S)e £d/dóe(2oivfcci/tit Rhee wacht tot eind Januari Moskou brengt Triëst voor Veiligheidsraad Verkiezingen in Noorwegen Krijgt Churchill de Nobelprijs? Oproep aan katholieke „Jeugd van Nederland" Grote Drie komen bijeen te Londen Weer gevechten in Atjeh Droog weer maar kouder Y< Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 14 OCTOBER 1953 45ste JAARGANG No. 13016 Aan Triest wordt gedokterd Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w„ f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 GEVOELIGE PLEKKEN ¥JET ZAG ER EEN ogenblik naar uit, dat het geval Triest een dra matische wending zou gaan nemen en dat zich een nieuw „Korea-avontuur" zou gaan ontwikkelen, thans dichter bij huis en daarom des te gevaarlij ker. Tito blies direct nogal hoog van de toren en liet zulke dreigende klan ken horen, dat men reeds begon te denken aan het gevaar, dat hij om prestige-redenen wel genoodzaakt zou zijn om ook te doen waarmee hij bedreigd had. Triëst is reeds heel lang een 0 twistappel tussen Italië en Joe goslavië, omdat er zowel Italia nen als Joegoslaven wonen. Na de oorlog heeft men er een voorlopige oplossing voor gevonden door Triëst in twee delen te splitsen en de ^.g. Zóne A zolang te laten bezetten door Amerikaanse en Britse troepen, ter wijl de z.g. Zóne B onder Joegosla- visch beheer werd geplaatst. Inmid dels wilden de Amerikanen en Engel sen wel weer eens naar huis terug en na langdurige vergeefse onderhande lingen hakten zij eindelijk de knoop door en besloten de A-zóne over te laten aan de Italianen. Rome vond dat natuurlijk prachtig, ofschoon men zich haastte er bij te te zeggen, dat aan de gerechtvaardig de Italiaanse eisen nog niet geheel voldaan was, want dat geheel Triëst Italiaans was. Tito daarentegen ont plofte opeens van kwaadheid en noemde dit besluit een „daad van agressie". (Agressie is een begrip van elastiek, dat naar believen kan wor den ingekrompen en uitgerekt!). Zo dra de eerste Italiaanse soldaat over de grens van de A-zóne komt, zo brieste Tito, zullen de Joegoslaven een inval doen en de Italianen eruit jagen. (In dit geval is het natuurlijk geen agressie). Hij liet het niet bij holle woorden, want Joegoslavische troepen concentreerden zich langs de grens tussen de A- en B-zóne en in de straten van Belgrado liet Tito de bevolking demonstreren en leuzen schreeuwen als: „Wij" willen onze levens geven, maar een stuk van Triëst geven wij niet prijs". Kortom het zag er lelijk uit. Van de andere zijde kwamen „toe vallig" een paar Amerikaanse en En gelse oorlogsschepen de haven van Triëst binnenvaren en achter deze oorlogsbodems vandaan deden de Amerikanen en Engelsen weten, dat zij in elk geval hun besluit handhaaf den. Nu is sabelgerinkel een krijgshaftig klinkend maar after all onschuldig vermaak, wanneer het maar niet zo ver gaat, dat de rammelaars niet meer terug kunnen. Daar was men bij Tito ook bang voor. Aan weerszijden zou het dan een prestige-kwestie ge worden zijn, want het was duidelijk, dat de twee Westerse landen zich niet zouden kunnen laten ringeloren door een dictator. In München heeft men daar zoveel leergeld voor betaald, dat de les nog altijd niet vergeten is. Gelukkig blijkt het prestige van een dictator even rekbaar als zijn be grippen over agressie en zo, want na zijn eerste overhaaste reacties heeft Tito wat ingebonden en voorstellen gedaan voor een conferentie. Bovendien heeft Moskou ingegre pen. Het is nog niet duidelijk of het Kremlin dat gedaan heeft in overleg met Tito dan wel op eigen houtje en met de bedoeling een breuk tussen Joego-Slavië en het Westen te be vorderen en zo mogelijk permanent te maken. In ieder geval heeft Wisjinski het geval Triëst aanhan gig gemaakt bij de Veiligheidsraad en deze fcal morgen beslissen of deze ne telige kwestie al of niet voor behan deling in aanmerking komt. Voorlopig zien wij nog niet, dat dq Veiligheidsraad er iets aan kan doen. Want de t\vee partijen maken beiden aanspraak op het hele gebied en ge ven niet toe. Het enige alternatief is dan: ieder houdt zijn stuk. Maar zolang de gemoederen nog zo geladen zijn, is het beter geen Italianen te genover Joegoslaven te zetten en daarom: laten we de zaak maar zoals het was. President Rhee van Zuid-Korea heeft tegenover een Amerikaanse correspondent verklaard, dat hij zijn vrijheid van handelen zal hebben herkregen, als eind Januari 1954 nog geen enkele actie zal zijn onderno men, die leidt tot de vreedzame ver eniging van Korea. In dat geval zou hij de Ver. Staten en de Ver. Naties andere methoden van vereniging voorstellen, zo voeg de de president hieraan toe. De bevelhebber van de divisie van het Britse Gemenebest in Korea, ge- neraal-majoor West, heeft Dinsdag verklaard niet te geloven, dat er opnieuw een oorlog in Korea zal uit breken. Indien dit toch het geval zou zijn, zouden beide partijen bemer ken, dat zij in een remisestelling te genover elkaar staan. Beide partijen hebben verwoed nieuwe verdedigings stellingen gegraven en deze zouden veel sterker zijn, dan de stellingen, die tijdens de oorlog zijn gebouwd, aldus de Britse generaal. Herhaling van een oud voorstel De Sowjet-Unie heeft gisteren een officieel verzoek ingediend voor het houden van een vergadering van de Veiligheidsraad van de V.N. over Triëst. Het Russische verzoek volgt kort op een protest van Moskou te gen het Engels-Amerikaans besluit om zóne A van het gebied van Triëst aan Italië over te dragen. De Rus sen beschuldigen de Westelijke ge allieerden van Triëst een „onwettige militaire basis" te hebben gemaakt en het Italiaanse vredesverdrag ernstig te hebben geschonden en herhalen een oud voorstel tot oplossing van de kwestie-Triëst. De Veiligheidsraad is door de voorzitter, de Deen William Bor- berg, tegen Donderdag bijeengeroe pen ter bespreking van het Sowjet- voorstel. Wisjinski diende een resolutie in, waarin voorgesteld wordt: 1. De Zwitserse kolonel Hermann Fluckiger te benoemen als gouver neur van het betwiste gebied. 2. Een voorlopige raad te vormen om hem bij te staan bij het bestuur van het gebied. 3. Binnen drie maanden na de be noeming het gehele vrije gebied van Triëst onafhankelijk te verklaren. De Veiligheidsraad heeft een soort gelijke Russische resolutie op 10 Mei 1949 van de hand gewezen. Het Italiaanse vredesverdrag voor ziet in een oplossing -in de geest, welke Wisjinski voorstelt. Daar de grote mogendheden het niet eens konden worden over de keuze van een gouverneur, is deze bepaling van het vredesverdrag nooit in toepassing gebracht. In het verdrag is vastgelegd, dat Triëst de vorm krijgt van een inter nationaal gebied, bestuurd door een gouverneur, die benoemd moet wor den door de Veiligheidsraad, waar de mogendheden der Grote Vijf het veto recht bezitten. Joego-Slavië zelf jiad een beroep op de V.N. in uitzicht gesteld, indien zijn vorste] in zake een conferentie van de hand zou worden gewezen. Te Belgrado werd met nadruk ver klaard, dat de Joego-Slavischè rege ring niet de hand had in de Russi sche geste en een inmenging van Moskou niet op prijs stelt. NOG BETOGINGEN IN BELGRADO De betogingen tegen de Amerikaan se en Britse informatiebureaux duur den gisteren te Belgrado voort. Een groep demonstranten verschaften zich spreekkoor roepend: „Weg met Ita lië, weg met Pella, wij willen onze levens geven, maar wij zullen nooit een duimbreed geven ven Triëst", en „Wij zijn van Tito, Tito is van ons". Waarnemers zien in de gebeurte nissen van de laatste dagen het be gin van een stelselmatige campagne tegen de Engels-Amerikaanse voor lichtingsdiensten. In Noorwegen zijn Maandag j.l. algemene verkiezingen gehouden. Uit de voorlopige uitslagen blijkt, dat de Socialisten zich bij deze stembus stevig gehandhaafd hebben, zodat voortzetting van het socialistisch bewind verwacht kan worden. De Conservatieven bleven gelijk, de Agrariërs en vooral ook de Chr.- Volkspartij zijn vooruitgegaan, ter wijl de liberale Kenstre-partij en de Communisten veren hebben moeten laten. Tito sprak 250.000 mensen toe 250.000 Joego-Slaven waren Zondag jlw, samengekomen om te luisteren naar hetgeen Maarschalk Tito had te zeggen over het probleem Triëst. Tito waarschuwde de Westerse machtei£ dat hij met zijn troepen Zóne „A" "OU binnenvallen,: wanneer de Italianen dit zouden doen. De toespraak werd gehouden in Skoplje, Macedonië. Als schrijver van boeken Sir Winston Churchill zal dit jaar de Nobelprijs voor literatuur ontvan gen, aldus de voorlopige beslissing de de Zweedse academie. Een officiële aankondiging zal ver schijnen, nadat de leden van de Aca demie Donderdag in een formele zit ting bijeen zijn geweest. De leden van de Academie ho pen, dat Churchill gelegenheid zal vinden om in December als de plechtige uitreiking plaats vindt de Nobelprijs in ontvangst te nemen handen van koning Gustaaf toegang tot de gesloten Britse Adolf, leeszaal, waar grote vernieling werd Zoals gezegd: dit is een voorlopig aangericht. - besluit. Aanvankelijk was de 51-ja- Autoriteiten van de Britse infor-1 riSe IJslandse (links.e) schrijver matiedienst dienden onmiddellijk na Halldor Laxness de voornaamste can- Engelands premier, Sir Winston Churchill heeft een eerbiedwaardi ge lijst van boeken op zijn naam staan. De meeste zijn van geschied kundige aard. Wereldbekend zijn de uit zijn pen gevloeide standaardwer ken over de eerste en tweede wereld oorlog. Daarenboven verrijkte hij de litera- tuur met enkele werken van biografi sche en autobiografische aard. Ook schreef hij (in zijn jeugd) een inmiddels alweer zo goed als verge ten avonturenroman. Zijn eerste pennevruchten, waren geschreven in de vorm van kranten artikelen. Op vrij jeugdige leeftijd gedurende de Boerenoorlog trad hij op als frontcorrespondent, en hierna is hij de journalistiek nage noeg zijn gehele leven trouw geble ven. het gebeurde een krachtig protest in bij het Joego-Slavische ministerie van Buitenlandse Zaken met het verzoek de gebouwen onder beda king te stellen. Sedert Donderdag zijn de bureaux van de beide voorlichtingsdiensten herhaaldelijk het voorwerp van be togingen en aanvallen geweest. Gis teren werd de climax bereikt met een belegering gedurende drie uur van de gebouwen der beide dien sten. Duizenden Joego-Slaven, voor het merendeel studenten, trokken door de benedenstad van Belgrado, in didaat voor de Nobelprijs voor letter kunde. En ook de naam van de Ame rikaanse auteur Ernest Hemingway werd genoemd. ZUIVERING IN KENIA. De veiligheidstroepen in Kenia hebben in de afgelopen week 100 aanhangers van de Mau-Mau gedood en 108 gevangen genomen, aldus het hoofdkwartier van het leger. Een blanke en tien kleurlingen van de veiligheidstroepen verloren in deze periode het leven. Amerikaanse oorlogsschepen in Triëst Inwoners van Triëst kijken naar twee Amerikaanse torpedobootjagers, die in de haven van Triëst voor anker zijn gegaan, tengevolge van de gestegen spanning na de waarschuwing van de Joegoslavische Maarschalk Tito, dat hij met kracht zal trachten te verhinderen, dat de Italianen de A-zóne zul len overnemen. De Amerikaanse Mari ne-autoriteitcn noemen 't bezoek van de twee schepen echter een „beleefdheidsbezoek". „De leerling is niet beter dan de Meester" Zich ten volle verenigend met de protesten, welke aangaande het af schuwwekkende optreden van de Poolse regering tegenover kardinaal Wyszynski ter kennis zijn gebracht van de Poolse gezant in Nederland en de organisatie der Verenigde Naties, wenst de Katholieke Jeugdraad van Nederland zich met onderstaande oproep tot de Katholieke Nederlandse jeugd te richten, opdat deze zich op het feest van Christus Koning, 25 October a.s., in gezamenlijk gebed moge verenigen, teneinde Gods ontfer ming en bijstand af te smeken voor de-vervolgde Christenen en de be scherming van Kardinaal Wyszynski. De gevangenneming van Zijne Eminentie Kardinaal Wyszynski en zoveel ander bitter onrecht aan de Kerk in Oost-Europa aangedaan, leert ons opnieuw, dat de leerling niet beter is dan de meester en dat wie Christus willen toebehoren om Hem vervolging zullen heb ben te lijden. De jeugd achter het IJzeren Gordijn kan slechts ten koste van de grootste gevaren aan haar geloot getrouw blijven. Wij, die in de vrije wereld staan, zijn verplicht met deze jeugdigen en met hun geestelijke leiders mee te leven omdat zij daardoor wor den gesterkt en wij in waarheid Christus' leerlingen mogen zijn. Hen te steunen door onze deelneming aan het heilig Misoffer en door onze eigen gebeden en offers is geen kwestie van vrije verkiezing, maar een duidelijke plicht van liefde. De Katholieke Jeugdraad voor Nederland dringt daarom, in aan sluiting aan het het herderlijk schrijven van de Nederlandse Bis schoppen, er bij alle Katholieke jongeren op aan, dat zij in de ko mende weken van de Octobermaand en heel bijzonder op het feest van Christus Koning zich in de geest zullen verenigen met de ge lovige jongeren uit de landen, waar de vervolging heerst en hen bij zonder gedachtig zullen zijn. Laat ons ook niet nalaten te bidden voor de vervolgers, die ons gebed behoeven voor hun terugkeer tot Christus. Mr. R. G. A. HöPPENER, Voorzitter. Dr. H. M. M. FORTMANN, Aalmoezenier. Vermist meisje in put gevonden Het lijkje van de 3-jarige Anna Mosher te Hudson Falls (New York), die sedert Zondagmiddag werd ver mist, is Maandagavond in een verla ten put op korte afstand van het ouderlijke huis gevonden. Het meis je wae door zand bedolven. De eigenaar van de put verklaarde dat hij Zondagavond nog heeft vast gesteld, dat de planken, die de put afdekken, op haar plaats lagen. Maandagavond zag hij echter, dat de planken verplaatst waren, en de put veel ondieper was geworden. Hij groef het verse zand uit de put en ontdekte de blonde haren van het kind, waarna hij onmiddellijk de po litie waarschuwde. Na medisch onderzoek is komen vast te staan, dat het meisje door verstikking om het leevn is gekomen. Aangenomen wordt dat zij al spe lende in de put is gevallen. Bij een ontploffing in een mijn te Puerto Llano in de Spaanse provin cie Ciudad Real zijn Dinsdag elf per sonen om het leven gekomen en 28 gewond, van wie vier ernstig. Drie man worden vermist. Nieuwe invitatie voor Molotof De ministers van Buitenlandse Za ken der Westelijke Grote Drie heb ben Vrijdag en Zaterdag rendez vous in Londen. De Amerikaan Dulles, de Fransman Bidault en de Brit Eden zullen daar de laatste hand leggen aan een Wes telijke nota, waarin de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Mo lotof, wederom wordt uitgenodigd naar Lugano te komen ten einde met zijn drie Westelijke ambtsbroeders te beraadslagen over het lot van Duits land en Oostenrijk. Als datum voor deze samenspraak-van-vier zal (waar schijnlijk) de 9de November worden genoemd. In Londen wordt verder de gehele internationale situatie aan een onder zoek onderworpen. Hierbij zullen de volgende kwesties in het brandpunt staan: 1. Churchills in Mei geopperde en Zaterdag j.l. herhaalde denkbeeld van een gesprek tussen „de allergroot sten" (dus Eisenhower, Malenkof, de Franse premier en hijzelf) en het eveneens aan Churchills brein ont sproten idee om Rusland een garan tie aan te bieden tegen een moge lijke nieuwe Duitse agressie. 2. Het vraagstuk-Triëst, vooral nu Tito gedreigd heeft zijn troepen „zo ne A" van Triëst te laten binnenruk ken, indien de Italianen aldaar de taak van de Britten en Amerikanen overnemen. Initiatief van Eden. Het initiatief tot de Londense sa menspraak is uitgegaan van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, die op deze wijze zijn terug keer in de internationale politieke arena „viert". Alle beoordelaars zijn het er over eens, dat de verhouding tussen het Westen en Rusland als punt nr. 1 op de Londense agenda prijkt. Eden en Churchill zijn voorvechters van een politieke tactiek, gericht op het be reiken van een vrede-door-woorden met het communistische deel der we reld. Een belangrijke toetssteen voor de bestaanbaarheid van zulk een vrede wordt gevormd door de Koreaanse kwestie. De UNO-partners, wier troepen in Korea streden, hebben hun goedkeu ring verleend aan een conferentie tussen Amerika en rood China op 26 October. Hier zal onderhandeld moe ten worden over tijdstip en plaats van de voltallige „Politieke Conferen tie", bestemd om zo mogelijk in een definitieve vrede te doen overgaan. Na een korte periode van betrek kelijke rust zijn in Atjeh de gevech ten opnieuw opgelaaid. Met brenguns en mortieren ge wapende benden hebben in het ge bied Meureudoe aan de Oostkust van Aatjeh, aanvallen onderno men op de Lndonesische versterkin gen. Na een gevecht van 13 uur moes ten de Indonesische troepen terug trekken in de richting van Bireuen, waarbij zij volgens een voorlopige opgave drie doden en gewonden moesten achterlaten. Het centrum van de gevechten ligt volgens een Indonesische mi litaire woordvoerder thans in de omgeving van Bireuen, waar laatste dagen felle strijd wordt ge leverd tussen Indonesische troepen en opstandelingen. In Kotaradja, de hoofdstad van Noord-Sumatra, verschijnen geen kranten meer. De bevolking wordt door de Regeringsvoorlichtingsdienst met gestencilde pamfletten op de hoogte gehouden van de toestand. weer (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te tien uur). NOORDELIJKE WIND. Aanvankelijk nog zwaar be wolkt met plaatselijk regen of motregen. Morgen overdag droog weer en enkele verspreide opkla ringen. Matige en vooral langs de kust nu en dan krachtige Noordelijke wind. Vrij koud. 15 Oct.: zon op 7.04 en onder 17.47; maan op 14.38 en onder 22.33 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen zeven uur luiden: weer temp. HELSINKI mist 6 C OSLO regen 6 STOCKHOLM geheel bew. 10 KOPENHAGEN half bew. 9 LONDEN geheel bew. 10 AMSTERDAM motregen 14 BRUSSEL nevel 13 PARIJS nevel 13 BORDEAUX geheel bew. 14 NICE regen 16 FRANKFORT nevel 10 ZURICH mist 6 WENEN nevel 8 ROME geheel bew. 17 Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de laatste paar dagen was het weer in ons land gekenmerkt door fraai en zacht herfstweer. Hoe wel de bewolking na een zeer zon nig weekeinde in de loop van Maan dag ging toenemen, liepen de tempe raturen tengevolge van de aanvoer van zachte lucht uit het Zuiden nog verder op. De hoogste maxima werden giste ren bereikt in het Zuidoosten van het land, waar temperaturen van 22 gra den werden gemeten. Aan dit zachte weer is nu een einde gekomen, door dat koudere luchtmassa's.die met krachtige Noordelijke winden over de Noordzee naar het Zuiden worden getransporteerd, ons. land beginnen binnen te dringen. Het verdrijven van de zachte lucht, die zich boven onze omgeving bevond, ging vanmorgen plaatselijk gepaard met wat lichte regen, die niet veel te betekenen had. Wat de regenval betreft is ons land er de laatste dagen wel goed afgeko men, vergeleken bij Engeland en Frankrijk, waar hoeveelheden van omstreeks 3 mm. werden afgetapt. Nabij Schotland bevindt zich name lijk een gebied van hoge luchtdruk, dat zich in Oostelijke richting be weegt en dat het weer in ons land zal gaan beheersen. In verband hiermee mag op wel is waar wat kouder maar toch droog weer gerekend worden, waarbij in de volgende nachten weer eeris kans op nachtvorst bestaat. Korreltje

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1