Roemrijke Nederlandse strijd bekroond met de hoogste Zuidkoreaanse decoratie Chefarine „4 »Het nut van reclame« Prins naar Addis Abeba Het leger kampt met woningnood Surplusfonds bloembollen Ondanks verböd bij oefening toch trotyl gebruikt? Herwonnen Levenskracht 40 jaar Twee preekstoelen Boze ega smeet manlief in Amsterdamse gracht DONDERDAG 15 OCTOBER 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Detachement schreef gouden blad in rampenboek van zwaargeiroffen land Op 1 October heeft in het bijzijn van zeer vele belangstellenden de Zuidkoreaanse vice-minister van Landsverdediging, Kim 11 Whan, aan het Nederlands Detachement Verenigde Naties de „Presidential Unit Citation", de hoogste Zuidkore aanse onderscheiding, uitgereikt. Deze uitreiking geschiedde na een korte parade, waarbij de mannen van het Nederlands bataljon, die de laatste maanden hun tijd besteed heb ben aan het bouwen van bunkers en het aanleggen van prikkeldraad versperringen, een uitstekende in druk maakten. De plechtigheid werd opgeluisterd door de band van het 38ste Regiment Infanterie. De plechtigheid verliep snel en stijlvol. Vier afgevaardigden van het bataljon zouden, namens de anderen, de onderscheiding uitgereikt krij gen. „„Wonju.. Onder een diepe stilte las minister Kim II Whan het schrijven van pre sident Syngman Rhee voor, dat ver taald luidt: „De president der Zuidkoreaanse republiek onderscheidt met de groot ste voldoening het Nederlandse Deta chement Verenigde Naties voor de buitengewone diensten, verleend aan de Koreaanse republiek, gedurende de periode van 22 November 1950 tot 8 April 1953. Op 3 Januari 1951, bij het eerste grote contact met de vij and in de acties ten noorden van Wonju, dekte het Nederlands Deta chement met succes de terugtocht van het 38ste regiment, de 2de Ame rikaanse divisie, door de verdediging van het vliegveld van Wonju, dat be dreigd werd door verrassende aan vallen van gepenetreerde vijande lijke partisanen. Hoengsong Begin Februari 1951, toen het 38ste regiment volledig was omsingeld dbor numeriek sterkere Chinese commu nistische strijdkrachten, welke poog den door te stoten naar een blokpo- sitie ten Noorden van Hoengson, ver dedigde het Nederlands Detache ment de stad, teneinde de uitbraak- poging van het regiment te doen sla gen en dwong de vijand vijand te rug te trekken. Gedurende deze ac ties sneuvelde de heldhaftige com mandant van het detachement, ter wijl hij persoonlijk zijn troepen leid de, in het front der verbonden strijd krachten. Toen het detachement de opdracht ontving Hoengson te verlaten kreeg het de taak vertragende acties te voeren in het heuveltefrein ten Noorden van Wonju. In Mei was de opdracht een vitale bres' te sluiten in de verdedigingslijn ten Zuiden van Chunchon, een missie welke met grote dapperheid en op buitengewo ne tactische wijze werd uitgevoerd. Gedurende September 1951 nam het detachement deel aan de verbittrde gevechten op Heartbreak Ridge. „Old Baldy" Terugkerende in de frontlijn in Juli 1952, na de bewaking van krijgs gevangenen op Koje-Do, was het detachement uiterst succesvol in de historische gevechten op „Old Baldy", „T-Bone" en „Bunker". De leden van het detachement on- Schoolkinderen uitZierikzee logeren op Frans kasteel LERAREN EN BOEKEN MEE' Een Zierikzeese schoolklas van 26 kinderen is heden, met twee onder wijzers en alle leerboekjes, naar Frankrijk vertrokken. Op uitnodiging van het „Oeuvre de l'ecole puiblique" van het departe ment Noord zullen ze tot 28 Decem ber verblijven in het kasteel Bonne- rnain in Bretagne. Een aantal ouders is uitgenodigd in dit kasteel het Sin terklaasfeest te komen meevieren. De reis is door het Franse Minis terie van Onderwijs georganiseerd in samenwerking met het Nederlandse Ministerie van O., K. en W. Hedenochtend om zeven uur ver trokken de kinderen met de veerboot naar Zuid-Beveland. Daarna ging de reis per autobus. Het boterde best aan de Belgische grens Douane stak er stokje voor De ambulante dienst van de invoer rechten en accijnzen kwam ongeveer twee weken geleden een grootscheep se botersmokkel op het spoor. Toen bleek, dat een winkel in Gul pen reeds verscheidene miaanden hoeveelheden boter had verkocht die veel groter waren dan de normale winkelverkoop. Direct werd een uit gebreid onderzoek ingesteld en hoe wel reeds drie personen uit Slenaken zijn gearresteerd, die vandaag voor de economische rechtbank te Maas tricht zullen terecht staan, bestaat het' vermoeden dat nog meer perso nen bij deze botersmokkel zijn be trokken. Het gaat in deze zaak over een hoeveelheid boter van 3000 kilo gram. De boter werd van Gulpen op clan destiene wijze over de grens ge bracht naar het Belgische plaatsje Teuven. derscheiden zich voorts door hun hardnekkige verdediging van de Nudaelnij tegen, de vele verwoede vijandelijke aanvallen, gedurende de periode van 1 Januari 1953 tot 8 April 1953. De plichtsbetrachting, geestkracht en heldhaftige acties van het Neder lands Detachement hebben zeer veel bijgedragen tot het resultaat van de strijd der Verenigde Naties tegen de communistische agressie, in Korea, zijn in overeenstemming met de hoogste militaire tradities van het Koninklijke Nederlandse Leger en strekken de strijdkrachten der Ver enigde Naties, in haar strijd voor vrijheid en vrede, tot grote eer". Iedere strijder onderscheiden Door deze onderscheiding wordt ieder lid van het Nederlands Detacher ment dat in Korea gediend heeft in de periode van 22 November 1950 tot 8 April 1954, gemachtigd tot het dra gen van de „Presidential Unit Cita tion Ribbon". Zacht klonk het Wilhelmus toen minister Kim II Whan vervolgens de Koreaanse wimpel aan de Neder landse vlag bevestigde en de vier vertegenwoordigers van het bataljon decoreerde. 4-voudige... inderdaad ueet betere werking! Doordat in één tablet Chefarine „4", vier wereldberoemde genees middelen samenwerken, is de wer king veel krachtiger en helpt het ook daar, waar andere middelen falen. TEGEN PIJNEN EN GRIEP20 TABLETTEN F 0.75 (Advertentie) Dr. Paul Rijkens overt Op het zestiende Nederlandse Re clamecongres, georganiseerd door het genootschap voor Reclame, heeft dr. Paul Rijkens, voorzitter van de Raad van Bestuur van Unilever N. V., in een grote redevoering betoogd, dat reclame in het belang van de consument is en dat de kosten daar van in het algemeen welbesteed zijn. Door de reclame kan de consument in zijn leunstoel gezeten de verschil lende aanbiedingen uit kranten en catalogi met elkander vergelijken. Dank zij de reclame heeft hij min der reis-, verblijfs- of telefoonkosten te maken. Dr. Rijkens was van mening, dat de reclame de massa-productie van verbruiksartikelen hoger maakt. Re clame schept massale vraag in plaats van verbrokkelde vraag. Een gemak kelijk middel om te stimuleren, dat de consument bij herhaling hetzelf de koopt, is het handelsmerk. In on ze moderne maatschappij zijn merk artikelen zonder reclame ondenk baar. Spreker bestreed, dat reclame „duur" zou zijn In de Ver. Staten bedroeg in 1952 het bruto-inkomen 290 milliard dollar, de som der uit gaven voor particuliere consumptie 218 milliard, aan reclame werd uit gegeven circa 7,1 milliard. Wat Nederland betreft, in 1952 be- Gaat ook Arnhem in de toekomst meevliegen Helicopterhaven op komst? Tijdens de Woensdag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Arnhem werd de mededeling gedaan, dat het niet tot de onmogelijkheden be hoort, dat Arnhem binnen niet al te Jange tijd een helicopterhaven zal krijgen. Het zou in de bedoeling liggen om tevens een station te vestigen in Twente, zodat op het Noorden van Nederland na, er een kruisnet van he.'icopterdiensten over ons land ge spannen zal worden. Er werd echter tevens medegedeeld, dat de besprekingen over een derge lijke haven in Arnhem momenteel in een zodanig stadium verkeren, dat het voorbarig genoemd moet wor den reeds toezeggingen te doen of meerdere feiten bekend te maken. NIEUWE DIRECTEUR VEERARTSENIJKUNDIGE DIENST. Bij K.B. is met ingang van 1 No vember 1953 benoemd tot veterinair hoofd-inspecteur van de Volksge zondheid, tevens directeur van de Veeartsenij kundige Dienst de heer J. M. van den Born te 's-Gravenha- ge. De nieuw benoemde functionaris opvolger van de heer E. J. A. A. Quaedvlieg werd op 15 Mei 1910 geboren te Utrecht. In 1936 vestigde hij zich als dierenarts te Bemmel in de Over-Betuwe. In 1949 werd de heer Van den Born benoemd tot inspecteur in al gemene dienst van de Veeartsenij- kundige Dienst, tevens inspecteur van de Volksgezondheid. Hij werd belast met de bestrijding van de run- dertuberculose. Een groot werkzaam aandeel had hij in de voorbereiding van de wet bestrijding tuberculose onder het rundvee, van de tubercu- linewet en van het nationale plan, dat beoogt, de Nederlandse rundvee stapel in vijf jaar tijds vrij van tu berculose te maken. Prof. TEMMER HOOGLERAAR IN BRAZILIë. Prof. ir. W. J. Timmer, die tot 1 October jl. in dienst van de voed sel- en landbouw-organisatie (FAO) in Brazilië werkzaam is geweest, heeft thans een aanbod van de Bra ziliaanse regering om als hoogleraar in de sociale agronomie aan de Land bouwhogeschool te Arieia op te tre den, aanvaard. In deze functie zal hij de scholing van landbouwkundigen op het ge bied van de landbouwvoorlichting, waarmee hij zich in de voorafgaande periode bezig hield, blijven behar tigen. droeg de omzet aan advertenties in de Nederlandse dagbladpers 70 mil- lioen gulden, waarbij nog ongeveer 10 millioen komt voor de periodie ken. De totale persreclame mag ge schat worden op 72 millioen, de to tale uitgave voor reclame tussen de 120 en 130 millioen. Nu zijn de totale consumptieve uit gaven in '52 geschat op 13.510.000.000 gulden. De uitgaven voor reclame zouden dus volgens deze schatting ongeveer 1 procent van de consump tieve uitgaven der Nederlandse be volking bedragen. Dr. Rijkens kwam tot de conclusie, dat de reclame een uiterst nuttige functie verricht, dat zij het directe belang van de consument op over tuigende wijze dient, dat de kosten nationaal gezien verrassend gering blijken te zijn en dat die kosten wor den gerechtvaardigd door de stijging van het welvaartspeil, welke de re clame helpt bevorderen. Prins Bernhard zal 13 November per vliegtuig naar Ethiopië vertrek ken om een officieel bezoek te bren gen aan de hoofdstad Addis Abeba. -Een reis naar de Belgische Congo staat echter niet op het programma, aldus de Tel. De Prins zal vergezeld worden door een klein gezelschap. VERVROEGD VERLOF Doordat de Nederlandse legerlei ding momenteel een nieuw systeem van oproeping voor eerste lichting in gebruik neemt, is zij plotseling in moeilijkheden geraakt, doordat blijkt, dat zij voor opgeroepen recruten geen voldoende legerruimte heeft. Om dit euvel te verhelpen zal zij nu enige duizenden militairen van de lichting 19511952, die feitelijk per 1 November met groot verlof zullen gaan, dezer dagen met klein verlof naar -huis zenden, in afwach ting van het grootverlof. Deze mili tairen moeten zich tot de datum, waarop het groot verlof ingaat, ter beschiklting houden, want de theore tische mogelijkheid bestaat, dat het kiein-verlof plotseling onderbroken zou kunnen worden. Naar wij van gewoonlijk goed in gelichte zijde vernemen zijn de voor lopig in te houden percentages voor het Surplusfonds vastgesteld op: Vroege Tulpen 8% (10%) Late Tulpen 10% (15%) Narcissen 10% (10%) Hyacinthen 15% Voor de Tulpen is het vooruitzicht dus beter dan vorig jaar. De tussen haakjes vermelde cijfers zijn dié van de voorlopige heffing per 1 November 1952. Gehoopt wordt dat deze voorlopige cijfers minstens nog evenveel ver laagd zullen worden als vorig jaar bij de definitieve vaststelling in Maart het geval was. Voor de Hyacin then is deze heffing te berekenen over de verkoopprijs. Voor Tulpen en Narcissen over de minimum-prijs. Tijdens een veldoefening van de Kon. Luchtmacht, die op 27 en 28 Mei van dit jaar op „De Stompert" bij de vliegbasis Soesterberg is ge houden, is de korporaal A. W. V. bij het ontploffen van een stuk trotyl zó zwaar aan de linkerhand gewond geraakt, dat later de linkeronderarm moest worden geamputeerd. In ver band hiermede stonden Woensdag een officier, twee sergeants en een korporaal van de Luchtmacht terecht voor de Krijgsraad te Velde' voor de Luchtmacht West. De officier, de reserve-eerste-lui- tenant C. H. B., werd ten laste ge legd, te hebben toegestaan dat trotyl bij deze oefening werd gebruikt, zon der daartoe bevoegd te zijn en zon der de vereiste veiligheidsmaatrege len te hebben genomen-. Uit het verhoor bleek, dat dit tro tyl was overgebleven van een oefe ning van enige dagen eerder, toen deze springstof was gebruikt voor het opruimen van blindgangers op een handgranatenbaan. Op vragen van de president en de auditeur-mi litair antwoordde It. B., dat hij niet wist, dat na elke oefening de over gebleven springstoffen moesten wor den ingeleverd. Hij ontkende vóór de oefening instructies daartoe te hebben ontvangen. Hierna werd in deze zaak ver hoord sergeant J de R. die aan It. B. had voorgesteld het overgebleven trotyl voor de oefening te gebruiken. Hij bekende van de sergeant van de wapenkamer, de opdracht te hebben gekregen het niet gebruikté trotyl terug te brengen. De tweede-sergeant, die bij deze zaak is betrokken, van W., wordt met korporaal van de R. er van be schuldigd het trotyl tot ontploffing te hebben gebracht, waardoor kor- Bulldozer bedwelmde 13 havenarbeiders Nadat enkele Rotterdamse haven arbeiders enige, tijd in het ruim van een Engels schip gewerkt hadden, werden zij onwel en moesten naar Rotterdamse ziekenhuizen gebracht worden, daar bleek, dat zij vergiftige gassen hadden ingeademd. De vergiftiging was veroorzaakt door een bulldozer, die in het ruim bezig was losse kolen lagen bijeen te vegen. De bulldozer scheidde giftige gas sen uit, die normaal via ventilators en luiken in de buitenlucht verdwij nen zonder schade aan de arbeiders in de buurt te berokkenen, doch het ruim van het Engelse schip was zeer slecht geventileerd, waardoor de lucht te onzuiver werd. Van de dertien arbeiders, die op deze wijze licht bedwelmd raakten zal geen een schadelijke gevolgen van de vergiftiging overhouden; slechts een van hen raakte bewuste loos en moest ter observatie in het ziekenhuis worden opgenomen; de overigen konden vrij spoedig naar huis keren. poraal V. ernstig werd gewond. Zij zouden onvoldoende veiligheidsmaat regelen hebben getroffen. De auditeur-militair eiste tegen lt. B. een gevangenisstraf van 5 maan den, tegen serg. de R. 10 dagen, tegen serg. van W. drie weken hechtenis en tegen korp. van de R. eveneens drie weken hechtenis. Na een schorsing van ongeveer een half uur deelde de president me1 de, dat de zaak wordt teruggewezen naar de officier-commissaris voor een nader onderzoek. In de raad voor de economische aan gelegenheden uit de ministerraad is Woensdag uitvoerig gesproken over de plannen, om in Midden-Lim burg drie waterkrachtcentrales te bouwen voor het winnen van energie uit het Maaswater. Deze centrales zullen volgens de plannen verrijzen bij Roermond, bij Linne en bij de stuw in het Juliana- kanaal. Het spitst zich op nog groter taak Met een feestelijk programma zal „Herwonnen Levenskracht", bekende heilzame instelling van de K.A.B., op Zaterdag 24 October 40 jarig be staan vieren. Na een pontificale Hoogmis door mgr. Alfrink zullen 1400 medewerkers en gasten worden ontvangen tijdens een bijeenkomst, waarin door middel van woord en beeld dank vanwege de leiding wordt uitgesproken. In een spel van Jan Muller zal een prentenboek omtrent de christelijke naastenliefde in de loop der eeuwen worden opengeslagen. Maar vooral zal h'et feest zijn voor de zieken thuis en in de Sanatoria; zij zullen allen een geschenk ontvangen. Aan de andere kant verwacht men een geschenk door middel van tien duizenden nieuwe donateurs, waar door een basis kan worden gelegd voor rheuma-bestrijding. Tijdens een persconferentie heeft de voorzitter Essers verklaard, dat rheumabestrijding vooral nodig zal zijn voor arbeiders en jeugdigen. „Herwonnen Levenskracht" zal bo vendien haar taak uitbreiden in de richting van verpleging van suiker zieke en asthmatische patientjés, van kanker- en neurose zieken. Daarvoor heeft het bestuur helaas geen sana toria beschikbaar; maar het wil steu nen met bijdragen en hoopt ook nu op belangstelling van gans het ka tholieke volk'. In dit verband kan worden mee gedeeld, dat de inkomsten van „Her wonnen Levenskracht" zijn geba seerd op vrijwillige bijdragen tot 80 percent; de overige 20 percent be staan uit de bekende bijdragen van 1 cent per week per KAB-lid. Nederland gunstig in Europa. Toen Herwonnen Levenskracht in 1913 werd opgericht, stierven dat jaar 8753 slachtoffers aan tuberculo se, dat is één per uur. Vooral de ar beiderskinderen kon zich een gene- zingskuur niet veroorloven zodat de stichting van een T.b.-vereniging, waaruit Herwonnen Levenskracht resulteerde, zeer dringend nodig was. Eerst in 1920 kon een eigen nood- Geslaagd „debat" in kerk Dinsdagavond had in de kerk van het H. Hart (Noordhoek) te Tilburg de tweede conferentie plaats van de Godsdienstcursus, uitgaande van de Volksuniverteit, „de Kleine Acade mie". Zoals indertijd werd aangekon digd, zou daarbij een nieuwe methode beproefd worden nl. de methode van de „twee preekstoelen", een docent op de ene een opponent op de ande re. De cursus wordt gegeven door de paters Franciscanen Auxentius van Schalen en Albertinus Krouwels. Was vorige week de kerk reeds ge heel gevuld, Dinsdagavond was de belangstelling nog groter. Niet alleen de 1400 zitplaatsen waren geheel in genomen, doch nog, enkele honder den mensen moesten zich met een nplaats vergenoegen. In de diep ste stilte en grootste spanning en aandacht werd het debat over:„Is de Kerk een Moeder of een bemoeial? Hebben we de Kerk nog nodig of niet?" gevolgd. Het debat duurde ruim een uur; de toehoorders toon den zich wederom zeer dankbaar en enthousiast over deze prachtige uit eenzetting. Volgende week is het be- belangrijk thema aan de beurt: „De Kerk en 't moderne huwelijk". Het zal moeite kosten de belangstellenden, die dan verwacht worden allen in de kerk van de Noordhoek een der grootste van de stad te ber gen. Het bewijs is nu wel gegeven, dat met deze methode van Godsdienst onderricht aan de massa, de spijker op de kop werd geslagen. Nu weer vriendjes Zes maanden voorwaardelijk heeft de Amsterdamse rechtbank gister ochtend geëist tegen een 31-jarige vrouw, die op 21 Juli jl. des middags om half zes na een cafébezoek in een driftbui haar 37-jarige echtgenoot over de leuning van een brug over de Prinsengracht te Amsterdam pardoes in het water wierp. Het echtpaar had, naar gisteren ter zitting bleek, in een café, onenig heid gekregen. De vrouw, die even eens geestrijk vocht gedronken, had, wilde naar huis, de man weigerde en uiteindelijk gaf hij haar een paar klappen in het gezicht. Het tweetal werd uit het café ver wijderd en zette de ruzie op straat voort. „Als een vliegtuig" „Ik zag vanuit de deuropening, dat de aangeschoten man met zijn rug tegen de brugleuning stond", ver telde een 33-jarige kolen werker als getuige. „De vrouw greep hem plot seling met twee handen beet en kie perde hem vakkundig over de leu ning de gracht in. Hij dook als een vliegtuig met gespreide armen in zweefsprong naar beneden" en de getuige demonstreerde dit voor de rechtbank illustratief. „Laat maar... De getuige was onmiddellijk met enkelen uit het op dit spitsuur tal rijke publiek te hulp geschoten, men had een touw naar beneden laten zakken. Een Belgische voorbijgan ger had zich daarna tot op de wa terspiegel laten zakken, kon zich niet meer vasthouden en liep zelf een nat pak op. Intussen verdween de aangeschoten drenkeling herhaalde lijk onder watey en dook weer op. Hij kon niet zwemmen. „Laat hem maar ver...." riep de vrouw op de brug en zij probeerde de omstanders van hun reddingspo gingen te weerhouden. „Ik ben lastig" Ter zitting vertelde de echtge noot, dat de verstandhouding thans weer goed is en hij gaf toe een las tig man te zijn als hij gedronken heeft. Men had hem op het droge weten te trekken en hij had van het avontuur geen andere nadelige ge volge gehad dan een gekrompen cos- tuum. De Officier van Justitie zeide zich te kunnen voorstellen, dat een drif tig mens zich over een lastig echt genoot opwindt, doch hem eenvoudig in een diepe gracht te werpen achtte hij een te rigoureuze oplossing van het probleem. Rekening houdende met alle omstandigheden eiste hij wegens poging tot doodslag zes maan den voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar, met onder toe- zichtstelling van het medisch con sultatiebureau voor alcoholisme. „Ik hoop dat haar man haar bij haar bezoeken aan dit bureau gezel schap zal houden", besloot hij. De rechtbank zal in deze uitspraak doen op 28 October a.s. sanatroium te Apeldoorn worden geopend, doch de 255 bedden, die 1.355.000 gulden hadden gekost, losten het tekort aan plaatsen niet op. In. 1933 kwam „Berg en Bos" te Bilthoven, geheel vrij van overheids hulp, gereed met 540 bedden, door de K.A.B. gefinancieerd met f 1.700.000 Vóór de oorlog waren reeds 5000 patiënten uitgezonden, waarvoor de kosten VA millioen gulden hebben bedragen. Helaas veroorzaakte de oorlog in ons land veel meer t.b.c.- slachtoffers dan daarvoor. Het sterf tecijfer, tevoren gedaald tot 3704 in 1938, liep weer op tot boven dat van 1913, namelijk tot 9059. Maar het is thans zo, dat in ons land 1250 t.b.- lijders jaarlijks sterven, waardoor Nederland het gunstigst is in Europa. Een probleem is nog vaak de ver pleging. Thans worden van de K.A.B. patiënten in Bilthoven verpleegd en de overigen elders; maar „Berg en Bos" telt ook tal van niet-KAB-pa- tiënten. Dan is er nog een uitgebrei de thuis-verpleging, waaraan de K.A. B. reeds 1.200.000 heeft besteed. Er zijn gemiddeld 2600 patiënten met thuisverpleging. Herwonnen Levens kracht telt jaarlijks rond duizend patiënten; en sinds in Januari 1952 het arbeidsterrrein werd uitgebreid, worden in Nieuwenoord rustbehoe- vende moeders verpleegd en sinds kort ook mannen. Gelukkig zijn de t.b.-patiënten te genwoordig minder ernstig, dank zij de moderne geneesmethoden en chi rurgie. En Herwonnen Levenskracht is terecht trots op haar bekwame artsen, in hoofdzaak gevormd door de eminente oud-directeur prof. dr W. Bronkhorst. 2000 Jaar oude grond wordt „opgeploegd" Op het ogenblik wordt in ver schillende plaatsen van het oude Westergo, het kleigebied ten Wes ten van de voormalige Middelzee, o.a. te Oosterend en Kinswerd, ten behoeve van de grondverbetering de ongeveer 2000 jaar oude kwelder- grond, die door een dikke sliblaag van later tijd is bedolven, door middel van z.g. diepploegen weer aan de oppervlakte gebracht. Tractors „ploegen" een laag van pl.m. 150 tot 180 cm diep om. De voor water ondoordringbare „kniplaag", wordt hiermede doorbroken en er wordt een grondsoort aan de opper vlakte gebracht die rijk is aan stof fen, welke de planten nodig hebben. In bepaalde gevallen kon het kool zure kalkgehalte hiermee van onge veer 0.02 pet. gebracht worden op 20 pet. Reeds eerder werd in de Haarlemmermeer en Wieringerméer een dergelijk systeem toegepast, ter wijl enige jaren geleden proeven werden genomen te Acklum en Min- nertsga. Hert pleegde verzet Enige tijd geleden ontsnapte een der hoofdstedelijke herten op klaar lichte dag uit zijn omheining en van nacht koos ook een hert uit de voormalige residentie de vrijheid. Dit hert had het beter aangepakt en niet op klaarlichte dag de poten genomen, maar zijn ontvluchting ge huld en verborgen in het nachtelijk duister. Terwijl twee agenten hedennacht een rondje liepen bij het Bezuideni- hout, zagen zij plotseling de uitbre ker tussen de bouwvallen van deze gebombardeerde wijk lopen. Die zou den ze eens eventjes vangen maar het hert dacht er heel anders over en verdween met reeëngang, waartegen de agenten niet bestand waren. De gehele nacht genoot het van zijn vrijheid met volle teugen en nog had het kennelijk dorst, want in de morgenuren zager dezelfde agen ten hun nachtelijke buit in de gracht van de Z. O. Buitensingel, waar het lustig een baantje zwom. Vlug werd en vletje georganiseerd en hiermede bracht men het hert op het droge. Maar de drang van vrijheid leefde nog steeds bij het hert, de agenten kregen een onzacht duwtje en weg was het hert. De agenten vonden het nu een prestige-kwestie worden en renden er achter aan. Weer werd een duik ge nomen, nu in de Hofvijver, waar het zelf gedwee uitklom en zich gewillig in gevangenschap liet voeren. Blijkens een bericht in „Het Vrije Volk" zijn te Enschede twee kinde ren uit dezelfde klas van een kleu terschool kort na elkaar aan diphte- rie overleden. Vier andere kinderen zijn nog ziek. maar niet ernstig. De school is tot nu toe niet gesloten ge weest. In Enschede zijn, aldus het blad, vier gevallen van kinderverlamming geconstateerd. De artsen verwach ten voorlopig geen verdere uitbrei ding van deze ziekte. VERGIFTIGDE RUNDEREN. Een schadepost van ƒ12.000 tót 15.000 heeft de landbouwer J. v. N. uit Tholen geleden doordat ze ventien runderen door verlamming werden getroffen, na het eten van vergiftigd voer. Enige dagen geleden trof een ar beider vier runderen döod in de wei aan. Verscheidene anderen lagen ziek. Uit een onderzoek bleek, dat nabij de weide waar een veertig die ren liepen, in een put aardappelloof van een bespoten perceel land was gegooid. De dieren moeten hiervan hebben gegeten. Dertien beesten moesten later naar het gemeentelijk slachthuis te Bergen op Zoom wor den vervoerd, waar zij werden afge maakt.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8