Vrije huren voor bedrijfspanden Progressief Purmerend heeft een »tweede front« opgericht Vier ministers lichten wet op watersnoodschade toe Tegen helpers ontsnapping Breda gisteren de maximumstraf geëist Verdedigers vroegen vrijspraak Henkie" uit de onderwereld gaat weer de gevangenis in VRIJDAG 16 OCTOBER 1953 Dfc LE1D5E COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 REGERING WENST: staat echter, blijkens de gegevens, welke door het departement van Eco nomische Zaken verstrekt zijn, geen grote behoefte aan bedrijfspanden, hetgeen weer een gevolg is van de vermindering van het aantal vesti gingen. Feestelijke aankomst de „Ir Damme Bij het mondeling overleg tussen de commissie van voorbereiding voor het complex van belastingmaatrege len en de aanstaande huurverhoging, welke de volgende week in de Twee de Kamer aan de orde komt, heeft de regering aangekondigd, dat de algehele herziening der belasting wetgeving, welke zal berusten op de resultaten van de arbeid der Vereen voudigingscommissie, bij de Tweede Kamer in de vorm van vele nieuwe wetsontwerpen in de loop van de zit ting 1954/1955 zal worden ingediend. Er komt een nieuwe regeling van de belastingheffing over het loon van commissarissen van vennoot schappen. De regering heeft geen bezwaar tegen spoedige commissiorale bestu dering van de waardebepaling van incourante fondsen. Zij wil deze toe vertrouwen aan de Commissie van Advies voor Fiscale Aangelegenhe den (Commissie-Oud). Voorts heeft de regering op vra gen van Kamerleden medegedeeld dat na zeer globale berekeningen de vrijstelling van 4% primair dividend aan aandeelhouders, een derving van Inkomstenbelasting zou betekenen van ongeveer 100 millioen gulden. Zou worden toegestaan een rente van 4% over het nominale kapitaal ten laste van de winst te brengen, dan zou dat omstreeks 125 millioen aan Vennootschapsbelasting kosten. De regering overweegt ook nog o een compensatie van de aanstaande j zodanig werd gekozen. In haar plaats huurverhoging voor de Indische ge-werd benoemd de heer C Eeuken- pensionneerden. kamp PvdA) die een van de voorman Ten slotte wenst de regering een nen van oppositie mocht worden van In aansluiting op hetgeen reeds is gemeld kan thans worden meege deeld, dat het tijdstip van aankomst van de liftmaster „Ir Damme" op Schiphol definitief is vastgesteld op Woensdagmiddag a.s. om drie uur. Het toestel zal met enige feestelijk heid worden ontvangen. Definitieve scheuring in Partij van de Arbeid Reeds meer dan negentig leden van de plaatselijke afdeling van de PvdA te Purmerend, die uit ruim 200 leden bestaat, hebben voor hun lidmaat schap bedankt, Onder hen zijn velen met jarenlange activiteit in de socia listische beweging. Enige weken geleden scheen men de kloof tussen beide groepen in de plaatselijke afdeling nog te kunnen overbruggen. Het was namelijk zo, dat reeds enige jaren tegen het wet houderschap van mevrouw G. E. SteertBrouwer (PvdA) oppositie bestond Een en ander heeft tot ge volg gehad, dat mevr. Steert bij de jongste wethoudersverkiezing niet als liberalisatie van de huren voor be drijfspanden. In de Tweede-Kamer commissie blijkt dit voorstel op zeer veel weerstand te stuiten. Men vindt het juister de huurver hoging voor bedrijfspanden in maxi mum aan dezelfde percentages te binden als die, welke voorgeschre ven zijn voor woningen. De regering daarentegen wenst een principieel onderscheid te maken ten aanzien van de huurpolitiek tussen woningen enerzijds en bedrijfspan den anderzijds. Dat de huren nog niet vrijgelaten kunnen worden, spruit voort uit het nog steeds bestaande tekort aan woningen, alsmede uit de omstandig heid, dat de huidige lonen, in verge-., lijking met de kosten van he+ levens onderhoud, onbeperkte verhoging in sociaal opzicht niet toelaat. Volgens de regering geldt het ar gument van het tekort, waar het be drijfspanden en bestaande winkels betreft, in veel mindere mate, ter wijl de vraag of een meer of minder belangrijke huurverhoging sociaal toelaatbaar is, weer in hoge m:.te af hangt van de rentabiliteit van de on derneming, die in het pand geëxploi teerd wordt. In de Tweede Kamer is men van oordeel, dat, in het algemeen gespro ken, de middenstand, zonder in moei lijkheden te komen, geen hogere hu ren kan opbrengen en men betwist, dat er geen tekort van enig belang aan bedrijfspanden zou bestaan. Men kon daarentegen allerwege nog een grote vraag naar winkelpanden con stateren. De regering houdt daarentegen vast aan de liberalisering van de huren der bedrijfspanden, omdat, naar haar mening, de mate van vrij heid, welke zij hier wil laten, ook in veel gevallen verhoging van de hu ren zal tegenhouden. In de nieuw gebouwde wijken is er weliswaar een belangrijke vraag naar winkelpanden te constateren, maar daarop is de huurverhoging niet van toepassing. In de oude centra be- genoemd. Om de kloof ie overbrug gen werd door burgemeester W. Tho massen var Zaandam, gewestelijk bestuurder van de PvdA, voorgesteld een motie aan te nemen, waarin een termijn van zes maanden werd ge noemd om weer tot elkaar te ko men. Gedurende deze periode zou een partijlid, niet behorend tot de tot de afdeling Purmerend, als voor zitter fungeren. Deze motie werd met 76 tegen 70 stemmen aangenomen. Het gevolg was, dat twee moties resp. van het afdelingsbestuur, waar in het vertrouwen in de raadsleden Beu kenkamp en De Vries werd opgezegd, niet in behandeling werd genomen. Evenmin als de motie van de op positie, die erop gericht was de he ren te redden. Na het aannemen van de bovengenoemde moties heeft de voorzitter van de afd. Purmerend, de heer S. Uitslager, onmiddellijk bedankt. Na hem hebben nog ruim 90 leden eveneens hun lidmaatschap opgezegd. MR. DE MONCHY UIT DE POLITIEK. De oud-burgemeester van Den Kaag, mr. S. J. R. de Monchy, die voor de V.V.D. zitting had in de Prov. Staten van Zuid-Holland, stelt zich bij de nieuwe verkiezingen in 1954 niet meer verkiesbaar. Mr. De Mon chy was fractievoorzitter van de V. V.D.-fractie en tevens buitengewoon lid van Gedep. Staten van Zuid- Holland. TWEEDE KAMER In antwoord op de uitvoerige op merkingen in de Tweede Kamer ge maakt op het wetsontwerp Waters noodschade 1953, hebben gisteren vier ministers het woord gevoerd. FINANCIERING De minister van Financiën, de heer VAN DE KIEFT, zegt, dat voor ver wijten aan de overheid, wat betreft de gevolgen van de ramp, volstrekt geen plaats is. Het is voor de gewo ne mens onmogelijk zich tegen ram pen van een dergelijke omvang af doende te verdedigen. De regering onttrekt zich geens zins aan de verantwoordelijkheid voor uitkering van de huisraad- schade. Vergoeding van de immateriële schade kan veel beter door een par ticulier lichaam geschieden dan van regeringswege, omdat hier toch niet volgens vaste regelen kan worden gewerkt. Als het Rampenfonds ge£ den tekort komt om de huisraad- schade te vergoeden, zal de regering bijspringen. Spr. zegt, dat het mangelt aan be grip, als men meent, dat de wet op de materiële oorlogsschade op harde wijze wordt uitgevoerd wat betreft het vergoeden van verloren gegaan geld, zegt spreker, dat dit een zeer gevaarlijk onderwerp is, omdat haast nooit het bestaan van dit geld te be wijzen valt. Wederopbouw. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer WITTE, merkt op, dat in het rampgebied de woningtoestanden vrij slecht waren. Bovendien waren er veel eigen huizen. dat het streven bestaat, om deze ar beiders zoveel mogelijk in dorpsker nen onder te brengen. Hij is evenwel bereid, na advies v&t deskundigen, één dienstwoning ofcder het boerenbedrijf te rekenen. LANDBOUWSCHADE De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, de heg.r MANSHOLT, zegt over de waarde vermindering van de grond na her stel, dat dit vraagstuk slechts speelt voor een beperkt grondgebied, daar het niet geldt voor het herverkave- lingsgebied. Het standpunt van de overheid De opvatting van de regering is, g£at hier al ver uit boven wat elders dat volgens dit wetsontwerp thansgebeurt. Men herstelt de grond tot op royale wijze de herbouwkosten j een kostenbesteding van viermaal worden vergoed. Spreker is bereid j de waarde van de grond. Mocht er om de aftrekregeling te wijzigen in j dan nog een waardevermindering die zin, dat tot 1000 gulden de ver-tVan meer dan 25% zijn, dan zal de gceding integraal blijft, daarboven zal dan een uniforme regeling wor den getroffen, waarbij het Rijk 75% vergoeden zal. Spreker is van mening, dat de ver- goedingsbijdrage van 80%, die door het Rijk wordt gegeven bij herbouw in het algemeen voldoende moet worden geacht. Hij moet ontraden om te trachten, deze algemene rege ling te gaan bemoeilijken door pre ciseringen voor afzonderlijke ge vallen aan te brengen. Het nadeel van een moeilijk hanteerbare rege ling is in dat geval groter dan een eventueel klein nadeel van een be trokkene. Wat betreft de vraag, of de boe- ren-arbeiderswoningen behoren te worden beschouwd als behorende bij het boerenbedrijf, zodat zij ook val len onder de gunstige herbouwrege ling voor het ene bedrijf, zegt spre ker, wel eens te hebben beluisterd, (Advertentie) Onder grote publieke belangstel- om te ontsnappen. Hy vroeg zijn ling is gistermorgen voor de recht- j broer, voor een paar auto's te zorgen, bank te Breda de zaak behandeld te- j Deze heeft zich toen in verbinding gen de vier verdichten, die gehol pen zouden hebben bij de ontsnap ping van de zeven gedetineerden uit de strafgevangenis te Breda. De verdachten zijn een radiohan delaar, een vertegenwoordiger en een monteur uit Amsterdam, en een banketbakker, wiens broer een der ontsnapten was, uit Haarlemmer meer. Contacten werden gelegd. In de allereerste plaats werd de banketbakker gehoord door de presi dent. Deze vertelde dat hij inder tijd een bezoek had gebracht bij zijn broer, die gedetineerd was in de strafgevangenis te Breda. Deze ver telde hem, dat hij, hoe dan ook, weg wilde en een poging wilde doen Generaal Gruenter bij het koninklijk paar Generaal Gruenther, opperbevelhebber van de Noord-Atlantische strijd krachten, die een bezoek breng, aan Nederland, is Donderdagnamiddag door H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard op het land goed „Ter Horst" ontvangen. Hij werd vergezeld door Ir. C. Staf, Minister van Oorlog en Marine. Bij het afscheid, van links naar rechts: Generaal Gruenther; H. M. de Koningin; Z. K. H. Prins Bernhard en Ir. C. Staf. gesteld met de secretaris van de stichting „Oud-politeke delinquen ten". De secretaris ging daarop naar de radiohandelaar en vroeg hem om auto's. De radióhandelaar heeft hier op auto's besteld, de vertegenwoor diger als chauffeur gecharterd en deze heeft wederom gezorgd, dat de monteur als tweede chauffeur werd aangenomen. Oorspronkelijk zou de secretaris van de stichting „Oud-po litieke delinquenten" meerijden naar Breda, maar de dag vóór de ont snappingspoging gaf hij te kennen, dat hij niet meekon. Men is toen naar Breda gereden en hier is men aangehouden door de Bredase agent M. Claassen die vroeg, wat deze auto op dit uur voor de gevangenis deed. Het wekte evenwel verder bij hem geen argwaan en de agent ver wijderde zich zonder zich verder om de auto te bekommeren. Homerisch gelach. In de eerste auto, bestuurd door de monteur, hebben alle zeven ont snapten plaats genomen. Zij zijn van Breda naar Groesbeek gereden, waar zy over de grens zijn gegaan. De tweede auto bleek een half uur later vertrokken te zijn. Onderweg heeft deze tweede wagen de eerste inge haald. In de tweede auto zaten de radiohandelaar en de vertegenwoor diger. Al deze verdachten beweer den niet geweten te hebben, wat er precies gaande was. Wel was hun gezegd, dat zij zeven veroordeelde gevangenen ?ouden moeten gaan op halen, maar dit leek hun zo absurd, dat zij er in eerste instantie harte lijk om gelachen hebben. Men is van Breda uit lukraak rondgereden voor men in Groesbeek terecht kwam en de tweede auto heeft de eerste ingehaald in Sostdijk. ,U kunt hem niets doen!" De radiohandelaar geloofde zelfs op het ogenblik, dat de gevangenen in de auto staupten, dat het hier ging om zeven militairen. Dit was te ver klaren, omdat deze gevangenen ge kleed waren in battle-dress. De ban ketbakker beweerde tijdens de zit ting, dat alles geënsceneerd was om zijn broer uit de gevangenis te ha len. De radiohandelaar verklaarde hierop, dat hij zich dit kon voor stellen. „En als hij alleen zijn broer helpt", voegde hij er aan toe, „kunt i hem niets doen" De president vroeg hierop: „Hoe eet u dat?" D-* mar antwoordde: 'k weet wel iets van de wet af', 'aarop de president opmerkte: „Dan uit u wel ingelicht zijn door die nan, die gisteren veroordeeld is in N msterdam". Kennelijk was hiemee bedoeld mr. 'olthuis, de leider van de NESB. Beperkte getuigenis. De getuige J. de Jonge, een van de zeven ontsnapten, legde de eed af met de restrictie dat hij niet wilde praten over de ontsnapping uit de gevangenis en de tijd, in Duitsland doorgebracht. Daardoor werden de verklaringen van deze getuige minder vruchtdragend, om dat hij over bepaalde details van de zaak absoluut zwijgen wilde, en al leen slechts hier en daar kon beves tigen, wat andere getuigen of ver dachten zeiden. Maximumstraf geëist. De officier van justitie heeft daar na zijn requisitoir gehouden. Hij eiste voor ieder der verdachten een half jaar gevangenisstraf, daarbij opmerkende, dat dit de maximum straf was, en dat deze voor deze ge legenheid veel te laag was. De monteur noemde hij de man, die het misdrijf zelfstandig heeft ge pleegd. Tijdens de oorlog was hij aangesloten bij de NSKK en bij de SS Als zodanig is hij ook aan het Oostfront geweest. De radiohandelaar noemde hij de organisator de man, die de contacten heeft gelegd Hij is NS B-er geweest en heeft na de oorlog een hulporganisatie voor ex-politieke gevangenen opgericht. De vertegen woordiger beschuldigde de officier van het uitlokken van het misdrijf, en het geven van inlichtingen. Na de oorlog heeft deze verdachte enige tijd gevangen gezeten voor ver raad. Hij was tijdens de oorlog zeer nazi-gezind. De banketbakker be schuldigde de officier er van, dat hij, wat hij van zijn broer gehoord had, buiten de gevangenis had gebracht. De officier wilde niet aannemen, dat hij alleen zijn broer wilde laten ont snappen. Ook hij is een oud-NSB-er, die indertijd als zodanig tot drie jaar gevangenistraf veroordeeld was. Vrijspraak gevraagd. Hierna begonnen de pleidooien, die tot over half negen in de avond hebben geduurd. Mr. J. van Hasselt concludeerde vrij spraak voor de vertegenwoordiger, omdat de verdachte op deze dag vaarding, volgens pleiter, niet kon worden veroordeeld. De deelne- mingsvormen waren onjuist en on voldoende ten laste gelegd. Voor wat de monteur betreft, bestreed mr. Van Hasselt, dat zijn cliënt tegen het wetsartikel waarin hulp wordt ver boden aan, onttrekking en naspo ring terzake misdrijf .had gezondigd. Van misdrijf was volgens spr. geen sprake, maar van een ontsnapping. Hulpvaardigheid. Mr. H. Smit verdedigde de radio handelaar. Hij refereerde aan de ver dediging van zijn collega mr. Van Hasselt en haalde bovendien als gument de persoonlijke kwaliteiten van zijn cliënt aan. Deze is namelijk altijd genegen om iedereen een altijd te helpen. Voor deze verdachte con cludeerde mr. Smit tot vrijspraak, Mr. P. Mettrop verdedigde de ban ketbakker. Hij constateerde een in nerlijke tegenstrijdigheid in de dag vaarding en pleitte voor een princi piële straf. Aan het begin van de zitting be klaagden de vier verdachten zich over het feit, dat de kranten met naam en toenaam en ophef hun zaak aanhangig hadden gemaakt. Zij zou den hierdoor in hun broodwinning zijn geschaad. De verdedigers namen later in hun pleidooien deze gedach te van de verdachten over. Uitspraak over 14 dagen. Vaticaans eredoctoraat voor Nederlandse pater Ter gelegenheid van de herden king van de 50ste verjaardag van de uitvaardiging van het „Motu pro- prio" van Paus Pius X over de kerk muziek, zal de Pauselijke Hoge school voor Kerkmuziek te Rome haar eerste eredoctoraten verlenen aan een musicoloog, een componist en een organist uit verschillende lan den. De eredoctoraten zullen wor den uitgereikt in een plechtige zit ting op 22 November te Rome. Onder de onderscheidenen bevindt zich onze landgenoot pater Jos. Smits van Waesberghe S.J. te Amsterdam, pri vaat docent aan de Amsterdamse Uni versiteit en hoofdleraar aan het Am sterdams Coiyservatorium. Pater Smits van Waesberghe is de schrij ver van talrijke musicologische pu blicaties, waarvan de voornaamste zijn het standaardwerk „Muziekge schiedenis der Middeleeuwen" en een in het Latyn geschreven boek over Guido van Arezzo, dat enkele jaren geleden werd bekroond ter gelegenheid van de 900ste herdenking van de sterfdag van deze middel eeuwse muziektheoreticus. Pater Smits van Waesberghe is voorts als administratief directeur en redacteur van een serie uitgaven verbonden aan het „American Institute of Mu- sicology". overheid daar nog bijspringen. Meer kan toch moeilijk gevraagd worden. In het bedrijfsleven wordt over de ze 25% zo goed als niet gesproken. Er zijn geregistreerde en niet-ge- registreerde landarbeiders. Voor de schadevergoeding vallen de geregi- streerden onder de regeling voor de landbouwers. De anderen vallen on der het Rampenfonds, daar hun vee bijv. wordt gerekend te vallen onder de regeling voor de huisraadschade. Spreker wil met het Rampenfonds een regeling zien te treffen, zodat de r.iqt-geregistreerden op dezelfde wijze zuilen worden behandeld als de ge- registreerden. MAATSCHAPPELIJKE HULP De minister voor Maatschappelijk Werk, de heer VAN TH IEL, zegt, dat o.m. een circulaire vanwege zijn departement is uitgegaan, waarbij de hulpverlening voor middenstanders onder de watersnoodslachtoffers werd geregeld voor de zeer moei lijke periode, waarin zij niet in hun levensonderhoud konden voorzien. Daarop zijn nog aanvullende rege lingen gevolgd, onder meer van het Rampenfonds, waardoor de slacht offers inderdaad niet tussen wal en schip hoeven te raken. Deze nieuwe regeling, waarvan de strekking is, te voorkomen, dat men moet interen op kapitaal of bedrijfsmiddelen om hot eigen milieu te handhaven, zal binnenkort door het Rampenfonds worden bekend gemaakt. Ook voor de slachtoffers in de agrarische sector ligt een dergelijke regeling gereed. Volgens een algemene basisrege ling kwamen op 1 Maart 1953 72.530 personen in aanmerking voor een uitkering, op 1 April waren dit 43.650 1 Mei 24.277 personen en op 1 Octo ber 10.000 personen oftewel 2500 ge zinnen, hetgeen nog f 125.000 per week vergt. Tot 1 October werd 8.500.000,uitgekeerd. AVONDZITTING Na de hervatting zegt de voorzit ter, dat overleg is gepleegd tussen de commissie van voorbereiding uit de Kamer en de regering, hetgeen ertoe heeft geleid dat de regering 'n aantal amendementen, al of niet in gewijzigde vorm, heeft overgeno men. DOCHTER VAN DR. EUWE DOET EEN GOEDE ZET. Gistermiddag is de 30.000ste be zoekster de ingang naar de houtten toonstelling op het Amsterdamse Museumplein „Dik Hout en Planken" gepasseerd. Het bleek te zijn mejuf frouw Caroline Euwe, dochter van de schaakmeester dr. Max Euwe. Haar werd aangeboden een schaakbord, dat vervaardigd is uit drie hout soorten, n.l. mahonie, avodire, ge stoomd beuken. Tevens werden haar enige boeken- bonnen geoffreerd. Leidster Lies gaat ook mee „Henkie", een 36-jarige beroeps inbreker uit de Amsterdamse on derwereld, die reeds voor 12 ver oordelingen tien jaap gevangenis straf achter de rug heeft, zal de eerstvolgende jaren opnieuw in de cel moeten doorbrengen. Op 17 Maart j.l. kwam hij de ge vangenis uit en binnen twee maan den werd hij opnieuw gearresteerd. In die tussentijd had hij vijf inbra ken gepleegd, waarvan hem er gis teren ter zitting van de Amsterdam se rechtbank 3 ten laste waren ge legd. Henkie had drukke dag. De zitting van gisteren moest even v/orden onderbroken, omdat in een andere zaal van het paleis van Justi tie door het gerechtshof toevallig 'n uitspraak tegen „Henkie" viel. Hen kie werd naar die zaal geleid, hoor de. hoe het hof hem in hoger beroep voor een oude zaak anderhalf jaar oplegde, keerde terug naar- de zaal van de rechtbank en luisterde daar even later naar de officier, die voor de nieuwste inbraken, rekening hou dende met het arrest van het hof, 2 jaar gevangenisstraf eiste. Vorstelijk maal. De verdachte erkende tijdens zijn twee maanden vrijheid te hebben ingebroken bij een melkboer, bij een restaurant aan de Amsterdamse Bos baan en last but no least klom hy in de villa binnen van de oud-consul- ger.eraal van Tsjecha-Slawakije Kckes. Hij doolde door ,.Zuid", toen het zijn aandacht trok, dat de gor dijnen van deze villa gesloten wa ren. Terecht aannemende, dat er niemand thuis was, forceerde hij 'n raam en onderzocht de villa op zijn gemak. Hij verzamelde een vrij kostbare collectie zilveren tafelgerei, opende daarna de ijskast en bracht de rest van de nacht in ongekend comfort door met het opeten van de daarin bewaarde lekkernijen. Lies hielp een handje. Henkie was in zijn leven driemaal voorwaardelijk gestraft, doch, het had niet gebaat. Vóór de proeftijd verstreken was, was hij steeds op nieuw gegrepen met als gevolg, dat de straffen in onvoorwaardelijk werden omgezet. Op de eerste Paasdag van dit jaar zat hij bij een vriend, die hij in de cel ontmoet had en bij wien hij later was gaan inwonen. Diens vriendin was jarig en er -werd stevig gedron ken. Henkie kwam met deze vrouw, die Lies genoemd wordt, overeen „een kraak" te zetten. Dat werd de inbraak bij de melkboer. Lies bleef daarbij op de uitkijk staan. De buit werd later verdeeld. Voor haar aandeel eiste de offi cier tegen „Lies", die zicL reeds in voor-arrest bevindt, anderhalf jaar gevangenisstraf. Zware straffen voor helers. Tegen een zestal helers van de uitgebreide buit eiste de officier zware straffen. Op een enkele uit zondering na waren het allen figu ren uit de Amsterdamse onderwe reld De zwaarste eisen waren voor een 47-jarige vriend van Henkie, die do tip had gegeven voor de inbraak bij de melkboer. Tegen beiden luid- ee de eis drie jaar met aftrek. In al le zaken zal de rechtbank op 29 October a.s. uitspraak doen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7