2>e£ckióeSou/fccmt Churchill alleen naar Moskou 7 Israël op ft matje van Veiligheidsraad Vliegongeluk in Texas Moskou neust in N* Canada Gevangenen willen zich niet laten bekeren Gecompliceerde autobotsing Koning Ibn Saoed ernstig ziek Hoog water teistert Noord-Italië Maastrichtenaren protesteren tegen kerkvervolging in Polen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN ÉN OMSTREKEN DINSDAG 20 OCTOBER 1953 45ste JAARGANG No. 13021 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Het tweede congres van Den Haag IJET zal een heel bijzondere ge waarwording zijn, wanneer wij binnen afzienbare tijd naar de stem bus zullen gaan om onze vertegen woordigers in het Europese Parle ment te kiezen! Toch wijzen alle voorbereidingen voor de Europese Gemeenschap er op, dat het hiervan zal komen. En daar behoeven geen jaren meer voorbij te gaan vóór het zover is. Hoe zo'n verkiezingsstrijd zal verlopen is nu nog moeilijk te voorzien. Men kan zich nauwelijks indenken, dat het daarbij zó zal span nen als bij de Engelse of de jongste West-Duitse verkiezingen. Daarvoor leeft deze Europese zaak nog veel te weinig onder ons volk, kunnen wij ons nog veel te weinig voorstellen welke belangen er eigenlijk zijn ver bonden met de wijze waarop wij onze stem zullen uitbrengen. En is het niet waarschijnlijk, dat er zo'n eerste keer ook geen leven in de Europese brouwerij kan komen, omdat wij dan nog geen enkele erva ring hebben hoe onze afgevaardigden naar de Kamer der Volkeren te vergelijken met onze Tweede Kamer het daar zullen doen? Dit gebrek aan kennis van zaken bij de Europese kiezers is voor som migen aanleiding geweest bezwaar te maken tegen het algemeen recht streeks kiesrecht, zoals ditinhetont- werp-statuut voor de Europese Ge meenschap, dat door de regeringen van Frankrijk, Duitsland, Italië en de Beneluxlanden op het ogenblik wordt bestudeerd, is opgenomen. Maar blijkbaar valt er toch meer voor te zeggen om de kiezers al doende te later leren. Het Tweede Congres van Den Haag, door de Europese Bewe ging georganiseerd, heeft zich nu voor het algemeen kiesrecht uitge sproken en ook in de kringen der zes regeringen schijnt men er zich mee te kunnen verenigen. Wfj gaan dus tóch naar de stembus. Waarmede de problemen van het Europese Parlement nog niet zijn op gelost. De andere Kamer de Senaat levert weer andere moeilijkheden op. Daarin wordt niet het Europese volk in zijn geheel vertegenwoordigd, maar het volk van iedere Staat die aan de Gemeenschap deelneemt, dat zijn er zoals de zaken nu staan dus zes. In het ontwerp-statuut worden aan Duitsland, Frankrijk en Italië ieder 21 senatoren toebedeeld, aan Bel gië en Nederland ieder 10 en aan Luxemburg 4, te kiezen door de nationale parlementen. In de klei ne staten Nederlanden, België en Luxemburg wordt meer gevoeld voor een gelijk aantal zetels voor ieder land. Dit is begrijpelijk omdat dan de invloed der kleinen veel groter wordt en dus met hun belangen ook meer rekening zal worden gehouden. Of deze wens in vervulling zal kunnen gaan is sterk de vraag. Tezamen met één grote staat zijn de 3 kleinen ten slotte ook in de meerderheid. En bovendien kunnen de nationale regeringen hun stem laten horen in de Raad van Nationale Ministers, waarin elk der zes staten één ver tegenwoordiger heeft, die dus geheel op voet van gelijkheid met zijn 5 col lega's kan praten. Deze Raad van Nationale Ministers en dat van de Europese regering: de Europese Uitvoerende Raad. Zoals van de eerste verkiezingen nog weinig te voorspellen valt, zo is het ook moeilijk te voorzien hoe deze totaal nieuwe bestuurscon- tructie in de practijk zal werken. Het geheel maakt een uitgebalan ceerde indruk en bovendien wekt het de verwachting, dat de democratie er een goede kans zal krijgen. Met de practische moeilijkheden die zich in de huidige democratische systemen voordoen, is terdege rekening gehou den. Van de Europese instellingen, waar aan op het Congres van Den Haag heel veel aandacht is besteed, vallen tenslotte nog te vermelden: de Eco nomische en Sociale Raad, die de Europese Uitvoerende Raad en het Parlement adviseert, en om de boosdoeners die er altijd zullen blij ven bestaan ,te grijpen het Hof, dat de eerbiediging van het recht moet verzekeren. Premier Churchill heeft, naar uit gezaghebbende diplomatieke kringen is medegedeeld, de Ver. Staten er van op de hoogte gebracht dat hij wellicht binnenkort toch alleen naar Moskou zol gaan om premier Malen kof te ontmoeten. Churchill zou dit aan de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, hebben medege deeld tijdens een maaltijd na afloop van de conferentie der „Grote Drie". Dulles zou Churchill er aan hebben herinnerd, dat Churchill, zo hij er in zou slagen een persoonlijke onder houd met Malenkof te verkrijgen, alleen voor Engeland bindende be sprekingen met de Russische pre mier zou kunnen voeren. Over het algemeen wordt aangenomen dat Churhcill reeds is begonnen met in Moskou te laten peilen hoe men daar over een dergelijke bijeenkomst denkt. De dollar doet ook een duit in het zakje Project in Jordaan moet gestaakt worden De Veiligheidsraad kwam gisteren op verzoek van Amerika, Frankrijk en Engeland bijeen, nadat erv zich de laatste tijd bloedige botsingen aan de Jordaans-Israëlische grens hadden voorgedaan. Het debat liep echter dood op een procedurekwestie. De Libanese afgevaardigde, dr. Charles Malik, maakte, gesteund door de Sovet-Unie, bezwaar tegen de (tra ditioneel) neutrale titel: „De Pale stijnse kwestie. Spanning tussen Is raël en de omliggende Arabische sta ten, met bijzondere verwijzing de recente gewelddadigheden en het moeten voldoen aan en ten uitvoer brengen van de algemene wapen stilstandsovereenkomst." Malik wilde een duidelijke uit spraak, waarin Israël als agressor werd gebrandmerkt. De Rus Wys- jinsky merkte in dit verband op: „Waarom zouden wij blindemannetje spelen en niet zeggen, wat besproken zal worden?" Het debat werd ten slotte verdaagd tot vandaag. STRIJD OM WATER. Minstens even belangrijk is, dat Amerika Israël onder druk heeft ge zet wat betreft de bouw van een Maandag is een vliegtuig ten •Noord-Oosten van Monterry, in de Amerikaanse staat Texas, omlaag ge stort. Volgens AFP zijn er 21 doden te betreuren, onder wie ook zeven Mexicaanse journalisten en de diri gent van het nationale orkest van Mexico, Bias Gal' 'do. Het vliegtuig was op weg naar Falcon Heights, aan de grens tussen Texas en Mexico, waar door presi dent Eisenhower een stuwdam, de Falcondam, in gebruik werd gesteld. Onder de inzittenden bevonden zich ook leden van een Mexicaans ballet, die op vezoek van president Adolfo Ruiz Cortines van Mexico de plech tigheid zouden opluisteren. Heeft het ambacht nog toekomst? Hierover spreekt Prof. Dr. W.R.HEERE van de R. K. Universiteit te Tilburg op Donderdagavond a.s. 22 October, te 8 uur in „Het Gulden Vlies", Breestr.1 25 Ook leden uit de omliggende buiten gemeenten zijn hartelijk welkom I (Advertentie) Marokko en de UNO De politieke commissie van de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties te New York heeft Maandag de door dertier staten, leden van de z.g. Aziatisch-Arabische groep, inge diende resolutie inzake Marokko, waarin werd voorgesteld dat Frank rijk dit gebied binnen vijf jaar vol ledige onafhankelijkheid zou verle nen, verworpen. De verwerping geschiedde met 28 tegen 22 stemmen, bij negen onthou dingen. In de resolutie was ook nog voor gesteld, dat de staat van beleg zou worden opgeheven, politieke gevan genen zouden worden vrijgelaten en algemene verkiezingen zouden wor den uitgeschreven. Frankrijk nam ook nu niet aan de besprekingen over Marokko deel, daar het de Verenigde Naties niet bevoegd acht zich in te laten met hetgeen het als een „Franse binnen landse aangelegenheid" beschouwt. Onder de voorstemmers bevond zich onder meer Indonesië, onder de tegenstemmers Nederland. In Rotterdam is vannacht aange komen het m.s. „Slesvig" uit Kopen hagen, dat met een lading hout van Landana (Portugees West Afrika) kwam. Het schip heeft op zee een verongelukte vlieger opgepikt. De man, die bij aankomst in Rotterdam zeer vermoeid was, sliep en kon dus nog niet verhoord worden. Hij zou waarnemer geweest zijn aan boord van een vliegtuig van de Engelse luchtmacht (RAF). Volgens de gezagvoerder van de „Slesvig" was het vliegtuig verder bemand ge weest door een piloot. Het vliegtuig zou van een hoogte van 7.000 meter in zee zijn gestort. Bij dit ongeval zou de piloot om het leven gekomen zijn. De waarnemer zou zich volgens de lezing van de kapitein met zijn parachute hebben kunnen redden en zou in een rubberboot hebben rond gedreven, voordat hij werd opge pikt. krachtcentrale bij de Jordaan in de gedemilitariseerde zone met Syrië. Voor dit project wordt een kanaal langs de rivier gegraven, maar de Syriërs klagen nu, dat hierdoor wa ter aan hun landbouwgronden wordt onttrokken. Washington beschouwt dit project als een schending van de wapenstil- standsovereenkornst en heeft reeds veertien dagen laten weten, dat het de Amerikaanse hulp stop zou zetten, als de bouw niet voorlopig werd ge,- staakt. Maar blijkbaar trekt de Israëlische regering zich hier niets van aan, want volgens de laatste berichten is het werk aan de centrale verdubbeld en wordt thans 's nachts onder het licht van schijnwerpers doorgewerkt. Koning in Rome. Op het vliegveld van Rome wacht thans de Jordaanse koning, Hoessein, (die enkele dagen geleden hier -uit Londen is aangekomen) op een vlieg tuig, dat hem naar Amman kan te rugbrengen. Daar hebben reeds 20 volksvertegenwoordigers om een ex tra zitting van het parlement ver zocht om „drastische defensiemaat regelen" te overwegen, onder meer versterking van de Jordaanse natio nale garde en toepassing van 't Ara bische collectieve veiligheidspact. In dit pact wordt overeengekomen, dat „elke gewapende aanval op een der deelnemers kan worden beschouwd als een agressie tegen alle partners van het pact", hetgeen de mogelijk heid van een gemeenschappelijk ge wapend optreden inhoudt. Woensdag komt de politieke com missie van de Arabische Liga in de Jordaanse hoofdstad Amman bijeen om te beraadslagen over een collec tieve actie „ten einde eens en voor altijd een einde te maken aan de herhaalde aanvallen van I#aëlische zijde." Syrië versterkt reeds zijn verdedi ging aan de grens van Israël, aldus is gisteren officieel medegedeeld te Da mascus. De grenswachten hebben de bevoegdheid gekregen „iedere Israë lische aanval" af te slaan, zonder op orders van het hoofdkwartier te hoe ven wachten. Generaal Lucius Clay heeft het waarschijnlijk genoemd, dat Russi sche verkenningsvliegtuigen boven de poolkusten van Canada vliegen. In antwoord op een vraag op een persconferentie over de berichten van de jongste tijd over dergelijke vluchten, zei de vroegere militaire gouverneur van de Amerikaanse zone van Duitsland: „Het zou voor mij onbegrijpelijk zijn, dat. gezien de gespannen internationale verhoudin gen, Rusland, gelet op zijn mogelijk heden, niet dergelijke vluchten zou maken". Hij wilde zijn antwoord niet nader toelichten. GROTE BOSBRAND IN SOEDAN. Bij een grote bosbrand ten Oosten van de rivier de Atbara, ongeveer 400 km. ten Oosten van Khartoem (Soedan) zijn veertig personen om het leven gekomen. Reddingsploegen eti ambulances zijn naar het geteis terde gebied onderweg. RODEN WILLEN EROP SLAAN De verhouding tussen de Chinese en Noordkoreaanse communisten Korea aan de ene zijde en het op perbevel van de UNO aan de ande re zijde wordt met de dag meer ge spannen. De voornaamste oorzaak hiervan is de weigering van de Noordkoreaanse krijgsgevangenen die niet naar hun land willen terug keren om voor de communistische „voorlichters" te verschijnen. Hun verzet leidde gisteren tot twee incidenten. Uit een byeen- kpmst v<an de neutrale repatrië ringscommissie zijn de Poolse en Tsjechoslowaakise afgevaardigden weggelopen omdat de Indiase, Zweedse en Zwitserse leden weiger den de rode eis in te willigen dat geweld zal worden gebruikt om de gevangenen naar de „uiteenzetting" te brengen. Het is niet bekend of de Polen en Tsjechen van plan zyn de vergaderingen van de commissie te blijven boycotten. In de militaire wapenstilstandscommissie kwam het tot een botsing omdat de communis ten het UNO-commando er van be schuldigden de rode uitleg te be moeilijken. Als gevolg hiervan is de „voorlichting" voorlopig ge staakt Rood-China en Noord-Korea heb ben inmiddels het voorstel van de In het kleine Franse havenplaats je Le Faou is West-Bretagne, nabij Brest, is Maandag een zeer gecom pliceerd auto-ongeluk gebeurd, waar bij zeven personen het leven hebben verloren. Twintig personen werden gewond van wie twaalf zo ernstig, dat de politie voor deze slachtoffers bloed donors heeft opgeroepen. Het ongeluk geschiedde, doordat 2 bussen met zo'n vaart op elkaar botsten, dat één der wagens naar de andere zijde van de weg werd ge worpen en daar tegen een derde bus aanbotste. Een vierde bus reed ver volgens op de verongelukte derde wagen in. ADENAUERS NIEUWE KABINET. De West-Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft Dinsdagmorgen zijn nieuwe kabinet aan de president van de Bondsrepubliek, Theodor Heuss, voorgesteld. Het kabinet bestaat uit 19 ministe ries. Elf Christen-Democraten, vier Vrije Democraten, twee afgevaar digden van de Duitse Partij en twee van de Vluchtelingen Partij hebbsi zitting in het kabinet. Adenauer zelf is behalve bondskan selier tevens minister van buiten landse zaken. Verenigde Naties aanvaard om op 26 October vertegenwoordigers naar Panmoendjon te sturen om voorbe reidende besprekingen over de Ko reaanse vredeskwestie te beginnen. Dit werd meegedeeld in een uit zending van Radio Peking waarin een brief van de Chinese minister van buitenlandse zaken Tsjoe en Lai werd voorgelezen. Een nota met dezelfde inhoud heeft via Zweden de Amerikaanse regering bereikt. Een vliegend Radarstation Dit is het Lockhead transportvliegtuig RC121C ingericht als vliegend radastation, waardoor Amerika's verdediging „ogen" krijgt, die over de horizon kunnen zien. Het vliegtuig, bestemd voor het transport over lange afstanden heeft een vergrote brandstofcapaciteit, waardoor bet radarstation lang in de lucht kan blijven. Franse artsen ontboden Koning Abdoel Azis Ibn Saoed van Saoedi Arabië ligt, volgens te Bei- roeth ontvangen berichten, ernstig ziek in zijn zomerresidentie te Taif. Twee Franse artsen, Miliez en Mau rice, hebben zich in het afgelopen weekeinde in een koninklijk vliegtuig naar de residentie begeven. Volgens in Cairo aangekomen reizigers uit Beiroeth staan in Djeddah drie vliegtuigen gereed om koning Ibn Saoed eventueel naar Amerika te brengen. Een van die drie toestellen zou het lijnvliegtuig van de KLM naar Indonesië zijn, doch dit wordt door de KLM ontkend. Het dagblad „Alhayat" heeft me degedeeld, dat een KLM-machine van het type DC-6, op weg van Ka rachi naar Amsterdam, Donderdag werd gecharterd toen het op het vliegveld Dharan, in Saoedi-Arabië aan de Perzische golf gelegen, land de voor het innemen van benzine. De Grote stukken land staan blank Noord Italië wordt weer zwaar ge teisterd door overstromingen. Er zijn reeds veertien doden. Vele bruggen en wegen zijn door het wildstromen- de water weggespoeld. Duizenden hectaren goede bouwgrond staan onder water. Tot de slachtoffers behoort een 18- Busdienst Amsterdam- Den Haag geopend Gisterochtend om half zeven ver trok van het De Savornin Lohman- plein in Den Haag een bus naar de hoofdstad, terwijl op het Surina- meplein in Amsterdam een bus start te voor de ho f stad. Bij het vertrek waren vertegenwoordigers aanwezig van de Ned. Spoorwegen en van de N.Z.H.V.M., de Mij, die deze nieuwe lijn exploiteert. De busdienst is bestemd voor pas sagiersvervoer tussen Den Haag en Amstredam, alsa anvulling op het vervoer per trein, dat momenteel on voldoende is. Zodra er echter een verruiming zou zijn in de vervoersvoorziening per trein, kan de vergunning, die gel dig is tot 31 December 1957, tussen tijds worden ingetrokken. Verder geeft de vergunningen geen toestem ming voor het opnemen van passa giers onderweg, behalve op de haltes Johan de Wittlaan en Van Alkemade- laan in Den Haag en in Amsterdam op het Hoofddorpplein. De vertrek plaatsen zijn op het De Savornin Lohmanplein en in Amsterdam op het Surinameplein.. De meeste passagiers hadden, de bus genomen, omdat zij daarvan tijd- wmst verwachtten. Die winst was groter dan waarop wij hadden ge rekend. „Ik kon steeds in de vijfde versnelling blijven", aldus de chauf feur. Vanzelfsprekend zijn er ook nade len. De bus is kouder, er zijn geen toiletten en de mogelijkheid tot het drinken van een kopje koffie is niet aanwezig. In deze bussen zyn geen staan plaatsen toegestaan. Zodra een bus vol is wordt er direct een reservewa gen ingeschakeld. Van 's ochtends half even tot 's avonds elf uur, ver trekt er op ieder half en heel uur een bus in beide richtingen. jarige student, die gedood werd toen de door het water ondermijnde vloer van een klaslokaal in Trento in stortte. Bij Revereto is een man verdron ken, doordat een brug over de ri vier de Arsa instortte. Een andere man werd gedood door een omval lende boom en een derde verdween in een door de slagregens gevormd meer. De rivier de Po stijgt 3 cm, per uur. Bij Ferrara is het waterpeil reeds 1.67 m. boven normaal. De Po heeft 2000 hectaren land over stroomd. De rivier de Adda trad bij Lodi buiten haar oevers, waardoor vele gezinnen zich genoodzaakt za gen de wijk te nemen. De rivier de Frascata vernielde 'n 15 meter lange brug van de hoofd verkeersweg MilaanBrescia. Een aantal verkeerswegen werd versperd door aardverschuivingen. DE STRIJD TEGEN DE MAU MAU De veiligheidsstrijdkrachten van Kenya hebben vorige week 119 le den van de Mau Mau gedood, aldus werd Maandag te Nairobi bekend gemaakt. Het hoofdkwartier van generaal Erskine deelde mede, dat er in het zelfde tijdvak 40 Mau Mau-leden ge vangen werden genomen. werd aangezegd te wachten, terwijl het vliegtuig met onbekende bestemming vertrok, met de opdracht geen enkele inlichting te geven over deze opdracht. Van de zijde van de KLM deelde men ons mede dat op 15 October in derdaad op korte termijn door de regering van Saoedi-Arabië de KLM- Constellation „Friesland" werd ge charterd voor het" uitvoeren van enige dringende vluchten, o.a. van Dharan naar Djeddah aan de Rode Zee en naar Taif. Het vliegtuig 'is in-^ middels op Schiphol teruggekeerd, aldus de KLM. De passagiers zijn zonder noemenswaardige vertraging met een ander toestel van de Indië- lijn doorgereisd. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). DEZELFDE TEMPERATUREN. Zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte motregen en plaatselijk mist, maar later, voor namelijk in het Noord-Oosten van het land ook opklaringen. Overwegend zwakke wind, aan vankelijk nog Oostelijk, later ruimend naar Zuid-Oost. Weinig verandering in temperatuur. 21 Oct.: zon op 7.15 en onder 17.34; maan op 16 36 en onder 5.46 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- NEDERLANDERS UIT RUSSISCHE GEVANGENENKAMPEN ONTSLAGEN. Acht en dertig Nederlanders zijn vandaag uit Berlijn vertrokken op weg naar Nederland, nadat zij uit Russische gevangenenkampen zijn ontslagen. Verscheidenen van hen hebben tijdens de tweede wereldoor log bij de Duitse S.S. dienst gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI mist 5 C. OSLO mist 9 STOCKHOLM geheel bew. 8 KOPENHAGEN geheel bew. 12 LONDEN zwaar bew. 9 AMSTERDAM motregen 12 BRUSSEL mist 12 PARIJS nevel 12 BORDEAÜX motregen 10 NICE zwaar bew. 16 WARSCHAU geheel bew. 9 ZURICH geheel bew. 13 WENEN geheel bew. 13 ROME zwaar bew. 16 Korreltje Tracht nooit iemands geheimen uit te vorsen en bewaar hetgeen U is toevertrouwd zelfs in dronken schap en drift. Bid- en boetetocht Zaterdag 24 October aanstaande zal te Maastricht een bid- en boete tocht worden gehouden als protest tegen de kerkvervolgingen in Polen, speciaal tegen de arrestatie van kar dinaal Wyszinsky. primaat van Po len. Ook de noodkist, een rijk ver sierde schrijn van verguld koper uit de twaalfde eeuw, waarin relieken en kleren van St. Servatius en St. Martinus worden bewaard, wordt meegedragen, hetgeen slechts gebeurd in tijden van grote nood. De bidtocht trekt over de St. Ser- vatiusbrug naar Wijk en keert over de Wilhelminabrug terug, waarna in de St. Servaaskerk een plechtige avondmis wordt opgedragen. Pater dr. Tesser S.J. houdt de predikatie.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1