Zware zorg voor de toekomst van de Kerk Boodschap van Z.H. de Paus voor de a*s. Missie-Zondag Handelaars' verhongeren vogels en ontvangen verzekeringsgelden Ambonese vrouw door haar eigen echtgenoot vermoord VRIJDAG 16 OCTOBER 1953 DB ceruse COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 TIJDEN VAN VERVOLGING TERUGGEKEERD Ter gelegenheid van Missiezondag, welke a.s. Zondag wordt gevierd, heeft de H. Vader Zich met een bood schap tot de gehele Christenheid der De arrestatie van Kardinaal Wyszynski. Daarna wijdt de H. Vader een bij zondere beschouwing aan de droevi- wereld gewend, in het b«zonder tot ge arrestatie van ka?dinaal Wyszyns- de missionarissen. „Met vaderlijk en bezorgd hart", zo begint de H. Vader, „wenden Wij Ons tot U, die overal in de wereld de Blijde Boodschap van het Evangelie verkondigt en soms vaak ten koste van smart en offers de bewijzen le vert van Uw grote liefde tot Chris tus. Zware zorg voor de toekomst van de Kerk vervult Ons en daarom wenden Wij ons tot U in het bijzon der tot degenen, die zich bevinden •p de meest afgelegen staties". De H. Vader zegt dan tegen deze missionarissen, hoe Hij volkomen op de hoogte is van de krachtsinspan ning, die zij zich moeten getroosten om het Evangelie onder de volkeren te brengen en van de overgave die zij bij dit werk aan de dag leggen. Doch ook kent de H. Vader het ge voel van ontmoediging, dat hen kan overvallen, wanneer zij de grootte van de taak, waarvoor zij gesteld zijn, in ogenschouw nemen. Immers er is gebrek aan arbeiders en aan middelen, zo zegt de H. Vader. Is het zelfs niet zo, dat in sommige lan den de missionarissen alle moed ont nomen wordt bij het zien van de ge varen, waaraan hun werk bloot staat. Er is welhaast geen gebied meer in de wereld, dat op dit ogenblik niet blootstaat aan de propaganda van het goddeloze communisme. De herders der kudde in alle lan den zijn diep bezorgd, dat de gevol gen van de economische wedijver, welke aan de gang is, de culturele en godsdienstige belangen ten gronde zullen doen gaan. Daarna herinnert de H. Vader aan Zijn encycliek „Evangelii Praecones" en zegt: „In deze encycliek hebben Wij U vele goede aanwijzingen gegeven, Wij be velen dringend aan daarover nog eens goed Uw gedachten te laten gaan". Uur der vervolging. Met name noemt Hij de missies in het Verre Oosten. De Kerk beleeft daar een heldhaftig schouwspel om de trouw aan Christus, welke in die gebieden aan de dag wordt gelegd. Geliefde Zonen, zo gaat de H. Va der verder, als in de tijden van het eerste Christendom is de vervolging van de Kerk teruggekeerd. Velen worden in de gevangenissen gewor pen of ter dood gebracht .en -zijn op deze manier de levende getuigen van Christus. Maar nog erger vaak dan het on dergaan van de dood is de toestand, waarin vele missionarissen verkeren, die er getuige vaii zijn, hoe de door hen tot bloei gebrachte missies met wrede hand worden verwoest, hoe de kude wordt verstrooid en verslagen. De goddelijke barmhartigheid laat toe dat dit geschiedt en Wij z(jn er getuigen van hoe priesters en gelo vigen onder de vele vervolging niet gebroken worden, maar standhouden en zelfs de meest lage propaganda over zich heen laten gaan. Het is voor missionarissen hard te moeten zien, dat zij tegen dit alles niets kun nen uitrichten en de gebeurtenissen lijdelijk over zich moeten laten ko men. Maar te allen tijde mogen zij dan bedenken, dat „Verbum Dei non est alligatum" (Het Woord Gods niet gebonden is). Zich rechtstreeks tot deze ver bannen bisschoppen en priesters wendend, vermaant de H. Vader hen de ogen gericht te houden op de oer kerk, die him voorgegaan is in het lijden in de eerste tijden van het Christendom. Ook toen waren het moeilijke tijden en hebben velen ge vangenis en dood blijmoedig aan vaard, wetend, dat een beter bezit hen wachtte. Wij hebben voor Ons, zo zeide de H. Vader, het Gouden Boek van de heldendaden, welke gij hebt verricht. Wij kennen de lange rij der offers, die gij hebt gebracht. Wij weten hoe gij vrijheid, aardse goederen en zelfs Uw leven hebt gegeven om trouw te blijven aan Jezus Christus. la, aartsbisschop van Gnesen en War schau. „Uit de gehele wereld stro men de getuigenissen binnen van de Christenheid, die haar afschuw be tuigt met de schandelijke maatrege len, welke genomen zijn tegen een lid van het Heilig College van Kar dinalen, onze geliefde broeder Wys- zynki. Bij deze gelegenheid uiten Wij Onze diepe en vaderlijke genegen heid jegens hem en protesteren te vens tegen de schending van de vrij heid, welke de Kerk heeft krachtens goddelijke zending om het Evangelie te verkondigen tot heil van alle vol keren en van ieder in het bijzonder. Bedenkt Broeders, dat Gij staat mid den in de strijd, en hebt moed. ge dachtig het woord, dat Christus eens heeft gesproken: „Ik heb de wereld overwonnen". Twintig eeuwen lang heeft dit woord de kracht van de ge hele Christenheid uitgemaakt en zal het nu en in de toekomst nog zijn. Bedenkt, wanneer gij te lijden hebt voor de zaak van het Evangelie, dat door het lijden, het licht van het Evangelie kan doordringen in de maatschappij en in de zielen. Bedenkt ook, dat gij allen, die te lijden hebt de hoop zijt van de toe komstige Christenheid. Bedenkt ook, dat de Kerk op U neerziet met grote liefde waar ter wereld gij U ook be- Moddermassa deed dijk bezwijken Tegenslag in rampgebied De havendijk bij Spijkenisse, die pas hersteld was van de gevolgen van de ramp, is Woensdagmiddag bezwe ken onder de druk van een grote hoeveelheid slib, waarmee een naast de dijk gelegen terrein werd opge spoten. Veel modder is hierdoor te rechtgekomen in de toch al ondiepe haven van Spijkenisse. De polder Oostbroek te Spijkenisse, die bestemd is voor industrie-terrein, wordt hiervoor sinds enige tijd op gespoten. Langs deze polder ligt de havendijk, die op 1 Februari op enige plaatsen is doorgebroken en nadien geheel hersteld. Een der herstelde punten bleek niet tegen de druk van het slib bestand en begaf het. Door veel te spuien hoopt men de in de haven terechtgekomen modder te kunnen doen afvloeien naar de Oude Maas. VAKKUNDIG! De Apeldoornse politie heeft een 54-jarige kleermaker gearresteerd, verdacht van het stelen van een re genmantel uit de openbare leeszaal. De man zoekt het blijkbaar wel in zijn eigen branche, want in Venlo had hfj zich schuldig gemaakt aan diefstal van dames- en herenkleding. De fiets, die hij bovendien in Apel doorn verduisterde, is misschien be stemd geweest voor het vervoeren van de buit! Hij is aan de politie van Helden, uit welke gemeente hij afkomstig is, overgeleverd. vindt om de boodschap van het H. Evangelie te brengen." Tenslotte richt de H. Vader zich nog eenmaal tot alle gelovigen en roept hen op deel te nemen aan het missiewerk en in het bijzonder be veelt Hij aan de Pauselijke Missie genootschappen te steunen. Vervol gens vraagt Hij de jonge mensen te overwegen, of zij niet op een bijzon dere wijze gehoor moeten geven aan de roepstem, welke de missies doen horen en tenslotte vraagt Hij allen uit te zien, welke mogelijkheden er nog kunnen worden aangewend om de missies daadwerkelijk te steunen. Met het geven van Zijn Apostolische Zegen besluit de H. Vader Zijn op roep. Gouden feest van Zr* Walburga werd door heel Stompwijk gevierd Haarlemmerstr. (Advertentie). Balans van drie maanden bollenexport Ruim 4 V2 millioen gulden meer dan vorig jaar in zelfde periode DE BOLLENEXPORTEURS mogen over het algemeen niet klagen. Want het mag dan zo zijn, dat enkele landen minder afnamen, daar staat tegenover dat diverse staten beduidend meer bollen kochten. En de offi ciële cijfers over de afgelopen drie maanden, die op een persconferentie door de Bond van Bloembollenhandelaren nader werden toegelicht, lieten zien, dat er in het afgelopen kwartaal 2.491.523 kg. méér over de grenzen gingen dan in hetzelfde tijdvak in het vorig jaar. En in guldens uitgedrukt betekent dat een vergroting van de export met ƒ4.630.035. Zweedse meisjes in Bloemencoiso Dat Frankrijk een gelijk aantal kilo's bollen heeft afgenomen pl.m. 809.403 kg. als vorig jaar, was een verrassing. Want alles wat bol- lenexporteur was hield het hart vast wat de export naar het land van Ma rianne betrof. De Bond van Bloem bollenhandelaren en de bestuurders van de vakgroepen hebben voor dit resultaat echter enorme moeilijkhe den moeten overwinnen. De export naar België bleef vrij wel gelijk 717.851 kg. al ligt het guldenbedrag wat lager dan de lagere bollenprijzen. De export naar Duits land nam sterk toe: in kilo's èn in guldens. Er ging ruim één millioen kilo méér' over de grens en dat be tekende een vermeerdering van ruim drie millioen gulden. Een bedrag dat men moeilijk een peuleschilletje kan noemen. De Bond van Bloembol- lenhandelar'en meent, dat hét vast gestelde contingent te klein is en het kon wel eens gebeuren, dat men op een verhoging zal aandringen. Ook Engeland nam heel wat meer af dan in 1952: bijna één millioen kilo en 1.600.000 of daaromtrent. Een groter contingent zou men gezien de vlotte verkoop, zeker kunnen plaat sen. De export naar Engeland beliep 12.139.879 kg. tot een bedrag van 24.522.510. (Advertentie.) Nieuwe zwendel Er zijn vele manieren om geld te verdienen en de wijze, waarop enkele Nederlandse lieden dit de laatste tijd plegen te doen, is ongetwijfeld een van de meest onsmakelijke. Er heeft zich in Nederland een corps „vogelhandelaars" ontwikkeld, die zich bezig houden met het in- en uitvoeren van tropische vogels. Deze lieden laten enorme voorra den vogeltjes uit tropische landen komen en blijven net zo lang uitputting sterven. Dan rennen deze lieden naar de verzekeringsmaat schappijen, waar zij het transport zwaar verzekerd hebben en innen de „schade". Er zijn momenteel reeds verschil lende gevallen bekend van dergelijke handelaars, die de vogels in de lan den van afkomst zo lieten verpak ken, dat meer dan de helft reeds bij aankomst in Nederland was gestor ven Daarna plaatsten zij de diertjes in onverwarmde loodsen, waar de beestjes, verstoken van voedsel, spoe- Voorbedachte rade Lang is de dood van de 21-jarige Ambonese, wier stoffelijk overschot Dinsdagmorgen door een palingvis ser in zijn visnet werd aangetroffen, geen raadsel gebleven; gistermorgen is de politie tot arrestatie van haar 26-jarige echtgenoot overgegaan en deze heeft gisteravond bekend, dat hij zijn vrouw met voorbedachte ra de van het leven heeft beroofd. Alhoewel de politie nog geen ze kerheid omtrent de motieven van het misdrijf heeft, meent men te mogen aannemen, dat de moordenaar een andere vrouw ontmoet heeft, waar door zjjn eigen echtgenote een last voor hem werd. Omtrent de toedracht van de moord vernemen wij nog, dat het echtpaar Maandagavond samen op de brom fiets de man was arbeider op een bromfietenfabriek in Haalderen naar de Nijmeegse kermis is gegaan. met de diertjes zeulen, totdat zij van dig bezweken. Ook is de politie een geval bekend van een handelaar, die een lading dagenlang boven bij hem op zolder liet staan, totdat alle vogels gestor ven waren. Nadat zij hier ingegre- gen hadden, werden de „vakgeno ten" voorzichtiger en momenteel sturen zij een zending, die aankomt in Nederland, onmiddellijk door naar Duitsland, waar een relatie deze weer verder zendt naar Frankrijk Wanneer de lading dan met een wijde, trage boog weer in Nederland belandt, kunnen de zwendelaars er zeker van zijn. dat alle diertjes van uitputting en honger de dood ge vonden hebben. Daar hebben zij de gehele avond doorgebracht en de man keerde 's avonds alleen in het kamp terug. Toen de politie hem de volgende dag vertelde, dat het stoffelijk over schot van zijn vrouw gevonden was. bleef de man opmerkelijk rustig en vertelde, dat zij tegen hem gezegd had, liever niet achter op de brom mer mee naar huis te gaan, omdat het zo koud was in de avond; zij zou daarom per bus volgen. De politie vond echter in de loop van de dag bij de plaats van het mis drijf sporen, die er op wezen, dat de vrouw en de man samen bij de brug geweest moesten zijn en na een twee de verhoor werd de man gearresteerd Na verloop van tijd bekende hij j dat hij zijn vrouw van het leven had beroofd; hij weigerde zich echter over de motieven uit te laten. Zoals gisteren gemeld, was de vrouw moeder van twee kleine kin deren, waarvan het jongste 8 maan den is. DODELUKE VAL VAN TRAP. Woensdagnacht omstreeks half drie is de 80-jarige heer K. wo nende in de Buitenbrouwersstraat te Amsterdam, op de eerste etage van zijn woning van de trap gevallen. Buren hadden omstreeks die tijd wel een klap gehoord, maar eerst tegen zeven uur gisterochtend vond een hunner het ontzielde lichaam van de oude man onder aan de trap liggen. Het stoffelijk overschot is naar het. Wilhelminagasthuis vervoerd. De po litie neemt aan dat hier van een ongeval sprake is. Zweden is een land. dat tot de be langrijkste afnemers blijft behoren, met een bollenimport van ruim vijf tien en een half millioen gulden. Het gros van de bollen gaat naar de broeiers. Het is vorig jaar gebeurd, dat men wel eens beetje te veel van het goede kreeg. Men kon de bloe men niet allemaal kwijt en toen ver leende de Hollandse exporteurs me dewerking om een reclame-stunt op touw te zetten. Dat de Zweden be langstelling hebben voor het product en de medewerking op prijs stellen, moge uit het volgende blijken. De Bond van Zweedse kwekers vierde dit jaar het vijftig-iarig bestaan. En dat deed men met een grote show, waarop, naar internationaal gebruik, een bloemenkoningin werd gekozen mét een fruitkoningin. Deze Zweed se schoonheden kregen met de eer ook nog een surprise en wel een gra tis reisje naar Holland in het a.s. bloembollenseizoen. De meisjes zelf hebben nu verzocht om op één van de pïaalwagens te moger zitten (of staan) van het bollenstreekcorso.... Amerika staat nummero één op de lijst van grote afnemers De States kochten dit jaar ruim_ elf millioen kilo en vorig jaai bijna'elf. Het geld bedrag 54.949.861 is iets lager dan- in 1952, maar het bestuur van de Bond van Bloembollenhandelaren meent, dat dit te wijten is aan de la gere prijzen der hyacinthen. Zwitserland nam iets meer af. De bloemkwekers daar ndervonden dit voorjaar veel last van de bolbloemen- import uit Holland. Dp bloemen wer den namelijk door een concern van rijdende winkels tegfn lage prijzen aan de man en de vrouw gebracht. Canada lag met ƒ4.759.424 iets hoger dan verleden jaar, terwijl de stijging naar Australië van 4.074 op f 85.488 ook opmerkelijk genoemd mag wor den. Zoals in de aanhef gezegd, het af gelopen kwartaal ging er voor ruim vier en half millioen gulden méér over de grenzen dan in hetzelfde tijd vak in 1952. En hoewel men wel een stijging had verwacht, vermoedelijk had men niet gedacht, dat men zo'n stap vooruit zou maken. KATWIJK AAN DEN RIJN Plan „Kleyn Duin" door G. St. afgekeurd Algemeen bekend is de gevoerde actie gevoerd van tuinderszijde van wege het onttrekken van" tuinbouw- gronden aan deze bedrijven. De com missie tot behoud van tuinbouw- gronden en andere belanghebbenden hadden bezwaren ingediend bij Ged. Staten en dit college heeft op 29 Sept. 1.1. in vergadering deze aange legenheid in tegenwoordigheid van afgevaardigden van de gemeente, de wethouders en 4 raadsleden die be zwaren hadden ingebracht, bespro ken. Thans is schriftelijk mededeling gedaan van het besluit van Ged. Sta ten. Besloten is de goedkeuring aan de plannen der gemeente te ont houden. Tevens werd aan de gemeente op gedragen met een nieuw volledig uitgewerkt p-an van het gehele ter rein, dus vanaf de Zeeweg tot het kanaal, te komen. Van de bouw van 85 woningen op dit terrein, van de Biologische inrichting, de gemeente- werf met daarnaast een haven van 200 x 40 M2 kan dus voorlopig niets komen. Dat het besluit van Ged. St. met belangsteling van meerdere zij den werd tegemoet gezien, is begrij pelijk. VRAGEN AAN DE RAAD OVER NIEUWE WONINGEN In de eerstvolgende raadsvergade ring zullende hierna volgende vra gen van de heer A. Wassenaar door de voorzitter worden beantwoord: 1. Is het B. en W. bekend, dat de bewoners van de huizen in „Het Mo- lenblok" veel klachten hebben over lekken en doorslaan van water in hun huizen wanneer het regent. Wanneer deskundige hulp wordt gevraagd en Toen de feestklokken van de pa rochiekerk beierden, om de gelovi gen op te roepen het gouden profes- siefeest van de Eerw. Moeder, zuster Walburga kerkelijk te vieren, trad de jubilaresse, vergezeld van de Al gemeen Overste van de Congregatie, zr. Maria de Pazzi en haar medele den van de communiteit uit het zus terhuis naar buiten, vanwaar de mis dienaars met vaandel en een grote -toet bruidjes baar voorgingen naar de kerk, waar de plechtige H. Mis, tot intentie van de jubilaresse, werd opgedragen door pastoor Sistermans, geassisteerd door de priester-direc teur van de Orde, rector Starren- burg, prof IJ Snabel, prior van het Kruisherenklooster en kapelaan W. Miedema. Door de blijde stemmen van de schoolkinderen werd zr. Walburga, ender het zingen van het Magnificat naar haar plaats geleid. Ook de vas te Gregoriaanse gezangen werden door de schoolkinderen gezongen. Na de H. Mis zong het meisjeskoor het „Avé Maria" van Felix Mendelsohn. Pastoor Sistermans nodigde de jubilaresse uit op een feestelijk ont bijt, waarbij ook de leden van het Kerk- en Armbestuur aanzaten. Om 2 uur opende pastoor Sister mans de receptie en feliciteerde de jubilaresse op een eenvoudige en hartelijke wijze en bood haar op symbolische wijze het geschenk aan, waarvoor de gehele parochie een bij drage had gegeven. Dit cadeau be stond uit grondig herstel van de ref ter, die nog altijd enige sporen van de Duitse bezetting toonde, doch nu v/eer in zijn oude luister hersteld is. De receptie, in de feestelijk ver sierde zaal werd zo druk bezocht, dat vele zusterhanden nauwelijks voldoende waren om alle gasten een kopje thee aan te bieden. Ook burgemeester H. Banning en diens echtgenote, alsmede de groeps commandant van de Rijkspolitie, toonden hun belangstelling. Zuster Walburga dankte voor de overweldigende belangstelling, de vele bloemstukken en ontelbare stoffelijke gaven, die zij mocht ont vangen. Fancy fair Er is in de parochie een vereniging, dij haar werk in stilte verricht en slechts eenmaal per jaar in het openbaar, maar dan ook luidruchtig genoeg de aandacht tracht te trekken van alle parochi anen. Dit is de naaikrans „St. Eli sabeth", die, wil zij haar zegenrijke arbeid voor onze parochianen kun nen blijven verrichten, door middel van een fancy fair het geld uit de beurzen moet trekken. Zondag a.s. wordt deze fancy fair gehouden in de gymnastiekzaal van de R. K. Jon gensschool. De dames stellen prijs op een druk bezoek. verleend, wordt gezegd, dat deze ge breken niet zijn te verhelpen, aan gezien deze verband houden met een fout in de bouw. 2. Achten -B. en W. het niet noodzakelijk dat van gemeentewege elk gebouwd huis deskundig wordt onderzocht en dat voorlopig steeds voeling wordt gehouden met de be woners betreffende mogelijke klach ten, en dat geen afrekening met de aannemer plaats heeft, voor is geble ken dat de huizen voldoen aan rede lijke eisen? 3. Is het gemeentebestuur, gezien het verloop van de bouw er ook niet van overtuigd, dat de hoogst moge lijke zekerheid in acht moet worden genomen tegenover de hoofdaanne mer van dit object en dat een lang durige garantie noodzakelijk is? 4. Is het B. en W. ook bekend, dat de schuurtjes van deze huizen een zeer gebrekkige dakbedekking hebben, en dat met zekerheid kan worden aangenomen dat de regen, althans bij wind, naar binnen slaat? Ouderavond Het schoolbestuur en Oudercomité in de parochie had den tegen gisteravond 'n Ouderavond uitgeschreven. Pastoor Hesp sprak een welkomstwoord en sprak er zijn voldoening over uit dat velen aan de uitnodiging cadden gehoor gegeven. De voorz. van het Oudercomité, de heer L. Arkesteijn deed verschillen de mededelingen over de gang van zaken en kon verschillende verheu gende mededelingen doen o.a. een overzicht over de resultaten van het onderwijs, waaruit overduidelijk bleek, hoe goed de resultaten van het onderwijs in het afgelopen jaar wa ren geweest. Het aantai geslaagden voor andere onderwijsinstellingen getuigden hier van. Maar het comité moet zichzelf bedruipen en dit maakt het nood zakelijk dat de ouders binnenkort in de gelegenheid gesteld zullen worden, b.v. maandelijks een klein offertje bij te dragen. De schoolmis zal bij wijze van proef vermoedelijk binnenkort gehouden worden op Woensdag en Zaterdag om 8 uur. Pastoor Hesp gaf vervolgens een toe lichting op de nieuwe bepalingen betreffende het nuchter blijven vóór de H. Communie, hetgeen ook be langrijk is voor vele kinderen, die van verre naar de school komen. Vervolgens hield pastoor Hesp een voortzetting van zijn lezing van 28 April jl. welke als onderwerp had „Hoe zeg ik het mijn kinderen". HILLEGOM Verkoping. Gisteren had in tel Sistermans ten overstaan van no taris D. Lodder de verkoop p.odcs van een woonhuis met stenen bloem- bollenschuur, staande in de Van Tetsstraat no. 15, alhier De Grond kamer had de maximumprijs bepaald op 30.000. Het perceel was ingezet op 29.000 Het werd niet afgemijnd en niet gegund. DE ZILK Een reuzekool. De arbeider Th v. V., wonende aan de Zilkerduin- weg heeft op z'n land een rode kool geteeld die zonder de stronk ruim 12 pond woog. LEIDSCHENDAM Jaarvergadering L.T.B. In de gisteravond gehouden jaarvergade ring heeft de voorz., de heer P. A. v. d. Ham, een terugblik gegeven op het afgelopen teeltseizoen, dat over het algemeen gunstig genoemd mag worden ondanks de voorgekomen exportmoeilijkheden. Spr. deelde mede, dat in de loop van Januari a.s. nog een derde retraite voor de L.T.B.ers gehouden zal worden. Pater van Aken had een schrijven gericht met betrekking tot Oostpries- terhulp en de voorzitter gaf in over weging dit vraagstuk aanhangig te maken bij de Raad van Overleg, ter wijl de vergadering de voorkeur gaf aan een collecte in de kerk waar door alle parochianen voor dat doel een bijdrage kunnen offeren. Uit het jaarverslag van de secre taris de heer J. J. Schuyt bleek dat het aantal leden thans 126 bedraagt. De R.K. Tuinbouwschool mag zich in een stijgende belangstelling ver heugen. De penn. had een verheu gend rapport. Met inbegrip van het saldo ad 399.83 van het vorig boek jaar waren de ontvangsten 1305.23 en de uitgaven 850.29 zodat momen teel nog 454.94 in kas is. Het voor stel om jaarlijks één bestuurslid te doen aftreden en niet herkiesbaar te stellen werd van alle kanten beke ken en tenslotte aangenomen. Aan de beurt van aftreden was de heer C. van Vliet; in zijn plaats werd ge kozen de heer A. Koot. In bespre king kwam de werkzaamheid voor het winterprogram. Op 19 Nov. a.s. zal de directeur van het Bouwbureau der L.T.B. spreken over Is uw boek houding in orde". Ook oud-geestelijk adviseur kapelaan Raadschelders, thans rector van het jeugdwerk zal voor de afdeling een uiteenzetting komen geven over het jeugdwerk. Ook zal een avond gewijd worden aan de sociale problemen en tevens zullen nog enige vak-technische on derwerpen behandeld worden. Het bestuur stelde voor op de Oogstdank- dag voor het vervolg ook de werk nemers aan het gemeenschappelijk ontbijt te doen deelnemen. Het be stuur van St. Deus Dedit is bereid de kosten van het ontbijt voor wat betreft de werknemers voor haar re kening te nemen. De vergadering heeft over dit on derwerp langdurig van gedachten gewisseld en het bestuur zal nader overleg plegen met het bestuur van St. Deus Dedit. De heer P. van Zon stelde nog voor de Oogstdankdag een maand vroeger te houden, opdat meer vruchten van het land geofferd kunnen worden. Andere leden vonden dit bewaarlijk omdat de Oogstdankdag dan in het drukst van het seizoen zal vallen. Het bestuur zal dit vraagstuk nader bezien. Volgens de agenda zou de geeste lijke adviseur kapelaan Mei man spre ken over „Kerstening van het be roep in de standsorganisatie" We gens ziekte, kapelaan Meiman is in het St. Elisabeth-gesticht te Leiden opgenomen, kon deze spreekbeurt niet doorgaan. De heei Greuter, het hoofd van de tuinbouwschool heeft in de plaats daarvan het rapport bespro ken, dat door de verschillende standsorganisaties en het veilingsbe- stuur is opgesteld over de gemeente lijke uitbreidingsplannen speciaal met betrekking tot de cultuurgron den. Gemeenteraad Voorschoten Gemeente leent f 625*000 De raad van de gemeente Voor schoten kwam gisteravond in een spoedeisende openbare raadsverga dering bijeen. Afwezig waren de he ren Mooy wegens ziekte en de heer Pels wegens uitstedigheid. In behan deling kwam het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een vaste geldlening groot ƒ625,000,— met een looptijd van 30 jaar, rentevoet 3 3/8 pet. Opnemingsdatum 1 November 1953. Omdat van deze aanbieding gebruik gemaakt kon worden tot en met 17 October a.s. eiste behandeling van dit voorstel spoed. De heren van der Hulst, Korthals en Fortanier vroegen om enige nadere bijzonder heden aangaande deze lening. Voor zitter achtte dit aanbod volkomen aanvaardbaar en verantwoord. Het voorstel werd dan ook zonder hoof delijke stemming aangenomen. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt. ZEVENTIGSTE VERJAARDAG C. J. A. BEGEER. Onder grote belangstelling heeft de heer C. J. A. Begeer, directeur- generaal van de N.V. Kon. Ned. Edel- metaalbedrijven van Kempen, Begeer en Vos te Voorschoten vandaag zijn zeventigste verjaardag gevierd. In een versierde zaal in het fa brieksgebouw te Voorschoten kwam vanmorgen het personeel bijeen om de jarige te huldigen. Hij werd toe gesproken door de heer W. Kreeft, die zijn leven en werken schetste. Als geschenken van het personeel werden aangeboden een taart en een bloemstuk van reusachtig formaat, en een zilveren schaal met in het midden een medaillon. Voorstellende het familiewapen der Begeers. Vanmiddag was er een drukbe- zochte receptie. Morgen zal de heer Begeer de gepensionneerden van zijn bedrijf een lunch aanbieden. Vele schriftelijke felicitaites zijn uit binen- en buitenland binnenge komen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8