baart, die aan het stuur zat toen het ongeluk plaats greep en de 32-jari- Deze TELEFOTO geeft een beeld van de ravage, welke achterbleef op de Autobahn na de botsing. Op de achtergrond de nog rokende resten van drie volkomen versplinterde auto's. Op de voorgrond: een zwaar beschadigde vrachtauto met één der gewonden. ERNSTIG AUTOBUSONGELUK IN MEXICO. Bij San Luis Potosi, de hoofdstad van de gelijknamigê Maxicaanse staat, is Zaterdag een autobus met dertig inzittenden in botsing geko men met een vrachtauto en onmid dellijk in brand gevlogen. Van de in zittenden van de bus kwamen er 23 in de vlammen om, terwijl drie per sonen ernstige verwondingen oplie pen. Het ongeluk zou te wijten zijn aan het feit, dat de bestuurder van de bus, die zich in veiligheid wist te brengen, dronken was. In de door overstromingen geteisterde gebieden in de „teen" van Italië is Zondag eindelijk een einde gekomen aan de zware regenval van de laatste dagen. Het peil van het grijze, modderachtige water, dat ongeveer 1.U00 vierkante kilometer heeft overstroomd, begin' langzaam te dalen. De stieek biedt een troosteloze aanblik. Naar schatting zijn ongeveer hon derd personen om het leven gekomen, van wie er tot dusverre 55 zijn teruggevonden. Op grond van de bepalingen van de wet op de noodtoestand zijn Za terdag fh Brits-Guyana vijf leiders van de Vooruitstrevende Volkspartij gearresteerd, die de arbeiders op een suikerplantage te Blairmont, nabij New Amsterdam, tot staking en het plegen van sabotage zouden hebben aangezet. De betrokkenen zijn: Sydney King, minister voor de verbindingen in de afgezette regering-Jagan, Rory West maas, vice-president der partij, Mar tin Carter, plaatsvervangend secreta ris-generaal en, volgens de Britten, verbindingr-m?Ji tussen de Volkspar ten en de f'ominform, Bally Lach- mansingh, br^ei van de voormalige mi- öster van volksgezondheid en lid van de volksvertegenwoordiging en Soekhdeo Kawall, eveneens een afge vaardigde in het parlement. Dit is de eerste maal, sinds de Brit ten de uit leden van de Volkspartij bestaande regering opzij zetten en de Grondwet buiten werking stelden, dat leden van deze partij zijn g resteerd. Inmiddels is in kringen, die in nauw contact met de partij staan, vernomen dat alle leden, die commu nist zijn of sterk met het communis me sympathiseren, uit de beweging zullen worden gezet. Het besluit hiertoe werd genomen, nadat de gouverneur van de kolonie, sir Alfred Savage, een afvaardiging van de Volkspartij te verstaan had gegeven, dat de beweging zichzelf kon „zuive ren" of anders zou worden ontbon den. Dr. Jagan, die op het ogenblik in Engeland is, noemde de arrestatie van zijn partijgenoten een „schande lijke daad". Hij voegde hieraan toe: „Ik hoop niet, dat dit het begin is van een bewind van terreur in Brits- Guyana". Onbekend vliegtuig landde te Brindisi De politie van Brindisi (Zuid-Ita- lië) heeft Zondag een bericht van het Romeinse blad „Messagero" be vestigd, volgens hetwelk een niet-ge- identificeerd vliegtuig, dat een krach tige camera aan boord had, was ge land op een militair vliegeveld bij Brindisi. De vier mannen in -het toe stel droegen vuile, gescheurde overalls, bezaten geen papieren en spraken een vreemde, niet-latijnse taal", aldus dit bericht. De politie deelde mede, dat de vier mannen naar Rome zijn gezonden om ondervraagd te worden. Zij wist niet welke nationaliteit de vliegers be zaten. SCHADE NIET TE SCHATTEN. De politie zag zich genoodzaakt vele inwoners van de getroffen plaatsen met zachte dwang uit hun huizen, die veelal op het punt van instorten staan, te evacueren. In Reg- gio zijn ruim 1300 vluchtelingen in legerbarakken, gevorderde scholen en hotels e.d. ondergebracht. Een tweehonderdtal is doorgestuurd naar het aan de andere zijde van de Straat van Messina gelegen gebied. De materiële schade valt nog op geen stukken na te schatten. Men neemt aan dat ongeveer 5.000 huizen zijn verwoest of zwaar beschadigd. Van alle kanten in Europa en in de V.S. wordt hulp aangeboden. Zondag bracht premier Pella een bezoek aan de getroffen plaatsen. Hartverscheurende verhalen. Er worden hartverscheurende ver halen verteld over de ramp. Zo bijv. van de man die met al zijn spaar centen in Italië uiteraard een gro te massa papier naar het dak vluchtte en na een tijdje ook daar vandaan door het water werd ver jaagd. En die toen zijn geld in een doek om zijn lijf bond en daarop drijvend veilig en wel het droge be reikte om later te horen, dat al zijn kinderen waren omgekomen. Nog tragischer is het geval van een moeder die met haar man en vijf kinderen veilig bij het enige degelijk gebouwde en nog overeind staande huis van haar dorp aankwam, vlak nadat de eigenaar van dat huis de deuren had gesloten om het water buiten te sluiten. Men gooide van een balcon een touw naar beneden. Nog vóór de moeder het kon grijpen, werd de dertienjarige Elena door het water meegesleurd. Men gooide het touw opnieunw naar beneden; met een mandje er aan. Moeder Assunta greep het en zette haar baby van drie maanden in het mandje. Voor dit het balkon bereikte, viel de bo dem er uit en de baby verdween in het water. Nog probeerde Assunta hem te pakken, maar door haar plotselingé beweging viel de drieja rige Antonio uit haar armen en ook hij werd door het water meegesleept. Nieuwe regenval. Maandag zijn in Italië opnieuw zware regenbuien losgebarsten, waardoor het reddingswerk in de geteisterde gebieden in Zuid-Italië ernstig wordt belemmerd. In Noord-Italië hebben kleine overstromingen schade aangericht aan huizen en bruggen. Toch compensatie voor de middenstand? vrijere loonvorming; lagere ver eveningsheffing is in de afgelopen week onze middenstand weer eens in de belangstelling geplaatst. Dit is eigenlijk geen wonder, want de hui dige problemen houden ten nauwste verband met het redelijk bestaan van de middenstand. In de thans aan de gang zijnde maatschappelijke recon structie is de haar geëigende plaats wel danig in het gedrang gekomen. feite betekent immers de ko mende huurverhoging met de daar aan gekoppelde 5 procent loonsver hoging een schier opoverkomenlijke verzwaring van lasten en wel voor al voor de kleine ondernemers. Een werkelijke compensatie zullen zij in de voorgestelde bijzondere en alge mene fiscale maatregelen veelal niet vinden. Vooral nu blijkt, dat de voor delen uit de ruimere omzetmogelijk- heid al in de berekeningen verdis conteerd zijn. Daarom was dan ook reeds door enige Kamerleden aan de Minister van Financiën een voorstel gedaan om de kleine zelfstandigen alsnog een compensatie te geven in de vorm van een vrijstelling van de vereveningsheffing voor de eerste tienduizend gulden van de jaarlijkse loonsom. Op 16 October deelde Mi nister Van de Kieft in zijn antwoord nota mede, dat de regering afwij zend staat tegenover verdergaande compensaties aan kleine zelfstandi gen en in het bijzonder tegen een verlaging van de Vereveningsheffing. Het hieruit voortvloeiende geschatte budgetaire verlies van enige tiental len millioenen zou zij niet kunnen nemen. De Kamer wist dus toen waar zij aan toe was. Maar toch moest, in dien de Middenstand, die straks met de zwaarde loonpost zit, hiervoor gecompenseerd zou worden deze compensatie gezocht worden juist in een verlichting van de verevenings heffing. Immers, deze belasting van vier procent ovei de totale loonuit betalingen drukt op de ondernemer, zonder dat in enigerlei vorm reke ning gehouden wordt met de be drijfsresultaten. Op last van de be zetter werd de Vereveningsheffing in 1941 ingevoerd en bedroeg aan vankelijk 4 Yi pet., later met ingang van Juli 1952 verlaagd tot 4 pet. van het uitbetaalde loonbedrag. Uitge zonderd een eventuële pensioenpre mie, mag geen rekening gehouden worden met aftrek van verwervings kosten, buitengewone lasten e.d., zo als dit bij de berekening van de loon belasting wel het geval is. De opbrengst van deze heffing van de werkgevers heeft de laatste jaren steeds boven de 200 millioen bedragen. Daarnaast worden dan nog premiën enz. voor allerlei verzeke ringswetten afgedragen. Het is dan ook nimmer recht duidelijk geweest welke bestemming de opbrengst heeft. Uit een bij de invoering van de heffing in de pers verschenen me dedeling mag blijken, dat ze in ver band gebracht kan worden met be paalde sociale verzekerings-wetten die toen verhoogd werden. Bij be sluit loonbelasting is het de bedoe ling, dat de werkgever de verschul digde loonbelasting van het loon in houdt, maar de vereveningsheffing van vier procent moet de werkgever uit eigen kas betalen. Vooral de kleine werkgevende middenstander voelt dat hij met al zijn opgelegde lasten danig in de ver drukking gekomen is. Wat wordt hem gelaten teneinde zich voor de toekomst een redelijk en rustig le ven te verzekeren? De afwijzing van de regering om de vereveningshef fing te verlichten heeft in mid denstandskringen dan ook veel on gerustheid veroorzaakt. Het is daarom zo begrijpelijk, dat de middenstand zich verheugt, dat de fractieleider van de K.V.P., prof. Romme, geen genoegen met deze af wijzing genomen heeft. Terecht stelt prof. Romme, dat de argumenten van de regering tegen het plan om 10.000 gulden loon vrij te stellen van de vereveningsheffing geen hout snij den. De regering wil de kleine mid- denstandsbedrijven toch niet geheel liquideren? Het is moeilijk de kleine ondernemers die niet of nauwelijks onder de inkomstenbelasting vallen een andere tegemoetkoming te ge ven voor de hogere lonen die zij straks hebben te betalen, aldus prof. Romme. Met het opwerpen van deze maat regel en de kwestie van een vrijere loonvorming heeft de fractieleider dus in het afgelopen debat de knup pel in het hoenderhok gegooid. Het lijkt, dat het grootste deel van de Tweede Kamer achter hem staat. Wij zijn benieuwd naar het antwoord van de regering, dat morgen, Dins dag, gegeven zal worden. Naar we verwachten zal de Mid denstand deze redelijke verlichting wel krijgen. F. D. Mijngasontploffing in België Zes- en- twintig doden In een mijn te Seraing heeft zich Zaterdag een mijngasontploffing voorgedaan, waardoor 40 Belgische en Italiaanse mijnwerkers werden afgesloten. Reddingsploegen hebben tot dusver 21 lijken geborgen; 14 ge wonden zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Er bestaat geen hoop dat de overige vijf man het ongeluk hebben overleefd, zodat het totale aantal doden 26 bedraagt. Het reddingswerk werd bemoeilijkt door een brand, die na de ontplof fing in de hoofdschacht uitbrak na bij de liftkoker. Koning Boudewijn heeft gisteren een bezoek gebracht aan de getroffen mijn. Hij kwam met zijn auto voor het hoofdgebouw aan en liep in bur ger tussen twee rijen zwijgende mensen door, die daar al meer dan dertig uur hadden gestaan, wachten de op berichten over de ingesloten mijnwerkers. Het mijnwerkersvakverbond heeft besloten, dat vandaag in alle Belgi sche mijnen het werk een uur zal worden neergelegd als eerbewijs aan de doden. Benoeming Bisdom Haarlem Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot pastoor te Den Helder (O.L. Vr. Onb. Ontv.), de zeereerw. heer H. B. J. Schrama, die directeur was van het Diocesaan Missiebureau in Den Haag. Het merendeel van de Amerikaan se militaire leiders vertrekt dezer da gen uit de Verenigde Staten om de omvang en de behoeften van de Ame rikaanse strijdkrachten in Europa en het Stille-Oceaangebied na te gaan. Volgens waarnemers te Washington is de belangrijkste aanleiding voor deze reizen de moeilijkheid om te ko men tot een voor het Congres aan vaardbare militaire begroting voor de strijdkrachten, zonder dat dat ten koste van de veiligheid van het land en zijn bondgenoten gaat. In dit verband wordt herinnerd aan een verklaring van de minister van Defensie, Wilson, waarin deze ge waagde van de mogelijkheid om de overzeese strijdkrachten te vermin deren als een gevolg van een uitge breider gebruik van nieuwe wapens. Wilsons plaatsvervanger, Roger Keyes, heeft onlangs dienaangaande een onderzoek ingesteld op de Ame rikaanse bases in Europa. Ten slotte legt men in Washington ook nog verband tussen de reizen van de militaire leiders en de jaar- lijkse bijeenkomst van de NAVO- raad, die in December wordt gehou den. Hanson Baldwin, de militaire me dewerker van de „New York Times", schrijft van de „meest gezaghebben de zijde" te hebben vernomen, dat de V.S. op het ogenblik niet van plan zijn in de onmiddellijke toekomst troepen van enige omvang uit Euro pa of het Stille-Oceaan-gebied terug te trekken. Volgens Baldwin is men in het departement van Defensie er in het algemeen over eens, dat het terugtrekken van troepen onmogelijk is. zolang men niet begonnen is het Duitse en het Japanse herbewape ningsprogram uit te voeren en zo lang niet de situatie in Korea meer gestabiliseerd is. Wel zal later de ge vechtssterkte van de Amerikaanse troepen overzee geleidelijk worden verminderd, naarmate de bondgeno ten der V.S. in Europa en Azië ster ker worden, doch deze vermindering lag van meet af aan in de bedoeling, aldus Baldwin. Vooraanstaande woordvoerders van de regering-Eisenhower schijnen de vorige week begonnen te zijn de pu blieke opinie voor te bereiden op drastische wijzigingen in de Ameri kaanse wereldstrategie, zo meldt Reuter uit Washington. HOE wordt het weer? Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 (Geldig van Maandagavond lot uur). MORGEN MEER WIND Aanvankelijk opklaringen, la ter toenemende bewolking maar waarschijnlijk nog tot de avond droog weer. Vannacht zwakke tot matige, morgen matige tot krachtige Zuidelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. 27 Oct.: zon op 7.25 en onder 17.22. maan op 21.02 en onder 13.25 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bew. 10 C OSLO zwaar bew. 12 STOCKHOLM motregen 10 KOPENHAGEN geheel bew. 11 LONDEN onbew. 8 AMSTERDAM mist 8 BRUSSEL licht bow. 8 PARIJS zwaar bew. BORDEAUX zwaar bew. 6 NICE licht bew. 13 WARSCHAU licht bt-.v. 7 BERLIJN zwaar bev,. 9 FRANKFORT mirt 7 MUNCHEN gehee' bev 10 ZURICH regen. 11 WENEN geheel bew. 11 ROME regen 17 Korreltje Het onrecht wordt in metaal ge grift; de weldaden in het water ge schreven.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1