S)e GckldeSoii^ant DE NATTE DOOD Grote overstroming zet Z«Italië blank Alle verbindingen zijn verbroken Spanning rond Israël Laos formeel onafhankelijk De Nobelprijs voor Geneeskunde broederlijk gedeeld Goede diensten van Frankrijk Ex-gevangenen naar Nederland Lagerhuis accoord met het optreden in Guyana niet enthousiast terug te keren »Zware jongens« stalen narcotica uit 'n apotheek Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 23 OCTOBER 1953 45ste JAARGANG No. 13024 in 'Italië Papengrachf 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w„ f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 TIENTALLEN SLACHTOFFERS ONDER DE BEVOLKING Geweldige slagregens en grote overstromingen teisteren de provincie Caiabrië, in de teen van de Italiaanse „laars". Gevreesd wordt dat het aantal slachtoffers de 100 zal overschrijden. Tot dusver zijn 70 slacht offers geborgen. Met 13 ondergelopen steden en dorpen waar duizenden mensen wonen zijn alle verbindingen verbroken. Een gebied van 80 vierkante kilometer ten Zuiden van Reggio staat onder water. Telefoon palen zijn afgebroken, bruggen weggespoeld, hoofdwegen versperd door aardverschuivingen en spoorlijnen afgesneden door lawines van water. Volgens de laatste berichten stijgt het water nog steeds. RAMPGEBIED ONBEREIKBAAR. Volgens de burgemeester van Reg gio, waar de buitenwijken onder wa ter staan, is het vrijwel onmogelijk het rampgebied te bereiken. Van de zijde van de overheid worden drin gende aanvragen gedaan om alle mogelijke hulp. Troepen zijn naar het rampgebied onderweg. Het is mogelijk dat Amerikaanse helicop ters zullen worden aangevoerd om bij het reddingswerk behulpzaam te zijn. De 70 slachtoffers, die tot dusver zijn geborgen kwamen allen om het leven in de streek vlak bij Reggio één van de grootste steden van Zuid- Italië. Zij verdronken of werden be- In en rond Israël is de spanning tot nieuwe hoogte gestegen. Hoofd oorzaak is het feit, dat nabij de Jordaanse grens een goederentrein door een mijn tot ontsporing is ge bracht. Slachtoffers zijn er niet, maar de schade is meer dan een half millioen gulden groot. De trein een locómotitef en 13 lege tankwagens was onder weg van Lydda naar Haifa. Een half uur tevoren was een volle brandstof- trein gepasseerd. Israël heeft onmiddellijk een scherp protest ingediend bij de ge mengde wapenstilstandscommissie, daar men de overtuiging heeft dat dit het werk is van Jordaniërs. Eveneens is geprotesteerd tegen Jor daanse troepenconcentraties in het gebied van Jeruzalem. President Auriol van Frankrijk en koning Sisavong Vong van Laos hebben Donderdag tijdens een plech tigheid in het Elysée een vriend- schaps- en bondgenootschapsverdrag ondertekend, waarbij Laos formeel tot een onafhankelijke staat binnen de Franse Unie wordt verklaard. Laos is de eerste van de drie Indo- Chinese staten, die deze onafhanke lijkheid heeft verkregen. Met Cam bodja zijn de onderhandelingen gaan de; de besprekingen met Vietnam zullen binnenkort beginnen. dolven onder huizen die ineenstort ten. Terwijl men alle mogelijke moei te doet om verbindingen tot stand te brengen met 't armoedige gebied in het Zuiden, komen druppelsgewijs alarmerende berichten binnen van vluchtelingen die met bootjes konden vluchten. In Saracinello zijn 14 slachtoffers geborgen onder wie een gezin, bestaande uit vader, moeder en vier kinderen. In Oliveto werden 17 lichamen uit het puin opgegraven. In Rosario do Valadini behoorde een gezin van zes personen tot de slacht offers. In San Gregorio, een der ergst getroffen steden, werden honderden huizen door de buiten hun oevers getreden rivieren ondermijnd. Veel woningen zijn ingestort. Volgens vluchtelingen uit Saracinello, Olivet- to en San Giuseppe zijn in de streek rond deze plaatsen zeker veertig mensen door verdrinking en instor ting van hun huizen om het leven gekomen. Het vorige jaar is hetzelfde gebied in Zuid-Italië eveneens door over stromingen geteisterd. Geweldige wolkbreuken braken ook nu los. De rivieren kunnen de watermassa's niet verwerken. Ze treden buiten haar oevers en het land loopt onder ter wijl de slagregens blijven voortdu ren. Volgens deskundigen speelt de grootscheepse ontbossing in deze streken ook een rol. Door de eeuwen heen heeft de arme bevolking hier zoveel hout gekapt dat de bergen en heuvels het water niet meer kunnen vasthouden. Catanië op het eiland Sicilië is gis teren door zware stormen getroffen. Een week geleden leed Noord-Italië onder zware regenval. Het aantal slachtoffers bedraagt daar volgens een voorlopige raming vijftien. OVERSTROMINGEN IN DE KAAPPROVINCIE In het Oosten van de Kaapprovin cie is door zware regenval grote schade aangericht. Een aantal stuw dammen is doorgebroken. De bewo ners van het stadje Laice hebben de nacht op de daken van hun hui zen moeten doorbrengen. Van per soonlijke slachtoffers wordt geen melding gemaakt. KARDINAAL SPELLMAN ZIEK Kardinaal F. Spellman, de aarts bisschop van New York, die Woens dagavond te Wenen is aangekomen, heeft een hartaanval gehad. De 64- jpige prelaat was voor een particu lier bezoek naar Wenen gekomen, waar hij o.a. heden een bezoek aan kardinaal Innitzer zou brengen en door kanselier Raab ontvangen zou worden. 2A, W.attfL ï£cAeiê-eti Tussen Engelsman en Amerikaan De Nobelprijs voor de medische wetenschap is dit jaar gelijkelijk verdeeld tussen een Brits en een Amerikaans geleerde: dr. Hans Adolf Krebs, professor in de biochemie aan de universiteit van Sheffield, en dr. Fritz Lippman, professor in de bio chemie aan de medische school van Havard (Massachusetts, V.S.). In de officiële bekendmaking wordt toe kenning van de prijs aan dr. Krebs gebaseerd op diens be langrijke „ontdekking van de ci troenzuur-cyclus" en die aan dr. Lippman voor zijn „ontdekking van het co-enzyme A en de betekenis daarvan voor de intermediaire stof wisseling".' Dr. Krebs (53) is een ietwat ver legen man, die in Hildesheim (Duitsland) geboren is en studeerde aan de universiteiten van Göttingen, Freiburg, München en Berlijn. In 1933 ging hij naar Engeland, eerst naar Cambridge, later naar Sheffield. Inmiddels tot Engelsman genatura liseerd, werd hij een van de meest vooraanstaande biochemici van Euro pa, wiens uitgebreide studies van de menselijke stofwisseling leidden tot Koningin Juliana ontving kinderbeschermers de ontdekking van de z.g. „Krebs- cyclus", waarin het proces van de wijzigingen, welke het voedsel in het lichaam ondergaat, is vastgelegd:' anders gezegd: het proces, waarbij voedsel in het weefsel energie wordt? In deze geleerde, die met vrouw en drie kinderen een teruggetrok ken leven leidt, heeft Engeland dit jaar zijn tweede Nobelprijswinnaar: de andere is Sir Winston Churchill, die de prijs voor letterkunde kreegv Dr. Lippman (54) arriveerde in 1939 zonder een cent in Amerika, nadat de zuiveringen in nazi-Duitsland hem tot de vlucht uit zijn geboorte land hadden gedwongen. Door allerlei bepalingen verhin derd om zijn beroep van arts uit te oefenen zocht dr Lippman werk op het gebied van de biochemie, waar hij tenslotte „ontdekt" werd door dr. Oppenheimer (lid van een phar- maceutische firma) een ontdek king die voor hem de weg opende naar de universiteit van Harvard. Dr. Walter Schreiber, Christen-De mocraat, die gekozen werd tot bur gemeester van West-Berlijn. Frankrijk heeft zijn „goede dien sten" aangeboden voor het zoeken naar een uitgangspunt voor een vijf- mogendhedenconferentie over de kwestie-Triëst aldus heeft radio- Belgrado bekendgemaakt. In de uitzending werd verklaard, dat „ofschoon alle betrokken partijen het er over eens zijn, dat een confe rentie nuttig is, zij toch uiteenlopende meningen hebben over de basis, waarop deze besprekingen gehouden moeten worden". Maarschalk Tito heeft intussen tij dens een interview met het Franse persbureau A.F.P. de mogelijkheid van een compromis-oplossing voor hot geschil-Triëst geopperd en wel door het scheppen var» twee auto nome gebieden: de stad Triëst en de omgeving daarvan. „Ik zie niet af van mijn eerste voorstel om het gebied van Triëst te internationaliseren", aldus Tito, „maar gezien de negatieve weer klank hierop van de zijde van het Westen en Italië, ben ik bereid in te gaan op een voorstel, twee zelfstan dige gebieden te creëren". Tito achtte dit voor Italië wel aanvaardbaar. KIKOEJOES OPGEHANGEN. Te Githoengoeri in Kenya zijn gis teren dertien Kikoejoes opgehangen. Zij hadden deelgenomen aan de mas samoord te Lari in Maart van dit jaar. 18 Vroegen asyl in West Duitsland In 't vluchtelingenkamp Friedland, waar momenteel de ex-krijgsgevange nen verblijven, die enkele dagen gele den door de Russen werden vrijge laten, is de stemming niet onverdeeld gunstig voor Nederland te noemen. De gevangenen zijn geschrokken van de koele ontvangst, die de Ne derlandse delegatie hun heeft be reid en tonen weinig enthousiasme om naar Nederland te gaan, daar hen hoogstwaarschijnlijk nog een gerech telijke vervolging wegens dienstne- neming in vijandelijk leger wacht, hetgeen hun na de jaren Russische gevangenschap een beetje te veel van het goede lijkt. Een woordvoerder van de Neder landse missie heeft laten doorsche- Labourmotie verworpen De Engelse minister van Koloniën, Oliver Lyttleton, heeft gisteren ver klaard, dat de Britse regering de mo gelijkheid overweegt verschillende afgezette ministérs in Brits-Kuyana voor het gerecht te brengen onder beschuldiging samengezworen te leb ben om een campagne van brand stichten te ontketenen in de kolonie. In het Lagerhuis deelde hij mee, dat de autoriteiten in Brits-Guyana moeilijkheden ondervinden „bij het verzamelen van voldoende bewijzen voor het inbrengen van beschuldi gingen, daar men uit vrees voor in timidatie geen schriftelijke verkla ringen wil afleggen of het hof be wijzen wil verschaffen". Lyttleton sprak tijdens de ope ning van een debat over de toestand in Brits-Guyana, dat gaat over een motie van de regering waarin het Lagerhuis verzocht wordt het op treden goed te keuren Labour dien de een amendement in waarin het optreden te scherp genoemd wordt. Lyttleton daagde de leiders van de Labourpartü uit te verklaren, of zy niet hetzelfde gedaan zouden hebben als zij aan de macht zouden zijn ge weest. Het Lagerhuis verwierp daarop met 294 tegen 256 stemmen de La bourmotie. Dr. Jagan, die een van de toe schouwers bij het debat was, heeft in een verklaring de beschuldiging uitgesproken dat de regering-Chur- chill bewust de geschiedenis van een communistisch complot verzonnen heeft. Jagan ontkende dat zijn par tij communistisch is, maar verkaarde, „dat zij niet uitgesproken anti-com- WIST U dat een Zuiver wollen gebloemde 2 pers. WOLLEN DEKEN slechts 33.SO kost Natuurlijk bij HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 Midzabonnen voor onze cliënten (Advertentie) meren, dat het niet tot de onmoge lijkheden zou behoren, dat de Neder landse justitie niet tot vervolging zou overgaan, maar reeds 18 van de 34 ex-krijgsgevangenen hebben be sloten dit risico niet te nemen. Dit valt des te meer te begrijpen, wan neer men verneemt, dat zij in Duits land dezelfde faciliteiten zullen ont vangen als de Duitse ex-krijgsge vangenen. Van 18 hunner is reeds bekend, dat zij in West Duitsland zullen blij ven; de overigen hebben nog geen beslissing genomen. H. M. de Koningin heeft Donderdagmorgen het uitvoerende comité van de Internationale Vereniging van Kinderbescherming ten Paleize Soestdijk ontvangen. Mevrouw Gordon Morier, voorzitster van het uitvoerende co mité bood H. M. een „Verklaring van de rechten van het kind" aan. Rechts Mevrouw Gordon Morier. Heel dorp onder stroom De bewoners van het Italiaanse dorp Lizzana hebben een gehele nacht blootgestaan aan het gevaar van eleetrocutie, doordat een hoog spanningskabel op een leiding van 't lichtnet was gevallen. Alle lampen, die op het lichtnet stonden ingescha keld, ontploften en op verscheidene ounten werd het dorp hel verlicht door een regen van vonken. Verscheidene burgers werden te gen de grond geslagen, toen zij me talen voorwerpen aanraakten, iemand die wat water wilde putten om een brandje te blussen, werd een paar meter weggeslingerd. Pas tegen de ochtend kon de stroom op het hoogspaningsnet wonden uitgeschakeld. De buizen van de wa terleiding in Lizzana waren toen reeds gesmolten. Arbeidscontractanten onder Pensioenwet De Regering heeft bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet 1922, van de pensioenwet voor spoor wegambtenaren 1925 en een wijzi ging van een aantal militaire pen sioenwetten. Ambtenaren in tijdelijke dienst arbeidscontractanten worden hier door, wanneer zij zonder onderbre king twee jaren in dienst geweest zijn, onder de bepalingen van de pen sioenwet 1922 gebracht. Personen, die voor een bepaald werk in dienst zijn leerlingen, personen, die waak- en schoonmaakdiensten verrichten en vrouwelijke personen die met een „mechanische of administratieve hulptaak" belast zijn, zullen, wan neer ze vijf jaar zonder onderbreking in dienst geweest zijn, pensioenge rechtigd wórden krachtens de pen sioenwet 1922. Vlotte opsporing De politie heeft twee bekende Am sterdamse „zware jongens" en een derde man aangehouden, in verband met de diefstal van een grote hoe veelheid verdovende middelen in de nacht van 15 op 16 October jl. uit een apotheek. Een der arrestanten een 37-jarige timmerman, heefi bekend de brand kast, waaruit ruim 1.000,— werd meegenomen, te hebben geforceerd. De tweede man, een 59-jarige kleer maker heeft tegenover de politie ook zijn aandeel in de zaak toegegeven. De laatste man van het trio is een 58-jarige koffermaker. Uit de vergifkast werden 5 kg ma- na codeinepoeder, 2 kg luminal, 6 gram cocaine, 25 gram morphine 50 gram opial en 100 gram opium mee genomen. Deze hoeveelheid is nage noeg in zijn geheel in beslag geno men. Het is gebruikelijk dat dieven verdovende middelen, die zeer hoge prijzen kunnen opbrengen, zo snel mogelijk van de hand trachten te doen. Deze narcotica, die alleen op recept verkrijgbaar zijn, zijn in han den van onbevoegden uitermate ge vaarlijk. Als een sardine-blikje. Door middel van een valse sleutel had men zich toegang verschaft tot de apotheek. De politie vond bij haar onderzoek nergens vingerafdrukken en de brandkast was aan de achter zijde op zo vakkundige wijze als een sardineblikje opengescheurd, dat het haast niet anders kon of hier was een „vakman" aan het werk geweest. De recherche liet dan ook spoedig het oog vallen op een paar „beken den". Het bleek dat men op een goed spoor zat. Op een der arrestanten werd nog een bedrag van 250 ge vonden. Het restant van hetgeen uit de brandkast was gestolen. De re cherche heeft het onderzoek nog niet afgesloten. munistisch is"., Hij voegde er aan toe: „Ik ben Marxist en geloof in een Marxistische filosofie". Terzelfdertijd kwam John Carter, de politieke rivaal van Jagan en lei der van de verenigde democratische partij, in Londen. Hij verklaarde: „Wij zijn hier om het Engelse volk te vertellen, dat het niet alleen een strijd is tussen de partij en de gou verneur, maar tussen de partij en de democratische krachten in Brits- Guyana". De Commissie Thurlings publiceert haar vierde en laatste rapport naar aanleiding van het gewijzigde wets ontwerp op de vervreemding van landbouwgronden. Zij brengt daarin tevens advies uit over de prijsvast stelling bij onteigening van gronden. De commissie geeft als haar me ning te kennen: dat er geen redenen zijn tot voortzetting van de prijs- beheersing van niet-landbouwgron- den. Ook is een dergelijke prijsbe- heersing voor enigszins lange tijd niet op redelijke wijze uit te voeren, dat geen veranderingen in het huidige stelsel van de Onteigeningswet be hoeven te worden aangebracht. De commissie stelt voor het Vervreem- dingsbesluit niet meer te verlen gen en de Vervreemdingswet in deze zin te wijzigen dat de Grondkamer niet beoordeelt of de prijs voldoet aan het gestelde in de artikelen 6 en 7, indien een der partijen stelt, dat andere dan landbouwkundige fac toren de waarde van het goed mede bepalen en deze partij een verklaring der gemeente overlegt, waaruit blijkt, dat het goed in kwestie valt binnen een goedgekeurd uitbreidingsplan, dan wel een verklaring produceert van Geduputeerde Staten, waaruit blijkt dat deze systemen instem men met het door deze partij ge stelde. TRIBUNE STORTTE IN. Overeenkomstig het vonnis van de rechtbank te Groningen is Donder dag door het hof te Leeuwarden de 63-jarige tribunebouwer W. H. T. te De Punt veroordeeld tot 100. boete en tot betaling van de civiele vorderingen. Hij had op last van het bestuur van de vereniging, die in Juli 1952 feesten te Aduard organiseerde drie tribunes geplaatst. Toen de laatste nog niet klaar was, liet verdachte reeds publiek toe, tengevolge waar van de tribune het begaf en drie personen werden gewond. (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MEER WIND. Overwegend zwaar bewolkt met aanvankelijk hier en daar* mist en tijdelijk enige regen of X motregen. Zwakke tot matige, la-j ter langs de kust vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig verandering in tempera-1 tuur. 24 Oct.: zon op 7.20 en onder 17.28; maan op 18.00 en onder 10.19 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur, medegedeeld door het K. N.M.I. te De Bilt, luiden: weer temp. HELSINKI OSLO STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH WENEN ROME regen 8 C. motregen 7 motregen 8 zwaar bew. 10 mist 10 mist 12 nevel 11 mist 10 mist 10 zwaar bew. 15 nevel 1 nevel 6 nevel 7 onbewolkt 3 mist 8 licht bew. 6 zwaar bew. 14 AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 27 en Woensdag 28 Octo ber géén audiëntie verlenen. Korreltje Waar rook is, daar is vuur.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1