3)e fözidóeGoti/fca/nt I Tito tapt uit j ander vaatje Ïoego-Slavië kiest de weg van beraad Moordenaar van Bobby bekent Griekse bases voor Amerika Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 13 OCTOBER 1953 45ste JAARGANG No. 13015 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 HET CONGRES VAN DEN HAAG A DENAUER'S grote succes bij de West-Duitse verkiezingen zou een nieuw tijdperk voor Europa kun nen inluiden, een tijdperk van ster ker integratie en daardoor van afne mende spanning hier en in de we reld. Op dit standpunt staat het Tweede Congres van Den Haag, dat de Europese Beweging de vorige week onder veel en hoge belangstel ling heeft gehouden. Hiervoor is nodig, dat Adenauer's politiek om Duitsland in een Euro pese Gemeenschap te doen opne men, door de andere Europese staten wordt beantwoord met een spoedige aanvaarding van het ontwerp-statuut voor die Gemeenschap, dat thans al geruime tijd wordt bestudeerd, en van de Europese Defensie Gemeen schap. Inderdaad is het juist, dat deze eenheid maar dan ook vergezeld van een economische integratie de welvaart en de sociale vooruitgang in ons werelddeel sterk zou bevorde ren. De Frans-Duitse tegenstel ling die voor een groot deel de oor zaak is van de interne spanning, zou er een oplossing in kunnen vinden en ook de spanningen op het wereld toneel zouden door die eenheid sterk verminderd kunnen worden. Het is toch duidelijk, dat Rusland meer te vrezen heeft van een natio nalistisch Duitsland met een eigen leger dat ongetwijfeld aspiraties zou hebben om de verloren gebieden in het Oosten te herwinnen, dan van een in West-Europa geïntegreerd Duits land dat geen privé-oorlog meer kan voeren. Het Kremlin stelt het wel zó voor, alsof van een Verenigde Europa, dat met het Westen samengaat, slechts agressie te duchten is, maar wanneer dat éne Europa aan Rusland een non-agressiepact zou aanbieden moet dit voorwendsel zijn kracht verlie zen. Zowel wanneer het aanbod wordt aanvaard als ook wanneer het zou worden afgewezen. Een niet-ge- centraliseerd bestuur als dat van een federatief Europa zal nu eenmaal geen agressieve oorlog kunnen voe ren, dat moet tenslotte ook aan het Russische volk wel duidelijk gemaakt kunnen worden. Ook onze verhoudingen met Ame rika zouden bij de Europese eenheid sterk zijn gebaat. Het steun-systeem waarvan onze landen tot nu toe heb ben geprofiteerd wordt gelikwideerd. Wij moeten in het vervolg op eigen kracht de vrede en vrijheid in Euro pa kunnen verdedigen. En daar voor is het nodig, dat ook tegenover Amerika een zelfstandige politiek kan worden gevoerd, gebaseerd op een politieke en economische kracht die de afzonderlijke staten van Europa niet meer kunnen opbrengen. Wanneer men een ogenblik het al ternatief van deze gunstige vooruit zichten overweegt, met name een versterking door Amerika van West- Duitsland waardoor dit land weer een eigen „Wehrmacht", een natio nalistische geest en bovendien een sterk economisch overwicht op de rest van Europa zou krijgen dan is men en terecht geneigd, de ver langens van de Europese Beweging als redelijk te onderschrijven. Deze verlangens komen in hoofd zaak hierop neer, dat de definitieve voorbereiding van een verdrag tot oprichting van een Europese Ge meenschap op een meer effectieve wijze zal worden behandeld dan op het ogenblik geschiedt. Het ont werp voor de Europese „Grondwet" is namelijk reeds op 10 Maart j.l." door de Straatburgse parlementa riërs van de zogenaamde Assemblée Ad Hoe aangenomen en onlangs te Rome op ambtelijk niveau bestu deerd. De Ministers van de zes Schuman-landen, die dit ontwerp bin nenkort in Den Haag zullen gaan be spreken, zullen dan moeten beslissen, dat de definitieve tekst door hen zal worden behandeld met de bedoel de parlementsleden uit de zes lan- aen, die dan een werkelijke „consti tutionele" vergadering zullen moeten vormen. Op deze wijze zal deze zuiver po litieke zaak inderdaad de behande ling krijgen die zij behoeft opdat de zes regeringen het resultaat spoedig kunnen tekenen en de nationale par lementen er hun goedkeuring aan kunnen hechten. Hengelen met chloroform In de buurt van Lyon (Frankrijk) vond men in een riviertje vele vissen dood aan de oppervlakte drijven. Dat was voor de gendarmerie reden om een onderzoek in te stellen Zij vond een zekere heer Roso, die reeds me nigmaal voor verschillende delicten veroordeeld was, bezig met hengelen Aan zijn haak zat echter geen aas, doch een kleine witte pastille, die chloroform bleek te bevatten. Roso zei, dat hij die van andere hengelaars w gekregen. Het bleek echter, dat tij.ergens een part;j er van had ge- ai-.en en dat hij die aan mede-vissers vcixsocht. Binnen één dag hadden hij en.zijn collega's honderden kilo's vis .^engen, die zij voor goede prijzen aan een visboer verkochten. Alg. Dgbl. Geallieerden zwichten niet voor geweld Moskou meent ook te moeten protesteren Joego-Slavië, dat wel in de gaten heeft gekregen, dat het met dreigemen ten niets bereikt, gaat nu uit een ander vaatje tappen. Het heeft aan En geland en Amerika „rechtstreekse onderhandelingen", met deelneming van Italië, voorgesteld „om de bedreiging van de vrede, welke uit het conflict om Triëst kan voortkomen, uit de weg te ruimen", Deze nota kwam op een ogenblik, dat Engeland en Amerika reeds spoed- besprekingen begonnen waren over het dreigement van maarschalk Tito om zijn troepen zone A van Triëst te laten binnenrukken, zodra Italiaanse troepen deze zone die door de Brits-Amerikaanse bezetting aan Italië zal worden overgedragen zullen betreden. Bij dit geallieerde overleg is thans ook Frankrijk betrokken. Men verwacht een scherpe waarschuwing aan Tito, dat toevlucht tot geweld ernstige gevolgen zal hebben. „dat de verantwoordelijkheid voor deze ernstige schending van het Ita liaanse vredesverdrag geheel voor rekening van de Ver. Staten en Groot Brittannië komt. Overigens is in Washington offi cieel verklaard, dat de V.S. zullen vasthouden aan hun besluit om zone A van Triëst aan Italië over te dra gen. Bovendien zei dezelfde woord voerder (van Buitenandse Zaken), dat de Amerikaanse zaakgelastigde van de Joegoslavisch regering de verzekering heeft gekregen, dat de Amerikaanse Joegeslavische burgers beschermd zullen worden. Deze ver zekering werd verkregen na een scherp Amerikaans protest tegen verwoede incidenten in Belgrado, waarbij Joegoslaven de kantoren der Amerikaanse en Britse voorlichtings diensten bestormden. DE DUIT VAN MOSKOU De Sovjet-Unie, die een kans ziet om Tito als staeliet terug te winnen, heeft ook een duit in het zakje ge daan en in een nota aan de Ver. Sta ten en Groot Brittanic geprotesteerd tegen het besluit om zone A van Triëst aan Italië over te dragen. Rpsland beschuldigt de Ver. Sta ten en Groot-Britannië in deze no ta van een zeer ernstige schending van het Italiaanse vredesverdrag dooi de overdra'Tt van zone A van het vrije grondgebied aan Italië. Beide landen werden er van be ticht, de afspraken, die de veilig heidsraad der Ver., Naties met be trekking tot Triëst gemaakt had, herhaaldelijk geschonden te hebben. In de nota, die te Moskou werd overhandigd aan de Britse en Ame rikaanse diplomatieke vertegenwoor digers, zegt de Sovjet-regering, het noodzakelijk te achten te verklaren Vechtpartij. i Terwijl nog voortdurend Joego slavische versterkingen de door Joe goslavië bestuurde zone B van Triëst binnentrokken, kwam het gisteren in Belgrado tot een betoging, waar bij op een gegeven moment ook de kantoren van de Amerikaanse en Britse voorlichtingdiensten bestormd werden. De opgewonden demonstranten be gonnen de nieuwsbulletins en de kranten te verscheuren. In het Britse gebouw verzette het personeel zich niet maar de Amerikaan William King, die protesteerde, kreeg prompt eén pak slaag, waarbij zijn neusbeen gebroken werd. Volgens Joegoslavi sche lezing zou de vechtpartij be gonnen zijn, toen een lid van de Amerikaanse dienst (de USIS) een burger aanviel, die meer dan een bulletin wilde meenemen. SPANNING OM TRIEST Opzet stond van te voren vast De 34-jarige Carl Austin Hall heeft in een schriftelijke beken enis ver klaard, de zesjarige Bobby Green lease, het door hem ontvoerde zoon tje van een millionnair van Kansas City, te hebben vermoord. Dt beken tenis van Hall is door zijn vrouwe lijke medeplichtige, mevrouw Bon nie Brown Heady, bevestigd. De twëe ontvoerders hebben toegegeven, dat het graf in de tuin van het huis van MET MAN EN MUIS VERGAAN, i In Concarneau (Frankrijk) is Maandag officieel bekendgemaakt, dat twee uit deze plaats afkomstige treilers, die in totaal 17 man aan boord hadden in een storm op 21 Sep tember j.l. met man en muis zijn vergaan. Dertien van de slachtoffers waren getrouwd en hadden kinderen. De naspeuringen naar de verdwe nen schepen zijn gestaakt. Staking in Brits Guyana De arbeiders van op zijn minst twee suikerplantages in Br. Guyana hebben gehoor gegeven aan de op roep voor een algemene staking van de Progresisev Partij. Tengevolge van de staking zijn twee van de 14 suikerfabrieken in de kolonie komen stil te liggen. Een veld met rietsuiker ter groot te van 5 ha. werd in brand gestoken en een opzichter wist te paard te ont komen aan een groep woedende ar beiders. Verwacht wordt dat in de komen de dagen nog niet de helft van de normale hoeveelheid suikerriet gesen den zal worden De Labourpartij heeft geëist, dat de regering een witboek zal- uitge ven, waarin de redenen worden op gegeven voor de ernstige stappen, welke in Brits-Guyana gedaan zijn. De toestand in Georgetown, de hoofdstad van Brits-Guyana blijft rustig. De openbare diensten in de stad zijn tot dusver niet aangetast door de algemene staking. Naar verluidt zullen mogelijk Britse troepen worden gebruikt om de openbare diensten in Georgetown gaande te houden als de arbeiders in deze bedrijven het werk zouden neerleggen. Er is echter nog geen aanwijzing, dat de staking naar de openbare diensten zal overslaan. Oorlog om Frankrijks wijn In de stromende regen hebben Franse boeren en politie-agenten gis teren hun ergste veldslag geleverd om een van de vele honderden bar ricaden, die de wijnboeren op de wegen van Midden-Franrijk hebben opgeworpen. Deze vechtpartij'was het enige incident in de prijzenoor log, waarin de regering en de wijn boeren zijn gewikkeld. De strijd trad gisteren in een nieuw stadium toen er in veertien de- partementen, alle gelegen in Mid I den-Frankrijk grootse demonstraties werden gehouden dor de wijnboe ren en de landarbeiders, die optrok ken met de burgemeesters en de par lementsleden uit die streek voorop. Bij Nevers trachtte de politie een barricade te verwijderen. Toen kwa men de wijnboeren, die als bewakers optraden, echter in actie. Een fikse vechtpartij was het gevolg. Er werd echter niemand ernstig gewond. Men verwacht algemeen, dat de strijd zich binnenkort van de barrica den op de wegen in Midden-Frank rijk zal verplaatsen naar het Franse parlement te Parijs. Het staat al wel vast, dat president Laniel van alle kanten van de partijen van links, van het centrum en van rechts zal worden aangevallen. Het staat echter ook al van te voren vast, dat de Franse regering geen enkele noe menswaardige tegemoetkoming zal kunnen geven, hetgeen de oppone rende partiien dan ook zullen moeten inzien. mevrouw Heady reeds vóór de ont voering was gegraven. Het lijkje werd begraven onder een laag kalk ter dikte van een meter. Ook deze kalk was reeds vóór de ontvoering door Hall gekocht. Nu Hall bekend heeft Bobby Greenlease te hebben doodgeschoten, heeft de federale politie het zoeken naar de gewezen veroordeelde Tom Marsh, die als medeplichtige was ge noemd en die er aanvankelijk door Hall van was beschuldigd de moord te hebben gepleegd, gestaakt. WEER EEN KIND VERDWENEN. Sedert Zondagavond zijn honder den vrijwilligers in de omgeving van Hudson Falls (New York) aan het zoeken naar de 3-jarige Anna Mos her, die Zondag bij het invallen van de duisternis plotseling bij de ouder lijke woning was verdwenen. Soekarno weigert Hamid gratie President Soekarno heeft het ver zoek om gratie van sultan Hamid II geweigerd, aldus heeft de president van het Indonesische Hooggerechts hof, mr. Wirjono aan Aneta medege deeld. Gezien het feit dat sultan Hamid II ongeveer 3 jaar in voorarrest heeft doorgebracht, resten hem thans nog circa 6 y, jaar van de 10 jaren gevan genisstraf, waartoe hij op 8 April van dit jaar werd veroordeeld. Paus op vacantie Z.H. de Paus heeft zijn vacantie bepaald van 16 October tot 3 No vember. Gedurende deze dagen zul len de audiënties zoveel mogelijk beperkt worden. In de maand Sep tember heeft de Paus niet minder dan 15 belangrijke redevoeringen gehou den over de meest uiteenlopende on derwerpen. Mgr. VINCENTINI OVERLEDEN. Mgr. Roberto Vicentini, patriarch van Antiochië en voormalig nuntius in Nederland en Columbia, is in de leeftijd van 75 jaar te Rome over leden. Koreaanse vredesconferentie De Verenigde Staten en de 16 an dere landen met troepen in Korea hebben zich bereid verklaard op 26 October communistische afgevaar digden in Panmoenjon te ontmoeten om de regeling van de politieke con ferentie inzake Korea te bespreken. Over het aantal landen dat aan de volledige conferentie zal moeten deelnemen willen de UNO-landen voorlopig niet praten. ken weigeren te zeggen hoeveel Amerikanen in Griekenland gelegerd zouden worden. Zij zeiden dat het voornamelijk specialisten en techcnici zouden zijn. W esterse waarborgen niet nodig De „Pravda", het blad van de Sov jet-Russische communistische Partij, heeft te verstaan gegeven, dat het onwaarschijnlijk is, dat Rusland „veiligheidswaarborgen" van de NA TO zal aanvaarden. „Onlangs heeft een groep leidende Amerikaanse persoondijkheden ver klaard, dat het NATO-pact veilig heidswaarborgen voor alle staten in Europa, met inbegrip van de Sovjet- Unie, zou kunnen verschaffen. Der gelijke pogingen tot leugen-propa- ganda kunnen slechts in verband gebracht worden met de kennelijke crisis in de Amerikaanse buiten landse politiek. Zij worden ver klaard door het falen van de be faamde machtspolitiek en de nood zaak voor de heersende Amerikaan se kringen, het feit, onder ogen te zien, dat na het mislukte Koreaanse avontuur zelfs de leidende kapitalis tische kringen in de met de V.S. verbonden landen niets voelen voor aanvalsplannen", aldus de „Prav da". Dit artikel schijnt een bevesti ging te zijn van het standpunt van vooraanstaande Westelijke diploma ten in Moskou en van waarne mers in Washington dat de kan sen voor een Russisch instemmen met voorstellen voor een universeel veiligheidspact (waarop de Britse premier Churchill Zaterdag nog doel de in zijn rede te Margate) uiterst klein zijn. TERECHTSTELLING IN EGYPTE. Mahmoed Sabry Aly, een voorma lig inspecteur bij de bewakingsdienst van de Britse vliegvelden in de Suez- kanaalzone is vandaag (Dinsdag) op gehangen, nadat hij twee dagen ge leden schuldig was bevonden aan verraad en spionnage. De 59-jarige Aly is de eerste Egyp tenaar, die als gevolg van de jong ste processen wegens hoogverraad ter dood is gebracht. In kader van N. Atlantisch Pact De Amerikaanse strijdkrachten hebben de beschikking gekregen over de vloot- en luchtbases van Griekenland. In Athene is Maandag een formele overeenkomst getekend op basis van het Noord-Atlantische Verdrag. De Verenigde Staten zullen volgens de overeenkomst ook gebruik kunnen maken van de bestaande Griekse spoorwegen en wegen en het recht hebben nieuwe verbindingen aan te leggen. Het verdrag dat bekend werd ge maakt door de Griekse minister-pre sident, veldmaarschalk Pagagos, voorziet verder in de legering van Amerikaanse strijdkrachten in Grie kenland. In de bekendmaking wer den de plaats en het aantal van de bases niet genoemd. De overeen komst zal gelden zolang* het Noord- Atlantisch verdrag van kracht is, voorlopig dus tot 1969. De Griekse marinebases zullen ook door andere NATO-landen gebruikt kunnen wor den. Ambtenaren van het Amerikaanse departement van buitenlandse za- Scheepsramp in Poolgebied Een Brits vrachtschip is voor de bergachtige kust van Noord-Rusland in tweeën gebroken en de bemanning van 39 koppen is gered door een Rus sisch vaartuig Het schip, de 4900 ton metende „Beckenham'" uit Londen, was met 'n lading hout naar de thuishaven on derweg uit Igarka, een Siberische ri vierhaven binnen de Poolcirkel. De rederij, Watts, Watts and Com pany, heeft bekendgemaakt, dat de „Beckenham"' in de Karazee aan de grond gelopen en in tweeën gebroken is. „De „Beckenham" vertrok een week geleden", zei een woordvoerder voor de rederij. „Wij weten nog niet hoe het schip aan de grond gelopen is. De Rus wij geloven een koop vaarder —bleef in de nabijheid en haalde de bemanning van het schip" Igarka is een in het buitenland ge legen haven aan de Jenisseirivier, die in de tot de Poolzee behorende Kara zee uitloopt. De Karazee is in de zomermaanden slechts korte tijd ijsvrij. Soms zijn de Westelijkt toegangswegen zelfs het gehele jaar door ijsmassa's ge blokkeerd. fZ)e öttgd tegen het uiatet in ZeeCand weer: (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TIJDELIJK REGEN Zwaar bewolkt met tijdelijk re- gen. Overwegend matige wind uit uiteenlopende richtingen. Lagere middagtemperaturen. 14 Oct.: zon op 7.02 en onder 17.49; maan op 14.C0 en onder 21.18 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI mist 9 C. OSLO mist 4 STOCKHOLM mist 8 KOPENHAGEN onbew. 10 LONDEN regen 14 AMSTERDAM half bew. 10 BRUSSEL zwaar bew. 12 PARIJS regen 13 BORDEAUX geheel bew. 15 NICE regen 14 WARSCHAU licht bew. 4 BERLIJN onbew. 7 FRANKFORT nevel 5 MUNCHEN mist 2 ZURICH mist 6 WENEN zwaar bew. 10 ROME zwaar bew. 15 Dank zij de gezamenlijke krachts inspanning van ingenieurs, aanne mers en arbeiders zijn thans alle ga ten, die in of na de rampnacht van 1 Februari 1953 in onze dijken zijn geslagen, op één na gedicht. Het stroomgat bij Ouwerkerk is het eni-1 met een capaciteit van 50 M3 per ge, dat nog moet worden gesloten. minuut elk, op volle kracht om Momenteel is men dus bezig in Zee- J Schouwen zo spoedig mogelijk droog land de overstroomde polders leeg te krijgen. Op de foto ziet men 8 van te pompen. de 12 pompen. Bij Burghsluis werken 12 pompen, Luchtopname ANP-Foto. Korreltje

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1