Amerikaanse reisbureaudirecteur wilde graag „Madurodam" kopen Zwager loerde op erfenis, maar zijn familie greep in DINSDAG 20 OCTOBER 1953 L)h LhlUili CUUKANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Ging niet door! Het Haagse „Madurodam", de char mante miniatuurstad, heeft diepe in druk gemaakt op een gezelschap Amerikaanse reisbureaudirecteuren. Zij „deden" op doorreis naar Rome, waar de jaarvergadering van de „Asta", de Amerikaanse Vereniging van Reisbureaudirecteuren van 26 October af zal worden gehouden, in twee dagen Nederland. Enfin, Volendam kenden de da mes en heren al van plaatjes en be schrijvingen en ook het stedeschoon van Amsterdam en Delft was de da mes en heren welbekend! Maar de gastvrijheid en de keuken van de Holland-Amerkalijn, de vrien delijkheid van Nederlanders, de kwa liteit van de Nederlandse gemoderni seerde hotels, en vooral de beleefd heid van taxichauffeurs, tramconduc teurs en kellners heeft de instemming van deze Amerikaanse reisonderne- mers gekregen. Dat getuigde de heer C. Watts uit Hollywood, Californië, als spreek buis van het gezelschap tijdens een ontvangst van het Haagse' gemeen tebestuur, waar de burgemeester, PROF. DR. M. J. GRANPE MOLIERE COMMANDEUR IN GREGORIUS. De vicaris-generaal van het Bis dom Haarlem, mgr. J. M. Groot, heeft Maandag de maandelijkse vergade ring van de diocesane situerings- commissie bijgewoond en daarbij na mens de bisschop van Haarlem aan prof. M. J. Granpré Molière medege deeld, dat Z.H. de Paus hem heeft be noemd tot Commandeur in de Orde van de H. Gregorius. Met deze hoge onderscheiding heeft men erkentelijk heid willen betuigen voor de buiten gewoon grote invloed, welke prof. Granpré Molière in de laatste decen nia heeft gehad op het Katholieke geestesleven in Nederland, zowel door zijn onderdijs als door zijn per soonlijke levenswijze. WIJKEN ZONDER MIDDENSTAND. De Friese kamer van koophandel en fabrieken heeft evenals andere kamers, indertijd van het Ministerie van Economische Zaken het verzoek ontvangen een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid van vesti ging van middenstandszaken in nieuw gebouwde wijken. Vooral in het oos ten, westen en zuiden van Leeuwar den zijn nieuwe wijken verrezen maar er werd geconstateerd, dat er nagenoeg geen enkele winkel valt te bespeuren. Dit zou voor de handeldrijvende middenstand tot fatale gevolgen kun nen leiden, want het is gebleken, dat de groot-zaken wel interesse hebben straks zullen zij dys in die nieuwe wijken filialen gaan vestigen en dan is Leiden in last. hoofd van Neerlands „lieflijkste dorp" als gastheer optrad. De heer Watts noemde ook „Ma durodam" als bijzondere attractie. Waarop 'n ondernemende Amerikaan over zijn glas „Schiedam" mompelde: „Wonderful, indeed. It want to buy It". (Een sprookje, ik zou het wer- lijk willen kopen). Waarop de drie directeuren van A, N.V.V., de directeur voor de mid denstand van Economische Zaken, de Horecavoorzitter en vele anderen eendrachtig „neen" schudden. WIJZIGING REGLEMENT DE ELLEBOOGSE EN STOMP- WIJKSE VERLATEN Uit hoofde van artikel 1 van het reglement voor het waterschap De Elleboogse en Stompwijkse verla ten behoort o.m. tot de taak van dit waterschap de zorg voor standhouding van de scheepvaart in de Voorwegwatering van het per ceel, plaatselijk gemerkt Vlaming straat no. 14 af tot aan de Zoeter- lenen. len vaste bruggen over de watering te mogen maken. In verband hier mede heeft het bestuur aan Ged. Staten verzocht te bevorderen, dat de vaargelegenheid in bedoeld ge deelte van de Voorwegwatering wordt opgeheven en het waterschap van de zorg voor dit gdeelte als scheepvaartweg word+ ontlast. Aanvankelijk had de eigenaar van het nabij perceel Vlamingstraat no. 14 gevestigde expeditiebedrijf annex brandstoffenhandel bezwaar tegen de opheffing van de vaarge legenheid, omdat dan zijn vracht schip het bedrijf niet meer zou kun nen bereiken. Bij onderzoek is ons gebleken, dat dit vrachtschip in hoofdzaak dienst Odoet als opslag plaats en dat het vervoer tharis met een vrachtauto geschiedt. De tof het bedrijf toegang gevende ophaal brug is voor dit vervoer echter on voldoende. Bedoelde eigenaar heeft dan ook later verklaard zijn zwaar in te trekken in het vertrou wen, dat hij na de opheffing van de vaargelegenheid op korte termijn de van het waterschapsbestuur ver eiste toestemming zal verkrijgen tot vervanging van de ophaalbrug door een vaste brug. Het water schapsbestuur heeft toegezegd zijn medewerking te dezen te zullen ver meerse brug, d.i. tot aan het einde van deze watering. Enige eigenaren van aan dit ge deelte van de Voorwegwatering grenzende percelen hebben aan het bestuur van het waterschap ge vraagd ten behoeve van hun perce- Op grond van het vorenstaande achten Ger. Staten voldoende ter men aanwezig om aan het verzoek van het waterschapsbestuur te vol doen. Zij stellen voor tot wijziging van het reglement voor het water schap te besluiten. Waarom opoe Geschaakt werd Geroofde maakt 't best Het mag in Amerika erg eenvou dig zijn, in Nederland kan men nu eenmaal niet een grootmoeder scha ken, zonder dat dit een weinig op zien baart. Zodoende heeft het Brabantse ge zin, dat zijn 81-jarige moeder bij een van de familieleden weghaalde, om haar tegen plundering te bescher men, niet over belangstelling te kla gen. Maar ze zijn in Brabant nogal trots op het karwijtje en geven iedereen graag met gulle hand alle inlichtin gen, die de belangstellende maar hebben wil. Het gezin bestaat uit zeven ge trouwde kinderen en ze konden alle maal reuzegoed met elkaar opschie ten, totdat de man van een der zus ters vervelend begon te worden; hij nam de oude moeder bij zich op de boerderij en begon spierinkjes uit te gooien om een kabeljouw de fa milieboerderij in zijn bezit te krijgen. De zes andere gezinsleden met hun families, vonden dit maar uiterst matig, doch, daar de liefhebbende zwager zo eens langs zijn neus ge zegd had, dat hij iedereen, die de Onveilige dorpen door snelverkeer Een auto met 70 km vaart rijdt bijna 20 meter per seconde en heeft bij onmiddellijk uiferst krachtig rem men 20 meter nodig om tot stUstand te komen. De opheffing van de maximum snelheid in de bebouwde kom der dorpen is een zeer onvoorzichtige daad der overheid geweest. Het heeft reeds slachtoffers gekost en het zal nog veel meer slachtoffers gaan kos ten in de nabije toekomst. Voetgangers en wielrijders vOelen zich zeer onveilig bij de huidige snel heid van onverantwoordelijke chauf feurs, die de rijbaan van weg of straat in een dorp als hun eigendom beschouwen. De toestand gaat zo groeien, dat men kan gaan spreken moeder nog wilde spreken, van het erf zou schoppen, bleven ze maar 'n beetje uit de buurt. Er werd echter duchtig overlegd, wat men nu toch tegen de tyrannie van de hardvochtige zwager kon be ginnen en eindelijk werd het ontvoe ringsideetje geboren. Er deed zich een prachtige gele genheid voor, want de laatste dagen van de vorige week was de zwager juist aan het verhuizen. Met zes man zijn ze Vrijdag j.I. naar de boerderij te Gemert getrok ken en voordat de aanwezigen goed in de gaten hadden, wat er nu feite lijk allemaal gebeurde, zat opoe al in de gereedstaande taxi en was op weg naar de boerderijen van haar zoon, die dicht in de buurt woont. Daar bleek de geschaakte opoe echter niet geheel veilig te zijn en daarom werd zij nog dezelfde avond doorgebracht naar Beek en Donk, waar zij nu, gezellig achter een knappende haard, sokken zit te stop pen en waar alle gezichten glunde ren van louter overwinningsvreugde. De politie is nog even geweest, maar opoe zei hem, dat zij het best naar haar zin heeft, dus was er wei nig voor de sterke arm te beginnen. Iedereen is nu tevreden in dat Brabantse gezin, behalve de beroof de zwager, maarje kunt niet al les hebben, zegt Marti Verdenius. SUBSIDIE VOOR VEE TENTOONSTELLINGEN De federatie tot het bevorderen van agrarische tentoonstellings- en aanverwante belangen voor Zuid- Holland „Fegra", heeft een verzoek ingediend tot toekenning van een provinciaal subsidie van 10.000, per jaar, zo mogelijk gedurende drie achtereenvolgende jaren, toe te kennen. In de „Fegra" is o.a. opgenomen de Vereniging tot het bevorderen van agrarische belangen in de Rijn streek „Vebo" te Leiden. Uit de explotatie-rekening der Stichting over 1952 blijkt, dat het te kort over 1952 13 120,14 bedroeg. Voor 1953 verwacht men een ex ploitatieverlies van ruim 16.000, Een provinciaal subsidie zal de „Fegra" derhalve zeer welkom zijn, Weliswaar hebben Prov. Staten zich meermalen op het standpunt gesteld, dat ten behoeve van plaat selijke of regionale tentoonstellin gen geen provinciaal subsidie dien de te worden verleend, doch Ged. menen, dat, waar het hier betreft in federatief verband te organise ren tentoonstellingen van geweste- telijke betekenis, die tevens het ka rakter van voorlichtingscentra dra gen, het toekennen van subsidie wel gerechtvaardigd is. Intussen zijn Ged. Staten van oordeel, dat de be langhebbenden nog in te geringe mate bijdragen; zij hebben het be stuur van de „Fegra" er dan ook op gewezen, dat het de inkomsten der Stichting zal dienen op te voe ren. Het verdient daarom aanbeve ling het subsidie slechts te verlenen voor de eerstkomende jaren (1954, 1955, 1956) zoals trouwens in het adres ook wordt verzocht. NIET NOG MEEP SUBSIDIE VOOR „BLIJDORP" Vorig jaar werd aa de Stichting Rotterdamsche Diergaarde voor het jaar 1953 een provinciaal subsidie groot 10.000.toegekend. Dit be drag is bij wijze var voorschot ter nadere verrekening aan de belang hebbende instelling uitgekeerd. Inmiddels heeft genoemde stich ting opn;<euw een subsidie-aanvra ge tot Prov. Staten gericht; daarin wordt gevraagd om een bijdrage van immorele eisen van het snelle autoverkeer. Het meest betreurenswaardige is nog, dat een vereniging als de A.N.W.B. die als wielrijdersbond is opgericht, nu voor wielrijders, althans wanneer die door een dorpsstraat rijden, geen voldoende respect meer heeft. Zij heeft immers krachtig me- degeholpen om tot opheffing van de max. snelheid te komen. Dorpen, die 100 jaar en langer ge leden gebouwd zijn met smalle stra ten, bochten, bruggen en zijstraten zonder uitzicht, zijn niet geschikt voor een snelverkeer voorrangsweg. Na de opheffing der maximum snel heid is politie practisch machteloos tegenover chauffeurs, die geen „Heer in 't verkeer" zijn en die vergeten, dat de voetgangers en fietsers toch de oudste rechten in hun eigen dorp hebben. Het feit blijft bestaan, dat bejaar de mensen, die niet meer zo vlug uit de voeten kunnen, of slecht horende en slecht ziende mensen; en kinderen groot en klein, die hun onachtzame ogenblikken hebben, over de straat van een dorp heen moeten,. Waarom zouden zij dat niet mogen? Dat mag ook nu nog wel. MAAR thans gaat het met angst en vrees. Ik vraag ieder weldenkend mens, of hij deze toestand gerechtvaardigd vindt? Waarom die grote snelheid door een dorpsstraat? Indien een auto met een snelheid van 70 km rijdt, dan legt hij per minuut 1166 meter af. Neem aan dat een groot lang dorp een ca. 2300 meter lange Hoofdstraat heeft, dan zou een auto met een snelheid van 35 km dus al in 4 mi nuten het dorp geheel gepasseerd zijn, is dat al niet vlug genoeg? Met 50 km snelheid in ruim 3 minutèn. Waarom moet het dan met 70 km vaart in 2 minuten gebeuren en zeer vaak nog met een nog veel grotere snelheid nog enkele seconden vlug- ger. ^Welke ontzaglijke verantwoorde lijkheid laadt iemand op zich, die om 1 of 2 minuten of seconden tijd uit te sparen door een bebouwde kom van een gemeente rijdt .met een te grote snelheid en daardoor een nood lottig ongeluk veroorzaakt. Het slachtoffer werd dan weliswaar niet moedwillig gedood, maar welk wer kelijk verschil maakt dat uit voor de nabestaanden? „Wees een Heer in 't verkeer" of Men mag door zijn snelheid het verkeer niet in 'gevaar brengen". Maar wanneer bereikt men die snel heid?? Dat is zo rekbaar als elastiek. Indien er in andere landen als b.' Amerika en Engeland een maximum snelheid bestaat van 3-0 mijl (48 km) in bebouwde streken en bij scholen zelfs 25 km, waar streng de hand aan wordt gehouden, terwijl men er kennen móet, dat daar in het alge meen veel meer beleefdheid in het verkeer valt waar te nemen, zou dan hier in Nederland, waar beleefd heid in 't verkeer bij een zeer groot percentage ver te zoeken is, met daarbij nog een millióenen aantal wielrijders Op de straten, die maxi mum snelheid wel gemist kunnen worden? Moge er zodoende een actie groeien om eisen te stellenbij de bevoegde instanties, voor de wederinvoering van de maximum snelheid. Dan- zul len de voetgangers, de wielrijders, de kinderen en de ouders, zich weer veel veiliger gaan gevoelen. SAFE -DRIVER voor het jaar 1954 van ƒ27.500, Bedoeld adres werd in de eerste ge wone zitting van dit jaar om prea- advies in onze handen gesteld. Blijkens een nader ingekomen schrijven bedoelt adressante in haar jongste aanvrage, bijdragen te vra gen ad 19.000,voo" de restaura tie en verfraaiing van de tuin, 2.500,voor de uitgave van het maandblad „Blijdorp-Geluiden" en 6.000,voor diverse kleine cultu rele verfraaiingen en andere werk zaamheden. Ged. Staten stellen voor afwij zend op de aanvrage te beschikken. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.13 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de w. 8.00 Nieuws en weerber. 8.10 Gram. 8.30 „Tot Uw dienst", caus. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.30 Idem. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 „Met PIT op pad", 13.20 Mandoline-ens. 13.45 Gram. 15.30 Rep. v. d. voetbalwedstr. Engeland Europees Elftal. 17.25 Gram. 17.30 Orgelspel, 18.00 Mil. caus. 18.10 Gram. 18.15 Gram. 18.30 „Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsle ven", caus. 18.45 Vocaal ens. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Viool en orgel. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharm.ork. 21.05 „De Rijn, levensader van West-Europa", klankb. 21.50 Gram. 22.25 Tenor, pia no en voordr. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Gram. 23.4024.00 Idem. HILVERSUM n, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 170.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.18 Accordeon orkest. 13.45 „De weg omhoog", caus. 14.00 Pianovoordr. 14.15 Voor de jeugd. 14.50 Kinderkoor 15.20 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconc. 17.15 Orgelspel. 17.30 Chansons. 17.50 Regeringsuitz.: „Ne derlanders in Canada" door H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Praatje over consumentenbelan gen. 18.35 Lichte muz. 19.00 Voor de kinderen 19.05 De Katholieken en het Socialisme", caus. 19.20 VARA- Varia en gram. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Pol.comm. 20.15 „Nachtvlucht", ope ra. 21.15 „Flierefluiters oponthoud", hoorspel. 22.30 Cabaret. 23.00 Nieuws. 23.15 Soc. nieuws in Esperanto. 23.20 24.00 Uitlopers van de Parnassus. Juliana Regina. Uitg. en Drukkerij Hollandia, Baarn. Wel zelden zal een volk zich zo nauw met zijn Vorstenhuis één ge voelen als het Nederlandse volk met Oranje. Maar omgekeerd zal ook een Vorstenhuis zelden zo innig meeleven met haar volk als het Huis van Oranje dit doet met het Nederlandse volk. Bewijzen daarvan zijn er te over, want elke week, ja bijna elke dag kan men in de couranten daarover lezen. Men zou versteld staan te ho ren hoeveel bezoeken H.M. Koningin Juliana in haar eerste vijf regerings jaren heeft afgelegd, niet alleen naar hooggestemde bijeenkomsten, maar ook vooral het laatste jaar naar een bevolking in nood, hoeveel be zoekers zij heeft ontvangen op Soest- dijk en tenslotte hoezeer zij en haar Prins-Gemaal in die jaren hebben meegeleefd met alle uitingen van het Nederlandse volk. Een treffend voorbeeld daarvan vindt men in het prachtige boek van de Uitgeverij en Drukkerij „Hollan dia" te Baarn, dat de titel draagt „Juliana Regina" en waarin men het leven en werken van onze Koninklij ke Familie in de eerste vijf regerings jaren van Koningin Juliana* bijna op de voet kan volgen. Dit album bevat een kostbare verzameling foto's honderden in aantal welke een weergave zijn van het officiële leven van onze Koningin, van Z. K. H. Prins Bernhard en hunne kinderen, maar daarnaast ook foto's van het huiselijk leven van de Koninklijke familie, waarbij vele exclusieve op namen. Dit album is een boek geworden vol historie, een boek, dat een kost baar bezit genoemd mag worden en dat tot in verre geslachten een kost baar bezit van documentaire waar de genoemd mag worden. De uitgave is uitstekend ver zorgd, zowel wat fotomateriaal en be geleidende tekst als typografische uit voering betreft. Samensteller is de heer D. Wijn beek, terwijl de omslagfoto van H. M. de Koningin is van Paul Huf. Wij kunnen niet anders dan dit herinnerings-fotoalbum van harte' aanbevelen bij allen, die liefde heb ben voor ons Koningshuis. „Augustinus" door Louis Ber- trand. Uitgave „Het Spec trum", Utrecht, „Posthoorn serie". De zuster van de welhaast beroemd geworden „Prisma-reeks", de „Post hoornserie", presenteert de harmo nieuze vertaling van het werk, dat het lid van de „Académie Frangaise", Louis Bertrand, wijdde aan de grote en menselijke heilige St. Augustinus. De „Belijdenissen"- van St. Augus tinus de eerste autobiografie van wereldformaat zijn'voor velen in deze tijd niet veel meer dan een klank. Het kost tijd envooral in 't begin moeite om met de taal van St. Augustinus vertrouwd te raken en hoe weinig schijnen tijd en moeite tegenwoordig nog voorradig te zijn. Daarbij komt, dat men doorgaans te weinig van de grote Afrikaanse hei lige weet. Op meesterlijke wijze heeft Bertrand nu in dit manco voorzien. In gloedvolle taal schildert hij leven en omgeving van de heilige; hij voert de lezer naar het warme Afrika van de helft der vierde eeuw, waar Augustinus dorst naar een toekomst van roem en eer. Naast de donkere bladzijden uit Augustinus' jeugd, heilige zelf te gaan beluisteren. „Vertelsels uit Nieuw Lut jeputje" door C. Wilkeshuis Uitgave „De Tijdstroom" te Lochem. De kachel brandt weer, de avon den vallen vroeg in en deze twee feiten zijn ruim voldoende voor de kleuters om van moeder voor het naar bed gaan een verhaaltje te eisen. Nu zijn moeders we weten dat uit ervaring niet gauw ver legen als het op een verhaaltje over kabouters en elfjes aankomt, maar een goed boek is toch dikwijls ge makkelijk. Dat goede boek is er. Eigenlijk is het reeds een oude be kende, want het is een voortzetting van de vorig jaar verschenen „Ver telsels uit Lutjeputje". Ook in deze nieuwe uitgave kun nen de kinderen weer zwerftochten ondernemen door kabouterland, waar zich allerlei kostelijke ge schiedenissen afspelen. Spanning en humor zijn met vaardige pen ge mengd. Piet Broos heeft de vertel lingen. verlucht met alleraardigste tekeningen. Kortom een boek, dat zijn diensten in ieder huisgezin waar het klokje van zeven uur geldt kan bewijzen. „Britten, beesten, buiten landers" door Daan van der Vat. Uitgave van „Het Spectrum" te Utrecht. Daan Zonderland, de dichter van de „Redeloze Rijmen", die proza werk onder zijn eigen naam uit geeft, heeft een kostelijk boek ge schreven over de mysterieuze fi guur, die de Engelsman heer en verslind er van schandalenblaadjes nu eenmaal is Dit is overigens niet de gehele zonderlinge combina tie. Het is er slechts een aspect van. Er is al eens een boek verschenen, waarin de vraag aan de orde werd gesteld, of de Engelsen eigenlijk wel tot het mensenras gerekend kunnen worden. Daan van der Vat beoogt niet met dit nieuwe werk een bijdrage te leveren tot de op lossing van het probleem. Het is slechts bedoeld als „een getuigenis van ongeneeslijke verbijstering". Ir» een serie kostelijke schetsen analyseert de schrijver de Engels man, die een uitlaat zoekt voor zijn krampachtig gevoelsleven en zo zeer met zijn vrije Zondag zit op gescheept, dat hij de tijd doodt met het .lezen van ellenlange artikelen over beesten met titels als „Een oorworm is een toegewijde moeder" en „Kanaries en 'knoflook". Ook over de ziekelijke neiging om lid te worden van allerlei clubs worden leuke verhalen opgediend. Een geestig boek over het eenza me Engeland, waar het niet geoor loofd is zijn gevoelens prijs te ge ven. Wie iedere avond een schetsje leest, gaat de hele winter met een, goed humeur naar bed. Ook ge schikt voor lijders aan ochtendziek te! „Demonen" van Dostojewski. Uitgave van „Het Spectrum" te Utrecht. In de Prisma-reeks van „Het Spec trum" is thans ook verschenen in twee delen de prachtige, vaak be nauwende roman van Dostojewski „Demonen". Dit werk kwam tot stand in een periode, dat geheime vereni gingen van revolutionnaire anarchis ten in Rusland aan de orde van de dag waren. Toch mag men deze ro man niet beschouwen ails een, die 'n beeld wilde vastleggen van de Rus sische maatschappij in die dagen. Dostojewski heeft hier de mensen ziel uit haar verband gerukt en toont de revolutionnairen in hun volkomen ontworteling, in hun totale verlaten heid van God en van de mensen. De critiek uit de dagen, waarin het boek verscheen, stelde uitdrukkelijk vast, dat er in Rusland geen krankzinni gen ronddoolden van het type Staw- rogien, de hoofdfiguur van de roman, een kweller en vernietiger. Wij zou den echter niet graag de uitspraak voor onze rekening nemen, dat zij er vandaag de dag ook niet zijn. Daar om heeft dit werk de betekenis ge kregen van een prognose over de evolutie van de zogenaamde auto nome mens. Alle personen strijden op het hoogste niveau en hebben in hun diepste wezen deel aan God of aan de duivel. Met huivering zal de lezer in de diepte van verwording staren, die Dostojewski hier bloot legt, vooral omdat hij weet, hoe de mens wordt als hij aan zichzelf en zijn eigen krachten wordt overge laten. „Smakelijk eten" door Edith Ekegaardh en Gun Lindeen. Uitgave van N.V. Ad. Don ker te Rotterdam. In de reeks culinaire werken, die hier te lande verschijnt, is thans een nieuwe aanwinst met 533 recepten. De schrijfster heeft veel gereisd en overal de eet- en kookgewoonten be studeerd. Met een overvloed van bui tenlandse recepten keerde zij naar haar vaderland, Zweden, terug en stelde daar haar bevindingen te boek ten gerieve van de huisvrouw, die naast de gebruikelijke pot ook wel eens wat variatie wil. Gewapend met „Smakelijk eten" kan zij voorlopig 'n paar jaar vooruit in haar streven om verrassingen op tafel te brengen. Enverrassingen in de goede zin. Het is min of meer de culinaire in ternationale, hoewel het toch een Zweeds karakter draagt. De eetge woonten in Zweden verschillen ech ter hemelsbreed met de onze, zodat dit aan de verrassingen geen afbreuk behoeft te doen. De bekende en overbekende recepten zijn ook pre sent, maar in originele opmaakt en combinaties. Ruim 150 afbeeldingen verlevendigen de tekst van dit zeer verzorgde kookboek. „Staking" door Maxence v. d. Meersch. Uitgave „De Lanteern", Utrecht. Het boek, dat een herdruk is, be schrijft een episode uit de doorbraak van de sociale wetgeving in Frank rijk in de eerste jaren na de wereld oorlog van 1914—1918. De arbeiders zijn politiek nog onrijp en vatbaar voor iedere vorm van demagogie. Opgezweept door volksmenners, strij den zij voor hoge woorden, die bui ten hun bevattingsvermogen liggen en betalen eendure prijs voor hun onwetendheid. Naast deze schets poogt de auteur een beeld te geven van de situatie der werkgevers, een poging, die minder goed geslaagd en zo nu en dan een klein beetje ge zocht schijnt. Rondom de beschreven staking, die in een Franse industrie stad geproclameerd wordt, weeft de schrijver de geschiedenis van de sta kers zelf, die vanuit hun krotten meegesleurd worden in een stroom, waarvan zij noch sterkte noch doel bevroedden. Als romanticus werkt de schrijver graag met „zwart-wit-mo- tieven", waardoor de mistoestanden toen hij opgenomen was in het Afri kaanse leven, dat zijn ziel dreigde te doden, voordat deze kans gekregen had te leven, schildert Bertrand de figuur van de H. Monica, de moeder, die op heroïsche wijze vocht voor het behoud van haar kind. De auteur leidt zijn lezers naar Rome en Milaan, waarmede hij hen vertrouwd maakt door precieuze beschrijvingen van de locale sfeer en tekent de ge hele wonderlijke weg, die deze grote kerkvader moest gaan om tot Chris tus te komen. Louis Bertrand schreef niet zo maar een verhaaltje, maar hij paarde liefde aan een gedegen on derzoek; voor hij zijn werk schreef vertoefde hij lange tijd in die plaat sen van Afrika en Italië, waar Augus tinus geleefd heeft en wist zodoende de entourage van dit bonte en grootse leven in natuurgetrouwe kleuren te schilderen. Daar hij in zijn gehele werk een nauw contact onderhoudt met de „Belijdenissen", kan dit boek, dat met recht tot wereldliteratuur ge rekend wordt, wellicht voor velen een aanleiding zijn om de oude, maar nog steeds actuele woorden van de wel scherp, getekend worden, maar soms een weinig inboeten aan over tuiging. Het geheel is echter geworden tot een meeslepend verhaal, dat volwas sen lezers een heldere momentop name geeft van de felle klassestrijd, die enkele tientallen jaren geleden gevoerd werd. „Portret van een moorde naar", door Erik West. Uitgave Thijmfonds, Den Haag. In het „Thijmfonds" verscheen on langs een opmerkelijk boek, waarin Eriik West op boeiende wijze een actueel vraagstuk in romanvorm aan de orde stelt. Hij vertelt het verhaal van een oud-N.S.B.-er, die door de maatschappij als paria uitgestoten, aan lager wal geraakt en ten slotte door een politicus gehuurd wordt als moordenaar, met als premie een overtocht naar Argentinië, waar hij een nieuw leven zal beginnen. Na de moord laten zijn opdrachtgevers hem in de steek en plegen verraad, zodat de man na troosteloze omzwervingen door de politie wordt neergeschoten. Dit boeiende gegeven heett Erik West op psychologisch verantwoorde wijze tot een verhaal, gemaakt; het boek is een bonte revue van het gehele mis lukte leven van een mens, die altijd precies op het verkeerde paard wedde, nadat hij het spoor naar de goede weg bijster was geraakt. Een aanwinst voor het Thijmfonds. Zaaibloemen. Door A. Jan sen. Uitg. Born N.V. As sen. In de tegenwoordige tijd van hui- zennood mag men dikwijls al blij zijn woonruimte toegewezen te krijgen en denkt men dikwijls niet aan een tuin. De moderne huizenbouw biedt ook weinig gelegenheid voor het aanleggen van een tuin, terwijl de tuinaanleg aan de voorzijde der hui zen veelal verzorgd wordt door de Plantsoendienst van de gemeente. Maar daarnaast zijn er in de oude re stadsdelen en vooral in de buiten gemeenten gelukkig nog vele mensen, die er een tuintje op na kun nen houden. En de ondervinding heeft geleerd, dat men goed aange legde en goed onderhouden tuinen kan vinden naast tuinen, waaraan men weinig gelegen laat liggen. Dit laatste nu is toch wel heel ver keerd gezien, want zij, die zo hande len, weten niet welk een levensvreug de een goed onderhouden tuin kan schenken. Het zelf kweken vaii bloe men schenkt daarbij wel de grootste voldoening. Nu de tuinen op het ogenblik de winterslaap ingaan, denkt men eigen lijk niet aan de tuin. En toch is dat verkeerd. Zelfs als men een goed onderhou den tuin heeft, maar zeker, wanneer dit niet het geval is, is thans de tijd aangebroken om te gaan bedenken wat men een volgend jaar van zijn tuin kan maken. Dat men daarvoor goed georiënteerd moet zijn over de eerste verzorging van de tuin, de be mesting, het spitten, enz. behoeft toch eigenlijk geen betoog. Daarbij is voor de niet-vakman een goede handleiding onontbeerlijk en wanneer kan men zich daarop beter prepareren dan tijdens de lange win teravonden, welke op handen zijn. Een goede vorm daarvoor vindt men in het nieuwe boekje van A. Jan sen, hoofdredacteur van „Floralia", getiteld „Zaaibloemen", dat een prachtige handleiding is voor het kweken en toepassen van één- en tweejarige zaadplanten in de sier- tuin. Een aanbeveling voor dit interes sante werkje behoeven we niet te geven. De deskundigheid van de schrijver is daarvoor voldoende waarborg en zelf van tuinieren houdend kunnen we zeggen, dat we het boekje met veel voldoening hebben doorgewerkt, waarom we het van harte kunnen aanbevelen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6