Nederlandse Economie houdt in 1955 Nationale Energie Manifestatie een FILM, MILITAIR EN MINISTER Vergoeding is verwerpelijk Tweede Kamer beëindigt haar eerste aanloop van algemene beschouwingen i Inbrekersleed Krijgsraad liet kapitein de sierduifjes duur betalen De „Ir. Damme" Zondag met zeven paarden naar Amerika VRIJDAG 23 OCTOBER 1953 OE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 BEWONDERENSWAARDIG HERSTEL nog in de kinderschoenen Plan (Van een onzer redacteuren). In de boezem van Nederlands han del en nijverheid in de ruimste zin des woords leven grootse plannen om te komen tot een Nationale Ener gie Manifestatie 1955 (kortweg E.55) die binnen- en buitenland moet tonen, dat de Nederlandse economie na de zware slagen van de oorlog zich weer krachtig hersteld heeft. Zó krachtig, dat het herstel over de gehele we reld de grootste bewondering heeft afgedwongen. Men behoeft slechts te zien naar de enorme woningbouw, naar de wederopbouw van gehavende 6teden, naar het herstel van havens, bruggen, spoorverbindingen en we gen, naar de nieuwe greep op de we reldhandel, de zeevaart en luchtmacht om te beamen, dat deze bewondering niet misplaatst is. Hetgeen een groot se manifestatie als de organisatoren zich voorstellen, rechtvaardigt. Het plan staat nog in de kinder schoenen en ir. F. A. den Hollander, president van de Ned. Spoorwegen, die de Nederlandse pers gisteren in Utrecht ontving, kon dan ook nog niet veel concrete gegevens verstrekken. Maar de plannen, voor zover be kend, wettigen wel het vermoeden, dat het inderdaad een grootse mani festatie wordt. De Regering en vele leidende figu ren in Nederland hebben zich achter het plan geschaard en een werkgroep In het leven geroepen, die onder lei ding van ir. J. W. Ernste. directeur van de B.P.M.-raffinaderij in Pernis, de plannen nader uitwerkt. Groter dan de Ahoy. Met het succes van de overigens veel kleinere Rotterdamse Ahoy nog in de herinnering heeft men de keus laten vallen op het Ahoy'- complex met zijn grote hal, park en water-partijen, in de onmiddellijke nabijheid van de Maastunnel en de rivier. Naast de Ahoy'hal zal een grote nieuwe hal verrijzen van 140 bij 40 meter, 8 meter hoog, waarvan de kosten 2 millioen gulden zullen be- dagen. Hedenavond zal de gemeente raad van Rotterdam dit plan bespre ken en vermoedelijk naast dit bedrag nog eens 2 millioen beschik baar stellen voor de E.55, de helft als werkkapitaal, de andere helft als garantie voor een eventueel nadelig saldo. De nieuwe hal zal later als sporthal ingericht worden met een veld voor handbal, korfbal en hockey, twee banen voor tennis en badmin ton, twee velden voor basketball en volleybal en een ruimte voor tafel tennis. In totaal zal de E.55 ruim 30.000 m2. overdekte en 40.000 ra2. open ruimte beslaan. Wat er te zien en te beleven zal zijn, is nog niet nauwkeu rig vastgesteld, maar het zal globaal alles omvatten wat de Nederlandse economie schraagt. Reeds zijn er uit land- en tuinbouwkringen belangrijke toezeggingen binnengekomen; wat Nederland op dit gebied presteert zal ook in levende lijve te zien zijn: het beste vee, de mooiste tuin bouwproducten, de zuivel-industrie, enz., alles zoveel mogelijk met,de monstraties. Het wordt geen statische tentoonstelling met tabellen en gra fieken, maar een dynamische demon stratie, waarop belangrijke vindin gen en ervaringen aanschouwelijk voorgesteld zullen worden. Waterstaat, luchtvaart, .chemische industrie, textiel-nijverheid, metaal bewerking, enz. zullen eveneens aan wezig zijn. Uitgebeeld zal worden welke plaats Nederland in de wereld inneemt en hoe het land in de loop der tijden gegroeid is. Vooral voor buitenlanders is het aantrekkelijk dit te zien tegen de achtergrond van Rot terdams grandiose wederopbouw en in de nabijheid van het rampgebied, dat een prachtige getuigenis aflegt van hetgeen de Waterstaat op het gebied van herstel en dijkenbouw presteert. Het uitgebreide park zal zorgen voor spreiding van de verschillende afdelingen, terwijl een en ander met speciale verbindingen bereikbaar zal zijn. Er komt ook een ontspannings centrum. In een speciale afdeling Bouwen en Wonen zal aandacht gevraagd worden voor het Nederlandse gezin in al zijn facetten: kerkelijk leven, hygiëne, sport, woninginrichting, ge zondheidszorg, verenigingsleven, enz., die de buitenlander ee indruk zullen geven hoe de Nederlander leeft en woont. Dat de moderne woningbouw hierbij een belangrijke rol speelt, is vanzelfsprekend. Vooral voor het buitenland. Hoewel het moeilijk is dit in cijfers weer te geven, mag verwacht wor den, dat het buitenland voor deze Na tionale Energie Manifestatie grote be langstelling tonen zal. Er worden plannen ontworpen voor doeltref fende propaganda over de gehele wereld. De organisatoren zullen bo vendien niets nalaten om het de bui tenlandse bezoekers zo aa/ngenaam mogelijk te maken, o.a. door goedp verbindingen met andere steden en delen van ons land, aangezien de Rotterdamse hotels onmogelijk alle bezoekers kunnen opvangen. De ver wachte buitenlanders zullen trouwens meer willen zien dan alleen de E.55, behalve de bekende touristen-plaat- sen als Marken en Volendam zullen ongetwijfeld een bezoek willen brengen aan de Zuiderzeewerken, het rampgebied, Amsterdam, Den Haag, enz. Zo kan deze manifestatie ook van groot belang worden voor de ge hele Nederlandse tourlsten-industrie, temeer daar de E.55 honderd dagen duren zal van half Mei tot eind Augustus 1955. Er rest de organisato ren nog anderhalf jaar om alles voor te bereiden. Nog veel vraagtekens. Het ligt ook in de bedoeling het Nederlandse onderwijs in al zijn scha keringen bij de manifestatie te be trekken. Hoe precies, is echter nog niet bekend. Er zijn trouwens nog meer vraagtekens, o.a. met betrek king tot de wijze waarop de indus trie wordt ingeschakeld, individueel of collectief. Het schijnt in de be doeling te liggen zo weinig mogelijk bedrijven en zoveel mogehjk bedrijfs takken te laten optreden, zodat de E.55 zich ook in dit opzicht onder scheidt van een normale jaarbeurs. Veel wilden de heren van de werk groep ons er echter nog niet over zeggen. In afwachting van nadere gegevens kunnen we echter thans reeds wel vaststellen, dat hier een belangrijk project op tafel gelegd is, dat goed uitgevoerd de naam van Nederland op economisch terrein over de gehele wereld veel goed kan doen. Vol be langstelling mogen daarom nadere berichten worden afgewacht. Hard werken eist veel energie Het verdient dus aanbeveling, wanneer U veel werk moet ver zetten, om Uw lichamelijke en geestelijke weerstand te verho gen. Dit kunt U bereiken door regelmatig VITAMINE GIST- VLOKKEN te gebruiken, die U op peil houden. Want VITAMINE GISTVLOK KEN bevatten het gehele in gist aanwezige natuurlijke vitamine B complex, alsmede een hoog percentage eiwit. Het zijn deze stoffen, die Uw lichamelijke en. geestelijke energie bevorderen. VITAMINE GISTVLOKKEN zijn een product van de Koninklijke Nederlandsche Gist- en Spiritus- i'oriek N.V. Verkrijgbaar in Apotheek en Drogisterij. 9560 (Advertentie). DR. SCHOUTEN «GROOT OFFICIER" De regering en Tweede Kamer hebben giste ren de voor zitter van de anti-revolution- naire fractie, dr. J. Schou ten, een harte lijke en welge meende huldi ging bereid in verband met het feit, dat Deze huldiging vond haar hoogte punt in de mededeling van de minis ter-president, dr. Drees, dat H.M. de Koningin de jubilaris bij bevorde ring heeft benoemd tot groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau. Vele ministers en Kamerleden wa ren voor deze korte, maar feestelijke bijeenkomst in het Kamergebouw sa mengekomen. Met hartelijke waardering gewaag de de minister-president van het vele werk, dat dr. Schouten naast zijn parlementaire arbeid verricht ten dienste van heel ons volk en aan zijn moedige houding in de donkere be zettingsjaren. Dr. Kortenhorst, de voorzitter van de Kamer, noemde de jubilaris een sieraad van het parlement en hij huldigde hem als een parlementariër in merg en been, in geest en in vlees en bloed. De president had nagegaan, dat dr. Schouten het achtste Kamer lid sinds 1877 is, dat een dergelijke staat van dienst heeft bereikt. Slechts één Kamerlid, generaad Duymaer van Twist, heeft hem tot nu toe met een i lidmaatschap van 45 jaren verre overtroffen. Dr. Schouten zeide in zijn dank woord: „Ik houd me aanbevolen voor uw aller vriendschap, vooral als we strijd moeten voeren. Strijd is nodig en ook vaak goed. Strijd kan de no bele gevoelens in de mens en in de volkeren opwekken, wanneer die strijd niet persoonlijk wordt en wan neer men gaaf en eerlijk blijft". Het echtjaar Jurgens-Doppen te Walderdorp zal op 27 Oct. 65 jaar getrouwd zijn. Zij hebben altijd ge lijk opgewerkt, want ze zijn beide 85 jaar. Enkele dagen geleden heeft een der Tweede Kamerleden vragen aan de minister van Oorlog gesteld om trent het deelnemen van manschap pen der Nationale Reserve aan de opnamen van de Amerikaanse film ,.The truth and the brave", die korte tijd terug in Maastricht verfilmd werden. Het Kamerlid had vernomen, dat de commandanten, die de manschap pen toestemming voor dit optreden gegeven hadden, ter verantwoording waren geroepen, daar de minister het een militair onwaardig achtte op te treden voor de film. Het Ka merlid had toen, verwijzende naar de houding van de Engelse regering, die militairen wel toestemming geeft om in uniform en gewapend aan filmop namen mede te werken, de minis ter gevraagd of het niet wenselijk is, dat de regering een meer soepele houding in dergelijke gevallen aan neemt. De minister van Oorlog heeft op deze vragen thans geantwoord. De minister ontkent, dat de com mandanten ter verantwoording zijn geroepen, maar blijft op het stand punt staan, dat het beneden de waardigheid van een militair is om als militair tegen beloning in een film mee te spelen. Hiermede wil de minister niet zeggen, dat hij een militair onwaardig vindt om als zo danig in een film mee te spelen, maar de minister meent, dat de be trokken filmmaatschappijen, wan neer zij een militaire scène moeten opnemen, contact op dienen te ne men met de bevoegde autoriteiten, die dan troepen ter beschikking zul len kunnen stellen. De militairen spelen dan, zonder vergoeding, in hun diensttijd. Heb- spijt de minister indien het Engelse standpunt afwijkend aan het zijne zou zijn, maar dit weerhoudt hem er niet van, bij zijn mening te blijven. Over de eventuele toekomstige me dewerking aan een film, zegt de mi nister, dat hij momenteel geen nood zaak aanwezig ziet om deze uit te breiden. Hij heeft bij de bedoelde filmopnamen uniformen en wapenen in bruikleen verstrekt en dat lijkt de bewindsman voldoende. DE AANSTAANDE LOONSVERHOGING EN DE LANDBOUW. In de algemene vergadering van de kring Overijssel van de A.B.T.B. (Aartsdiocesane boeren- en tuinders- bond) welke in Almelo werd gehou den, is een voorstel aan de orde geko men om de aanstaande loonsverho ging van 5 pet. door te berekenen in de richtprijzen. Naar aanleiding van dit voorstel bepleitte de secre taris van het kringbestuur, het lid van de Tweede Kamer, de heer B. A. A. Engelbertink uit Oldenzaal het handhaven van hogere lonen in de landbouw, opdat niet de toestand van voor de oorlog terugkeert, toen de landbouwproducten vrijwel niets op brachten en de boeren weinig inkom sten hadden. Doorberekening van loonsverhoging kan alleen geschie den voor die producten, waarvoor richtprijzen zijn vastgesteld en niet voor die producten, waarvoor inter nationale prijzen bestaan, aldus spre ker. Voorts werd in deze kring-ver gadering aandacht gevraagd voor de dalende graanprijzen. KREOFLAVON voorkomt en geneest Geen snoepie, maar'I heipt ^0 tabletten 75* (Advertentie) ADENAUER SPREEKT OP K.V.P.-CONGRES De West-Duitse Bondskanselier, dr. dr. Adenauer, heeft zich in principe bereid verklaard op de Zaterdag avond van het Partijcongres, dat op 7 en 8 November a.s. te Utrecht plaats vindt, een korte rede uit te spreken. Voor dit congres zijn ook delegaties uitgenodigd van de zuster partijen in het buitenland t.w. de Christelijke Volkspartij in België, de Parti Chrétien Social Luxembour- geois, de Oesterreichische Volkspar tei, de Mouvement Républicain Popu laire in Frankrijk, de Democrazia Christiana in Italië, de Schweizeri- sche Konservatieve Volkspartei, de Christlich Demokratische Union in Duitsland en de Christliche Volkspar tei des Saarlandes. Het aantal deelnemers aan het Congres heeft de 1500 personen thans overschreden, waarmede de grote vergaderzaal van Gebouw Ti- voli tot de laatste plaats is bezet. Ontdekking van ds. Zandt De Tweede Kamer heeft de alge mene beraadslagingen over de Rijks begroting 1954 voortgezet. De heer GORTZAK (Comm.) zet zijn rede voort. De communist acht de motie-Romme, evenals de heer Hofstra, verwerpelijk. Hij hoopt dat de regering deze motie zal verwer pen en dat P.v.d.A. en N.V.V. niet opnieuw onder het juk van Romme gebukt zullen gaan. De heer Burger heeft volgens spreker voorzichtig met de gedachte aan oppositie ge speeld. Als de heer Burger realist is, dan dient hij thans in te zien, dat communisten en socialisten samen moeten gaan om een onoverwinne lijk blok te vormen tegen de reactie. Net tevreden Je heer "WELTER (K.N.P.) is evenwel nog niet tevreden met de voorgestelde belastingverlagingen. Er is nu een bres geslagen in het, naar spreker meent, zuiver socialistisch belastingsysteem. De minister zegt, aan het eind van .zijn latijn te zijn gekomen met deze verlagingen. Het blijkt dus, dat deze kleine concessie het enige is, waartoe de P.v.d.A. be reid is om tegemoet te komen aan de andere partijen in het Kabinet. Dat bewijst, dat de P.v.d.A. op de „Weg terug naar de Vrijheid'' niet op de „Weg naar de Vrijheid" slechts een blok aan het been van de andere partijen is. Dit belasting stelsel blijkt niet te passen in het huidige maatschappelijk bestel. Over de motie-Romme zegt de heer Weiter zich af te vragen, of daarmee niet het voornemen van de regering wordt doorkruist. Zou niet beter even kunnen worden afge wacht, waarmee de regering komt? Met belangstelling wacht spreker het antwoord van de regering af op het min of meer pikant initiatief van de heer Romme. De K.N.P.-leider zegt, dat een groot gevaar ligt in het ongebreideld enthousiasme voor de Europese Ge meenschap. In de laatste jaren zijn de mid dengroepen zo in de knel geraakt, dat zij in hun bestaan bedreigd wor den. Spreker vraagt de steun van de regering in dit verband. De heer Weiter vraagt de rege ring of het niet tijd wordt, alle po litieke delinquenten voorzover zij zich niet hebben schuldig gemaakt aan commerciële delicten, de vrij heid te hergeven. Spreker klaagt dat van de zijde van het departement van Financiën niet voldoende gegevens worden verstrekt. Het moet voor dat depar tement mogelijk zijn, om bijvoor beeld gegevens over de stand der belastingen bekend te maken. Vele belastingplichtigen zijn thans-ver plicht om hun fortuin te liquideren ten einde hun inkomstenbelasting te kunnen betalen. De binnenlandse afzet is volgens spreker van doorslaggevende bete kenis voor de industrialisatie. Alle pogingen van de regering dienen dus gericht te zijn op vergroting van de binnenlandse afzet en dus verrui ming van de koopkracht. Dit laatste zal bereikt dienen te worden door verlaging der belastin gen. Ten aanzien van de export zegt de heer Weiter, dat deze regering blijk geeft van een teveel aan moraal. Hij wijst op de agressieve geest van .catch as catch can", die in het bui tenland in dit opzicht bestaat. De heer REUTER (C.P.N.) zegt, dat zijn fractie terecht zich tegen het wetsontwerp tot huurverhoging heeft verklaard. Deze verhoging zou immers ten goede komen aan de huiseigenaren, die zich toch niets van het onderhoud der huizen aan trekken. Spanningen bij de huurders De heer VAN VLIET (K.V.P.) zegt, met de regering eens te zijn, dat compensatie moet worden gege ven voor de huurverhoging. Het is zaak om na te gaan, of deze com pensaties voldoende zullen zijn. De „achtergebleven groepen'* mo gen niet bij deze maatregelen wor den uitgesloten van de compensatie regeling. Ook dringt spr. er op aan, dat voor enige categorieën, als bijvoorbeeld de particulier gepensionneerden, die juist niet in aanmerking komen voor een uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening, zoveel mo gelijk zal worden gedaan, bijvoor beeld door een desbetrefende norm in de Noodwet te verhogen. Spr. dringt opnieuw aan op een nota over het huurbeleid ten behoe ve van de Kamer. De heer Van Vliet voorziet span ningen, nu de huurders zullen ver wachten, dat hun woningen worden opgeknapt en de verhuurders daar voor nog niet de middelen hebben. Woningzeden De heer BOMMER (P.v.d.A.) zegt voorstander te zijn van de huurver hoging. Men kan nu eenmaal niet dure woningen bouwen en tegelijk lage huren handhaven. Nader voor stel tot vuurverhoging zal evenwel niet blindelings worden aanvaard. Hoe gaat het met de verhoging voor die werknemers, die niet onder een collectieve arbeidsovereenkomst vallen. Evenals de heer Romme wil spreker deze vraag gaarne aan de regering voorleggen. Een van de meest fatale gevolgen van de woningnood is volgens de heer Bommer, de daling van de woon- zeden. Vele gegadigden schrikken van de hoge huurprijzen en blijven in de oude woning. Hij vraagt de Kamer bij een afzonderlijke nota over deze feiten nader in te lichten. VRIJHEID. De heer CORNELLSSEN (WD) zegt, dat de middenstand bij de voor gestelde maatregelen het gevoel hééft, dat niet voldoende aandacht aan haar belangen wordt besteed. Spr. meent, dat de meerderheid van de midden stand geen sanering van de huidige toestand wenst door wettelijke rege lingen. De middenstand heeft slechts behoefte aan vrijheid. Iedere poging tot nivellering zal de VVD-fractie be strijden. GEBONDEN VRIJHEID. De heer KIKKERT (CH) meent in verband met de loonrondecijfers dat de regering wel een weinig te veel haast heeft gehad. Ook de werkge versorganisaties willen een geheel vrije loonvorming. Men moet zich aanpassen aan de gewijzigde omstan digheden en de klok niet terug zet ten. De verantwoordelijkheid ligt volgens spreker bij de werkgevers- en werknemersorganisaties, doch ook bij de overheid. Spreker zegt geen voorstander te zijn van vrije loonvorming. Hij is voor een gebonden vrijheid. Ds. ZANDT (SGP) zegt, nooit te kunnen meewerken aan het interna tionalisme. Met de zeden gaat het in ons volk bergafwaarts. Misdaden zijn daarbij aan de orde van de dag. Bovendien wordt de verroomsing van ons land de hand gewerkt. Zelfs in 1949 is een bankbiljet uitgegeven, waarop een in 397 overleden bisschop voor komt, die door Rome als de grootste Westeuropese bisschop wordt be schouwd. Men had op dit bankbiljet van 25 gulden even goed de beelte nis van Calvijn, Maarten Luther of Jan de Bakker, die in Den Haag op een houtmijt is omgebracht, kunnen aanbrengen. Spreker vraagt of de re gering dit bankbiljet, dat bij duizen den misnoegen heeft gewekt, zo spoedig mogelijk wil intrekken. Op een bankbiljet hoeft geen Roomse propaganda te worden gemaakt. Over de motie-Romme wenst spr. zich uit tijdsgebrek, niet uit te laten. De voorzitter merkt op, dat spre ker nog 24 minuten heeft. Spreker zegt, dat de woningbouw krachtig bevorderd dient te worden. De huurprijs der woningen is te hoog. Kan er niet goedkoper gebouwd worden? De diepere oorzaak in ons land is gelegen in de miskenning van God. ie minister-president, de heer DREES, zegt, dat de algemene be schouwingen een ander karakter dra gen dan in voorafgaande jaren. De beschouwingen hebben een grote omvang en de regering zal dan ook niet alleen bij monde van de minis ter-president en de minister van Financiën antwoorden, doch ook zul len andere ministers het woord voe ren. Dit zal gaarne op Dinsdag aan staande geschieden. De vergadering wordt om 22.15 uur gesloten. Held op sokken Zondagnacht drong iemand het huis van de directeur van de HBS te Boxmeer binnen, niet zozeer om zich geestelijk dan wel materieel te ver rijken. Om de insluiping te vervol maken trok hij zijn schoenen uit en bond deze zolang achter op zijn fiets, die hij tegen de pui zette. Zijn pad ging echter niet over rozen, meer over de doornen daarvan. Ter wijl hij zich binnen bevond kwam er namelijk een agent langs, die de fiets, welke niet op slot stond, uit plichtsbesef meenam. Toen de inbreker ,900 gulden rij ker geworden, het huis verliet, be merkte hij, dat 'zijn vervoersmoge- lijkheid verdwenen was. Onze held op sokken klom toen, onraad ver moedend, in de koffer van een auto. De eigenaar kwam echter pas enige uren later en reed zijn „zwaar" vrachtje naar een garage in Haps. Eerst toen alles rustig was kwam de inbreker uit z'n benarde positie te voorschijn. Hij stal vervolgens een fiets en reed daarmee de volgende dag naar Mill om er schoenen en andere zaken te kopen. Inmiddels hadden zijn familieleden, bezorgd geworden door zijn lange uitblijven, de politie Opgebeld. Deze zat dankbaar en vol medeleven de dief, bij zijn late thuiskomst,, op te wachten. Ilij had nog 600 gulden en een paar nieuwe schoenen over. Het Rijk kleedt hem verder. DE SPIJKER WERD NIET BEWEZEN! Nadat de vorige week voor de krijgsraad te Arnhem tegen een ka pitein, die een dienstspijker in zijn privé-keukenstoel liet slaan en meer van dergelij/ke niet te tolereren overtredingen beging, een gevange nisstraf van 3 maanden werd geëist plus ontslag uit de militaire dienst, is de krijgsraad gisteren met een milder vonnis uit de bus gekomen. Het was weer een heel ingewikkel de zaak. Een leger-smid werd als getuige gehoord en deze beweerde, dat hij wel eens kleine voorwerpjes voor de kapitein vervaardigd had, die gedeeltelijk voor de dienst maar ook wel voor de kapitein zelf be stemd waren. De moeilijkheid school nu in het feit, van wie de materialen waren, waarmede deze nijverheid bedreven was. De smid vertelde over oude hui zen, waarvan hij een zonnewijzer ensierduifjes vervaardigd had. De smid wist niet precies, van wie de materialen waren, het was hem alleen bekend, dat zij van eqn ver zameling schroot afkomstig waren. De kapitein wist heel zeker, dat het geen rijkseigendom was geweest en dat de overtreding dus feitelijk al leen zat in het feit, dat de smid tij dens diensttijd zo nu en dan eens een karweitje opgeknapt had, waar mede het belang van het vaderland niet direct gediend is. De auditeur-militair bleef bij de gestelde eis van 3 maanden gevan genisstraf en ontslag uit de militaire dienst, maar de president vond deze straf toch een beetje te kras. Hij achtte verschillende punten van de ten laste legging niet bewezen, an dere punten konden best krijgstuch- telijk afgedaan worden en zo bleven er slechts enkele kleinere gevalle tjes over, waarvoor de president een voorwaardelijke straf van één maand oplegde, benevens een onvoorwaar delijke boete van honderd gulden, hetgeen de spijker en de sierduifjes ongetwijfeld voor de kapitein vrij kostbaar gemaakt zullen hebben. Driemaal 14.57.11 uur Bankstel wordt verloot Op welk tijdstip tot in seconden precies zullen de wielen van de KL M-Liftmater „Dr ir Damme" bij de thuiskomst de landingsbaan van Schiphol raken? Dat was de prijsvraag, die de Ne derlandse stichting voor het gebrek kige kind Mytylstichting te Am sterdam ten bate van het verlamde kind had uitgeschreven. Zowaar zijn er onder de circa 5000 inzenders drie, die het tqdstip op de kop af hebben geraden. In het log boek van gezagvoerder Han Kooper was vermeld: 14 uur 57 minuten 11 seconden. Dit zelfde tijdstip stond op drie der ingezonden briefkaarten, waarvan twee uit Den Haag en een uituit Aarle Rixtel, vermeld. Het resultaat zal dus zijn, dat de hoofdprijs, een bijzonder soort bank stel, tussen dit drietal zal moeten worden verloot. M. H. Damme" die zojuist van zijn succesvolle vlucht in de Londen- Christchurch-race in Nederland is te ruggekeerd, zal reeds op 25 Octo ber a.s. zijn normale diensten als vrachtvliegtuig op de Amsterdam New-York lijn hervatten. Op deze eerste vlucht naar Ame rika zal de Liftmaster ih Londen ze ven Engelse renpaarden ophalen. Deze dieren zijn allen afstammelin gen van beroemde Engelse renpaar den. Op 5 November a.s. zal de Lift master wederom naar de Verenigde Staten vertrekken, ditmaal voor het houden van een introductietour langs zes Amerikaanse steden, n.l. Phila delphia, Chicago, Cleveland. Detroit, Richmond en New York, waar ter gelegenheid van deze vlucht een „Friendship with Holland Day" zal worden georganiseerd. In elk van de ze Amerikaanse steden zal de Lift master, tot nu toe het enige en groot ste vrachtvliegtuig in geregelde dienst, aan de Amerikaanse expedi teurs en pers worden geïntroduceerd. In het interieur van de Liftmaster zal ter gelegenheid hiervan een kleine expositie worden ingericht, welke de snelle ontwikkeling van het lucht- vrachtvervoer in beeld brengt en welke Nederlandse producten zal to nen, die veelvuldig door de lucht worden vervoerd. Zes K.L.M.-vrachtdeskundigen uit de voornaamste Europese landen zul len deze reis door de Verenigde Sta ten meemaken ten einde persoonlijke contacten aan te knopen met expedi teurs in de States. De gezagvoerder het ligt in de bedoeling, dat de vlieger H. H. A. Kuoper, winnaar van de handicap- race, de vlucht zal uitvoeren zal tijdens deze vlucht geschenken van de burgemeesters van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam Utrecht en Eindhoven aan hun Amerikaanse col lega's aanbieden. 101 jaar hoopt a.s. Zondag de weduwe A. Boven-Negen te Oost- wold, te worden. Deze dame schijnt voor haar leeftijd nog zeer kras tr- zijn.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7