„RECHTER THOMAS" Leiders van de N E S B. veroordeeld tot 2 maanden I Zuster Walburga te Stompwijk viert haar gouden professiefeest Jiatte GOLF als Nederlandse film Ongeluk op overweg te Waardenborg voor de Arnhemse rechtbank Sterrenregen(tje) als troostprijs WOENSDAG 14 OCTOBER 1953 3E LEIDSE COURANT CÊRSTE BLAD PAGINA 2 Verboden vereniging De Amsterdamse Rechtbank heeft vanochtend elk der beide in Augus tus jl. gearresteerde leiders van de deze zomer opgerichte Nationaal- Europese Sociale Beweging (N. E. S. B.) tot twee maanden gevangenis straf met aftrek van de volledige pre ventieve hechtenis veroordeeld. De 31-jarige boekenimporteur Paul van Tienen uit Amsterdam, die alge meen leider van deze partij is voor Vlaanderen en Nederland werd schul dig verklaard aan het deelnemen aan een verboden vereniging als oprich ter en als bestuurder. De 51-jarige mr. J. A. Wolthuis uit Groningen, die voor Nederland de landelijke leider is, werd veroordeeld wegens zijn deelneming als bestuur der. Aan de beide verdachten was ten laste gelegd, oat zij „als leiders heb ben deelgenomen aan de N. E. S. B., die als organisatie het streven van de vroegere N. S. B. en/of van een of meer der in artikel 1 van het besluit ontbinding landsverraderlij ke orga nisaties, bedoelde organisaties tracht voort te zetten en aldus een met de openbare orde strijdige en mitsdien bij de wet verboden vereniging is." De rechtbank verwierp de betogen, die de raadslieden veertien dagen ge leden ter zitting hebben aangevoerd. Zij is van mening dat het tijdens de oorlog in Londen genomen „besluit landsverraderJijke organisaties" niet onverbindend en derhalve nog van kracht is. N. E. S. B. IS N. S. B. „Gezien de verklaringen, die ter zitting door de verdachten en de ge tuigen zijn afgelegd, alsmede op grond van de m beslag genomen doel stellingen van de partij", is de recht- bank tot de overtuiging gekomen, dat de N. E. S. B. een autoritaire staats- gedachte tot grondslag heeft. Naar het oordeel van de rechtbank ligt voorts geen ander beginsel aan de N. E. S. B. ten grondslag dan vroeger aan de N. S. B. De rechtbank meent derhalve dat de N. E. S B. als orga nisatie vereenzelvigd kan worden met de vroegere partij van Mussert en dat zij het streven dier organisatie tracht voort te zetten. In de overwe gingen was voorts opgenomen dat de twee verdachten als leiders van N. E. S. B. zonder dat door de leden daarop enige invloed kon worden uit geoefend, de politiek van deze partij konden bepalen. Eis was zwaarder. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie, tegen ieder der verdachten èén jaar met aftrek van voorarrest, terwijl hij van dat jaar tien maanden voorwaardelijk wenste te zien opgelegd. De rechtbank heeft dit niet noodzakelijk geacht en beide verdachten alleen de twee maanden onvoorwaardelijk opgelegd Mochten noch de officier noch de verdachten hoger beroep aantekenen dan zullen de beide veroordeelden, die zich reeds sedert 22 Augustus in preventieve hechtenis bevinden, vol gende week in vrijheid worden ge7 steld. Appèl aangetekend. De beide verdachten hebben on middellijk na de uitspraak hoger be roep aangetekend. Dit betekent dat zij niet zonder meer volgenae week hun vrijheid zullen herkrijgen. Aangezien thans hun preventieve hechtenis in afwach ting van de behandeling van hun zaak voor he1- gerechtshof, kan wor den verlengd. Of een verzoek van hun verdedi gers bij het hof voor hun voorlopige invrijheidsstelling, zal worden inge diend en of dit zal worden ingewil ligd, dient te worden afgewacht. De officier van justitie zal nog overwegen of ook hij in appèl zal gaan. Katholieke politieke eenheid Meningspeiling In de maand September en begin October hebben de werkgroepen van de K.V.P. deelgenomen aan de Me ningspeiling over Eenheid Een groot aantal en waardevolle rapporten zijn hierover bij het Algemeen Secreta riaat der Partij binnengekomen. Zeker twee duizend personen heb ben aan deze Meningspeiling mede gewerkt. 15 October a.s. Sluit de ter mijn van inzending der rapporten, waarna begonnen wordt met de sa menstelling van het verzamelrapport, dat hopelijk vóór het Partijcongres 1953 op 7 en 8 November a.s. gereed zal zijn. Rhythm Gymnastiek Pieterskerkgracht 9 - Tel. 23728 (Advertentie) DIRECTEUR NEDERLANDSE KABELFABRIEK. Jhr. ir. R. E. Laman Trip, een van de directeuren van de N.V. Philips te Eindhoven, is benoemd tot direc teur van de Nederlandse Kabel- faibriek te Delft. Moeder doodde dochtertje in een vlaag van waanzin OORLOGSERFENIS Vannacht omstreeks één uur heeft een vrouw te Coevorden, haar drie maanden oude dochtertje in een vlaag van waanzin met een bijl van het le ven beroofd. Vervolgens poogde haar driejarig zoontje te doden, het geen juist op tijd door de gezinshulp werd voorkomen. Zwaar gewond werd het kindje naar het ziekenhuis vervoerd. De echtgenoot, die werk zaam is bij de Nederlandse Aardolie Maatschapppij was niet thuis, maar verbleef bij de boringen te Delfzijl. Naar wij vernemen, was reeds eer der geconstateerd dat de vrouw af en toe abnormaal was tengevolge van haar verblijf in Japanse gevangen schap. MIDDELHUIS EN BARON VAN VOORST TOT VOORST HOUDEN TWEE-GESPREK. Op Zaterdag 24 October organiseert de St. Adelbert-Vereniging in hotel „Esplanade" te Utrecht haar jaar lijkse landdag. Voor de middagbij eenkomst staat dit jaar een tweege sprek op het programma, gevoerd tussen de heren J. A. Middelhuis, ver bondsvoorzitter van de Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging, en mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, algemeen voorzitter der St. Adelbert-Vereniging, onder de ti tel: „Van ontmoeten en samengaan" over de noodzakelijke voorwaarden en de reële mogelijkheden van een krachtig gezamenlijk beleid der Ka tholieke sociale organisaties in ver band met de principiële en practi- sche vraagstukken, die thans aan de orde zijn. Het gesprek zal onder lei ding staan van de algemeen geeste lijk adivseur mgr. W. Nolet. Amsterdams „bakvisje" koos I|zeren Gordijn Liever dan Kostschool! Donderdag is er groot feest in het? een plechtige H. Mis worden opge- Zusterhuis, waar de^ zusters van de j dragen om half negen. Van 2 uur tot 3.30 uur n.m. is er het zusterhuis gelegenheid Zr. Walburga met ha^r gouden feest te feliciteren. congregatie „Arme Zusters" van het Goddelijk Kind" hun intrek hebben en daar onvermoeid ijveren voor het onderwijs van de Stomp wij kse meis jes en kleuters. Zuster Walburga, de moeder-overste viert haar 50-ja- rig Professiefeest. Een feest van vreugde en dankbaarheid, niet alleen voor haar zelf, maar ook voor Stomp wijk, dat veel aan Zr. Walburga te danken heeft. Stompwijk had in de oorlogsjaren wel een zusterhuis, doch geen zusters die er woonden en werkten. Door bemiddeling van rec tor Starrenburg, uit Stompwijk af komstig, verklaarden de zusters van de congregatie, moederhuis Laurier gracht te Amsterdam, zich bereid het onderwijs ter hand te hemen. De Duitse bezetters hadden zich inmid dels in het zusterhuis genesteld, zo dat de zusters, nadat zij nog eens op- gejaagd werden hun toevlucht zoch- j ten in de pastorie, waar zij zich te- Er zijn meisjes, die het erg leuk' vreden moesten stellen met een ver en romantisch vinden om een jaartje I trek waar zij zich nauwelijks kon- naar een kostschool te gaan en erden verroeren. Zuster Walburga die zijn er, die hier minder aardigheidin 14 jaar geen practisch onderwijs in zien. Tot deze laatste groep be- gegeven had, zag zich voor vele hoorde een 16-jarig Amsterdams moeilijkheden geplaatst. Het onder meisje dat enige tijd geleden van WJjs moest gegeven worden in een haar ouders de aanzegging kreeg, dat Kaaspakhuis van Th Janson met pn- zij binnen niet al te lange tijd het mitieve middelen. Onmiddellijk na leger van kostschoolmeisjes in Ne-1 <*e bevrijding toog Zr Walburga on- derland zou eaan versterken. yérdroten aan het werk om het Zus- terhuis, dat door de bezetters als een beestenstal Whs achtergelaten, derland zou gaan versterken, Nu zag deze Amsterdamse bakvis helemaal niets in een kostschool en na ampele overweging leek haar zelfs een verblijf achter het „ijzeren gordijn" verre boven een kostschool te verkiezen. Hoe meer de dag van vertrek na derde des te mooier begon het „IJzeren gordijn" er uit te zien en tenslotte besloot zij het er maar op te wagen. Zij verdween en kwam pas weer boven water bij het Duitse grensplaatsje Passau, waar zij aan een Duitster de kortste weg naar Tsjechoslowakije vroeg, De Duitser was een verstandige gids en loodste het meisje naar de politie, die onmiddellijk het Neder landse consulaat waarschuwde. Momenteel heeft de Amsterdamse jongedame nog een klein poosje va- cantie, maar dan gaat ze natuurlijk weer terug naar Amsterdam en van- daaruit hoogstwaarschijnlijk toch door naar kostschool. Doordat een remmende tramwa gen over boombladeren doorgleed, is een 17-jarige Amsterdamse P.T.T.- man op het hoofdstedelijk stations plein bij het ledigen van de trambus tussen twee tramwagens bekneld ge raakt en in de loop van de nacht overleden. De Delftse „soos" is verhuisd; het oude gebouw was te groot en te kostbaar en daarom verkocht, waar na een nieuw kleiner gebouw opge trokken werd. Dit is gisteren door de burgemeester van Delft geopend. Na ruim 20 jaren gevangenis straf wist 'n 51-jarige Rotterdammer dezer dagen te ontvluchten. De poli tie heeft hem inmiddels weer terug gevondenhij was bezig een kraak- je te plegen te Apeldoorn. Clark Gable en de zijnen zijn gistermiddag te Arnhem gearriveerd, waar zij tot 24 October denken te blijven; zij hebben althans hotel „Skoonings Jaght" te Schaarsbergen tot die datum in zijn geheel gehuurd. De schrijver Francois Pauwels is tevreden Over de verfilming van Frangois Pauwels' bekende boek „Rechter Thomas" is de laatste tijd reeds zo veel gezegd en geschreven, dat wij omtrent de première voor de Pers kort kunnen zijn. Alleen reeds het feit, dat na de bevrijding thans voor de vijfde maal een ernstige poging is gedaan voor het maken van een echte Nederlandse speelfilm, kan ons tot genoegen stemmen en als men weet, dat de auteur in een ge sprek voor de televisie heeft ver klaard, dat hij zeer tevreden is over de verfilming door regisseur Wal- ther Smith, en zijn acteurs, kan men veronderstellen, dat aan de vader landse productie een nieuw en aan trekkelijk specimen is toegevoegd. Of het nu komt door onze kennis van het boek en van het luisterspel, dat vorige week voor de radio is ge geven, we moeten er op constateren, dat 't eigenlijke onderwerp, namelijk de verhouding tussen de vaderlijke rechter Thomas en de niet geheel misdadige jeugdige-delinquent Joop de Vlieger, door verschillende scènes in verwijderd verband, helaas te zeer in details is komen te verval len. Dat is jammer, omdat nu vaak een thriller op het witte doek ver schijnt, waar men een psychologisch uitgewerkt drama redelijkerwijze kon hebben verwacht. Er is tevoren gezegd, dat de ge kozen acteurs filmische talenten be zitten. Omtrent verschillenden is dat wel zo; maar het totaalbeeld heeft nochtans een toneelmatigheid Scène bij Joop de Vlieger thuis opgeleverd, die noch door de regie, noch door het verdienstelijk ca merawerk van Piet Buis kon worden opgeheven. Deze algemene bemerkingen van onze kant sluiten echter niet in een afwijzing van hetgeen door de Na tionale Productie-maaaschappij moei zaam en met grote opofferingen is tot stand gebracht. We hebben res pect voor allen, die het boek over rechter Thomas nader tot het pu bliek hebben gebracht en die het sociale drama tussen de rechter met veel menselijk begrip en zijn zwakke maar toch goedwillende pupil deden herleven. Van de scènes, die dit alles hebben duidelijk gemaakt, was wel het meest geslaagd die aan het eind, waar rechter Thomas practisch zelf terecht staat wegens de humane daad, die hij, mede ter nagedachte nis aan zijn zoon die op de jonge misdadiger althans uiterlijk geleek, heeft gemeend te moeten stellen. De titelrol werd gespeeld door Piet Bron met rust en overtuiging tegen over Joop de Vlieger, door Ton van Duinhoven met begrip vertolkt. Een ander tweetal, dat knap tegenover elkander stond geplaatst, vormden Rini van Slingerlandt en Max Croi- set, onderscheidenlijk als de pien tere Lena en de corrupte gevange nisbewaker Andere betekenende rollen werden vervuld door Henri Eerens, Bob de Lange, Cor Cremer, Henk van Buren, Jenny van Maer- lant en anderen. De regisseur heeft dankbaar kun nen gebruik maken van veler me dewerking, zo bijvoorbeeld van het gevangeniswezen van het Haagse Kantongerechtsgebouw, van politie en brandweer, waardoor de noodza kelijke entourage van deze toch ze ker belangrijke speelfilm werd ge diend. „Rechter Thomas" als film zal nog deze week de tourneé in onze hoofd steden beginnen en wij mogen niet nalaten tot bezoek aan te sporen, de gesignaleerde tekorten ten spijt. Want hier weegt de betekenis van het menselijke drama sterker; het zal niet nalaten, verheffend te werken. Vandaar ook. dat de K.F.C. dit jong ste Nederlandse filmproduct over eenkomstig de Rijkskeuring reeds voor veer tien jarigen heeft toelaat- baar geacht. weer bewoonbaai te krijgen en het onderwijs in de school weer in nor male banen te leiden. Het maken van plannen* opstellen van richtlijnen het houden van be sprekingen, dit alles deed zij met een buitengewone ijver, geestdrift en vasthoudendheid, met het grote doel om het onderwijs te redüen. Ook het huishoudonderricht vond in haar een warme pleitbezorgster. Door haar toedoen kwam dan ook de huishoudschool tot stand, waar voor niet alleen de leerlingen, maar ook de mannen dankbaar zijn. Het gebrek aan onderwijskrachten noop te Zr. Walburga in 1947 er oog 15 maanden aan vast te plakken en haar onderwijs taak te blijven verrichten, ofschoon zij gerechtigd was haar wel verdiende rust te nemen. Eerst in 1948 kon Zr. Walburga haar klas vaarwel zeggen. Ofschoon Zr. Walburga slecnt? 5 jaar onder wijs heeft gegeven in Stompwijk, heeft zij toch en vooral bij de meis jes die bij haar in de bank schoven, een ruime plaats in de harten inge nomen. Nog dikwijls komt het voor dat de meisjes, waarvan er al velen trouwd zijn, bij belangrijke gebeur tenissen in hun leven raad of troost zoeken bij Zr. Walburga of haar in haar vreugde laten delen. Donderdag zal in de parochiekerk HAAGSE POLITIERECHTER. IJzerdiefstal. Een los-werkman uit Hoogmade had zich in Juni 1953 te Leiderdorp schuldig gemaakt aan diefstal van een anker .en een ijze ren buis en stond derwege voor de Politierechter te Den Haag. Verd, betoogde dat hij de buis uit het wa ter had opgevist dicht bij de plaats waar hij werkte. Hij had een blanco strafregister. Na een eis van 50.- boete werd verd. veroordeeld tot I boete. De Leidse opkoper, die het ijzer had gekocht, zei: „Ik heb er helemaal niets mee te maken. Ik dacht dat het een eerlijke zaak was". Voor heling vorderde de officier van Justitie boete. De rechte veroordeelde de koopman voor schuldheling tot ƒ40 boete. Op het kantje. „Uw zaak is op het kantje af van gevangenisstraf en eigenlijk er over", meende de officier van Justitie in de zaak tegen een in woner van Hazerswoude, die pl.m. 7C knotten wol had gestolen uit de fa briek waar hij werk had te verrichten voor een timmerfirma. In een reclas seringsrapport werd verband gelegd tussen de woningnood van verd. en deze diefstal, maar de rechter ontging dit verband ten enenmale. De officier requireerde 150 boete en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar De Haag se Politierechter ging hierin mee, maar verminderde de boete tot 100 of 30 dagen. KATWIJK AAN ZEE Openluchttheater in de Zuidduinen Als het een beetje wil meelopen zal ook Katwijk in de zomer van 1954 over een openluchttheater kunnen beschikken en wel in de Zuidduinen. Het initiatief tot de bouw hiervan is uitgegaan van particulieren, die een commissie gevormd hebben, wel ke contact opnam met het gemeente bestuur. Dit contact heeft goede re sultaten opgeleverd en momenteel zijn de plannen reeds in een verge vorderd stadium. Het ligt in de be doeling om een duinpan in de Zuid duinen te veranderen in een amphi theater, waarin duizend zitplaatsen zullen zijn Het theater zal komen te liggen ten Zuiden van het nieuwe sportparkcomplex. Alvorens defini tief tot de bouw kan worden beslo ten, moet eerst het nieuwe uitbrei dingsplan worden goeedgekeurd. De ze goedkeuring is kort na de jaar wisseling te verwachten. Of in de zomer van 1954 reeds in het theater kan worden gespeeld, is nog niet zeker. Het grondwerk niet zoveel tijd in beslag nemen en ook het speelplan, dat uit een ruime grasmat zal bestaan,behoeft geen moeilijkheden op te leveren. De be planting, welke een belangrijk deel uitmaakt van een openlucht-theater, zal uiteraard pas in het voorjaar kun nen plaats vinden. Zij is het zwakke punt, maar zoals wij reeds opmerk ten als het een beetje wil meelo pen, kan de eerste opvoering in de komende zomer plaats hebben, KATWIJK AAN DEN RIJN MGR. C. KRAMER KOMT IN KATWIJK WONEN. In het Missiecollege St. Willibrord van de paters Franciscanen zal zich morgen voor onbepaalde tijd vesti gen Z. H. Exc. mgr. Constans Kramer O.F.M. Mgr Kramer is ongeveer een jaar uit China verbannen en is thans van de ontberingen in de gevangenis in China weer geheel hersteld. Voor het Missiecollege ongetwijfeld een hoge eer de gewezen Bisschop van Luanfu in China te mogen huisves ten. Ook de seminaristen, toekomsti ge missionarissen, zullen van de les sen en lezingen, die mgr. Kramer hun zal geven, veel nut hebben. NOORD WIJK Gunning woningbouw. B. en W. hebben het bouwen van 56 woningen in het Vuurtorenplan gegund aan: de Leidse Aannemers-Combinatie te Leiden voor 605.696. Deze firma was op één na de laagste inschrijfster; met de bouw zal spoe dig een aanvang worden gemaakt. Geboren: Willem zn van A. de Vla ming en A. M van Duijn; Maria dr van H J. Padding en M. Lindhout; Elisabeth H. M. dr van J. G. Vink en A. P M. van Rossum; Willem zn van N. Klinkenberg en M. C. van Duijn; Maria E. J. dr van B. J. Bon en M. v. d. Broek. Ondertrouwd: J. P. v. Schie 36 jaar en P. C. Hoogeveen 28 jaar; Th. W. Koelewijn 52 jaar en A. Chr. v. d. Slot 29 jaar; W. v. d. Niet 20 jaar en E. P. v. d. Lippe 18 jaar. Getrouwd: N. Glasbergen en C. P. A. Berbee. Overleden: Gerard A. E. Duyster 73 jaar; Pietertje v. d. Hoonaard 87 jaar. OEGSTGEEST Gemeenteraad. De raad komt bijeen Woensdag 21 Oct. te 19 uur. Op de agenda staat o.m.: Voorstel van B. en W. tot verhoging van het sub sidie voor de Gementelijke Com missie voor maatschappelijke zorg, over het jaar 1953; beschikbaarstel ling van een crediet tot het aan schaffen van een nieuwe ketel voor de centrale verwarming van de o.l. school; beschikbaarstelling van een crediet, groot 15000,ten behoeve van de opheffing van de tol bij het Warmonder Hek; verlenging van di verse verhuringen; verkoop van een perceel grond aan het nieuwe gedeel te van de Laan van Alkemade. VOORSCHOTEN OOGSTDANKDAG VAN L.T.B. De plaatselijke afdeling van de L. T.B. heeft vandaag de oogstdankdag gevierd. Om half negen werd de feestdag begonnen met een H. Mis in de Laurentiusparochie. In zijn pre- dicatie wees pastoor v. Bemmelen er op, dat het een goede gedachte is op een speciale dag in het teken te zet ten van onze dankbaarheid tot God voor de oogst die Hij schonk. Na de preek droegen bruidjes de offers naar voren, welke bestonden uit producten van land- en tuinbouw en geldelijke gaven. Na de H. Mis was er een goed verzorgd ontbijt in het Parochiehuis, waar de dochters van de L.T.B.'ers bedienden. De voorz. van de pl. afd., de heer G. Verhulst, sprak zijn vreugde uit over de grote opkomst van de L.T. B.'ers met hun dames en wees nog eens op de betekenis van deze dag, die bedoeld is als een bezinning na de oogst, die ons Gods goedheid weer zo sterk heelt doen gevoelen. De heer P. G. Tel van het hoofd bestuur van de L.T.B. deed een be roep op de aanwezigen om naast de persoonlijke en gezinsbelangen ook belangstelling te tonen voor de be langen van de gemeenschap. Men moet zich niet afzijdig houden van het gemeenschapsleven in de organi satie en ook niet van de politiek, die de gelegenheid biedt, om ook agra rische deskundige in de bestuurs lichamen te krijgen, hetgeen zijn vruchten afwerpt wanneer onder werpen als pachtwet, onteigening van gronden enz. ter sprake komen. Tenslotte sprak de heer Tel over de toekomst van de kinderen der boe ren. Laat een kind, als het aanleg heeft, studeren. Ook al kost het geld. Dikwiils gaan de kinderen op de boerderij werken en als ze groot zijn, blijkt er geen bestaan voor hen in te zitten. De Arnhemse rechtbank heeft zich gistermorgen geruime tijd bezig ge houden met het ongeluk te Waarden burg op 26 Mei; toen een autobus door twee treinen werd aangereden zonder dat een der inzittenden van de bus letsel opliep. Het ongeval geschiedde op de over weg in de spoorlijn Utrecht-Zaltbom- mel-Den Bosch, die van een flikker lichtinstallatie is voorzien. Dat de chauffeur ondanks de signalen toch had geprobeerd de overweg te pas seren werd tijdens de zitting geweten aan zijn verstoordheid over het op treden van de bestuurder van een voor hem rijdende vrachtauto. Deze had hem over een afstand van acht kilometer niet laten passeren en week tenslotte pas bij de overweg uit, waardoor de buschauffeur de kans kreeg langs de vrachtauto te komen. In zijn haast om te passeren sloeg hij geen acht op de signalen met het gevolg, dat de bus eerst door Heeft Jupiter dat gedaan 1 Het is dus misgelopen met de ster renregen die Vrijdag jl. werd ver wacht. Of liever gezegd :de aarde is de zwerm meteorieten misgelopen, want dat moet de oorzaak zijn. Wij hebben zelf op een uitgelezen plekje aan de kust, waar geen lichten van een naburige stad ons konaen sto ren, terwijl bovendien de hemel ge heel onbewolkt was, naar de ver wachte regen van vallende sterren staan uitkijken, zonder er meer dan een handjevol te hebben, gezien. Zo zal het iedereen in ons land zijn ge gaan, die had gehoopt op een herha ling van het indrukwekkende ver schijnsel van October 1933. Een (schrale) troost is, dat ook de wetenschapsmensen in hun verwach tingen zijn teleurgesteld. Tientallen mensen hebben op de sterrenwachten van Utrecht en Leiden urenlang de hemel afgetuurd, doch zonder noe menswaard succes. Wel zag men nu en dan een vallende ster langs de hemel schieten, doch de verwachte „regen" van enkele tientallen per minuut bleef uit. Hoe komt dat nu? Zeer waarschijn lijk door toedoen van Jupiter. Me teorieten, die in een zwerm door de interplanetaire ruimte vliegen, heb ben in die ruimte een min of meer vaste baan. Loopt hun pad echter dicht langs één der grote planeten, dan wordt zo'n karavaan uit haar koers getroffen, zoals men de straal water uit de kraan kan doen afwij ken van haar loodrechte valrichting, als men er een haarkam'naast houdt, die even tevoren electrisch is geladen door haar een paar keer stevig door uw kuif te trekken: er wordt dan een magnetische kracht op de straal wa ter uitgeoefend, vergelijkbaar met de aantrekkingskracht van bijvoorbeeld Jupiter op een zwerm meteorieten. Zo'n koerswijziging leidt er dan toe, dat de zwerm meteorieten voor het merendeel langs de aarde heen schiet en, enkele exemplaren uitge zonderd niet in onze dampkring te rechtkomt. Onze hoop blijft nu voor lopig gevestigd op de (aanzienlijk bescheidener) sterrenregen, die ons op 19 October te wachten staat. Dan worden namelijk de Orioniden ver wacht, een groep vallende sterren, die zichtbaar zullen zijn in en rond om het sterrenbeeld Orion, dat dan 's nachts aan de zuidelijke hemel staat. een naderende trein uit de ene rich ting en daarna door een trein uit de andere richting werd gegrepen. Het v/as eenter aan de tegenwoordigheid van geest van de buschauffeur te danken dat de buspassagiers zich tij dig uit de voeten konden maken. Toen hij de bus door de eerste trein bedreigd zag, kon hij nog juist het stuur wenden, waardoor de voorzij de maar even werd geraakt Nauwe lijks van deze schrik bekomen be merkte hij, dat de achterzijde van de bus door de tweede trein gegrepen dreigde te worden. Snel waarschuw de hij daarop de passagiers, die het vege lijf nog tijdig voor de botsing konden redden. De chauffeur, A. J. D. uit Haaften, hoorden gisteren een maand hechte nis teger. zich eisen omdal hij het spoorwegverkeer in gevaar had ge bracht. Ook zijn werkgever. Voorts had zich te verantwoorden zijn werkgever, de autobusonderne mer J. H. B. uit Haaften, aan wie ten laste was gelegd het rijtijdenbesluit te hebben overtreden. Door het Kan tongerecht te Tiel waren hem daar voor twee geldboetes en een vrij heidsstraf opgelegd, maar hiertegen had hij appél aangetekend. De ver dediger, mr. Vonkenberg uit Gorin- chem, bestreed de mogelijkheid, dat het ongeluk te Waardenburg aan oververmoeidheid van de chauffeur te wijten zou zijn geweest, daar hij dat weekeinde maar weinig uren dienst had gedaan. De chauffeur zelf had reeds verklaard de rusttijd en het uur van aankomst van de dag daarvoor de Tweede Pinksterdag toen hij met de plaatselijke harmo nie een tocht naar Wapenveld had gemaakt eigener beweging foutief te hebben ingevuld. Hij was des avonds om elf uur teruggekeerd en moest de volgende dag, de dag van het ongeluk dus, om kwart over zes op de lijndienst Tiel-Waardenburg beginnen. Omdat hij zelf een groot muziekliefhebber is, had hij de rit naar het concours niet willen mis sen. De officier van justitie, mr. de Vries, was van oordeel dat de auto busondernemer de diensttijd «villens en wetens in strijd met de voorschrif ten had ingericht en eiste twee geld boetes van 25 en een van 100, alsmede een week hechtenis voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2