MEHE'S De twee oudste prinsessen werden lid van een Middeleeuwse vereniging Vorstelijke traditie werd voortgezet Wil minister aantal collecten tbc-bestrijding verminderen? Rookte monteur in de garage? Pijn AKKERTJE Verbeteringen in de regeling der buitengewone-pensioenen De camera als rattenvanger Mysteriën rond Ferwoude eerste liefde VRIJDAG 23 OCTOBER 1953 VE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 DE ILLUSTRE LIEVE VROUWE BROEDERSCHAP Als een kostbare erfenis uit de Middeleeuwen leeft in het Zuiden van Nederland een broederschap, die in 1318 te Den Bosch opgericht, in deze stad nog steeds zij het in min of meer gewijzigde vorm voortbestaat. De „Illustre Lieve Vrouwe Broe derschap" heeft door alle eeuwen heen vele leden van koninklijke bloede in haar registers kunnen schrijven en de laatste eeuw is het een traditie geworden, dat de leden van het Huis van Oranje een func tie in deze broederschap bekleed den. Met deze traditie werd een nog oudere traditie hersteld, want reeds de stamvader van ons vorstenhuis, Willem van Oranje, was lid van de broederschap. In de vergadering van proosten, die 10 September j.l. te 's-Hertogen- bosch gehouden werd, zijn de prin sessen Beatrix en Irene tot candi- daat-zwanenbroeder uitgeroepen en gisteren zijn door enkele autoritei ten van de broederschap op het pa leis Soestdijk aan de prinsessen de aan deze titel verbonden insignes en diploma's uitgereikt. Ontstaan en doel De „Illustre Lieve Vrouwe Broe derschap" is een van de oudste in stellingen van ons land. Zij was aan vankelijk een godsdienstige stichting waarvan de regels en stichtingsbrief in 1317 en 1318 door de edelman Gerrit van Uden met enige klerken en leerlingen te 's-Hertogenbosch werden opgesteld. In laatstgenoemd jaar werd de stichting door de bis schop van Luik bekrachtigd. De regels beogen de eer van God en de lof van de Maagd Maria „om de reverentie voor den Zoon" te ver meerderen. De grootste verdienste van de broederschap bestond in een ruime milddadigheid jegens armen en in de geestelijkr verheffing en ontwikkeling des volks. Zij droeg veel bij tot de luister van de kerk en haar eredienst tot de bloei der gewijde muziek en tot de volmaakt heid der Christelijke schilderkunst Dit blijkt o.a. uit de miniaturen van de zangboeken en de polychromie van haar kapel die zij tegen de ver maarde St. Janskerk heeft doen aan bouwen. Vorstelijke en beroemde leden Tot haar leden behoorden mr. Alard van Hameel en mr. Jan Heyns de bouwmeester van de Sint Jans Kathedraal en de schilder Hierony- mus Bosch. In het begin van de zestiende eeuw begon het gilde te ontaarden. Haar leden werden voortaan zwa- nenbroeders genoemd, daar bij de De Ziekenfondsen en de Bloedtransfusies De Ziekenfondsenraad heeft voor 1953 de maxim umbijdrage der alge mene ziekenfondsen aan de bloed- transfusiedlenten van het Neder- lanrse Roode Kruis op vijf gulden per transfusie gesteld. Het aantal bloedtransfusies in 1953 in Nederland wordt op 80.000 geschat. 54.2 percent der bevolking is ver plicht verzekerd bij een algemeen ziekenfonds. De bijdragen der verplichte ver zekering aan de bloedtransfusiedien sten over 1953 moeten dus op ten hoogste 216.800 worden geraamd. Voorts heeft de Raad een drin gend beroep op de algemene zieken fondsen gedaan om voor 1953 ook voor de vrijwillige verzekering een bijdrage van 5,— per transfusie aan de bloedtransfusiediensten van het Nederlandse Roode Kruis te ver lenen. 19.3 percent der bevolking is vrij willig verzekerd. Voor de vrij willige verzekering is dus in 1953 ten hoogste 77.200 no dig. jaarlijkse maaltijd twee zwanen ter tafel kwamen. Van den beginne af heeft de broe derschap leden van de hoogste adel onder haar broeders gehad. Prins Willem van Oranje behoorde onder hen en heeft meermalen met de broeders aan tafel gezeten. Sedert 1818 hebben de leden van ons Ko ninklijk Huis evenals hun grote voorvader de broederschap de eer aangedaan de titel van zwanenbroe- der aan te nemen. Koning Willem 2, Koning Willem 3, de Prinsen Alex ander en Hendrik, Prinses Wilhel- mina, Prins Hendrik, Koningin Ju liana en Prins Bernhard staan in het Kern bleef bewaard Om nu nog even terug te gaan in de geschiedenis van de broeder schap zij gemeld, dat in 1642 een nieuw reglement werd opgesteld, in houdende o.a. dat de broederschap voortaan zou bestaan uit 36 leden en 4 zwanenbroeders van wie de helft tot de hervormde godsdienst moest behoren. Haar wapenspreuk „Sicut lilium inter spinas" (als een lelie onder de doornen) ontleend aan de eretitels van de Maagd Maria, heeft zij evenwel behouden. Zij bleef de liefdadigheid beoefenen en nog steeds wordt ieder jaar een plech tige Mis voor de afgestorven broe ders opgedragen. Tweede Kamer vraagt Een lid van de Tweede Kamer heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de vol gende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het juist, dat de minister het voornemen heeft aan Centraal Archief' te adviseren de gemeente besturen in overweging te geven, de collecten ten hate van de tuberculo sebestrijding tot drie te beperken, nl. de Emmabloemcollecte, een collecte voor de gezamenlijke tuberculose- fondsen van de vakcentrales en een collecte voor de gezamenlijke sana toria? 2. Is het de minister bekend,--dat na de laatste oorlog op aandrang van „Centraal Archief" een dergelij ke proef genomen is en dat toepas sing van deze methode een oedroe- vend laag financieel gevolg heeft op geleverd? 3. Is de minister er niet van over tuigd, dat de meeste sanatoria fi nancieel in hoge mate afhankelijk zijn van een ruime opbrengst van openbare en particuliere inzamelin gen? 4 Wil de minister in ieder geval in deze zaak geen beslissing ne men, voordat de begroting van zijn departement in de Staten-Generaal 's behandeld? Doorslaande argumenten in Nijmeegse volksbuurt Als het niet goedschiks kan, dan maar kwaadschiks dacht een Nij meegse familie, die reeds jarenlang geplaagd werd door een ernstig ver schil van mening in de boezem van het gezin. Deswege begaf men zich gistermid dag naar de openbare weg en begon elkaar eens precies te vertellen, hoe men over de kwestie dacht, zeer tot vermaak van alle buren, die hoofd schuddend tegen elkaar zeiden, dat het een schande was en ondertussen met volle teugen genoot van het on verwachte uitje. Maar we leven niet meer in de tijd van de goede Romeinen met hun arena-spelen en toen dus op een ge geven moment een der familieleden zijn argumentatie met een uit de kluiten geschoten bijl kracht wilde bijzetten 'en een ander met een schaar zijn ideeën doorgang wilde doen vinden, ging men de politie waarschuwen. Deze kwam een klein beetje te laat, want twee broers en een zwager verdwenen broederlijk in een wagen van de E.H.D, om per snelste gelegenheid naar de operatie tafel gebracht te worden. Vandaar gingen zij eveneens per auto en eveneens gedrieën door naar het politiebureau. De oorzaak van de kortsluiting tengevolge waarvan in het automa tische schakelststion van het ge meentelijk electrisch bedrijf te Maastricht in de nacht van Maandag op Dinsdag brand uitbrak, is ver moedelijk te wijten aan een mate- riaalfout. De jongerenfederalisten uit Pie- mont hebben 'n bedrag van 1.474.949 lire bijeengebracht ten behoeve van het Nederlandse Rampenfonds. STRAF GEVRAAGD VOOR „DOOD DOOR SCHULD" De advocaat-generaal bij het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisteren tegen een auto monteur uit Well (Limburg) een hechtenisstraf van drie weken geëist wegens 't door roken in de garage veroorzaken van een dodelijk ongeval. Bij vonnis van de rechtbank te Roermond is hij verleden jaar De cember tot een hechtenisstraf van drie weken veroordeeld. In Juni verleden jaar zou ver dachte in een garage te Venló een brandend cigaretten-peukje in de smeerkuil hebben gegooid. Men was ir> de kuil bezig met een auto. De in de smeerkuil aanwezige benzine-damp ontbrandde in een fel le steekvlam. De eigenaar van de auto, en een monteur liepen ernstige brandwonden op. De eigenaar over leed enkele dagen na het ongeval. De monteur verklaarde voor het hof onschuldig te zijn aan het onge val. Hij kon zich niet meer herinne ren of hij wel of niet had gerookt. De advocaat generaal achtte het ten laste gelegde overtuigend en wettig bev/ezen. De verdediger meende, dat men in deze zaak het bewijs niet kan produ ceren. In geval het. hof zijn mening niet delen kan, vroeg hij af te zien van de onvoorwaardelijke vrijheids straf en in plaats daarvan een geld boete. door welke oorzaak ook (Advertentie) Piet Bakkers trilogie verfilmd Reeds nu enorme toeloop voor Ciske De regering heeft een ontwerp bij de Tweede Kamer ingediend, dat be oogt tegemoet te komen aan enkele moeilijkheden die bij de toepassing van de Wet Buitengewoon Pensioen 19401945 zijn gerezen. Gebleken is, dat zich onder de deel nemers aan het verzet die een aan vrage voor buitengewoon pensioen hebben ingediend personen bevin den die reeds voor de bezetting in meer of mindere ernstige mate ziek waren of een gebrek hadden en wier ziekten öf gebreken door de deel neming aan het verzet verergerd zijn. De huidige bepalingen laten slechts toe, dat in zulke gevallen een bui tengewoon pensioen wordt toege kend, indien de ziekte of het gebrek dusdanig verergerd is, dat die ver ergering met een ontstaan is gelijk te stellen. Er wordt thans een wijziging voor gesteld, welke beoogt buiten twijfel te stellen, dat ook een buitengewoon pensioen kan worden toegekend, in dien de verergering is ingetreden Hogere machten Grote consternatie ontstond destijds, te Middelstum, toen A. v. d. M. bemerkte, dat de kist met 1200 knaken van onder zijn bed verdwenen was De naspp" ringen van de plaatselijke poli tie bleven vruchteloos. En wat doet men als politie en genees heer niet snel genoeg tot resul taat kunnen komen? Natuur lijk, dan gaat men misdaad en kwaal te lijf met „hogere mach ten", zoals telepaath en magne tiseur. De te hulp geroepen ziener pakte de zaak al meteen stevig aan. Links en rechts groef hij in grond en geweten. Zo zelfs dat de politie-rechter zijn boven natuurlijke doch grondige arbeid met een maand hechtenis meen de te moeten belonen. Onze zie ner ging in appèl, doch ook hier liet zijn tweede gezicht hem in de steek. Zes weken werd deze keer tegen hem gevorderd Ook dit had hij voorzien. We zijn be nieuwd, wat deze telepaath zal doen om uiteindelijk toch nog het gezicht (zijn laatste!) te red den. onder overwegende invloed van de voor belanghebbende ongunstige om standigheden, welke uit zijn verzets houding of -daad zijn voortgekomen Een andere wijziging betreft het in mindering brengen van genoten in komsten op het pensioen. Zo wordt b.v. thans voor een gepensionneerde, wiens invaliditeit voor wat betreft zijn oorspronkelijk beroep 100 bedraagt, de geldelijke vergoeding voor zijn arbeid in een ander beroep ten volle gekort. Voorgesteld wordt nu de toe te passen vermindering in dier voege te' beperken, dat slechts 70 van de nieuwe niet uit vermogen ver kregen inkomsten voor de bereke ning der inkomsten in aanmerking wordt gemomen. De belanghebbende heeft dan nog altijd enig voordeel van eigen nieuw ter hand genomen ar beid. Degenen, die per 1 October 1947 aan de wet aanspraak op pensiopn konden ontlenen, moesten hun aan vrage vóór 29 September 1948 bij de Buitengewone Pensioenraad indienen. In een groot aantal gevallen is door allerlei omstandigheden deze mijn door de belanghebbenden niet in acht genomen. De termijn wordt thans gebracht op zeven jaren, zodat mag worden verwacht, dat daardoor alle moeilijkheden in de toekomst zullen worden ondervan gen. De heer Hans Boekman te Amster dam is reeds enigszins gevorderd met de voorbereidingen tot het vervaardi gen van een Nederlands filmwerk naar Piet Bakkers trilogie „Ciske de rat". (Oplage 300.000 exemplaren). Met de Duitse regisseur Wolfgang Staudte (maker van o.a. „Der Unter- tan") is een overeenkomst gesloten. BEGIN NOVEMBER WEER GOEDE ONTVANGST HILVERSUM H. Begin November zullen de repara ties aan de zender Hilversum II zijn voltooid. De werkzaamheden hebben, begunstig door het goede weer slechts een maand in beslag geno men. Hiermee komt een einde aan de minder goede ontvangst, waarover men te Hilversum vele klachten uit binnen- en buitenland ontvangt. De oorzaak van deze slechte ont vangst is gelegen in het feit, dat Hil versum II gedurende de herstellings werkzaamheden aan de eigen zend mast, zijn programma via de inval- zender Hilversum III uitzendt. Dit is een aanmerkelijk zwakkere zender in de buurt van de beide hoofdzenders, die in noodzakelijke gevallen hun taak overneemt. Bij het herstellings werk (de isolatoren in de tuien van de zendmast moesten worden vervan gen) bleek, dat de p-nte porceleinen isolator waarop de' onen-wegende mast reeds veertien j. ar rust, nog vol ledig intact was. Hilversum I is reeds van Juni tot September onder han den genomen. AETHERPLAAG Voor de politierechter te Zutphen, mr. H. L. Wilkens, heeft terecht ge staan de 23-jarige huidenhandelaar R uit Raalte, die een „geheime zen der" had gebruikt. Hij werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van een maand met verbeurdverklaring van het in beslag genomene, voor zover dat eigendom van R. is. De 28-jarige Van"der B. en de 31-jarige K. eveneens uit Raalte, die resp. de gramofoonplaten voor de uitzending aangegeven en een vertrek ter be schikking hadden gesteld, kregen 25 boete subs, vijf dagen hechte nis, alsmede 14 dagen gevangenis straf voorwaardelijk met een proef tijd van een jaar. De officier van justitie had tegen R. zes weken gevangenisstraf met verbeurdverklaring gevorderd en te gen de beide andere verdachten f 50 boete, alsmede twee weken voor waardelijk. De justitie heeft hiermede de aan val geopend tegen wat deskundigen een aetherplaag noemen. In Raalte wemelt het van de geheime zenders. Geschat wordt dat er op hef ogen blik in Raalte en naaste omgeving nog tien zenders in werking zijn. De politierechter heeft betoogd dat hier aan een einde moet komen en dat de daders voortaan de gevangenis in gaan. De straffen zullen spoedig veel zwaarder worden wanneer blijkt dat deze maatregelen niet afdoende zijn. T Weddenschap lost raadsel gedeeltelijk op Boeren in het Friese plaatsje Fer woude in de gemeente Wonseradeel hebben de laatste dagen in angst en spanning geleefd. Zij waren be vreesd, dat tijdens een of andere nacht een deel van hun bezittingen in vlammen zou opgaan, want in de afgelopen nachten is er meermalen iets vreemds in het anders zo rustige dorpje gebeurd. Onlangs ging een hooischelf in vlammen op; de volgende nacht werd een in het dorpje geparkeerde jeep een prooi van het vuur. Enkele dagen geleden moesten de boeren tot de vreemde ontdekking komen dat zij hun koeien niet electrisch konden melken. Een onderzoek wees uit. dat de stroomlevering verbroken was. Later bleek, dat een vierpotige hou ten spanbok, waarover een 10.000 .voltsleiding loopt, onklaar was ge maakt. Twee poten waren afgezaagd, en de twee andere waren met een bijl bewerkt. Volgens de politie moet dit midden in de nacht zijn geschied, waarbij de dader zich aan groot le vensgevaar heeft blootgesteld. De boeren in Ferwoude zijn thans opgelucht, nu door de politie een negentien jarige J. S. is gearresteerd, die het laatste feit bekend heeft. Hij had een weddenschap met de boer, waarbij hij werkt, aangegaan. Op de vraag wat hij er mee kon verdienen, zou zijn patroon hem een pakje si garetten hebben aangeboden. De boer verzuimde echter de politie te waarschuwen. De oorzaak van de andere ongere geldheden is echter nog niet bekend. Het onderzoek hiernaar duurt voort. Staudte is voor de Nederlanders geen onbekende; omgekeerd is ons land hem niet vreemd Hij is bereid gevonden de film te maken met overigens uitsluitend Nederlandse krachten. Hij zal het draaiboek schrijven, voor de zijnerzijds gewenst geachte dialogen in samenwerking met de auteur Piet Bakker. Voorts meent hij dat het voor de ontwikkeling van de Nederlandse film nodig is: jonge Nederlanders de mogelijkheden te schenken zich te be kwamen opdat binnen afzienbare tijd de Nederlanders zelf in staat zijn een behoorlijke Nederlandse filmproduc tie te leiden. Over wat Nederlandse cameramen reeds lang presteren (nog) niet in de studio, maar in de open lucht heeft Staudte zich ondubbelzinnig lovend uitgelaten. Hij ging er dan ook terstond mee accoord dat een Nederlander de ca mera op zijn aanwijzingen zal han teren. Deelgenoot. Belangrijk is bovenal dat Staudte persoonlijk heeft aanli volen twee talentvolle cineasten hem van nabij te doen gadeslaan tijdens zijn werk aan de film. Voor zover dit werk hem dat toelaat zal hij deze „leerlingen" steeds van zijn bedoelingen, ideeën, op te lossen moeilijkheden etc. iif- structief deelgenoot maken. Reeds thans is het aanbod van Ciskes en kornuiten overstelpend. Een keuze is nog niet gemaakt. Voor de rollen der volwassenen zal niet naar dilettanten worden omge zien. Met de opname hoopt men om streeks Mei 1954 een begin te maken. Aether kla nken ZATERDAG HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw me- ded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amus. muz 14.00 Boekbespre king. 14.10 Tophits. 14.20 Engelse les. 14.40 Mannenkoor. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.40 Fan farecorps. 16 00 Orgelconcert. 16.30 „De Schoonheid van het Grego riaans" 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Sportuitslagen. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muz. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.20 Parlementair overzicht. 19.30 Gram. 20 25 De gewone man, 20.30 „Lichtbaken", caus. 20.50 Gram. 21.00 Gevar. progr. 21.50 Act. 22 00 Luister wedstrijd. 22.30 „Wij luiden de Zondag in". Avondgebed en liturgi sche kalender. 23.00 Nieuws. 2315 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 ram. 8.55 Voor de vrouw. 9 00 Gym voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitge»scha- keld", caus. 10.05 Morgenwijding, VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Altviool en piano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinbouw meded. 12 33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Dansmuz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Orgel en zang.. 14.25 Groning progr. 14.50 Volksmuziek. 15.15 „Van de wieg tot het graf". 15.30 Dansmuz. 16.00 Muz. caus 16.15 Kamerorkest en solist 17.00 Weekjournaal. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuz. 18.40 Regeringsuit zending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19 30 „Passepartout", caus. 19.40 „De Heidense wereld, waarin het Christendom ontstond", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar, progr. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Franse muz. 22.40 „Onder de pan nen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Gram. 7) „O, dat is jammer, ik had gehoopt, u tot vanavond als mijn gast te kun nen beschouwen. U rookt toch?" „Heel graag'.' Sven nam een van de dikke sigaren. „Dus", de Argentijn legde, nadat hij zijn broek in de vouw had ge trokken, kruiste de armen, „ik zal u zo kort mogelijk inlichten. Ik ken in Zuid-Amerika een vlieger. De man presteert iets, kan wat. Hij pocht echter nog veel meer. Enige tijd be leden zaten we bij elkaar, en toen verkondigde hij op zijn aanmatigende manier, dat enkele stunts, die hem gelukt waren, beslist door geen an der konden worden verricht. Nu ik antwoordde, dat ik me dat niet kon in denken, want dat Engelse, Italiaanse en ook Duitse vliegers nog wel wat anders, hadden laten zien. „Mijn waarde", gaf hij mij daarop ten ant woord, terwijl hij mij vol haat aan keek, want hij kon het nu eenmaal niet verdragen, als men andere pres taties dan de zijne eveneens roemde „mijn waarde, als je mij binnen een zekere tijd een vlieger bezorgt, la ter we zeggen binnen vier weken, die deze stunts beter doet dan ik, dan dan schenk ik je vrijwillig mijn grote onlangs geërfde bezitting, die aan de jouwe grenst" Nu, ik stond verbluft. De dwaas nam een stuk pa pier, liet zich pen en inkt brengen en zette op schrift, wat hij mij eerst mondeling gezegd had. Ik lachte, verklaarde, dat het onzin was en ging weg. De volgende morgen kreeg ik een aangetekende brief van hem, waarin hij mij opnieuw alles schreef en bevestigde, hetgeen hij de dag tevoren had gezegd. Ingeval de door mij aan te wijzen man faalde, zou het mij niets kosten; maar deze weddenschap was hij aan zijn trots en zijn eer verplicht, want hij kon zijn verrichtingen, die volgens hem enig in hun soort waren, door nie mand in twijfel laten trekken Hier is de bewuste brief, zodat u zich kunt overtuigen, dat ik de zaak precies zo afschilder, als ze zich heeft toe gedragen". Alvares overhandigde Sven een schrijven. Inderdaad stond daar zwart op wit, wat hij zo juist gehoord had. Eigenaardige man! dacht Sven. Ter wijl hij er nog over zat te peinzen, ging de ander voort: „Ja, mijnheer Heibrink, en daar ik voor zaken toch enige tijd naar Europa moest, dacht ik zo, ik wil het eens proberen. Misschien vind ik een vlieger, die zich voor de zaak inte resseert. Het mag echter niemand zijn, die de bekendheid geniet als Udet, Fie- seler en nog een paar anderen. Een man, over wiens prestaties nauwe lijks is gesproken, die evenwel toch grote vliegcapaciteiten bezit. Toen ik u nu een paar dagen geleden in de lucht aan het werk zag, dacht ik: dat is mijn man! U zult er wel bij varen, mijnheer Heibrink; ik nodig u graag voor twee maanden bij mij uit, vrije heen- en terugreis, eerste klas natuurlijk; en een bedrag van laten we zeggen „Stop, mijn waarde heer, dat is van later zorg. Wilt u mij eerst eens vertellen, in welke figuren die vlie ger bij u zo enig in zijn soort denkt te zijn". Na een bik op de thans bezette ta feltjes boog de Zuid-Amerikaan zich naar voren en fluisterde Sven iets in het oor. Deze glimlachte en zei toen: „De opdracht trekt me aan, dat moet ik zeggen. Maar één ding ik weet niet, of ik nu wel zo'n lang verlof kan krijgen, zoals u zelf beweert, zou ik* voor deze vlucht vier weken moe ten starten". „Ja, vier weken, gerekend vanaf de dag, toen ik in dit land aankwam. Mijn reis leidde eerst naar Noord- Amerika. Maar noch daar, noch in Engeland had ik gelegenheid naar een geschikte vlieger om te zien. Maar nu is het toeval me hier gunstig geweest en ik geloof, dat het zo wel het beste is. Toen ik een uur na uw vlucht boven Tempelhof me aan uw woning vervoegde, hoorde ik, dat u naar Hamburg gereisd was. Eergis- termiddag probeerde ik het weer aan het huis van uw vader en daar ver telde men mij, dat u een uitstapje maakte naar buiten en de volgende dag naar Berlijn zou terugkeren. Toe vallig reisde ik met dezelfde trein en toen ontmoetten we elkander". „Dus dan doet u nu toch alle moeite, om de weddenschap te win nen", zei Sven lachend. „Stel het ge val, dat ik verlof krijg, wanneer zou ik dan moeten vertrekken, om op tijd aan te komen?" „Mijnheer Heibrink, vandaag is het Dinsdag. Ik hep hier mijn zaken algedaan en reis rechtstreeks terug. U moest met mij meegaan, Vrijdag morgen kunnen we vertrekken van Hamburg of liever van Cuxhaven, dan zijn we nog op tijd in Zuid- Ame rika, om u gelegenheid te geven, een paar proefvluchten te maken en voor de hoofdvlucht te starten binnen de afgesproken termijn". „En als het mij niet mocht geluk ken, de prestaties van uw kennis te overtreffen?" „Nu, dan doet het er nog niets toe. Mijn uitnodigingen aan u is me een genoegen, en u hebt een reis ge maakt naar Zuid-Amojika zonder eigen kosten Nietwaar? Hebt u er over nagedacht? Sla toe!" De Zuid-Amerikaan stak Sven de hand toe Deze legde zijn sigaar, die hij tussen de vingers van zijn rech terhand hield, op de asbak neer. „Hier, mijn hand erop, dat ik, mits er zich geen onoverkomelijke hinder nissen zoals geen verlof enz. voordoen, binnen drie dagen met u meega". Bij deze handslag kwam weer de gedachte aan Mariene, sterker nog voelde hij zijn liefde voor haar dan de laatste dagen. En er was een grote vreugde in hem. Klein, lief blond meisje, wat zul jij hiervan zeggen? Het is een stap voorwaarts in de toe komst, in onze toekomst, Sven wierp een korte blik op zijn polshorloge, toen stond hij vlug op. Een peinzende trek op zijn gezicht bracht de ander ertoe, nog een vraag te stellen. „Nu, mijnheer de vlieger, hebt u nog iets op uw hart?" „Ja, ik zou op mijn doorreis graag een paar uur in Hamburg doorbren gen om afscheid te nemen". „Dat kan. Dan reist u wat eerder af dan ik" Alvares trok een spoor boekje uit zijn zak. Tegelijk met het boek gleed er een envelop uit en viel op de grond De inhoud kwam terecht op het tapijt. Sven bukte zich, om een en ander op te rapen. Het eerst nam hij een foto op. Een „Ah", ontsnapte hem, hij kwam overeind en keek nog eens naar het fijne donkere meisjesgezicht. „Mijn Dolores", zei de Argentijn trots, „mijn enig kind, het even beeld van haar moeder, mijn gelief de vrouw, die ik twee jaar geleden verloren heb". Zwijgend overhandigde Sven het kleine portret. De smartelijke uit drukking op het gelaat van de an der trof hem. Maar diens zuidelijke levendigheid deed de stemming on middellijk weer omslaan, toen hem 'n andere gedachte te binnen schoot. „Wordt niet verliefd op mijn meisje, er wachten al een paar stormachtige aanbidders op haar". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8