Uiös€^hutspot De Amerikaanse benzinepomptabriek hedenmorgen in Leiden geopend unstleven in Leiöen Barnabas von Géczy met solisten P. Cornelissen 25 jaar huisknecht op Minerva De loonsverhoging van 5 voor de Leidse K*A*B* behandeld Herleeft het Credo Pugno-iverk? Burgemeester van Kinschot kreeg eerste Leidse Royal-typemachine DONDERDAG 15 OCTOBER 1953 Dh LEIDSE CU Li KANT EERSTE BLAD PAGINA 1 TOKHEIM N.V. Am. ambassadeur spoort Nederland aan om industrialisatie verder voort te zetten Hedenmorgen is door de Ameri kaanse ambassadeur in Nederland, Selden Chapin, de nieuwe benzine- pompfabriek van de Tokheim N.V. aan de Trekvlietweg te Leiden offi cieel geopend, in aanwezigheid van talrijke autoriteiten en verdere ge nodigden. De gemeente Leiden heeft deze nieuwe fabriek laten bouwen voor de eerste vestiging in Europa van deze Amerikaanse N.V., die het gebouw voor vijf jaar gehuurd heeft en daarna wellicht tut koop zal overgaan Bij de bouw is rekening gehouden met eventuele uitbreiding, waarvoor reeds grond gereserveerd is. De productie van bezinepompen, hoofdzakelijk bestemd voor export naar andere Europese landen, is vandaag begonnen met een perso neelsbezetting van 20 man. Wanneer over enige maanden het bedrijf vol ledig in werking zal zijn, zullen 80 man er werk vinden Thans worden alle onderdelen de fabriek in Lei den doet niet anders dan monteren aan de lopende band nog uit Ame rika geïmporteerd, maar het ligt in de bedoeling over enige jaren alle onderdelen van Nederlandse indus- gunstige ligging van Leiden tussen Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, aan groot vaarwater en een belang rijke spoorlijn met een gloednieuw station! sprak de burgemeester zijn vreugde uit over de vestiging van de Tokheim in Leiden, waartoe het gemeentebestuur gaarna alle moge lijke medewerking verleend heeft, evenals zij dat gedaan heeft en nog zal doen voor andere industrieën, omdat de verdere ontwikkeling van ceerd practische wijze plaats. Foto: „De Leidse Courant") Leiden hiermede bijzonder gebaat is. Spr. bracht tenslotte dank aan de firma's, die de nieuwe fabriek voor treffelijk gebouwd hebben. Nog vele andere sprekers voerden het woord, echt op z'n Amerikaans, dus niet langer dan een a twee mi nuten. Daarna bezichtigden de aan wezigen de nieuwe fabriek, die een zeer goede indruk maakt: ruimte, licht en lucht Het geheel is buiten gewoon overzichtelijk en door middel van lopende banden vindt de montage der benzinepompen op uitgebalan- Vlees met fruitsmaak Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat een deel van het vorige week te Leiden verkochte vlees een lichte fruitsmaak had. Er wordt op gewezen, dat dit zijn oorzaak vond in een storing in de koelinstallatie van het openbaar slachthuis te Leiden, zodat dit niet aan de slager ge weten mag worden. Alle maat regelen zijn direct genomen om de storing, en de gevolgen hier van, op te heffen. Bioscopen De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De zoon van niemand", 14 jaar. Lido. „De man met de wassen beeldefl" 18 jaar. Luxor: „Rechter Thomas", 14 jaar. Trianon: „Moulin rouge", 18 jaar. Rex: „Burcht der haat", 14 jaar. In de Stadsgehoorzaal Nauwelijks had Barnabas von Géczy met zijn orkest van elf musici gisteravond in de Gehoorzaal de Hon gaarse Fox (van zijn hand) ingezet of men wist, dat men te doen had met een mooi spelend, geweldig ge disciplineerd ensemble, dat op be schaafde manier musiceert, zonder óóit in overdrijving verzeild te raken. Naast de pianist Willy Hohner, die z'n mannetje staat, horen wij vier violisten met Von Géczy aan 't hoofd, vier saxofonisten, die tevens klarinet spelen, een cellist, die ook het slag werk speelt, en een ras-muzikale contra-bas. 't Zijn allen jonge lui, vief en levendig. Zij maken grappen over ditjes en datjes, dansen eens rond met de contra-bas, gedragen zich af en toe als een bengel van een school jongen. Zij maken de toehoorders in de zaal vrolijk, en men zou haast zeg gen, zij spelen met zo'n zwier alsof zij blijde zijn te kunnen spelen, en al dat vrolijke en prettige, met in zicht geregisseerd, gaat hun best af. Al die Spielerei nauwkeurig voor bereid en gestudeerd gaat gepaard met smaakvol geacheveerd'musice ren, want elke noot van ieder instru ment is van uitvoering en klank af. De leider Von Géczy hoorden wij in verschillende concertstukken soliëren, vaardig en muzikaal. Tevens is hij 'n geboren kapelmeester. Gisteren vierde de heer P. Cornelissen, huisknecht op de sociëteit Minerva aan de Breestraat, zijn zilveren jubileum. De jubilaris is in de sociëteit weliswaar een minder opvallende figuur dan b.v. de zaalbediende, met wie de studenten dagelijks te maken hebben, maar als „factotum" is hij toch een onmisbare figuur op Minerva, zowel onder de grond in de stookruimte als voor het. verrichten van talrijke noodzakelijke herstelwerkzaamheden. Samen met zijn echtgenote werd de heer Cornelissen gistermiddag in de commissiekamer ontvangen en toegesproken door de voorzitter van het sociëteitsbestuur, de heer Ter Haar, die hem een kist sigaren en een geschenk onder couvert aanbood. Vervolgens werd nog gespro ken namens de commissie van orde en vertegenwoordiging en door de heer A. Schuylenberg, oudst aanwezend commissaris. Nadien recipieerde de jubilaris en kwamen velen hun geluk wensen aanbieden, o.a. de collegium van het Leidsch Studenten Corps en talrijke subverenigingen. Ook tijdens de receptie werden enige geschenken aangeboden. RUSTIG BETOOG VAN BONDSVOORZITTER Dc flinke opkomst van de leden, J pensatie der huurvérhoging en de die de voorzitter, de heer D. Haver- j opheffing der consumptiebeperking „uciucicu van iicutuaKuot uxuua-k°rn' gisteravond in de foyer van - betreft. Dit wil niet zeggen, dat zij trieënTe"betrekken"^Wanneer"het i het St. Antonius Clubhuis mocht con- in hun gezinnen niet tekort komen, i -i~ide I bedrijf op volle toeren werkt, zullen er 300 benzinepompen per maand afgeleverd kunnen- worden. Grote belangstelling. Een deel van de grote fabriekshal was ontvangstzaal afgescheiden, die geheel gevuld was met genodig den, o.a. de burgemeester en wethou ders van Leiden, vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel, de Ned. Mij. van Nijverheid en Handel, de Leidse Ver. van Industriëlen en het ministerie van Economische Za ken. Eovendien waren vele zakenre laties van de Tokheim en Leidse industriëlen aanwezig. Allen werden verwelkomd door de directeur, de heer J L. Thomson, die vervolgens een groot aantal sprekers inleidde. De eerste was de Amerikaanse ambassadeur die in deze plechtig heid een goede gelegenheid zag Ne derland nog eens aan te moedigen voort te gaan met de industrialisatie. Deze nieuwe fabriek noemde spr. een prachtig voorbeeld hoe er reeds aan gewerkt wordt. stateren op de bijeenkomst van Gelukkig zijn er ook nog andere K.A.B., afd. Leiden, schreef hij toe aan de spanning, die er de laatste; maatregelen m voorbereiding tijd heerst rondom de veelbespro-i jen, kyzondere progressie m de kin- ken loonsverhoging. Dat de voorzit- derbijslag ten behoeve van de grote ter het bij het rlehte eind had, bleek j 3 wel uit het interessante debat datSev°erd zal worden, volgde op de causerie, die de heerDe gehele situatie overziende. spreekt wel over P.B.O. en de ar- Joh. Kortink, bondsvoorzitter van dekwam de heer Kortink tot de con- j beiders verlangen wel eerlijkheid Komend aan zijn eigenlijke onder werp, de K.A.B. als standsorganisa tie en centrale van vakverenigingen, wees de heer Kortink er op, dat de K.A.B'. ook in deze tijd nog noodza kelijk is om te bereiken wat de Kath. arbeiders bereiken willen. Dit temeer nu men in bepaalde kringen steeds minder begrip toont voor de arbei ders, hetgeen wijst op een terug wil len naar vóór-oorlogse toestanden. De K.A.B. heeft zich als ideaal ge- I steld een nieuwe gemeenschap op te bouwen. De eerste voorwaarde daar toe is verbetering van kwaliteit en kwantiteit der leden. De Kath. arbei ders moeten meer een persoonlijk heid zijn, een gaver karakter tonen, meer ontwikkeling hebben. Men K.A.B. in het bisdom Haarlem, hield.' elusio-, dat de K.A.B. weliswaar te- j leurgesteld is, maar de hele gang Zoals ook op het K.A.B.-congres,«ken toch niet onbevredigend Dinsdag in Utrecht, geschied was,noemen- wilde de heer Kortink de kwestie- vooral nuchter bezien. De K.A.B. isdodOEN'S cruydeboeck het weliswaar met eens met bepaal- verscheen 400 JAAR geleden de groepen in het maatschappelijk j bestel, die meenden de loonsverho- j Zaterdagmiddag 17 October a.s. ging te moeten millimeteren, maarom 5 uur zal prof. dr. T. H van den kan anderzijds niet ontkennen, datHonert namens de Koninklijke Ne- de bezwaren van de middenstand re- j derlandse Akademie van Weten- delijk zijn, omdat de middenstanders schappen een krans leggen bij het deze loonsverhoging zonder compen-monument van Dodoens in de Pie- satie niet kunnen betalen. j terskerk te Leiden. Deze korte plech- I tigheid vindt plaats in het kader van De vakcentrales blijven van me- j de 0p hetzelfde tijdstip in Brussel te ning, dat de loonsverhoging 6 moet J houden herdenking van het feit, dat bedragen, maar zij hebben het niet j 400 jaar geleden Dodoen's vermaarde alleen voor het zeggen. Toen de Cruydeboeck verscheen. Bedoelde werkgevers niet verder wilden gaan herdenking wordt georganiseerd door dan 4 is de kwestie aan de rege-1 de Koninklijke Vlaamse Academie voor Wetenschappen, Letteren ring voorgelegd, die deskundigen De heer Selden Chapin verheugde hoorde en toen het percentage op 5 zich over de vestiging van deze Ame rikaanse fabriek in Nederland en sprak de wens uit, dat Amerikanen en Nederlanders in vriendschap zou den v/erken en met elkaar omgaan. Met het wegtrekken van een groot doek, dat het uitzicht op de montage hal belemmerd had, opende de am bassadeur het nieuwe bedrijf. Leidse metaalindustrie. Vervolgens werd het woord ge voerd door de burgemeester vah Lei den, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die iets vertelde over de geschiede nis van Leiden, zowel wat haar in dustriële ontwikkeling seder de mid deleeuwen betrof, als de beroemde Leidse schilders en de even beroemde universiteit. De burgemeester wees erop, dat Leiden vroeger hoofdzake lijk textiel-industrie had, maar dat in de loop dei jaren het zwaartepunt verlegd is naar de metaalindustrie. Na nog gewezen te hebben op de leidse gemeenteraad. Aan de agenda van de a.s. Maan dagmiddag te houden vergadering van de Leidse gemeenteraad is een punt benoeming van onderwijzend personeel toegevoegd. Voor twee va catures zijn door B. en W. twee drie tallen opgesteld, luidend: A. Opleidingsschool voor Gymna sium en H.B.S. aan de Lorentzkade: le. Mej. G. M. Berends te Oostvoorne; 2e. Mej. H. A. de Wit te Brummen; 3e. Mej. M. A. Zijlstra te Meppel. B. Opleidingsschool voor U.L.O. aan de Langebrug B: le. Mej. H. A. de Wit te Brummen; 2e. Mej. M. A. Zijlstra te Meppel; 3e. Mej. J. E. Busch te Lemmer. stelde. Deze uitslag is voor de arbeiders wel teleurstellend, maar zij kunnen niet zeggen, dat zij aan de 5% te kort komen, althans niet wat de com- Schone Kunsten van België, de Ko ninklijke Vlaams Academie voor Taal- en Letterkunde en de Konink lijke Vlaamse Academie voor Ge neeskunde van België in samenwer king met de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Donderdag 15 October. Toen vannacht een nachtwaker van de Leidse Nachtveiligheids dienst om half een zijn ronde deed langs de conservenfabriek van Tieleman en Dros ontdekte hij een begin van brand. De man waar schuwde onmiddellijk de nachtpor tier en de brandweer. De laatste was spoedig aanwezig en bestreed het vuur met een straal op de wa terleiding. De brand was ontstaan in een hoop afval en het vuur had zich reeds meester gemaakt van een houten schutting en enige houten wagentjes. Door oplettendheid van de nachtwaker is ongetwijfeld een ern stige brand voorkomen. De amateur-fruitteeltclub Prof. ir. Sprenger opende gisteravond een ka dercursus fruitteelt. Voorzitter v. d. Zwart verwelkomde de heer K. J. de Lange van de Voorlichtingsdienst, die de cursus zal leiden, en de heer A. Zaalberg, voorzitter van de Leidse Bond van Volkstuindersverenigingen. De laatste voerde eveneens het woord en sprak de wens uit, dat deze cursus vruchten zal afwerpen voor het Leidse volkstuinwezen. De heer De Lange wees er vervolgens op, dat de liefhebbers van^ fruittelen hun uiterste best moeten doen het kader diploma te behalen in de cursus, die ongeveer een jaar zal duren. Iedere Woensdagavond zal er theorie en/of practijlc gegeven worden in het club gebouw van de volkstuinvereniging .,Ons Genoegen" aan de Sumatra- straat. De visclub „Zaalberg" organi seerde voor haar leden een hengel- wedstrijd in de Heijmanswetering bij Woubrugge. De vangst was zeer goed. Het totale gewicht aan gevan gen vis bedroeg 16 pond. De prijzen werden als volgt gewonnen: 1. Jac. Schouten, 2. Flippo, extra prijs grote voorn, 3. C. v. d. Plas, 4. J. Philippo, 5. K. Schouten, 6. C. Schou ten Jr., 7. H. Schouten, 8. W. Leppers, 9. W. Harteveld, 10. H. Tegelaar, 11. W. H. Philippo. 12 P. v. Gelderen, 13. R Kops, 14. J. Flippo, 15. H. Duizend, 16. v. Zandvoort. STADSKOK. van de werkgevers, maar dan moe ten zij zelf ook eerlijk zijn. Daar mankeert nog veel aan! Er zijn er nog teveel, die blijkbaar het onder scheid tussen mijn en dijn missen, die luieren achter de rug van hun baas, enz. Wat de ontwikkeling be treft, de P.B.O. heeft geen zin wan neer de arbeiders geen mensen heb ben, die mee kunnen praten in de bedrijfsraden, enz. Zelfs met de bes te hoofdbestuursleden bereikt de K. A.B. niets als er onderaan geen nuch tere verstandige kerels staan, die leiding kunnen geven. Behalve op sociaal-economisch ter rein heeft de K.A.B. ook een belang rijke taak in de godsdienstige en culturele ontwikkeling van haar le den. De K.A.B. is een standsorgani satie, dus een apostolaatsbeweging, die de wereld geteisterd door li beralisme, socialisme en communis me wil herkerstenen. Op dat ter rein heeft ieder lid in eigen omge ving een belangrijke taak. In dit verband wees de heer Kor tink tenslotte op het grote nut van Credo Pugno-clubs die de leden op deze apostolische taak voorbereiden. Staking is onmogelijk. Bij de gedachtewisseling kwam het al of niet staken als protest te gen de 5 ter sprake. De heer Kor tink meende, dat een staking onmo gelijk is, omdat zij een protest in zou houden tegen de regering, terwijl de vakcentrales zelf de kwestie ter be- slissing aan de regering hebben voor gelegd. Spr. vond dat de consumptie beperking door de 5 wel was op geheven, al vroeg hij zich af of deze loonsverhoging geen prijsstijgingen 'tot gevolg zal hebben, die een nieu we actie van de vakcentrales nodig maakt. Er werd voorts opgemerkt, dat de Leidse K.A.B. geen Credo Pugno- club meer heeft. De geestelijk advi seur, rector F. A. M. Bernefeld, was gaarne bereid deze kwestie nogmaals in het bestuur te behandelen, maar waarschuwde tegen al te groot opti misme, omdat de na de oorlog op gerichte en voortreffelijk geleide Credo Pugno-club wegens gebrek aan belangstelling moest worden op geheven. Mogelijk valt er met paro chiële clubs meer te bereiken dan met één stedelijke Credo Pugno-club. De bijeenkomst, die o.m. werd bij gewoond door de heer J. A. M. van Oyen, oud-voorzitter van de Leidse KAB., werd besloten met het instu deren van een K.A.B.-canon. Rest ons fiog te vermelden, dat de K.A.B.- symphonie de bijeenkomst met pitti ge muziek opluisterde. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde of proefschrift getiteld: Onderzoekingen over de neutralisa tie- en haemagglutinatieremmings- reactie bij enige virus-infecties" me vrouw P. WallerFetter, geboren te Rotterdam en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld: „Over de brephoplastiek van schild klierweefsel bij konijnen", de heer H, J. Waller, geboren te El Fortin (Argentinië) en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld: „Onderzoek naar de beinvloeding van de schildklier door steroide oestroge- ne stoffen" de heer E. L. Noach, ge boren te Leiden en thans wonende aldaar. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlandse recht de heren A. van Houte Den Haag, F. Hof straat Leiden, voor het doctoraal examen Semietische taal- en letter kunde de heer A. J. Drewes Leiden (cum laude); voor het doctoraal In disch recht de heer H. D. van Beek Leiden. De vier saxofoons hoorden wij in een paar quartetten onnavolgbaar van klank. De pianist droeg het Warsdhau-concert van Uddinsell voor, een stuk, dat wij nu niet zo bijster vinden, maar dat virtuose allure en overrompelende effecten heeft, die ook inderdaad naar de eis werden verklankt. Speelt 't orkest een wals, vooral die van Heynen, dan gebeurt dit in een onnavolgbaar lenige stijl. Losjesweg spelen de gesecundeerde violisten Göttlingers „Famfloudas". De diri gent geeft een Hongaarse tango met zo'n charme ten beste, dat wij 't haast betreuren niet meer muziek met Hon gaarse invloeden te hebben gehoord; waarvoor Amerikaanse muziek in de plaats is gekomen, die evenwel niet minder enthousiast, rhythmisch over weldigend en mooi van coloriet werd Extra's werden met ruime hand toebedeeld, en altijd weer en in elk genre frappeert de toon; in elke sterkte geperfectionneerd; en de bij zonder begaafde contra-bassist; v ook het slagwerk zuiver en sonoor afge stemd. Zelfs 't grappige, gebrekkig gesproken Hollands, dat enkele van de heren spreken, stemde tot jolijt. Nauwelijks was een laatste accoord voorbij of het tot geestdrift gebrachte publiek, brak in onbedaarlijk applaus uit, dan maar weer de duim van de dirigent omhoog gestoken (wat een extra betekende) en opnieuw vir tuose, muzikale mogelijkheden wer den aangeboden. De Gehoorzaal was maar matig be zet, maar er is genoten van het ge civiliseerde genre, dat Von Géczy en zijn orkest ten beste geeft met kwis tige hand. J. KORTMANN. Productie dezer dagen begonnen Hoewel de officiële opening van de fabriek nog even op zich laat wach ten, is de Royal Typewriters (Hol land) N.V. dezer dagen reeds begon nen met de productie van typema chines in het fabrieksgebouw, dat verleden jaar korte tijd door de Col gate-Palmolive Handelmij. betrokken is geweest. De eerste in Leiden ver vaardigde typemachine werd gister morgen door de directie plechtig overgedragen aan burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, die daartoe de Amerikaanse gasten in zijn kamer op het stadhuis ontving. De directeur, de heer M. C. Huil, hield een korte toespraak bij het aan bieden van de typemachine en wilde dit geschenk zien als een blijk van waardering voor de medewerking, die de N.V. bij haar vestiging in Lei den ondervonden heeft. „Ik heb het vroeger wel een beet je gekend", zei burgemeester Van Kinschot, toen hij z'n nieuwe type machine probeerde, „maar ik ben het bijna helemaal vergeten". (Foto: „De Leidse Courant"). Burgemeester Van Kinschot aan vaardde de typemachine met groot genoegen en sprak de wens uit, dat de Royal Typewriter Cy. zich in Lei den tot een grote onderneming zal ontwikkelen. Vervolgens gebruikten de Ameri kaanse gasten met de burgemeester, wethouder A. J. Jongeleen en de ge meentesecretaris, mr. J. Bool, enige verversingen. Op de typemachine is een zilveren plaatje geklonken met de volgende inscriptie: Aangeboden aan de edel achtbare jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Leiden. De eerste Royal typemachine, vervaardigd door de Royal Typewriters (Holland) N.V. Leiden, 14 October 1953.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2