Loonsverhoging te gering, doch bij komende maatregelen »van betekenis« Eerste Kamer heeft nieuwe Zondagswet aanvaard BUISMAN Zielental boven 10 Va millioen 20.000 Katholieken van Breda baden voor geknechte bevrijders Goeree-Overflakkee werkt en overwint schade der ramp Opgewonden vrouw dreigde brand te zullen stichten Drukfout oorzaak van woningprobleem in Baarle-Nassau? WOENSDAG 14 OCTOBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD BUITENGEWOON K.A.B.-CONGRES Doorgaan met loonpolitiek De K.A.B. heeft gisteren te Utrecht een buitengewoon Joonronde-con gres" gehouden, dat werd bijgewoond door prof. Romme en vele andere autoriteiten. De voorzitter van de K.A.B., de heer Middelhuis, heeft zijn standpunt in zake de loonpolitiek uiteengezet. Hij zei dat er reële voordelen zijn bereikt bij de laatste loon-onderhan- delingen. Het cijfer van vijf procent noemde hij niet ongunstig wanneer men in aanmerking neemt dat de werkgevers niet verder hadden wil len gaan dan 7}/2 procent. Hij prees met name ook het vlotte overleg in de Stichting van de Ar beid over de nakomende sociale maatregelen en sprak met veel re serve over de pogingen van werk geverszijde ondernomen om de gelei de loonpolitiek te laten varen. „Zo eenvoudig als de werkgevers het voorstellen is het niet. Ook al zijn de bedrijfsuitkomsten gunstig, dan nog wordt een loonsverhoging lang niet altijd verantwoord geacht". Met de heer Vermeulen van het N. V.V. was de heer Middelhuis het eens, dat, met alle reserve ten aan zien van de gezindheid der werkge vers, na de jongste ervaringen met de geleide loonpoltiiek er twijfel aan bestaat of wij hiermede wel moeten doorgaan. De heer Middelhuis achtte een andere vorm van loonpolitiek „niet op voorhand uitgesloten". Met name dacht hij daarbij aan het in schakelen van de S.E.R. ter voor koming van fouten die voor en na de oorlog bij de loonpolitiek zijn ge maakt. „Wfj zijn niet bevredigd over het resultaat van deze moeilijkste on derhandelingen die wij na de bevrij ding hebben gehad. Bij de loon- en salaristrekkenden is wrevel ontstaan. Er is te veel naar cijfers en te wei nig naar de mensen gekeken. Het is mooi dat er veel over de betekenis van de menselijke factor in het be drijfsleven wordt gesproken en ge schreven. Doch als er niet naar wordt gehandeld kan men er beter over zwijgen", aldus de heer Middelhuis. Hij kondigde aan dat de actie van de K.A.B. nog geenszins ten einde is. In de pers as opgemerkt dat het mislukken van het vrije overleg zal worden aangegrepen en uitgebuit ten bate van de door de overheid geleide loonpolitiek. On getwijfeld zal dat gebeuren, aldus de heer Middelhuis, die de heer Vermeulen nogmaals gelijk gaf wanneer hij beweert, dat „de werk gevers een politiek van pingelen en van uitstel hebben gevoerd". Wat de actie betreft die verder gevoerd zal worden, nog daargelaten dat er tegen de regering zou worden ge staakt, wilde de heer Middelhuis wel vaststellen, dat ook voor die één-procent loonsverhoging geen staking zal volgen. De deskundige van de K.A.B. voor de lonen- en prijzenkwesties, de heer A. A. Boersma, heeft daarna een his torische uiteenzetting gegeven van het verloop van de loononderhande lingen. „Overzien wij thans het strijdperk, dan moet de uitslag voor ons teleurstellend worden genoemd", aldus de heer Boersma, „in die zin dat noch de regering noch de werk gevers een brede allure konden op brengen, waarin tot uiting wordt ge bracht, dat na acht jaren harde en vaak veel te rationele loonpolitiek kon worden besloten tot oen verho ging der lonen, die psychologisch be vrediging gaf aaii onze werkers. Te zeer heeft de regering de schijn op zich geladen alsof zij de loonpolitie ke maatregelen uitsluitend aan het domme cijfer wenste op te hangen. Daartegen past een ernstige waar schuwing. Cijfers immers kunnen veel, maar ook niets bewijzen". De heer Boersma zag echter ook wel degeljjk lichtpunten in hetgeen NVV VINDT HUUR VAN NIEUWE HUIZEN TE HOOG Het NW heeft in een adres aan de Tweede Kamer critiek uitgeoe fend op het regerings-beleid ten aan zien van de huur van nieuwe wo ningen. Het betoogt, dat de huur verschillen tussen nieuwe en oude woningen niet groter mogen zijn dan door kwaliteitsverschillen gerecht vaardigd is. Als gevolg van het hui dige subsidiesysteem echter, waarbij vaste bedragen per woning worden betaald, liggen de huren van nieuwe huizen thans op een niveau van 170, 180 en 190 percent van 1940. In de tuinstad Slotermeer zijn er arbeiders woningen, die een huur doen van 61.15 gulden, inclusief geiserhuur, tuinfonds en glasverzekering. De zelfde tendenties doen zich, zij het in mindere mate, in andere delen van het land voor. Als deze hurpolitiek voor nieuwe woningen wordt voort gezet, zullen na enige tijd de nieuwe huizen niet meer kunnen worden verhuurd en de sociaal ongewenste samenwoningen voortduren. Het NW acht de toezegging, schriftelijk aan de Kamer gedaan, dat de minis ter bereid is slechts in enkele uitzon deringsgevallen herziening tot stand te brengen, volkomen onbevredigend. De last van de fout in de regerings- politiek, zo zegt het, wordt daarmee op een kleine groep gelegd. Via de loonpolitiek kan deze onrechtvaar dige toestand niet gecorrigeerd wor den. bereikt is. Hij noemde o.a. de verho-1 hier vooral om een eerlijk gemeend ging van de lonen voor geschoolde protest tegen de schrielheid, tegen arbeiders en het afbouwen van de gemeenteclassificatie. Hij wilde niet ingaan op het cijfergevecht dat over deze loonronde is gevoerd, al noemde hij dit een verwoed gevecht, waarbij de economische adviseur van de K.A. B. de door de Raad van Vakcentra- len gemaakte berekeningen bleef ver dedigen, die vandaag de dag door de K.A.B. nog steeds niet zijn losgelaten. Ons aller opdracht is, aldus de heer Boersma, aan de hand van de door de overheid gepubliceerde beslissing er het beste van te maken. Door mid del van het bedrijfstaksgewjjze over leg is er door de vakorganisaties in de komende maanden nog heel veel te bereiken. De vijf-procent-loonsver hoging wordt verplicht gesteld voor alle werknemers die werken onder de bepaling van de collectieve ar beidsovereenkomst of de bindende loonregeling, voor de overige werk nemers is er een vergunning om in gelijke geest te handelen. Het is de K.A.B. bekend, dat zich nog be paalde moeilijkheden voordoen, bij voorbeeld bij de categorieën welke slechts gebruik kunnen maken van de vergunning en voor alle bedrij ven waarin fooien of bedieningsgel- den dan wel provisies een rol spelen. Voor hen immers zal slechts het ga rantieloon met vijf procent kunnen worden verhoogd, zodat in vele ge vallen er van een reële verhoging der wekelijkse of maandelijkse inkomens geen sprake zal zijn. De KA..B. zal nu trachten dat wat haar tekort is gedaan te halen waar het te halen is. Het gaat niet om dat ene procent waarmede de minimum- de onsympathieke uitgerekendheid, tegen een mentaliteit, welke niet be vorderlijk is voor de arbeidsvrede, die ook wij als een zeer groot goed beschouwen, aldus de heer Boersma. RESOLUTIE. Na een uitvoerige discussie nam het congres een resolutie aan, waar in wordt uitgesproken dat de door de Vakcentralen gevraagde loonsverho ging van 6 pet. alleszins rechtvaardig moet worden geacht en dat een ver hoging van 5 pet. der lonen beslist te gering is, waarbij tevens in acht wordt genomen dat het totaal der in uitzicht gestelde maatregelen (ver laging van belasting, afschaffing schoolgeld etc.) niettemin van bete kenis is. Een dringend beroep wordt op de werkgevers gedaan op loyale wijze mee te werken aan de realisering v^n de loonsverhoging met name voor de jeugdigen beneden 23 jaar en voor hen die niet onder een C.A.O. of bin dende loonregeling vallen. In die be drijfstakken waar deels op vast loon en deels op provisie, fooien of ver val wordt gewerkt, worde de loons verhoging berekend over het loon plus het gemiddeld bedrag aan pro visie etc. en het aldus verkregen be drag aan het vaste loon toegevoegd. Op regering en volksvertegenwoor diging wordt een beroep gedaan om te komen tot een royale verbetering van de uitkeringen ingevolge Kinder bijslagwet en Noodwet Ouderdoms voorziening, een en ander volgens het advies van de Stichting van de Ar beid, tot een verhoging der overheids- Ioonvloer wat steviger ware gefun-J pensioenen en verhoging van de in- deerd geweest indien een vrijere komensgrens voor diverse sociale loonpolitiek in overweging zou die-1 wetten en het ziekenfondsbesluit tot nen te worden genomen. Het gaat j 6000. De Eerste Kamer heeft na een uit voerig debat de nieuwe Zondagswet aangenomen, zonder hoofdelijke stemming. Alleen de heren N. Molenaar en De Vos van Steen wijk (beiden VVD) Algra en Tjalma (beiden AR), en Brandenburg (CPN) lieten aanteke nen, dat zij geacht wilden worden hebben tegengestemd. Spoedig zal een algemene maatre gel van bestuur verschijnen, nadat de Zondagswet het staatsblad zal hebben bereikt, waarin minister Beel zal bepalen, welke optochten en bijeenkomsten in de openlucht des Zondags vóór 13 uur zullen mogen worden gehouden. Minister Beel noemde als voor beelden van optochten waarvan re delijkerwijs geen beletsel voor de iering van de Zondag en geen ver storing van de openbare rust op Zondag zijn te duchten: kerkelijke optochten, waaronder niet de proces sies vallen, en wandelclub-tochten zonder begeleidend muziekcorps. Onder openluchtbijeenkomsten zul len bij deze algemene maatregel van bestuur begrepen worden bijeen komsten met godsdienstig doel bui ten de kerkgebouwen, en die, welke [eestelij ke, dan wel culturele ver- ieffing ten -doel hebben. De heer De Vos van Steenwijk had bezwaren tegen de nieuwe Zondagswet, omdat daaraan z.i. geen behoefte bestaat, deze veelvage be palingen en dispensatiemogelijkhe den bevat. De heer Algra deelde mede on overkomelijke bezwaren te hebben, tegen het in tweeën knippen van de Zondag door bepalingen, die gelden voor de tijd tot na 13 uur. Minister Beel werd na de aanne ming van zijn wetsontwerp, dat hij zelf een compromis-voorstel noem de, van vele zijden geluk gewenst. MINISTER MANSHOLT NAAR SURINAME De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, S. L. Mansholt, zal zich naar Suriname begeven voor een bestudering van dc landbouw daar. De bewindsman verwacht daarbij tevens nader inzicht te krijgen in de mogelijkheden van bevestiging van Nederlandse boeren in de nieuw ont gonnen gebieden. De minister ver trekt Zaterdag 17 October, maar be geeft zich eerst voor een kortstond- dig bezoek aan Noord-Amerika met de „Noordam" van de Holland-Ame- rikalijn naar de Ver. Staten. Minister Mansholt zal omstreeks 12 November weer in Nederland zijn. WIE KOFFIE ZET denkt aan BUISMAN, omdat lekkerder èn goedkoper koffiedrinken samengaan met De bevolking van Nederland was sp 1 September j.l. boven de 10,5 millioen zielen gekomen. Volgens het CBS bedroeg het juiste aantal 10.509.495 personen tegen 10.497.719 op 1 Augustus j.l. en 10.488.027 op 1 Juli. In de maand Augustus werden 19.095 geboorten aangegeven tegen 19 795 in dezelfde maand van het vo rig jaar. Daarmede kwam het aantal geboorten gedurende de eerste acht maanden van 1953 op 155.713 tegen 153.342 in dezelfde periode van 1952. Overleden zijn in Augustus 5.586 personen tegen 5461 in Augustus 1952. Het totaal voor Jan.Aug. be droeg 55.397 tegen verleden jaar 50.521. In het cijfer van dit jaar zijn 1.593 van de ca. 1800 personen be grepen, die tengevolge van de over stromingsramp zijn omgekomen en waarvan na identificatie afvoering van de gemeentelijke bevolkingsre gisters heeft plaats gehad. Het aan tal huwelijken neemt nog steeds af. In Augustus werden 7.495 huwelij ken gesloten tegen 7.839 in Augustus 1952. Het totaal voor Jan.Aug. is 55.783 tegen 58.412. Spaarraad opgeheven Als minister van Financiën a.i. heeft minister W. Drees voorgesteld de Nationale Spaarbank op te heffen en de Spaarwet 1947 in te trekken. Volgens het kabinet is er geen behoefte meer aan een speciaal or gaan om de spaarzin te bevorderen. Deze is in voldoende mate terugge keerd bij het Nederlandse volk, al dus de minister. In 1954te Kerkrade weer groot muziekconcours De Stichting Internationaal Mu ziekconcours Kerkrade, die in 1951 een concours voor aqiateurcorpsen heeft georganiseerd waaraan, nciast 20 Nederlandse harmonieën en fan fares, 60 gezelschappen uit veertien verschillende West-Europese landen hebben deelgenomen en dat 160.000 Bisschop bad in open lucht rozenhoedje voor Polen Breda, dat in 1944 door Poolse troepen bevrijd werd, heeft gisteren mas saal een smeekbede ten hemel gezonden om het geknechte Polen, dat eens voor deze stad de dag der bevrijding deed gloren, te steunen in de meedo genloze strijd, die daar momenteel gevoerd wordt. Ruim 20.000 inwoners van Breda waren in de zoele herfstavond tesaam- gestroomd op het grote Marktplein en met bewogen stemmen antwoordde men de bisschop van Breda, mgr. Baeten, die het rozenhoedje voorbad. Te voren had de voorzitter van de K. A. in het bisdom Breda bekend gemaakt, dat protesttelegrammen verzonden waren aan Z. H. de Paus, aan de Verenigde Naties en aan de Poolse gezant in Den Haag. Vöordat hij het rozenhoedje voorbad, wees de bisschop er in een korte toespraak op, dat de aanvallen op de Christenen in Polen en achter het gehele IJzeren Gordijn aanvallen op Christus zelf zijn, waar de katho lieken in de vrije wereld niet passief onder mogen blijven. Blijvend gees telijk verzet en nederig gebed moeten onze wapenen zijn, aldus besloot de bisschop zijn toespraak. Daarna bad de bisschop het rozenhoedje voor en de duizenden mannen cn vrouwen vormden een machtig biddend leger, dat hem volgde. Aan het slot van de avond werd gezamenlijk het „Salve Regina" en het „Credo" gezongen, waarna zichtbaar ingetogen en bewogen de menigte zich huiswaarts begaf. Feest voor Flakkee Het was gisteren voor Goeree Over- flakkee een historische dag, daar het laatste zand door de perszuigers aan de zuidkant van het eiland voor de nieuwe dijk werd opgespoten. Klokslag twee uur gingen drie vlaggen omhoog: de nationale drie kleur, de provinciale vlag van Zuid- Holland en de aannemersvlag van Van Hattum en Blankevoort. De si renes van de zandzuiger „Ahoy" en van de perszuigers loeiden, en met kracht spoot de laatste zandmassa, die nodig is voor de kilometers lange dijk, door de persbuizen. Binnen 3 weken droog. oBij het leegpompen van het water- bezoekers heeft getrokken, bereidt schap „Schouwen" zyn thans, met thans een tweede soortgelijk con cours voor. Dit zal worden gehouden op de Zaterdagen en de Zondagen tussen tot en met 31 Augustus 1954 en zal groter worden opgezet dan het eerste. Ongeveer 100 corpsen zullen in de gelegenheid worder. gesteld er voor in te schrijven. Men is er thans reeds zeker van dat deze corpsen minstens zestien verschillende lan den van West Europazullen verte genwoordigen. Ook lieten corpsen uit Noord en Zuid Amerika, Afrika en Australië van hun belangstelling blijken. Zeker is reeds, dat de uit negers bestaande politiekapel van Accra (Goudkust) van de partij zal zijn. Een 63-jarige veehouder uit Schiedam is gistermiddag, toen hij op de rijksweg Den HaagRotter dam fietste, door een auto aange reden en kort daarop overleden. HOOFDPUNT Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten.Koker80ct. (Advertentie) De Alpenhoorn schalde door Utrechts straten De burgemeester van Utrecht heeft gisteren ten stadhuize een Zwitsers gezelschap ontvangen, dat in ver schillende plaatsen van ons land volks en jodelliederenconcerten geeft. In de hal van het stadhuis werd gezonden „O Heimatland", waarna men zich naar buiten begaf. Op het bordes werden nog enkele liederen voor het saamgestroomde publiek ge zongen. Bij vrijwel alles, wat gezon gen werd, klonken jodelrefreinen en een der gasten gaf daarbij tevens een nummer vendelzwaaien ten Beste. Een hoogtepunt was, toen op de stadhuisbrug een der leden van het ensemble de enorme Alphenhoorn ging bespelen. Ook dat viel bij het publiek zeer in de smaak. De Zwitsers waren allen gekleed in een zwart zijen en zij deed het ook Terzake van brandstichting in haar woning heeft de rechtbank te Am sterdam gistermorgen tegen een 38- jarige Amsterdamse huisvrouw zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis geëist. De vrouw, die reeds twee keer ver oordeeld is en nog loopt in de proef tijd van het laatste vonnis, had al lange tijd moeilijkheden met haar echtgenoot, die veel drinkt en als voddenkoopman in zijn onderhoud voorziet. In het psychiatrisch rapport wordt zij als licht debiel en licht ver minderd toerekenbaar gekenschetst. Ook poging tot moord? Op Dinsdag 21 April j.l. kwam zij in opgewonden toestand op een poli tiebureau en deelde mede, dat zij brand in haar woning had gesticht. Bij het onderzoek werden een fles petroleum en enige stukjes bedden tijk gevonden. Tijdens het onderzoek mouwvest, dat rijkelijk met «oud iliet een, der, dochters zich tegenover een rechercheur ontvallen, dat haar moeder de Zondag tevoren een po ging had gedaan haar man door mui- zentarwe in het eten te doen te ver giftigen. Een doosje muizentarwe en enige met een strijkijzer tot poeder fijngewreven korrels werden in de woning gevonden. Aanvankelijk had de vrouw tegenover de politie be kend, dat hij gepoogd had haar man te vergiftigen. „Niks gemerkt!" Sedert 1938 is het mogelijk als ge volg van ruilverkavelingen boerde rijen te verplaatsen, te bouwen of te verbouwen. De uitvoering van deze regeling is opgedragen aan een door minister Mansholt ingestelde inter departementale commissie voor de subsidiëring van boerderij enbouw. Als voorzitter van deze interdepar tementale commissie, heeft dr. ir. F. P. Mesu, directeur van de Cultuur technische Dienst, gistermorgen de eerste steen gelegd voor de eerste ge subsidieerde boerderij in Nederland, nl. van de landbouwer Th. Sas te Dreumel, in het gebied van de ruil verkaveling Maas- en Waal - West. Poging tot moord, subsidiair po ging tot zware mishandeling waren haar daarom eveneens ten laste ge legd. Ter zitting trok zij haar ver klaring echter in. De officier achtte, mede op grond van de verklaring van de politiedeskundige, dat de gebruik te hoeveelheid niet dodelijk kon zijn geweest, en de verklaring van de niet ter zitting verschenen man, dat niet bewezen en vroeg hiervoor vrij spraak. „Help mij". De raadsvrouwe, die nog naar vo ren bracht, dat de vrouw een dag voordat zij brand stichtte een briefje aan het politiebureau had gestuurd met de mededeling „Help mij of ik sticht brand", pleitte een uiterste cle mentie. De rechtbank zal op 27 October uitspraak doen. uitzondering van een grote pomp bij den Osse, alle pompen en sluizen in werking. De pompen draaien de hele dag door terwijl met het oog op het tij de sluizen slechts gedurende ongeveer 12 uur per etmaal kunnen worden opengezet. Alle pompen ver werken gezamenlijk per minuut on geveer 2500 m3., terwijl een bereke ning van de provinciale waterstaat heeft uitgewezen dat de drie sluizen ongeveer een gelijke hoeveelheid kunnen verwerken. De waterstand in de polder ligt nu twee centimeter beneden N.A.P., zodat reeds sinds het moment dat men met de water lozing begon 28 centimeter water of ruim 25.000 m2. uit de polder is weggewerkt. Deskundigen zijn van mening dat de polder in vijf weken leeg kan zijn. Binnen twee a drie we ken zullen verscheidene pompen geen voldoende water meer hebben, doch men zal dan trachten de kleinere pompen naar de lager gelegen delen van de polder over te plaatsen ten einde ze daar opnieuw in werking te stellen. Plannen voor voorjaar. De besturen van verscheidene aan elkaar grenzende polders, gelegen aan de dijken ten noord-oosten van Ooltgensplaat, hebben in hun laatst gehouden vergaderingen enkele plan nen tot vernieuwing en herstel van dijken in behandeling genomen. Dit uitgebreide plan omvat de waterke- rende dijk van sluishaven tot aan de redoute welke in zijn geheel zal wor den versterkt. Vanaf de redoute tot bij het „fort Priijs Frederik" zal, vlak langs het Volkerak, een nieuwe dijk worden aangelegd. De bestaande dijk, meer landwaarts, zal dan verdwijnen. In de haven zal een keersluis worden In Baarle-Nassau staan negen, in- regeling tussen Nederland en België, dertijd door de Ned. Spoorwegen, gebouwde, woningen, en enige tijd is er verschil van mening over de vraag, of deze woningen inderdaad op Nederlands grondgebied staan. De zaak is in België aanhangig gemaakt door de Belgische eigenaar dezer wo ningen. Hij heeft de huizen onlangs aangekocht van de N.S. De Belgische eigenaar geeft er de voorkeur aan hogere Belgische huren te ontvangen in plaats van lage Ne derlandse en heeft de vrederechter een verzoek in deze zin voorgelegd. De Belgische vrederechter te Hoog straten heeft nu uitspraak gedaan en de Belgische eigenaar ontvankelijk verklaard in zijn eis. De vrederechter is van mening, dat de genoemde woningen sedert de scheiding van Nederland en België door een ieder als Nederlandse wo ningen beschouwd op Belgische ge bied staan. Deze uitspraak heeft thans voor de huurders nog geen verdere, gevolgen, aangezien geen huurover eenkomsten aan de vrederechter wa ren overlegd. De vrederechter moet zijn beslis sing gebaseerd hebben op een afdruk hij er niets van had gemerkt, dit feit van het tractaat betreffende de grens- waarin een drukfout zou zijn geslo pen. Het origineel van 't tractaat ver klaart de grond, waarop de woningen zijn gebouwd, Nederlands grondgebied terwijl het gedrukte afschrift, dat zelfde gebied, door een drukfout aan België zou toewijzen. Kapperszoon trouwt Japanse prinses De zoon van een kapper uit Oost- Boston zal introuwen in de Japanse keizerlijke familie. Het is de sergeant van de lucht macht, Peter de Stefano, 28 jaar oud, die 14 November a.s. in Tokio zal gaan trouwen met prinses Michico, een nicht van keizer Hirohito. De Stefano, een oudstrijder uit de tweede wereldoorlog, is nu gestation- neerd in Nagoya op Japan. Zijn va der heeft een kapperszaak in Bos ton. In de loop van de week zullen de ouders van de Stefano met een oom en tante naar Japan vertrekken om bij het huwelijk tegenwoordig te zijn. gebouwd, vanwaar een nieuwe dijk verbinding geeft met de rietveldse kade, die tot aan „De Ezel" ook in zijn geheel zal worden verhoogd en worden versterkt. Zo mogelijk zal in het aanstaande voorjaar met de uitvoering van dit werk worden be gonnen. Drijvende cantine. Voor het vervoer van dijkwerkers verlofgangers zal gedurende de week einden een speciale boot, het motor schip „Ermelo" van de Holland-Ve- luwelijn, gaan varen van Ouwerkerk naar Anna-Jacofcnpolder. Geduren de de overige dagen ,zal dit touristen- schip achter de oude dijk in de polder bij het stroomgat van Ouwerkerk worden gestationneerd om daar dienst te doen als cantine voor de ongeveer 1.000 aldaar bij het dijkherstel be trokken arbeiders. HERSTEL BOERDERIJEN IN WATERSNOODGEBIED. Tot nu toe zijn in de watersnood- gebieden, met uitzondering van Schouwen en Duiveland, als geheel of gedeeltelijk onherstelbaar bescha digd 231 boerderijen geregistreerd, n.l. 114 in Zuid-Holland, 71 in Zee land en 46 in Noord-Brabant. Reeds zijn 45 schetsplannen goed gekeurd in de hierboven genoemde provincies, resp. 24, 7 en 14. Boven dien zijn 12 herbouwplannen gereed om aanbesteed te worden, resp. 9, 2 en 1. Ten slotte zijn in Zuid-Holland 6 en in Noord-Brabant 11 boerderijen totaal dus 17 boederijen aanbesteed. RAAD HIELD ZICH NIET AAN VOORDRACHT. De curatoren van het Bredase Stedelijk Gymnasium hebben aan de gemeenteraad medegedeeld, dat zij er het bijltje bij neerleggen. Zij zijn ontstemd over het feit dat de katho lieke meerderheid in de raad, met voorbijgaan van hun avies, de R.K. dr. Sluiter, leraar aan een Utrechts gymnasium, benoemd heeft tot rec tor van het Stedelijk Gymnasium te Breda. Het college van curatoren, van wie de meerderheid R.K. is, had met goedkeuring van de inspecteur der gymnasia, eveneens roomskatholiek, een niet-R.K.-candidaat als nummer op de voordracht geplaatst. „Wij huldigen het beginsel dat slechts bekwaamheid en geschikt heid voor het ambt beslissend mogen zijn, voor de benoeming in een func tie, die niet van gods-dienstige of politieke aard is", aldus het schrij ven dat de curatoren aan de raad hebben gericht. De aftredende curatoren spreken er hun ontstemming over uit, dat de meerderheid van de raad hun onbe vooroordeelde voordracht heeft ver worpen en op eigen initiatief dr. Sluiter, die als derde op de nomina tie stond, heeft benoemd. Zij zijn van oordeel dat hiermede een precedent is geschapen omdat le ken een deskundig advies hebben ge negeerd. KERSTPOST VOOR NW.-GUINEA. Correspondentie voor Nieuw-Gui- nea, die per zeepost wordt verzonden en die de geadresseerden met Kerst mis of Nieuwjaar moet bereiken dient uiterlijk 17 October a.s. ter post te worden bezorgd. SOLDAAT BIJ OEFENING GEWOND. Tijdens een avondoefening van het Bewakingscorps Landmacht is Maan dagavond te Nieuwpoort de dienst plichtig soldaat L. W. S. door een losse patroon in de borst getroffen. Na geneeskundige behandeling is de man naar het militair hospitaal te Utrecht vervoerd, waar operatief werd ingegrepen. De patiënt maakt het thans goed en zal het hospitaal volgende week weer kunnen ver laten.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5