RIJNSTREEK Boskoops financiële toestand is nog verre van rooskleurig Christelijk Humanisme is slechts een bepaalde beleving van 't Christendom Rijksgarantie voor medisch- psychologische kinderkliniek Eerst de meteoriet en later de mop van drie militairen in Rijpwetering OCTOBER 1953 Ut LtlUth UJUKAN'l EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RITN STICHTING VOOR BEHEER AVIFAUNA? Binnenkort is een voorstel var» B. en W. van Alphen aan den Rijn aan de gemeenteraad te verwachten om een stichting te vormen waaraan het beheer van Avifauna zal worden toe vertrouwd. Aangezien B. en W. zich op het standpunt stellen dat de stichting een zuiver plaatselijk karakter moet dra gen, zal aan de gemeenteraad worden voorgesteld daarin behalve een wet houder, drie raadsleden en drie per sonen uit verschillende groeperingen der bevolking zitting te doen nemen. Wethouder C. M. Deerenberg zou als voorzitter van het stichtingsbestuur optreden. Voor de functie van direc teur van Avifauna zou de heer J. H. Noordzij, die tijdens het vroegere be heer al aan Avifauna 'was verbonden en na de overname van het vogelpark door de gemeente tijdelijk werd be last met de verzorging van de leven de have, ernstig in aanmerking ko men. VOGELTJES STIERVEN AAN KOLENDAMPVERGIFTIGING De bekende internationale vogel- deskundige, de heer J. H. Noordzij, die te Alphen aan den Rijn een van zijn woonvertrekken had ingericht voor het houden en kweken van zeldzame vogels, kwam gistermor gen tot de zeer onaangename ont dekking, dat niet minder dan 26 van zijn zeldzaamste vogels in die ka mer aan kolendamp zijn gestorven. Het gezin Noordzij heeft van de giftige gassen gelukkig geen nadeel ondervonden. Contactavond K.A.B. Donder dagavond werd in de St. Josephzaal de eerste contact-avond gehouden van de K.A.B. van dit seizoen. Ter inleiding sprak de heer Jaarsma, penningm. van de Diocesane K.A.B over de ongevallen- en ziektewet. Daarna leidde de voorz. van de pl. afd. de heer A. F. Ruijssenaars het gezellige gedeelte van de avond, dat bestond in prijs-kaarten, -sjoelen en -biljarten. Politieman botste tegen auto. De politieman N. v. d. W., die Don derdagavond omstreeks 18.45 uur uit de richting Zwammerdam huiswaarts keerde, botste ter hoogte van de asphalteerinrichting „Nooitgedacht" met zijn motor op een voor hem rij dende auto, waarvan de bestuurder, de heer A. v. d. D. te Alphen a. d. Rijn vrij plotseling het erf van ge noemde fabriek opzwenkte. De heer v. d. W-, kwam te vallen en liep een bloeduitstorting op aan de rechter voet. Zowel motor als auto werden beschadigd. Meterlichter. Ten nadele van een bewoonster van de H oftstraat wer den 11 zilveren guldens uit de elec- triciteitsmeter gelicht. Terzake hier van heeft de politie proces-verbaal opgemaakt tegen een inwoner, die het feit heeft bekend. LANGERAAR R.K. Middenstandsver. Onder voorzitterschap van de heer A. Hoo- gervorst vergaderde de R.K, Midden standsver. St. Joseph in café Hoo- gendijk. Spr. wees op de belangrijke besprekingen in de Tweede Kamer die zo nauw met de middenstandsbe. langen verbonden zijn. De belas tingvraagstukken en de meer noemde vrijere loonvorming. Spr. hoopte, dc*t de vertegenwoordigers een goed gehoor mogen vinden voor de Middenstand. Met voldoening sprak de voorz. nog over de Midden- standsbeurs, welke voor enige tijd werd gehouden. Het is een groot suc ces geweest en velen hebben er di rect van geprofiteerd en ook heel ve len profiteren er nog van. Alle standhouders waren zeer tevreden de Ter Aarse middenstand heeft laten zien waartoe zij in staat is. Ook werd nog aandacht gewijd aan een statis tiek, waaruit blijkt dat in twee jaar tijds ƒ49.771.000 meer aan het be- drijfslevèn is onttrokken dan door de wet is toegestaan door het overtref fen van de inkomsten voor de kinder bijslagregeling boven de uitgaven. Bij de ingekomen stukken werd een Bondscirculaire behandeld. Hier in werd aandacht gevraagd voor het weer op gang brengen van de actie voor het altaar in de St. Bavo. Ver der werd nog aandacht besteed aan de belasting op extra bedrijfswinst. De agenda voor de Centrale Raads vergadering op 3 Nov. te Amsterdam werd vervolgens aan de orde gesteld. De verschillende voorstellen der afde lingen, voorzien van een prae-advies var het Hoofdbestuur werden ter kennis van de vergadering gebracht. Kapelaan Saers, geest, adv.,sprak vervolgens over de levensvreugde in het werk of beroep. Bij de rondvraag kwamen enkele punten ter sprake, o.a. werd geïnfor meerd of er belangstelling zou be staan voor een St. Nicolaas-actie, maar men kwam niet tot een be sluit. NIEUWVEEN Afsluiting Rijweg. De Provin ciale weg langs de Amstel tussen Vrouwenakker en Tolhuis is met in gang van heden wegens herstel werkzaamheden voor onbepaalde tijd voor doorgaand verkeer gesloten. NIEUWKOOP Geboren: Jan, zn van L. J. Kra nenburg en W. Hunink; Petronella je" van Jay Tobias. We kunnen wel zeggen, dat de opvoering van dit vrolijke stuk een éclatant succes is geworden. Was de aanloop wat stroef, al zeer spoedig was over de plankenkoorts heen en de spelers en speelsters wisten de aandacht van de zaal te boeien. Het verhaal kan het gemakkelijkst worden omschre ven als een moderne versie van het bekende sprookje Assepoester. De verlossing uit de moeilijkheden kwam thans echter niet van een verliefde koningszoon, doch, door middel van een grote erfenis. Deden alle spelers hun best, toch kunnen we niet nalaten op te merken, dat vooral de rol van Rosa Higgins op buitengewoon goede wijze werd ver tolkt. Deze speelster legde een over gave en een enthousiasme aan de die ieders bewondering gramma in de zaal van Café Bakker. In „Vader Landman", zoals het stuk heette, werd de titelrol, die van Va der Landman, vertolkt door de heer P. Wortman, die tegelijk zijn 30-ja- rig jubileum vierde als amateur-to- neel-artist. En hij deed het weer' voortreffelijk. Ook de medespelers voelden zich blijkbaar in hun rollen goed thuis en zo werd het geheel een goede vertoning. Al had het stuk een zeer goede strekking: voor kin deroren was het zeer zeker niet ge schikt en de voorz., de heer J. Wol vers, kon dan ook in zijn slotwoor den niet nalaten de door de geeste lijke adviseur gestelde leeftijdsgrens nog eens te onderstrepen. Het is een taak van de ouders hun jeugdige kinderen ervan terug te houden dit stuk te gaan zien en horen. De leef tijdsgrens is werkelijk niet te hoog gesteld. Overigens is een gang naar de volgende opvoering zeer aan te bevelen. Voorts komt het ons voor, dat de regisseur met het hem ter beschik- dwong. Zeer veel plezier was ook te I kinS staande spelersmateriaal rustig beleven aan de rol van de snoep'lus-1 een Paar trapjes hoger mag grijpen, tige Angelina. Ook dan kan hij van succes verze- Na afloop was er een gezellig sa- - -■ - Na afloop en ook onder de pauze al zorgde het groepje eigen muzi kanten van de K.A.B. voor een pret tig stukje muziek Met een dansje en een gezellig praatje werd de avond besloten. De leden en donateurs aan wie deze avond gratis werd aai boden, zullen zeer zeker tevreden DTIPWFTRDVNirc huiswaarts zijn gekeerd. Dat kan ook r.KiiNu gezegd worden van de spelers en het K.A.B.-winterprogramma begon- bestuur, want de opkomst der geno- nen. Donderdagavond startte de digden was zeer groot en aan de no- toneelgroep van de K.A.B. met de dige aandacht heeft het niet ontbro- eerste uitvoeringen het winterpro-1 ken. menzijn en konden de liefhebbers nog een dansje maken. Tussen de bedrijven zorgde het kwartet Co de Jong voor een aangename afwisse ling. In de pauze werd een verloting gehouden, waaraan vele mooie prij zen waren verbonden. OUDE WETERING Feestavond Weteringse Boys. De voetbalvereniging hield haar jaarlijkse feestavond in Hotel „Het Wapen van Alkemade". Na het wel komstwoord door de voorz., de heer Chr. Beuk, werd opgevoerd het Amerikaanse blijspel „Sproetenkop- Jan Zaal. Het is verre van .een rooskleurige begroting, die B. en W. van Boskoop de gemeenteraad hebben aangebo den. Het tekort op de gewone dienst geeft een bedrag van ƒ133.000,— te zien en dit cijfer wordt nog somber der als in aanmerking wordt geno men, dat ook de andere cijfers geens zins optimistisch kunnen worden ge noemd. Voorts wordt de maat boor devol gemaakt, omdat volgens B. en W. enige kapitaalswerken niet langer op de lange baan kunnen worden ge schoven. De gewone uitgaven bedra gen volgens de raming ƒ1.006.010, inkomsten zullen geraamd, 133.000,minder bedragen. De uitgaven, aldus B. en W. wor den van jaar tot jaar hoger, terwijl de inkomsten in 1953 naar bereke ning met 17.(XM},dalen. De tekor- ten-cijfers over de jaren 1952, 1953 en 1954 spreken voor zichzelf, deze werden resp. geraamd op 18.000, 45.000,en f 133.000,Om uit de moeilijkheden te komen zullen, aldus het college, hogere rijksuitkeringen oplossing moeten brengen. Hoewel B. en W. de dringende noodzaak inzien van een nieuw Tehuis voor Ouden van Dagen, alsmede een pieuw bad huis, komen deze niet op de begro ting voor. De toenemende schuld brengt van zelfsprekend hogere lasten met zich mede door rentebetaling en aflossing. Deze lasten worden voor 1954 ge raamd op 333.000,— dit is ongeveer 40.000,meer dan 1953. .Deze ho gere uitgaven worden voor het me rendeel opgeslokt door de straten en wegen, dit zijn Boskoops grootste zorgenkinderen. Het moeras waarop de gemeente als het ware drijft, is oorzaak dat jaarlijks een paar ton nen gelds nodig zijn om de wegen begaanbaar te houden. Het enige goede aldus B. en W. wat daar tegen over staat is, dat de drijvende grond het bestaan Van het overgroot ge deelte van de gemeente waarborgt, meer nog, de boomkwekerij versohaft niet alleen brood aan de ingezetenen doch ook aan velen buiten haar grenzen. Voor wat betreft de uit te voeren werken in 1954 zijn B. en W. voor nemens credieten aan te vragen voor meerdere grote werken, t.w. verbou wing van de Rozenlaanschool; ver betering van Reyerskoop v.a. De Ro- zenlaan tot de R.K. Kerk; vernieu wing van de Bulkse en Zuid wij kse brug. De grenswijziging, aldus B. en W., is een aangelegenheid, waarmede wij nog geen rekening kunnen houden en over de meei dan hoogstnoodzake lijke woningbouw worden geen defi nitieve plannen ontvouwd. Een licht punt in het duister is, dat de nieuwe electriciteits-tarieven met ingang van 1954 in werking treden. De verhoging der Rijksuitkeringen is de enige mogelijkheid tot verbete ring van de financiële positie aldus B. en W. tot de raad. Als men weet dat in Nederland van alle gemeen ten tezamen belastingen worden ge heven en deze vervolgens op grond van bepaalde normen over de ver schillende gemeenten worden ver deeld, is het wel te betreuren, dat lasten wegens onderhoud van straten en wegen buiten beschouwing wor den gelaten. Vooral voor Boskoop met zijn dure straten en wegen is deze regeling fnuikend te noemen. De enige hoop die het college koestert om de be groting in evenwicht te krijgen is, een gunstige beslissing op het inge diende verzoek om verhoging van 't aandeel der gemeente Boskoop in de belasting-opbrengst. Geboren: Adriana Clazina dr van P. H. de Bruin en J. Lok; Agatha Maria, dr van A. L. van Vliet en A. C. M. Nederend; Jan Cornelis, zn van P. van der Wilt en C. F. A. Huls man; Jacoba Johanna, dr van J. J. van der Louw en E. P. Zevenhoven. Ondertrouwd: Maarten Spaarga ren 27 jr en Dirkje Vrolijk 23 jr; Leonardus Maria van Lint, 33 jr en Francina Josephina Redegeld 31 jr; Dirk Koenekoop 26 jr en Beatrix Loef 26 jr; Hendrik Arie van Tol 45 jr en Jansje de Jong 35 jr; Leen- dert Boers 27 jr en Catharina van Tol 24 jr. Getrouwd: Jaques van Helden 25 jr. en Theresia Cornelia Verleun 20 jr; Jan Hoogendoorn 31 jr en Maria! Ada Sepers 28 jr. Dr. Mod, van Straaten O.E.S.A.* Inauguratie van nieuwe leden bij R. K. Stud. ver. St Augustinus" In het groot auditorium van de Leidse Universiteit heeft gisteren middag op plechtige wijze de inaugu ratie plaats gehad van de nieuwe le den van de R.K. Studentenvereniging „Sanctus Augustinus". Het openingswoord op de daartoe belegde buitengewone algemene le denvergadering werd gesproken door de praeses van de vereniging de heer R. Gonsalves, die de aandacht vestig de op het gebrek aan wetenschappe lijke belangstelling. Velen zien in de universitaire opleiding slechts een ge makkelijke aanloop tot het verwer ven van een goede maatschappelijke positie. De vereniging rekent het zich tot een belangrijke taak de weten schappelijke belangstelling te stimu leren. Spreker deelde voorts mede, dat het initiatief reeds genomen is om te komen tot de oprichting van een Pax Romana-kring, waarin gesproken kan worden over de problemen, wel ke samenhangen met het vervagen van de nationale grenzen door de in tegratie-gedachte. Hoewel de vereniging de Civitas een warm hart toedraagt, meende de heer Gonsalves toch te moeten wij zen op het feit dac vele mannelijke studenten geen lid zijn van het L.S. C. Er is in zekere zin een culturele kloof door milieu-verschillen en an dere sociale factoren, waardoor wij ziging nodig blijkt in de structuur en mentaliteit van het L.S.C. Christelijk Humanisme. Na de inauguratie sprak dr. Mod. van Straaten O.E.S.A. over Chris telijk Humanisme. In het eerste ge deelte van zijn betoog behandelde spreker de geschiedenis van het Hu- manisme tot in onze dagen, waarin wij het kennen als een levensge- schouwing, die God wel niet positief uitsluit, maar in haar denken geen plaats voor Hem laat. Het beoogt de hoogste menselijke levensvolheid en levensschoonheid. De harmonische ontplooiing van de persoonlijkheid zonder afstand te nemen van de ge meenschap. Het Christelijk Humanisme, aldus .-pieker, kan men uiteraard nooit ver staan in de mensmiddelpuntige zin. De twee wereldoorlogen, die vlak achter ons liggen, de dreiging van een derde en .de concentratiekampen houden met de mens. Wij kunnen ons niet onttrekken aan de tendenzen van onze tijd. Het humanisme heeft in vloed op ons gehad. Spreker trachtte vervolgens het begrip Christelijk Humanisme te be naderen vanuit de verhouding tus sen natuur en bovennatuur. De Kerk is een instelling van God en wie lid maat is van de Kerk heeft deel aan het bovennatuurlijke en aan het aard se leven. Men leeft in twee werelden en in het zoeken van een synthese tussen het eeuwige en het tijdelijke is Christelijk Humanisme mogelijk. Men kan het Christelijk Humanis me echter nooit zien als de volheid van het Christendom of de enige wij ze, waarop het Christelijk ideaal kan worden beleefd. Het is slechts een be paalde vorm, die door een bepaalde groep wordt gekozen: een belevings zijn echter logischer wijze oorzaak 1 wijze van het Christendom binnen de geworden, dat men zich is gaan bezig begrenzing van de Christenheid. Leidse stichting vestigt zich in Oegstgeest Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp, houdende machtiging tot het van rijkswege ga randeren van een geldlening ten be hoeve vn het aankopen en inrich ten van een gebouw met terrein be stemd voor de stichting „Medische Psychologische Kinderkliniek!! vestigd te Leiden Aan de memorie van toelichting hierop is het volgen de ontleend: Het bestuur van de stichting „Me- disch-Psychologische Kinderkliniek", gevestigd te Leiden, heeft de Minis- Alle katholieken van Leiden worden morgenavond om half acht op de Burcht verwacht Nog even een herinnering aan de bijeenkomst van morgenavond om half acht, dus niet om acht uur, op de Burchtheuvel waar geheel katholiek Leiden bijeen zal komen om het Rozenhoedje te bidden tot intentie van allen, die in Polen vervolgd worden om hun geloof, zowel de kardinaal als de bisschoppen en de gelovigen. Het moet een waardige en massale protest-demonstratie worden, waaraan duizenden katholieken deelnemen. Laat iedereen alle andere aangelegenheden terzijde zetten en naar Den Burcht komen, jongeren en ouderen, iedereen die maar even kan. Ook de vrouwen worden verwacht; laten zij desnoods met hun buren een afspraak maken over het oppassen van de kinderen. Vanzelfsprekend, dal iedereen zijn kaartavond uit stelt of naar een later uur verzet, zijn bioscoopbezoek opoffert, zijn Zaterdagavond-wandeling overslaat, kortom alles doet om in ieder geval naar Den Burcht te kunnen gaan. Geen enkele katholiek mag zich aan deze demonstratie onttrekken. Allen moeten er van getui gen, dat ook de katholieken van Leiden diep verontwaardigd zijn over de schanddaden, die de communisten in Polen bedrijven tegen onze geloofsgenoten Laat men zich niet afvragen wat zo'n protest helpt; laat men slechts gaan, om door een machtig gebed de Hemel te bestormen en redding te vragen in deze nood. Van steeds meer zijden bereiken ons oproepen tot deelname; de Kath. Sportcentrale van Leiden verzoekt alle leden van de kath. sportverenigingen aan deze meeting deel te nemen. De besturen van de R. K. Volksdans groepen: „De Grote Ronde", „De Hoornpijpers" en „Nieuw Holland" richten eveneens een oproep tot hun leden om aanwezig te zijn. Mo gen duizenden aan deze oproepen gehoor geven! ROELOFARENDSVEEN Katholieke Jongerenbeweging. De pl. afd. van de N.K.J.B. opende het winterprogramma met een zellige avond. Voorz. L. Krijger heette de aalmoezenier en pl.m. 50 leden welkom en zette vervolgens het vastgestelde programma uiteen. Iedere maand zal een avond wor den verzorgd; afwisselend culturele en ontspanningsavonden. Hierna spoorde aalmoezenier, kap. Sikking aan, om het bestuur de volle mede werking te geven, door steeds alle avonden te bezoeken. Secretaris A. Verdel krijgt bij zijn huwelijk en vertrek naar Australië een fraaie asbak met inscriptie aangeboden, als waardering vor het werk, dat hij ge durende 2y> .jaar voor de vereniging heeft gedaan. Medegedeeld werd nog dat er gedurende de winter maanden voor de leden een schaak- en damcompetitie zal worden gehou den. De liefhebbers hiervoor kunnen zich opgeven bij het bestuur. Men bleef nog geruime tijd bijeen voor prijskaarten en brugbiljarten. De prijswinnaars waren: Winnaarsronde: 1 Koos Bakker, Jan Wesselman. 2. Leo v. d. Meer, Cor Hoogenboom. 3. Mart. Bakker, Jaques Klein. 4. S. v. Ruiten, Ant. Klink. Verliezersronde: 1. Har Huigsloot, Herm. Hoogenboom. 2. Karei v. d. Meer, Wim v. Hameren. 3. Ant. Zaal, Het sloeg wel degelijk in Rijpwetering heeft een paar dagen aan sterrenkunde gedaan. De nood zaak daartoe werd geboren, toen mo lenaar C. Borst Zaterdagavond voor het raam van zijn molen stond en eensklaps de duisternis uiteen zag scheuren. Hij zag een felle lichtflits uit de hemel nederdalen, gevolgd door een enorme klap. Die klap, daar kunnen alle Rippers over meepraten. De ruiten stonden te rinkelen! Toen men buiten kwam, was er niets meer te zien. Het enige houvast was de lichtflits, die de molenaar had gezien. Enfin, zo zijn de Rippers Za terdagavond naar hun bed gegaan, diep peinzend over het vreemde voor val, dat zich in hun dorp had afge speeld. Een atoombom was het in ieder geval niet geweest, want de koffie bleek niet radio-actief te zijn geworden. De andere dag ontdekte men een gat van veertig centimeter doorsnee in een weiland bij de Kop- poel en het bleek, dat hier de oplos sing van het mysterie moest worden gezocht. Gelukkig kwam er iemand op een goed idee. De sterrenregen! Daar zat wat in. Waarom zou er geen meteorietje zijn ingeslagen? In de vorige eeuw werden twee van der gelijke inslagen geconstateerd en in 1925 dook er nog een meteoriet bij Ellemeet op Schouwen in de grond. Als een paal boven water. Het stond toen al gauw vast als een paal boven water. De Rip had geluk gehad. De meteoriet was op zijn val door de atmosfeer bijna geheel ver brand en gelukkig slechts als een klein steentje in het weiland bij de Koppoel terecht gekomen. Dergelijke dingen waren wel eens anders afge lopen. In Arizona maakte zo'n be zoeker uit de ruimte eens een gat van 1200 meter middellijn en een diepte van 175 meter. Groot genoeg voor nog een Koppoel. In Siberië werd door een meteoriet een oerbos van 1200 vierkante kilometer ver nield. Enfin, nu het zo'n kleintje was, vond men het toch wel interessant. Alleen wachtmeester Willemse ge loofde niet aan sterren. Hij vond bij het onderzoek een stukje lont en be gon toen meteen lont te ruiken. Mis schien was het kwajongens-werk, dacht hij. En hij nam zijn maatrege len. De sterrenwacht werd echter niet van het voorval in kennis ge steld. Het onderzoek. Toch drongen de geruchten door tot de Leidse hemelbespieders er werd een onderzoek ingesteld. De conclusie was: de geruchten, dat tij dens de jongste „sterrenregen" een meteoorsteen zou zijn neergekomen, zijn van alle grond ontbloot. Wat de lichtflits en het geluid, die destijds wel zijn waargenomen, dan wel zijn geweest, weet men bij de sterren wacht niet met zekerheid te zeggen, al denkt men daar aan een ontploft projectiel b.v. een granaat. By een Donderdag gehouden on derzoek ter plaatse heeft men het kuiltje, waar de meteoorsteen zou zijn ingeslagen, uitgegraven, tot men op het grondwater stuitte. Indien daar werkelijk een meteoorsteen zou zijn gevallen, had men volgens des kundigen van de sterrenwacht onge twijfeld iets moeten vinden Men heeft echter niets vai, een meteoorsteen kunnen ontdekken, doch wel kunnen constateren, dat tijdens het graven gevonden veld- en bakstenen volko men! onbeschadigd waren, hetgeen volgens de Sterrenwacht een belang rijke aanwijzing is, geen geloof aan de geruchten te hechten. De Leidse Sterrenwacht heeft echter nog meer grond om niet aan het neervallen van een meteoorsteen te geloven. Op een aldaar wonende molenaar na heeft niemand een lichtverschijnsel kunnen ontdekken, noch de bewoners van het dorp, noch de duizenden, die tijdens de „sterrenregen" waarnemingen hebben gedaan en dat, terwijl een vallende meteoor een luchtbaan in de lucht beschrijft. Verder hebben verscheidene per sonen medegedeeld, dat het geluid op dat van een ontploffende granaat geleek. Op deze gronden meent men op de Leidse Sterrenwacht dan ook, dat hier geen sprake kan zijn van een vallende meteoorsteen. Een ander licht En nu is er plotseling een ander licht op de zaak gaan schijnen. In „De Vergulden Vos" moet men ge heimzinnig gelachen hebben. Er wa ren daar een paar soldaten geweest, die iets bij zich hadden, wat tot ont ploffing kon worden gebracht. En een boer, die vlak bij de plaats des onheils woont en direct na de klap naar de gezondheidstoestand van zijn vee ging kijken, kwam drie sol daten tegen, die erg veel plezier had den. „De mooiste mop", zeggen de Rip pers, „die we ooit beleefd hebben. Een echte meteoriet-mop! Die solda ten hebben de aangekondigde ster renregen mooi weten te versieren". Vermoedelijk zal men niet achter halen, wie het ontploffinkje veroor zaakt hebben. Misschien maar goed ook, want anders als er officieren bij geweest zouden zijn zou er nog wel een sterrenregehtje kunnen vol gen. Maar dan van de kragen der uniformen! ter van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen verzocht te bevorderen, dat een rijksgarantie wordt verleend op een geldlening, welke zal dienen voor het aankopen, verbouwen en inrichten van een gebouw met ter rein, gelegen aan de Rhijngeester- straatweg 32, te Oegstgeest. De kos ten worden geraamd op ongeveer f 190.000,—. Blijkens haar statuten heeft de stichting ten doel de observatie, verpleging en behandeling van kin deren, lijdende aan ontwikkelings stoornissen, ziekelijke afwijkingen van het zenuwstelsel en geestelijke ontwikkelingsstoornissen. Voorts be oogt zij de bevordering van de prae- ventieve, kinderpsychiatrie, zulks in samenwerking met de Zuid-Holland se Vereniging ,Het Groene Kruis", en wordt zij in dienst gesteld van het universitair onderwijs. Hoewel, naar deskundig oordeel, de te vestigen kliniek zonder directe steun van de overheid geëxploiteerd kan worden, zal een rijksgarantie uiteraard de mogelijkheid openen voordelige leningsvoorwaarden te be dingen. Overigens zal aan de garan tie, onder meer, de voorwaarde wor den verbonden, dat een waarborg- hypothéek wordt verleend' ten be hoeve van het Rijk. Huldiging van prof. Rademakcr Gistermiddag is prof dr G. G. J. Rademaker, hoogleraar in de neuro logie aan de Rijksuniversiteit te Lei den, in de aula van het Academisch Ziekenhuis gehuldigd naar aanlei ding van het feit, dat hij een kwart eeuw geleden het ambt van hoog leraar te Leiden aanvaardde. De hul diging had een intiem en zeer onof ficieel karakter. Aanwezig waren onder meer vele oud-leerlingen, medewerkers en an dere vrienden van de jubilerende hoogleraar, vele collega's en de rec- tor-magnificus, benevens vertegen woordigers van de Nederlandse ver eniging voor Psychiatrie en Neuro logie. Namens laatstgenoemde ver eniging voerde haar voorzitter, prof. dr H. C. Rümke uit Utrecht het woord. Hij huldigde in een bijzonde re vorm de verdiensten van prof. Rademaker als mens, als docent en als wetenschapsman. Hij bood hem een speciaal hummer aan van de „Fo lia Psychiotnca Neurologica et Neu- rochirurgica", gewijd aan het werk en de persoon van prof. Rademaker en bevattende bijdragen van de hand van vele oud-leerlingen en andere binnen- en buitenlandse wetenschap pelijke onderzoekers. De rector-magnificus, prof mr. J. M. van Bemmelen, tekende prof Ra demaker vervolgens als een uitne mend collega, zowel zakelijk als per soonlijk, wiens vriendschap, medele ven en hulpvaardigheid voor velen van grote waarde .zijn en zijn ge weest. Tenslotte voerde de dekaan van de medische faculteit, prof dr. A. J. M. Holmer, het woord. Hij noemde de jubilaris een van de meest prominente figuren uit deze facul teit. Als secretaris van de faculteit heeft hij een record aantal jaren met een typerende energie de faculteit onschatbare diensten bewezen, waar na hij als dekaan deze verdiensten zo mogelijk nog in de schaduw stel de. Na deze bijeenkomst is prof Rade maker van vele zijden gelukgewenst tijdens een receptie. De viering van het jubileum is besloten met een di-, ner. PROF.'SCHACHT UIT OXFORD HOOGLERAAR TE LEIDEN. Prof. Joseph Schacht, die thans verbonden is aan de Universiteit van Oxford, zal waarschijnlijk bin nenkort worden benoemd tot hoog leraar in het Arabisch aan de Rijks universiteit te Leiden, als opvolger van wijlen prof. J H. Kramers. Prof. Schacht, die genaturaliseerd Engelsman is, was vóór de opkomst der Nazi's in Duitsland hoogleraar in het Arabisch te Königsberg. Toen Hitier aan de macht kwam, verliet hij Duitsland en bracht eerst enkele jaren in Egypte door, voordat hij in Oxford werd benoemd.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2