Gortzak vroeg naar militair verlof en minister antwoordde Adviescollege K.V.P. Ook nivellering bij kader personeel in 't bedrijfsleven In- en uitvoer in September Leeftijdsgrens voor kinderaftrek Twee Amerikaanse generaals eren Ned. Korea-detachement DINSDAG 20 OCTOBER 1953 DE LEI USE COURANT 1WEEDE BLAD PAGINA 1 Bijna volledige overeenstemming Alhoewel het leger nu ni,et direct kan bogen op dt onverdeelde sym pathie van de heer Gortzak en zijn communistische bondgenoten in de Tweede Kamer, voelde deze heer zich toch gedrongen om de minister van oorlog enkele v-agen te stellen naar aanleiding van de nieuwe verlofre geling, die enkele weken geleden voor de in Nederland gelegerde troe pen van kracht is geworden. De heer Gortzak informeerde of het juist was, dat de militairen voor taan maar eens ir. de veertien dagen een weekend-verlof krijgen, terwijl, dat vroeger iedere week gegeven werd en de minister antwoordde, dat de militairen inderdaad maar een maal in de veertien dagen naar huis konden, maar dat dit verlof dan ook aanmerkelijk langer duurt, dan voorheen het geval was. Voorts vroeg meneer Gortzak, of de minister wilde mededelen, waar om de verlofregering veranderd was. De minister bleek hiertoe bereid en vertelde de heer Gortzak, dat hij het noodzakelijk achtte, dat tijdens het weekeinde een bepaald aantal para te troepen in de kazernes achter bleef; iets, wat de heer Gortzak ook uit de diverse publicaties in de dag bladen had kunnen vernemen! Hierna toonde de heer Gortzak zich nieuwsgierig naar de mening van de minister of er niet grote waar de moest worden gehecht aan het persoonlijk contact, dat de militair met zijn verwanten kan onderhouden en de minister bevredigde deze nieuwsgierigheid door te zeggen, dat hij dit contact inderdaad erg belang rijk acht. Toen de heer Gortzak hierop re- actionnair werd en terug wilde naar de oude verlofregeling, deelde de minister mede, dat hij het niet met het progressieve Kamerlid eens was en dat hij in tegendeel vast besloten is om de huidige regeling aan te hou den, omdat hij deze voor alle par tijen de meest gunstige acht: De mi litairen krijgen nu eens in de veer tien dagen een behoorlijk lang ver lof van Zaterdagmiddag tot Maan dagavond en het leger beschikt tijdens het weékeinde over voldoen de parate troepen. De heer Gortzak scheen volledig voldaan; hij stelde althans geen ver dere vragen meer. KORTE STAKING BIJ VELSENS TUNNELBOUW. Ongeveer 200 arbeiders van de Am. sterdamse Ballast Maatschappij, die bij de Velsense tunnelbouw werk zaamheden uitvoeren, hebben Zater dag geweigerd in de bouwput af te dalen. Alleen de vitale punten, zoals de pompinstallaties, waren bezet. Er waren enkele grieven gerezen over het uitbetalen van extra prestatie premies aan enkele groepen arbei ders. Gistermorgen is het werk, hangen de de besprekingen tussen directie, arbeiders en vakbonden, hervat. KONINGIN OPENT CONGRES. Koningin Juliana heeft zich bereid verklaard de vierde assemblée van de „World Veterans Federation" te ope nen, welke op 16 November in Den Haag begint. Deze assemblée duurt tot en met 19 November. De WVF is een van de grootste we reld-organisaties; zij is in November 1950 op initiatief van de Fransman Albert Morel, een bekende leider van oud-strijders, opgericht. Hij is nog steeds voorzitter van de federatie, die 17 millioen leden telt. Oprechte hulde van rechterlijke macht Meer dan 160 Friese chauffeurs van busdiensten, gemeentelijke- en particuliere bedrijven zijn in een bij eenkomst van de Vereniging voor Veilig Verkeer gehuldigd voor het feit, dat zij gedurende enige jaren, 32 zelfs gedurende 6 jaren, hebben gereden zonder een ongeval te ver oorzaken. In tegenwoordigheid van justitiële en burgerlijke autoriteiten werden de insignes, resp. diploma's uitge reikt door de advocaat-generaal bij het Gerechtshof te Leeuwarden, mr. B. J. Besier. De voorzitter van veilig verkeer de heer H. Pols legde de na druk op het feit, dat dagelijks in ons land nog drie personen aan het snel verkeer ten offer vallen, zodat hij de gediplomeerde chauffeurs op het hart bond nog meer plichtsbesef aan te kweken. LagerOnderwijs groeide in 7 jaren ruim 14 pet. Uit de zojuist door het centraal bureau voor de statistiek gepubli ceerde statistiek van het lager onder wijs (G.L.O. en V.G.L.O.) 1949—1953 blijkt, dat de tijdens de oorlog en vooral de in 1946 gestegen geboorte cijfers een sterke groei van dit on derwijs in genoemde periode veroor zaakten. Het aantal scholen steeg van 7.044 tot 7.328 (4 het aantal leerlin gen van 1.650.000 tot 1.323.000 (14%) en het aantal leerkrachten van 34.400 tot 37.600 (9 De gemiddelde klassegrootte bij het G.L.O. steeg van 34.3 leerlingen in 1950 tot 35.6 leerlingen in 1953. Van de leerlingen die de lagere school uit een der leerjaren 6, 7 of 8 verlieten ging 28 (in 1948: ?7 rechtstreeks naar het U.L.O., 11 (10 naar het middelbaar onder wijs en 34 (31 naar het Nijver heidsonderwijs. Het presidium van de Katholieke Volkspartij zal Woensdag het advies college voor de Tweede Kamer-frac tie installeren. Tot de instelling van dit college werd destijds besloten bij de besprekingen met de groep-Steen- berghe. De taak van het college zal zijn de Tweede Kamer-fractie van advies te dienen over belangrijke ontwerpen van wet. Het advies kan gevraagd en ongevraagd worden uit gebracht. Ook heeft het college de vrijheid specialisten aan te wijzen, die een bepaald probleem in studie zullen nemen. Het adviescollege bestaat uit pro fessor F. Thurlings, professor G. Zee- gers, mr. M. P. L. Steenberghe, mr. F. Bachg, ir. J. van Aken en de heer H. J. Kuiper, oud bestuurslid van de K. A. B. Mr. Steenberghe zal het voorzitterschap van het adviescol lege bekleden. Midden November zal prof. mr. C. P. M. Romme in een ziekenhuis worden opgenomen voor een kleine voetoperatie. Bij het baden in zee overkwam hem een ongeval. Hij zal drie we ken in het ziekenhuis blijven. Dr. Delfgaauw en Massizzo constateren Thans onderzoek voor de H.K.W. Na hun onderzoekende taak bij Kath. Volkspartij, Arka en Journa listen-federatie te hebben voltooid, hebben de beide deskundigen, dr. J. G. M. Delfgaauw en A. I. V. Mas sizzo, .van het Rijksplanbureau een onderzoek ingesteld naar de positie der middengroepen in het particu liere bedrijfsleven. En ook hier heb ben zij nivellering gevonden. Hun opdrachtgever was deze keer het be stuur van de Nederlandse katholieke Eond van Administratief, Verko pend en Verzekeringspersoneel „St. Franciscus van Assisië". en hun on derzoek was met name gericht op het kaderpersoneel, bestaande uit het middelbare en hogere admini stratieve en verkopend personeel in het bedrijfsleven, beoordeeld naar de financiële toestand, het sociale mi lieu en het genoten onderwijs. Méér gegevens, dan de statistiek bezit. Mr. L. A. Kesper, commissasris van de Koningin in Zuid-Holland, heeft gisterochtend, in tegenwoordigheid van mr. G. E. van Walsum, burge meester van Rotterdam, en een aan tal genodigden, op het terrein van de gasfabriek aan de Keilehaven de grootste gashouder van Nederland officieel in gebruik gesteld. Voor deze gashouder, die een in houd heeft van 150.000 kubieke me ter, werd de eerste paal geslagen op 6 December 1950. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post v/orden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip verme:d: Indonesië: ss „Ron do" (29 Oct.); Nieuw Guinea: ss. „To- mini" (29 Oct.); Ned. Antillen: ms. „Oranjestad" (27 Oct.); Suriname: ms „Bonaire" (28 Oct.); Australië: s.s. „Orcades" (24 Oct.); Canada, ms. •„Westerdam" (29 Oct.), Zuid-Afrika: |m.c „Carnavon Castle" (24 Oct.). 'Zv'■'-Amerika: ms. „Alberti Dodero" f24 Oct.); Brazilië: ms. „Tara" (28 Oct); Nieuw-Zeeland: via Engeland T24 Oct.). Inlichtingen over de ver- iaerr ingsdata van postpakketten ge- yen de postkantoren. Uit het belangrijke, zeer gedocu menteerde en van grafieken voor ziene rapport blijkt niet slechts, dat ook ten aanzien van genoemd kader personeel wanneer men zijn po sitie van 1938 vergelijkt met die van 1S52 zich nivellering heeft voor gedaan; bovendien bevat het rapport sociologische en sociografische gege vens omtrent deze groep, gegevens, die tot nu toe in ons land, zelfs bij het Centraal Bureau van de Statis tiek, hebben ontbroken. Zoals de rapporteurs ons bij gele genheid van een persconferentie hebben verzekerd, moet de nood in de groep van kaderpersoneel in het bedrijfsleven wel hoog zijn, waar ruim 75 percent, of wel 400 leden van de 550 kaderleden aan de en quête hebben meegedaan. Daardoor ook was het mogelijk, betrouwbare conclusies op te bouwen. In het algemeen kan worden ge zegd, dat zij, die in een verantwoor delijke functie zijn gestegen, om streeks 50 percent meer basissalaris genieten dan voor de oorlog. Slechts .bij de industrie zijn de salarissen iets meer opgetrokken dan bij an dere bedrijfstakken. Verder is wel gebleken, dat ouderen onder het ka derpersoneel niet aan de loonronden hebben meegedaan, grotendeels in 't licht van de komende pensionering (voor 80 percent van hen bestaat een pensioenvoorziening), maar als gevolg waarvan vele jongeren naar boven zijn gekomen. Jongeren met vele studiejaren achter de rug. Het diploma-bezit van vele jonge ren tussen 15 en 25 jaar is vaak be reikt na 7 jaar en meer van volge houden studie. Dat is een tijd, die menigmaal de studiejaren aan de Universiteit evenaart. Vooral met werkstudenten zou men hier een parallel kunnen trekken, maar dr. Delfgaauw heeft opgemerkt, dat de vorming van beide groepen toch wel even anders is. Omtrent de sociale status is het merkwaardig te vernemen, dat de zoons van de vaders der geënquê teerden voor 48 percent middelbare en hogere amtenaren blijken te zijn, dat een groot aantal geënquêteerden Mulo of HBS hebben gehad en weer anderen na de lagere school zich met dagstudie hebben opgewerkt Slechts weinig dochters van geën quêteerden hebben na de lagere school geen verdere dagscholen be zocht en 75 percent van de echtge noten hebben geen dagonderwijs ge noten, bezit althans geen diploma.' Hiermee wil gezegd zijn, dat in de gezinnen der geënqueteerden de dochters vrijwel alle studeren, ter wijl de moeders dit slechts voor een klein deel hebben kunnen doen. Merkwaardig is ook, dat bij het Bankwezen het -diplomabezit voor ouderen en jongeren gelijk is, in an dere bedrijven is het groter bij jon geren dan bij ouderen. Te vroeg oud. Een netelig probleem is dat van de leeftijd van kaderpersoneel. Werk gevers schrikken vaak terug voor de aanstelling van ouderen, dat zijn dan personeelsleden van 35 jaar of daar boven. Kennelijk houdt dit verband met de pensioenvoorziening; maar het probleem ligt er nu eenmaal, en dat kan men betreuren. Men zou kunnen vragen, in hoe verre dit vraagstuk ook betrekking heeft op de universitair geschoolden. Maar zoals werd medegedeeld, vie len de universitairen buiten de ge houden enquête; alleen zij, die door zelfstudie zich hebben opgewerkt, hebben er aan meegedaan. En de rol die deze groep in het bedrijfsleven vervult, wordt door het bestuur van de HKW uiterst belangrijk genoemd Het is volgens voorzitter J. de Wit de bedoeling, dat de gegevens uit 't louter beschrijvend rapport worden voorgelegd aan de werkgevers in de verschillende bedrijfstakken en dat ze eventueel kunnen dienen als on derhandelingsmateriaal. Een andere kwestie is natuurlijk, of de opvoe- voering van het salarispeil van het middelbare en hogere administra tieve en verkopend personeel in het particuliere bedrijfsleven spoedig kan worden gerealiseerd. Prins op paardenmarkt en landbouwbeurs Z. K. H. prins Bernhard heeft gis teren een bezoek gebracht aan de traditionele paardenmarkt te Zuid laren en aan de aan deze markt ver bonden landbouwbeurs, die thans voor de vijfde maal wordt gehouden. Prins Bernhard werd op het gemeen tehuis van Zuidlaren begroet door de burgemeester van Zuidlaren, de heer J. H. Roukema. De Zuidlaarder markt is er volgens spreker één van tradi tie, met een eigen sfeer, die zijn weerga in den lar.de niet heeft. Dat de oude traditionele markt de moge lijkheid van haar voortbestaan heeft mogen behouden, is volgens burge meester Roukema te danken aan de ver vooruitziende blik van de ere burger van Zuidlaren, jhr. van Kin schot, vroeger burgemeester van Zuidlaren, thans burgemeester van Leiden, die de in particulier bezit zijnde marktgronden in gemeente eigendom wist te doen overgaan. Na deze toespraak werden verscheidene geschenken aangeboden. De burge meester overhandigde prins Bern hard een herdenkingspenning van het 750-jarige bestaan van de Zuid laarder paardenmarkt. Prins Bern hard bood aan Poppe Kuipers uit Eexterveen, die 70 jaren achtereen de markt heeft bezocht, een herden kingspenning aan. Voorts werd na mens het gemeentebestuur een reis deken met gordel voor een der rij paarden van de prins aangeboden en een Zuidlaarder „stoet" en een Zuid laarder bol. Na de ontvangst op het stadhuis begaf de prins zich in ge zelschap van de genodigden naar de markt en de landbouwbeurs. De lunch werd gebruikt ten huize van de burgemeester van Zuid-Laren. De invoer van Nederland in Sep tember heeft volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek 783 millioen gulden bedragen te gen 724 millioen gulden in Augustus Uitgevoerd werd voor een waarde van 768 millioen gulden (vorige maand 620 millioen gulden). De in voer werd derhalve voor 97,6 percent door de uitvoer gedekt tegen circa 86 percent vorige maand. In de pe riode van Januari tot en met Septem ber 1953 werd 662 millioen gulden meer ingevoerd dan geëxpqrteerd. In de overeenkomstige periode van 1952 bedroeg het invoeroverschot 331 mil lioen gulden. De sterke toename van de uitvoer in de afgelopen maand moet voorna melijk worden toegeschreven aan d< gestegen export van landbouwpro ducten, waarbij het zwaartepunt kwam te liggen bij de uitvoer van bloembollen. De stijging van de uit voer van landbouwproducten is een voor het najaar gebruikelijk ver schijnsel. Tegenover de gestegen uit voer met 148 millioen gulden staat evenwel ook een stijging van de in voer van 59 millioen gulden. Hier door kon het gunstige beeld dat Sep tember 1952 met een uitvoeroverschot van 88 millioen gulden te zien heeft gegeven, niet gehaald worden. „Knutselsalon" werd te Parijs geopend Overeenstemming tussen regering en K.V.P. Overeenstemming is bereikt tussen de regering en de K.VP. nopens de leeftijdsgrens voor de kinderaftrek. Zoals bekend, ontstond dienaan gaande verschil van mening tussen de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn en de heer Lucas van de K.V.P. tijdens de be handeling van het wetsontwerp, coördinatie van bepalingen van so ciale verzekeringswetten met die van de loonbelasting en de verevenings heffing". Om een volledige coördinatie te bewerkstelligen wilde men de leef tijdsgrens voor de kinderaftrek stel len op zestien jaar, wat ten nadele kwam van de grote gezinnen, daar de aftrek tot nu toe toe zeventien jaar gold. Hiertegen verzette zich toen de heer Lucas. Daar men niet tot overeenstemming kon geraken, besloot men deze zaak opnieuw aan de orde te stellen bij de algemene beschouwingen op de Rijksbegroting, waarbij tevens de belastingverlaging, Drankfabriek in de as gelegd Een uitslaande brand heeft gister avond aan de Kralingseweg te Rot terdam een houten fabriekscomplex, waarin de likeuren- advocaat-, limo nade. en vruchtenwijnenfabriek van de N.V. van den Heuvel en Co.'i wijnhandel is gevestigd, in de as gelegd. Omstreeks kwart over zes gister avond werd in de loods rookontwik keling ontdekt. De brandweer werd direct gewaarsc-iuwd. Tot ver in de omtrek was het vuur te zien. De brandweer bond de strijd aan met ongeveer tien stralen. Na een uur was zij de brand meester, waarna het nablussen een aanvang nam. Het fabriekscomplex brandde geheel uit. Slechts een er naast staanql woonhuis kon worden behouden. Het kantoor van de fabriek kreeg alleen waterschade. In de fabriek zelf stonden diverse voorraden, nodig voor het uitvoeren van de najaars bestellingen likeuren, advocaat en vruchtenwijnen. De schade, die nog niet te schatten valt wordt door ver zekering gedekt. De „Knutselsalon" ofwel de „Salon du Brlcolage et des Traveaux d'ama- teurs" werd in de Rue St. Dominique te Parijs, in de Salie de la Chimie, geopend. Er zijn door de Franse knutselaars vele originele en handige voorwerpen of apparaten ingezonden, die de aandacht van de bezoekers .-uilen trekken. De foto toont een kruiwagentje op een luchtband, dat, wanneer het wiel een slag wordt omgedraaid, kan worden gebruik als lastdrager. „Benijdenswaardige staat van dienst" Het Nederlands detachement Ver enigde Naties maakt als onderdeel van de 2e Amerikaanse infanterie divisie deel uit van het 9e Ameri kaanse Legerkorps. De commandant van dit legerkorps, luitenant-gene raal R. E. Jenkins, heeft onlangs een nieuw commando aanvaard, en bij die gelegenheid een brief gezonden aan de commandant van ons Korea- detachement van de volgende in houd. 1. Bij het verlaten van het 9de le gerkorps, ter voorbereiding van de aanvaarding van het commando van de 10e legergroep, wens ik van de gelegenheid gebruik te maken, u, de officieren en manschappen van uw bataljon mijn erkentelijkheid te be tuigen voor de hartelijke samenwer king welke in van u mocht ondervin den. U heeft steeds alle u toegewezen opdrachten met enthousiasme en vastberadenheid uitgevoerd. Het hoge moreel en de plichtsbetrachting van de Nederlandse soldaten in Korea zijn inderdaad hoogst prijzenswaardig ge weest. Aan de moed, kundigheid en doortastenheid in het gevecht bewe zen, heeft het Nederlandse bataljon huurverhoging enz. aan de orde zou den worden gesteld. Bij het verder gevoerde overleg heeft men nu overeenstemming be reikt en wel in dier voege, dat de leeftijdsgrens voor de kinderaftrek op zestien jaar zal worden gesteld, maar dat daar tegenover de regering voor kinderen tot 27 jaar, die uitsluitend of nagenoeg uitsluitend op kosten van de belastingplichtige buitenshuis studeren, gelijk wij reeds meldden, zal toestaan het drievoud van de nor male kinderaftrek toe te passen. Dezer dagen zal de regering daar toe met een voorstel tot wijziging van de betrokken bepaling komen, zodat deze zaak bij de komende be handeling van de belastingontwerpen nog aan de orde kan worden gesteld. In de maand Augustus van dit jaar zijn 39 boerderij branden voorgeko men, waarbij de boerderij totaal werd vernield of zwaar werd beschadigd. Een van deze branden kwam voor in Groningen, 10 in Friesland, 2 in Drenthe, 8 in Gelderland, 2 in Noord- Holland, 4 in Zuid-Holland, 3 in Zee land, 5 in Noord-Brabant en 4 in Limburg. Van deze branden werden er 9 ver oorzaakt door hooibroei, 6 door blik seminslag, 5 door spelen met vuur, 1 dcor verkeerde behandeling van het petroleumstel, 1 door kortsluiting, 1 door loodgieters-werkzaamheden, 2 door brandstichting, 1 door een stook- pot te dicht bij het hooivak te plaat sen. 1 door het morsen van benzine bij het vullen van de tractor, 1 door een neerstortend vliegtuig, 1 door het starten van de tractor nabij oogstproducten. In 10 gevallen bleef de oorzaak onbekend. De totale directe schade van deze branden wordt geschat op een bedrag van 1.795.000.Hiervan komt 602.000.voor rekening van de 9 hooibroeibranden, 211.700 voor de 5 branden veroorzaakt door het spelen met vuur en 285.000.voor de 6 branden ontstaan door bliksem inslag. Bij deze branden zijn een kalf, 24 varkens en 310 stuks klein vee gekomen. een benijdenswaardige reputatie te danken. Uw eenheid heeft grote verliezen aan de vijand toegebracht en bewees steeds haar betrouwbaarheid, niette genstaande terreinmoeilijkheden en slechte weersomstandigheden. 2. Ik wens u mijn persoonlijke en officiële waardering te betuigen voor de prachtige bijstand door u en de leden van uw detachement in het Koreaanse conflict verleend. Het was een werkelijk genoegen met u verbonden te zijn in de gemeenschap pelijke strijd voor de verdedging van die beginselen van gerechtigheid, zoals deze leven in de harten van al- la vrijheidslievende mensen. De commandant 2e divisie, gene- raal-majoor W. L. Barriger, tekende bij deze brief aan: 1. Het is met grote voldoening, en diepe tevredenheid dat ik u bij gaand schrijven van de scheidende commandant van het 9e Legerkorps doe toekomen. 2. Reeds de eerste acties van uw detachement in de Po-Dongne val lei, zowel als de verdediging van Wonju en tenslotte de gevechten na bij heuvel 325, hebben de leden van uw detachement een benijdenswaar dige staat van dienst bezorgd. 3. Ik moge u verzoeken mijn ge voelens van waardering over te wil len brengen aan de officieren en sol daten van uw dapper bataljon, voor hun buitengewoon aandeel in de strijd der Verenigde Naties in Ko rea. In 't Rampgebied wordt weer tarwe gezaaid De rijksdienst voor landbouwher- stel heeft besloten aan de landbou wers in de medio September droog gekomen polder Oosterland reeds nu gips te verstrekken. Gips is het aan gewezen middel tegen structuur- verval van de grond. Structuurverval treedt op, zodra de grootste hoeveelheid zout uit de grond is verdwenen. Men rekent op een snelle ontzil- ting door de te verwachten najaars regens. Op korte termijn zal een ton per h.a. beschikbaar worden gesteld. In de polders die wat eerder droog zijn gevallen en waar de gips reeds in de grond is gebracht, wordt als. gevolg van het zeer gunstige na-j mMden-'en kleinbedrijf heeft de So- jaarsweer, thans veel wintertarwe ciaal Economische Raad verzocht de regering te adviseren een vertegen- Liftmaster boemelt naar huis De K.L.M. Liftmaster „Dr. ir. Damme", die zoals bekend van Christchurch op de thuisreis is en morgen op Schiphol wordt verwacht, is Calcutta gepasseerd. Zowel in Ban- kok als in Calcutta is de bemanning een hartelijke ontvangst bereid. In Bankok werd een Chinees diner aan geboden. Gezagvoerder Kooper mocht hier een Birmese trom in ontvangst nemen. In Calcutta waren er bloemenkran sen en Indische geschenken voor de bemanning en zat men aan een lunch aan, die geanimeerd verliep. Hier zijn 33 passagiers voor Londen inge stapt. VERTEGENWOORDIGING GEVRAAGD IN SER. De centrale van vakorganisaties in uitgezaaid. Het motortankschip Olievos heeft vanaf medio Februari een dagelijkse dienst onderhouden tussen de water leiding Rotterdam' en Bruinisse, om deze gemeente van drinkwater te voorzien. Thans loopt te Bruinisse elwaer op geregelde tijden water uit de kq}an. De Rampaartse dijk, tussen de nog geïnundeerde Vier Vannen van Duiveland polder en de droog ge vallen polder Oosterland zal wor den opgehoogd tot 3.20 meter plus N.A.P. Op deze dijk komt dan nog een bekisting van 80 cm., zodat de hoogte vier m. plus N.A.P. wordt. Met het plaatsen van de bekisting is men reeds begonnen. DIENSTWEIGERAARS NAAR HET RAMPGEBIED? De Coördinatie Commisie Hulp werk (C.C.H.), waarbij negen orga nisaties van verschillende richtin gen zijn aangesloten, die de hulp verlening van jongere vrijwilligers in het rampgebied organiseert en coördineert, heeft zich tot de mi nister van Oorlog gewend met het verzoek de mogelijkheid te openen voor personen, die om gewetensbe zwaren dienst weigeren op basis van vrijwilligheid in het rampgebied te werken. Kort na de ramp hebben dank zij de bemiddeling van hun regeringen en organisaties principiële dienstwei geraars uit de Verenigde Staten en Engeland als vrijwilligers in het noodgebied gewerkt. wooidiging van de Centrale in S.E.R. op te nemen. De centrale vindt, dat zij, zowel wat de omvang als de samenstelling betreft, gelijkwaardig is aan de drie grote middenstandsbon den. Het ledental is groter dan 30.000 verdeeld over 28 organisaties. De Centrale ondervindt in haar streven naar erkenning grote tegen werking. De drie middenstandsbon den weigeren haar elke medewer king bij de voorbereiding van een hoofdbedrijfschap voor het ambacht, hoev/el de centrale daarom meerma len heeft gevraagd. Men wil ons kennelijk, aldus de Centrale, geen enkele invloed laten krijgen bij de toekomstige publiek rechtelijke organisatie van het am bacht en de detailhandel. OPHEFFING VAN RIJKSDIENST ELECTRICITEITSVOORZEINING. In verband met de bijzondere om standigheden waarin ons land na de bevrijding verkeerde, werd in Octo ber 1945 een Rijksdienst voor de Electriciteitsvoorzieninfng in het le ven geroepen. Minister Zijlstra heeft thans bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij deze rijksdienst wordt opgeheven. De dienst had O.m. de bevoegdheid om maatregelen tot beperking van het electriciteitsverbruik in de piek uren uit te vaardigen, doch het is gebleken, dat dergelijke maatregelen ook getroffen kunnen worden op grond van de Distributiewet 1939, zodat het Kon. Besluit, waarbij deze en andere bevoegdheden aan de dienst werden verleend kan verval len.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5