Sabena-toestel bij Frankfort neergestort Alle 44 inzittenden zijn om het leven gekomen De dood vloog weer mee De jaloerse weduwe Komt Triest weldra op de conferentietafel Onrust in en om Guyana Zij probeerden het maar eens Jagans typiste was spionne Arrestaties in Indonesië Radar-geheimen verdwenen uit de Ver. Staten Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 15 OCTOBER 1953 45ste JAARGANG No. 13017 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w„ f 2.— p. tnnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1 1.50 ZONDAGSWET A^LS straks het wetsontwerp, dat deze week in de Eerste Kamer werd aangenomen, in het Staatsblad zal verschijnen, 'zullen wij eindelijk een nieuwe Zondagswet rijk zijn. Daar is heel wat aan gedokterd en vooral de Tweede Kamer heeft zich opgemaakt om laat het ons aldus zeggen de democratie te geven wat de democratie en God wat Gode toekomt. In. een land als het onze is een Zondagswet, waarmee een der tien geboden van God in het geding zijn, altijd een penibele z^ak. Waar het volk verschillende belij denissen en religies heeft, kan de Staat de wet van God nooit op dezelf de wijze bevorderen als de Kerk dat doet. Natuurlijk: ook de overheid is onderworpen aan de wet van God, maar zij heeft daarbij niet dezelfde taak als de Kerk. De overheid kan de burger niet dwingen tot het nakomen van zijn buitennatuurlijke verplich tingen. Dat is een taak van de Kerk en van het individuele geweten van de mens. Om maar eens een voor beeld te noemen: de katholieke Kerk verwerpt de echtscheiding. Een hu welijk wprdt voor het leven geslo ten, het is een sacramenteel contract, dat, geldig gesloten, nimmermeer ontbonden kan worden dan alleen door de dood. Maar de overheid, hoe zeer ook geibonden aan de wet van God, doet geen zonde als zij de echt scheiding toestaat. De taak van de overheid is een andere, haar taak be weegt zich op het terrein van de pu blieke zaak, van de openbare orde en de openbare zede. De overheid, die dus ook door'de wetten van God wordt gebonden, kan deze deson danks niet over de volle breedte handhaven, omdat zij dan juist de openbare orde, welker handhaving haar taak is, zou kunnen verstoren. TEN Zondagswet kan in ons land dus alleen berusten op een com promis. Dat compromis toont zich in deze Zondagswet, zoals de Eerste Kamer deze nu heeft aanvaard, vooral door dat de katholieke minister van Bin nenlandse Zaken er van heeft afge zien de katholieke feestdagen in deze wet op te nemen. De overheid moest hier wel rekening houden met andere groeperingen van het volk, die niet katholiek zijn en nalaten him beper kingen op te leggen op dagen, welke voor de meerderheid van het volk geen feestdagen betekenen. Als de overheid de burgerij de gelegenheid moet geven tot Zondagsheiliging, dan rijst immers de vraag op, welke dagen met de Zondag moeten worden gelijk gesteld en dan kan men wel de historie van de Kerk nagaan, maar zij die niet geloven, aanvaarden dit niet. Zo zijn dus in deze wet alleen de Hemelvaartsdag en de Eerste Kerst dag met de Zondag gelijk gesteld. Maar wanneer de wet verschillende feestdagen niet gelijk stelt met de Zondag, dan moet zij ook in de toe passing verschil maken. Ï"\E moeilijkheid in deze wetgeving U ligt nu vooral in de bepaling van toelaatbare en niet-toelaatbare openbare vermakelijkheden op de Zondag. En men kan er natuurlijk van mening over verschillen hoe dit oordeel moet worden vastgesteld. Er zijn er, die de toekenning van de ont heffingsbevoegdheid aan de burge meesters ten aanzien van de veror dening van de gemeenteraad ter zake van niet-toelaatbare openbare vermakelijkheden als een achteruit gang beschouwen. Hetzelfde is het geval met de bepaling, welke open bare vermakelijkheden wel en welke niet als openbare vermakelijkheden in de zin der wet mogen worden be schouwd. Op dit gebied hebben vooral de amendementen van de heer Stufkens in de Tweede Kamer bepaald ver zwakkend gewerkt. Dit is duidelijk. Hierdoor is in deze wet vastgelegd, dat ten aanzien van openbare verma kelijkheden in het algemeen en ook ten aanzien van optochten of bijeen komsten in de open lucht, waarvan redelijkerwijze geen beletselen voor de viering van de Zondag en geen storing van de openbare rust op Zondag zijn te duchten, deze niet als openbare vermakelijkheden of als optochten en bijeenkomsten in de open lucht in de zin van deze wet zullen worden beschouwd. Voor enkele anti-revolutionairen is dit een reden geworden om zich tegen dit wetsontwerp uit te spre ken. Waar echter het vaststellen van de verwachte storing in handen van de overheid blijft, en hier ook weer sprake moest zijn van een compro mis, kon de minister zich moeilijk tegen de meerderheid van het parle ment verzetten. Nogmaals, wat hier bereikt is, is een compromis. Men kan van mening zijn, dat men liever een meer strin gente toepassing zou hebben gezien. Maar toen dit niet mogelijk bleek, moest, de overheid met het mindere genoegen mee nemen. In ieder geval wordt er in ons land in het publiek bestel rekening ge houden met het christelijk beleven van de Zondag en dat is belangrijk. Daarnaast staat, dat in deze wet deze beleving voldoende is gewaarborgd. En daar moet men met een hetero geen samengestelde bevolking genoe gen nemen. Oorzaak vermoedelijk motorstoring Een Convair-toestel van de Belgische Sabena met 40 passagiers en een bemanning van vier koppen aan boord is gistermiddag neergestort even na de start van het vliegveld Rijn-Main bij Frankfort. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. De passagiers behoorden tot ten minste zes nationaliteiten. Er was één Nederlander bij, de 45-jarige D. van den Oever, waarbij aangegeven werd, dat deze te Bolsward is geboren. Ook de voormalige Oostenrijkse ambassadeur in Engeland, Frankenstein en echtgenote behoren tot de slachtoffers. Twee van de passagiers waren baby's. TOESTEL BRANDDE GEHEEL UIT. Het toestel, dat van Salzburg ge komen was, was even voor 16 uur (Ned. tijd) van het vliegveld opge stegen met bestemming Brussel. Het stortte bij Kelserbach, een dorp, dat aan 't Rijn-Main-vliegveld grenst, in een bosje neer. Het toestel is geheel uitgebrand. Het was helder weer toen het on geluk geschiedde, de zon scheen en het zicht bedroeg enige kilometers. Ooggetuigen zagen, dat het vlieg tuig, kort nadat het het luchtruim had gekozen, snel hoogte verloor De piloot slaagde er nog even in het toestel weer op te trekken, maar na enkele seconden stortte de machine bijna loodrecht omlaag. Uit het feit, dat slechts weinig bomen nabij de plaats, waar de Convair neerkwam, waren beschadigd, blijkt wel hoe steil het vliegtuig is gevallen. Het drong met de neus in de grond. Er volgde een hevige ontploffing en de Convair stond toen onmiddellijk in brand. Al het beschikbare materieel van de brandweer werd onmiddel lijk naar de plaats van het ongeval, vanwaar een grote rookwolk opsteeg, gezonden. Ook de op het vliegveld gestationneerde brigade van de Ame rikaanse luchtmacht spoedde zich naar het verongelukte toestel. De reddingsploegen wisten met ge vaar voor eigen leven nog enkele lichamen uit het brandende toestel te trekken. Zij troffen echter geen overlevenden meer aan. Volgens een houthakker, die zich vlak bij de plaats bevond, waar het toestel neerstortte, is de Convair bij METEOR NAAST SCHOOL NEERGESTORT. Een brandende Meteor-straal jager is naast een school, waarin 116 kin deren de lessen volgden, neergestort in het dorp Berkshire. Volgens oog getuigen had de piloot, die om het leven kw*m, tot het laatste ogenblik alles gedaan om de school te ver mijden. „Te koop Rolls Royce, model 1952, in voortreffelijke staat: 50" (ƒ500!!!). Acht millioen Londenaren hebben gedacht, dat deze kleine advertentie een ver gissing was of er overheen gele zen. Maar Johnny Percy is een op timistische jongeman. Hij snelde naar de telefoon en informeerde naar de juistheid van het bedrag. „Ja meneer, vijftig pond, en geen penny meer John begaf zich spoorslags naar de aangegeven wening, een fraaie villa in een deftige voor stad van Londen. In de tuin van het omliggende park was een chauffeur bezig het nikkel op te poetsen van een glanzende Rolls Royce. Een charmante oude da me trad naar buiten, nadat een bediende was gaan zeggen, dat er een koper was voor de wagen. En terwijl John 50 uit zijn zak haalde, liet de oude, grijze dame hem een ontvangstbewijs teke nen. De koop was gesloten. De nieuwe eigenaar zette zich met enige schroom achter het stuur van zijn luxueuze aanwinst, maar alvorens weg te rijden hield hij de wagen nog even stil en vroeg uit louter nieuwsgierig heid hoe nu eigenlijk de vork aan de steel zat. „Dat is heel simpel", antwoord de de oude dame glimlachend. „Mijn man is pas overleden en in zijn testament vermaakt hij de opbrengst van de verkoop van zijn wagen aan zijn jonge se cretaresseeen heel mooi blondje. het neerkomen over de kop gesla gen. Wat men op de verkeerstoren zag. Een Duitse employé van het vlieg veld Rijn-Main, Hans Bertil ge naamd, die ooggetuige van de ramp was, hij bevond zich in de ver keerstoren vertelde: „Het vlieg tuig vergrootte na de start zijn snel heid tot ongeveer halverwege de startbaan. Toen merkte ik plotseling op, dat een der motoren langzamer ging draaien. De piloot liet het vlieg tuig echter verder taxiën en aan het einde van de startbaan steeg de machine ook inderdaad omhoog. Er lag een dunne nevel over het veld, maar ik kon het toestel duide lijk zien, toen net opsteeg. Ik hield mijn oog op de machine gevestigd wegens het vreemde gedrag van het toestel op de startbaan. Plotseling, toen het vliegtuig een kleine kilometer van het eind van de startbaan verwijderd was, zag ik het duiken en dadelijk daarop was het uit het gezicht verdwenen na vrij wel verticaal gevallen te zijn. Ik zag vlammen uit het bos opschieten en vervolgens een dikke rookkolom. Om met de brandweerwagens bij het vliegtuig te kunnen komen, moesten de brandweerlieden zich letterlijk een weg door het dichte geboomte hakken. De twee motoren groeven zich tien voet diep in de grond, de romp werd nagenoeg geheel vernield. Autoriteiten van de Sabena deel den mede, dat de Convair 10.500 li ter benzine aan boord had. De brandweer slaagde er in het vuur met behulp van schuimappara- ten te blussen. Dadelijk daarop werd begonnen met het bergen van de lichamen. Onherkenbaar. De lijken, die grotendeels verkoold en nagenoeg onherkenbaar verminkt waren, werden naast elkaar in het bos neergelegd en bedekt met dekens van het Amerikaanse leger. Tal van ambulances uit de civiele en militai re ziekenhuizen van Frankfort voer den artsen en verpleegsters naar de plaats van de ramp. Een kraanwagen van de Ameri kaanse luchtmacht assisteerde bij het bergingswerk. Het staartstuk en de motoren werden opgelicht om te zien of zich daaronder slachtoffers be vonden. Merkwaardigerwijs werden uit de verkoolde resten van het vliegtuig enige zakken post gehaald, die niet door het vuur aangetast waren. Op het vliegveld Rijn-Main deelde een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht mede, dat alle tekenen er op wijzen dat de ramp te wijten is aan motordefect. Deze ramp met het Sabenatoestel is de eerste grote ramp met een pas sagiersvliegtuig, sedert op 22 Maart 1952 het KLM-vliegtuig „Koningin Juliana" bij het Rijn-Main vliegveld neerstortte. Dit ongeluk eiste 45 do den. PELLA STELT VOORWAARDEN Italië is bereid met Joegoslavië en zijn Westelijke geallieerden rond de conferentietafel plaats te nemen ten einde een oplossing te zoeken voor het geschil over Triëst aldus ver klaarde gisteren de Italiaanse pre mier Pella tegenover Reuter. Maar hij voegde daaraan toe, dat een van de volgende twee voorwaar den daartoe vervuld moest worden: 1. of zone A van Triëst wordt over gedragen aan Italië; 2. óf Joegoslavië moet zijn troepen terugtrekken uit zone B. In de loop van het vraaggesprek met Reuter's correspondent verklaar de Pella, naar aanleiding van het Joe goslavische voorstel voor een vier- mogendhedenconferentie over Triëst, dat Italië reeds op 13 September een dergelijk overleg had voorgesteld. Italië verklaarde zich toen ook be reid, een vijfmogendhedenconferen- I tie (met inbegrip van Frankrijk) te houden met een uitgebreider doel, zij het ook op voorwaarde, dat er eerst J tussen Joegoslavië en Triëst een soort i van evenwicht inzake de affaire- Triëst moest zijn bereikt. Dit evenwicht zou bewerkstelligd kunnen worden door ófwel Italië zone A te geven( zoals de geallieerden dat nu op 8 October besloten hebben te doen) ófwel door de ontruiming van zone B door de Joegoslavische troe pen, aldus Pella. Rumoer in Triëst. Inmiddels duurt het rumoer om Triëst onverminderd voort. In Triëst bestormden gisteren Ita lianen het Joegoslavische persbureau Tanjoeg. Er zouden drie mensen zwaar zijn gewond, terwijl bovendien ernstige schade zou zijn aangericht tijdens deze eerste „uitbarsting" in de omstreden stad. Terwijl voorts de ongeruste bevol king ziet, hoe de Brits-Amerikaanse bezettingstroepen voorbereidingen treffen voor hun vertrek vrouwen en kinderen dezer troepen zijn al ge waarschuwd, zich reisvaardig te ma kenkwam van gezaghebbende zij de de mededeling, dat de geallieerden zone A toch niet zullen verlaten, voor de Italiaanse troepen er definitief hun intrek hebben genomen. In Belgrado waar eveneens nog voortdurend betoogd wordt heeft de Joegoslavische onderminister van Buitenlandse Zaken. Bebler, giste ren de kwestie-Triëst besproken met de Franse, Westduitse en Turkse am bassadeurs. AMERIKAANSE BURGERS VERLATEN DEN STAD. Met het Amerikaanse schip „Gei- ger" zijn tweehonderd Amerikaanse burgers, employé's bij het geallieer de militaire bestuur en vrouwen en kinderen van in in Tiëst gelegerde of ficieren en onderofficieren, naar de Verenigde Staten vertrokken De „Geiger" was in de omstreden stad aangekomen met 460 Amerikaanse militairen aan boord. Hoewel deze troepen eigenlijk voor Oostenrijk bestemd waren, zijn zij voorlopig in Triëst ondergebracht. In het Britse Lagerhuis zal de vol gende week Donderdag een debat worden gehouden over de gebeurte nissen in Brits Guyana. De Britse regering heeft voorts in gestemd met een verzoek van de La- bouroppositie om een officieel ver slag te publiceren met de redenen voor schorsing van de Grondwet inj de kolonie en het ontslag van de j plaatselijk gekozen ministers. In dit verslag zullen bewijzen wor den gegeven voor de vermeende sa menzwering van leiders der Progres sieve Volkspartij om van de kolonie een communistische staat te maken. Dinsdagavond hebben brandstich ters ongeveer 16 hectare van een suikerplantage verwoest aan de over zijde van de rivier nabij George town. Onmiddellijk werden politie- Machtsvertoon in Georgetown, de hoofdstad van Brits-Guyana. De politie van Georgetown (Brits Guyana) onthulde gisteren, dat een typiste, die voor de afgezette minis ter-president Jagan werkte, in wer kelijkheid een van haar eigen mensen was. Zo kwam de politie in het bezit van de brieven en andere partijdocu menten, die Jagan rondstuurde. De staking in Brits-Guyana, die door de communistische progressieve volkspartij was afgekondigd, heeft zich vandaag niet verder uitgebreid én is zelfs enigszins terug gelopen, ofschoon rode propagandisten nog al tijd de fabrieken en plantages afgaan om de arbeiders over te halen het werk neer te leggen. Brandstichting op rijstvelden en in suikerrietplanta ges ten nadêle van werkwilligen is tot nu toe het voornaamste middel van terreur, dat door de stakers wordt toegepast. Dc kater na de race Naar de special? verslaggever van het A.N.P. mededeelt, heeft het comité, dat de Londen—Christchurch Race heeft georganiseerd, een tekort van ongeveer zesduizend pond. Er deden reeds vóór de aanvang van de wedstrijd geruchten over een tekort de ronde. Aan de gereging van Nieuw Zee land is nu gevraagd een subsidie te verstrekken ter grootte van het ont brekende bedrag. patrouilles naar het gebied gezonden. De stakingen op de suikerplanta ges breiden zich inmiddels nog uit. Woensdag legden de arbeiders op een plantage langs de Demerara ook het werk neer. Er wordt politie naar de plantages gezonden, om de werkwil ligen te beschermen. In Indonesië zijn ca. 1500 personen gearresteerd, die lid zijn van de Ver eniging van Godsdienstleraren of van wie wordt aangenomen, dat zij in ver binding staan met Tengkoe Daoed Beureuh, de leider van de opstan delingen in Atjeh. De arrestanten, die gevangen wer den genomen op last van de procu reur-generaal in Djakarta, worden momenteel op talrijke plaatsen in In donesië verhoord. Onder de gearresteerde bevinden zich Japanse officieren, die na de oor log in Indonesië achterbleven. Robert Ledterman, een der com pagnons van de vader van Bobby Greenlease, heeft onthuld, dat zeker 15 personen hebben getracht „losgeld" te verkrijgen van Greenlease. Het totale bedrag aan losprijzen, dat gevraagd werd, bedroeg volgens hem meer dan 1.250.000 dollar, met inbegrip van de 600.000 dollar die Carl Austin Hall en mrs. Heady in de wacht sleepten. De „would be"-kinderrovers kre gen niets. Zij waren ook niet zo veel eisend als de ware moordenaars. Hun verlangens varieerden van 5000 dollar tot 50.000 dollar. Hall en mrs. Heady hebben inmid-r dels het gehele huis van bewaring, dat op de bovenverdiepingen vanfhet torenhoge gerechtsgebouw van het district Jackson ligt, voor zich alleen. Alle andere gevangenen zijn ter vóor- koming van gewelddadigheden naar elders overgebracht. Onthulling over leger-spionnage Senator, McCarthy heeft onthuld, 'dat „een aantal hoogst geheime docu menten uit fort Monmouth (centrum van de Amerikaanse verbindings dienst) over radar en andere onder werpen in Oost-Berlijn zijn opgedo ken". Bovendien zou een vooraanstaand Amerikaans geleerde, die werkzaam is in het fort Monmouth, hebben toe gegeven, dat hij in 1946, 43 documen ten enige tijd „voor studie-doelein den" mee naar huis had genomen. De niet nader genoemde geleerdé was aldus McCarthy een goede vriend van de onlangs op de electrische stoel ter dood gebrachte atoomspion Julius Rosenberg. Deze opzienbarende verklaring leg de de senator af, enkele uren nadat de republikeinse senator Everett Dirksen had openbaar gemaakt, dat 26 van de 57 „topgeheime" legerdo- cumenten uit fort Monmouth waren verdwenen. McCarthy, die voorzitter is van de Senaatscommissie voor onderzoek" naar on-Amerikaanse activiteiten zei: „Wij hebben absoluut afdoende getuigenverklaringen. Sommige van de documenten zijn reeds in Oost- Berlijn te voorschijn gekomen". Over het aantal van de verdwenen papie ren wilde de senator geen medede lingen doen. Amerikaanse legerautoriteiten in Washington ontkenden aanvankelijk iets te weten van de verdwijning van de radargeheimen die betrekking hadden op de opsporing van vliegtui. gen i.v.m. eventuele atoombomaan vallen maar later werd deze ont kenning herroepen met de medede ling, dat men „geen gegevens voor publicatie" had. Ongeveer tegelijkertijd met de ver klaring van McCarthy tekende presi dent Eisenhower een besluit waarin bepaald wordt, dat overheidsperso neel ontslagen kan worden, indien het weigert verklaringen af te leg gen aan de Amerikaanse Congres commissies. De perschef van het Witte Huis, James Hagerty, voegde er aan toe, dat deze maatregel bedoeld was „om alle mogelijke lekken te sluiten". KERKEBOUW EERSTE HALFJAAR 1953. In het eerste halfjaar van 1953 werden 50 complete kerken goedge keurd. Hieronder zijn 11 herbouwge- vallen. Voor herbouw oorlogsschade aan kerken werd een totaalbedrag van 2.7 min. goedgekeurd en wel: R. K. kerken 1.8 min. N.H. kerken, 0.3 min. Geref. kerken 0.2 min. en overige kerken 0.4 min. In genoemde periode kwamen 35 complete kerken gereed en werden 50 complete kerken goedgekeurd. Het aantal complete kerken dat op 1 Juli 1953 wel goedgekeurd, maar nog niet gereed was, bedroeg 122 stuks. t (Geldig van Donderdagavond tot J Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). PLAATSELIJK MIST. Zwaar bewolkt met plaatselijk motregen of mist. Zwakke tot j matige wind tussen Noord en i Oost. Weinig verandering in tem- i peratuur. 16 Oct.: zon op 7.06 en onder 17.45; m53Tl 1 en onder 23.56 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI mist 7 C. OSLO zwaar bew. 3 STOCKHOLM regen 6 LONDEN zwaar bew. 8 AMSTERDAM geheel bew. 13 BRUSSEL mist 13 PARIJS geheel bew. 13 BORDEAUX zwaar bew. 14 NICE regen 18 WARSCHAU nevel 8 BERLIJN nevel 8 FRANKFORT mist 9 MUNCHEN mist 7 ZURICH nevel 10 WENEN motregen 12 ROME regen 20 Korreltje Groei van de persoonlijkheid eist voordurende terechtwijzing van zichzelf.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1