RIJNSTREEK Duinstreek Verbetering van weg en waterkering bij Westeinderplas Parochiehuis in Nieuwkoop officieel in gebruik genomen Prof. Hammerstein sprak over het gebed in het gezinsleven DONDERDAG 22 OCTOBER 1953 Ut LtlUSh UJUKAN1 EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Het huurconflict, voor wat de flatwoningen betreft 0.50 week) is bijgelegd. Omdat er door de verhuurder reeds een voorlopige overeenkomst was getroffen met een schoonmaakbedrijf voor schoonhouden van de trappenhuizen zullen de huurders de eerste drie maanden de gevraagde verhoging betalen. Daarna zullen zij slechts 0.10 meer behoeven te betalen voor de automatische electrische lichtschakelaar in de trappenhui zen. Feestavond R.K. Middenstand De heer C. M. Deerenberg opende namens het feestcomité (pverige leden hiervan: N. J. Verkleij en G. Vreeswijk) de uitgestelde feest avond van de pl. afd. NRKM in ho tel „Centraal". De belangstelling was geringer dan men had ver wacht. Aan het gezellige program ma werkten mee Martin van Del den met zijn gezelschap Tonie Loo- man en Andre Meurs alsmede Duo van Mild voor muziek. BODEGRAVEN L.T.J. In het Parochiehuis hiel den de leden van de LTJ en hun dames een bijeenkomst ten einde het winterprogram te bespreken. Voorz. A Droogh spoorde allen aan ook de wintervergadering zo goed te bezoeken. Hierna volgde de plech tige inzegening van het nieuwe groepsvaandel cloor de g. a., kap. Voortwist, die daarna een toespraak hield over -,De nieuwe jeugd en de oude Kerk". Het winterprogram vermeldt naast behandeling van en kele belangrijke onderwerpen, en kele bezoeken van zusterafdelingen en verenigingen uit de buurt, als Aarlanderveen op 17 Nov., Alphen op 30 Januari en Reeuwijk op 15 Maart. Op 19 Nov. zal de heer Bats van het Prov. Veevoederbureau spre ken over veevoederproblemen. Op 19 Dec. volgt een filmavond. Het vastenavondbal valt op 16 Januari, terwijl de jaarvergadering 15 Febr. Trimp 20; J. v. d. BergKI. Bak- huyzen 20; W. A. van Otterloo R. Beekhuizen 20; H. Ekelschot A. Koster 20; M. VuykD. W. de Zeeuw 20; J. van TolC. v. d. Hoorn 20; H. TrimpKI. Bakhuy- zen 20; D. W. de ZeeuwH. Trimp 20; M. VuykJ. van Tol 11. NIEUWVEEN Drinkwatervoorziening. Naar wij vernemen kan de ingetreden verbetering in de drinkwatervoor ziening in de komende weken wel weer eens stagneren, zij het dan tel kens voor korte tijd. De oorzaak hiervan is, dat de oude buisleidin gen, buiten gebruik worden gesteld en aansluiting op de nieuw gelegde buizen plaats heeft. Men behoeft zich derhalve niet ongerust te maken, als de druk zo nu en dan wat minder is. NOORDEN Vergadering L.T.B. Dinsdag avond werd in de zaal van de Wed. A. Kuyf de vergadering gehouden van de L.T.B Op deze vergadering, welke stond onder voorzitterschap van de heer J. Mourits, werden al lereerst de ingediende voorstellen voor de jaarvergadering van de vak groep veehouders, welke gehouden zal worden op 24 Oct. a.s. behan deld. De ingediende voorstellen met prae-advies, welke voor deze afde ling van belang waren, waren o.a. inenting tegen mond en klauwzeer, verloskunde van vee voor veeartsen of specialisten, tbc-bestrijding onder het rundvee. Op enkele uitzonde ringen na van ondergeschikt belang, was het praeadvies wel aanvaard baar. Ingekomen stukken: De LTJ kreeg op haar verzoek een subsidie van 10.voor het houden van de Jongveedag. Het verzoek van het Assurantiebureau van de LTB om op een vergadering een spreekbeurt te vervullen werd teruggewezen naar de standsorganisatie. Voor de film „Kaas maken zonder berling" gaven zich enkelen op. Verder stelde de heer A. v. d. Wey- den nog voor om op de rondvraag van de Vakgroep voor te stellen meer bekendheid te geven over de mogelijkheid van emigratie naar Frankrijk. Tot slot vroeg de voorz. nog om gaven voor de a.s. Oogstdankdag; vele leden gaven zich hiervoor op en onder een woord van dank sloot de voorzitter deze vergadering. ROELOFARENDSVEEN Kernclub Middenstand. In ca fé „De Drie Eenen" kwam de Kern- club van de pl. Middenstand bijeen. Pater Umbertus gaf een zeer inte ressante lezing over de waarde van het ambacht, trok een vergelijking met het ambacht van vroeger en nu, besprak het voor en tegen, en be handelde de groei van de grootin dustrie. Door de voortschrijding der techniek worden ook nu steeds weer nieuwe ambachten in het leven ge roepen. Spr. behandelde tot slot de blijvende kansen voor het ambacht. Na een uitgebreid debat sloot voorz. L. A. v. d. Meer met een woord van dank deze bijeenkomst. Gemeenteraad Leimuiden De raad van Leimuiden kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. Bakhuizen. Afwezig met kennis geving was de heer N. P. Koot. voorz. opende de vergadering wordt gehouden. Opper Verhulst zal .met gebed en heette de heren Wiert- op 10 April komen spreken^ over J sema, de adviseur der gemeente bij de aanleg van de weg langs de West verkeersproblemen. Een gezellig sa menzijn besloot deze vruchtbare avond. Tot onderwijzer aan de St. Wil- librurdusschool is per 16 Nov. be noemd de heer M. v. Akkeren uit Schiedam. BOSKOOP Kon. Mij voor Tuinbouw. Op de maandvergadering van de afd. Bos koop werd eerst besproken een folder van de Ned. Ver. v. d. Bloe misterij, waarin deze vereniging gratis het gebruik van een spreken de film aanbiedt, welke als titel draagt ..Bloemenavontuur in Hol land". De mogelijkheid van een vertoning zal nader worden bezien. Een verzoek tot het steunen van een bepaalde candidatuur voor het hoofdbestuur werd voor kennisge ving aangenomen, aangezien de af deling reeds haai keuze heeft ge daan. Tot juryleden voor de keuring van het medegebrachte materiaal werden benoemd de heren: T. v. d. plas en de heer Bouwman gemeente architect welkom. Het doet hem ook genoegen, dat de heer Manintveld, de nieuwe commies ter secretarie, be last met het werk der afd. Financiën aanwezig is. Nu enkele maanden ver streken zijn na de in dienst treding van de heer Manintveld, begint de secretarie reeds de grote hulp van de heer Manintveld te voelen. De se cretaris, die practisch niet alleen iedere dag, maar ook iedere avond bezig was om het werk onder de knie te houden, heeft aan de heer Manint veld een geweldige steun gekregen. Spr. hoopt, dat de heer Manintveld enige jaren in Leimuiden zal blijven. De voorz. sluit dan de openbare vergadering en in comité werden de plannen inzake de weg langs de Westeinderplas besproken. Toestand bij de dijk. Te ongeveer half tien werd de ver gadering heropend en de voorz. deel Berg Azn.; ir. Harmsen en A. J. )de het een en ander mede over de Vermeulen. toestand van de weg en de dijk langs De heer K Verboom had een ge- J de Westeinderplas. De weg, die op mengde collectie en kreeg 4 pun-1 de dijk ligt, is te laag om het water De heer W. Windhorst 7 pun ten. De heer J. v. d. Smit kreeg 8 punten toegekend. Na enkele bespre kingen van interne aard werd deze leerzame avond gesloten. Dammen. Om het persoonlijk kampioenschap speelden leden van de damclub „Boskoop wedstrijden met de volgende uitslagen: Groep 1: E. J. HoogerbrugJac. Schoemaker 20. Groep 2: H. GlazenborgAnth. van de Westpias bij 'n Noordenwind buiten de polder te houden. De pol der heeft een kade gelegd aan de Zuidzijde van de weg, met het gevolg, dat de weg bij Noordenwind altijd nat is en bij sterke Noordenwind dikwijls onder water staat In 1944, later nog eens en voor het laatst op 1 Febr. 1953 was de storm zodanig, dat het water zo opgezweept werd, dat de hulpkade in de polder gevaar liep. Met alle hens aan dek werd een Gisteravond werd het nieuwe pa rochiehuis op plechtige wijze in ge bruik genomen in aanwezigheid van de besturen van alle verenigingen en erganisaties in de parochie. Behalve de besturen waren ook aanwezig, de ken A. J. Nieuwenliuizen van Al phen aan den Rijn, pastoor Vloot- huis van onze parochie, kapelaan Biemans uit Alphen aan den Rijn, de geestelijk adviseur van het man nelijk jeugdwerk, burgemeester Van der Weyden van Nieuwkoop, de wet houders de heren Splinter en Van Tienhoven, de architecten de heren De Groot en Van der Bijl, de heer P. Oskam, gemeentesecretaris, het Kerk en Armbestuur, de bouwers van het parochiehuis en andere genodigden. Burgemeester P. M. M. van der Weyden uit Noordwijkerhout, was eveneens genodigd, doch kon de avond niet bijwonen wegens ziekte. Verschillende bloemstukken waren in de zaal aanwezig, zodat het ge heel er fleurig uitzag. Met een woord van welkom open de pastoor Vloothuis de bijeenkomst waarbij hij zijn grote vreugde uit sprak over het bezit van zulk een mooi gebouw, ten dienste van de ge hele parochie. Hij hoopte, dat Gods onmisbare zegen zou mogen rusten op dit werk en besloot zijn openings toespraak met het devies: In Gods Naam gaan wij beginnen. Hierna werden het gebouw en alle daarin zich bevindende voorwerpen cloor deken Kieuwenhuizen gezegend Na deze plechtigheid sprak ook dt de ken nog enige woorden van geluk wens en legde er de nadruk op, dat het bezit en het gebruik van een pa rochiehuis er toe moet bijdragen dat de ware. katholieke geest wordt verbreid. Ook burgemeester Van der Wey den voerde het woord. Hij sprak de rugzien op een werk als dit, met een grote dankbaarheid Spr. wenste de parochie toe, dat God het gebouw en de arbeid, welke daarin zal worden verricht, rijkelijk zou zegenen. Kapelaan Biemans uit Alphen aan den Rijn sprak nog over de beteke nis van het parochiehuis voor het jeugdwerk. Het is een huis ook voor de jeugd, waarin zij zal moeten kun nen vinden, de werkelijke goede Roomse sfeer. De heer Alb. van Houten voerde het woord namens de KAB, afd. Nieuwkoop en de heer H. Mark man sprak als voorz. van de KVP. Na het officiële gedeelte werden de aanwezigen bezig gehouden met een operette, welke werd opgevoerd door de R.K. Gidsenbeweging. „Prin ses Rozelijn" was de titel van het zeer schone sprookje. En zo als het vaak bij vele sprookjes gaat, kwamen ten tonele een koning en een konin gin, kabouters en elfjes. Het ver haal is simpel: de prinses wordt op haar verjaardag gestolen door zi geuners. Haar ouders zijn zeer be droefd, maar kabouters zijn altijd de reddende engeltjes en ook de elfjes doen hun best. Tenslotte komt alles weer goed. Het geheel werd geleid door guido Annie Vergeer, Piet van der Voorn had de toneelregie, terwijl Jan Ver geer het muzikale gedeelte voor zijn rekening nam. Het dwingt wel be wondering af voor deze drie mensen, die er in geslaagd zijn dit mooie zangspel zo goed in te studeren met betrekkelijk nog kleine meisjes. De avond werd besloten met een toespraakje van hopman Boekhorst die voorstelde om de woorden van deze avond om te zetten in daden en eens flink te offeren, b.v. voor de pas gekochte piano. Het zou prach tig zijn, wanneer dit het geschenk hoop uit, dat pastoor zou kunnen te- zou zijn voor het nieuwe huis. catastrophe voorkomen Gelukkig is men gaan begrijpen, dat men iets moet doen om het gevaar voor over stroming te voorkomen B. en W. hebben zich na 1 Februari j.l. over deze zaak gewend tot dehoofdinge' nieur van de provincale waterstaat en thans is het "zover, dat de Pro vinciale Waterstaat, Rijnland, de Polder en de Gemeente willen sa menwerken om een afdoende oplos sing te geven. Het woord is dan aan de heer Wiertsema. Deze deelt mede, dat een oplossing is gevonden omdat de weg op het tertiair wegenplan zal komen. De gemeente krijgt dan subsidie als de weg aan de eisen voldoet. Polder en Rijnland betalen samen het nieu we dijklichaam en Rijnland betaalt de oeververdediging. De kade zal aan de goede kant, dus aan de kant van de Westpias komen te liggen, de weg zal naar binnen worden gelegd en iets lager komen te liggen. 5 Meter breed. De weg zal pl.m. 5 meter breed worden en geen last meer hebben van het water. De onderbouw van de weg wordt zodanig dat afschrij ving in 50 ol 60 jaren goedgevonden wordt. Dit is ook het geval met de kjade. De bovenbouw van de weg moet in 15 jaren afgeschreven wor den. De heer Wiertsema maakte met al- ierlei tekeningen zijn plannen dui delijk. De raad besloot om de weg langs de Westpias geheel te vernieuwen. De voorz. is met dit besluit zeer ingeno men. Een goede weg langs de West- plas betekent meer vreemdelingen naar Leimuiden. Vooral omdat het gedeelte van deze weg in Noord- Holland gelegen, ook verbeterd zal worden. Spr. hoopt nog altijd dat er van het verzoek om grenswijziging met de gemeente Aalsmeer ook nog iets zal komen. De heer Tasseron zou het op prijs stellen indien de bewoners langs de Westpias ook electriciteit en water leiding zouden krijgen. De voorzit ter deelt mede, dat de besprekingen met de Lichtfabrieken te Leiden over electriciteit weer lopende zijn. De voorz. heeft goede moed, als ook de belanghebbenden iets willen bijdra gen dat hier resultaten verkregen zullen worden. De waterleiding ligt nog moeilijker, maar B. en W zullen ook hier alles doen. D« heer Vonk wil ook de Vriezenweg-bewoners laten genieten van electriciteit en waterleiding. Ook deze zaak zal weer ter hand genomen worden. Op voorstel van df heei Tasseron besloot de raad gelden toe te staan voor een goede verlichting van het kruispunt Nieuwe Provinciale weg met de weg LeimuidenKudelstaart. De heer Tasseron is er blij met dit wijze besluit, omdat zonder goede verlichting hier wel gebaar zal zijn ZOETERWOUDE Gemeenteraad. De raad van Zoe- terwoude komt Maandagavond om kwart voor negen bijeen. Op de agen da staat o.m.: Voorstel van B. en W. inzake het verlenen van subsidie aan priester opleidingsinstituten; Intrekking van het raadsbesluit, waarbij gelden werden beschikbaar gesteld in ver band met de adoptie van gemeenten in het Rampgebied; Verzoek van het bestuur van de Geer- of Kleinen Blankaardpolder om subsidie; Het plaatsen van straatlantaars aan de Zwetkade; Verzoek van de heer H. J. van Mil om eervol ontslag als ge meente-opzichter in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, eveneens als administrateur van het waterleidingbedrijf; Vast stelling van de jaarwedde van de te benoemen administrateur van het waterleidingbedrijf Benoeming van een administrateur van het water leidingbedrijf. De door B. en W. op gemaakte aanbeveling luidt als volgt: 1 C. de Blok; 2 H. A. Friebel; 3 H. J. M. Sieverding. i HILLEGOM Afscheid van collectanten. Gis teravond had in hotel Sistermans een afscheids-avond plaats ter huldiging j van de heren P. Klaver en P. J. van der Klugt. die wegens vergevor derde leeftijd eervol ontslag hadden verkregen als collectant der St. Jo- sephkerk. Hierbij waren tegenwoor dig. Pastoor Theissen het volledig Kerkbestuur en het voltallige Col lectanten-college. Pastoor Theissen dankte voor de trouwe plichtsbetrachting van beide heren en bood namens het Kerkbe stuur een blijvend aandenken aan. De heer Nic. de Groot sprak na mens de collega's-collectanten, wees op de steeds prettige verhouding on derling en bood mede geschenken aan. De bijna 80-jarige heer Klaver dankte mede namens de heer Van der Klugt voor de sympahtieke woorden en voor de souveniers. De heer Manshande had gezorgd voor een goede conferencier met wat er bij behoort, zodat men nog een zeer gezellig samenzijn genoot. KATWIJK AAN DEN RIJN Missiefilm In het Parochiehuis werd door een van de Witte Paters van Lavigerie een filmavond gege ven met als hoofdfilm „De vlam mende- pijlen". Ongekend natuur schoon en opofferend werk van naastenliefde werd op onberispelij ke wijze weergegeven en het doel „steunt het Miss'ewerk" bereikt Verkoping Door verkoop is het pand O verrijn 28, burger woonhuis met schuren en open grond voor 12.500.— overgegaan in handen van de heer L. van Delft. Het pand Overrijn 13 dat in bod stond' op 1800.— is door G. Vooys Rijnstraat 52 op 100.— afgemijnd. Bridgen. De uitslag van de pa rencompetitie van de Bridgeclub „De Brug" waren als volgt Groep 1: no. 1 J. en P. Parlevliet 21 pnt2 Echt paar F. van der Valk 20'.4 p3. Echt paar Bauw 19l/2 p., 4. D. Parlevliet en partner 17 p., 5/6. Pluimgraaff van 't Hof 16J^ n P HuibertsP. van Paridon 16^ P-, 7. BurggraaffKorn- dorfer 15 p: Groep 2: no. 1 Visser— Schuitemaker 22.^2 p., 2. Dames Hui bertsvan Polanen 22 p., 3. A. Par levlietSchuitemaker 2014 P-, 4. de JongHermans W/2 p., 5. Echtpaar Kruyt 18 p., 6. VerloopBloot 17 y2 pnt. RIJNSBURG Gestorven door kolendampvergiftiging De 77-jarige Westveen en zijn 75- jarige zuster zijn gisteren in hun wo ning te Rijnsburg dood op bed gevon den. Zij zijn overleden tengevolge van kolendampvergiftiging. LISSE (de Engel) Toneelspel Een dode klaagt aan" Met dit spannende en zeer vlot ge-" speelde detective-stuk van A. v. d. Lugt verraste hei actieve bestuur van het parochiehuis aan de Beekbrug op Dinsdag en Woensdag de vele dona teurs en begunstigers. Nadat de heer P. Oosterveer, do voorz. tevergeefs, in eigen kringen een openingsstuk voor het winterseizoen gezocht had, Kath. Bond voor het Gezin, Leiden Cursus van de Kath. Paedagogische School Met een magistrale rede over „Ouders en Opvoeding" heeft prof. A. Hammerstein, van het Theologicum te Warmond, gisteravond in de foyer van Den Burcht de nieuwe cursus van de Kath. Paedagogische School te Leiden geopend. Behalve vele a.s. cursisten bevonden zich ook een groot aantal leden van de Kath. Bond voor het Gezin, afd. Leiden, en ver dere belangstellenden ouders onder de aanwezigen. Allen werden door de voorzitter van de bond, de heer A. v. Dijk verwelkomd. De heer Van Dijk wees er op, dat deze avond bedoeld was om de ken nis der aanwezigen over het belang' rijke probleem „ouders en opvoe ding" te verrijken, de verloofden en jonggehuwden op te wekken tot deelname aan de derde cursus van de Kath. Paed School en het winter seizoen van de Bond te openen. Moge deze avond, aldus de voorzitter, een wekroep zijn voor de katholieken van Leiden en omgeving tot meer activi teit en actie voor het behoud van het goede, gave, katholieke gezin. Het staat vrijwel vast, werd voorts medegedeeld, dat de nieuwe cursus van de Kath. Paed. School doorgang vinden kan. Lr hebben zich reeds 60 cursisten aangemeld; wanneer het aantal tot 70 gegroeid is, wordt er onmiddellijk gestart. Helaas is dr. Sis Heyster verhin derd de psychologische lessen (op voeding van baby," kleuter, school kind, enz.) te geven. Het bestuur prijst zich echter gelukkig in drs. P. J. Stolker uit Leiden, medewerker BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De zoon van niemand" 14 jaar. Lido: „De man met de wassen beelden" 18 jaar. Luxor: „Rechter Thomas", 14 jaar. Trianon: „Moulin Rouge'', 18 jaar. Rex: „Het mysterie van de groe ne handschoen", 18 jaar. cursus, dat wil zeggen ieder jaar kunnen er nieuwe cursisten bijko men. Kapelaan Lemmers beantwoordde het welkomstwoord tot hem gericht Hij zeide met groot genoegen gees telijk adviseur van de KAB te wil len zijn, vooral, omdat hij reeds in een paar bestuursvergaderingen heeft kunnen constateren, dat het bestuur van de afdeling zeer actief is. - Hij deelde tenslotte nog mede, dat de vader Overste van de St. Bavo Stichting zich bereid heeft ver klaard de kapel van de Stichting éénmaal per maand te willen af staan voor de KAB. elke eerste Woensdag van de maand. Na de oefe ning in deze kapel is er dan ook een localiteit disponibel voor onderlinge discussies. Alle onderafdelingen zul- voor nei winterseizoen gezoent naa, j d gebruik van kunnen maken, kiopte hij met meer succesi aan bij de eHiprn9\wam snreker van de R.K. Toneelvereniging „Vondel" in Leiden. Deze vereniging mag op, goed geslaagde uitvoeringen terugzien Met terzijde stellen van een enkel zwak moment, vooral in het tweede bedrijf boeiden de spelers het dankbare pu bliek en bewezen hun plaats op de planken ten volle waard te zijn. Het toneel dat door plaatsgebrek maar al te veel als bergruimte dienst doet, waardoor decors en verdere re- quisiten in miserabele toestand wa ren gekomen, vereiste grondige her stellingen, die de heren W. v. d. Zon, G. v. Eyk en P. v. Leeuwen, met op offering van vele vrije uren, vak kundig hebben aangebracht. Wel zullen door de hoge kosten vele wensen tot de pia vota blijven be horen, maar het geheel voldeed aan normale eisen. Met opgewekte muziek vrolijkten de ka jotters de pauze op. NOORD WIJK Propaganda-avond Blindenbond „St. Odilia". Dat de R.K. Blinden bond „St. Odilia" twee avonden heeft georganiseerd, is wel het beste be wijs, dat de blinden vele vrienden in Noordwijk hebben. Gisteravond had in Hotel „Royal" de eerste bij eenkomst plaats, welke geopend werd door de heer E. Gervais, voorz. van de R.K. Blindenbond, welke naast een welkom tot de vele aanwezigen in zijn openingswoord er op wees, dat de Overheidszorg voor de blinden nog veel te wensen overlaat en het daarom noodzakelijk is propaganda- avonden te organiseren, niet om me delijden op te wekken voor de blin den, doch wel medeieven. Dit laatste kan men het beste tonen door dona teur te worden en deel te nemen aan de georganiseerde loterijen om zo doende gelden bijeen te brengen om de blinden in Nederland te. helpen. Met een woord van dank aan de he ren J. A. Caspers en P J. Diels gaf hij het woord aan het cabaretgezel schap onder leiding van de confe rencier Bas Leon. In een gevarieerd program werd in een vlot tempo muziek, telepathie en clownerie gebracht, waardoor een buitengewoon gezellige sfeer ont stond. NOORDWIJKERHOUT K.A.B. opende winterseizoen. Woensdagavond opende de K A.B. in de grote zaal van café „De Zwaan" het winterseizoen. De.nieuwe geestelijk adviseur, ka pelaan Lemmers, werd op bijzonder hartelijke wijze door de voorzitter in diens- openingswoord verwelkomd. De voorz. deelde nog mede, dat de sociale cursus is begonnen met 22 leden. Deze cursus is een roulatie- Hierna kwam de spreker van de avond, de heer J. Korting, diocesaan voorzitter, aan het woord. Het onder werp van zijn causerie was „Neder- land-Europa-de Wereld". Spr. begon met te zeggen dat er zich bijzondere dingen afspelen, die de arbeiders wereld niet onberoerd kunnen laten. Sedert de laatste wereldoorlog is er een beroering gekomen over de ge hele wereld De oorzaak hiervan is, dat de wereld open is komen te lig gen door de uitbouw van techniek en wetenschap. Afstanden zijn totaal weg. Als gevolg hiervan krijgen wij meer inzicht, de mensen worden het meer eens door een groeiend sociaal en economisch besef. In dit verband besprak spreker de Europese-defensiegemeenschap, die er komen moet. Hij sprak verder over de Europese Kolen- en Staalge meenschap. De voorzitter deed vervolgens nog enkele mededelingen, o.a. dat de zak jes voor de kapelijactie van de KAB deze week zullen worden opgehaald. Hij dankte de dames van de KAV voor haar medewerking in deze. Meer Vreugde verleende medewer king door een leuk stukje toneel. De voorz. dankte de spelers en de muziek-kapel van St. Jeanne d'Arc, de „Cicodoors" die de gehele avond tussen de bedrijven door pittige stukjes muziek had laten horen. SASSENHEIM Missiefilm. Zondagavond draait in het K.A.S -gebouw de geluidsfilm: „Afrika ontwaakt". Deze film een moderne missie film is zeker het bekijken waard. Hij is zelfs gedraaid voor de tele visie. De film biedt prachtige natuur opnamen, naast spannende spel scènes en zal U boeien van het begin tot het einde. ZOETERMEER Raadsvergadering De raad komt op Vrijdag 30 Oct. te 2.30 in openbare zitting bijeen. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten: Verzoek raadsleden tot het houden van de raadsvergaderingen op Vrij dagavond des avonds half acht; ver zoek H. A Kampschmidt om ont slag als hoofd van Gemeentewer ken. Als opvolger wordt voorgedra gen: M. H. van Gehem te Lisse; eveneens verzoek om ontslag van J. M Taillie ambtenaar van de Bur gerlijke stand. Hiervoor wordt als opvolger voorgedragen: J. Kake- beeke, commies ter secretarie; af breken van woningen aan de Delft- sewallen no. 21, 22, 23 en 24; wijzi gingen begrotingen dienst 1952'53. Vergadering V.O.L. te Zoeter- meer De vereniging van oud-le- van prof. Chorus, een zeer bekwame plaatsvervanger gevonden te heb ben. De overige lessen worden gege ven door prof. Hammerstein en dok ter F. Wijdicks. Nieuwe cursisten kunnen zich nog aanmelden bij de heer J. Diergaarde, Bakhuys Roze- boomstraat 32, Leiden, tel. 30558. De cursisten krijgen nog bericht over de aanvang van de cursus. Gezin en gebed. Prof. Hammerstein begon zijn in leiding met de mededeling, dat hij geaarzeld had deze lezing te accep teren, omdat het hem geen psy choloog, geen paedagoog, maar pries ter-theoloog zeer moeilijk zou zijn zich aan het onderwerp te houden. Omdat hij echter gaarne de ouders wilde wijzen op de voorname plaats van het gebed in het gezinsleven, had hij deze spreekbeurt toch geaccep teerd. Eerst besprak prof. Hammerstein de moeilijkheden die zich ten aanzien van het gebed bij jonge kinderen voordoen. „Laat de kleintjes niet alle formules v. buiten leren, daar begrij pen ze toch niets van. Korte zinnetjes op de meest eenvoudige manier, spre ken duidelijkei taal dan een lang ge bed. Vanuit onze eigen ervaring we ten wij maar al te goed, dat bidden zo gauw kan vervlakken tot alléén maar uiterlijk opzeggen van woorden en dan geschiedt dit mechanisch, on bewust, alleen maar uit routine. Hoe vaak gebeurt het, dat wij onder het bidden verstrooid zijn?" Spr. gaf aan de hand van enige voorbeelden aan, dat men juist die verstrooide ge dachten in het gebed kan betrekken. Bidden blijft, ook als de kinderen al op school gaan, vóór alles een zaak van het huisgezin. Het hangt nu een maal allernauwst samen met de hele manier, waarop thuis vader en moe der tegenover God staan. Leer de kindèren ook hun morgengebed bid den, desnoods 's morgens aan tafel. Laat vader of moeder zolang de kin deren klein zijn, meegaan om het avondgebed te bidden. Ook het voor beeld van de ouders bij het gebed voor-en na het eten kan de kinderlij ke eerbied en aandacht in de hand werken. De Rozenkrans. Het gebed van de Rozenkrans levert vaak zeer veel moeilijkheden op, om dat dit zeer weinig gezamenlijk kan gebeden worden. Het komt bijna nooit voor, dat de grotere kinderen hieraan kunnen deelnemen. De te genwoordige tijd vraagt van vele jonge mensen studie, sport, enz., zo dat het gebruik van vroeger, om sa men te bidden, op de achtergrond is geraakt. Toch moete /ij niet ver geten dat het gebed het wanen is waarmede wij vele moeilijkheden kunnen overwinnen vooral, maar dan wordt er wél gebeden, wanneer door ernslige ziekte, ongeluk of bedreiging, hoe dan ook, ons leven of dat van onze familie dreigt verloren te gaan. Daarom spoorde spr. aan, indien het mogelijk is, al is het slechts en kele minuten, 's morgens en onder het werk een kort gebed te richten uit het hart vol liefdevolle gezind heid tegenover God. Tot slót wees prof. Hammerstein op het grote nut van de Kath. Paed. School, en spoorde hij allen, die zich nog niet hebben opgegeven aan, dit zo spoedig mogelijk te doen. Deze ge legenheid staat nog open, ook voor hen, die deze avond niet konden bij wonen. den van de erkende Hotel-vakscho len is voornemens haar Algem. Le denvergadering op Vrijdag 30 Oct. a.s. te Zoetermeei te houden. Het bestuur streeft er naar deze verga dering de sfeer van een reünie te geven. Bijeenkomst K.A.V. De dames van het K.A.V. hielden wederom een bijeenkomst, die een Mariaal karakter droeg. Daar was allereerst het voorstel om gezamenlijk te spa ren voor één Lourdesreis; die onder de leden verloot zal worden. De reis zal met de K.A.V.-reis naar Lourdes gemaakt worden. Onder de naam „Ons Krantje" zal een eigen blad worden uitgege ven. Hiervoor bestond grote animo. In Januari komen er insignes, die met enige plechtigheid zullen wor den uitgereikt. De g.a., kapelaan J. Hamers hield na de pauze een toespraak, die be grijpelijk een Mariaal karakter droeg. Spr. keerdt. zich tegen dwang bij de opvoeding wat betreft het lid worden van godsdienstige vereni gingen. Aanmoediging en het goede voorbeeld zijn van grotere waarde. Vol bewondering was men voor de sprei, die reeds voor de helft ge reed is en die ten bate van Herwon nen Levenskracht zal verloot wor den. L.T.J. In het kader van het nieuwe winterprogram werd gister avond de eerste rondetafelconferen tie gehouden. Als eerste punt van bespreking werd er druk geconfe reerd over de veevoeding. De me ningen waren echter nogal ver deeld. Daar het vee nog niet op stal staat zal dit punt over enkele we ken nogmaals aan de orde komen. Vervolgens kwamen de tuinders aan het woord. Zij bespraken hun ervaringen over de teelt en het uit zetten van witlof. Er was grote be langstelling voor dit onderwerp. Na afloop werd met de schiet- competitie begonnen. De eerste re sultaten waren zeer bemoedigend, zodat met spanning het verdere verloop wordt tegemoet gezien.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2