DUINSTREEK RIJNSTREEK ENGELS Gouden paar te Noordwijkerhout DONDERDAG 15 OCTOBER 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Bedrijfswedstrijden van Leidse E.H.B.O. Als inleiding van het seizoen 1953 1954 organiseert het bestuur van de E.H.B.O.-Raad Leiden op Zaterdag 17 October a.s. bedrijfs-E.H.B.O.- wedstrijden. Naast verschillende in teressante lezingavonden, die in het komende seizoen de aandacht van de leden zullen vragen, meende het be stuur van de Raad het winterpro- gramma met de practijk van de Eerste Hulp Bij Ongelukken te moe ten beginnen. De directies van vele bedrijven en ondernemingen staan zeer sympa thiek tegenover deze actie en hebben hun voIie medewerking toegezegd Ze laten dan ook de leden van hun bedrijfs-E. H. B. O. aan deze wed strijden deelnemen. De wedstrijden hebben een tweeledig doel, n.l. de le den van de E. H. B. O.-Raad ee#i leerzame middag te bezorgen, en cfc bedrijven en ondenemingen te over tuigen van een goede en parate be- drijfs-E.H.B.O. De deelnemers aan deze wedstrij den zijn opgeleid bij de E.H.B.O.-ver- enigingen, die in de E.H.B.O.-Raad samenwerken. Het is dezelfde E.H.B.O.-Raad, die bij wedstrijden en gebeurtenissen (o.a. bij sport- en wielerwedstrijden en niet te vergeten de 3-October- feesten) belangeloos hulp ver leent. Al met al belooft het een span nende kamp te worden; een strijd, die ten doel heeft het ideaal van een goed E.H.B.O 'er te verwezenlijken, r.L zichzelf totaal in te schakelen om de mens-in-nood bij te staan. De wedstrijder vinden plaats in het ge bouw Steenschuur 6. Deelnemers aan de wedstrijden worden verzocht uiterlijk half drie aanwezig te zijn. CONVERSATIE HANOELSCORR. Lesgeld f5.en f6.per mnd R.K. Handelsavondschool „Rijnland" Vrouwenkerkhof 1 nl.Rijnzicht3veg 24, Oegstgeest, Tel. 20313 (Advertentie) Marktberichten GOUDA, i5 Oct. Kaas. Aanvoer 210 partijen. Prijzen le soort 2.14 2.20, 2e soort 2.072.13, extra kwaliteit tot 2.42, per kg. Handel flauw. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Maria Jacoba d. v. A. J. Pelgrim en J. M. W. Ver voorn; Johannes Cornelis z. v. J. Nieboer en A. M. Jansen; Johnny z. v. J. H. Ruitenbeek en H. A. P. v. d. Geest; Theodora Maria Theresia d. v. A. J. J. v. d. Poel en T. M. v. Noort Raohêl Johanna d. v. B. Kop en M. J. v. Leeuwen; Peter Cornelis z. v. J. C. Klerks en M. Emmerich; Theo- dorus Wouter z. v. L. C. J. A. Vol kers en J. T. v. Griensven; Selma d. v. H. v. Oosten en M. v. d. Huizen. Getrouwd: A. Bloemzaad en M. Verboom; J. de Vos en J. Vermeu len; J. A. van Kempen en C. M. T. Meijers; J. Tijssen en J. A. Kriek; C. L. Lefèvre en J. E. Homborg; N. Smittenaar en M. C. Jansen; P. van der Vlist en J. Smits; A. W. Delle- man en H. van Pikeren; F. Bleijen- berg en H. J. Ciere; W. F. Prevoo en M. Blok; J. van der Zeeuw en Bleyie; T. J. Boerstra en E. J. Kro- nenveld; N. H. Wenting en K. G. de Booij. Overleden: P. Huijskes man, 43 j.; S. M. J. Hokestra zoon, 9 jaar. Mr. Hans Velu sprak voor Leidse K.J.M.V. In Het Gulden Vlies hield de Leidse K.J.M.V. gisteravond een veer tiendaagse bijeenkomst, waarop mr. Hans Velu als spreker optrad, die na het openingswoord van de voorzitter, de heer M. van der Klugt, het on derwerp „Doel van de K.J.M.V." aan sneed. De K.J.M.V. begeleidt de jonge kath. middenstanders bij hun maat schappelijke groei, aldus Hans Velu, die deze gedachte nader uitwerkte. Vervolgens sprak hij over het ge bed. Bidden is niet alleen het ge knield liggen, maar ook het dagelijks bezig zijn van de mens in zijn werk en ontspanning met God, in het be sef, dat God bij hem is, hem gade slaat en vreugde heeft in 's mensen blijheid. Bidden is het in contact ko men met God, niet door het rituele gebed alleen. Nadat nog velen de gelegenheid hadden aangegrepen om over het ge bed vragen te stellen, die door Hans Velu, samen met pater S. van Swelrr. werden beantwoord, sloot de voor zitter deze avond met de hoop uit te spreken, dat de K.J.M.V. nog dik wijls de wijze lessen van Hans Velu zou mogen aanhoren en alle vruch ten daarvan zouden mogen plukken om te komen tot volwaardige kath. middenstanders, die op hun taak in de maatschappij volkomen berekend zijn. Feestelijke kaasmarkt te Woerden Toen de klok gisterochtend negen uur sloeg trok burgemeester Vos van Woerden aan het koord van de marktbel en was de traditionele ..Agrarische dag" begonnen. Zoals altijd, maakten de omhoog- gezette bomen der brikken van de markt een mastbos. Maar gisteren hadden de rechterhanden van de marktmeester aan elke boom een vlaggetje jn de drie-kleuren gebon den, waardoor de markt een feeste lijk aanzien kreeg. Toen de burge meester en zijn genodigde autoritei ten hun rondgang begonnen, stonden er 375 partijen aan de markt. Het exemplaar, waarop boer Smit uit Harmeien met een klets zijn hand legde, woog liefst 65 pond. Dat was dan nog maar een kaas van gemid deld gewicht in zijn partij. Al mocht die er dus duidelijk zijn, zijn collega op de markt, A. de Jong uit Woerden, hield een 130 ponder tegen zijn voor schoot. Deze had een middellijn van één meter en een dikte van 25 centi meter. De boer H. J .Spruit uit Kamerik beleefde de grootste dag van zijn le ven. Een van zijn kazen verwierf bij dë jury 100 punten, omdat zij vol maakt bevonden werd op vorm, kleur, smaak en samenstelling. FOKVEEDAG WOERDEN Woerden vierde Woensdag met zijn fok veedag het eerste lustrum: na 1948 de eerste fokveedag is het thans reeds een gebeuren van een flinke onavang waaraan zo'n 350 fokstieren deelnemen, zowel uit Utrecht als uit Zuid-Holland. Naast de keuringen individueel zijn er ook vele groepen die ter beoordeling voor de jury wor den geleid, zowel van het blaarkop als van het zwartbonte veelsag. De zwartbonte runderen vormden wel de meerderheid en in doorsnee-kwa liteit s er een flinke vooruitgang te bespeuren. Welke vooruitgang dit maal echter nogal geïnfluenceerd werd door de vrouwelijke dieren van L. Laan te Woerden en de stieren van de K. I. Vereniging Gouda en Omstreken. BOSKOOP Gemeenteraadsvergadering. De eerstvolgende vergadering van de ge meenteraad is op Maandag te half negen. In deze vergadering zal de begroting 1954 worden aangeboden en de verlies en winstrekening der gemeentebedrijven over 1952 worden vastgesteld. LEIDERDORP 4 Bü de in den Haag gehouden examens voor dokters-assistente, af genomen door de N.I.P.A., onder toe zicht van de Kon. Ned. Mij tot Bev. der Geneeskunde, slaagde mej. A. M. J. Straman. ROELOF ARENDSVEEN ROELOFARENDSVEEN OP DE TENTOONSTELLING VAN BLOEMEN EN FRUIT TE HAMBURG. Naar bekend is, was Nederland ook op de slottentoonstelling voor bloe men, fruit en groenten te Hamburg weer op waardige wijze vertegen woordigd. Natuurlijk is het niet on ze bedoeling het Nederlandse succes op deze tentoonstelling in details te beschrijven, maar wel willen wij de deelname van de Veense chry santen-kweker, de heer P. v. d. Kamp, vermelden. In samenwerking met de fa Gebrs. Man uit Alsmeer, welke anjers, cyclamen en begonia's expo- Laatste Berichten PRIJSUITREIKING CHRISTCHURCHRACE. Met een brede glimlach heeft ge zagvoerder Kooper vandaag op het vliegveld Harewood van Christ- church de chèque van tien duizend pond de prijs die hij en zijn be manning in de Christchurchrace voor de K.L.M. hebben gewonnen aangenomen uit handen van de gou verneur-generaal van Nieuw-Zee- land, sir Willoughby Norrie. Aan de winnaar van de snelheids afdeling, Burton, werden de „Hare- wood"-beker en een chèque voor tien duizend pond overhandigd. Alle bemanningsleden kregen een medaille en er werden redevoerin gen gehóuden. Aan wing commander Cuming, die met twee leden van de Australische luchtmacht in een „Canberra B20" straalbommenwerper als laatste de snelheidsafdeling van de wed strijd was aangekomen, werd een z.g. „greenstone" overhandigd. Dit is een steensoort die alleen in Nieuw Zeeland wordt aangetroffen. Er wor den wel mascottes van gemaakt. De „Liftmaster" zal morgenochtend cm half acht, Nieuw-Zeelandse tijd, uit Christchurch naar Nederland ver trekken. Deze laatste vereniging ging met alle eerste prijzen der fokstieren strijken Laan behaalde met zijn kalf stieren 3 van de 4 eerste prij zen en (dus) tevens met de kam pioenschappen: kamipoen werd de 8-j. rige goedsoortigge Jongema 30, V. Grietje's Adema; reserve werd de 4-j. Nelson, V. Aaltje's Eduard. twee stieren die elkaar weinig toegeven, no. 2 is in kop en horens wat min der fraai. De productie-afstamming, echter summier vermeld, lijkt ons niet zo geweldig. Bij de enterstieren waren twee eersten en twee twee den; de drie eersten van de K. I., no. 4 de mooi gelijnde Pietje's Anna Adema van L. Laan, die op de Vebo i te Leiden reserve-kampioen was. seerde, bracht P. v. d. Kamp een 4000 i iets vrouwelijk volgens de jury. chrysanthen op deze tentoonstelling. Deze inzending legde op niet minder dan 12 prijzen beslag, waaronder een medaille van de Minister van Land- w;rtschafeen gouden medaille van hé+ Zentral Verband en een drietal ere-prijzen. Het arrangement van deze stand was dan ook bij de heer Kievit uit Amsterdam in goede handen De heer v d. Kamp verkreeg o.m een ere-prijs voor de 10 vazen elk met 15 stuks beste middelgrote- decoratieve soorten. Een gouden me daille voor de groot-bloemige Ele gance, alsook voor Shirley Master- price. Een ere-prijs voor de mooiste vaas gemengd m 15 soorten alsmede een bronzen medaille voor de 5 va zen beste tros. Als men bedenkt dat dagelijks 100.000 personen deze ex- itie bezochten, begrijpt men dat ook de Veense chrysanthen in rui me mate bewondering hebben getrok ken. NIEUW VEEN De kraan loopt weer. Door de vele verbeteringen, welke zich in de afgelopen weken op het gebied van openbare werken in deze gemeente hebben voltrokken, zou de verbete ring in de drinkwatervoorziening haast vergeten worden. Nu ja, het is eigenlijk vanzelfspre kend, dat, wanneer je de kraan van de waterleiding open draait, er ook water uit komt. Dat dit te Nieuw veen in de afge lopen jaren echter niet het geval is geweest, daarvan hebben de nodige artikelen in deze krant van getuigd. Maar nu is het anders; daar is sinds enige weken nagenoeg elke dag water te tappen, ja zelfs op de verdieping; ongelofelijk. De Nieuwveense burgers staan er nog wat onwennig tegenover; ver trouwen de zaak; of liever het kraan tje, nog niet geheel en al en als zij hun teilen en emmers heerlijk vol water hebben getapt, hoor je bij het dicht draaien van de kraan nog steeds zeggen: als het nu maar zo blijft. Door welke oorzaak nu feitelijk zo plotseling de waternood in Nieuw- veen, goeddeels is opgeheven, is hun een raadsel, maar intussen genieten zij van de zegeningen van een be hoorlijke drinkwatervoorziening, het dan dat deze nog niet geheel en als is, zoals redelijker wijs verwacht en verlangd kan worden. Geb,: Cornelis G. J. z. v. C. A. Bader en C. G. M. Stouten; Johannes G. M. z. v. A. C. Droog en C. J. Meijer. Overl. A. Dompeling, wedn, van: W. F. Kesting, 82 jaar. NIEUWKOOP Geb.: Marinus z. v. N. Blij leven en G. de Hoog. Ondertf.: J. Immerzeel, 31 j. won te Zevenhoven en J. P. van Wen- gerden, 24 j.; J. van Capel, 28j. en G. M. Woerde, 29 jaar. Overl.: E. Lunenburg, wed. van: ,E. Kroon, 78 jaar. Leek ons niet te hoog met 2 B. Kampioene der koeien werd de i0- jarige Julia, V. Adema, van L. Laan, best typische, ruime diepe koe met goed uier en beste productie; reserve werd de 41/2 j. Diana 8, V. Pietjes Lindberg, mooie koe met zeer goede productie; haar voorkwartieren ech ter kunnen wat mooier. Beide van L. Laan te Woerden. Julia was 1 A in de productieklasse waarin Laan drie van de vier eerste prijzen behaalde. Ook met zijn groep van vijf beste ruime vlakke koeien met zeer goede uier en met zijn fokfamilie der Piet jes werd Laan onbetwist eerste. Bij de blaarkoppen waren de groe pen van een eigenaar vele en goede met niet minder dan vijf eerseen. Al lereerste was het viertal van G. Th. v, Leeuwen te Harmeien, zeer goed en uniform met wel goede uiers. De zelfde werd ook eerste met zijn fok familie der Betsies, waarvan drie ook in de vorige groep stonden. Hierbij was wel de fraaiste van alle blaar koppen van de dag; de 31/3 jarige Betsie 21, V. Gloriant, een heel mooi edel dier wier uier iets beter aange sloten kon zijn en wier productie wat gewoon is. Zij werd reserve kampioene, want no. 1 uit de pro ductie-klasse, de zeer goedsoortige 6-j. Coosje K. V. Joost, van J. Rui tenburg te Maarsbergen, zeer goed productiedier met goed uier, werd kampioene. Kampioen der stieren werd de goedsoortige 21/2-j. Jonker Achillies 3, van de K. I. ver.(?), re serve werd de 3 1/2-j. Jan V. Achil les 2, van Th. v Rossum te Kamerik, twee stieren die elkaar heel weinig toegeven. Opmerkelijk mooie lange pluimstraat heeft de kampioen stier („Trouw"). HOOGMADE K.A.B. De eerste avond in het kader van het winterprogramma werd door voorz. N. M. Lieverse ge opend in café v. d. Eng voor slechts 16 leden van de 75. Door het Bondsbestuur werd ver zocht om de algehele medewerking van alle K.A.B.-ers in de vorm van een geldelijke bijdrage voor het vol tooien van de Willibrorduskapel van de kathedraal te Haarlem. Het ligt in de bedoeling om in November deze kapel de Bisschop geheel afgewerkt aan te bieden. Het bestuur was voorts voornemens om in haar programma meer aan dacht aan culturele doeleinden te be steden. Besloten werd ook jaarlijks enkele leden, aangewezen door het lot, op kosten van de afdeling een retraite te laten meemaken. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Neyman naar de feestavond voor de K.A.B.-leden en achtte meer ontspanning voor de arbeiders wel noodzakelijk. De voorzitter was van mening dat bij de samenstelling van het winterprogramma hieraan vol doende aandacht was besteed. De geestelijk adviseur sprak hier na nog enkele woorden over de emi gratie en de voorlichting hierover in de dagbladen. HAARLEMMERMEER Geboren: Maarten, zn van G. P. Vergunst en S. de Kwaasteniet; Jo hanna Helena Maria, dr van P. C. van Loon en C. A. van der Veek; Hendri- ka Johanna, dr van J. de Groot en J. J. Wakker; Peter Alderd, zn van J. A. van der Zwaard en A. B. Rijns burger; Wilhelmina, dr van J. Rou- bos en J. de Weerd; Hendrik Johan nes, zn van M. H. Keilman en M. C. Schouten; Robertus Josephus, zn van C. V. Pijpers en P. Calvelage; Willem Johannes, zn van W. A. Verwer en A. A. van der Pouw Kraan; Harmke Jantina, dr van G. Ritmeester en J. Kerzaan; Cornelia Maria, dr van M. J. Snoek en G. de Bree; Janet Lydia, dr. van A. van der Spil en M. E. van den Bosch. Ondertrouwd: J. G. C. Bemelman 24 j. en J. W. J. Stokman 29 j.; J. Arensman 26 j. en J. M. de Kooker 24 j.; A. van de Velde 37 j. en A. Nieuwkoop 24 j.; A. Konings 29 j. en M. B. Riezeweide 27 j.; J. Lanser 24 j. en H. van Tienderen 21 j. Getrouwd: L. Bredeveld en J. I. Smeijers; A. H. Rijke en M. T. Beem- sterboer; D. J. Visscher en M. Kabalt; C. Bakker en KL Colijn; P. Kolle en M. Doelman; P. Heijstek en C. Kern- per; H. Oussoren en M. Bax; A. Ent hoven en N. C. Honkoop. Overleden: J. Kamerman 64 j.f echt genote van J. van Neuren. VOORSCHOTEN Spoedeisende raadsvergadering. Hedenavond om half acht komt de raad van de gemeente Voorschoten voor een spoedeisende openbare ver gadering bijeen. B. en W. komen met een voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening van 625.000.ter financiering van verschillende kapi- taalswerken. Daarna is er nog gele genheid voor de rondvraag. Vaste geldlening. Van verschil lende makelaars heeft het gemeente bestuur aanbiedingen gekregen voor een vaste geldbelegging. De voorde ligste aanbieding met een hoofdsom van /625.000.—, looptijd 30 jaar, rente 3 3/8 pet. per jaar en een op nemingsdatum per 1 November 1953, kan slechts gestand gedaan worden tot en met 17 October 1953. B. en W stellen dan ook voor tot het aangaan van deze geldlening te besluiten. Het betreft de navolgende kapi taal werken: Verbouwing openbare school 37.350.—, Verlichting Veurse- weg ƒ22.000.—, 27 woningen Oranje polder 320.478.52, Boekhoudmachi ne 22.000.—, Verandering straatver lichting ƒ58.000.—, Gezondheidscen trum 130.300. Meerkosten gashou der 20.000.— en 12 garages bij 56 en woningen 35.400. Totaal 645.528.52. Voor deze objecten wer den de benodigde credieten beschik baar gesteld, waarvoor echter niet te gelijkertijd geldleningen werden ge sloten. B. en W. achten het niet lan ger verantwoord deze objecten nog langer met „kort geld" te financieren. Geboren: Wilhelmina Helena Ma ria, dr van A. N. v. Leeuwen en K. A. M. v. Brecht; Jan Willem, zn v. G. Buijs en E. de Hoop; Cornelis, zn van B. Buijs en E. de Hoop; Wijnand Adriaan Anton, zn van F. H. W. Swen en W. A. A. v. d. Wal; Jacoba Johanna Geertruida, d. van J. C. v. d. Wilk en J. Rol; Arie Adriaan, zn v. A. v. d. Marei en M. v. d. Wind. Geboren te Leiden: Helena Geer truida Maria Martina, dr v. J. W, Meijer en Th. C. Straver. Ondertrouwd: N. G. Mank 28 j. te Leiden en M. Barre veld 26 j.; A. van de Bovenkamp 31 j. te Veenen- daal en J. Berkhuizen 29 j.; H. Zand bergen 25 j. en M. Beukenholdt 22 j, WASSENAAR DE ARBEIDENDE MENS IN DE MODERNE SAMENLEVING. In de foyer van het Verenigings gebouw sprak voor een vrij groot aantal leden van de K.A.B. drs. W. Kusters- over de aanpassing van de arbeidende mens in de moderne sa menleving. Spr. stelde vast, dat de huidige sa menleving dynamisch is en veel on rustiger dan de maatschappij van enkele eeuwen gejeden. De enorme ontwikkeling van het Westen schept allerlei problemen, die samenhangen met de zeer grote be volkingsdichtheid. Deze problemen, en de omstandigheid, dat elders in het land verschillende gebieden zijn, die economisch nog onontwikkeld bleven en waar een grote werkloosheid heerst, vormen de basis van het in dustrialisatiebeleid van onze rege ring. Getracht wordt, ook elders in het land industrie-centra te schep pen. In de plattelandsgebieden, waar de industrialisatie haar intrede doet, hebben grote veranderingen plaats. De fabrieksarbeider immers leeft on der geheel andere omstandigheden dan de boerenknecht. Hij heeft an dere benoeften en gaat andere eisen stellen aan het leven. En zo kunnen in de industrialiserende plattelands gemeenten tegenstellingen ontstaan tussen een oude en een nieuwe le venssfeer. Er is een manier, om zich tegen de gevaren hiervan te beschermen: n.l. de nadruk te leggen op de persoon lij kheids vorming. Spr. besloot zijn inleiding met een enkel woord over het karakter van de gemeente Wassenaar. Na een pauze was er gelegenheid drs. Kusters vragen te stellen. Met bromfiets tegen boom gereden. Op de Buurtweg reed de 48-jarige tuinman van D., alhier, met zijn bromfiets tegen een boom. Hij kwam te vallen en liep een diepe snijwonde aan het hoofd en vermoe delijk een hersenschudding op. Na dat dokter Hubbeling de eerste hulp verleend had, is de man naar zijn woning overgebracht. Zijn bromfiets i werd niet ernstig beschadigd. LEIDSCHENDAM Gouden feest. Het echtpaar M. Wijtzes-Kooistra heeflt gisteren de gouden bruiloft gevierd. De bond Ouden van Dagen en buurtbewoners hebben 't echtpaar door de vele ge schenken een heuglijke dag bezorgd. Ook de harmonie St. Cecilia heeft het bruidspaar op muzikale wijze ge huldigd. Opbrengst belastingen. De op centen op de hoofdsom der grondbe lasting op gebouwde eigendommen wordt in de nieuwe gemeentebegro ting geraamd op ƒ79.368.42 en die de hoofdsom van ongebouwde eigendommen op 24.818.18. Geheven zullen worden 150 opcenten op de hoofdsom der personele belasting en opbrengst wordt geschat op 82.000.Voor belasting op toneel voorstellingen en voor de hondenbe lasting wordt een opbrengst geraamd van resp. 2.000.en 3.800.Ver wacht wordt een uitkering uit het gemeentefonds groot 401.200.en aan belastinguitkering uit het ge meentefonds ƒ46.302.62. De gehele gemeentebegroting-wijst een eindcijfer aan van 681.970.89. De kapitaaldienst heeft een eindcijfer van 5.144.909,87 in het debet en 578.109,49 in het credit. Het nade lig saldo is derhalve ƒ433.199.62. LISSE BOUW VAN BRUG TE HALFWEG Er bestaan al geruime tijd plannen om tot de bouw van een nieuwe brug over de Leidsevaart, te Halfweg, te geraken. De onderhoudslast van deze brug behoort bij de gemeente Haar lem. In een uitvoerig prae-advies van B. en W. van Lisse aan de raad is uiteengezet zulks in samenwerking met de Provinciale Waterstaat het opgenomen contact met de gemeente Haarlem, ten einde de vraag onder de ogen te zien, op welke wijze zou kunnen worden bereikt, dat, naast normaal herstel van de brug, deze tegelijkertijd meer geschikt zou kun nen worden gemaakt voor de huidige eisen van het verkeer. Deze bespre kingen, leverden het gewenste resul taat op, doch het vraagstuk der kos tenverdeling was minder eenvoudig, doch is eveneens tot een oplossing gekomen. Uitgegaan wordt van een richtprijs van f 100.000,te vermin deren met een bijdrage van de Kalk zandsteenfabriek, de eenmalige bij drage van de provincie en de verho ging van de jaarlijkse bijdrage uit het tertiair wegenfonds, tesamen vormend een bedrag van f 58.000, zodat een bedrag van 42.000,— res teert voor de gemeente Haarlem en Lisse. Van dit bedrag zal Haarlem 2/3 en Lisse 1/3 betalen. Hierbij moet men in aanmerking nemen, dat de gemeente Haarlem het toekomstig onderhoud van de brug kwijt raakt en dat die dan ten laste van Lisse komt. B. en W.'stellen de raad voor t.b.v. de verbetering van de brug over de Leidsevaart, nabij Halfweg, een ere diet te voteren van f 14.000,en tot overneming in eigendom, beheer en onderhoud van de nieuwe brug te be sluiten en machtiging te verlenen hieromtrent een overeenkomst met Haarlem aan te gaan. De commissie van openbare werken kan zich met het plan geheel verenigen. Voorts zijn B. en W. nog in onderhandeling getreden met de Ned. Spoorwegen om de mogelijkheid te onderzoeken of de Stationsweg niet recht door ge trokken kan worden. Getracht zal worden om met deze werkzaamheden gereed te komen voor het bollensei- zoen 1954. BOUW MIDDENSTANDS WONINGEN. De huisvesting van directeur leraren van de rijkstuinbouwschool is in de raadsvergaderingen reeds meerdere malen ter sprake geweest. De huisvestingsmoeilijkheden sprui ten hoofdzakelijk voort uit het feit, ■^at het aantal middenstandswonin gen in de gemeente, hetwelk al voor de oorlog aan de zeer krappe kant was, thans veel te gering is en er practisch geen middenstandswonin gen voor verhuur worden gebouwd. Het leek een schier ono-plosfoaar probleem te worden, totdat het Cen traal Bloembollencomité er voor voelde hierbij de helpende hand te bieden door het verlenen van finan ciële hulp. B. en W. hebben deze kans gaarne aangegrepen en een aanbod gedaan om van gemeentewege over te gaan tot de bouw van 5 midden standshuizen, waarvoor bij uitzonde ring een extra bouwvolume is ver kregen. Het ligt in de bedoeling deze woningen te doen bouwen aan het einde van de Von Bönninghausenlaan en hiervoor grond aan te kopen van de firma Van der Meij's Zonen. Een plan tot de bouw is ontworpen door het architectenbureau L. Tol. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de exploitatie van deze huizen ondanks de hulp van het C.B.C. enig verlies en in elk geval risico zal opleveren voor de gemeente. Door de nood-omstandigheden gedwongen en in het belang van de leraren menen B. en W. evenwel het voorstel tot bouw- en exploitatie van de huizen niet achterwege te moeten laten. De commissie van Openbare Wer ken, die unaniem met de grondprijs, begrotingsopzet e.d., accoord gaat, heeft met het oog op de aan recht streekse exploitatie van woningen door de gemeente verbonden bezwa ren in meerderheid verklaard, tegen de bouw door de gemeente. B. en W. zijn evenwel van oordeel, dat, waar het particulier initiatief in deze faalt, en door de abnormale om standigheden falen moet, de ge meente de unieke kans om midden standshuizen te bouwen niet mag la ten passeren. Opnieuw hebben B. en W. zich met het C.B.C. verstaan om tot een oplos sing te komen. 40 JARIG PROFESSIEFEEST PATER HIERONYMUS Pater Hieronymus, rector van Hui ze Pius, herdacht Woensdag zijn 40- jarig professiefeest. Des morgens werd in de kapel van Huize Pius door de jubilaris een H. Mis opgedragen, tijdens welke de bewoners van dit huis communiceer den. In de namiddag trokken de pension gasten van Huize Pius, alsmede de zusters, naar het KAB-gebouw, waar het feest op bescheiden wijze werd gevierd. Mede waren hierbij tegen woordig pastoor Van Zuylen, het R.K. Arrabstuur en vertegenwoordi gers van de L T.B. Door pater P. Starmans, uit het Carmelietenklooster te Nijmegen, werd een lezing gehouden over pater D. Titus Brandsma. Spr. schetste het leven van deze priester, die een grote vereerder was van de H. Maagd Maria, op boeien de wijze. Het leven, het vruchtbaar leven, van deze priester vond zijn einde in het concentratie-kamp te Dachau. Voorts werden door de Gheselen van de Spelewei uit Bussum enkele korte voordrachten gehouden, terwijl tijdens de pauze de aanwezigen wer den getracteerd. Een en ander werd op hoge prijs gesteld. Pater Hieronymus dankte aan het einde van de middag allen voor de bijzonder geslaagde dag. Op zeer hoge prijs had spr. het gesteld, dat de huisgenoten van Huize Pius, allen tot de H. Tafel zijn genaderd en de H, Mis hebben bijgewoond. Het was ruim_ zes uur toen men voldaan naar Huize Pius terugekeer- de. Niet alleen van Huize Pius mocht de jubilaris blijken van belangstel ling ontvangen doch, ook van de in woners van het dorp, aangezien pater Hieronymus geep onbekende is en bij verschillende verenigingen het geestelijk adviseurschap bekleed of heeft bekleed. R.K. Bond van het Gezin. On der voorzitterschap van de heer Strik werd in het KAB-gebouw een leden vergadering gehouden ter opening van het winterprogramma. Op 16, 17, 18 en 19 Nov. a.s. filmavond en in Dec. Dr. Peters over het onderwerp Sport en spel voor de aankomende jeugd; op 26 Dec. het Kerstfeest voor de kinderen; in Januari 1954 het Vastenavondfeest voor de leden, ter wijl 10 Februari Pater Loop zal ko men spreken over de opvoeding in het gezin. De heer J. de Wit, hoofd van de R.K. Don Boscoschool, sprak daarna over het buitengewoon lager-onder- wijs. Spr. ging allereerst de geschie denis na van de gebrekkige kinderen in de vroegere eeuwen. Op den duur kreeg men tehuizen voor blinden, doofstommen enz. In Nederland ging men eveneens voor de zwakzinnigen aan de gang en stichten hiervoor verschillende in richtingen. Hieruit is het buitenge woon lager onderwijs geboren. Deze scholen worden bezocht door gebrek kige kinderen naar lichaam en geèst. Doch deze school wordt ook bezocht door moeilijk lerende kinderen, het geen niet wil zeggen, dat deze kin deren abnormaal zijn. Na dit alge meen deel ging spreker over naar het moeilijk lerende kind en ver klaarde het onderwijs op de Don Bos coschool. Het devies van de school is de kin deren klaar te maken voor het le ven. De kinderen zullen bij het ver laten der Don Boscoschool nog kun nen profiteren van de in te stellen commissie voor de nazorg van deze leerlingen. De voorzitter dankte de heer De Wit voor zijn lezing. Een zangkoor onder leiding van broeder Rudolphys zorgde voor wat afwisseling. Adrianus Vermin en Theodora VerminDobbe hopen op 27 Oct. a.s. hun gouden huwelijksfeest te vieren. De bruidegom is 75 en de bruid 70 jaar. Bei den genieten een goede ge zondheid. De heer Vermin is geen onbekende in de Duinstreek. Hij is smid van beroep met als specialiteit de hoefsmederij. Nog da gelijks is hij in zijn sme derij bezig. Hij is een goed paardenkenner en met paarden, die voor de eerste maal be- zijn slagen moeten worden, gaat men' vaak naar hem toe. De bruid verricht nog zelf de hui selijke werkzaamheden. Uit het hu welijk zijn 14 kinderen geboren, waarvan er nog 8 in leven zijn. Er kleinkinderen. De Plechtige H. Mis uit dankbaar heid zal worden opgedragen op Dins dag 27 Oct. te 10 uur in de St. Jozef kerk. Er is die dag ook gelegenheid tot feliciteren in de zaal van café Brama van 2.304 uur.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3