RIJNSTREEK DUINSTREEK Treinongeluk bij Lyon Gemeentefonds zorgt voor meevallertje van f 31.000 Nieuwkoop beschikt thans over prachtig parochiehuis VRIJDAG 16 OCTOBER 1953 9E LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 AI.PHEN AAN DEN RIJN „Ouderdomskas" verjaarde. Het IJsclub-gebouw was gisteravond ge heel bezet toen de voorz., de heer John. H. Heyker ieder op dit jaar feest hartelijk welkom heette. Met een kort woord leidde hij het toneelgezelschap, St. Willibrordus in, dat bracht de klucht „Cel 13 is vrij". De muziek werd verzorgd door The Old Rhine Players o.l.v. de heer Jack Straver uit Hazerswoude. ALKEMADE Bezoek aan raadhuis. De leer lingen van de V.G.L.O. klassen der Chr. School te Oude wetering maak ten gistermiddag o.lv. de heer Oos- terveld een excursie mee in het ge meentehuis. De gemeente-secretaris, die hen rondleidde, en de verschil lende bijzonderheden uitlegde, hield in de raadzaal een lezing voor de kinderen over Staatsinrichting, ge meenterecht en burgelijke stand. De heer Van Harteveld, die zich ver heugde over zijn aandachtige luiste raars, loofde eon prijs uit voor die gene, die het beste opstel maakt over de wederwaardigheden van deze leerzaftie middag. HAZERSWOUDE In de sloot. Gisteravond is mevr. Wortman met de bromfiets, waarop zo ook haar zoontje vervoerde, in de sloot gereden ter hoogte van de heer de Klerk, Ze moest plotseling uitwij ken voor een meisje, dat het fietspad opliep. Omstanders brachten moeder en kind weer op het droge. NIEUWVEEN Biljarten. Gisteravond werden de wedstrijden voor het persoonlijk kampioenschap der biljartvereniging „Dito" voortgezet. De uitslagen wa ren als volgt: H. Leliveld wint van L. Resting; A. J. v. Trigt wint van J. Bader; L. Resting wint van A. Straathof; G. J. v. d. Berg wint van J. v Eijk; J. Pietersen wint van L. Resting. LANGERAAR 40 JAAR OP DE PLANKEN Zondagavond zal de R.K. Toneel ver. „Concordia" haar eerste uitvoe ring in dit seizoen geven. Het zal een optreden zijn voor de R.K. E.H.B.O.- vereniging. Op het programma staat de klucht „Drie is teveel" Tot zover is het alles gewoon. Toch is er aan deze avond een bijzonderheid ver bonden. Deze avond zal namelijk de hier zo bekende Jan Zevenhoven gehuldigd worden vanwege het feit, dat hij 40 jaar lang heeft medege werkt aan het Katholieke Amateurs toneel. De jubilaris is een van die figuren, die niets behoeven te zeggen om reeds succes te hebben. Hoevele malen zijn we dan ook in een schaterlach uitgebarsten als hij in een of ander kluchtspel, want dit ligt dezer speler zeer speciaal, weer zo op dreef was. ,,Drie is teveel" is zijn jubileum stuk en hij vertolkt hierin de hoofdrol. Gaarna wensen we deze sympathieke speler van harte proficiat. LEIMUIDEN Gemeenteraad. De raad zal op Woensdag a.s. vergaderen. Behandeld ral worden een voorstel van B. en W. tot algehele restauratie van de weg LeidmuidenKudelstaart. In samenwerking met het Hoog heemraadschap Rijnland en de Griet en Veurskoopsche Polder zal ook naar een betere beveiliging gestreefd worden van de Polder tegen het water van de Westeinderplas. ZOETERWOUDE K.A.B. In een kort Lof hield de g.a., kaïp. Felix, een toespraak en zette daarin uiteen de plicht voor By Serezin, in de omgeving van Lyon, heeft zich vanochtend een ern stige treinbotsing voorgedaan. Een overvolle locaaltrein, waar mee arbeiders van de zijdef abri eken te Lyon naar hun werk reisden, zou juist uit Serezin vertrekken, toen 'n losse locomotief, die door een onvei lig signaal was gereden, in volle vaart op de achterste wagon inreed. De schok was zo hevig, dat de laat ste drie rijtuigen in elkaar werden geschoven. Tot dusverre zijn er acht doden en 45 gewonden, onder wie 15 ernstig, geteld. Aan het reddingswerk wordt deelgenomen door brandweerlieden uit Lyon. Later zijn nog twee personen aan hun verwondingen bezweken, waar door het aantal doden tot minstens tien is gestegen. Enige uren na het ongeluk zat r.og een aantal passagiers bekneld tussen de wrakstukken van de locaaltrein. Op het tijdstip van de botsing hing een dichte mist boven de vallei van de Rhone. WEST-DUITS BEZWAAR TEGEN GARANTIE-AANBOD. Naar heden, bij de aanvang van de besprekingen der drie Westelijke mi nister van buitenlandse zaken te Londen wordt gemeld, is van West- Duitse zijde onverwacht bezwaar ge maakt tegen een voorstel aan Mos kou tot het uitwisselen van veillig- heidswaarborgen tussen Oost en West Adenauer heeft doen weten, dat hij een dergelijk aanbod op dit tijdstip een tactische fout zou achten. Wel stemt Adenauer in met een nieuwe uitnodiging aan Moskou voor een viermogendhcdenbespreking. elke K.A.B.-er om op de eerste plaats katholiek te zijn en de taak de arbeid te maken tot een middel om het einddoel te bereiken. Hierna was in het parochiehuis een kaderavond, waar de verbondsvoorzitter van het Bisdom Haarlem sprak over de vraag: „Wat is werkelijke kadervor ming?" Vooraf deelde de voorz. mede, dat pater Reekers van het Kruis herenklooster, in het winterprogram een cursus zal geven over sociologie. De verbondsvoorz. wees er op, dat verslapping noodlottig zou zijn en daarom actie geboden blijft. Het ka der moet gemobiliseerd worden. We hebben in de K.A.B. 345.000 mensen en toch klopt daar iets niet. Wij heb ben prachtige instellingen, als Her wonnen Levenskracht, Concordia en noem maar op, maar een zeer groot deel van de leden begrijpt de waarde van dit alles maar half. Daarom moe ten wij een kader bezitten, dat voor haar taak berekend is. Ons werk moet een apostolaat zijn en we moeten iets voor anderen over hebben. Een Schaapman, Nolens of Poels heeft het niet kunnen klaarspelen alle mensen mobiel te maken; ook wij kunnen dat niet, maar we moeten 'n kern hebben, die kan werken om dit mooie doel te verwezenlijken. Gemeenteraad Rijnsaterwoude De raad van Rijnsaterwoude kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Bakhuizen. Aanwezig waren alle leden. e voorz. feliciteerde de heer Bergshoeff, die enige tijd ziek ge weest is, met zijn herstel. De heer Bergshoeff legde daarna in handeh van de voorz. de vereiste eden af. - De voorz. deelde mede, dat op 28 October a.s. de aanbesteding zal plaats hebben van de vier door de gemeente te bouwen woningen. Het vermenigvuldigingscijfer voor het schoolgeld werd vastgesteld op 2. Vastgesteld werden de verordenin gen op de hèffing en invordering voor het vergunnings- en verlofs- recht ingevolge de Drankwet. De voorz. deelde mede, dat voor de tweede maal een oproeping is ge daan voor sollicitanten naar de be trekking van onderwijzeres aan de o.l. school. Van de drie sollicitanten komt mej. W. C. Plevier uit Haarlem voor een benoeming in aanmerking. De proefles, die zij gegeven heeft, was goed. De Inspecteur van het La ger Onderwijs, kan zich met een be noeming verenigen. Mej. Plevier heeft nog niet de bevoegdheid om les te geven in handwerken. Tijdelijk zal voor dit onderwijs een vakleerkracht aangetrokken moeten worden. De raad besloot met ingang van 1 Nov. mej. W. C. Plevier te Haarlem te be noemen. De heren R. J. Broekhuizen, W. Timmers, P. v. Rijn, Chr. Overde- vest en E. B. Blaazer werden herbe noemd tot leden van de commissie van Advies Woonruimtewet 1947. De bijdrage aan de gemeente Leimuiden ingevolge Titel Va der LO-wet 1920 is oorzaak dat de post „Bijdragen aan andere gemeenten ingevolge titel Va der LO-wet 1920" met bijna 2000,moet worden verhoogd. De netto-kosten per leerling zijn in Lei muiden van 18,tot 45,opge lopen. De heer Donker vroeg hoe veel het bedrag per leerling per jaar bedraagt dat in Leimuiden aan de bijzondere sdholen wordt uitgekeerd. De voorz. deelde mede, dat dit f 30, BRUG OVER DE DRECHT. Naar wij vernemen zal de brug over de Drecht en het nieuwe weg gedeelte LeimuidenRijnsaterwoude op 14 November a.s. worden geopend. GEMEENTERAAD HAZERSWOUDE i de gisterenavond gehouden raadsvergadering te Hazerswoude kon de voorz., bij de behandeling der in gekomen stukken, de verheugende mededeling doen, dat de nieuwe fi nanciële verhouding tussen het Rijk en de gemeente, zoals deze zal gel den voor de jaren 1953, 1954 en 1955, voor Hazerswoude een voordelig ver schil opleverde van ruim ƒ31.000. vergeleken bij het volgens de oude regeling geraamde bedrag van 192.961.85. TochTioopte spreker, dat in de toe komst een inkomstenbron voor de gemeente kon gevonden worden, die meer in overeenstemming was met haar autonoom karakter. De telken- jare terugkerende onzekerheid over de te ontvangen gelden kon rriet nala ten remmend te werken op de activi teit van het gemeentebestuur. Meevaller voor harmonie. Een volgend punt, waar de raad uitvoerig stil bij stond was het ver lenen van een subsidie aan de Chr. Muziekver. „De Harmonie van Ha zerswoude". Het voorstel van B. en W. hiervoor, jaarlijks f 100.te vo teren, vond bij de leden Slootweg en Rietveld om verschillende redenen geen steun. Eerstgenoemde vond het bedrag van 100.gezien de ont plooide activiteit van de vereniging, zeer onvoldoende en wilde hier ze ker 250.van maken. Hij infor meerde in dit verband naar het re sultaat van de lopende subsidie-aan vraag bij het Anjerfonds Zuid-Hol land. De voorz. waarschuwde ervoor hiervan niet te veel te verwachten daar de huidige middelen van dit fonds zich voor het verlenen van be duidende subsidie momenteel niet lenen. De heer Rietveld wilde zich niet voor een vast bedrag binden, maar de situatie jaarlijks opnieuw be zien. Nadat de heer van Of wegen nog geïnformeerd had naar een pas sende lokaliteit en de voorz. in dit verband wees op de wenselijkheid tot de stichting van een verenigingsge bouw in het dorp te komen, vonden de partijen elkaar in een compromis oplossing, waarbij de raad met de stemmen van de leden Wille en Kaashoek tegen zich verklaarde voor een bijdrage voor één maal ad ƒ250. Bij het voorstel vai B. en W. om medewerking te verlenen bij de aan schaf van 4 nieuwe kachels voor de R.K. Jongensschool in het Zwaantje sloot de raad zich unaniem aan. De voorz. bleek zich, op een vraag van de heer Kaashoek, persoonlijk over tuigd te hebben van de noodzaak de zer aanschaf. Gezonde financiën. Bij de aanbieding der begroting 1954, welke zonder nadelig saldo sluit, merkte de voorz. op, dat de gezonde finantiële positie der gemeente o.m. een extra reservering van 12.000. vergeleken by die van het vorige jaar, mogelijk maakte voor de nieuw te bouwen secretarie, welke reserve hiermede het bedrag van 69.000. bereikt heeft. Eveneens werd een be drag van 6150.uitgetrokken voor de aanleg van een gedeeltelijke rio lering in het dorp. De gewone dienst laat, zowel voor inkomsten als uitgaven, een eindbe drag van ƒ625.145.99 zien, terwijl de kapitaaldienst een nadelig slot ver toont van 677.043.52, veroorzaakt vrnl. door de grote uitgaven van de volkshuisvesting en het lager onder wijs, welke aan uitgaven resp. ƒ1.278.001.38 en ƒ369.253.30 vergen. Tegenover een schuldenlast van de gemeente per 1 Jan. 1954 ad 1.195.312.84 staat een bedrag van 1.949.974.84 aan investeringen in be zittingen en kapitaalswerken. Het to taal der algemene reserves bedraagt tenslotte ƒ326.837.74. In de begro tingscommissie werden vervolgens de heren Kouwenhoven, van Klaveren en van Ofwegen gekozen. Bij de behandeling van het laatste punt der agenda vroegen verschillen de leden zich aanvankelijk af, of het nu reeds het juiste moment was tot de, door de afd. Zuid-Holland en de Ver. v. Nederl. Gemeenten opgezet te, gemeenschappelijke regeling Ziekr tekostenvoorziening gemeenteperso- neel toe te treden, gezien de vele on zekere factoren, zoals het aantal deel te nemen gemeenten en de financiële draagkracht van dit nieuwe instituut, waarmede men toch diende te reke nen. Ook werd het als een bezwaar gevoeld dat de lagere ambtenaren nu gedwongen werden tot deelname aan een regeling, welke hun voor grotere financiële offers plaatst dan de hui dige. De heer Rietveld wilde deze zaak liever ter nadere bestudering aanhouden tot een volgende verga dering, wanneer meer concrete ge gevens beschikbaar waren. Na een uitvoerige toelichting van de zijde Een nieuw Parochiehuis is verre zen op de plaats, waar voorheen het priesterkoor was van de oude kerk en waar de pastorie stond. Men moet het even op zich laten inwerken, deze gedachte, want ver schillende jaren is er verlangd naar een eigen huis voor de eigen paro chianen. Dank zij de ijver en de voortvarendheid van pastoor Vloot- huis kon dit gebouw tot stand komen. Het is algemeen bekend, welk een waardering en genegenheid de pa rochieherder van Nieuwkoop betoont voor het verenigingsleven in het algemeen, maar voor de jeugdbewe gingen in het bijzonder. Deze dingen zijn er wel mede de oorzaak van, dat de bouw van een parochiehuis met de meeste spoed werd aangepakt. En nu is het er! En hoe? Met recht kan pastoor, maar kan ook de gehele parochie trots zijn op dit tehuis voor de parochianen, om het uiterlijk al, maar ook om de doeltreffende in richting. van B. en W., wharbij de nadruk werd gelegd op het solidariteitsbe ginsel der ambtenaren, wat in deze regeling tot uitdrukking kwam en de aanwezigheid van de maarschalkstaf in de ransel van iedere ambtenaar, waardoor hij t.z.t. ook de voordelen kon gaan genieten, welke de nieuwe regeling ten opzichte van de huidige aan de hogere ambtenaren biedt, ver enigde de raad zich met uitzondering van de heer Kaashoek met toetreding door de'gemeente tot de regeling. Nadat de vergadering korte tijd ge schorst was geweest, besloot zij bij heropening tot aankoop van een per ceel grond benodigd voor de uitbrei ding van de Herv. School in het Dorp en de aanleg van een verbindingsw.eg tussen de Kastanjelaan en de Ds. D. A. v. d. Boschstr. conform een door deskundigen vastgestelde prijs van 1.50 per m2. Tevens werd in het maken van een ophaalbrug ten be hoeve van de eigenaar Van Vliet door de gemeente toegestemd. De rond vraag leverde geen enkele spreker meer op. Foto: Ruiterman Wij zijn er eens een kijkje gaan nemen en werkelijk, men moet eerst even wennen aan dat nieuwe, dat ruime, hoge lichte gebouw. Wan neer men door het tochtportaal naar binnengaat, dan valt direct al op dat bij de ontwerpers heeft voorgezeten, om het geheel ruim te houden. Het is reeds een lust voor het oog, naar dit tochtportaal te kijken naar de af werking, naar de prachtige tegel vloer. Ook in de hal vinden we de zelfde tegels en dezelfde uitstekende bewerking van muren en plafond. De grote zaal is in een woord een prachtig werk! Moderne kleuren van verf en gordijnen geven een aparte sfeer aan deze zaal met zijn acht grote ramen (aan weerzijden 4) waardoor een zee van licht kan bin nen komen. Niet weinig tot de schoonheid van deze zaal draagt bij de prachtige vloerbedekking met het tegelpatroon. De recreatiezaal is ook al weer een pracht stuk. Een smaakvolle vloer bedekking en een prachtig buffet en ook hier eveneens ruimte. Langs een mooi geverfde trap naar boven en daar alweer ruimte, alweer licht. Boven de grote zaal bevindt zich een zaal, vrijwel even lang als beneden, doch iets smaller, welke bestemd is voor de jeugdverken ners, gidsen e.d.). De jongens en meisjes, zullen blij zijn gebruik te mogen maken van zulk een prachtige gelegenheid. Aan het andere einde van de bo venverdieping werden nog twee kleinere zaaljtes ingericht ook voor de jeugd. Kortom het parochiehuis is een ge bouw, zoals er in de omtrek maar weinig te vinden zijn en waar de Nieuwkoopse katholieken trots op kunnen zijn. Woensdag a.s. komt de deken van Alphen aan den Rijn het gebouw in zegenen, terwijl het dan tevens offi cieel in gebruik zal worden genomen. Alle parochianen zullen gelegenheid krijgen het nieuwe gebouw te be zichtigen. Door het bestuur van het Wit- Gele Kruis is bij B. en W. geïnfor meerd, of er in beginsel bezwaar bestaat tegen het bouwen van een nieuw kruisgebouw op het perceel grond gelegen ten Westen van de Laan van Rijckevorsel in de hoek, welke gevormd wordt door de Laan van Rijckevorsel, de Z.W. zijde van de verlengde Hobahostraat en de Kerksloot. Na ingewonnen inlich tingen, ten aanzien van het te ont werpen uitbreidingsplan, zien B. en W. geen reden bezwaren om het be treffende perceesgedeelte voor dit doel te verkopen. De reden, waarom de ver 't „Wit Gele Kruis" het ter rein wenst te kopen is, dat het be stuur gaarne de bouwplannen in 1954 wil realiseren en het hier een van de zeer weinige terreinen betreft, welke behoorlijke centraal zijn gele gen en onmiddellijk voor bebouwing in aanmerking komen. In verband met een en ander stellen B. en W. de raad voor bedoelde grond te ver kopen evenwel op voorwaarde, dat in overleg met B. en W. een be hoorlijke toegangsweg voor auto's naar de achterzijde van het te stich ten gebouw vanaf de Laan van Rijckevorsel wordt aangelegd, ten einde te voorkomen, dat de auto's van artsen en bezoekers worden ge parkeerd in de betrekkelijk smalle Hobahostraat. Woningbouw. Ten behoeve van de 36 woningen aan de Montbretia- straat is het noodzakelijk om de daarvoor benodigde grond aan de woningbouwvereniging „Volksbe lang" over te dragen. In verband hiermede stellen B. en W. voor be doelde grond aan de woningbouw vereniging „Volksbelang" te verko pen voor de prijs van 1.50 per M.2, terwijl de kosten van het bouw- rijpmaken en de aanleg van de straat bovendien door de woning bouwvereniging aan de gemeente zal worden vergoed Benoeming woningcommissie. De leden van de commissie bedoeld ir artikel 8 van de Woonruimtewet, die gedurende een jaar zitting heb ben, zullen opnieuw moeten worden benoemd. Dit zittingsjaar loopt 29 October a.s. af. Het is de raad bekend, dat er in de loop van het jaar naar het oordeel der commissie enige moeilijkheden zijn gerezen tussen haar en het col-i lege van B. en W., dat van zijn kant meent zich niet aan de eigen verant woordelijkheid voor woonruimte-toe wij zingen te mogen onttrekken. Het verschil van mening heeft daartoe geleid, dat de commissie, welke tot dusver steeds teveel als algemeen adviserend college voor het beleid inzake toewijzingen van woonruimte was opgetreden op een gegeven mo ment te kennen heeft gegeven voort aan nog slechts als z.g. vorderings commissie te blijven functionneren. B. en W. betreuren deze gang van zaken, maar uiteraard is het zo, dat ieder orgaan zijn eigen verantwoor delijkheid draagt. Wat de toepassing van de woonruimtewet betreft, ligt de volledige verantwoordelijkheid stellig bij. B. en W. zowel om wette lijke reden als ook om redenen van het algemene bestuursbeleid, waar van het huisvestingsbeleid met zijn vooral sociale en economische as pecten een belangrijk onderdeel uit maakt. Juridisch is bovendien slechts deze vorm mogelijk, dat, ook wanneer de Commisie meer doet dan haar w- ttelijke taak, dit onder alle omstandigheden slechts zuiver adviserend kan zijn. B en W. moe ten met het oog )p hun verantwoor delijkheid, aan deze eis onwrikbaar vasthouden. Deze verantwoordelijk heid brengt echter anderzijds mede en daarvan zijn B. en W. steeds overtuigd geweest dat van de ad viezen slechts op gegronde redenen behoort te worden afgev/eken. Thans is het zo dat B. en W. om mening van B. en W., in de aftre dende commissie de verschillende maatschappelijke groeperingen on voldoende vertegenwoordiging vin- den. Anderzijds willen zij het element van ervaring opgedaan door de af tredende leden gaarne ook over gebracht zien in de nieuw samen te stellen commissie. Geboren: Martha Anna Wil- helmina d. v. P. v. d. Voort en E. J. v. d. Reep. Adriaantje d. v. P. L. Biesheuvel en G. K. Beukers. LISSE (de Engel) Uitvoering van „Herwonnen Le venskracht". Drie avonden had de pl. afd. van Herwonnen Levens kracht nodig, om al haar leden gele genheid te geven tot bijwoning van de gebruikelijke jaarlijkse uitvoe ring. Veel propaganda voor deze avonden van-elk-wat-wils heeft het bestuur niet nodig, om de zalen tot in de uiterste hoeken gevuld te krij gen. De enthousiaste voorz., de heer Lamboo, opende de gezellige bijeen komsten met een hartelijk welkom aan allen. Bijzondere dank bracht hij aan de ijverige propagandisten, die het afgelopen jaar tot een succes jaar hebben gemaakt. Vervolgens gaf de spreker een kort overzicht van het wel en wee der afdeling. Het aantal leden was door een intense dona teursactie gestegen tot 1142. Met ge noegen constateerde de voorzitter, dat dit hoge getal mede bereikt werd door het zich laten noteren van jon geren, die edelmoedig een wekelijkse sigaret voor het charitatieve doel wilden offeren. Met een zekere schroom was het sterdams cabaretgezelschap o.l.v. Nol van Dijk en Willy Rex, dat er wel in geslaagd is, hun meelevend pu bliek met spel en muziek kostelijk te amuseren. WASSENAAR Warmondse timmerman gewond op bouwwerk Op een bouwwerk aan de Acacia laan werd de 21-jarige timmerman v. B. uit Warmond aan het hoofd ge troffen door een vanaf de 3e steiger vallende speciekuip. v. B., die een grote hoofdwond en vermoedelijk een shock opliep, is na dat door de gemeente-arts Hubbeling eerste hulp was verleend, naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overge- oracht. VIJF JAAR RE SERVE-POLITIE. De herdenking van het eerste lus trum van de Wassenaarse reserve- politie is gisteravond in het Vereni gingsgebouw besloten met een bij zonder geslaagde feestavond met een cabaretprogramma, verzorgd door de Personeelsvereniging van het Minis terie van Justitie in Den Haag. De avond werd door verschillende autoriteiten bijgewoond: burgemees ter en mevr. Van Wijnbergen gaven van hun belangstelling blijk, wethou der mr. dr. J. Hazenberg en ge meentesecretaris K. van Boeijen, mr. A. van Megchele uit Gouda; secre taris van de Gewestelijke Commissie van het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag en leden van de plaat selijke commissie van S.W.G. De genodigden werden welkom ge heten door de heer M. A. v. d. Wolf, voorzitter van de contactcommissie van de reserve-politie. Gaarne stem den de aanwezigen in met zijn voor stel, een telegram van aanhankelijk heid te zenden naar H.M. de Ko ningin. Spr. dankte het gemeentebe stuur van Wassenaar, dat door het beschikbaar stellen van gelden het mogelijk gemaakt heeft, deze avond aan de leden van het reservecorps en hun dames aan te bieden. Het woord was daarna aan de bur gemeester, dr. S. Baron van Wijnber gen, die namens gemeentebestuur en gehele bevolking woorden van waar dering sprak voor de wijze, waarop de mannen van de reserve-ipolitie zidh nu reeds vijf jaar voorbereiden op 'n taak, waarvan ieder hoopt, dat zij nooit in werkelijkheid vervuld zal behoeven .te worden. De burgemeester reikte aan ieder van de 35 leden van het korps een oorkonde van het Instituut Steun Wettig Gezag uit, als herinnering aan dit eerste lustrum. Het woord was daarna aan de heer J. Zaatman en zijn dames en heren van het cabaretgezelschap, die een bijzonder goed verzorgd programma brachten. Wijzigingen in B.B.-organisatie. In de organisatie van de B.B. is in Wassenaar enige wijziging gebracht in verband met het feit, dat de sterkte van de z.g. zelfbeschermings organisatie moest worden terugge bracht van 416 op 360 personen. Een aantal blokken werd tot een geheel samengevoegd. De gemiddelde sterkte van iedere blokploeg zal 18 personen bedragen. In Wijk Wassenaar-Noord, waar de benodigde vrijwilligers en vrijwilligsters vrijwel aanwezig zijn, zal op 19 October a.s. een cursus van 4 a 5 avonden beginnen voor blok hoofden en hun plaatsvervangers. Daarna zal een aanvang worden ge maakt met de opleiding van de ove rige leden van de blokploegen. Ook zij zullen een cursus te volgen krij gen van 4 a 5 avonden, gevolgd door practische oefeningen. PARKEERGELEGENHEID AAN HET SLAG WORDT AANBESTEED. Op 30 October a.s. zal door B. en W. van Wassenaar worden aanbe steed het aanleggen van een par keergelegenheid met bijkomende werkzaamheden, aan het Wassenaarse Slag. Reeds geruime tijd geleden be sloot de gemeenteraad tot het doen uitvoeren van deze werkzaamheden, maar het wachten was op de nodige vergunningen van andere instanties. meerdere redenen het zeer wenselijk achten, dat de te benoemen com missie buiten haar eigenlijke wette lijke taak bereid is als adviserende instantie ook voor de meer ge wone toewijzingen van woonruimte, inschrijving op de lijsten van wo- ningbehoevenden en rangschikking Op die lijsten naar graad van urgen tie enz. te fungeren Het door de af tredende leden in dit opzicht over het algemeen zo consciëntieus ver richte werk heeft het college niet al leen tot dankbaarheid daarvoor ge stemd, doch de overtuiging versterkt dat dit werk uiterst belangrijk is. Aangezien de thans aftredende le den' te weten de heren Rands- dorp, van Dijk, Scholte, Nieuwen- huis en Hordijk zelf destijds het initiatief hebben genomen om zich van laatstbedoelde taak te distan- ciëren lijkt het college van B. en W. een hernieuwde samenstelling der commissie met dezelfde leden niet voor de hand liggend Temeer is zulks niet het geval omdat, naar de ,Goede-Week-offer" te vragen, on danks de enorme steun, die Lisse ge geven had bij de actie Beurzen open, dijken dicht. Het resultaat overtrof verre ieders verwachting. Ook de speldjesdag was weer een succes ge worden. Dat ook de plaatselijke afde ling veel geld nodig heeft, bleek uit de verleende steun. Twee patiënten werden respectievelijk naar het sa natorium Heliomare en Berg en Bos geholpen, terwijl vier moeders naar een rustoord gezonden werden. Bo vendien werd voor huisverpleing nog 546,85 uitgegeven. Toont de statis tiek, aldus spreker, een dalende lijn voor T.B.C.-patiënten, het aantal lij ders aan rheuma is zo ontstellend groot, dat voor deze patiënten een apart ziekenhuis gebouwd moet wor den, waarvan de kosten beraamd zijn op vier millioen gulden. Na een opwekking van bijzondere steun in het jubileumjaar van Her wonnen Levenskracht, dat 40 jaar jestaat, droeg de voorzitter de lei ding van de avond over aan een Am Marktberichten LEIDEN, 16 October. Vee. Aan voer: 20 stieren, 60 melkkoeien, 240 vette koeien, 303 varekoeien, 70 gras kalveren, 25 vette kalveren, 60 nuch tere kalveren, 600 vette schapen, 350 weideschapen, 714 vette lammeren, 22 varkens (zeugen), 272 schrammen, 514 biggen, 1 paard, 3 veulens en 21 geiten. Totaal 3275 stuks. Prijzen: Fokstieren 250550, slachtstieren 8101040 per stuk, per kg. schoon gewicht 2.102.40; melkkoeien 800 1060, vette koeien 8201020 per stuks, per kg schoon gewicht 1.90 2.65; varekoeien 550700, vaarzen 580815, pinken 360460, gras- kalveren 200340 per stuk, vette kalveren 1.S02.25 per kg. levend gewicht; nuchtere slachtkalveren 45 60 per stuk per kg. levend gewicht 1.201.40; vette schapen 80100, weideschapen 85105, vette lam meren 7090, zeugen (drachtige) 2.20340, schrammen 5590, big- 'gen 3040 en geiten 1540 per stuk. Handel: stieren, vette koeien vrij goed. melkvaarkoeien, vaarzen, pinken en graskalveren levendig; vette kalveren zeer traag, schapen en lammeren willig; zeugen, schram men en biggen, geiten matig. TBC- vrij afd. 21 stuks. Kaas. Aanvoer 60 partijen Goudse en o partijen Leidse kaas. Prijzen: Goudse: extra kwaliteit 2.30 le kwal. 2.152.20 en 2e kwal. 2 082.14 en Leidse le kwal. 2. per kg. Handel lui. KAASMARKT WOERDEN. Wegens de Najaarsmarkt te Woer den op Woensdag 21 October zal de kaasmarkt in plaats van op Woensdag op Vrijdag 23 Octobber worden ge houden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2