S)e Êdcbe6oii^cmt Weldra praten over Triëst Kaarten voor conferentie verzonden De wedstrijd Engeland-Fifa-elftal Uitstel van de bespreking Triest is gevaarlijk Zuid-Slavië werft vrijwilligers Hoe Ma'an het bekijkt WIL VIETNAM DE UNIE HANDHAVEN OF NIET? Niet „bekeerden" komen vrij Straaljager vloog de ruiten stuk Balans van de Mau-Mau Overleg te Cairo is vastgelopen Br* Guyana in Lagerhuis Franse boeren dreigen te staken Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 22 OCTOBER 1953 45ste JAARGANG No. 13023 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 VRIJERE LONEN r\E Partij van de Arbeid heeft, bij monde van de heer Hofstra, reeds geantwoord op de motie-Romme in zake ue vrijere let wel „vrijere", niet „vrije" loonvorming. Dit ant woord is opmerkelijk zacht, in ver gelijking met. het barse veto, dat het N.V.V.-corgres kortelings heeft laten horen. Het antwoord is afwijzend, de motie-Romme zou „onuitvoer baar" en „verwerpelijk" zijn, maar niettemin noemde de Partij van de Arbeid-spreekbuis de kijk van de Katholieke Volkspartij (want ook prof. Romme sprak namens hen) „niet zo onaantrekkelijk". Hij sloeg geenszins de deur toe voor nader overleg en men krijgt de indruk, dat de P. v. d. A. zich niet zal ver zetten indien over deze kwestie (waarvan reeds' in de Troonrede vagelijk werd gewaagd) het advies zou worden gevraagd van de So ciaal-Economische Raad. Dit zou uitstel betekenen, maar ook de mo tie sprak van een „zo mogelijk" met ingang van 1954, want {laarin wordt overleg gevraagd vanzelfspre kend met het bedrijfsleven en voor dit brede en veelzijdige overleg zijn de twee maanden, welke ons nog slechts van Nieuwjaar schei den, zeer krap te achten. Daarbij kan men de zakelijke critiek van de heer Hofstra voldoende recht doen wedervaren. Er zijn aan vrijere loonvorming voordelen, maar ook bezwaren verbonden, maar deze be zwaren werden in de formulering van de motie reeds onderkend en zullen door practijk-regelingen die nen te worden opgevangen. De motie stelt als beperkingen een voldoende mate van onderlinge samenhang der lonen in de verschillende bedrijfs takken, een passende bestaansmo gelijkheid voor hen, die aan het be drijfsleven deelnemen, en in het al gemeen de veiligstelling van de doel einden der regeringspolitiek. De mo tie wenst bovendien volledig de be voegdheid van de regering te hand haven om loonregelingen, welke het algemeen welzijn in gevaar brengen, te verbieden. De vrijere loonregeling betekent namelijk al lerminst een vrije loonregeling vol gens het oud-liberale systeem, dat systeemloos was. Dat zou inderdaad een stap terug zijn in de sociale ont wikkeling en in de groei der organi sche maatschappij-gedachte: „Want dat er 'en zeker toezicht van de overheid op verschillende terreinen van het sociaal-economische leven moet zijn staat buiten kijf" schreef prof. dr. G. W Groeneveld in het voorlaatste nummer van het Katholiek Staatkundig Maandschrift (welk nummer geheel aan „De.Weg naar de Vrijheid" was gewijd). De vrije loonvorming wordt niet terug verlangd, maar wel is bij de jongste onderhandelingen over de loons verhoging gebleken, dat de loonstop en de straffe binding zijn tijd heeft overleefd. Zij klinkt de arbeiders vast aan een minimum-loon, zonder de moge lijkheid open te laten, dat bedrijfs takken en ondernemingen, welke meer zouden kunnen en willen beta len, daartoe ook de gelegenheid krij gen. Thans moeten deze dikwijls hun toevlucht nemen tot „zwarte" lonen. Een vloer blijft gelegd van minimum lonen, maar daarboven moet het be drijfsleven ruimere armslag hebben, met de voorbehouden in de motie ge noemd, waarbij o.a. ook te denken is aan de internationale verhoudingen, waarin Nederland een kwetsbare plaats inneemt. Want de' lonen kun nen de prijzen beïnvloeden en daar mede de uitvoer-mogelijkheid, zon der welke ons land niet leven kan. Daartoe, en om al te grote verschil len in de bedrijfstakken te remmen, blijve een vaderlijk, en dus soms streng, toezicht van de staat, via de S.E.R., gehandhaafd. Maar toch wordt door een vrijere loonvorming op nieuw een halt toegeroepen aan wat is genoemd „een onduldbare machts ophoping van de staat" (Dr. P. A. J. M. Steenkamp in: het Kath. Maandschr.), aan de politie-inmen- ging, in het organisatieleven der volksgemeenschap door de overheid-, „de overheid d.w.z. een aantal amb tenaren", „een groep top-ambtena- ren" (t.a.p.) De economische noodtoe. stand waarin ons land na de oorlog verkeerde maakte direct staatsingrij- pen noodzakelijk en onontkoombaar. De socialisten zouden deze toestand willen voortzetten, ook nu het nor male leven zijn rechten en vrijheden enigermate kan hernemen, dank zij het ingetreden economisch herstel. Het. socialisme gelooft blindelings in de 'Staat, in de „Overheid", als in een soort wereldlijke almacht, welke zich bijna overal mee mag en moet bemoeien en al bedoelt het daarmede het beste, volvoering van hun plan matigheid zou funest blijken voor het leven ener gemeen shap van vrije mensen. Het leven is sterker dan de leer. Dat is reeds bij de zwenking van de P. v. d. A. ten opzichte van de middengroepen, de kinderbijslag en de belastingvoorstellen gebleken. Dat blijkt ook nu weer uit de rede van de heer Hofstra. Een vrijere loonvorming is niet alleen voor de werkgelegenheids-politiek van be lang, maar moet ook grote aantrek kingskracht uitoefenen op het zelfbe wustzijn van de arbeiders en op hun als mens zich ingeschakeld weten in het bedrijfsleven en daarin mede verantwoordelijk. Als zodanig is vrijere loonvorming onder toezicht van de staat een stap in de goede richting naar een volledige emanci patie van de aTbeiders. Amerika, Engeland en Frankrijk hebben Italië en Zuid-Slavië uitgeno digd vertegenwoordigers aan te wijzen voor een vijfmpgendhedenconfe- rentie over Triëst. Deze mededeling is afkomstig van de Zuid-Slavisch© ambassadeur te Washington, Popovitsj, die er aan toevoegde, dat er nog besprekingen worden gevoera over de agenda van deze conferentie. Popo vitsj verzekerde verscheidene malen, dat hij op deze voorgenomen confe rentie goede hoop had Elk uitstel zou volgens hem „niet alleen schadelijk maar uiterst gevaarlijk zijn." De Zuid-Slavische ambassadeur maakte echter duidelijk, dat de con ferentie alleen zou kunnen door gaan indien Engeland en Amerika hun besluit om de stad Triëst aan Italië over te dragen niet eerst zou den uitvoeren. Geeft men aan dat besluit wèl uitvoering, dan heeft een conferentie geen zin meer, aldus Po povitsj. Hij zei, dat Zuid-Slavië er eventueel toe bere'd was om als tijdelijke op lossing de stad Triëst tot een afzon derlijke autonome eenheid te maken onder Italiaanse souvereniteit en de rest van het vrije gebied tot een auto nome eenheid onder Zuid-Slavische souvereiniteit De beste oplossing zou zijn, aldus Popovitsj, dat de stad Triëst geïnternationaliseerd zou wor den en de omgeving van Zuid-Slavië zou worden toegewezen, maar „he laas wenst Italië dat niet". MILITAIRE VOORBEREIDINGEN IN ZUID-SLA Vlë? Westerse militaire waarnemers in Belgrado die gaarne zouden willen weten of maarschalk Tito ernstige voorbereidingen treft om de zóne A van Triëst binnen te trekken, indien Italiaanse militairen dit doen, staan verbijsterd over de zwijgzaamheid en geheimhouding inzake de voorbe reidingen van de Zuid Slavische troepen in het gebied van Triëst. Hoevfrel Zuia-Slavische regerings- functionnarissen hebben bevestigd, dat in Kroatië en Slovenië een aantal reservisten is opgeroepen, weigeren zij te zeggen hoe groot dit aantal is. Westeiijke militaire waarnemers zijn van mening, .lat hun aantal ver be neden de 100 000 ligt. Het is bekend dat in het Noord- „De Verenigde Naties zijn een mis lukking geworden en een kanker die aan de vrede en rust in de wereld knaagt", zo heeft de Zuidafrikaanse minister-president Malan gisteren gezegd. Hij sprak zich op een congres van zijn eigen partij, de nationalis tische partij van Oranje-Vrijstaat uit voor een motie dat Zuid-Afrika zich j de Verenigde Naties zou terugtrek- j ken. Westelijke gebied van Zuid-Slavië een grote voorraad wapenen en uitrusting aanwezig is. Men meent te weten, dat het militaire opperbevel van Zagreb, waaronder ook het gebied van Triëst valt, ongeveer 10 divisies ter beschikking heeft, voorzien van Amerikaanse uitrusting, zoals tanks, zware artillerie en vliegtuigen. Het grootste deel van het leger bevindt zich echter nog steeds aan de grens bij het „IJzeren Gordijn" en het zou moeilijk zijn verplaatsing van deze troepen geheim te houden. Het onder Zuid-Slavische controle staande radiostation van Capodistria in de door Zuid-Slavië bezette zóne van Triëst, heeft Woensdagavond be kend gemaakt, dat de eerste vier oataljons vrijwilligers uit het ach terland van de zóne Woensdag zijn beëdigd. In de door de geallieerden bezette zóne meldden zich Woensdagavond drie Italianen bij de autoriteiten voor de vluchtelingen Zij zeiden uit de Zuid-Slavische zóne te zijn verban- omdat zij hadden geweigerd Waarom anders vechten? Naar uit Parijs wordt vernomen, werkt de Franse regering aan de op stelling van een nota aan het staats hoofd vau Vietnam, Bao Dai, waarin hem gevraagd zal worden, of zijn regering al dan niet bereid is binnen de Franse Unie te blijven. Zoals bekend, verklaarden de door Eao Dai aangewezen leden van het Vietnamese Natinale Congres vorige week, dat zij algehele onafhankelijk heid voor hun land wensen en dat deze onverenigbaar is met het lid maatschap van de Franse Unie in haar huidige vorm. Deze verklaring Het Amerikaanse departement van defensie heeft gisteravond een ver klaring uitgegeven naar aanleiding van de weigering van anti-commu nistische krijgsgevangenen om zich te laten .bekeren", waarin wordt zegd, dat alle Chinese en Noord- Koreaanse gevanenen die weigeren terug te keren naar hun land op 27 Jan. in vrijheid zullen worden ge steld. Krachtens de overéénkomst van de wapenstilstand is dat de laatste dag waarop de neutrale re patriëringscommissie hen kan vast houden. Hij vond, dat de Verenigde Naties, j tenzij zij radicaal werden hervormd, ,„De Amerikaanse luchtmacht heeft beter geheel konden verdwijnen. I "lans de eerste openbare demonstra- Zuid-Afrika was in het geheel niet tle geecIe" ,'"1 de "!eu^e straal" tegen de idee van een wereldorga- la«er »F-10ü Sr.persabre», sneller nisatie, maar de Verenigde Naties hadden gefaald in hun allereerste en belangrijkste taak: zij hadden de we reld in geen enkel opzicht vrediger gemaakt. Zijn grootste bezwaar te gen de organisatie was waarschijn lijk wel, dat zij tegenover alle op standige volken in Afrika dezelfde huoding heeft aangenomen als Indië, dat van mening is, dat alle koloniale volken recht hebben op zelfbestuur. jager „F-100 Snpersabre". dan het geluid. Testpiloot (in vlieger) George Welch voerde het toestel, dat pijl vormige vleugels heeft, op naar een snelheid van 1158 km. per uur. Toen het in volle vaart boven het vliegveld raasde ontstonden er zulke zware schokgolven, dat de ruiten van het stationsgebouw sprongen. Even heerste er een paniek er werd echter niemand gewond. Ondervragingstentenkamp in Korea heeft in Franse kringen grote op schudding gewekt; vooral onder hen die de oorlog in Indo-China zo spoe dig mogelijk beëindigd willen zien. Socialisten, Gaullisten, maar ook aan hangers van de midden-partijen vra gen zich af, waarom Franse militai ren in Indo-China hun leven moe ten geven, wanneer de republiek Vietnam, ongeacht de uitslag van de strijd toch alle banden met Frank rijk wil verbreken. Naar men verwacht zullen in het debat over Indo-China, dat tegen de zin van de regering Vrijdag begint stemmer opgaan om de Fran se troepen zo spoedig mogelijk te rug te trekken. De regering hoopt echter nog deze storm door de noemde nota aan Bao Dai te kunnen bezweren. De Britse opnerbevelhebber in Ke nia, generaal sir George Erskine, heeft Woensdag verklaard, dat de onrust in Kenia van zuiver politieke aard is, die niet met behulp van mi litairen kan worden opgelost. De toestand was volgens hem „veel beter", maar de noodtoestand zou nog lange tijd voortduren. Tot 17 October jl. waren er als gevolg van de veer tien dagen durende „zuiveringsope- tie" in Nairobi ruim 1600 inheemsen veroordeeld. In drie weken tijds hadden de veiligheidsstrijdkrachten 287 leden van de Mau-Mau gedood. Aangenomen wordt, dat de boycott van de autobussen, waartoe de Mau- Mau de inheemsen had aangezet, is geëindigd. In Londen beschreef het Britse parlementslid Leslie Hale Dinsdag de cijfers, volgens welke er 4.105 slacht offers zijn, terwijl 138.235 arrestaties werden verricht in de strijd tegen de Mau-Mau „schrikbarend" Dezp cij fers werden in het Britse Lager huis gegeven door de minister van koloniën, Oliver Lttelton. Chauffeursstaking bedreigt Londen Het ganse autoverkeer en daar om ook de voedselaanvoer) in dt Britse hoofdstad wordt tegen het weekeinde met verlamming dreigd, wanneer tegen die tijd de Dinsdag begonnen staking van on geveer 3000 chauffeurs bij de ben zineraaatschappijen niet is afgelo pen. Voor de 8000 autobussen, die het j verkeer in Londen onderhouden, is nog slechts dieselolie in voorraad tot Vrijdagnacht, en een woordvoer- der van de busmaatschappijen voor- spelde dan ook, dat de diensten j uiterlijk Maandag alle moeten wor- I den stopgezet als er voor die tijd geen nieuwe aanvoer komt. Terwijl dus het autovervoer met totale ontwrichting wordt bedreigd en daardoor ook de levensmiddelen voorziening onherroepelijk in ge vaar zal komen, hebben de stakers beloofd, dat zij de „vitale diensten" zoals de politie, de ziekenhuizen en de brandweer, van benzine zullen blijven voorzien. Indiase militairen, behorend bij de bewakingstroepen in Korea, marfehe- ron langs het tentenkamp, opgericht door de Verenigde Naties, waar krijgsgevangenen, die niet willen terugkeren worden ondervraagd. Van een groep van 500 Chinese krijgsgevangenen besloten er slechts tien, na de ondervraging, terug te keren onder het Rode regiem. De rest j:uwde de Rode ondervragers uit, gooide met stoelen en trachtte hen dfe deur uit te werken. Ondertussen zijn Gealliëerde ondervragers gereed gekomen met de voorbereidingen tot het ondervragen van krijgsgevangenen van de Communisten, die weigeren naar hun land terug te keren. De voetbalwedstrijd tussen Engeland en het Fifa-Elftal, welke Woensdag in het Wembleystadion te Londen werd gespeeld, is in gelijk spel (44) geëindigd. Voor het uitvoerige verslag zie men 2e blad, pag 3. Een moment uit de strijd: Merrick, de doelverdediger van de Engelsen, tracht tever geefs de bal te stoppen, welke uit een strafschop door de Spanjaard wordt ingeschoten. TELEFOTO. Oneens over „noodtoestand" De nieuwe Brits-Egptische bespre kingen te Cairo zijn, volgens een me dedeling van de Britse ambassade, weer vastgelopen, na een bijeen komst van beide delegaties die gis teren vier uur duurde en die voor zij begon door een Egyptische woordvoerder was bestempeld als ..beslissend voor de regeling van het Suez-geschil". Een nieuwe bijeenkomst zal pas plaats hebben wanneer beide rege ringen de situaties onder ogen hebben gezien. Het geschil loopt over de aard van de .noodtoestand" die moet zijn op getreden, wanneer Egypte Engeland zal toestaan opnieuw troepen naar de Kanaalzone te zenden. Egypte meent dat een noodtoestand J zich alleen voordoet, wanneer een staat van de Arabische Liga wordt aangevallen. Maar Engeland wil dat ook bij een aanval op een of meer andere landen in het Midden-Oosten, de noodtoestand zal intreden. Na een langdurige bijeenkomst achter gesloten deuren met dr. Jagan heeft de Labour-oppositie gister avond verklaard, niet geheel over tuigd te zijn van het goed recht der regering, de Grondwet van Brits Guyana buiten werking te stellen. De socialisten hebben dit stand punt vastgesteld in een amende ment op de motie, waarin de rege- ring-Churchill een vertrouwensvo tum voor haar beleid in Guyana vraagt. De socialisten veroordelen in het amendement wel „alle methoden, die de bedoeling hebben een totali tair regiem in een Britse kolonie te vestigen" en betreuren in dit verband de daden en woorden van enkele lei ders van Jagans progressieve volks partij. Vandaag komt de kwestie-Guyana in het Britse Lagerhuis ter sprake. Nieuwe burgemeester van West Berlijn Christen-Democraat dr. Walter Schreiber Dr. Walter Schreiber Christen-De mocraat is vandaag door het West- Berlijnse sladsparlement met 62 te gen 57 stemmen gekozen tot opvol ger van de onlangs overleden burge meester, dr. Ernst Reuter. Hij versloeg de sociaal-democrati sche candidaat, dr. Otto Suhr. Schreiber was vice-voorzitter on der Reuter, Suhr is voorzitter van het parlement. Vluchtelingenzorg De Sociale raad van de Verenigde Naties heeft gisteren besloten onze landgenoot mr. G. J. Van Heuven Goedhart met ingang van 1 Januari 1954 weer voor vijf jaar te benoemen tot hoge commissaris voor de vluch telingenzorg. Do raad nam deze beslissing aan met 43 tegen 5 stemmen en vier ont houdingen. Het Russische blok stem de tegen. Ethiopië. Indië, Guatemala en Indonesië onthielden zich van stemming. Met 54 tegen vijf stemmen drie onthoudingen werd daarna een reso lutie aangenomen, waarin de rege ringen van de leden-staten van de Verenigde Naties werden verzocht om hun samenwerking met de hoge commissaris voor de vluchtelingen zorg te intensiveren. Hier waren het weer Rusland en de satellietstaten, die tegenstemden, terwijl Ethiopië, Indië en Indonesië zich wederom van stemming onthielden. Tegen de tussenhandel De Franse Nationale Boerenbond heeft de regering te Parijs Woens dagavond medegedeeld, dat, indien de kortgeleden door de regering opge stelde besluiten voor hulpverlening aan de boeren, met ingang van vijf November a.s. nog niet van kracht zijn verklaard, de volgende maatre gelen zullen worden genomen: 2. Er zal geen slachtvee meer worden afgeleverd. 3. Ook de leveringen van andere producten der boerenpartijen zullen worden beëindigd. 4. De boeren zullen al hun bij niet-particuliere banken gedeponeer de gelden opnemen. 5 De boeren zullen niets meer aan- of verkopen. De bond zeide nog, dat in dat ge val het stopzetten der leveringen is bedoeld als zet tegen de tussenhan del. De boeren zullen dan hun best doen te bereiken, dat de eigenlijke verbruikers hun producten recht streeks van hen ontvangen. weerr Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur. AANHOUDEND RUSTIG V/EER I I Droog weer met plaatselijk* opklaringen, maar in de nacht t en ochtend hier en daar mist of laaghangende bewolking. Zwak- ke tot matige Oostelijke tot Zuid Oostelijke wind. In het algemeen iets lagere temperaturen des j nacht met in het Noordoosten van het land een kleine kans op j lichte nachtvorst. Morgen over- dag ongeveer dezelfde tempera- I turen als vandaag. 23 Oer.: zon op 7.18 en onder 17.30; maan op 17.24 en onder 8.50 uur. Het weer in Europa Dc weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: HELSINKI .motregen. 8 c OSLO nevel. 10 KOPENHAGEN geheel bew. 7 STOCKHOLM geheel bew. 9 LONDEN regen. 11 AMSTERDAM geheel bew. 12 BRUSSEL mist. 13 PARIJS nevel. 13 BORDEAU geheel bew. 13 NICE licht bew. 14 WARSCHAU nevel. 1 BERLIJN nevel. 5 FRANKFORT nevel. 9 MUNCHEN motregen. 9 ZURICH nevel. 10 WENEN zwaar bew. 10 ROME zwaar bew. 17 Korreltje Een hongerige maag versmaadt niet licht gewone kost.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1